Partijdige jury moet voor Japanners door de knieën Slechte repetitie van P/Leiden Sparta 'bekert' verder na zege op FC VVV: 4-1 Sundquest toch in B-team Tijdens WK-turnen ONDANKS RUIME ZEGE OP AMSTELVEEN Zwitserse schaakbond verdedigt Kortsjnoi DONDERDAG 26 OKTOBER 1978 STRAATSBURG (GPD) - De strijd om de wereldhegemo nie in de turnwereld tussen Japan en Rusland is gister avond uitgemond in een krachtmeting die het uiterste van de herenploegen heeft gevergd. De Russen slaagden bijna in hun. opzet de achterstand van 2.95 na de verplichte figuren op hun aartsrivalen weg te werken. Maar dank zij enorme risico's die de Japanners vooral in hun laatste onderdeel, aan het rek, namen waardoor een hoger alge meen gemiddelde werd gescoord dan Rusland, bleven ze sinds Praag 1962 in het bezit van de wereldtitel: 579.85 tegen 578.95. Het by na ondoenlijk op dit toer nooi de gedragingen van de jury's bij de diverse onderdelen, in dit geval bij de zes onderdelen, on- besproken te laten. Opnieuw heeft in de titanenstrijd tussen de j twee grootmachten het tenden tieuze toekennen van waarde ringscijfers een bijna beangsti gende rol gespeeld. Het had er ook werkelijk sterk de schijn van dat de Russen er zich in deze da gen geen steek van aantrekken dat ze steeds meer de schijn op zich laden achter de schermen kwalijke invloeden uit te oefenen om hun ploeg bij de jury's in een zo gunstig mogelijke positie te manoeuvreren. Een coup die by- na lukte, want op een gegeven ogenblik was het verschil ten op zichte van de Japanners tot min der dan een punt geslonken Inhaalmanoeuvre De Russen dankten hun inhaalma noeuvre, behalve aan uitsteken de prestaties, want die leverden ze natuurlijk, aan de vele tienden van punten die de Japanners vol komen ten onrechte werden ont houden. De anders zo onver stoorbare Aziaten op wier gezicht vrijwel nooit emoties zijn af te le zen, kregen bij het begin van hun optreden, de vrije oefeningen, te genslagen in eigen kring te ver werken. In hun zucht om twijfel achtige beoordelingen in hun na deel zoveel mogelijk glad te strij ken, kozen ze voor het nemen van bijna ongelimiteerde risico's. Het gevolg hiervan: glijpartijen op de mat die nog niet eerder in de ge schiedenis van hun acteren aan de wereldtop waren voorgeko- Iedere andere coach zou waar schijnlijk na zo'n ervaring geko zen hebben voor de spreekwoor delijke moeder van de porselein kast die voorzichtigheid heet, maar de kleine Masahide Ota - een doorgewinterde rot in het vak die vrijwel niet kapot te krijgen is - wees die tactiek glimlachend van de hand. Buigen of barsten moet dit koppige Japannertje hebben gedacht. Want naarmate zijn turners de cyclus langs de di verse onderdelen gingen sluiten schroefden ze de risicofactoren in hun oefeningen steeds hoger op En analoog aan deze tendens le ken diverse juryleden steeds meer geneigd de waarderingen STRAATSBURG - Temidden van de Japanse en Russische turners speelden de twee Nederlandse deelnemers op het WK-turnen, Dick Ooij- kaas en Anton Hoenkamp een figurantenrol. Ooijkaas bracht het niet ver der dan een 94ste plaats, terwijl Hoenkamp in het eindklassement niet hoger wist te komen dan een 124- ste plaats. Er waren in totaal 147 deelnemers. op de Japanse markt te devalue ren. Prompt barstte de bom bij het paardspringen nadat een ge strekte Tsukahara van de naam gever Mitsno Tsukahara slechts 9.70 kreeg. Dit werd zelfs het on verstoorbare Nippon te bar en prompt werd er een officieel pro test ingediend. Protest Maar een protest bij de jury d'appel betekende een confrontatie met onder anderen de Russische Fig- voorzitter Yuri Titov wat weinig anders betekende dan dat ze by de duivel te biecht gingen. En hoewel Titov - waarschijnlijk in training voor Dallas eind volgend jaar waar de volgende WK wor den gehouden - driftig kauwend op waarschijnlijk Amerikaanse kauwgum met zijn collega's bij herhaling de video-beelden aan zich voorbij liet trekken, kregen de Japanners, vanzelfsprekend, nul op het rekest. boter aan de jurygalg te n, koos de doorgewinterde Japanse equipe voor alles of niets. En dat betekende alle remmen los aan de brug. gevolgd door een magistrale reeks rekoe- feningen die de bomvolle hal tot de opperste graad van opwinding bracht. Vooral hier waren de cij fers voor bijvoorbeeld een Shinzo Shiraishi en Einzo Kenmotsu (beiden 9.75) van een bescha mende partijdigheid, waaraan een 9.70 voor Hiroji Kajiyama ge rust kon worden toegevoegd Maar voor de extra dimensie die vooral Mitsno Tsukahara aan zijn rekoefening meegaf, moest zelfs Machinaties Aan al deze machinaties dankten de Russen het dat ze niet van het publiek die sportieve waardering kregen die ze zonder enige twijfel verdienden. Eduard Azarjan - de zoon van de Nederlandse bonds coach - voerde het wereldbe roemde „kruis" van zijn vader aan de ringen uit met een perfec tie die terecht voor een 9.80 in aanmerking kwam. Albert Azar jan: „Het deed me erg veel i de behaalde wereldtitel Zoals de situatie nu ligt - aan de hand van de puntentelling in een onofficieel individueel klasse ment - leidt de Rus Nikolai Adrianov met een verschil van precies een half punt op zijn naas te concurrent Einzo Kenmotsu die op zijn beurt landgenoot Shi- geru Kasamatsu met een verschil van slechts vijfhonderdste punt achter zich heeft. Hoe het offi cieel wordt gaan de giganten morgen uitmaken via een tweede ronde vrije oefeningen waaraan het gemiddelde van de eerste reeks „vrij" en de verplichte figu ren worden toegevoegd. DEN HAAG (ANP) - Hans Sundquest zal begin november in Amersfoort tijdens het biljarttoernooi om het Europees kampioenschap vijfkamp toch voor het B-team uitkomen. Jan Arnouts, Europees kampioen libre jeugd, is bereid gevonden zich terug te trekken. In een perscommuniqué bracht het bestuur van de KNBB de constate ring naar voren dat Sundquest destijds op grond van de toen bekende inzichten omtrent zijn persoon en zijn wedstrijdmentaliteit naar de letter van de huidige wedstrijdreglementen terecht voor het B-team was gepasseerd. Na een explicatie van Sundquest kreeg de nationale kampioen bandstoten het voordeel van de twijfel. Hans Vultink, die aanvankelijk nog twijfelde of hij al dan niet aan het bovengenoemde toernooi zou deelnemen, heeft inmiddels verklaard zich beschikbaar te stellen voor de A-ploeg. Hans Sundquest: Door KNBB weer in genade aangenomen AMSTELVEEN - Een slechte repe titie, een goede generale", luidt een oud gezegde en hopelijk gaat dit voor Parker/Leiden op. Dan laten we een eventuele verwach ting omtrent het verloop van de eigenlijke finale (het eerste optre den volgende week in de Europa Cup) nog maar even buiten be schouwing; met het belangrijke competitie duel tegen Donar voor de boeg is dat ten eerste wat pre matuur, terwijl de oude spreuk daar vervolgens ook geen verder uitsluitsel over geeft. Hoe dan ook, ondanks het feit dat er gisteren van Amstelveen met ruime cijfers gewonnen werd (79-105), gaf het spel van de landskampioen bepaald geen re den tot juichen. Met name in de eerste helft werd er in de matig bezette Bancras-hal door de Lei- denaars zwak geacteerd. Hoe zwak het allemaal was bewe zen de oplichtende cijfers van het scorebord die bij rust een 39-36 Voorsprong voor de thuisclub re gistreerden. Een gegeven waar de meegereisde Leidse supporters nauwelijks raad mee wisten en dat in de gelederen van Amstel veen een lichte sensatiegolf ver oorzaakte. Natuurlijk, ook Tuinstra en zijn mannen zaten te wachten tot het echte Leiden zou opstaan, maar voorlopig stond het als kansloos gekwalificeerde Amstelveen- team tot 55-54 voor. Toen sprintte Leiden pas wegtoen pas kwamen de ware krachtsverhoudingen tussen het 'hobby-ploegje' en de kampioen aan het licht. Maar waarom duurde dat allemaal zo lang? Fout Om de doodeenvoudige reden, dat er in de eerste rondgang bij Lei den alles fout ging wat er maar fout kon gaan. Behalve een zeer slecht schot was er sprake van on noemelijk veel balverlies veroor zaakt door zwakke passes en een gebrek aam reboundkracht. Con centratie was er, maar binnen het door coach Blom - met het oog op de Europa Cup - opnieuw uitge probeerde 1-3-1 systeem lukte er vooralsnog erg weinig. Mede natuurlijk, omdat eén van de belangrijke schakels, Jimmy Woudstra, voor rust schitterde door afwezigheid, omdat hij in de veronderstelling verkeerde in Leiden te moeten spelen. Amstel veen keek het aan, zag de gaten aan de zijkant en profiteerde vooral via zijn lange mensen Bruin, Parker en Marionnaux. Met name de laatste greep de mo gelijkheid dankbaar aan om uit te groeien tot topscorer van dit midweekse duel. De man met het fantasiekapsel kwam tot 32 pun- Opmerkelijk diep door de knieën. En ach, hadden ze er toch niet in geloofd, echte pretenties kunnen ze er daar niet op nahouden Opmerkelijk genoeg betekende het mooiste punt dat de lange Ma- rionneaux liet aantekenen (een diagonale, dreunende dunk) de ommekeer in de wedstrijd. Hen- nie Blom was het zat, zette al zijn azen in. gaf ze 'press' mee en kon vervolgens met een gerust hart onderuit zakken. Onder leiding van afwisselend Harry Kip en Emill Hagens agens schoot P/Lei den naar voren en eenmaal onder de wals was er voor Amstelveen geen ontsnappen meer mogelijk. 'Plat', in nog geen vijf minuten tijd. van 57-57 naar 65-83. Zo gaat dat als Leiden echt gaat ballendan moet een onvoldoende gesubsidieerd clubje als Amstel- Bankploeg Enfin, Blom haalde daarna zijn basisspelers naar de kantxn zette zijn complete bankploeg in om de wedstrijd uit te spelen. Daarbij ook Dave Kyle, die wederom een allesbehalve fitte en atletische in druk maakte, maar wel het ge noegen smaakte om het honderd ste punt te laten noteren. Leiden zal het voorlopig van hem nog niet moeten hebben Anderen moeten het doen tegen Groningen en Crystal Palace. Topscorers: Leiden - Kip 22, Col lins 21Hagens 18. Plaat 15. Am stelveen: Marionneaux 32. AD VAN KAAM DEN HAAG (ANP) - De, door de mist van an derhalve week geleden, uitgestelde bekerwed strijden hebben gister avond weinig verras singen opgeleverd. Sparta won in Rotter dam vrij gemakkelijk met 4-1 van FC VW, een score trouwens, die door FC Twente (tegen Veendam) en PEC Zwolle (tegen MW) eveneens werd bereikt. NAC kwalificeerde zich ten koste van Go Ahead Eagles, dat met een 2-1 nederlaag de thuisreis naar Deventer moest aanvaarden. FC Utrecht, tenslotte schakelde in Stadion Galgenwaard de Friese eerste divisieclub Hee renveen uit. De pupil len van Han Berger hadden in dit treffen meer moeite met zich zelf dan met de tegen stander. Uit het grote aantal kansen kon de ploeg slechts tweemaal scoren: 2-0. Sparta Sparta, dat gisteravond zonder de Ier Sammy Morgan (hij had interlandverplichtingen) uitkwam, heeft FC VW zon der al te veel moeite uit de be kerstrijd geknikkerd. De Venlose ploeg, die overeen komstig de traditie naar har de middelen greep, bleek geen moment bij machte de Rotterdammers op een ade quate manier in hun daden drang te beteugelen. De bri gade van Mircea Petescu werd bovendien nog gehol pen door VW-libero Advo caat, die hardnekkig faalde. Bij rust konden de Kasteelbe woners al bogen op een 3-0 voorsprong. Middenvelder Louis van Gaal ogende de score, waarna Jo van Zoest en Michel Valke eveneens een aandeel in de Rotterdamse doelpuntenproduktie voor zich opeisten. Na rust kwam FC VW, bij wie Frans Nijssen van arbiter Keizer de gele kaart zag ge presenteerd, even terug. De Joegoslaaf Stefan Kurcinak wist 3-1 te scoren, waarna Arie van Staveren de eind stand op 4-1 bepaalde. FC Den Haag FC Den Haag heeft gisteravond tegen NEC een vleugje sym pathie van het doorgaans kri tische Haagse publiek terug gewonnen. Na de nederlaag serie in de competitie, kreeg de ploeg van Piet de Visser in de confrontatie met NEC plots de geest. Binnen 25 minuten kwam de thuisclub door doelpunten van Oeki Hoekema, Roger Albertsen en Rob Ouwehand op een 3-0 voorsprong. Vreemd genoeg sloop bij die comfortabele marge de onze kerheid weer in het team. Na dat Hans Posthumus kort na rust de 'aansluitingstreffer' op het bord had gebracht pro fiteerde 'good old' Pleun Strik van een kapitale blun der van Ouwehand: 3-2. De paniek had zich na die tref fer volledig meester gemaakt van de Haagse formatie, wat trainer De Visser onderken de. Hij spoorde zijn man schappen tot rust aan. Wat lukte, temeer omdat de Zui- derparkbewoners het heft opnieuw in handen namen. Albertsen forceerde kort voor tijd - hij struikelde over het been van Surau - een straf schop, die door Henk van Leeuwen werd benut 4-2. FC Twente Hoewel FC Twente gisteravond Bert Strijdveen, Cees van Ierssel, Heini Otto en Hallvar Thoresen om uiteenlopende redenen moest missen, had die ploeg opvallend weinig moeite met Veendam. Welis waar duurde het tot de 41ste minuut voordat Jaap Bos een gaatje in de Groningse verde diging wist te vinden, maar toen dat eenmaal gebeurd was, was het hek van de dam. Eerst knikte Ab Gritter zijn team naar 2-0, waarna Niels Overweg van elf meter 3-0 (Sanchez Torres was binnen de beruchte lijnen gevloerd) mocht maken. Gritter was er verantwoordelijk voor dat de nederlaag van Veendam in nog sterker mate werd geac centueerd: 4-0. Rinus Israel PEC/Zwolle PEC/Zwolle- MW was de wedstrijd van Rinus Israel. De 36-jarige Amsterdammer bleek voor MW een onover- komenlijk struikelblok, ter wijl hij ook in aanvallend op zicht de Maastrichtenaren de nodige hoofdbrekens be zorgde. Zoals na 7 minuten bijvoor beeld, toen hij zijn ploeg een 1-0 voorsprong verschafte. De Joegoslaaf Brcyovic wist kort na rust nog wel de ge lijkmakende 1-1 te scoren, maar onder de impulsen van Israel zette PEC aan voor een offensief, dat MW te machtig zou blijken. Jan Hendriksen tekende 2-1 aan, waarna de in Zwolle he vig bekritiseerde Engelse aankoop Sam Holden 3-1 binnen mocht schieten. Dat Rob Jans uiteindelijk 4-1 maakte was nog slechts van statistisch belang. FC Utrecht FC Utrecht heeft Heerenveen in een weinig sprankelend duel van zijn bekerillusies afge holpen. De thuisclub was permanent in de aanval, maar wist met de vele kansen niet goed raad. Leo van Veen wees zijn équipe de weg naar de bekerwinst door 1-0 te scoren, waarna in valler Rietveld uit talloze sco- ringsmogelijkheden er zo waar nog in slaagde een doel punt te destilleren: 2-0. NAC NAC legde in de ontmoeting met Go Ahead Eagles de basis van de kwalificatie in de eer ste helft. In die beginfase de monstreerde de Bredase ploeg aanzienlijk meer inzet dan de Deventenaren. Spran- gers gaf zijn ploeg na een voorzet van Ron Goodlass de leiding, waarna Martin Vrey- sen de Bredanaars zelfs op een 2-0 voorsprong zette. NAC verzuimde na die goal het karwei af te maken. Mohoro- vic noch Goodlass slaagde erin (alleen voor doelman Aijan Kluitenberg) te scoren, waardoor Go Ahead Eagles terug kon komen. Jan van der Veen scoorde tegn (2-1), maar verder dan een inzet van Paul Kerlin, die in het zijnet be landde kwam het team van Joop Brand niet. SCOREBORD DEN HAAG - De uitslagen van de inhaalwedstrijden uit de tweede ronde van de strijd om de KNVB-beker zijn: Sparta-FC VW 4-1, FC Utrecht-Heerenveen 2-0, PEC Zwolle-MW 4-1, NAC- Go Ahead Eagles 2-1, FC Den Haag-NEC 4-2, FC Twento- Veendam 4-1. ZÜRICH - De Zwitserse schaakbond zal het plan een officieel protest bij de we reldschaakbond (FIDE) in te dienen tegen de omstandig heden tijdens de laatste partij voor de tweekamp om de we reldtitel in Baguio Stad door zetten. Dat werd gisteren in Zürich bekendgemaakt nadat bestuursleden van de Zwit serse bond vier uur met Vik tor Kortsjnoi hadden gepraat. De Zwitsers zullen vragen om overspelen van de 32ste par tij. Het protest zal toegespitst zijn op overtreding van de re gels door de Sowjetrussische delegatie. Bij de laatste partij verscheen ineens weer de pa rapsycholoog Zoekar op de voorste rijen hoewel hem in een eerder stadium te ver staan was gegeven zich verre van het podium te houden. Kortsjnoi weigerde na zijn ne derlaag het wedstrijdformu lier te tekenen en bleef ook weg by de sluitingsceremo-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17