Details vredesverdrag vergen dagenlang praten Swapo verwerpt resultaat Pretoria NAAST HET NIEUWS KANS OP VERTREK KREISKY Bosbranden in Los Angeles onder controle Singer naaimachine Regering Israël ook vandaag bijeen Weinig vooruitgang in Salt-besprekingen WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 Een meisje heeft alleen haar pop uit de puinhopen kunnen redden die ontstonden door een grote bosbrand in Los Angeles LOS ANGELES (UPI/AFP) - De brandweer heeft de bosbranden rond Los Angeles grotendeels onder controle. De branden die maandag uitbraken, hebben 16.000 hectare land geblakerd en meer dan 140 huizen verwoest. De autoriteiten geloven dat de grootste brand, ten noordwesten van Los Angeles is aangestoken. Honderden mensen zijn voor de vlammenzee op de vlucht gesla gen. Eerdere berichten dat twee mensen om het leven zijn geko men bij een aanrijding toen ze per auto vluchtten, zijn door de verkeerspolitie van Californië tegengesproken. Wel is er een tien- gewond geraakt. ADVERTENTIE Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499,- Stabiele portable zig-zag naaimachine, Semi lichtgewicht met handgreep Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- lr~~ klosje voor de naald en .crb exclusieve naaldhouder. f J j Als u niet wint is er al - - een automatische Singer <f zig-zag voor f 349,- "fe (Evt. prijswijzigingen Ar voorbehouden) <1jf_A~ SINGER t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" JERUZALEM (GPD/AFP/REUTER) - De Israëlische rege ring heeft vandaag het marathon-debat over het vre desverdrag met Egypte voortgezet. Algemeen werd aangenomen dat het verdrag door een meerderheid in de regering zou worden aanvaard, maar de mogelijk heid bleef bestaan dat er nog een paar wijzigingen wor den voorgesteld. Sina! te komen. Volgens de Egyptische krant Al Goemoeriah zal de paus inderdaad komen. Een Vaticaanse woordvoerder zei gisteren dat dit nog niet vaststaat. Tevieren zullen de leiders daar het vredesverdrag bekrachtigen door een wel zeer oecumenisch gebed - als dit door president Sa- dat voorgestelde scenario inder daad doorgaat. In Cairo wordt het verdrag dan op 19 november on dertekend, de eerste verjaardag van Sadats bezoek aan Jeruza lem. Premier Begin liet gisteren weten dat hij het ontwerp aanvaardt, op enkele details na, en dat eerdere berichten in de Israëlische pers, als zou hij ernstige bezwaren te gen het ontwerp hebben, onjuist zijn. De regering heeft gisteren zij n werk niet kunnen afmaken. Maandag avond werd er vijf uur lang ge luisterd naar Dajan, Weizman en hun adviseurs, gisteren discus sieerde men zeven uur lang. Nog niet alle ministers zijn echter aan het woord geweest. Premier Begin groet een politieman na de kabinetsvergadering x dat er vandaag wellicht beslissingen worden genomen. gisteren die zeven uur duurde. Begin zei Uitgelekt Over de inhoud van het ontwerp en de aard van de discussie is offi cieel nog niets bekend. Wel is al zoveel uitgelekt, dat volgens het ontwerp Israël bijna geheel te vreden gesteld wordt ten aanzien van diplomatieke betrekkingen op ambassadeursniveau en de loskoppeling van het Egyptisch- Israëlisch vredesverdrag van vooruitgang inzake de Palestijn se kwestie. Desalniettemin had minister van energie Modai - een van de aan hangers van de harde lijn - nog wel een aantal bedenkingen Zonder op details in te gaan, ver telde hij de Israëlische radio na de kabinetszitting van gisteren dat het voor hem nog niet vast staat of Egypte werkelijk vrede wil, of dat het uiteindelijk toch om een tactische manoeuvre van Sadat gaat om Israël de Sinaï te ontfutselen. Hij baseerde zijn twijfels op het voorgestelde ont- werp-verdrag. Veel positiever klonk zijn partijgenoot en minis ter van financiën Ehrlich, die geen grote problemen meer ver wachtte. Als het ontwerp wordt goedge keurd, is het nog niet zeker dat Dajan en Weizman meteen terug kunnen naar Washington. Moge lijk zal de Knesset eerst bijeen ge roepen worden om het ontwerp verdrag goed te keuren, maar ze ker is dat nog niet. Prijs Na goedkeuring door de Israëlische en Egyptische regering ziet het schema er als volgt uit: onderte kening van het ontwerp zal in Washington plaats hebben, waar schijnlijk door Begin en Sadat, die beiden de volgende week naar Amerika gaan om een ker kelijke prijs in ontvangst te ne- Op 15 november zal dan president Carter naar Jeruzalem reizen om premier Begin op te halen. Sa men zullen zij doorvliegen naar Cairo. Daar wordt het verdrag dan ondertekend, met Jimmy Carter als getuige. Vervolgens begeven de drie leiders zich naai de berg Sinaï, waar Sadat een kerk, moskee en synagoge wil bouwen. Sadat heeft paus Jo hannes Paulus al gepeild of deze bereid is eveneens naar de berg Herstel President Hafez Al-Assad van Syrië is gisteren in Irak aangekomen voor zijn eerste bezoek sinds vijf jaar. De betrekkingen tussen de twee landen zijn op weg naar her stel en het bezoek kan grote in vloed hebben op het vredesstre- ven in het Midden-Oosten. Syrië en Irak worden geregeerd door elkaar bestrijdende vleugels van de socialistische Baath-partij en zijn sinds 1966 in een bitter ideologisch geschil gewikkeld. Er kwam wat ontspanning door de pogingen van beide landen de inter-Arabische meningsver schillen op te lossen teneinde de Arabische gelederen te sluiten tegen de vredesinitiatieven van Camp David tussen Egypte en Is raël. De ambassade van Libië in Rome heeft gisteren bekendgemaakt dat president Sadat van Egypte aanstaande zaterdag in de Lybi- sche hoofdstad Tripoli zal wor den „berecht" door het Arabi sche volkscongres. In een boodschap van de ambassa de stond dat op een bijeenkomst van het permanente secretariaat van het congres was besloten de Egyptische president bij verstek te berechten vanwege zijn ak koorden in Camp David met Is raël, met voorbijzien van de rech ten van het volk van Palestina' Klacht tegen junta Chili BRUSSEL (ANP) - Het internatio naal verbond van vrije vakver enigingen (IVW) heeft gisteren in Brussel bekendgemaakt dat het een klacht heeft ingediend bij het internationale arbeidsbureau in Genève tegen Chili. Afgelopen week werden in Chili zeven vak bonden verboden. Een aantal vakbondsleiders is gearresteerd. Het IVW ziet in dat verbod en in de aanhoudingen "een verhevi ging van de onderdrukking in Chili" zo liet het gisteren weten. Het IVW, het overkoepelend or gaan van de socialistische vak bonden, heeft voorts de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, verzocht om tussenbeide te komen. NEW YORK (Reuter) - De volksbevrij dingsbewe- ging voor Zuid-Afrika (Namibië) Swapo, heeft het resultaat van het overleg van de vijf weste lijke leden van de Veilig heidsraad met Züid-Afri- ka vorige week in Pretoria gisteren verworpen. Volgens een woordvoerder van de beweging is er geen basis gelegd voor de uitvoering van het veilig heidsraadplan: verkiezingen in Namibië onder toezicht van de VN. Vandaar dat Swapo, die door de VN als enige echte vertegen woordiging van het Namibische volk wordt erkend, erop zal aan dringen dat de Veiligheidsraad zo snel mogelijk bijeenkomt om "alomvattende, verplichte eco nomische sancties" tegen Zuid- Afrika af te kondigen, zo zei hij. De vijf hebben ook met de Swapo onderhandeld. Pretoria be schouwt Swapo als "subversieve Russische pion, doch heeft zich bereid verklaard de beweging een regering in een onafhankelijk Namibië te laten vormen, mits dit het resultaat is van eerlijke ver kiezingen. In Pretoria kwamen de vijf en Zuid-Afrika vorige week overeen dat de vijf met hulp van Pretoria de aanvaarding zullen bevorde ren van het onder VN-toezicht houden van verkiezingen in Na mibië na tussentijdse verkiezin gen in december om plaatselijke leiders te kiezen. Ook de groep van Afrikaanse lan den van de Verenigde Naties heeft besloten om een spoedzit ting van de Veiligheidsraad over Namibië te vragen. De Afrikaan se landen zijn niet tevreden met de uitkomst van de onderhande lingen van de Westerse landen met Zuid-Afrika. De Afrikaanse landen zijn van oor deel van Zuid-Afrika het VN- plan voor de onafhankelijkheid van Namibië in feite heeft ver worpen. Ambassadeur Ramphijl van Mauri tius, een van de Afrikaanse leden van de Veiligheidsraad, ver klaarde dat de Afrikaanse landen een resolutie voorbereiden, waarin Zuid-Afrika wordt ver oordeeld en economische sanc ties tegen Zuid-Afrika worden geëist. Hij verwachtte evenwel dat Engeland, de VS en Frankrijk hun veto over deze resolutie zou den uitspreken. WASHINGTON (AFP/UPI) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, is gisteren teruggekeerd in Was hington, na de Salt-besprekingen in Moskou. Na zijn aankomst ging Vance onmiddelijk naar het Witte Huis om president Carter op de hoogte te stellen van het verloop van de besprekingen. De minister verklaarde na afloop van het gesprek met Carter dat de ROME (AFP) - In Italië zijn gis teravond drie aanslagen ge pleegd. In Rome waren een vesti ging van het Westduitse weekblad "Stern" en een gebouw van de communistische partij het doelwit van een aanslag en in Milaan moest een kazerne het ontgelden. De aanslagen richtten slechts lichte materiële schade aan. Tot nu toe heeft niemand zich ervoor ver antwoordelijk gesteld. V.S. nog geen beslissing hadden genomen over de volgende stap in het overleg met de Sowjet- Unie om tot een nieuw Salt-ak- koord (ter beperking van de stra tegische wapens) te komen. Een Amerikaanse functionaris zei dat Vance er in geslaagd was een oplossing te vinden voor twee za ken die onderwerp vormen van de Salt-besprekingen en op ande re gebieden "enige vooruitgang' had geboekt. Hoewel de verwachtingen van het Salt-overleg in Moskou hoog ge spannen waren geweest, heeft de president zich niet teleurgesteld betoond over het overleg, aldus Vance. Volgens Amerikaanse bronnen zijn de belangrijkste kwesties tijdens het overleg niet opgelost. De twee zaken waar wel overeenstem ming over is bereikt, zouden van ondergeschikt belang zijn, aldus deze bronnen. Kernenergie inzet volksstemming •k Premier Kreisky van Oostenrijk dreigt met aftreden als zijn ener- giepolitiek, die positief staat tegen over kerncentrales, door het volk wordt afgewezen. Komende zondag is er een volksstemming over de bouw van een kerncentrale, waar bij duidelijkheid moet worden ge schapen. -WENEN (GPD) - De Oostenrijkse socialistische bondskanselier, dr Bruno Kreisky, heeft gedreigd te zullen aftreden als de Oostenrij kers bij het referendum op 5 no vember tegen het in gebruik ne men van Oostenrijks eerste atoomkrachtcentrale in Zwen- tendorf stemmen. Het dreige ment van Kreisky heeft grote pa niek gezaaid in de gelederen van de Oostenrijksè Socialistische Partij. Bij de volksstemming op 5 no ber, de eerste die tijdens het be staan van de huidige Oostenrijk se republiek is uitgeschreven moeten de Oostenrijkers uit spreken of zij vóór of tégen het gebruik van atoomenergie zijn. De tot nu toe gehouden enquÜtes wijzen uit dat de weerstand tegen het gebruik van atoomkracht groeit, maar dat de meerderheid van de Oostenrijkers desondanks vindt dat de nieuwe kostbare atoomkrachtcentrale in gebruik moet worden genomen. Een nederlaag bij de volksstem ming zou, volgens bondskanse lier Kreisky, een nederlaag zijn voor de energiepolitiek van de regering. Intussen hebben de door de socialisten beheerste media en ook de door de socialis tische regering geleide energie maatschappijen enorme bedra gen uitgegeven om het gebruik van atoomenergie te propageren. Hun argumenten lopen uiteen van het dreigen van een energie crisis in de jaren '80, verhogingen van de elektriciteitsprijs als compensatie voor het afschrijven of ombouwen van de nieuwe atoomkrachtcentrale tot affiches met afbeeldingen van het ideale gezin, dat zich koestert in de gloed van de krachtcentrale. De confessionele en liberale oppo sitie heeft intussen geëist, dat de overheidsinstellingen ophouden met hun campagnes voor het ge bruik van atoomenergie omdat - het een politieke zaak is gewor den en geen zuiver economi sche. De oppositie heeft er opnieuw op gewezen dat, hoewel de atoom- krachtcentrale in Zwentendorf klaar is om in gebruik te worden genomen er geen behoorlijke maatregelen zijn om mogelijke toekomstige rampen te bezwe ren. Ook is er geen definitieve oplossing voor het probleem van het atoomafval. Nergens in heel Oostenrijk is er een gemeente te vinden die bereid is het gevaar lijke afval op te slaan, hoewel de meest aantrekkelijke aanbiedin gen zijn gedaan voor industriële en andere investeringen. Onder handelingen met Perzië en Egyp te om het afval in de woestijnen op te slaan, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. De vele Oostenrijkse buurlanden, in het bijzonder de Oosteuropese, werken op de grens met Oosten rijk al lang met atoomkrachtcen trales, waartegen niemand ook maar een woord van protest heeft laten horen. De enige belangrijke vraag in de campagne is of Oos tenrijk echt atoomenergie nodig heeft of dat de atoomkrachtcen trale in Zwentendorf een presti- gezaak is van de socialistische Oostenrijkse regering. De des kundigen zijn het daarover niet eens. Een aantal van hen meent, dat Oostenrijk heel goed in zijn behoeften kan voorzien door de bestaande natuurlijke energie bronnen efficiënter te gebruiken, inclusief de niet gebruikte olie- en waterkrachtreserves en door op grotere schaal gebruik te ma ken van zonneënergie. Anderen voeren aan dat de prijs van deze vormen van energie een catastrc fale inflatie en werkloosheid zal veroorzaken. Het is inmiddels wel duidelijk ge worden dat bondskanselier Kreisky de goedkeuring van zijn energiepolitiek beschouwt als een uiting van vertrouwen in zijn persoon, waarbij hij ongetwijfeld denkt aan de algemene verkie zingen van volgend jaar. Twee mogelijke opvolgers van Kreis ky, die afgelopen maand bij de plaatselijke verkiezing in Wenen een gevoelig verlies leden, waren er als de kippen bij de bondskan selier af te raden bij een eventueel afwijzen van zijn energiepolitiek af te treden. De socialistische burgemeester van Wenen, dr. Leopold Graz, ver klaarde dat aftreden van de kan selier „onnodig" is. Vice-kanse- lier en minister van financiën dr. Hannes Androsch, die kort gele den betrokken was bij een finan cieel schandaal, ging nog verder en zei dat aftreden van Kreisky „ondenkbaar" is. KATER' Paddestoelenplukkers in het Noordspaanse Pamplona zitten met een kater. Toen zij wilden weten of enkele onbekende soorten al of niet giftig waren, voerden zij deze aan een vermeende kater. Toen dit dier ook uren later nog geen negatieve reactie toonden, aten de Spanjaarden rustig hun lekkernij op. Maar groot was de schrik toen de "kater" krimpend van pijn ter aarde viel. De pad destoelenplukkers vluchten in paniek naar het dichtstbijzijnde ziekenhuisom hun maag te laten leegpompen. Toen zij naar huis terugkeerden kwamen zij echter tot de ontdekking dat de "kater" intussen vier katjes ter wereld had gebracht. OPSTANDIGE SCHOLIEREN Lyceisten in de Franse havenstad Le Havre zijn gisteren tot actie overgegaan om het 'recht van zittenblijven voor iedereen' en het oprichten van een aanvullende eindklas in een lyceum in de stad af te dwingen. Tweehonderd lyceisten verhinderden gedurende drie uur het ver trek van de sneltrein Parijs-Le Havre. Zij zegden aan dat zij in het station zouden blijven 'zolang het nodig was', maar lieten de trein tenslotte gaan, na een gesprek met een ambtenaar van het minis terie van onderwijs, die zich bereid had verklaard een delegatie te ontvangen. De lyceisten hebben wel laten weten dat zij hun actie zullen hervat ten als zij geen resultaat boeken. PANIEK De 150.000 inwoners van de Italiaanse stad Ferrara zijn in de greep van de massapsychose geraakt dat hun stad aanstaande zaterdag dooreen ramp wordt bezocht en vernield. Geen mens weet waar het gerucht vandaan komt. Het ging ineens door de hele stad. Iedereen hoorde het wel van een kennis, die het op zijn beurt weer van een kennis had vernomen. Het Italiaanse persbureau 'Ansa' berichtte gisteravond dat al veel inwoners geregeld hebben dat ze in het weekeinde buiten de stad zijn om 'het' niet te hoeven meemaken. PRESIDENTE De campagne voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen vc 1980 is begonnen. Gisteren heeft namelijk Margo Sr. James, oprichtster van de eer; Amerkaanse organisatie ter bescherming van de rechten van prostituees, in San Francisco aangekondigd zich in de slag t het Witte Huis te zullen werpen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9