Bouw nieuwe jachthavens de kust Parlement wil wet tegen discriminatie Proefboringen voor Europees kernafval in noorden van land .Toenadering van WD tot PvdA niet onmogelijk' Vragen rond onderzoek Kritiek Ria Beckers op Van Agt Binnenwater veel te druk naar activiteiten KLM MJIJIJJIUJI— WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 DEN HAAG (GPD) - PPR-fractie- leidster Ria Beckers heeft kritiek op de uitlating van premier Van Agt van afgelopen vrijdag dat het gezag van het parlement door het debat over de neutronenbom niet is verhoogd. Mevr. Beckers was de indienster van de enige motie die door de Tweede Kamer tij dens het debat van vorige week werd aangenomen. De motie keurde het besluit van president Carter om een aantal wapens DEN HAAG (GPD) - De proefbo ringen in het noorden des lands naar de mogelijkheid van opslag van kernafval in zoutholtes zijn bedoeld om meer Europese lan den de mogelijkheid te geven kernafval in het Noorden te dumpen. Dat blijkt uit de ver trouwelijke notitie van minister Gijs van Aardenne (economische zaken) aan de kamercommissie voor kernenergie. Het proefbo- ren zal inclusief nader onderzoek 24 miljoen gulden gaan kosten, liefst negen miljoen gulden blijkt door Euratom (van de EG) be taald te kunnen worden, aldus de notitie van Van Aardenne. In het gunstigste geval hoeft Nederland dus maar 15 miljoen gulden te be talen voor de proefboringen. Het Europese belang bij de proef boringen blijkt ook uit het feit dat eerdere onderzoeken vergeleken zijn met studies uit andere landen van de EG en omdat de EG al DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat de regering haast maakt met het indienen van een anti discriminatiewet, die zich richt tegen alle vormen van discriminatie op grond van geslacht, homo filie en huwelijkse staat. Dit bleek gisteren bij de stemmingen over de mo ties die werden ingediend EXTRA GYM ENSCHEDE (ANP) - Enschede begint als eerste gemeente in Ne derland een cursus met als doel leraren beter in staat te stellen kinderen te begeleiden die niet goed kunnen mee komen in het gymnastiekonderwijs. Volgens J. Bolk, inspecteur voor de lichamelijke opvoeding in En schede, is een dergelijk begélei- ding van het gymnastiekonder- richt zeker zo belangrijk als het extra onderwijs in andere vak ken. Hij wijst er in dit verband op dat in Enschede zeker twee pro cent van het aantal scholieren door uiteenlopende oorzaken moeilijkheden heeft met gymnastiek. Het gaat hier niet alleen om kinderen die motorisch gestoord zijn, maar ook om leer lingen die angst hebben voor be paalde oefeningen of lichamelijk een onjuiste houding aannemen. Door middel van extra lessen kun nen die kinderen flink worden geholpen. voor de N-bom geschikt te ma ken, af. Mevr. Beckers is van mening dat het aanzien van het parlement door de snelle uitspraak over cJe beslissing van Carter juist is ver hoogd. Zij merkt op dat Neder land als eerste lidstaat van de NAVO over de jongste ontwik keling rond de N-bom heeft ge debatteerd. In schriftelijke vra gen aan premier Van Agt en mi nister Van der Klaauw vraagt mevr. Beckers of de aangenomen motie van de Tweede Kamer al is meteen drie miljoen gulden voor het onderzoek in het Noorden over bleek te hebben. Het nu nog te verrichten onderzoek dient om concrete gegevens over bepaalde zoutkoepels te verkrij gen, aldus de minister van eco nomische zaken in zijn notitie. Er zullen zes relatief ondiepe borin gen moeten komen, drie gaan tot naar aanleiding van de re geringsnota Emancipatie beleid. De door mevrouw Haas-Berger (PvdA) ingediende motie kreeg de steun van alle partijen, met uitzondering van Boerenpartij, SGP en GPV. Ook de WD had enige moeite met de gevraagde kameruitspraak, omdat zij de motie niet ver genoeg vond gaan. Woordvoerster mevrouw Kap- peyne van de Coppello wees erop dat ook andere groepen, zoals zi geuners, Surinamers en gastar beiders gediscrimineerd worden. Het zou verkeerd zijn deze groe pen van de wetgeving uit te slui ten, zo zei zij. Melden De Kamer steunde verder een motie van de PSP waarin erop wordt aangedrongen dat slacht offers van verkrachting hun klacht in eerste instantie bij een vrouw moeten kunnen melden. Tevens dient de opvang van der gelijke slachtoffers bij de politie verbeterd te worden en moet er meer geld beschikbaar komen voor onderzoek, hulpverlening en voorlichting achteraf. Alleen CDA en WD verzetten zich te gen deze Kamer-uitspraak. De problemen van de ongehuwde vrouwelijke leerkrachten, die vaak geen vaste aanstelling krij gen of snel ontslagen worden, moeten op korte termijn worden opgelost. De Kamer steunde een CDA-motie (tegen BP, SGP en GPV) waarin de regering om 300 meter en drie tot 500 meter. „Voor deze boringen is in elk ge val toestemming van de landei genaren vereist en eventueel toe stemming van het gemeentebe stuur indien zulks in bestem mingsplannen of voorberei- dingsbesluiten is voorzien", al dus minister Van Aardenne. Het geo-hydrologisch onderzoek maatregelen tegen deze praktij ken gevraagd wordt en tevens om hierover met elk bevoegd gezag in overleg te treden. Aan het eind van het zittingsjaar 78-79 moet de regering voorts met voorstellen komen om de arbeidstaak van oudere ongehuwde werkende vrouwen te kunnen verlichten (tegen BP, WD, GPV en SGP), terwijl er vóór 1 februari 1979 een rapport moet zijn over de maat schappelijke en medische problemen van deze groep (tegen SGP en BP). Kindercentra ..Uit emancipatorische overwegin gen" wil de Tweede Kamer dat bij de opnameregeling voor kinder dagverblijven en soortgelijke kindercentra geen onderscheid wordt gemaakt tussen het werk of de studie van welk van de ou ders dan ook. Deze zienswijze dient de regering volgens de aan genomen D'66-motie ook aan de lagere overheden, zoals gemeen ten, kenbaar te maken. Verder sprak de Kamer uit dat belemme ringen voor werkende vrouwen met schoolgaande kinderen moe ten worden opgeheven. Hierbij denkt de Kamer aan het ontbre ken van overblijfmogelijkheden op scholen, ongelijke schooltij den, onverwachte vrije dagen en ongelijke vakanties van scholen binnen èèn regio. Naast maatregelen die de regering dient in te voeren, moet zij ook in naar eigen benoemingenbeleid discriminatie tegengaan. Tegen deze CDA-motie stemde alleen SGP en GPV. Ook moet de rege ring hierover in overleg treden met de lagere overheden. Met al gemene stemmen steunde de Kamer het CDA in zijn verzoek de mogelijkheid van deeltijdar beid voor het overheidspersoneel door te voeren. dient ertoe om een inzicht te ver krijgen in de grondwaterbewe ging op die diepten en om na te gaan of en zo ja, in hoeverre het grondwater contact heeft met de betrokken zoutformatie. Seis misch onderzoek bij elke koepel moet uitwijzen hoe de vorm en de afmeting zijn. Dat zijn een paar van de conclusies die ir. R. J. Brouwer namens het ministerie van CRM trok op het gisteren in Utrecht gehouden symposium „Pleziervaart en Verkeerskunde", in het Utrecht se Jaarbeurscongrescentrum, georganiseerd door het Konink lijk Instituut van Ingenieurs en Rijkswaterstaat Van de naar schatting ruim 170.000 boten die op dit ogenblik in Ne derland aanwezig zijn, zijn er zo'n 10.000 in het bezit van buitenlan ders. Over het algemeen zijn die georiënteerd op de grote vaarwe gen en de Deltawateren. Verwacht wordt dat omstreeks 1990, bij een bestand van èèn boot per twintig huishoudens, het ver zadigingspunt zal zijn bereikt. Nederland zal dan 240.000 zeil- en motorboten tellen plus om streeks 15.000 boten in bezit van buitenlanders. De vraag naar nieuwe ligplaatsen voor pleziervaartuigen stijgt voortdurend en brengt de wen selijkheid met zich mee van een bezinning over de omvang, vormgeving en inrichting van nieuwe jachthavens. Hierbij moet volgens de deskundigen worden gestreefd naar een opti male benutting van de bestaande mogelijkheden. Door de toename van het aantal pleziervaartuigen wordt ook de hinder voor het landverkeer vergroot: steeds va ker moet in drukke watersport- gebieden worden gerekend op geopende bruggen. Een verbete ring van de situatie is mogelijk door bij de bouw van bruggen re kening te houden met de brug- hoogte en door de bevordering van een doelmatig vaargedrag om de verkeersafwikkeling te versnellen. Deze aspecten werden voor het symposium aangedragen door ir. C. Kooman van Rijkswaterstaat, die optrad als voorzitter. Na zijn inleiding zei ir. J. W. Tops, direc teur-generaal van de Rijkswater staat onder meer. dat er op het ministerie van verkeer en water staat naar wordt gestreefd de ontwikkelingen in de plezier vaart in goede banen te leiden. Op dit ministerie wil men op den duur naar .wettelijke voorzienin gen. De pleziervaart op de grote vaarwegen werd belicht door ir. H. A. Nuhoff, sinds kort verbon den aan de directie Zeeland van - Rijkswaterstaat. Hij vertelde aan de hand van onderzoeksresulta ten, dat de beroepsvaart en ple- SCHIPHOL (ANP) - De Antil liaanse minister van welzijnsbe leid, Pourier, zal van zijn verblijf in Nederland gebruik maken om met minister Gardeniers van CRM te spreken over de opvang van Antillianen in Nederland. Minister Pourier verklaarde in formaties te willen inwinnen over het besluit van minister Garde niers om met ingang van 1 no vember de opvang van Antillia nen in contractpensions in Ne derland te staken. Pourier sprak van een 'onelegante zaak'. Dat nadere onderzoek zal volgens Van Aardenne twee jaar vergen. Voor de te houden maatschappe lijke discussie kunnen de uit deze onderzoeken verkregen gege vens van belang zijn voor een beoordeling van de daadwerke lijke mogelijkheden voor het de finitief opbergen van radioactief afval in Noord-Nederland. ziervaart nog tamelijk probleemloos met elkaar om gaan. Meer moeilijkheden doen zich voor op stromen als de Bo ven Merwede en de Waal, die een zeer druk scheepvaartverkeer kennen. Op deze rivieren blijkt de pleziervaart zich weinig te be kommeren om het uitzicht van de beroepsschipper, de snelheid van het beroepsvaartuig en de be perkte mogelijkheden om te ma- Cheques in het water gegooid DEN HAAG (ANP) - Een telling heeft uitgewezen dat de overval lers die op 6 oktober een geldlo- per de dagopbrengst van een Haags grootwinkelbedrijf afhan dig maakten, behalve een bedrag aan contanten van 177.000 gulden voor 73.000 gulden aan cheques en betaalkaarten hebben buit gemaakt. De cheques en betaal kaarten hebben de overvallers in koffers in het water van de Haag se Troelstrakade gegooid. Dui kers van de Haagse brandweer hebben de koffers daar maandag uit opgevist. De Haagse politie heeft bekendge maakt dat van de buit een bedrag van honderdduizend gulden is achterhaald. 35.000 gulden is nog zoek. Inmiddels heeft de politie zes verdachten aangehouden. DEN HAAG (GPD) - De vaste ka mercommissie voor verkeer en waterstaat gaat vandaag praten met staatssecretaris Smit-Kroes over het onderzoek dat de be windsvrouwe heeft ingesteld naar de activiteiten van de KLM in New York. Naar aanleiding van dit gesprek bepaalt de ka mercommissie de procedure dié zal worden gevolgd bij een on derzoek dat door de commissie zelf of door onafhankelijke des kundigen zal worden inge steld. Uit het onderzoek dat zij zelf instel de, trok de staatssecretaris on langs de conclusie dat er geen enkele aanleiding bestaat ver dere actie te nemen op de be schuldigingen van de ontslagen KLM-accountant De Wit aan het adres van de KLM in New York in het algemeen en general-mana ger Kielman in het bijzonder. Wel heeft mevr. Smit-Kroes laten we ten de vermenging van Kielmans pnvè- en zakelijke activiteiten af te keuren. Vanuit het KLM- hoofdkantoor in Amstelveen heeft Kielman te verstaan gekre gen definitief met het door elkaar laten lopen van zijn werkzaam heden te stoppen. PAGINA 7 Van Aardenne wijst er ook op dat nog zal worden doorgezocht naar andere mogelijkheden dan op slag in zoutkoepels. Een beslis sing over de aanleg van een mijn zal volgens hem zeker niet voor 1985 genomen hoeven te worden, zodat een en ander aan de hand van de dan bestaande situatie zal kunnen worden beoordeeld. De minister wil wel dat het verdere onderzoek snel wordt aangevat, zo laat hij weten. Het zal dan twee jaar gaan duren. „Indien na de maatschappelijke discussie tot een verdere uitbouw van het nucleaire produktievermogen in Nederland zou worden besloten, zal met de voorbereiding en de bouw van de eerstvolgende kern centrale rond acht jaar gemoeid zijn. Het is derhalve praktisch uitgesloten dat de inbedrijfstel- ling van een of meer kerncentra les voor 1990 zal kunnen plaats vinden, meent de minister. PVDA NIET BIJ BEZOEK VAN PRINS AAN TWENTE ENSCHEDE (ANP) - De PvdA- fractie van de Twentse ge westraad zal ontbreken bij het werkbezoek dat prins Bernhard 31 oktober aan Twente brengt. In een brief aan het dagelijks bestuur van de Twenteraad hebben de so cialisten laten weten dat zij de zin van zo'n bezoek niet in zien aangezien prins Bern hard geen officiële functie meer bekleedt. Een ander argument is "dat de fracties uit de krant moesten vernemen dat ze aanwezig zouden zijn bij de ontvangst van de prins". Volgens de PvdA is daar vooraf geen overleg over geweest. Naar de mening van de socialis ten komt prins Bernhard al leen naar Twente omdat hij zulke goede maatjes is met C. A. van der Hooft, voorzitter van het gewest Twente. 'We hebben er niets op tegen dat zij elkaar ontmoeten, maar daar hoeven wij niet bij te zijn", is de opvatting van de socialistische fractie. Gewestraad-voorzitter Van der Hooft bestempelt de houding van de PvdA als triest. "Triest voor Twente dat een slechte beurt maakt, triest voor het koningshuis dat toch al zo veel klappen krijgt en ook triest voor de PvdA omdat deze zo wéinig vergevingsge zind is tegenover de prins". Naar de mening van Van der Hooft heeft het prinselijk werkbezoek wel degelijk zin: "Ik heb de prins uitgenodigd om hem de nieuwe provincie Twente te laten zien. Boven dien levert zo'n bezoek lan delijke publiciteit up waar Twente alleen maar bij gebaat Hij ontkende dat het werkbe zoek te maken heeft met een vriendschap tussen hem en de prins: "Ik ken de prins omdat hij ereburger is van Waddinxveen waarvan ik burgemeester ben geweest". Voorzitter Van der Hooft ont kent dat hij een nauwe relatie heeft met de prins. Dat de fracties van de gewestraad de aankondiging van het werk bezoek uit de krant moesten vernemen spreekt Van der Hooft met klem tegen. De gewestraad-voorzitter heeft inmiddels - om de PvdA in Twente op andere gedachten te brengen - de bemiddeling ingeroepen van mevrouw Ien van den Heuvel, landelijk voorzitter van de PvdA. Het PvdA-kamerlid Rienks heeft zich sinds enkele maanden ver diept in deze affaire. Hij sprak o.a. met mevr. Smit-Kroes, De Wit. politici, journalisten en andere betrokkenen. Rienks heeft in middels de indruk gekregen dat het onderzoek van mevr. Smit- Kroes onvolledig is geweest en bepaalde gegevens niet zijn op genomen in het (uitvoerige) ant woord dat Rienks op zijn kamer vragen van de staatssecretaris kreeg. Rienks houdt met de mo gelijkheid rekening dat een aan tal zaken - in verband met de gro te (internationale) belangen die in het geding zijn - zijn „schoonge wassen". Staatssecretaris Smit-Kroes ging in haar antwoord op de vragen van Rienks alleen in op de uitvoerig in de publiciteit gebrachte KLM- activiteiten, die verband hielden met het kantoor van de lucht vaartmaatschappij in New York. Op beschuldigingen van De Wit ten aanzien van bijv. het zwart- geldcircuit van de KLM, dat vol gens de ontslagen accountant in de afgelopen acht jaar een om vang heeft gekregen van 500 miljoen gulden, werd door de bewindsvrouwe niet concreet in gegaan. DEN HAAG (GPD) - Volgens WD-leider Koos Rietkerk is het niet ondenkbaar dat de WD op sommige beleidster reinen, waarover geen eens gezindheid met de regerings partner CDA bestaat, toena dering zoekt tot de PvdA. Maar dat zou dan alleen mo gen gebeuren op de zoge naamde „vrye" terreinen, punten die niet uitvoerig in afspraken tussen CDA en WD zijn geregeld, zoals bij voorbeeld de abortuskwes tie. Rietkerk zei dat gisteravond voor de televisie, nadat maandag al twee van zijn frac tiegenoten, Annelien Kap peyne van de Coppello en Ed Nijpels in toespraken hadden laten blijken niet afkerig te staan tegenover incidentele samenwerking met de groot ste opponent de PvdA. Zij lie ten daarbij duidelijk blijken geen vertrouwen te hebben in de wisselvallige opstelling van de CDA-fractie. „Het is onverstandig uitgeleverd te zijn aan het CDA", zo had me vrouw Kappeyne van de Coppello gezegd. WD-fractieleider Rietkerk zei gisteren dat echter op die vrije terreinen eerst binnen regeringscoalitie naar een oplossing gezocht zal moeten worden. Alleen wanneer dat niet lukt kan het zijn dat de WD zich tot een andere par tij wendt, aldus Rietkerk. Maar volgens de WD-leider is de WD het aan haar func tie als regeringspartij ver plicht het uiterste te doen om met de regering tot afspraken te komen. Rietkerk vindt niet dat de WD zich met een eventuele toe nadering tot de Partij van de Arbeid ontrouw opstelt, zoals de WD zelf het CDA verwe ten heeft na enkele recente debatten, waarbij de christen democraten samen met de PvdA besluiten wisten te ne men. Volgens de liberalen be trof dat zaken die met hen ge regeld hadden moeten wor den, omdat het om punten uit het regeerakkoord ging. „Het CDA heeft ook het recht om op ons kritiek te hebben als wij zo zouden handelen", al dus Rietkerk. Naast dë abortus zijn er nog tal van andere onderwerpen die voor een toenadering tussen WD en PvdA in aanmerking komen. Zo denken beide par tijen ongeveer hetzelfde over het „openbreken" van de christen-democratische machtspositie in de welzijns sector, over het emancipatie beleid, de discriminatie van bepaalde bevolkingsgroepen en sommige terreinen van het justitiebeleid. Binnen de WD ziet men deze ontwikkeling overigens niet als op zichzelf staande inci denten. Mevrouw Kappeyne van de Coppello en Nijpels hebben al laten weten dat de WD zich zal moeten gaan be raden over een nauwere, meer permanente samenwerking met de socialisten in de toe komst. Volgens Kappeyne van de Coppello zou dat overleg zelfs al ruim voor de Tweede-Kamerverkiezingen van 1982 moeten begin nen. overgebracht aan de Amerikaan se regering en of dat vergezeld is gegaan van de in de ogen van mevr. Beckers denigrerende op merking van Van Agt aan het' adres van het parlement. Als dat zo is, zo vraagt mevr. Beckers, is de regering dan bereid de ontsta ne schade te herstellen. Mevr. Beckers wil dat Van Agt en Van der Klaauw morgen al tijdens het wekelijkse vragenuurtje ant woord komen geven op haar vra gen. Gelijk De Tweede Kamer steunde (met BP, SGP en WD tegen) een CDA-motie waarin de regering gevraagd wordt ook bij de Wet Werkloosheidsvoorziening (WWV) man en vrouw gelijk te behandelen. Bij alle overige werknemersverzekeringen vindt deze gelijke behandeling al wel plaats. De WD'er Nijpels ver klaarde dat zijn fractie tegen stemde omdat niet te voorzien is hoeveel de maatregel gaat kos ten. ROTTERDAM - Ernstig gewond raakte de bestuurder van deze personenauto die in Rotterdam dooronbekei oorzaak tegen een lantaarnpaal terecht kwam. Brandweermannen waren geruime tijd bezig om de man uit z wagen te bevrijden. UTRECHT (GPD) - Langs de Noordzeekust zijn nieuwe havens nodig voor de grote zeil- en motorboten die nu op binnenwateren varen door gebrek aan kusthavens en die daar de toch al grote drukte nog verergeren. In het bin nenland kan een gericht ontgrondingsbeleid ertoe leiden dat nieuwe vaarwegen en vaargebieden tot stand komen. Om de pleziervaart de komende 10, 20 jaar de nodige ruimte en accommodatie te geven zullen op grote schaal ingrepen in bestaande landschappen moeten worden ver richt; de overheid dient daarbij een actieve rol te spe len.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7