'Maak einde aan mens onwaardige situatie' Weinig tips over Leidse moordzaak Aan Noordeinde „hokje" hnren: f 275 per maand Actief in vrije tijd vanbesouwtapi|t jan bentveld Deskundige drogist: kwakzalver of vertrouwensman EggeR WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 LEIDEN Personeel en ouders Voorgeest schrijven staatssecretaris: Bijstandsteam teruggetrokken LEIDEN - Het bijstandsteam dat vorige week was ingezet om de Leidse politie te steunen bij haar speurtocht naar de moordenaars van de Leidse juwelier L. van Amerongen is gisteren in de loop van de dag teruggetrokken. Dit vanwege het geringe aantal tips over de roofmoord dat de laatste dagen bij de politie is binnenge komen. Aanvankelijk werkte de politie met 26 man aan de moordzaak. "Maar", zegt de woordvoerder van de Leidse politie, hoofdin specteur Oudman, "omdat er niet genoeg werk meer was voor al die mensen hebben we het uit onge veer negen man, voornamelijk Haagse rechercheurs bestaande bijstandsteam teruggetrokken" Hoofdinspecteur Oudman liet van ochtend ook weten dat er maar een paar telefoontjes zijn bin nengekomen naar aanleiding van de publicatie van de bij de roof moord ontvreemde miniatuur tjes in de krant van gisteren. Of deze en andere telefoontjes waardevolle tips bevatten kon nog niet worden meegedeeld. ZESDUIZEND GULDEN UIT JAS SLAGER GESTOLEN LEIDEN - Een slager uit de Genes- tetstraat is sinds gisteravond on geveer zesduizend gulden armer Het geldbedrag werd uit zijn jas gestolen, terwijl hij afwezig was. De jas hing in een vertrek dat naast de slagerij ligt. De dief moet de slagerij zijn binnengedrongen door het forceren van de toe gangsdeur. LEIDEN - Het personeel van de zwakzinnigenafdeling Voorgeest van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest en de Vereniging van Ouders Voorgeest hebben er bij staatsse cretaris Veder-Smit (volksgezondheid) met klem op aangedrongen een einde te maken aan wat zij noemen de "mensonwaardige omstandigheden" op Voorgeest. Volgens de ouders en het personeel worden de pupillen van Voorgeest op het ogenblik de dupe van de verbouwing van twee zwakzinnigenpaviljoens. "Zieke pupillen liggen nu op een zaal waar de wind vrij spel heeft. De stenen muur is vervangen door een houten nood wandje, dat in de hoeken met plakband is dichtgemaakt. Op de betreffende zalen is geen water; toiletten ont breken in de directe nabijheid", aldus het personeel in een brief aan de staatssecretaris. De ouders van de pupillen wijzen er in hun brief op dat zij er steeds bij de geneesheer-directeur van En degeest, dokter G. Mojet, de in specteur van de zwakzinnigen zorg en wethouder Oosterman op hebben aangedrongen de twee zwakzinnigenpaviljoens te ont ruimen voordat met de verbou wing begonnen zou worden. De ouders vonden het onverant woord, zo blijkt uit de brief, de werkzaamheden te laten uitvoe ren, terwijl de paviljoens nog be woond waren. „Dat standpunt werd onderschreven door eerder genoemde autoriteiten," aldus de ouders, "die ons toezegden er bij de bevoegde instanties op aan te zullen dringen om tijdelijke wis- selpavi^oens in gebruik te ne- LJit de brieven aan de staatssecreta ris blijkt dat dit allemaal niet heeft geholpen. „Zover wij kun nen nagaan is de realiteit nu zo dat er nog steeds geen maatrege len getroffen zijn, de verbou wingswerkzaamheden in volle gang zijn de toch al slechte leef baarheid in beide paviljoens met de dag verslechtert", aldus de ouders. Zij willen dat de bouw tijdelijk wordt stopgezet in af wachting van te nemen maatre gelen. Causerie De afdeling Leiden en Oegst- geest van de Ned. Ver. v. Huis vrouwen houdt op donderdag middag 26 oktober een bijeen komst in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 2a in Lei den. Tanja en Henk van Ursen zullen een causerie met licht beelden houden over hun vijf maanden durende tocht door Zuid-Amerika. De bijeenkomst begint om twee uur. Scholingscursussen De werkgroep politieke scho lingscursussen voor vrouwen - waarin negen vrouwenorgani saties samenwerken - organi seert op 18,15 en 22 november ('s ochtends en 's avonds) een cursus getiteld Vrouwen, arbeid en inkomen. De cursus bestaat uit vier bijeenkomsten: twee bijeenkomsten met inleidingen en gespreksgroepen over vrou wenarbeid, betaald en onbe taald werk, deeltijdbanen, kostwinnerschap, minder werkgelegenheid voor vrouwen en opwaardering van de huis houdelijke taak. De andere bij eenkomsten zijn forumbijeen komsten met vertegenwoordi gers van CNVVNO, NW en politieke partijen. Voor inlich tingen kan men terecht bij de volgende telefoonnummers: 890812, 131335 en 154995. De cursus wordt gegeven in de zaal van de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg Boeddha lezingen De leer van Boeddha in het da gelijks leven is de titel van een serie van vier lezingen die zal worden gehouden in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 in Lei den. De lezingen worden gege ven door twee boeddhistische monniken in het Nederlands: Bhikkoe Bharma Viranata en Bhikkhoé Agga Jinamitto van de Bhoedda Bhama Stichting. De eerste avond wordt gehou den op dinsdag 31 oktober. Die avond, zal de opkomst van het boeddhisme behandeld worden. Aanvang 8 uur en entreeprijs drie gulden. Prestatieloop Zondagmorgen 29 oktober om 11 uur 's morgens gaat aan de Wassenaarse Slag de tweede prestatieloop van de Leidse at letiekvereniging Holland van start. Deelnemers kunnen een keuze maken uit de volgende af standen: 2,4,8 en 12 kilometer Ook wandelaars zijn van harte welkom voor de kortere afstan den. Deelnemers die de presta tieloop volbrengen krijgen een fraai lintje en een stempel op een speciale kaart. Het in schrijfgeld bedraagt f 3.50kin deren onder de 15 jaar betalen f 2.50. Familietafeltennis De Leidse tafeltennisvereniging Scylla gaat een competitie hou den voor families uit de Leidse regio. Er zal gespeeld worden op woensdagavonden waarbij re kening zal worden gehouden met eventuele voetbalreporta ges op televisie. Met deze fami liecompetitie zal worden be gonnen op woensdagavond 8 november. Belangstellenden kunnen zich schriftelijk opge ven bij de LTTV Scylla, per adres Handelstraat 15 of telefo nisch (na achten en in het week einde ook overdag) tel. 144617. De minimumleeftijd voor deel neming is 16 jaar. Een leeftijds grens naar boven is er niet. Er zal gespeeld worden in het club gebouw van Scylla aan de Ca- tharijnestraat in Leiden. Lid maatschap van een tafeltennis vereniging is niet vereist. Hengelsport De Leidse visclub Albatros heeft de vijfde competitiewedstrijd gevist in de Ringvaart bij Spaamdam. De vangst was slecht. De uitslag: 1. W.W.v Steenberg en 26 st.(2250pr.), 2. H.v.dMey met de verbouwing niet langer bruikbaar voor de doeleinden waarvoor ze dienden. Als gevolg daarvan verblijven overdag zieke en epileptische pupillen in twee verschillende verblijven, wat door het gebrek aan personeel met zich meebrengt dat voortdu rend een van beide groepn alleen gelaten moet worden". Het personeel spreekt van een "volstrekt ontoelaatbare en men sonwaardige wijze" van huisves ting, waarin het zegt niet te kun nen werken. Sommige perso neelsleden kunnen blijkens de brief nauwelijks op de been blij ven en het ziekteverzuim is on rustbarend. Daarom wil het per soneel dat de staatssecretaris onmiddelijk maatregelen neemt om het gebrek aan personeel op te heffen en de pupillen in een wisselpaviljoen onder te bren gen. Ook wordt de staatssecreta ris uitgenodigd voor een bezoek aan de zwakzinnigenpaviljoens. Commentaar Herrie Het personeel stelt in zijn brief vast dat alle aandacht die tot nu toe aan de problematiek op Voor geest is geschonken, op geen en kele wijze tot maatregelen heeft geleid. "Nog steeds is het gebrek aan personeel zo nijpend dat onze pupillen daardoor buitengewoon gedupeerd zijn. Nog steeds is or ganisatorisch feilen oorzaak van vele moeilijkheden", zo schrijft het personeel. Het personeel vindt het onduldbaar dat de pupillen tijdens de ver bouwing in de panden blijven gehuisvest. "De zieke pupillen liggen de gehele dag in de herrie van de verbouwing. Andere de len van de panden zijn in verband In een commentaar op de brieven zei dokter Mojet vanochtend dat de verbouwing van de zwakzin nigenpaviljoens hoe dan ook overlast geeft. Als er per pavil joen verbouwd zou worden, zou den de pupillen van het ene naar het andere paviljoen moeten ver huizen en dat zou volgens de ge neesheer-directeur eveneens ge paard gaan met moeilijkheden. Op dit moment worden de twee paviljoens tegelijkertijd ver bouwd. "De bouw is versneld als gevolg van de acties die indertijd zijn gevoerd", aldus Mojet. Hij zei dat de huidige situatie bij voort gang van de bouw over "een maandje" achter de rug kan zijn Een andere oplossing had de di recteur op dit moment niet voor handen, zei hij. ADVERTENTIE nieuwe rijn- 24 hoek bdrgstëeg leiden 071- 134671 17(1710), 3. H.Valk jr. 8(1080), 4 J.v.Went 7(1000), 5. JBouw- meester 4(880), 6. A.Ouwerkerk 8(860), 7. W.J.V.Steenberg en 8(720), 8. KArnoldus 3(570), 9 H.v.d.Voet 7(520), 10J.v.Tonge ren 2(520). Gespreksgroep De Leidse Werkgroep HomofilieI COC begint binnenkort met een gespreksgroep, ledereen, vrouw of man, die wil praten over ho mofilie en homofiel-zijn, is van harte welkom. De eerste bijeen komst heeft plaats op maandag 6 november as. om acht uur 's avonds in de Waardstraat 35. Inlichtingen en opgaven via de volgende telefoonnummers: 124824 of 142972. Bazaar In het verpleeghuis "Zuydt- wijck" aan de Aaltje Noorde- wierlaan worden op vrijdag 27 oktober een bazaar, rommel markt en diverse andere attrac ties gehouden. Alle op de bazaar aangeboden goederen, zoals schilderijen, poppen, smyrna kussens, sieraden, bloemenhan- gers, handgeweven kleden, vlie gers, keramiek enz, zijn door de patiënten zelf vervaardigd. Op de rommelmarkt is voor ieder een iets van zijn gading te vin den. De andere attracties zijn: ballentent, rad van avontuur, sjoelen, verloting en het raden van een poppenaam. De op brengst zal worden bestemd voor de ontspanningactiveiten ten behoeve van de patiënten. Het geheel zal muzikaal omlijst worden door de radio-omroep van Zuydtwijck. De openings tijden zijn: 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10 Wandeltocht Zaterdag en zondag wordt een wandeltocht georganiseerd over 5,10,15 en 20 kilometer. De start is 's morgens tussen 9 uur en 's middags half 3 bij 't Par lement, Nieuwe Rijn 52. Het in schrijfgeld bedraagt f 2.50 per persoon en f 5.- voor gezinnen. nalige Nova Passage aan het Noordeinde v r f 275,- per maand. LEIDEN - Dat de kamernood onder studenten en werkende jongeren in Leiden groot is mag langza merhand als bekend worden ver ondersteld. Dat vele jongeren daarom zijn overgeleverd zijn aan louche kamerverhuurders en malafide bemiddelingsbureaus bedienen is misschien minder doorgedrongen. Toch is ook dat de dagelijkse praktijk. Vele jon geren wonen in hokjes die de naam woonruimte nauwelijks verdienen. De hoogte van de hu ren loopt vaak de spuigaten uit (300 a 400 gulden per maand is normaal), en het recht op huurbe- scherming stelt doorgaans niét veel voor. Vorig jaar huurde een aantal perso nen een kamer in het pand Noordeinde 50. Deze studenten kregen geen huurcontract en moesten woekerprijzen van f 250 voor een kamertje van 2 bij 3 me ter, betalen. Het pand verkeerde in zeer slechte staat, maar vol gens de beheerder was het pand goedgekeurd door de brandweer. Een week later stonden zowel de brandweer als bouw- en woning toezicht op de stoep met de me dedeling dat iedereen er de vol gende dag uit moest zijn. Wat bleek: de eigenaar (die overi gens vijf besloten vennootschap pen beheert), had geen vergun ning en begin augustus was er al een ontruimingsbevel uitgevaar digd aangezien het pand was af gekeurd op grond van brandge vaarlijkheid. De eigenaar deed zich echter voor als slachtoffer van de gemeente en was "zo vriendelijk" om vervangende woonruimte aan te bieden dat wil zeggen kamers van 6 bij 3 meter die door middel van hardboard schotten in drieën waren ge deeld. Een soort legbatterij. Er was nog geen elektriciteit of stromend water. Vele huurders namen er dit keer geen genoegen mee. Met behulp van de wets- winkel kregen zij hun borgsom (verkapt sleutel geld) terug. Op verhuiskosten en op kosten voor het opknappen van de kamers konden zij geen enkele aan spraak maken. Dat was vorig jaar. Een jaar later blijken soortgelijke situaties nog steeds tot de orde van de dag te behoren. Het betreft nu het pand Noordeinde 47, be woond door 4 studenten en wer kende jongeren. Vorige week vertelde de eigenaar, de heer Pa- ragh, dat het pand voor 10 uur die zelfde avond ontruimd moest zijn. Dat leverde veel paniek op onder de bewoners. "We hebben direct de politie gebeld', vertelt één van hen. De wijkagent is toen gekomen om de zaak te sussen'.' Ook nu doet de eigenaar zich voor als slachtoffer van gemeente en brandweer die het pand hebben afgekeurd vanwege het omvang rijke achterstallig onderhoud. Het pand verkeert in een zeer bouwvallige staat, het sanitair is slecht en er was de laatste week geen gas en licht meer omdat de heer Paragh de gas- en lichtreke- ningen al zes maanden niet be taalt. Desalniettemin betalen de huurders 275 gulden per maand voor een hokje van 3V2 bij 4 me ter. Volgens de wetswinkel hebben de huurders geen recht op huurbe- scherming omdat het, aldus bouw- en woningtoezicht, een bedrijfspand betreft. Advocaat Spijker die door de huurders in de arm is genomen zegt daar niets mee te maken te hebben; De huurders hebben vólkomen te goeder trouw gehandeld. Zij hebben een huurovereenkomst gesloten met de eigenaar en die heeft gezegd dat het woonruimte betreft. De verhuurder moet daarom zijn verplichtingen na komen en bij het niet rechtsgel dig beeindigen van de huurover eenkomst voor vervangende woonruimte zorgen. Als hij dat niet doet dan moet de rechter maar uitmaken of dat alsnog moet gebeuren of dat de mensen zomaar op straat mogen worden gezet', aldus mr. Spijker. "We moeten van het beeld af dat de drog ist te duur is en streven naar het beeld: de drogist is deskundig. Hij krijgt te ma ken met steeds mondiger wor dende consumenten, die een specialistische en sterk per soonlijke behandeling ver langen. Krijgt de consument die behandeling op maat niet dan zal hij steeds vaker de drogisterij voorbij lopen". Dat zei de heer J. H. Grachten, voorzitter van de Nederland se Christelijke Drogisten Bond gisteren in zijn jaarrede in Elburg. Volgens hem moe ten aan de kennis en het vak manschap van de drogist daarom steeds hogere eisen worden gesteld. Er zijn drogisten die hem hard- grondig gelijk geven. Er zijn er die hem even hardgrondig ongelijk geven. Die discussie speelt zich voornamelijk af in de vakliteratuur. Het aan de tand voelen van twee Leidse drogisten bleek voldoende om die twee standpunten boven tafel te krijgen: de heer Revel een kleine de enige) drogist in De Kooi en zijn collega Vrij- enhoek (Haarlemmerstraat) van "Drogisterij en parfume rie Vrijenhoek b.v."met twee filialen in Oegstgeest en Lei derdorp. Vrijenhoek zegt: "Grachten heeft geen gelijk. Het is te genwoordig zo dat ze zichook in de vakliteratuur, alleen maar richten op het drogist blijven. Maar als je dat doet ben je ten dode opgeschreven Kijk, vroeger was het zo dat je als drogist voor tachtig pro cent pharmiaceutisch was en voor twintig procent cosme tisch. Nu moet je wel voor ne- gentig, vijfennegentig pro cent cosmetisch zijn, anders red je het niet. En wie nu nog zegt dat hij voor tachtig pro cent pharmaceutisch is, die liegt dal ie barst, je kunt er niet van bestaan. Dat komt omdat een hoop geneesmid delenzijn vervallen, niet meer verkocht mogen worden. De controle en ook de distributie van geneesmiddelen is in Ne derland enorm streng, enorm goed vind ik". Vrijenhoek gelooft niet in het opschroeven van de deskun digheid. "Een deskundige drogist wordt een kwakzal ver", zegt hij. "Je moet de mensen geven waar ze om vragen, de beschrijving staat erop, en daarmee uit" De heer Revet is, zoals gezega, een andere mening toege daan. "Drogist zijn is van oudsher een specialistisch be roep. Heel vroeger moest je er een staatsexamen voor afleg gen. Nu moet je een vakdi ploma hebben wi Zijn reactie op de uitspraak: "Een deskundige drogist wordt een kwakzalver" is: "In de geneesmiddelenwet staat ook nog lijst 5. Dat zijn een voudige middelen voor zelf medicatie, aspirine en derge lijke. Als je nu een klant hebt die geregeld om Rennies komt dan weet je dat hij last heeft van zijn maag. Komt hij nu om aspro dan is de taak van een drogist dacht ik om hem te wijzen op de gevaren. In aspro zit namelijk een stof die maagbloeding kan veroorza ken. Je moet hem dan een an der middel aanraden waarin die slof niet zit. Wij zijn een vrij kleine zaak in een een voudige buurt en hebben een bijzonder goed contact met de klanten. Je wordt dan ook wel de dokter van de buurt ge noemd. Ik vind dat een goede zaak, al moet je natuurlijk welen hoe ver je kunt gaan" 'Het is eigenlijk een gek be roep", zegt Revet. "Je moet mensen afraden om veel mid deltjes te gebruiken. Als ze vaak voor hetzelfde terugko men moet je eigenlijk zeggen: zou je niet eens naar een dok ter gaanMaar ze waarderen hel wel als je dat doet" Vrijenhoek gebruikt hetzelfde argument om zijn mening te staven: "Je moet als drogist je klanten niets gaan aanpra ten. Je moet ze zelfs remmen om veel te slikken .Als ze bij je komen en je gaat vragen: waar zit de pijn precies,ben je in feite ai een kwakzalver" worden gedaan. Je moet echt ontzettend veel achtergrond kennis hebben. Het probleem is nu dat de drogist zijn vak niet meer verstaat, je moet nu overgeven, en er komen aller lei bij-artikelen die je ook in elke supermarkt kunt krijgen Ik denk dat we ons wel dege lijk moeten specialiseren wil len we het nog een tijdje vol- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Alleen noor Ijrt betere meubel OiibcflijiriH fciben tel.07l-ï2JM.')l Maarsmansteeg 2 THEA Jrv'' EGGER nodigt u uit te komen kijken 'J naar mode.tot.en.met, in het gerestaureerde monument vflv Maarsmansteeg 2, Leiden. i 7T damesmode tassen schoenen 51 3 _THEA_ 1 rokken damesmode ensembles sjaals blazers bijous tunieken hoedjes pantalons blouses japonnen vesten portemonnaies tassen ceintuurs beaut>cases handschoenen poefs damesattaches bvoutenedozen etuis lederwaren en laarzen en schoenen en laarzen en schoenen en laarzen en schoenen en laarzen en schoenen en laarzen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3