Zoeterwoude maakt begroting sluitend; belastingen omhoog -eidse agenda Verwaarloosd kerkepad wordt weer opgeknapt Warmond heeft vijf alternatieve stand plaatsen woonwagens Gemeente gaat stanksloot Hnize Emmans bestrijden Geert geluids schermen rijksweg M Driehonderd bonnen op Haarlemmer- trekvaartweg WOENSDAG 25 OKTOBER 197 ZOETERWOUDE - De onroerend goedbelasting gaat in Zoeterwoude het komend jaar met 13% omhoog. De lege starieven (bijvoorbeeld te betalen bij inschrijving in hu welijks- of bevolkingsregister), rioolrechten en zwembad tarieven worden met 3,5% verhoogd. WARMOND - Het Warmondse ge meentebestuur heeft in overleg met het ministerie van CRM en de provincie Zuid-Holland vijf plaatsen aangewezen die ge schikt zijn voor het neerzetten van twee woonwagens. De vijf plaatsen zijn: de speelweide, de gemeentehaven, een stuk grond naast de boerderij aan de Burge meester Ketelstraat, een terrein aan de Herenweg (tegenover ga rage Klerk) en Lommerlust. De werkgroep ruimtelijke ordening moet uit deze vijf alternatieven een keuze maken en vervolgens een voorstel aan de gemeente raad doen. Warmond is op grond van het pro vinciale woonwagenplan ver plicht om twee standplaatsen voor woonwagens in te richten. Over die verplichting is met na me tijdens de vorige raadsperio de veel te doen geweest. Een meerderheid van de gemeente raad sprak zich toen uit tegen de standplaatsen en wilde volstaan met beschikbaar stellen van twee woningen. Onlangs heeft Gede puteerde Staten (dat is het dage lijks bestuur van de provincie) Warmond laten weten daarmee niet akkoord te gaan. GS is van mening dat Warmond zijn ver plichtingen moet nakomen te meer daar het indertijd geen be zwaar heeft aangetekend tegen het ontwerp-woonwagenplan. Wethouder Van der Zalm, die des tijds als vertegenwoordiger van de gemeente dreigde op te stap pen uit de gemeenschappelijke regeling voor woonwagens voor het rayon Leiden, zegt nu hoop vol gestemd te zijn over het reali seren van de twee standplaatsen. Een groot verschil met de vorige raadsperiode is volgens hem dat het collegeprogramma over dit punt geen twijfel laat bestaan. Na enig geharrewar zijn de drie par tijen (CDA, Progressief War mond en VVD) tijdens de colle gevorming tot overeenstemming gekomen over het inrichten van twee standplaatsen. Hoe snel dat gaat gebeuren, zal vooral afhan gen van de "politieke wil" van de gemeenteraad. ZOETERWOUDE De sloot by Huize Emmaus in Zoeter woude zal nu nog regelmati ger worden schoongemaakt. De bewoners hebben de laat ste tijd, vooral met wat war mer weer steeds opnieuw last gehad van de stank van de sloot. Precies voor Huize Emmaus hoopt het kroost zich op in de sloot waardoor de stan koverlast ontstaat. Het water dat uit de polder afkomstig is wordt niet ver genoeg uitge slagen door de gemalen waardoor het kroost zich op een plek ophoopt. Klachten van de bewoners van Huize Emmaus kwamen te recht bij de raadsleden Mi- chielsen en Straver die er vra gen over stelden. Volgens Straver zou het polderbe stuur er voor moeten zorgen dat de sloot schoon blijft, door het kroost in de polder zelf al te verwijderen. Ge meentesecretaris Wingelaar geeft echter aan dat het schoonhouden van de sloot een taak van de gemeente is. Op het ogenblik ondervindt men weinig overlast omdat het wat kouder geworden is. Maar zo gauw het weerbeeld verandert zal de sloot worden schoongemaakt, zo werd door de gemeente toegezegd. Volgens de normen van het minis terie van binnenlandse zaken mogen ook de reinigingsrechten met dit percentage stijgen. Maar zoeterwoude wil deze met 15% verhogen om de werkelijke kos ten net als in voorgaanden jaren voor 60% te kunnen dekken. De opbrengsten van de hondenbe lasting worden voor 1979 maar liefst 50% hoger geraamd dan in 1978. Welke maatregelen geno men gaan worden om deze forse verhoging te verwezenlijken is nog niet bekend. Sluitend Dit blijkt uit de dezer dagen ver schenen Zoeterwoudse gemeen tebegroting voor 1979. Met een bedrag van 67.160 gulden voor 'onvoorziene uitgaven' is de be groting ook dit jaar weer sluitend gemaakt. Wel merkt het gemeen tebestuur op, dat met het be schikbare geld gewoekerd zal moeten worden om daarmee het gehele jaar toe te komen. Een van de oorzaken die er volgens het gemeentebestuur toe bijdragen dat het een sobere begroting is geworden is het bezuinigings programma van de regering. Be stek '81. Hierdoor vallen de uitke ringen die Zoeterwoude van het rijk kan verwachten tegen. De grote meevaller van de afgelopen jaren, de winstuitkering van streekenergiebedrijf Rijnland (343.392 gulden) zal worden ge bruikt voor herstelwerkzaamhe den aan de Noordbuurtseweg, de aanleg van riolering en een par keervoorziening voor vrachtau to's bij het gemeentehuis. Uit de begroting blijkt dat Zoeter woude volgend jaar bijna 15 mil joen gulden wil uitgeven, 2000 gulden per inwoner. Dit is ander half miljoen gulden meer dan dit jaar. De grote opslokker (3.780.310) is sociale zorg en maatschappelijk werk. Openbare werken volgt direct met een be drag van 3.447.040 gulden. Onroerend goed Volgens het gemeentebestuur lij ken sommige verhogingen van de gemeentelijke belastingen het komend jaar meer dan ze zijn. Zo berekent het college dat de eige naar-gebruiker van een woning van 171.000 gulden hierover het komend jaar 210 gulden onroe rend goedbelasting moet betalen. Dit zou 186 gulden zijn als deze belasting niet met 13% zou wor den verhoogd. Maar dat is - nog steeds volgens het gemeentebe stuur - altijd nog minder dan de 255 gulden die deze eigenaar-ge bruiker in 1977 moest betalen aan straat- grond- en personele belas ting. In 1977 heeft de onroerend goedbelasting deze belastingen in Zoeterwoude vervangen. Woensdag 15 november zal een be grotingscommissie zich over de ze begroting buigen. Op donder dag 30 november komt de begro ting voor het eerst in de raad aan de orde. Dan houden de ver schillende politieke partijen hun algemene beschouwingen, waar na op 21 december de besprekin gen moeten worden afgerond. Pas dan wordt de begroting deü- niteif vastgesteld. Al deze vergaderingen zijn open baar. Rijksweg 4, zoals daar vanuit de Prinses Marijkestraat tegenaan wordt gekeken LEIDERDORP - De geluidsscher men die nodig zijn om de geluid soverlast van rijksweg 4 in Lei derdorp te verminderen zullen voorlopig niet worden aange bracht. Rijkswaterstaat wil de kosten, die Leiderdorp zelf niet kan dragen niet op zich nemen Deze instantie wenst, als beheer der van de rijkswegen, niet de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van het autover keer te dragen. Dit maakt de Leiderdorpse raads commissie voor verkeer en ver voer gisteravond op uit een brief van Rijkswaterstaat, antwoord werd gegeven op vra gen die de gemeente Leiderdorp had gesteldHet Ministerie van Volksgezondheid en Milieu-hy giene, waarop Rijkswaterstaat de verantwoordelijkheid afwen telt, wil echter geen tijdelijke maatregelen treffen. Dat wil daarmee wachten tot de verbre ding of ondertunneling van rijksweg 4 is gerealiseerd. Volgens de commissieleden geeft rijkswaterstaat in zijn brief nog steeds niet duidelijk aan waarom verbreding van Rijksweg 4 in Leiderdorp (de rijksweg loopt door het oude dorp) noodzakelijk zou zijn."Het enige dat uit de brief blijkt", zo formuleerde wet houder Bezemer, "is dat de ver breding er nog niet gauw zal ko men. Eerst zal het knelpunt Leid- schendam worden aangepakt, en worden de wegen direct rondom dit verkeersknooppunt verbreed. Vervolgens wordt gedacht aan verbreding van rijksweg 4 tot aan de toekomstige rijksweg 11 (ongeveer tot aan Zoeterwoude). Pas daarna wordt de doorgang door Leiderdorp aangepakt. Mis schien duurt het tien jaar voordat het zover is, maar Leiderdorp komt aan de beurt. De commissie herhaalde nog eens de voorkeur voor ondertunneling als Rijkswaterstaat alsnog met over tuigende argumenten voor de verbreding van rijksweg 4 zou komen. Verbindingsweggetje van historische waarde ZOETERWOUDE - Het Gelder- woudse Kerkepad, de verbinding door de weilanden heën van de Weipoortseweg met de Gelder- woudseweg in Zoeterwoude zal binnenkort worden hersteld. De raadsleden Straver (Progressief Zoeterwoude) en Michielsen (WD) hebben een tijdje geleden in een raadsvergadering vragen gesteld over de slechte staat waarin het Kerkepad Gelders- woudseweg-Ommedijk verkeert. Het pad heeft tientallen jaren lang samen met het Lange en het Kor te Kerkepad (die van de Wei poortseweg naar de Zuidbuurt- seweg leiden) gediend als ver bindingsweggetje voor de men sen in de afgelegen delen van Zoeterwoude, naar de kerk. Men had toendertijd het recht van 'overpad' bij de boeren gewon nen en de kerkgangers konden via een smal landweggetje door de polder over een veel kortere afstand richting kerk wandelen. De laatste jaren is het pad volgens Straver erg verwaarloosd. De moderne machines die worden ingezet om de poldersloten te reinigen dragen ertoe bij dat in en naast het Kerkepad op verschil lende plaatsen enorme gaten en sleuven zijn ontstaan. De daar geplaatste bordjes met het opschrift 'Slecht wegdek' heb ben wel effect, maar Straver vreest dat er ongelukken gebeu ren omdat het pad vrij intensief gebruikt wordt door fietsende schoolkinderen. Hij is met name bevreesd omdat het nu weer 's ochtends langer donker is en 's avonds eerder donker wordt Bij dit punt komt nog de histori sche waarde die het pad heeft sinds het werd aangelegd als 'overpad'voor de kerkgangers en uit het oogpunt van natuur schoon is goed onderhoud even eens van groot belang. Op slechts weinige plaatsen in de Randstad tref je nog een dergelijk ongerep te natuur als in het polderland schap rondom het Gelderwoudse Kerkepad. Dat het vrij moeilijk is te vinden heeft er zeker toe bijgedragen dat het niet massaal als wandelweg getje wordt gebruikt door bui tenstaanders, met alle nare ge volgen van dien (achtergelaten rommel enzovoorts). De wande laar vindt nergens vervuiling, hoort alleen het geluid van de schapen, de koeien en de vogels, waar hij midden tussendoor loopt en waant zich al helemaal niet meer in de Randstad. Alleen een handvol flattorens aan de ho rizon verraden de aanwezigheid van de industrie en het wonen op een kluitje. Voor de gemeente die nu de kerke- paden in beheer heeft een taak om ze te behouden. Volgens ge meentesecretaris Wingelaar wordt er nu op korte termijn iets aan de slechte staat gedaan. Waarschijnlijk zal niet het hele pad opnieuw worden aangelegd, maar bepaalde stukken die er het slechtst aan toe zijn. Of er dan de finitief een einde komt aan de discussie omtrent het onderhoud van de kerkepaden, die al zo'n jaar of drie gaande is, is nog maar de vraag. B en W willen uitvoegstroken op Engelendaal LEIDERDORP - Het gemeentebe stuur van Leiderdorp overweegt de Engelendaal bij de kruispun ten te voorzien van extra uitvoeg stroken voor het linksafslaande verkeer. Vooral in spitsuren blokkeert een lange rij auto's die rechtdoor wil de rijstrook voor auto's die linksaf willen slaan. Hierdoor ontstaat een gevaarlijke situatie, waar Leiderdorp door provincie en politie al op is gewe- Voorzitter Oud Wassenaar legt functie neer WASSENAAR - Op de algemene ledenvergadering van de Histori sche Vereniging "Oud Wasse- naer" die morgenavond in het NPB-gebouw aan de Lange kerkdam plaatsvindt zal afscheid worden genomen van mr. C.A. van Gorcum als voorzitter van deze vereniging. Hij heeft het voorzitterschap 10 jaar bekleed en vindt nu dat hij om leeftijdsre denen de functie moet neerleg gen. Mr. van Gorcum heeft verder nog grote bekendheid verkregen in Wassenaar door zijn strijd van het behoud van monumentale gebouwen en natuurschoon. Er is nog geen kandidaat gevonden die zijtie zal overnemen. Drs. J.M. van Nassau, vice-voorzitter van de vereniging heeft zich bereid verklaard tijdelijk het voorzitter schap waar te nemen. Op de jaarvergadering zullen onder andere de verslagen van de on derafdelingen "archeologie" en werkgroep "Oud Wassenaar" aan de orde komen. Als nieuw be stuurslid wordt voorgesteld P.G. deGeus, de Geus, een van de lei ders is van de opgravingen naar de restanten van het Huis "Ter Weer" en leider van de werk groep "Oud Wassenaar". Na het huishoudelijke gedeelte van de vergadering houdt Leenheer uit Rijnsburg een causerie over "Oud Rijnsburg". Hij zal daarbij onder meer spreken over Mero- vingische en Carolingische ne derzettingen, de middeleeuwse abdij en de abdijkerk, die in de middeleeuwen herbouwd is en tijdens het beleg van Leiden ver woest werd. Verder praat hij nog over de "Rijnsburgse Collegianten", een protestantse secte die in de 17de en 18de eeuw haar centrum in Rijnsburg had. Bij de lezing die rond 20.15 uur zal beginnen zijn ook niet-leden welkom. De ver gadering zelf begint om 19.30 uur. OEGSTGEEST - Driehonderd bekeuringen werden afgelo pen week uitgedeeld op de Haarlemmertrekvaartweg aan evenzoveel automobilis ten die het verbod om op be paalde uren over deze weg te rijden negeerden. De politie heeft vorige weekvan maan dag 16 oktober tót en met vrijdag 20 oktober op de uren dat het verbod geldt (tussen 7.30 uur en 9.30 uur 's och tends en 's middags tussen 15.00 uur en 17.00 uur) deze weg eens extra in de gaten gehouden. Nog maar al te vaak bleek dat de automobi listen weinig rekening hiel den met de borden, die dienst doen om de schoolkinderen meer veiligheid te bieden op deze vrij gevaarlijke (en drukke) route. Opvallend is het dat veel van de mensen die in de afgelo pen week op de bon zijn ge slingerd, er dagelijks komen. "En dat zijn mensen die van het verbod op de hoogte zijn" vertelt adjudant Gel derblom van de Oegstgeester politie die er nog aan toe voegt dat veel automobilis ten nog een bekeuring zijn misgelopen doordat ze voor tijdig de politie ontdekten en snel keerden. "Kennelijk zijn de mensen niet gevoelig voor het verbod. Ze gokken er gewoon op dat ze de weg kunnen passeren" zegt Gelderblom Enkele weken terug, toen al geble ken was dat veel automobi listen ook na de gewen ningsperiode die de politie had ingesteld geen rekening hielden met het verbod, liet hij weten de weg te zullen "leegschrijven". Hij gaf nog aan dat de politie nu ook verder de weg extra in de ga ten zal houden. "Persoonlijk had ik, uit ver keerstechnisch oogpunt de voorkeur gegeven aan een afsluiting van de weg in één richting en dat voor een hele dag. Volgens mij wennen de mensen daar sneller aan dan aan het afsluiten van de weg op bepaalde uren zoals nu het gevdl is. Dat is al eens eerder voorgesteld maar er tellen wat die weg betreft zoveel belangen mee die zwaarder wegen...", aldus Gelderblom. Hij bedoelt daarbij onder an dere op de bezwaren vanuit Warmond toentertijd, waar men bang was voor een te veel aan verkeer door de dorpskom, bij een totale af sluiting van de Haarlem mertrekvaartweg. Woensdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 14-17 ei 21-24 uur. Troef, Noordeinde 2 a, "Meidengroep1 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks, dansen, 19.30 uur; etsen; jazzballet; te kenen en schilderen; gitaar; pottenbak ken, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, scholieren sportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repel steeltje, 18-19.30 uur. Romuszaal (achter Hartebrugkerk), con; tactavond belangengroep alleenstaan- den, 20 uur. Leidse Schouwburg, Amsterdams V olkstoneel met "Rooie Sien", 20.15 uur. Gebouw Shelter, Leiderdorp, bijeen komst Rooie Vrouwen PvdA, 20.30 uur.! Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeente raad, 20 uur. MPB-Gebouw, Wassenaar, verkoop) creativiteits artikelen Ned. Ver. van' Huisvrouwen, do. vanaf 11 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2 a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, van 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19,; vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport café; fotografie; saxofoon; Go-club, 20 LAK-Theater, The two real company) Justin Case en Peter Wear, 20.30 uur. Stadhuis, cie. onderwijs, recreatie, sport en samenlevingsopbouw, 21 uur. Groenoordhal, Pasar Gambir, oosterse) markt, 12-24 uur. Cultureel Centrum, Voorschoten, an-j tiekbeurs, 19-22.30 uur. Gemeentehuis, Leiderdorp, monumen- tencie., 20 uur. Gemeentehuis Warmond, gemeente raad, 20 uur. Gemeentehuis, Oegstgeest, gemeente raad, 19 uur. Lutherse Kerk, Hooglandsekerkgracht 26, koopavond-concert, 20.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 20 tot 27 oktober, waargenomen door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 071-155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, teL 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude-Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. Vrijwillige hulpverle ning Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246 A, tel. 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dag. geopend van Belangengroep alleen staanden Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten: tel. 142154/761557. Onzekerheid over fiets- of wandelpad bij Dwarswetering LEIDERDORP - Er heerst nog geen eenstemmigheid over het toekomstige gebruik van het nog aan te leggen recreatiepad langs de Dwarswatering. De meerder heid van de Leiderdorpse raads commissie voor verkeer en ver voer sprak zich gisteravond voor een wandelpad uit. Evenals de omwonenden vond men dat het pad niet mocht worden gebruikt door fietsers en bromfietsers. Dit in tegenstelling tot de raadsleden Den Boeft (CDA) en Stuyvenberg (WD) die het pad ook voor fiet sers toegankelijk wilden maken. Volgens Leijnse (PvdA) staan de omwonenden sterk in hun ver langen naar een wandelpad. "In het bestemmingsplan Voorhof en Buitenhof wordt slechts van voetpaden gesproken. De aanleg van een fietspad zou een wijzi ging in het. bestemmingsplan met zich meebrengen". Wat het uiteidnelijk voor pad zal worden moet nu de gemeente raad beslissen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: 071-144941 toestel 219 Privé: Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202. Oegstgeest: Hans Sonders 071- 155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711- 10390. Wassenaar: Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Janssen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2