„Huizenbouw blijft achter bij plannen" Sancta Maria sluit jubileumjaar af privé-woning bouwen in duinen Noordwijkse hotelier mag toch Sloopschip na spel in lichterlaaie „Misdadigheid" in Alphen loopt terug WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 REIDEN/REGIO De uitgebrande boot in Zwammerdam. De Alphense brandweer was veel tijd kwijt met het nablussen.' ZWAMMERDAM - In een voor de sloop bestemd schip gelegen in de Oude Rijn in Zwammerdam brak gistermiddag brand uit. Het schip lag afgemeerd bij sloopbe drijf Van 't Schip. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door spelende kinderen Omstreeks kwart voor drie werd het vuur ontdekt. De roef, die nog het nodige hout bevatte, brandde als een fakkel, maar de snel uitgeruk te brandweer had de vlammen spoedig in bedwang. Kwaad konden de vlammen nauwelijks, omdat de straffe wind van de be bouwing afstond. Het nablussen kostte de brandweer de meeste tijd, omdat het vuur bleef smeulen op moeilijk te bereiken plaatsen Met vele stralen water werden die smeulende vuurtjes bestreden waartoe waar nodig gaten in het dek werden gemaakt. Uiteinde lijk moest de Alphense brandweer assisteren om de zaak voorgoed te doven met schuimblussers Met dit brandje kwam overigens een bang vermoeden van buurt bewoners uit. Zij hebben meer malen gezegd te vrezen voor brand, waarbij ze dan vooral be ducht zijn voor de stapels oude auto's op het terrein. Zo'n brand aldus die buurtbewoners, zou gemakkelijk gesticht kunnen worden door met lucifers spelen de kinderen. NOORDWIJK - Na een langdurig debat, met soms emotionele ont ladingen, heeft de gemeenteraad gisteravond met algemene stemmen het ontwerpbestem- mingsplan "Zuidduinen" vastge steld. Dit gebeurdebeurde pas, nadat burgemeester en wethou ders tegemoet waren gekomen aan de wens van de raad om per manente bewoning van zomer huizen uit te sluiten, nadat zij hadden toegezegd dat een nieuw rijwielpad niet zal openstaan voor bromfietsen en nadat een stemming had plaatsgevonden over de vraag of hotelier J. van Wijk op z'n eigen grond een huis voor zichzelf zou mogen bouwen. Slechts door het feit dat CDA- voorman Alkemade zijn fractie (met uitzondering van wethouder Van Duyn) in het gareel hield en bovendien de steun kreeg van Admiraal (WD), kwam er een 'ja" op het verzoek van de hotel houder. Tegenstemmers waren de wethouders Van Duyn, Jan sen, Bedijn, alsmede de fracties van de PvdA en de PPR. Landschap De Geus (CDA) attendeerde op het belang van dit bestemmingsplan. Het gaat om het zo gaaf mogelijk houden van een uniek landschap, dat met haar bebouwing van ho tels, pensions en villa's karakte ristiek is voor de badplaats. Voor dit gebied geldt nog altijd een uit 1937 daterend uitbreidingsplan. De wethouder van openbare NOORDWIJK - "Elk mens wil graag een eigen, produktieve bij drage leveren aan de samenleving. Als dat niet meer kan, dan komen er problemen. Problemen die er toe leiden dat mensen worden opgenomen in psychiatrische ziekenhuizen als Sancta Maria". Dat zijn woorden van de heer Malotaux, hoogleraar in de bedrijfskunde aan de Technische Hogeschool in Delft. Hij sprak deze woorden uit tijdens een bijeenkomst in de toneelzaal van het psychiatrisch ziekenhuis ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van Sancta Maria. Hij hield een spreekbeurt onder de titel "Bespiegelingen van een buitenstaander", tijdens welke hij probeerde uiteen te zetten welke invloed de vooruitgang van techniek en wetenschap op de geest van de mens heeft gehad. Hij zei dat de lichamelijke plagen in de afgelopen decennia grotendeels zijn teruggedrongen, ter wijl de psychische ziekten een steeds grotere vlucht hebben ge- Deze lezing vormde zo'n beetje de afsluiting van het jubileumjaar Drs. P. Emondts, voorzitter van het zeven man tellende bestuur van Sancta, verklaarde gisteren voorafgaand aan de lezing van Malotaux de toekomst niet bepaald optimistisch tegemoet te zien, gezien de ingewikkeldheid van de problemen. Een halve eeuw geleden kwamen 24 oktober de eerste Zusters van Liefde van Gent naar de Sancta, waar het eerste paviljoen nog lang niet gereed was. Pas op 5 december werd de eerste patiënt begroet. De Zusters van Liefde van Gent komen van oorsprong uit België en zijn aan het begin van deze eeuw naar Nederland gekomen en hebben daar een aantal psychiatrische inrichtingen gesticht voor rooms-katholieke Tot 1973 is het psychiatrisch ziekenhuis uitsluitend e inrichting geweest, maar nadien een zogenaamde gemengde in richting. In het ziekenhuis wonen ongeveer 600 patiënten en werken ruim 600 personeelsleden. Bewoners en personeelsleden hebben veel geld bijeengebracht om een cadeau te geven aan de jarige "Sancta Maria". Voor het hoofdgebouw staan sinds gisteren drie fonteinen die door een bewoonster van het ziekenhuis aan het bestuur werden overhan digd. Tijdens de bijeenkomst gistermiddag werden twee jongens, perso neelsleden van Sancta Maria, uit de zaal gehaald door de Noord- wijkse politie. De jongens deelden kranten en pamfletten uit de voorgenomen bezuinigingen van het kabinet Van Agt i gezondheidszorg. de Minister over Leidse regio: Van 1750 beraamde woningen maar 200 klaar plan met ccn stel regels die de moeite waard zijn. Niettemin bleek op den duur mo dernisering en aanpassing nodig en daarom werd een paar jaar geleden een nieuw bestem mingsplan voor de zuidduinen ontworpen. Dit plan verkreeg echter niet de instemming van de gemeenteraad, voornamelijk vanwege de toegestane groot schalige bouw aan de Koningin Astrid Boulevard. Daarop werd een ander plan gemaakt, waarin rekening werd gehouden met de in de raad gemaakt bezwaren. Gisteravond werd het aan de ge meenteraad ter vaststelling voor gelegd. Maar ook deze keer kwam het gevraagde fiat niet zonder meer. Zowel Schaap (PvdA) als De Geus (CDA) opponeerden te gen de mogelijkheid dat bijge bouwen zouden worden gebruikt voor bewoning buiten het zomer seizoen. Men signaleerde tenden- zen dat sommige zuidbewoners daarop uit waren. Bijgebouwen worden dan zo ver mogelijk van het hoofdpand gesitueerd om zomerhuisbewoners zo ver mo gelijk van de eigen deur te hou den. Dit gaat uiteraard ten koste van de ruimte in het uitzonderlij ke duingebied. Bovendien be staat in "De Zuid" niet de absolu te noodzaak tot verhuur, zoals in de rest van het dorp. Bezwaren Admiraal (WD) en Schelvis (PPR) bleken de bezwaren van de PvdA en de meerderheid van het CDA te delen. Burgemeester en wet houders zegden toe het bestem mingsplan zo te veranderen dat bijgebouwen beperkt worden tot garages en huishoudelijke op bergruimten. De Zuid-bewoner Heineken bleek bezwaar te hebben aangetekend tegen een gepland rijwielpad dat als fietsverbinding moet dienen tussen de zuidduinen en het strand met het eventuele woon gebied Vinkenveld. Met name vreesde hij lawaai van bromfiet- De gemeenteraad toonde daar be- rip voor, maar wethouder Van Duyn maakte duidelijk, dat deze materie niet in een bestem mingsplan kon worden geregeld. Dit kan wel gebeuren bij veror dening. De raad was echter be voegd een intentie uit te spreken, dat het rijwielpad niet door bromfietsers zou worden ge bruikt. De gemeenteraad legde zich bij deze uitleg neer en vol stond met het notuleren van zijn standpunt. Hotel Heel wat meer voeten in de aarde hadden de plannen van hotel houder J. van Wijk tot uitbrei ding van zijn bedrijf. De soms heftig besproken kwestie hield onder meer in, dat het thans in gebruik zijnde woongedeelte bij het hotel zou worden getrokken. Verder wilde Van Wijk op de bij het hotel behorende grond - circa zesduizend vierkante meter - een woning voor zichzelf bouwen, en daarmede was het college en een deel van de raad het niet eens. "Anderen krijgen een dergelijke uitbreiding ook niet", stelde PvdA-fractieleider Schaap. Deze vond dat er voor Van Wijk uitbreidingsmogelijkheden ge noeg waren en dat deze een deel van het terras bij zijn hotel zou kunnen trekken. Voorts bleek Schaap van mening dat de over gang van de hotelbebouwing - het laatste pand aan de boulevard - naar de duinen zo dun mogelijk diende te verlopen. Wethouder Van Duyn meende aai Van Wijk er niet beroerd was af gekomen. Zijn wens om in het binnengebied een villa te bou wen, zou een precedent schep pen. Hiermede was De Geus (CDA) het helemaal niet eens. Wat hotel is, moet hotel blijven, maar dan moet een economische exploita tie wel mogelijk zijn, verklaarde het raadslid. De meerderheid van de commissie voor ruimtelijke ordening bleek deze mening te hebben gedeeld. Als we een te massale bouw van "Helmhorst" afwijzen, moeten we een com promis treffen en de hotelier vlakbij gelegenheid tot wonen geven. Bij dit bestemingsplan zijn vele mensen betrokken, al dus De Geus, en hij wilde langdu rige procedures tot bij de Kroon voorkomen. "De pot op" Bij Schaap bleek een stuk achter docht te bestaan. Tijdens een hoorzitting zou Van Wijk hebben gezegd, dat hij z'n hotel tegen de grond wilde gooien en dat hij er appartementen zou bouwen. Eerst later was Van Wijk met een plan tot hoteluitbreiding geko men. "Van Wijk kan van mij de pot op", zei Schaap. "Ik geloof hem gewoon niet". Wethouder Van Duyn bestreed dat het stukje straat waaraan Van Wijk wilde bouwen openbare weg zou zijn. Zijn fractiegenoot Warmerdam toonde echter met de gemeentewet in de hand aan, dat het tot de Boerhaaveweg be horende straatje wel degelijk als openbare weg diende te worden aangemerkt De Ritter (PPR) deed nog een po ging het voorstel terug te-wijzen naar de commissie, maar daarop ging de raad niet in. De koppen waren blijkbaar geteld. Met ne gen stemmen voor en acht tegen besloot de gemeenteraad Van Wijk zijn zin te geven. ALPHEN AAN DEN RIJN - In het eerste haltjaar van 1978 was Alphen aan den Rijn minder "misdadig" dan in het eerste halfjaar van 1977. In de eerste helft van 1978 werden 344 misdrijven gepleegd zoals die staan omschreven in het wetboek van strafrecht, tegen 384 in de eerste zes maanden van 1977. Het aantal verkeersmisdrijven liep terug van 130 naar 79 en de overi ge misdryven (opiumwet en vuurwapenwet) van elf naar vijf. Ook het aantal bekeuringen in verband met overtredingen daal de, van 1.775 naar 1.558. Bij de presentatie van hun gemeen tebegroting van komend jaar zeggen burgemeester en wet houders van Alphen dat zij in 1979 meer aandacht willen beste den aan de misdrijven en over tredingen, die vergeleken met 1977 een sterke toename verto nen. Dat lijkt, gezien de daaraan voorafgaande cijfers een wat on doordacht neergeschreven be leidsvoornemen. Alleen het aan tal winkeldiefstallen nam pro centueel gezien flink toe, maar een aantal van 45 winkeldiefstal len in de eerste helft van 1978 (te gen 22 in de eerste zes maanden van 1977) is nauwelijks alarme rend te noemen. Voor wat de geweldsmisdry ven be treft valt op het gedaalde aantal mishandelingen, van zeventien in 1977 naar acht in 1978. Het aan tal misdrijven tegen de zeden nam toe, van acht naar tien. De eenvoudige diefstallen liepen te rug van 143 naar 118, maar daar staat een stijging tegnover van het aantal diefstallen door middel van inbraak van 92 naar 112. Opmerkelijk is voorts dat het aantal vernielingen sterk afnam. In de eerste helft van 1977 werden 74 gevallen van vernieling gemeld. in 1978 werden 36 gevallen ge meld. Bij de verkeersmisdrijven werd begin dit jaar in 18 gevallen doorgereden na een aanrijding, tegen niet minder dan 61 gevallen in 1977. Er werden 51 mensen be trapt op het rijden onder invloed tegen 62 in 1977. Verkeer Het aantal overtredingen liet een daling zien: van 1.775 in de eerste helft van 1977 naar 1.558 in de eerste maanden van 1978. De da ling werd vooral veroorzaakt door het geringere aantal ver keersovertredingen: 1.176 dit jaar tegen 1.381 vorig jaar. Wel nam het aantal aanrijdingen toe waar bij de politie in actie moest ko men met het bonnen boekje; van 102 naar 180. Van de mogelijk heid om de bekeuring direct met de politie af te doen werd meer gebruik gemaakt. Dit jaar betaal den 1.328 mensen direct aan de politie, tegen 1.176 mensen begin vorig jaar. Het oplossingspercentage van de misdrijven in gevolge het wet boek van strafrecht onderging nauwelijks een wijziging. In de eerste helft van 1977 wist de poli- tie 40,9 procent van die misdrij ven op te lossen, in de eerste helft van 1978 was dat 39,5 procent. Van de verkeersmisdrijven kon begin dit jaar meer dan driekwart worden opgelost (78,5 procent) tegen 52,3 procent in de eerste maanden van 1977. KATWIJK - In de Leidse regio worden dit jaar veel minder woningen gebouwd dan men van plan was. De gemeenten hadden voor dit jaar 1750 woningen op het programma staan, terwijl er in werkelijkheid op 1 september van dit jaar nog geen 200 huizen waren gebouwd. Bovendien is er geen enkel vooruitzicht op dat deze achterstand in de resterende maanden noemenswaardig zal worden over brugd. Dat heeft minister Beelaerts van Blokland (CDA) gisteravond ge zegd tijdens een spreekbeurt voor de Katwijkse afdeling van het CDA. De minister wees er op, dat als er inderdaad sprake is van slechte planning, de gemeenten op deze manier een van bovenaf opgelegde regeling van het bouwbeleid in de hand werken. De minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening stelde ook dat vermindering van de bouwactiviteit tegenstrijdig is met de nog steeds aanzienlijke vraag naar woningen. Beelaerts speelde in op een veran dering in het beleid van zijn mi nisterie. Dat beleid is er niet in de eerste plaats meer op gericht om de bevolking van de Randstad te doen overvloeien naar andere delen van het land, maar om de mensen aan het westen te binden. Dit, om voor een voldoende draagvlak voor het economisch en maatschappelijk leven te kunnen zorgen. Op de vraag waarom er dan toch zo weinig gebouwd wordt ant woordde de minister dat zich het verschijnsel voordoet dat in de gemeenten met de grootste wo ningbehoeften verhoudingsge wijs het minste gebouwd wordt. Dat komt volgens hem omdat er in deze plaatsen vaak moeilijk heden zijn met de realisatie van bestemmingsplannen en in de contacten met aannemers. Als voorbeeld hiervan noemde hij Amsterdam. Het feit dat onder zijn invloed de vrije-sectorbouw meer bevor derd wordt dan de woningwet- bouw, schreef Beelaerts toe aan de ombuigingen die ook hij van wege Bestek '81 had moeten be werkstelligen. "We hadden de keus tussen ombui gen in de sfeer van huursubsidies en dergelijke en tussen ombui gen in de sfeer van huursubsidies en dergelijke en tussen ombui gen in de sfeer van de investerin gen. We hebben voor het laatste gekozen, omdat de subsidies de mensen het meest direct raakt. De opzet is nu dat het totale bouwprogramma overeind blijft en dat er via de doorstroming toch resultaten voor woningzoe kenden geboekt kunnen wor- „Zomerhuizen mogen niet permanent bewoond z^n'' den", aldus Beelaerts van Blok land. De minister verdedigde overigens uitgebreid Bestek '81. Hij noem de de ombuigingsoperatie van de regering een zaak van de hoogste urgentie. "Als we nu niet ombui gen, dan barsten we", zei hij. Het optreden van de oppositie laak te bij, vooral de door de weer van stal gehaalde polarisatie. "Als men moties, waar men het in houdelijk mee eens om politieke redenen niet steunt, dan moeten we ons toch afvragen of we in dit land niet aan gekift ten onder gaan", aldus Beelaerts van Blok land. Minister Beelaerts van Blokland (staand) gisteren in Katwijk: "De vraag of we niet aan gekift ten onder gaan..."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21