Moeizame overwinning van landskampioen AZC/Alphen Tumult bij dames-turnen Bondscoach M Stein wil Schotten totaalvoetbal laten spelen Fysiek sterk Zijl/LGBkomt opnieuw iets tekort: 5-7 De Meer te klein voor het laatste duel van V ®l ri| pel Nederlandse prestaties vallen tegen Cruijff ROEMEENSE COACHES WOEDEND OP DE JURY WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 SPORT PAGINA 15 GLASGOW (ANP) - Jock Stein de nieuwe manager van de Schotse nationale voetbal ploeg heeft gisteren in Glas gow gezegd dat hij vanavond „Hollands" wenst te spelen in de Europa cupwedstrijd tegen Noorwegen. "We heb ben in Schotland het spe lersmateriaal om op "z'n Hollands" te spelen. Dat is totaal-voetbal. Maar naast een geweldige conditie en inzet vereist di t speltype ook een groot tactisch inzicht van de spelers. Ik ben bang dat wij in Schotland op dat punt nog niet zover zijn. Daarom roep ik nu nog niet uit dat de resultaten meteen geweldig zullen zijn. Ik kijk liever naar de toekomst". Jock Stein is in Schotland als de grote verlosser binnen gehaald. Na de armetierige prestaties van Schotland tijdens de finales van de we reldkampioenschappen voetbal in Argentinië werd Ally McLeod aanvankelijk nog de hand boven het hoofd gehouden. McLeod mocht aanblijven, maar nam zelf enige weken later de beslis sing om toch maar clubma nager te worden. In Schot land juichte men. Zeker de journalisten die McLeod in Jock Stein Argentinië vurig hadden weggeschreven. Met Stein haalde de Schotse voetbalbond in ieder geval iemand binnen die kan bo gen op een jarenlange erva ring. Met Celtic won Stein in 1967 als eerste Britse club de Europa Cup. Jarenlang bleef Stein aan het roer bij Celtic. Tot hij een aanbod kreeg van Leeds om daar als manager te komen. Stein accepteerde dat aanbod. De periode was van korte duur. Het moederland benaderde hem en Stein zei: "Hoewel ik er financieel slechter van word ga ik terug. Dit is een uitdaging voor mij. Nu kan ik laten zien dat ik ook een nationale ploeg, die uit zo veel verschillende types be staat, naar de top kan bren gen". Om dat te bereiken, in eerste instantie de Europese top, heeft Stein een beroep ge daan op vele Schotten die bij Engelse clubs onder contract staan. Het ziet er naar uit dat slechts één echte Schot, een speler die bij een Schotse profclub speelt, vanavond tegen Noorwegen in de na tionale ploeg zal worden op gesteld. Dat is doelman Alan Rough van Partick Thistle. ■"-V"-'- - *'w .'-'.'4' U-x ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gisteravond vooruit ge speelde waterpoloduel tussen AZC/Alphen en Zijl/LGB heeft een moeizame 7-5 overwinning opgeleverd voor de landskampioen. Aan de vooravond van de Europa-cup- strijd in Barcelona kon de tweevoudige kampioen niet imponeren tegen de krachtig verdedigende Leidse forma tie. De derby werd, mede door het zwakke fluiten van het arbitale duo Goose-Spoelstra een boeiende en chaotische confrontatie. van te grote afstand op het doel van de niet foutloze Ronald Meij er afgevuurd werden. AZC miste, onder de Leidse pressie, de rust om die mogelijkheden eveneens goed te benutten. De Alphense international Gijs Stroboer trof in die periode, deels door onzorg vuldigheid, tweemaal de paal en eenmaal de lat. Ook in een fase waarin AZC een nummerieke meerderheid bezat. De Leidse aandacht was toen voornamelijk nog op de defensie gericht. Belangrijk voorval in die met 0-0 afgesloten periode was de klap die AZC-midvoor Ton Buunk van Stan van Belkum op z'n hoofd kreeg, toen de Leidenaar uithaalde voor een schot. Buunk bleef aangeslagen en klaagde na afloop nog steeds over hoofdpijn. In de tweede periode nam AZC een lichte voorsprong. Keman tikte op aangeven van Noordergraaf schitterend in toen Vreeburg op de kant zat. Stan van Belkum zag, nadat hij doelman Meijer de bal ontfutseld had, zijn inzet op de doelijn blijven "steken". Alex van Belkum raakte de paal, maar AZC bleef sterker, doch kwam niet los. De nieuwe aanwinst Ed van Es bracht toch meer ruimte door 2-0 te scoren. Vlak voor het verstrijken van de tweede fase moest Stan van Belkum naar de kant. AZC profiteerde daar in de derde periode van via een treffer van Van de Akker: 3-0. Van Bel kum vierde zijn rentree in het wa ter al snel met de eerste Leidse treffer (3-1), door AZC aange vochten, maar in de ogen van ar biter Goose op advies van de lijn rechter toegekend. Van de Akker nam daarop 4-1 voor zijn reke ning en Hartevelt bracht met een fraaie boogbal over de voor zijn doel liggende Meijer 4-2 tot stand. In het goed gevulde zwembad De Dillen zette Zijl/LGB namelijk de eerder tegen Zian en De Robben - ondanks nederlagen - gedemon streerde goede lijn voort. AZC wist geen goed antwoord op de fysieke inbreng van de Leide- naars en miste de pure concentra tie, hetgeen af te leiden viel aan veelvuldig onnodig balverlies. Bovendien stichtten de arbiters de nodige verwarring in de Al phense gelederen door onregel matig en inconsequent fluiten, waardoor Zijl/LGB zijn inzet ge honoreerd zag in een somstijdse nivellering van het potentiele klasseverschil. Een heerlijk polo avondje derhalve in Alphen, ech ter zonder veel kwaliteit. Nonchalant Met name in de eerste twee perio den deden de ploegen nauwelijks iets voor elkaar onder. De Zijl/ LGB was wat nonchalant in de afweging van z'n kansen, waar door vaak ongevaarlijke schoten AZC'er Ruud de Hey (rechts) wordt op vakkundige wijze tot 'zinken' gebracht. Minderheid derheid tegen AZC optornen omdat de volledige inzet van tijd tot tijd z'n tol eiste. Het kon de thuisploeg dan toch vaak tegen houden, daarbij geholpen door het houtwerk en het goede kee persoptreden van Theo Uitten- hout, maar toen zowel Martin Vreeburg als Uittenhout het wa ter moesten verlaten, was de overmacht toch te groot en kon AZC via Han 't Hart naar 5-2 uit lopen. Een schitterende draaibal over doelman Uittenhout heen van Rudy de Hey bezegelde in de be ginfase van het slotpart het lot van Zijl/LGB, dat nog wel terug vocht, onverdroten bleef pressen, maar de winst toch moest af staan. Na een overtreding van Van de Akker op Van Belkum liet Korevaar uit een strafworp 6-3 aantekenen. Een nummerieke meerderheid buitte AZC vervol gens niet uit en Van Belkum trof de lat. De Hey, toen Zijl/LGB op nieuw twee spelers aan de kant had zitten, zorgde voor 7-3, waar na Stan van Belkum met nog eens twee treffers de eindstand van de traditioneel emotionele streek wedstrijd op 7-5 bepaalde. Karakter AZC-coach Geurtsen toonde zich uitermate ontevreden over het optreden van zijn pupillen, die hij herhaaldelijk op een strafver- vanging tracteerde. Schouten (Zijl/LGB) zag nadrukkelijk de positieve prestatie van zijn ploeg: "Flauwekul, AZC is misschien ontevreden over de uitslag, maar wij waren wel gelijkwaardig. We hebben karakter getoond door de laatste twee perioden gelijk te blijven. We hebben vaak met een man minder gespeeld en ik vind dat we het, zeker verdedigend dan knap gedaan hebben" WIM VAN WANROOY VOETBAL - De tuchtcommissie van de KNVB heeft trainer Han Berger van FC Utrecht veroor deeld tot een boete van 750 gul den, waarvan 250 gulden voor waardelijk met een proeftijd van één jaar. Na afloop van de op 7 oktober j.l. gespeelde eredivisie wedstrijd FC Utrecht - Sparta had Berger in het openbaar uitla tingen gedaan, die voor scheids rechter Ram aanleiding waren een klacht in te dienen. VOETBAL - De Schotse voetbal ploeg, bestaande uit spelers tot 21 jaar, heeft gisteravond in Edin- burg een wedstrijd voor het toer nooi om het Europees kampioen schap met 5-1 van Noorwegen gewonnen. Er waren 10.000 toe schouwers. STRAATSBURG (GPD) - De Nederlandse damesploeg is tijdens haar eerste optreden in het toernooi om de we reldkampioenschappen tur nen (verplichte oefenstof) weinig fortuinlijk wegge komen: een wat tegenval lende dertiende plaats. Daarmee staat al vast dat de voorzichtige voorspelling van bondstrainer Albert Asarjan dat een negende of tiende plaats in de eindrang schikking haalbaar moet zijn, naar het rijk van de on vervulde wensen kan wor den verwezen. Want het is ondenkbaar dat op de twee de dag, de vrije oefeningen, de kloof tussen 180.50 en 183.55 (het als tiende geklas seerde Polen) kan worden overbrugd. De op grote toernooien nog on ervaren Nederlandse meis jes hadden sterk te kampen met nervositeit, terwijl ook tegenover hen de jury geen al te evenwichtige indruk ach ter liet. Zo weken de West- duitse en Bulgaarse leden met hun waarderingen voor de onderdelen brug en paardspringen duidelijk af van de cijfers die de hoofd- scheidsrechter toekende. Merkte Asarjan hierover op: „Vandaag was het niet de dag van de turnsters, maar van de juryleden om in het nieuws, te komen". Johan Cruijff laat een "verkeerd" raambiljet zien waarop zijn af- scheidswedstrijd staat aangekondigd. Het duel tegen Bayern, dat op 7 november gespeeld ivordt,zal namelijk niet plaatsvinden in De Meer maar in het Olympisch Stadion. Dit vanwege de enorme belangstelling voor het laatste optreden van "Nummer 14" AMSTERDAM (ANP) - De af- scheidswedstrijd van Johan Cruijff wordt op dinsdag 7 no vember in het Olympisch Stadion te Amsterdam gespeeld. Cruijff is spits in het elftal van Ajax: Bayern München, eveneens drie voudig Europees bekerhouder der landskampioenen, wordt de te genstander. Aanvankelijk was het de bedoeling de af scheidswedstrijd van Cruijff in het Ajax-stadion te houden. Organisator Jack van Zanten besloot echter vanwege de overweldigende belangstelling uit het hele land voor deze wed strijd uit te wijken naar het Olympisch Stadion. "Uit het hele land krijg ik verzoeken om sta pels kaarten", verklaarde Van Zanten gisteren. "Ik wist dat Cruijff popidair was, maar op zo'n massale opkomst had ik toch niet gerekend." De verplaatsing naar het Olym pisch Stadion heeft geen invloed op de eerder vastgestelde prijzen voor de toegangsbiljetten. Deze blijven twintig en tien gulden Voor een tientje krijgen de be langstellenden een onoverdekte zitplaats in het Olympisch Sta dion, terwijl daar in het Ajax- stadion in De Meer een staan plaats voor te krijgen was Door de "verhuizing" kunnen 30.000 toeschouwers méér bij de af scheidswedstrijd van Cruijff aanwezig zijn. Door de omzetting is het begin van de voorverkoop verplaatst van morgen naar vrijdag. STRAATSBURG (GPD) - Bijna 20 minuten is de afwerking van het programma gisteren, op de eerste dag van de verplichte figuren dames, onderbroken geweest. Oorzaak van deze niet geplande pauze in het toernooi om de we reldkampioenschappen turnen, was een fel protest van de Roemeense delegatie tegen de wijze waarop naar haar mening de ploeg in vergelijking met Rusland werd on dergewaardeerd tijdens de vrije oefeningen. Terwijl op het allerhoogste niveau juryberaad plaatsvond en bij herhaling videobeelden werden af- en teruggedraaid om te zien of sommige cijfers inderdaad niet in overeenstemming met de werke lijkheid waren, koos men ten slotte voor de ORlossing Roeme nië met kleine correcties tevre den te stellen. De narigheid begon met een 9.40 voor Teodora Ungureanu, nadat tevoren een 9.30 voor Anca Gri- goras de Roemenen al op scherp had gezet. Een uitstekend uitge voerde vrije oefening van Marile- na Vladarau leverde slechts 9.40 op, en dat veroorzaakte prompt een enorm tumult in het Roe meense kamp. Met opgestoken zeilen stevenden de coaches Bela en Marta Karoly op de jurytafels af, waar ze op niet mis te verstane wijze te kennen gaven met zulke ondermaatse cijferwaarderingen absoluut niet akkoord te kunnen gaan. En terwijl de Russische deelneem sters inmiddels flink wat punten in de wacht sleepten op de even- wichtsbalk, bleef de dreiging hangen dat Roemenie zich, even als op het toernooi om de Euro pese titels in Praag (vorig jaar), zou terugtrekken. Om aan deze narigheid te ontsnappen, werd besloten het cijfer van Marilena Vladarau op 9.50 te bepalen, ter wijl de regerend wereldkam pioene Nadia Comaneci later binnenskamers een douceurtje kreeg. Haar 9.70 werd naar boven afgerond tot 9.75. Opnieuw een aanwijzing, na de om streden jurymanipulaties op de eerste dag bij de heren, dat Rus land er achter de schermen blijk baar alles aan doet zijn pad naar de Olympische Spelen in eigen land (1980) met rode rozen te pla veien. Een vingerwijzing in die richting was dat de cijfers voor de Roemeense turnsters uitgere kend werden gedrukt door jury leden die de Russische en Tsje- choslowaakse nationaliteit bezit ten. Roemenië verkeert op het ogenblik in zoverre in een nadeli ge positie, dat het aan zijn hou ding vorig jaar in Praag kennelijk een rancuneuze sfeer in het kamp van naaste concurrenten heeft overgehouden; een aversie die - naar nu blijkt - verder is ingevre ten dan mogelijk werd veronder steld. Overigens zou het de Russische ploeg onrecht aandoen uit de houding van de Roemenen te dis tilleren dat het verschil tussen beide teams (194.00 tegen 192.25 na de verplichte figuren) voor een belangrijk deel aan jury-invloe den te wijten zou zijn. In tegen stelling tot de Roemeense dames, die met name op de balk kopieën van elkaar leken, zó synchroom werkten ze de verplichte oefen stof op dit moeilijke onderdeel af, lieten de Russische meisjes toch iets meer speelse elementen zien, die erop duidden dat ze erg veel moeite in hun voorbereidingspe riode hebben gedaan om juist op dit punt een extra dimensie aan de verplichte oefenstof toe te voegen. In zoverre slim bekeken, omdat het ook de Russen inmiddels moet zijn opgevallen dat de Roemeen se wereldkampioene Nadia Co maneci niet meer dat kind vrouwtje is van weleer, toen ze met een ontwapenende kinder lijkheid voldoende tedere ge voelens bij de doorgaans niet meer zo jong zijnde vrouwelijke juryleden lossloeg om voldoende tienden van punten bij elkaar te sprokkelen om de minieme ver schillen met de concurrentie in haar voordeel te beslissen. De tijd staat niet stil, want Nadia Coma neci is inmiddels 17 jaar; fysiek weliswaar aantrekkelijker, maar toch minder ontwapenend dan voorheen. Een rol in de prille leeftijdssector lijkt nu weggelegd voor haar landgenote Emilia Eberle (14 jaar), die met haar puntentotaal van 38.80 al flink aan de poort klopt. Die werd gisteren evenwel nog stevig gesloten gehouden door haar Russische concurren tes Maria Filatova en Natalia Shaposhnikova (beiden 39.10). De vrije oefeningen zullen morgen uitmaken in hoeverre beloftes worden ingelost, dan wel geves tigde reputaties het hoofd nog boven water kunnen houden. Maar dat Roemenië en Rusland binnen de turnwereld op een weinig vriendschappelijke voet naast elkaar leven, staat opnieuw zonder meer vast.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15