van zieke Genezing kinderen bevorderd door het onderwijs WEEKAANBIEDINGEN i«on» Moet makelaarsbedrijf pand ontruimen? IC ICOATHIBU Boete geeist voor bezit van weinig heroine SUP® Het zonnetje in huis. PvdA-bestuur boos op Tinus van Aken Als „Pasar Gambir slaagt jaarlijks evenement in Leiden 1.79 89 1.39 VROOM^DREESM ANN 95 WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 LEIDEN PAGINA 11 ADVERTENTIE DEN HAAG/LEIDEN - Het pro vinciaal bestuur zal moeten be slissen of het makelaarsbedrijf Van der Voort en Van Beek de begane grond van het pand Lan ge Mare 29/hoek Oude Vest 55 dient te ontruimen. Van Beek en Van der Voort hebben een kamer van dit pand als kan toor ingericht. Dit ondanks het feit dat het gemeentebestuur van Leiden heeft laten weten dat de kamer niet aan de woonruimte mocht worden onttrokken. B en W vinden de kamer woonruimte die goed en goedkoop is en dat Van der Voort en Van Beek ook elders in de binnenstad "waar ge regeld bedrijfspanden en kan toorruimten leeg komen te staan" wel met hun makelaarskantoor terecht kunnen. Van der Voort en Van Beek hebben het pand voor 190.000 gulden ge kocht. Op 1 april werd hun firma, Van der Voort en Van Beek's Huizenwinkel opgericht; de klantenkring is inmiddels dus danig dat het bedrijf dringend behoefte heeft aan eigen kantoor ruimte. De makelaars willen daarvoor een kamer van 22 m2 op de begane grond van het hoek pand gebruiken. De overige ka mers van het pand, in totaal zijn acht, kunnen als ruimte gebruikt blijven. In het beroepschrift aan de provin cie wordt door de Leidse advo caat mr. Zuurmond namens de makelaars aangevoerd dat het afwijzende besluit van B en W ver strekkende nadelige gevolgen kan hebben voor het tweetal en hun gezinnen. Zij bestrijdt dat de kamer goede en goedkope woonruimte zou zijn, omdat uit een taxatie-rapport van het makelaarskantoor Van der Drift Zn blijkt dat de huur waarde van het pand op 13.200 gulden per jaar moet worden ge steld. Ook was het pand vroeger geen woonruimte, aldus de advo caat: de kamer heeft als maga zijnruimte en als slagerswinkel dienst gedaan. B en W stellen daar tegenover dat de ruimte in elk geval sedert be gin december 1946 als woning in gebruik is geweest. De woon ruimte is volgens het gemeente bestuur niet alleen goed. maar ook goedkoop omdat de taxatie (die bovendien voor het hele pand geldt) door makelaar Van der Drift niet van belang is: maat staf gevend is de door de Huur adviescommissie vastgestelde huur. Op de begane grond zou, aldus B en W, een uitstekende woning voor een alleenstaande of tweeper soonshuishouden gemaakt kun nen worden: er is daar nog een tweede kamer, een doucheruimte en er was tot voor kort een w.c. Juist onder de categorie alleen staanden en tweepersoonshuis houdens is veel woningnood, zo voert de gemeente verder aan. Het pand zou ook voor gezinsbe- womng geschikt gemaakt kun nen worden; dat zou kunnen ge beuren als de kamers op de ver diepingen (die volgens B en W il legaal door alleenstaanden wor den bewoond) ontruimd zouden worden. en 365 dagen per jaar een bruin leventje leiden Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071 -141741 showrooms geopend dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur donderdagavond 7-9 uur en zaterdags 9 30 - of 's avonds na afspraak ADVERTENTIE Beierse Rippchen 100 gram 28 In onze Beierse Worstmaand presenteren wij de originele Beierse Rippchen (gekookte vleesribbetjes) heerlijk bij zuurkool en op roggebrood. Is al gaar, alleen even 1 of bruinbakken. ]üw Keurslager rom zou u'l met minder doen Eredoctoraat uit Suriname voor Leidse hoogleraar LEIDEN - Prof. dr. A. A. H. Kasse- naar, gewoon hoogleraar in de pa thologische scheikunde aan de Leidse universiteit, krijgt op woensdag 1 november het ere doctoraat in de geneeskunde van de Universiteit van Suriname Dit zal gebeuren tijdens de vie ring van de tiende verjaardag van deze universiteit. Het eredoctoraat wordt aan prof Kassenaar verleend als blijk van waardering voor de samen king tussen de Universiteit Suriname eri de Leidse teit. Vorig jaar kreeg de Leidse hoogleraar, die al geruime tijd decaan van de medische faculteit is, een eredoctoraat van de Keio- rin Universiteit in Tokio. ADVERTENTIE Lambert De Jong: aktuele mode in leer, suède en bont voor aangename prijzen! Lambert de Jong is een specialist, dat blijkt over duidelijk als u kennis maakt met de veelzijdig en modieuse kollektie. Want Lambert de Jong volgt de modetrends op de voet met een rijkdom aan bont, vacht, suède en nappa. Van een makkelijk jack voor hem en haar tot en met de laatste creaties in edel bont. En dat alles voor verrassend aangename prijzen. LEIDEN - "De school voor zieke kinderen draagt er toe bij dat een kind de zie kenhuissituatie als nor maal kan ervaren. Het kan zijn verblijf in het zieken huis daardoor gemakke lijker doorstaan. Uitein delijk kan het onderwijs een duidelijke steun zijn in het genezingsproces" Aldus A.Besteman, voorzitter van de Stichting tot Bevordering van het Onderwijs aan Zieke Kinde ren. tijdens de opening van de school voor zieke kinderen van middag in de Burgerzaal van het stadhuis. De school is 1 oktober al begonnen, maar vanmiddag werd de officiële opening ver richt door onderwijswethouder Dick Tesselaar. De wethouder gaf een korte terugblik op de tot standkoming van de school, die van de grond gekomen is met medewerking van de gemeente Leiden, de Stichting Katholiek Onderwijs, de Protestants Christelijke Schoolvereniging en de drie ziekenhuizen (Acade misch Ziekenhuis, Diaconessen- huis en St.Elisabeth Ziekenhuis). In nauwelijks twee jaar is de school van idee tot realiteit geworden. LEIDEN - Het bestuur van de Pvd A-afdeling Leiden is boos op zijn partijgenoot en ex-wethou der Tinus van Aken. In een ver klaring in De Partijgenoot, het afdelingsblad van de PvdA, neemt het bestuur afstand van uitspraken die Van Aken heeft gedaan in interviews met het Leidsch Dagblad en De Partijge noot. Van Aken, die bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen uit de boot viel, uitte in deze interviews scherpe kritiek op het functione ren van de afdeling. Volgens het afdelingsbestuur deed Van Aken het daarbij voorkomen of een klein groepje leden binnen de af deling de dienst uitmaakt. Men citeert uitspraken van Van Aken als "die mensen komen met van die kronkels aanzetten", "een stroming met oogkleppen" (de Rooie Vrouwen) en "als je maar een beetje linksig doet en alterna tief gekleed bent val je bij dat groepje in de smaak" Volgens het PvdA-bestuur* blijkt hieruit dat Van Aken zich zo heeft vervreemd van de eigen afdeling en de ledenvergadering, "dat de- De Ruiter: arrestatie teams zijn noodzakelijk DEN HAAG (ANP) - In Nederland zijn vijf arrestatieteams van de rijkspolitie en vier observatie teams. Tot de oprichting ervan is besloten wegens de toenemende geweldsmisdrijven en het groeiend vuurwapenbezit. Minis ter De Ruiter van justitie heeft dat gisteren geantwoord in de Twee Kamer tijdens de behande ling van het onderdeel politie van de begrotingen van justitie en binnenlandse zaken. Het bestaan van de teams houdt geen uitbreiding in van de be voegdheden van de politie, aldus minister De Ruiter. De teams beogen enkel verbetering van de organisatorische en operationele kant van de zaak. De teams zijn er ook gekomen omdat is gebleken, dat de doorsnee Nederlandse po litieman onvoldoende is getraind om gevaarlijke personen te arres teren. De toevallige aanwezig heid van een niet goed getrainde politieman heeft aan de veilig heid in het verleden niet bijge dragen, meende de bewindsman. ze beschrijving zelfs als karika tuur onherkenbaar is". Men wijst op het feit dat de afdelingsactivi teiten de laatste jaren zijn toege nomen en dat een groot aantal le den de ledenvergaderingen bij woont Ook een aanval die de ex-wethou der deed op de minderheid in de fractie die tegen samenwerking met de WD was, is bij het afde lingsbestuur van de PvdA slecht gevallen. De suggestie van Van Aken dat deze fractieleden uit de gemeenteraad zouden moeten stappen, wordt volstrekt van de hand gewezen. "Een minderheid heeft het goed recht om bezwaar te maken tegen de koers die een meerderheid wil inslaan", aldus het bestuur, dat erop w(jst dat de minderheid binnen de raadsfrac tie zich bij het standpunt van de meerderheid heeft neergelegd. Op 20 juni 1977 ging de gemeen teraad akkoord, Gedeputeerde Staten volgden een maand later en in januari 1978 berichtte het ministerie van onderwijs en we tenschappen dat de school voor rijksvergoeding in aanmerking zou komen. Op 17 maart 1978 werd A.W. Rietdijk als hoofd van de school benoemd en werden de reeds in het Diaconessenhuis en St.Elisabeth Ziekenhuis werk zame leerkrachten aangesteld. Volgens A.Besteman heeft de school niet primair als doel de onderwijsachterstand van lang durig zieke kinderen zo klein mogelijk te houden, al zou dit 'mooi meegenomen' zijn. De heer Besteman prees de medewerking van de gemeente en de katholie ke en protestants-christelijke schoolbesturen die zich van meet af aan positief hebben opgesteld ten aanzien van de oprichting van de school. In zijn toespraak ging de heer Be steman ook in op een eventuelé toekomstige uitbreiding van het takenpakket van de school. Mo gelijkheden zijn: een afdeling voor zeer jonge of oudere leerlin gen of zelfs voor kinderen die thuis langdurig ziek zijn.Maar" aldus Besteman,"Het vele kan de vijand van het goede zijn" In de huidige opzet geeft de school onderwijs aan kinderen van 6 tot en met 13 jaar. Ook is er plaats voor kinderen die al op een ande re school voor buitengewoon on derwijs zijn ingeschreven en niet ouder zijn dan 17 jaar. Een kind kan als leerling worden inge schreven als verwacht wordt dat het minstens drie weken in een van de drie bovengenoemde zie kenhuizen (en de Buitenkliniek in Noordwijk) moet blijven. Het aantal leerlingen wordt voorlopig op 30 geschat. de optredende formaties tijdens de LEIDEN - Wanneer de "Pasar Gambir Leiden", die van morgen tot en met zondag in de Groenoordhallen zal worden ge houden, voldoende bezoekers trekt zal deze exotische markt een jaarlijks terugkerend festijn worden. De Pasar Gambir, de naam is af komstig van de grote, feestelijke pasar van Jakarta zoals die voor de oorlog bestond, zou dan elk jaar aan het eind van de maand oktober in de Groenoordhallen moeten worden gehouden. De bedoeling is dat Leiden, naast de vooij aars-pasars van Den Haag en Amsterdam, de grote najaars pasar wordt. Om helemaal rond te draaien heeft de "Pasar Gambir Leiden" 20.000 bezoekers nodig. Volgens orga nisator Robert E. Yunus zal er niet zoveel nodig zijn om dit aan tal te overschrijden. Hij zegt "Ik organiseer nu zo'n tien jaar pa sars en door mijn ervaring op dit gebied durf ik rustig te stellen dat ik het hier wel zie zitten. De voor bereidingen verlopen uitstekend en de Groenoordhallen zijn ui termate geschikt voor een derge lijk gebeuren". Om ook de men sen die nog nooit van een pasar hebben gehoord en er een beetje sceptisch tegenover staan naar de 'Pasar Gambir Leiden" te trek ken heeft de heer Yunus ook een aantal Nederlandse artiesten, zo als de formatie Luv, de Tumble- weeds, Anita Meijer en Rob de Nijs, als "lokkertjes" aangetrok ken. Zij zullen proberen om sa men met een groot aantal andere muziekgezelschappen (onder andere de Zuidmolukse pop groep Massada), artiesten en dansgroepen het publiek op de markt te vermaken. Op de markt zelf zullen maar liefst 150 stands staan met talloze arti kelen en produkten uit tropische landen. Voorts zal er een twintig tal kleine restaurantjes in de hal worden gebouwd. "In deze res taurantjes kan men Indische ge rechten eten die je normaliter niet in een restaurant aantreft. Je moet wel zorgen dat je altijd een koel biertje, een exotisch drankje of een ijsje bij de hand hebt want ik kan u verzekeren dat de ge rechten behoorlijk heet zijn" al dus de heer Yunus. De openingstijden van de Pasar Gambir zijn dagelijks van 12 uur tot 24 uur en zondags van 12 tot 22 uur. Toegangsprijzen: vijf gulden voor volwassenen en drie gulden voor kinderen tot 12 jaar en 65- plussers. DEN HAAG/LEIDEN - De officier van justitie bij de Haagse recht bank heeft gisteren een boete van 300 gulden en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf geëist tegen de 21-jarige studente Z. uit Leiden. De politie had in haar flat op zeven augustus een geringe hoeveelheid, 0,04 gram, heroïne aangetroffen. Volgens de studente was die hoe veelheid in de woning achterge laten door een toenmalige vriend, met wie ze die dag een autorit ging maken. Bij een verkeerscon trole werd die bewuste dag in de auto een veel grotere hoeveelheid heroïne gevonden: 19 gram. Te gen die vriend, een Hagenaar die als handelaar in heroïne wordt beschouwd, eiste de officier een veel strengere straf, negen maanden gevangenis. De studente beweerde gisteren op de rechtzitting dat zij geen con tacten meer heeft met kringen van heroïne-gebruikers en han delaars. Dat er in haar flat heroïne aanwezig was op de zevende au gustus was ze zich, aldus haar verklaring, niet bewust. "Ik heb de politie vrijwillig mijn sleutel afgegeven". Dat de Leidse stu dente een gebruikster van heroï ne was, staat volgens de officier van justitie wel vast "Toen ze aan mij voorgeleid werd, liet ze me haar handen en armen zien, die vol met prikken zaten". Op haar betoog, dat de heroïne die in de flat werd gevonden van haar vriend geweest moet zijn, zei de rechten "Dan moet U maar zor gen dat u niets achterlaat als u Over twee weken doet de recht bank uitspraak. Vernielingen en diefstal in LVC LEIDEN - Uit het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat is in de nacht van maandag op dins dag een alt-saxofoon die een waarde vertegenwoordigt van ongeveer 800 gulden en een geld bedrag van 600 gulden gestolen. Men is het pand binnengekomen door een ruit aan de straatkant in te slaan. Ook werden er vijf deur posten in het pand vernield. In dezelfde nacht is er ook ingebro ken in een fabriek met kantoor ruimte aan de Lammenschans- weg, eveneens na het forceren van een 'ruit. Dinsdagmorgen werden er damesblouses, here noverhemden, jongensoverhem den alsmede zes rekenmachines en vier typemachines vermist. ADVERTENTIE Delmonte tomaten ketchup fles a 600 gram Tarwe-knip ca. 800 gram Vanillevla Teo dessertsauzen diverse smaken flesje a 150 gram jUOS" Siam food ananasschijven blik a 565 gram te» Deze week als kassakoopje: Eru goudkuipje 100 gram smeerkaas i-2*

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11