Succesvol overleg in Moskou Rest van Arabische wereld zenuwachtig Opmerkingen en debat over vredesverdrag NAAST HET NIEUWS Beroep paus op wereldleiders Zambia doet niet mee aan gesprek DINSDAG 24 OKTOBER 1978 BUITENLAND PAGINA 9 CAIRO (AFP/Reuter) - Moustapha Chalil, de Egyptische premier, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat Egypte het definitieve ontwerp-vredesverdrag met Israël niet heeft verworpen. De minister preciseerde, dat Egyp te wel enkele opmerkingen had, maar dat waren "uiteraard tech nische opmerkingen". Deze opmerkingen betroffen "het verband" tussen het verdrag over de Sinai en over de toekomst van de westelijke Jordaan-oever en de strook van Gaza. De Egypti sche premier voegde eraan toe, dat van Egyptische zijde de tekst gedurende 48 uur was bestu deerd. Daarbij was van gedach ten gewisseld met de Egyptische delegatie in Washington. Chalil was overigens van oordeel, dat er geen onoplosbare essen tiële vraagstukken zijn bij de on derhandelingen tussen Israël en Egypte. Hij legde er de nadruk op, dat deze onderhandelingen normaal verlopen. De Israëlische regering had giste ren nog geen besluit genomen over het ontwerpverdrag tussen Egypte en Israël. Na afloop van de kabinetszitting verklaarde premier Begin kort na middernacht dat het kabinet een gedetailleerde uiteenzetting had gekregen van de ministers van buitenlandse zaken en defensie, Dajan en Weizman, de belang rijkste Israëlische onderhande laars bij de vredesbesprekingen tussen Egypte en Israël in Was hington. De regering zette vanochtend de besprekingen over het ontwerp verdrag voort, aldus Begin. President Carter heeft de toezeg ging gedaan dat de Verenigde Staten een groot deel zullen be talen van de onkosten die Israël maakt bij zijn vertrek uit het schiereiland Sinai, zo verluidde gisteren van diplomatieke zijde in Washington. De belofte zou President Kaoenda: LUSAKA (Reuter/UPI) - President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft gisteren een slag toege bracht aan de Brits-Amerikaanse pogingen, vredesbesprekingen over Rhodesië te organiseren. Hij wees verontwaardigd het denk beeld van de hand van een confe rentie van alle partijen, waaraan ook de Rhodesische premier Ian Smith vorige week zijn goedkeu ring hechtte. Kaoenda verklaarde zich nog steeds bereid tot bijwoning van een conferentie van alle partijen, maar dan op basis van de 13 maanden oude Brits-Amerikaan se vredesvoorstellen. In Was hington was slechts overeen stemming geweest over vredes besprekingen zonder voorwaar den vooraf en daarbij zouden de Britten en Amerikanen voor Smith door de knieën zyn ge gaan. De guerrillaleider Nkomo heeft reeds gezegd, dat hij niet zal meedoen aan een conferentie van alle partijen. Zowel hij als de an dere Rhodesische guerrillaleider Moegabe hebben duidelijk ge maakt, dat zij de overgave van het Rhodesische bewind door mid del van Engeland wensen. De Zambiaanse president reageer de tevens voor het eerst openlijk op de overvallen van vorige week van Rhodesische strijdkrachten op zwarte nationalistische kam pen in Zambfa. Kaoenda gispte de V.S. en Engeland wegens hun 'lauwe reactie op de overvallen'. De president sloot Zambiaanse vergeldingsaanvallen uit, maar hekelde vooral de V.S., omdat Smith een bezoek aan de V.S. bracht toen de aanvallen begon- De V.S. hebben gisteren verklaard, het vooral te betreuren, dat de aanvallen op Zambiaans en Mo- zambicaans gebied plaats von den terwijl de Rhodesische pre mier Smith en zijn politieke deel genoten in de V.S. waren. Het Amerikaanse misnoegen over de aanvallen was rechtstreeks aan Smith en de zwarte leden van zijn uitvoerende raad te kennen gegeven voordat zij vrijdag Was hington verlieten. Smith heeft gisteren gewaar schuwd, dat commando-aanval len in Zambia en Mozambique kunnen voortduren en zelfs toe nemen als de guerrilla-activiteit wordt voortgezet. Amerika op een rekening van 4 miljard dollar kunnen komen te staan. Reeds zouden Amerikaanse en Is raëlische diplomaten besprekin gen zijn begonnen over de hoogte van het door de Verenigde Staten te vergoeden bedrag. De belofte van Carter zou de impas se hebben doorbroken die in de Israëlisch-Egyptische vredes conferentie in Washington was ontstaan en zou de fundering hebben gelegd voor de overeen stemming over de tekst van het vredesverdrag. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gisteren met 12 stemmen voor en geen tegen bij onthouding door de Sowjet- Unie en Tsjechoslowakije en niet-deelneming van de Chinese Volksrepubliek, besloten de VN- bufferzone in Sinai voor nog eens negen maanden te handhaven. De VN-vredesmacht van 4.178 man zal daarmee een van elementaire factoren blijven bij de handha ving van de rust in het gebied tij dens de momenteel aan de gang zijnde onderhandelingen tussen Egypte en Israël. VATICAANSTAD (UPI/DPA/ Reuter) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren aan de wereld leiders gevraagd de vooruitgang van het mensdom en de. vrede te bevorderen door nauwer samen te werken met hun onderdanen. Hij beloofde dat de kerk zou doen wat in haar macht lag om hen daarbij behulpzaam te zijn. De nieuwe paus deed zijn oproep op een bijeenkomst voor de dele gaties uit 125 landen en van in ternationale organisaties die zondag zijn ambtsaanvaar dingsmis hebben bijgewoond. De paus zei dat de wereldleiders als eerste prioriteit het welzijn van hun burgers op het oog dienden te hebben en dat dat welzijn in de vorm van echte menselijke voor uitgang en duurzame vrede, niet verwezenlijkt kon worden zon der moedig, trouw en onzelfzuch tig zoeken naar samenwerking en eenheid onder alle volken. Onder degenen die de bijeenkomst met de paus bijwoonden waren voorzitter Thomas O'Neill van het Amerikaanse huis van af gevaardigden en president Car ters veiligheidsadviseur Zbig- niew Brzezinski. Voorafgaande aan de bijeenkomst had paus Johannes Paulus II 15 delegaties naar zijn ambtsaan- BEIROET (GPD) - Terwijl Egypte en Israël de laatste diplomatieke uitputtingsslag zijn begonnen, alvorens tot het tekenen van een vredesverdrag over te gaan, maakt de rest van de Arabische wereld-zowel de gematigdeals de „radicale" landen-zich op om definitief de tegenaanval in te zetten. Plaats van handeling zal de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn, waar op 30 oktober de minis ters van buitenlandse zaken van 20 Arabische landen bij elkaar zullen komen om de agenda vast te stellen voor de top van staats hoofden en regeringsleiders, ge pland voor 2 november. Soedan en Egypte zijn de enige Arabische landen die niet uitgenodigd zijn op de Bagdad-top. De positie van Saoedi-Arabië en in mindere mate Jordanië is bij de top van doorslaggevend belang. Aanvankelijk toonden de Saoe- di's zich niet zo enthousiast om naar Bagdad te gaan,omdat men ervan uitging dat de Israëlisch- Egyptische vredesonderhande lingen in Washington zich we kenlang zouden voortslepen, en dat Egypte gevoelig zou blijven voor Saoedische druk om de Camp David-akkoorden dan wel niet te verwerpen, maar het teke nen van een afzonderlijke vrede met Israël in elk geval op de lange baan te schuiven. Daarom gaf Saoedi-Arabië er nog geen week geleden blijk van de Bagdad-top niet als ideaal middel te zien om de Camp David-akkoorden te torpederen. De Saoedi's voeren hierbij aan dat een Arabische top zonder Egyptische deelname al leen maar kon uitlopen op een an- ti-Sadat-scheldpartij zonder dat een constructieve Arabische anti- Camp-David-politiek zou kun nen worden geformuleerd. Maar door persoonlijke interventie van de Amerikaanse president Carter is er in Washington een ontwerp-Egyptisch-Israëlisch vredesverdrag uit de bus geko men. De Saoedi's en Jordaniërs zijn door de overwegend positieve vaarding die werden geleid door staatshoofden en hun vrouw af zonderlijk ontvangen. Ook ont moette hij nogmaals informeel de Poolse afvaardiging onder lei ding van president Henryk Jablonski. De orthodoxe patriarch van Con- stantinopel, Dimitrios, heeft de nieuwe paus gisteren voorgesteld "meteen" een theologische dia loog te openen tussen de rooms- katholieke en de orthodoxe kerk. Paus Johannes Paulus de tweede heeft verder tegen zijn vierdui zend Poolse bezoekers gezegd dat hij een bezoek wil brengen aan zijn geboorteland in mei van het komende jaar. Kardinaal Stefan Wyszynski van Warschau zei tegen de paus dat hij de bergen, bossen en dalen van Polen zou missen. "Wij weten hoeveel u ervan hield. We zullen geregeld Poolse bergbewoners naar u toesturen om de bergliede ren voor u te zingen die u vandaag hier hebt gehoord", zei hij. "Er zou nu geen Poolse paus zijn", antwoordde Johannes Paulus de tweede, "als u niet dat onwankel bare geloof dat geen aarzeling kende had gehad, dat u zelfs niet in de steek liet in gevangenschap en lijden". Kardinaal Wyszynski zat in de jaren vijftig gevangen. berichten uit Washington als het ware overdonderd, vandaar hun toenemend enthousiasme om als nog aan de Bagdad-top te gaan deelnemen. Volgens de Iraakse regering is het nu zeker dat Saoe di-Arabië van de partij zal zijn in Bagdad. In Westerse diplomatieke kringen in Beiroet meent men echter dat de machthebbers in Riad en Am man toch nog een slag om de arm houden, en wel omdat men wil afwachten wat precies de juridi sche en politieke relatie zal zijn tussen het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag en de „kaderrege ling" wat betreft de toekomst van de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. President Sadat van Egypte heeft dan ook voorzichtig gereageerd op het ontwerp-vredesverdrag en het naar zijn onderhandelings delegatie in Washington terugge stuurd. De Egyptenaren beschouwen deze relatie tussen beide verdragen als cruciaal. Sadat heeft juist op dit punt zijn bedenkingen tegen het ontwerp-vredesverdrag met Is raël, waarin (niemand kent de juiste tekstsprake zou zijn van een aanwijsbare politiek-juridi- sche band tussen het Egyptisch- Israëlische akkoord en vooruit gang bij de besprekingen over de toekomst van de Westelijke Jor- Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde na af loop van de onderhandelingen, dat minister Vance deze als „nut tig en constructief' beschouwde. De woordvoerder kon echter niet zeggen of er al of niet een nieuw akkoord uit de bus was gekomen tijdens de onderhandelingen van de afgelopen twee dagen. Hij zei wel dat verdere stappen pas be kendgemaakt zouden worden nadat minister Vance president Carter in Washington zou hebben ingelicht over de onderhande lingsresultaten. Volgens sommige politieke waar nemers kan deze formulering er op duiden dat alle technische kwesties nu geregeld zijn en dat er alleen nog principiële politieke beslissingen genomen moeten worden. Het is ook niet uitgeslo ten dat beide partijen het al he lemaal eens geworden zijn en dat minister Vance de tekst van het ontwerpverdrag nog met de Amerikaanse president en diens naaste adviseurs moet doorne men. Tenslotte bestaat er nog de mogelijkheid dat men al zover is dat er al over een Russisch-Ame- rikaanse topontmoeting is ge sproken. Afgehouden De Russen hebben een dergelijke ontmoeting altijd afgehouden zolang zo'n bijeenkomst niet be kroond zou worden met de on dertekening van een nieuw stra tegisch verdrag. Het is mogelijk dat men nu zover is, maar het kan ook zijn dat beide presidenten zelf de laatste obstakels die een nieuw Salt-verdrag' in de weg staan, tijdens een topontmoeting uit de weg willen ruimen. Minis ter Vance en president Brezjnjev hebben ook nog over ontwape ningsvraagstukken gesproken, die buiten het kader van de Salt- onderhandelingen vallen. De Amerikaanse minister kwam zaterdag naar Moskou en begon zondag aan zijn onderhandelin- gen met minister Gromiko. In twee gespreksrondes werd voor uitgang geboekt, maar beide par tijen weigerden na de eerste dag om nadere details bekend te ma ken over de vooruitgang en over de nog onopgeloste problemen. daanoever en Gaza. Het zou niet langer om het principe van die relatie gaan, maar om een dui delijk interpretatie van sommige van de juridische omschrijvin gen. De Egyptenaren willen zo doende „misverstanden" met Is raël voorkomen. De politieke ondertoon is duidelijk: Cairo wil een verwijzing naar de Palestijnse kwestie in het vredes verdrag met Israël opgenomen zien, omdat zoiets essentieel is om andere Arabische landen (Saoe di-Arabië en Jordanië) over te halen om hun oppositie tegen de Camp-David-akkoorden op te geven. De kwestie zal uiteindelijk bepalend zijn voor Saoedische deelname aan de Bagdad- top. Voor Syrië en de Palestijnen is deze kwestie niet meer zo belangrijk: eventuele verwijzing naar de Westelijke Jordaanoever en Gaza in een Egyptisch-Israëlisch vre desverdrag is voor hen onvol doende, zolang een onafhankelij ke Palestijnse politieke identiteit in die gebieden op de lange duur blijft uitgesloten. De Camp-Da- vid-akkoorden voorzien hier op zettelijk niet in en daarom zoeken de Syriërs en Palestijnen naar een nieuwe strategie .Hierbij is de Syrisch-Iraakse-Palestijnse toe nadering het meest opvallend: gisteren ging de Syrisch-Iraakse De Amerikanen en de Russen zijn indertijd overeengekomen tijdens de onderhandelingen geen informatie aan de buitenwe reld te verstrekken. Tijdens de eerste besprekingen in Moskou van Vance als minister van bui tenlandse zaken (maart '77) wek te zijn openheid tegenover de pers grote ergernis bij de Russi sche machthebbers. De afsluiting van een nieuw strate gisch verdrag kan een sterke ver betering met zich meebrengen van de Amerikaans-Russische betrekkingen, die de afgelopen zomer een dieptepunt bereikten. In Moskou veroorzaakte Carters kritiek op de schending van men senrechten in de Sowjet-Unie grote irritatie, ter wil de zware straffen uitgesproken tegen en kele prominente dissidenten en de Russisch-Cubaanse interven ties in Afrika bezorgdheid ver oorzaakten in Washington. grens en luchtcorridor voor het eerst in twee jaar weer open. Het Syrisch staats)persbureau Sana meldt dat de Syrische leider As sad vandaag of morgen een be zoek zal afleggen aan zijn Iraak se collega Al Bakr: het eerste Syri sche staatsbezoek aan Bagdad in tien jaar. Syrië heeft al aange kondigd de Bagdad-top volgende week bij te wonen. Een interessante ontwikkeling is dat de elkaar in de haren zittende vleugels van de Baath-partij -die zowel in Syrië als Irak aan de macht is - elkaar tien jaar lang op leven en dood bestreden: de Sy riërs tapten water af uit de Euf- raat-rivier, zodat duizenden Iraakse boeren met uitgedroogde akkers kwamen te zitten; de Sy riërs zetten de Koerden op tegen het regime in Bagdad; door gaand verkeer over Syrisch grondgebied naar Irak werd lamgelegd; diplomaten werden gemolesteerd over en weer; bom men geplaatst en Irak trok troe pen samen aan de Syrische grens, toen de Syriërs de Palestijnen in de Libanese burgeroorlog dreig den onder de voet te lopen. Bagdad heeft Syrië altijd van „ca pitulatie" beschuldigd, omdat Damascus in 1973 VN-resolutie 338 - en daarmee een vreedzaam vergelijk met Israël - heeft geac cepteerd. Zelfs Sadats bezoek aan Jeruzalem vorig jaar kon Irak niet overhalen zich bij het anti- Sadat-front i'an standvastigheid (Syrië, de PLO. Algerije, Lybië en Zuid-Jemen) aan te sluiten. Pas toen de politieke omvang van de Camp David-akkoorden de Ara bische wereld op zijn grondvesten deed trillen en een afzonderlijke Egyptisch-Israëlische vrede voor de deur stond, lanceerden de Ira kezen hun anti-Camp-topgedach- te, die als alles volgens plan ver loopt, de meest uiteenlopende Arabische politieke schakeringen in Bagdad zal verenigen. Bij de top hebben de Irakezen zelf drie doelen voor ogen: het formu leren van een strategie die de Can^p-David-akkoorden onge vaarlijk maakt; het stationeren van Iraakse troepen aan het Sy- risch-Israëlische front (als com pensatie voor het wegvallen van het Egyptische leger als afschrik kingsmacht tegen Israël) en het creëren van een Pan-Arabisch fonds (door de Arabische oliegi ganten) van negen miljard dollar per jaar ten behoeve van Syrië, Jordanië. Libanon, de PLO en natuurlijk Egypte als het de Camp-David-akkoorden her roept. Volgens het Koeweitse dagblad ,Al Qabaas" wordt een speciale commissie in het leven geroepen om Sadat te „overtuigen". Dezelfde krant speculeert dat tij dens de Bagdad-top een Pale stijnse regering in ballingschap wordt uitgeroepen en dat een ver zoening tot stand zal komen tus sen Marokko en Algerije en tussen Noord- en Zuid-Jemen. Maar het dagblad 'Al Siassa' meent dat Sadat een geweldige stunt in pet to heeft door op het laatste mo ment onuitgenodigd en onaange kondigd naar Bagdad af te rei zen om daar zijn verbaasde te genstanders, critici en geheime sympathisanten ervan te over tuigen dat hij de Palestijnse en Arabische zaak niet heeft verra den. MANNETJESPUTTER In de Israëlische plaats Petah Tikva heeft een papagaai zich met succes verdedigd tegen een dief die hem uit zijn kooi wilde halen. De eigenares van het dier hoorde in het weekeinde een luid misbaar in haar tuin. Zij durfde echter niet te gaan kijken. Toen het rustig was geworden, ontdekte ze dat de kooi was opengebroken en dat de papagaai was verdwenen. In de ochtend bleek echter dat de vogel in de buurt zat. Zijn klauwen en veren zaten onder het bloed. Aangezien het dier zelf geen verwondingen vertoonde, moet zijn aanvaller er geducht van langs gekregen hebben. DOORGESPOELD Bij een onderhoudsbeurt van een Brits lij nvliegtuig op de Londen- se luchthaven Heathrow heeft een monteur in een toilet in de eerste klasse een pakje edelstenen ter waarde van 8.000 pond (ongeveer 33.000) gevonden. Volgens British Airways heeft niemand aanspraak op de stenen doen gelden. De douane vermoedt dat een smokkelaar de edel stenen vanuit het verre Oosten heeft meegenomen en dat hij bij aankomst in Londen in paniek is geraakt en toen zich van het pakje heeft ontdaan. De monteur kreeg voor zijn eerlijkheid een beloning van 700 pond (ongeveer 2.900). De luchtvaartmaatschappij wil de stenen gaan verkopen. BETAALD VOOR LEUGENS De Amerikaanse onderneming Westinghouse Electric corp. heeft erin toegestemd, 300.000 dollar boete te betalen wegens het af leggen van valse verklaringen over het betalen van smeergeld aanbeen buitenlandse regeringsfunctionaris, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van justitie gisteren bekendgemaakt. De verklaring met de toestemming van Westinghouse is bij de Amerikaanse arrondissementsrechtbank in Washington inge diend, samen met de beschuldigingen van regeringswege, dat de grote onderneming 'willens en wetens' valse verklaringen heeft gedaan tegenover federale bureaus en wel in de periode van 1975 tot 1977. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van justitie hebben verklaard, dat de naam van het betrokken land geheim gehouden is met het oog op de instabiliteit van de regering ervan en met het oog op de veiligheid der V.S. REUZENBIET Boeren in Cotesti in Roemenië hebben een suikerbiet geoogst van 24 kilo, berichtte gisteren het persbureau Agerpres. Twee jaar geleden hadden boeren van dezelfde coöperatie ook al eens een reuzensuikerbiet uitgegraven, al woog die 'maar' 14 kilo. LOS ANGELES - Een inwoner van de Amerikaanse stad Los Angeles brengt spullen naar zijn auto. als voorbereiding om zijn huis te ontvluchten. Hevige bosbranden teisteren de stad en een aantal huizen is al in vlammen opgegaan. Het bluswerk wordt bemoeilijkt door een sterke wind. MOSKOU (GPD) - De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zijn het vrijwel eens over de inhoud van een twee de strategisch Salt-verdrag. Dit blijkt na twee dagen van onderhandelingen tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en diens Russische collega Andrei Gromiko. Deze besprekingen werden gistermiddag afgesloten met een onderhoud van ander half uur in het Kremlin tussen Vance en Sow jet-partij leider en president Brezjnjev. Paus Johannes Paulus de tweede voorkomt dat de Poolse kardinaal Wyszynski voor hem knielt tijdens een ontvangst door de paus van buiten landse delegaties. Kardinaal Wyszynski werd door de paus geprezen om het otiwankelbare geloof dat hij tijdens zijn gevangenschap in de jaren vijftig heeft getoond.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9