'T enerif e-rapport staat geheel los van praktijk' Röntgenologen bij tuchtcollege Uitwisselen diplomaten met N-Korea mogelijk "De VVD moet samenwerking met PvdA onderzoeken" Ginjaar: "Niet groepsbelang vooropstellen" Reactie op Spaanse conclusies: Waarschuwing aan CDA DTnsdac^^I^BHH^ITS BINNENLAND PAGINA 7 Klachten ziekenfondsen over declaraties EINDHOVEN (ANP) - De röntge nologen dr. P. K. en F. van Z. hebben gistermiddag tijdens de openbare zitting van het medisch tuchtcollege in Eindhoven ge zegd niet verantwoordelijk te zijn voor de foutieve declaraties die door hen in 1972 zijn ingediend bij de ziekenfondsen en particu liere verzekeringsmaatschappij- Zij moesten zich voor het tucht college verantwoorden, omdat de regionale inspecteur voor de volksgezondheid en vier zieken fondsen klachten tegen hen had den ingediend. In 1972 brachten beide specialisten, die destijds verbonden waren aan het Eindhovense St. Josephzie- kenhuis, in totaal 436.000 gulden te veel in rekening. Strafrechte lijk zijn ze hiervoor al eerder ver volgd. Na aanvankelijk te zijn veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk, werden beide röntgenologen in hoger beroep vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Volgens de raadsman van beide röntgenologen, mr. R. Polak, is de ziekenhuisadministratie schromelijk tekort geschoten. Daar had zijns inziens de controle op de rekeningen moeten plaats hebben. "Mijn cliënten hadden het veel te druk met hun medisch werk. Wat zij destijds deden, wordt nu gedaan voor vijf rönt genologen". Tijdens de zitting onderstreepte de voorzitter van het medisch tucht college, mr. J. Petri, dat de artsen medisch gezien goed hebben ge- werkten het in 1972 "ongelooflijk druk hadden". Beide röntgeno logen zeiden geen enkele reden te hebben gehad om hun declara ties te controleren. "Wij vertrouwden de ziekenhuis administratie. We hebben onze rekeningen nooit zelfgezien. We hoorden pas van de te hoge decla raties, toen de zaak openbaar werd. Bovendien hadden de zie kenfondsen de rekeningen zelf wel na mogen kijken". Dit laatste werd door de raadsman van de betrokken fondsen (het EAZ, AZEO, CZ en het Philips ziekenfonds), mr. G. Molken boer, bestreden. "De fondsen hebben daarvoor niet het benodigde per soneel. De controle bij de zieken fondsen wordt uitgevoerd door niet-medische werknemers, die nagaan of de optellingen wel juist zijn en of de bedragen kloppen met de coderingen". De landsadvocaat, mr. P. Droogle ver Fortuyn, die sprak namens de inspecteur voor de volksgezond heid, noemde het van algemeen belang dat artsen hun rekeningen betrouwbaar controleren. "Met de vrijspraak in hoger beroep is deze zaak dan ook niet afgedaan. Een tuchtrechtelijke correctie is op zijn plaats". Mr. Molkenboer sprak het vermoe den uit dat er ook in de jaren voor 1972 door beide röntgenologen in .het St. Josephziekenhuis syste matisch te veel is gedeclareerd. "In 1963 en '64 toen dr. Van Z. nog in het Gerardus M^jella zieken huis in Hengelo werkte, was de declaratie van zijn afdeling ook al onwaarschijnlijk hoog. Een on regelmatigheid is toen nimmer bewezen, maar na zijn vertrek verminderde het aantal foto's drastisch. Wat er in 1972 boven water is gekomen in het St. Jo sephziekenhuis, is waarschijnlijk slechts het topje van een ijsberg". Het medisch tuchtcollege heeft nog geen datum voor de uitspraak vastgesteld. "Bijbaantje" Vonhoff voor PvdA Utrecht reden aanvraag interpellatie UTRECHT (ANP) - De PvdA- fractie in de Utrechtse ge meenteraad wil zo snel mo gelijk een interpellatie over de nevenfunctie van burge meester H. J. L. Vonhoff. De ze werd vorige week be noemd tot president-com missaris van het Eindhovense bedrijf Cebeno b.v. De Utrechtse PvdA wil via de in terpellatie, onder meer te we ten komen of er vooraf over leg is geweest in het college van burgemeester en wet houders en of Cebeno werkt voor de gemeente Utrecht. Cebeno is de holding van twin tig bedrijven in Nederland, Frankrijk en België die elek trotechnische en mechani sche produkten fabriceren en verkopen. Het is ook een aan nemingsmaatschappij voor technische installaties. De PvdA-fractie wil van bur gemeester Vonhoff weten of hij nog meer nevenfuncties heeft en hoeveel tijd hij denkt nodig te hebben voor zijn werk. De benoeming van burgemees ter tot president-commissaris verbaasde volgens een PvdA- woordvoerder bijna alle poli tieke partijen in de Utrechtse gemeenteraad. Hij verwacht dan ook dat de raad zonder meer akkoord gaat met het houden van de interpellatie. "Wij willen weten wat Von hoff precies van plan is", al dus de woordvoerder. Veendam neemt zigeuners op VEENDAM (GPD) - Na Ede en Nieuwegein heeft nu ook de ge meente Veendam definitief be sloten elf zigeunergezinnen uit Laren op te nemen. De gemeen teraad ging gisteravond met al gemene stemmen met het op- vangplan dat B en W hiervoor hebben laten maken, akkoord. De WD-fractie probeerde overi gens nog de beslissing met een week uitgesteld te krijgen. Dit om een beter oordeel te kunnen vellen over de plaats die B en W hebben uitgezocht: een terrein dat tegen het centrum van Veen- dam aan ligt. De coalitiepartijen PvdA en CDA voelden daar ech ter niet voor. „We moeten de moed hebben nu over de plaats te beslissen. Ook al stuit dit op weerstand". SCHIPHOL (GPD) - „De Spaanse conclusie over de toedracht van de vliegramp op Tenerife doet geen recht aan de fei telijke gang van zaken. Zonder rekening te wil len houden met de dage lijkse vliegpraktijk en met andere factoren die op dat moment een rol hebben gespeeld, stellen de Spanjaarden eenvou dig dat het KLM-toestel is vertrokken zonder dat de toren toestemming was gevraagd". Dit verklaarde gisteren de direc teur-generaal van de RLD, mr. Hans Raben, nu in zijn hoedanig heid van hoofd vooronderzoeker luchtvaartongevallen, zoals de Luchtvaartrampenwet voor schrijft. Raben voegde eraan toe dat het vorige week woensdag in Madrid vrijgegeven rapport mitsdien „geen bijdrage is voor de luchtverkeersveiligheid, en dat is nu juist de reden waarom elke vliegramp wordt onder zocht". In de dagelijkse vliegpraktijk, al dus Raben, houdt de mededeling van de gezagvoerder aan de toren dat hij op het vertrekpunt is aan gekomen, tevens het verzoek in te mogen vertrekken. „Wij heb ben dat kunnen aantonen aan de hand van geluidsbanden van startprocedures op vele luchtha vens over de hele wereld (Neder land, Montreal, Bombay, Madrid, echter niet Tenerife zelf), maar de Spanjaarden hebben geweigerd dit belangrijke onderdeel in hun onderzoek te betrekken". Van de mededeling van de toren: „OK, houdt u gereed voor ver trek, wij roepen u opnieuw op" werd in de KLM-cockpit alleen het „OK..."' opgevangen. De rest ging verloren doordat de PanAm- bemanning, die moet hebben be grepen welk gevaar dreigde, de toren waarschuwde dat zij nog op de baan zaten. Veldhuyzen van Zanten, zo concludeert Raben, moet uit het OK twee dingen hebben begre pen. Ten eerste dat hij mocht ver trekken, ten tweede dat de baan vrij was. Dit blijkt uit de daarop volgende, op de geluidsbanden vastgelegde discussie, na afloop van de fluittoon die in de KLM- cockpit verhinderde dat de Ne derlanders de opdracht van de to ren volledig hoorden.. Drie Nederlandse luchtvaarldeskundigen tijdens de persconferentie gisteren op Schiphol: v.l.n.r F A Reijsen hoofd bureau onderzoek ongevallen van de dir. luchtvaartinspectie: ir.H.N .Wolleswinkel.dir.luchtvaartinspec tie en mr. H. Raben, dir. gen. Rijksluchtvaartdienst. De KLM-boordwerktuigkundige hoort het laatste deel van de waarschuwing der Amerikanen, en vraagt zijn gezagvoerder of het Amerikaanse vliegtuig toch nog op de baan is. De gezagvoerder, overtuigd van het tegendeel, meende dat de weg voor vertrek vrij was en ging, aldus Raben. Spaans schema Uit een schema dat de Spanjaarden bij hun rapport hebben gevoegd, blijkt evenwel dat op het moment dat de toren het verkeerd begre pen OK uitsprak, 31 seconden voor de botsing, de KLM-machi- ne al zes seconden lang met toe nemende snelheid onderweg Bijna 40 seconden voor de botsing wordt vanuit de KLM-machine de door de toren genoemde vluchtroute herhaald. Deze me dedeling vergt negen seconden, tot 31 seconden voor het ongeluk. De „zwarte doos", zo blijkt uit het diagram, registreert echter 37 se conden voor de botsing dat de remmen worden losgelaten en dat het vliegtuig gaat rijden. Eèn seconde later spreekt de gezag voerder uit „We gaan" Raben had ook kritiek op de „men selijke factoren" die in het Spaanse rapport worden aange haald. Een ervan is dat de KLM- gezagvoerder minder ervaren zou zijn doordat hij overwegend in structie op de grond gaf. „Dan zouden we ook onjuiste hande lingen hebben moeten constate ren tijdens eerdere vluchten van deze gezagvoerder, maar daarvan is niets gebleken". Hij stelde er tegenover dat soortge lijke factoren dan ook onderzocht hadden moeten worden bij de PanAm-bemanning. Enkele weken Raben sprak de veronderstelling uit „over enkele weken" gereed te zijn met het Nederlandse on derzoek. Dat rapport zal dan niet in de openbaarheid worden ge bracht, maar als proces-verbaal worden overhandigd aan de Raad voor de Luchtvaart. De zittingen van deze raad zijn openbaar. Het zal, dacht Raben, echter nog wel op zijn minst voorzomer van 1979 worden, voor de raad zich zal buigen over de ramp op Teneri fe. Hij verheelde intussen niet dat het „een unieke, nog niet eerder voorgekomen situatie" was dat de betrokken partijen bij een on derzoek naar een luchtramp, tot verschillende conclusies komen - ook al tornde Raben niet aan het gebleken feit dat de KLM-ma chine was vertrokken zonder starttoestemming. Dit heeft overigens geen conse quenties voorde schuldvraag. De vraag welke partij het meest aan sprakelijk is voor de veroorzaak te kosten is er een voor de civiele rechter, niet voor de Raad voor de Luchtvaart. SEOEL - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken bezocht gistermiddag een technische school in de Zuidkoreaanse plaats Chung- kwa.De school is gedeeltelijk met Nederlands geld gesticht. Op de foto deelt de minister folders over Nederland uit aan de leerlingen. SEOEL (GPD) - AJs Oosteuropese landen diplomatieke betrekkin gen willen aangaan met Zuid-Ko- rea zal Nederland niet aarzelen ambassadeurs uit te wisselen met het communistische Noord-Ko- rea. Minister Van der Klaauw zei dit gisteren in Seoel waar hij be sprekingen voerde met zijn Zuidkoreaanse ambtgenoot Tong Jin Park. Het eredoctoraat in de politieke we tenschappen, dat minister Van der Klaauw vanmorgen van de Hankoekuniversiteit voor bui tenlandse studie in Seoel zal ont vangen, moet volgens Zuidkore aanse regeringskringen gezien worden als een beloning voor het succesvolle werk, dat de be windsman voor de beide Korea's heeft verricht, toen hij in New York tweede man was van de Ne derlandse vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Dat was in het begin van de jaren zeven tig, toen de kwestie-Korea elke keer opnieuw door de assembleé werd gesleurd. Namens Nederland, dat Zuid-Ko- rea vertegenwoordigde, en te genover Algerije, dat hetzelfde voor Noord-Korea deed, slaagde Van der Klaauw erin overeen stemming te bereiken op de zo genaamde drie grote principes, waarvan er een elke vorm van buitenlandse inmenging ver bood. Sinds 1974 is de kwestie- Korea niet meer op de agenda van de Verenigde Naties voorgeko- Van der Klaauw verklaarde in dit verband dat er, gezien de nieuwe bewegingen in China, uitzicht is dat Noord- en Zuid-Korea elkaar weer aan de conferentietafel zul len vinden. De F-28, waarmee minister Van der Klaauw zijn reis door het Verre Oosten maakt en die morgen door staatssecretaris Beijen zal worden overgenomen voor een afsluitend bezoek aan China, dient tevens voor het nodige Ne derlandse vlagvertoon. Er zullen meer van dit type vliegtuigen verkocht moeter. worden om de Fokker-bedrijven staande te kunnen houden. Zowel in India als in Japan werden met het regeringstoestel demon stratievluchten gehouden voor commerciële belangstellenden en luchtvaartautoriteiten, en in Zuid-Korea had men gehoopt hetzelfde te kunnen doen. Dit is echter niet doorgegaan, daar Seoel geen behoefte heeft aan een reprise. Twee jaar geleden werd de F-28 namelijk ook al voor- gevlogen. Van der Klaauw legde gisteren drie kransen: een bij het graf van de onbekende soldaat op het Zuid koreaanse oorlogskerkhof, waar 160.000 mensen begraven liggen, de ander bij de tombe van de echtgenote van de president, me vrouw Park, die door een Noord- koreaanse agent vermoord werd en de derde bij het Nederlands oorlogsmonument, dat door Seoel werd opgericht uit dank baarheid voor de inzet van een VN-detachement, ruim 25 jaar geleden. CAPELLE AAN DE IJSSEL (GPD)- Volgens mevrouw Kappeyne van de Coppello - vice-voorzitster van de WD-fractie in de Tweede Kamer - moet de VVD zich gaan oriënteren op mogelijk heden van samenwerking met de PvdA. Ze zei dit gisteravond op een politieke WD-bijeenkomst in Capelle aan de IJssel. Haar gedachten gaan uit naar incidentele compromissen gedurende het kabinetschap van Van Agt-Wiegel, maar ook naar een meer permanente samenwerking op langere termijn. ..Het zou goed zijn als wij voor de verkiezingen van '81 voorbereidende gedach- tenvorming hebben gehad in eigen kring. Wij willen ons niet storten op avonturen met de PvdA, maar het is nu eenmaal on verstandig uitgeleverd te zijn aan het CDA", aldus mevrouw Kappeyne van de Coppello. Als voorbeelden van samenwerking met de PvdA op incidentele basis noemde zij als eerste voorbeeld het wetsontwerp voor de legalisering van de abortus. „Als het kabinet voor 1 januari 1979 niet met een eigen wetsontwerp komt of als dat ontwerp in on voldoende mate overeenkomt met ons program, dan is er ruimte genoeg om met de PvdA een eigen initiatiefwetsontwerp in te dienen", aldus mevrouw Kappeyne van de Coppello. Ook op het punt van de democratisering van het welzijnsbeleid zijn er vol gens haar mogelijkheden om met de PvdA het beleid te bepa len. „Het gaat om het bepalen van het tijdstip van het openbreken van bepaalde instellingen, zodat de mensen zelf meer invloed krijgen op het beleid. Nu hebben instellingen vaak een confessionele inslag en dat schijnt voor het CDA aanleiding te zijn geweest om veranderingen via studies en werkgroepen uit te stellen", aldus mevrouw Kappeyne van de Coppello. Zij constateerde bitter dat deze opvatting onlangs in de Tweede Kamer heeft geleid tot het verwijt van het CDA dat de WD zou handelen in strijd met de geest van het regeerakkoord. Volgens haar waren de verhoudin gen de dagen na dit incident zo slecht dat CD A-kamerleden haar zelfs op de wandelgangen weigerden te groeten. „Dorpsgedoe", noemde zij dit. Een besluit tot een samenwerking met de PvdA kan volgens me vrouw Kappeyne alleen worden genomen door de WD-partij zelf. Zij erkende dat het aantal onderwerpen waarop men met de socialisten tot een vergelijk kan komen vooralsnog klein is. „Zo zie ik het op het sociaal-economische vlak nog niet gebeuren", aldus de vice-fractievoorzitster van de WD. Ze benadrukte dat de WD op geen enkele manier een crisis met het kabinet wil veroorzaken. Hiervoor is het doen van concessies onvermijdelijk. De achterliggende gedachte van dit streven is het feit dat de WD geen vervroegde kamerverkiezingen wenst. Ook het CDA is daar niet op uit, zo meende mevrouw Kappeyne van de Coppello, omdat de christen-democraten in de politieke enquÜtes er te genwoordig wel goed uitkomen, maar een plotselinge kentering is altijd mogelijk. LEIDEN - Volgens minister Ginjaar van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, die gisteravond op een WD-bijeenkomst in Leiden sprak, bestaat er op dit moment in ons land te weinig bereidheid het algemeen belang te laten prevaleren boven het groepsbelang. De bewindsman die sprak over 'de politieke situatie in het licht van Bestek'81' had aan de reacties op de ombuigingsplannen van de regering de indruk overgehouden dat nog lang niet iedereen beseft "in welke gevaarlijke situatie we op het ogenblik verke- De VVD-minister, die overigens geen opzienbarende uitspraken deed, constateerde tevreden dat de Tweede Kamer in meerder heid de doelstellingen van het kabinet tijdens de algemene be schouwingen heeft aanvaard. Eën van die doelstellingen is ver betering van de financiële positie van de bedrijven wat op den duur volgens de minister zal leiden tot een verbetering van de werkgelegenheid. Ginjaar: "Er wordt door sommigen duidelijk twijfel uitgesproken of een betere rendementspositie van bedrijven tot een toename van werkgelegenheid zal leiden. Die twijfel kan ik me wel voor stellen maar is niet gerechtvaardigd. Men wil bij rendementsher stel vaak te snel effecten waarnemen op de werkgelegenheid. Maar dat rendementsherstel is vaak eerst nodig om een uitgehol de positie te verbeteren. Pas op wat langere termijn komen dan de investeringen. De kost gaat voor de baat uit". De bewindsman bestreed gisteravond de voorstelling van zaken als zouden de collectieve uitgaven de komende jaren worden terug geschroefd. Hij wilde niet spreken van bezuinigingen maar van ombuigingen. Ginjaar "In absolute zin stijgen de collectieve uitgaven tot 1981 nog altijd met ongeveer 40 miljard gulden. Procentueel is dat minder dan in voorgaande jaren maar het is niettemin een stijging. Ik heb de indruk dat van sommige zijden bewust het misverstand wordt gekweekt dat de collectieve uit gaven in absolute zin zouden dalen". De bewindsman haalde uit naar vakbondsleider Kok van de FNV. Volgens Ginjaar is het niet juist van Kok te stellen dat regering en parlement "de zwarte Piet bij het komende loonoverleg in han den van de vakbeweging hebben geduwd". Ginjaar "Iedereen in de Kamer is voor vrije onderhandelingen in het bedrijfsleven. Werkgevers en werknemers hebben een eigen verantwoorde lijkheid. Iemand een eigen verantwoordelijkheid laten is iets anders dan hem de zwarte Piet in handen spelen". VLEDDER (ANP) - WD tweede-kamerlid drs. Ed Nijpels, heeft gisteravond in Vledder (Drente) namens zijn fractie een ernstige waarschuwing gegeven aan het CDA. dat volgens hem bij het oplossen van vraagstukken die niet in het regeerakkoord zijn geregeld, de laatste maanden geregeld toenadering heeft gezocht tot de PvdA. Nijpels zei, dat wanneer het CDA op deze weg voortgaat, zijn fractie niet zal aarzelen te trachten by justitionele problemen tot een compromis te komen met de socialisten. Het kamerlid sprak in dit verband van een aantal zaken die de VVD achter de hand heeft, waarmee eenvoudiger met de PvdA dan met het CDA overeenstemming kan worden bereikt. Hij noemde het uitermate irritant dat het CDA bij het bespreken van enkele zogenaamde vrije kwesties, niet eerst overleg heeft gevoerd met de WD, maar direct contact heeft gezocht met de PvdA. "Wij zullen als het CDA deze lijn doortrekt, afstand nemen van onze coalitie-partner", aldus drs. Nijpels.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7