Koopflats werkende jongeren komen er Leidse hoogleraar gaat toch naar Zuid-Afrika Leiden nog niet enthousiast voor glascontainers Leidse gemeenteraad verzet zich niet OOK LEIDSE VERHUIZERS $nui)5l|inii flints DINSDAG 24 OKTOBER 1978 LEIDEN - De meerderheid van de Leidse gemeenteraad zal zich niet verzetten tegen de plannen van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren om op de hoek Rijns- burgerweg/Paulus Buysstraat een complex van 32 pre mie-koopflats te bouwen. Dit bleek gisteravond bij het - overigens afgebroken - debat over deze kwestie in de gemeenteraad. LEDEN - In het gebouw van de dienst ReinigingHavens en Warermarkten aan de Noorderstraat werd gisterochtend de trek king v rricht van de grote Leidse markt-prijsvraagDe afgelopen weken:ijn aan de bezoekers van de markt duizenden formuliertjes uitgerektdie afgelopen zaterdag moesten worden ingeleverd Voor di winnaars zijn vijftig fietsen beschikbaar gesteld. De trekzing werd gisterochtend verricht door de directeur van de dienst leinigingHavens en Warenmarkten, de heer Van Overmei- re ondehet toeziend oog vaii de voorzitter van de Leidse markt- reclameommissie de heer Verplancke. Zaterdag zullen de prijs winnaars hun tweewielers in ontvangst kunnen nemen op de wa renmark. LEIDEN- Het Rotterdamse ver huisbedrijf dat van de gemeente de opdacht heeft gekregen om de toelomstige verhuizing van het stalhuis naar het Stads- bouwhüs aan de Langegracht te verzorgd zal zoveel mogelijk Leidse ondernemers inschake len. Die;oezegging is volgens het college *an B en W van doorslag gevend* betekenis geweest om de opdncht aan dat bedrijf te ge- Ben W schrijven dat in antwoord op schiftelijke vragen van de CDA-radsleden Bleijie en Van Zijp. Ii de vragen gingen de raadsleden ervan uit dat geen Leidse ondernemers betrokken zouden worden bij de verhuizing terwijl in de raad is vastgesteld dat voorrang zal worden gegeven aan Leidse bedrijven. Andere argumenten van B en W om met het Rotterdamse bedrijf in zee te gaari waren de ervaring die het bedrijf heeft opgedaan met de recente verhuizing van de dienst Gemeentewerken in Rotterdam en het feit dat inschakeling van eigen personeel bij de voorberei ding en uitvoering tot een mini mum beperkt bleef. De bouw van de premie-koopflats is al lange tijd een omstreken zaak. Een groot deel van de gemeente raad is in principe tegenstander dat de stichting koopwoningen bouwt, die bovendien slechts voor een kleine groep werkende jongeren bereikbaar zijn. Daar naast is er twijfel over de noodza kelijkheid van de sloop van oude panden aan de Rijnsburgerweg. De overgrote meerderheid van de raad zal de bouwplannen echter niet tegenwerken vanwege het gevorderde stadium waarin deze verkeren. Het voorstel van bur gemeester en wethouders om de bouw via een voorbereidingsbe- sluit praktisch mogelijk te ma ken, bleek gisteren slechts op weinig tegenstand te stuiten. Het debat in de raad spitste zich toe op de mogelijkheid om de stich ting in het vervolg van premie- koopbouw af te houden Een motie van PSP-raadslid Pas- schier om als gemeente - voor zover mogelijk - in de toekomst geen medewerking meer te ver lenen aan bouwplannen in de premiekoopsfeer. De motie ver loor de aanvankelijke steun van de PvdA. De Pvda-fractie vindt het uitdrukkelijke standpunt om geen medewerking meer te ver lenen aan dergelijke plannen te definitief. Lichte motie De PvdA steunt in de plaats daar van een lichtere motie van CDA- raadslid Kokshoorn. Daarin wordt de medewerking van de gemeente aan verdere plannen van de stichting in de koopsfeer afhankelijk gesteld van de resul taten met de doorstroming bij het project-Rijnsburgerweg. Men wil eerst zien of de te bouwen pre- mie-koopflats werkende jonge ren uit goedkopere huurwonin gen van de stichting trekken. PPR-raadslid Beijen kwam daar naast nog met een voorstel om bij de goedkeuring van de plannen als dwingende bepaling op te nemen dat vertrekkende eigena ren de flats in eerste instantie aan de stichting te koop aanbieden. Dit voorstel moet speculatie met deze woningen voor werkende jongeren voorkomen. Beijen kreeg met dit voortstel aanvan kelijk steun van PvdA en WD. Beide fracties trokken hun hand- Hengelsport Visveeniging "Hengelsport" orgaiiseerde een viswed- strij< in de Rijn. Ondanks het sleclte weer waren er 213 deeliemers. De uitslag van de wed.trijd was: 1. J.Vrolijk 22 stuk:, W v.Loon 22 stuks, 3. A.Ktrse 20 stuks, 4.1.Masurel 16 suks. 5. A.Staphorst 16 stuk,, 6. H.v.d.Laan 16 stuks, 7. Gv.d.Laan 16 stuks, 8. J.Srrits 16 stuks, 9. H.Rom- bout 15 stuks, 10. A.v.d.Hoof 15 Hekjeswoningen Wethoider mr. C.J.D.Waal (Ruintelijke Ordening, Opeibare Werken en Ver keer) zal woensdagmiddag het iartsein geven voor de renoratie van de oude hek- jeswcningen in de Haver- en Gortluurt. Voorafgaand aan die landeling zal er in de gymrastiekzaal aan de Ha- verst'aat 73 een korte bijeen komst worden Da Costastraat In het dubhuis Westerkwartier aan le Ten Katestraat 10 zal doncerdag 26 oktober een voorichtingsbijeenkomst worden gehouden over de herirrichting van het gedeel te vai de Da Costastraat tus sen de Haagweg en de Ten Katestraat. De vernieuwing zal ir de loop van 1979 plaats hebben wanneer de riplering is veivangen. Het plan omvat onda- meer maatregelen om het siel rijden in deze straat teger te gaan. Verder komt er meer speelruimte voor de kind«ren. De voorlichtings avond begint om acht Lezingen-cyclus Het dispuut "Sint Thomas van Aquno" organiseert de ko mende maanden weer een aantd voordrachten in het kade- van de serie "Lezingen voor Stad en Universiteit" Ditmaal wordt aandacht be steed aan de fenomenologi sche denkwijze. Op donder dag 26 oktober opent prof. dr P.H. van Laer de rij met een lezing. De lezing wordt ge houden in het Academiege bouw aan het Rapenburg 73 begint om acht uur. Open dag De Leidse Vrouwenraad en de negentien daarbij aangeslo ten vrouwenorganisaties houden morgen een open dag in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Tijdens de open dag kunnen de bezoekers ken nismaken met het werk dat door elke organisatie afzon derlijk, maar ook met het werk, dat gezamenlijk door alle vrouwen wordt georgani seerd. De open dag begint om tien uur 's ochtends en eindigt om vier uur 's middags. De toegang is gratis. LAFV-expositie De Leidse Amateur Fotografen Vereniging, afgekort tot LAFV, houdt van 30 oktober tot en met 11 november een tentoonstelling in het gebouw van "Ars Aemula Naturae" aan de Pieterskerkgracht 9 in Leiden. Op de expositie zal werk van de leden van de LAFV te zien zijn. De ope ningstijden van de tentoon stelling zijn: op werkdagen van 14 tot 17 uur en van 19 tót 2130 uur. Zaterdag en zon dag is de expositie geopend van 14 tot 17 uur. De expositie zal op maandag 30 oktober worden geopend door de di recteur van de Culturele Raad, mevrouw MSJ. Vos. Kaz en John Vrijdagavond 27 oktober treedt in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 Kazimir Lux samen met John Schuursma op. Kaz Lux ver wierf bekendheid als lid van de formatie BrainboxNa dat de groep uiteenviel ging Kaz op de solotoer en maakte drie elpees. Enige tijd geleden stond hij in de belangstelling met de elpee "Ell" die hij sa men met Jan Akkerman maakte. John Schuursma be gon als gitarist bij Rob Hoeke, trad in allerlei formaties op en verrichtte veel studiowerk. Voor het concert gaan de deu ren om acht uur 's avonds open. De entreeprijs bedraagt vijf gulden. Oud-Leiden De Vereniging Oud-Leiden brengt zaterdag 28 oktober een bezoek aan Den Haag. Onder meer wordt een bezoek gebracht aan de Tweede Ka mer en de Ridderzaal, terwijl onder leiding van de heer De Boer een wandeling zal wor den gemaakt langs de Vijver berg en het Voorhout. De heen reis wordt gemaakt per trein die over kwart over negen vanaf het Leidse station ver trekt. Deelnemers kunnen zich schriftelijk of telefonisch mel den bij JA.E. Aalders, Nieu we Mare 25, Leiden, tel. 121418. Kijkhuis Op maandag 30 oktober zal in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 voor de vierde en laatste maal een film worden vertoond van de uit Polen afkomstige regis seur Walerian Borowczyk. Ditmaal is het de Franse film Immorele vertellingen uit 1973. De rolprent behandelt de erotiek los van de hypocriete moraal, in de schaduw waar van zij mag bestaan als taboe. De toegangsprijs bedraagt vier gulden en de voorstelling begint om acht uur. tekening echter in de loop van het debat in. PvdA-woordvoerder Duivesteijn vond de nagekomen toezegging van de Stichting dat het zogenaamde 'terugkoop-be ding' wordt overwogen voldoen de. WD-woordvoerder Lange- rak kwam met een eigen afwij kend voorstel om de stichting te adviseren de aanstaande anti- speculatievoorwaarden van de gemeente op te nemen. Over deze gang van zaken ontstond een kort debat. Volgens Beijen trokken Duivesteijn en Langerak hun steun aan zijn voorstel onder druk van VVD-fractieleider Kuijers in: „Ik heb de indruk dat Kuijers links en rechts mensen heeft zitten influisteren", aldus het PPR-raadslid. Volgens Beij en was WD-woordvoerder Lan gerak rechtstreeks onder deze druk bezweken Kuijers ontkende dat: "Ik heb mijn fractiegenoot alleen op een paar belangrijke details gewezen", was zijn reactie. PvdA-woord voerder Duivesteijn ontkende de suggestie van Beijen categorisch: Kuijers heeft mijn standpunt juist overgenomen. Over druk gesproken.. Draaierij Een soortgelijke dicussie ontstond rondom de motie van de PSP. In- dienster Passchier verweet de PvdA dat deze was teruggeko men op zijn aanvankelijke stand punt. Zij beschuldigde PvdA- woordvoerder Duivesteijn van 'draaierij' om dat deze enkele weken geleden als standpunt had uitgesproken dat de stichting 'eens, maar niet meer' toestem ming voor de bouw van premie- koopflats zou krijgen. Duives teijn verdedigde deze gewijzigde houding met een beroep op de emotionaliteit van zijn aanvan kelijk standpunt: „Ik heb toen mijn hart laten spreken, later heb ik me bedacht. Dat is geen draaie rij, maar het verschil tussen emo tie en verstand", zei hij. In tweede instantie trok motie-indienster Passchier de uitleg van PvdA- woordvoerder Duivesteijn open lijk in twijfel: „Ik verbaas me daar bijzonder over. Er wordt al jarenlang over gesproken, ik ge loof gewoon niet dat het een emo tionele uitlating is geweest", gaf ze te kennen. Eerlijk Zij drong vervolgens alsnog bij de PvdA-fractie aan om de PSP-mo- tie te steunen. Volgens Passchier heeft deze uitspraak 'eigenijk niet eens zoveel betekenis', om dat de invloed van de gemeente beperkt is. „Als de stichting slim is kan ze altijd nog premie- koopflats bouwen", was haar op vatting. Reactie Duivesteijn: „Ik vind niet dat de stichting slim, maar eerlijk moet zijn. In het debat zette vooral de fractie van D'66 grote vraagtekens bij de noodzakelijke sloop van de pan den aan de Rijnsburgerweg. Vol gens fractievoorzitter Glaubitz is de berekening van de gemeente dat met renovatie van de panden (voor zes appartementen) 600.000 gulden gemoeid is, veel te hoog. Namens het college zei wethou der Waal echter dat deze taxatie nog wel eens aan de lage kant kan Knaap van de Albert Heijn- vestiging aan het Bevrij dingsplein verloopt een en ander naar tevredenheid en zyn de negatieve geluiden van de gemeente lichtelijk overdreven. Van der Knaap: "Wij hebben hier nu sinds een paar jaar vier glascontainers staan, welke twee keer in de week moeten worden geleegd. Er i De gemeente Leiden loopt nog niet bepaald warm voor glascontainers. Op slechts drie plaatsen in Leiden, zoals hier bij Simon de Wit aan de Kooilaan. staan op dit ogenblik dergelijke containers. Toch blijken zij wel degelijk in een grote behoefte te i Steeds meer glasafval, flessen en potten waar geen statie geld op staat, wordt in ons land aangeboden voor recyc ling. Het grote voordeel is dat glas, in tegenstelling tot pa pier (kringlooppapier) niet aan kwaliteitsvermindering onderhevig is waardoor het steeds opnieuw gebruikt kan worden. Verreweg de grootste glasop haler in ons land is de firma Maltha. Dit Rotterdamse be drijf sleept al vijfenveertig jaar lang overal uit het land glasafval vandaan om het vervolgens te raffineren. "Ovenklaar" wordt het glas daarna aan de diverse glasfa brieken aangeboden waar de hele boel de smeltovens in gaat. Een jaar of zes geleden is de firma Maltha begonnen met het ophalen van glas uit "straatcontainers". Volgens de heer Ras van de firma Mal tha begint dit steeds beter te lopen. "Dat komt omdat de mensen milieubewuster gaan leven en bovendien bekend raken met het begrip glascon tainer", aldus de heer Ras. Zo is men in juli van dit jaar in een zevental Twentse ge meenten een proef begonnen met het op grote schaal plaat sen van glascontainers. Nu, zo'n vier maanden later ver dwijnt in deze gemeenten ruim dertig procent van alle glasafval netjes in de daar voor bestemde containers. Een dergelijk percentage wordt elders meestal pas na een proefperiode van een jaar bereikt. Voorwaar een aardig resultaat dat men daar in het Twentse heeft geboekt. Het in Enschede gevestigde Ge westelijk bureau Milieuzaken noemt de proef dan ook al volkomen geslaagd en ver wacht dat ook de grote Twentse steden nu wel rap zullen overgaan tot het plaat sen van glascontainers. In onze regio is men nog lang niet zover. De heer De Raat van de afdeling algemene za ken van de gemeente Leiden: "Er is hier wel een aantal ini tiatieven in die richting ge weest maar dat waren louter particuliere initiatieven die meestal op niets uitliepen. Zo hebben er op diverse plaatsen in Leiden een tijdiang open containers gestaan maar dat heeft de goede zaak nu niet bepaald bevorderd. Van een afstandje de flessen erin mik ken, je kent dat wel, met als gevolg dat een groot gedeelte van het glas naast in plaats van in de container terecht kwam". Ook de heer Overmeire, direc teur van de gemeentelijke reinigingsdienst, laat alles behalve optimistische gelui den horen over het op grote die schaal plaatsen van contai ners in Leiden. Hij zegt: "Een dergelijk initiatief kost han den met geld en dat kan een gemeente als Leiden zich nu enmaal niet veroorloven". Op dit ogenblik staan er nog maar op drie plaatsen in Lei den, bij Simon de Wit aan de Kooilaan en bij Albert Heijn in de Kopermolen en op het Bevrijdingsplein glascontai ners. Containers waar de ge meente Leiden geen omkij ken naar heeft omdat ze door de bedrijven zelf zijn ge plaatst en worden geleegd. Volgens de heer Van der dingen voorzien duidelijk in een grote behoefte. Maar de gemeente hoeft er niet aan te beginnen met de bedoeling er rijker van te worden. Dat hoeft ook niet. Het gaat er immers om met z'n allen iets voor het milieu te doen, mi lieubewust bezig te zijn. Dan maakt het verder niet uit of er wat geld bij pioet" Volgens de heer F.H. Bulk van het Gewestelijk bureau Mi lieuzaken in Enschede hoefl zelfs dit laatste niet eens het geval te zijn. "Hier in Twen te", zo zegt hij, "draaien we namelijk praktisch quitte. Dat kan doordat de contai ners zo zijn neergezet dat ze langs een eenvoudige route allemaal vrij snel te bereiken zijn. En dit drukt de trans portkosten natuurlijk aan zienlijk". ADVERTENTIE Noordeinde 157a, Den Haag. Tel. 070-658472 Najaars-expositie Schilderijen van meesters uit de romantische- en Haagse school Galerie Gabriels 20 oktober - 2 november dagelijks van 11-18 uur LEIDEN - De Leidse hoog leraar prof. dr. A. R. Bak ker gaat volgend jaar toch naar Zuid-Afrika om deel te nemen aan een in Kaap stad te houden internatio nale werkconferentie over ziekenhuis-informatiesys temen. Deze conferentie, waaraan ook door Zuid- Afrikanen wordt deelge nomen, wordt georgani seerd door de Internatio nal Federation for Infor mation Processing (IFIP). Een naaste medewerker van prof. Bakker, de heer A. van den Brink, heeft nu besloten niet langer deel te nemen aan de stafvergaderin gen van de Centrale Ontwikkel en Ondersteuningsgroep Zie kenhuis Informatiesysteem (COZIS), waarvan de hoogleraar directeur is. De heer Van den Brink wil voor deze vergaderin gen geen medeverantwoorde lijkheid meer dragen. De Boycot Outspan Aktie zegt het besluit van de hoogleraar in hoge mate te betreuren. De BOA vindt de argumenten van prof. Bakker om toch te gaan, "bijzonder zwak" en "in alle gevallen on houdbaar". De hoogleraar wijst er in een com muniqué op dat het aantal Zuid- afrikaanse deelnemers aan de conferentie zeer beperkt is, "zo dat de conclusie kan worden ge trokken dat het gaat om een ge wone internationale IFIP-werk- conferentie". Ook bestaat er volgens de hoogle raar geen formele band met de Zuidafrikaanse regering, die de conferentie ook niet zou subsi diëren. Wie de conferentie dan wel financiert, blijft volgens prof. Bakker onduidelijk. De hoogleraar, die zegt rassendis criminatie en apartheid verwer pelijk te vinden, heeft zich bij zijn besluit o.m. laten leiden door de uitslag van een enquête die hij heeft ingesteld onder zijn mede werkers. Daaruit bleek dat als de conferentie een zuivere IFIP- aangelegenheid zou zijn, hij wel moch deelnemen. Indien daaren tegen de Zuidafrikaanse regering direct betrokkene zou zijn. dan zou volgens een meerderheid van de medewerkers prof. Bakker het moeten laten afweten. De BOA zegt zich erover te verba zen dat prof. Bakker gelooft dat er geen formele band bestaat tus sen de Zuidafrikaanse regering en de conferentie. Het feit dat niet duidelijk is wie de conferentie wel subsidieert, is volgens de BOA verdacht. "De Zuidafri kaanse regering heeft tal van ac tiviteiten in binnen- en buiten land heimelijk gesubsidieerd", aldus de BOA. Volgens deze organisatie is verder het aantal Zuid-Afrikanen dat aan de conferentie deelneemt, geenszins bepalend voor het be lang dat Zuid-Afrika stelt in het onderwerp, namelijk automati sering in ziekenhuizen. Automa tisering is een van de middelen om het steeds grotere gebrek aan geschoolde blanke arbeidskrach ten te bestrijden, aldus de BOA. ADVERTENTIE eén van de grQotste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland Haarlemmerstraat 42 leiden lel. 071-131204

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3