Kamerlid kritiseert opvang verslaafden "Een goede kaas is meestal een toevalstreffer "Nee, vroeger was het bepaald geen vetpot Minister houdt vragenuur Huub Jacobse VVD) op bezoek in Katwijk Bouwprojecten bijna voltooid Unieke bouwopleiding in Rijnstreek 'Logé' oorzaak van brand in Katwijks Zeehospitinm LEIDEN/REGIO 5? ALPHEN AAN DEN RIJN - "Iedereen kan een slechte kaas maken. De basis van het resultaat van deze aangebo den kazen wordt echter ge vormd door een zorgvuldige manier van melkwinning en uitstekende hygiëne tijdens de kaasbereiding. De kwali teit van de aangeboden kazen heeft de resultaten van vorig jaar ruimschoots overtrof fen" Dat H. Oosterhuis na afloop van de kaaskeuring ter gele genheid van de Alphense kaasdag die gisteren in een zaal van de Opstandingskerk aan de Prinses Marijkestraat werd gehouden. Samen met zijn collega Joh. Nusselder is Oosterhuis voorlichter voor boerenkaasbedrijven. In Ne derland zijn zij de enige twee in deze functie. Beiden zijn verbonden aan het consu lentschap voor de rundvee houderij in Gouda. Ooster huis over zijn functie: "Wij reizen alle boerenkaasbedrij ven af in Nederland. In het voorjaar geven wij informatie en adviseren de boer hoe hij een goede kaas kan maken. In de zomer gaan we nog een keer naar hem toe om te ver tellen hoe het allemaal nog beter kan en nu, tijdens de kaaskeuringen in het najaar vertellen wij de kaasbereiders wat zij fout hebben gedaan. Zo moet je ons werk zien", lacht Oosterhuis. Zijn collega Nusselder had gis teren samen met Alphenaar J. Kranenburg zitting in de jury die in totaal 23 kazen ter keu ring kreeg aangeboden. "Zo'n kaaskeuring gaat eigenlijk uit van de kaasmakers zelf. Zij willen graag een deskundig oordeel over hun produkt. In een volgend jaar kunnen zij dan zien hun produkt te ver beteren. In hoeverre wij des kundig zijn, daar laat ik me niet over uit. Een kaas die wij, bijvoorbeeld gelet op de geur, als slecht zouden kwalifice ren kan door ieder willekeu rig persoon beoordeeld wor den als de kaas waar hij al ja ren naar zoekt omdat hij juist van die kaas de smaak gewel dig vindt. Je moet de boeren kaas zien als "voor elck wat wils", aldus Nusselder. Daar om ook is Kranenburg lid van de jury. "Hij keurt de kaas op handelstechnisch gebied. Bijvoorbeeld, de kaas met de grote gaten. Op onverklaar bare wijze blijkt daar bij de consument enorm veel be langstelling voor te zijn. Wij zijn voor die kazen echter spookbang omdat hij wel eens zou kunnen uitslaan en daardoor oneetbaar wordt", sluit Oosterhuis zich bij zijn collega aan. Het aantal zelfkazende boeren neemt nog steeds toe. Hoe de cijfers precies liggen weet Nusselder niet maar de laat ste jaren wordt er niet alleen meer in het specifiek zelfka zende gebied (noordelijk Zuid-Holland en het westelijk deel van de provincie Utrecht) boerenkaas ge maakt. Het aantal bedrijven in andere provincies is de laatste jaren opgelopen tot bijna honderd. Een duidelijke opleving, die de beide kaasexperts toeschrij ven aan de gunstige prijzen van dit boerenprodukt. "Er is bij de consument veel be langstelling voor een goede kaas. Er is dus een goede afzet waardoor weer gunstige marktprijzen. De mensen, veelal vrouwen op boerderij en, kunnen met het bereiden van de kaas een extra centje verdienen en dat gaat er na tuurlijk altijd in. Vergeet niet dat het wel een verschrikke lijk arbeidsintensief werk is en dat de hygiëne aan niets te wensen mag overlaten", ver kondigt Oosterhuis. Daarmee wil hij echter niet zeggen dat je, ondanks de hygiëne, altijd een goede kaas krijgt. "Een goede kaas is veelal een toevalstreffer. De melk die gebruikt wordt komt zó van de koe en er hoeft maar heel weinig mis te gaan met de rauwe melk of je hebt een slecht resultaat. Je bent af hankelijk van de bacterie- werking. Dat is niet het geval met de fabriekskaas. Tussen de fabriekskazen tref je nooit een extreem goede of ex treem slechte kaas aan. Tij dens de bereiding hebben fa brieken de mogelijkheid om de kaas door toevoegingen van bijvoorbeeld zuurstoffen een goede smaak geven", verklaart Oosterhuis. Met grote zorg werden de kazen gisteren door Nusselder en Kranenburg onderzocht en gekeurd. Naast de geur en de smaak van de door voorna melijk Alphense bereiders aangeboden kaas speelde ook het model, de korst, de door snede en de smedigheid (hoe zacht/bros is de kaas?) een belangrijke rol. De jury kwam tot de volgende uitslag: jonge kaas. Er werden veertien ka zen aangeboden (twee minder dan vorig jaar) en de gemid delde score in deze categorie bedroeg 88.2 punten. Maxi maal vielen honderd punten te verdienen. 1). L. Kruyt uit Alphen met 96 pnt; 2). J. Kraan uit Alphen met 95 pnt; J. C. M. de Wit, gebr. Van Nie- kerk en J. J. J. Verkley (allen uit Alphen) deelden de derde plaats met 91 pnt. Het gemiddeld aantal punten bedroeg bij de belegen soort 89.2 punten en er werden ne gen kazen aangeboden, een even groot aantal als het vori ge jaar. 1). W. de Jong uit Aarlanderveen met 96 pnt; 2). J. A. Straathof uit Alphen met 94 pnt; 3). J. C. M. de Wit uit Alphen met 93 pnt. J. C. M. de Wit werd totaal win naar met 184 punten en hij mocht dan ook de wisselbe- kei; meenemen die gister avond, toen iedereen de prij zen werden uitgereikt, aan hem werd overhandigd. DEN HAAG - Geïnteresseerden uit Kennemerland of Haarlemmer meer, die minister Beelaerts van Blokland persoonlijk vragen willen stellen over bijvoorbeeld de ruimtelijke ontwikkeling in de streek of de woningbouw, krijgen daarvoor de gelegenheid op dinsdag 31 oktober. Dan spreekt de bewindsman op een openbare ledenvergadering vai kamerkring Haarlem bouw De Deining dorp. de CDA- het ge- Hoofd- Als tweede spreker zal eventueel gedeputeerde Van Dis het woord voeren. Daarna is er gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen aan de minister en de ge deputeerde. Beelaerts van Blok land speelt als minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een belangrijke rol bij de ontwikkeling van de plannen voor de woningbouw in de Haar lemmermeer (NORON) en de Velserbroekpolder. Hij zal bin nen afzienbare termijn onder an dere een beslissing moeten ne men over de groeikernstatus van Haarlemmermeer. NOORDWIJK - Het liberale Tweede-Kamerlid Huub Ja cobse heeft gisteravond in Noordwijk de 'vloer aange veegd' met de instellingen die zich bezighouden met de opvang van drugs-verslaafden "Elk van hen heeft een eigen reme die", zo zei het WD-Kamerlid tijdens een bijeenkomst waar uit sluitend vrouwen uit de bad plaats waren. "Men verkettert el kaar allerwege.' In dit verband maakte Jacobse gewag van de 'sekte der Metadon-gelovers' "Dit spul is even verslavend als heroïne. Ik wijs deze methode niet af, maar het effect is mini maal." Met meer geld valt niets te doen te- t gen verslaving, meent Jacobse. i Iets meer zou met geld kunnen worden gedaan aan de opvang. "Maar zolang de hulpverleners elkaar nog te vuur en te zwaard bestrijden, valt ook daarvan niet veel te verwachten. Te veel is er sprake van dweilen met de kraan open. Ik zie op korte termijn geen oplossing. We moeten er reke ning mee houden dat het drug probleem de eerste tien a vijftien jaar niet zal verdwijnen." Het liberale Kamerlid stelde dat politie en justitie het kwaad niet alleen kunnen beteugelen. Vol gens hem moet er meer inzicht komen in de sociale achtergon- den. "Het maximale moet wor den gedaan om dergelijke om standigheden te voorkomen. Bij de opvang moet de drempel zo laag mogelijk zijn. De meeste in stituten falen door hun te hoge drempels. Een verslaafde moet op elk moment worden geholpen. Verwijzen of uitstel is uit den bo ze. Onrustbarend is de terugval van ontwenden. Negentig pro cent valt terug in het oude euvel Alles is dan voor niets gedaan." Achterlijk Dat de maatschappij nog altijd geen raad weet met het probleem 'verslaving' noemde Jacobse 'achterlijk'. "Het probleem is te laat onderkend. Er is geen op vang voor de mensen in het laat ste stadium" aldus het WD- Kamerlid. Jacobse zei grote waarde te hech ten aan 'realistische voorlichting' op de scholen. "Hoe meer jonge mensen weten wat er aan de hand is, hoe kleiner de kans dat zij erin zullen tippelen. Laten we de voorlichting over drugs maar op- het leerprogramma. Sexuele voorlichting staat er ook op. Ik vind het probleem van de heroïne groter dan dat van de Hasj en marihuana hebben, vol gens Jacobse, een modieus ka rakter. "In de muziekwereld hebben ze de naam de creativiteit te stimuleren. Het gebruik", zo hield de WD-er de vrouwen voor, "van deze drugs onder de scholieren loopt terug. Als moe der hoeft u heus niet in paniek te raken als één van de kinderen eens een 'stikkie' heeft gerookt." Jacobse ging ook in op het gebruik van opium. De liberaal, goed op de hoogte met de Amsterdamse toestanden (hij is sinds 1966 raadslid en vaak geconfronteerd met de problemen op dit gebied), stelde dat opium snel verslavend werkt. "Het gebruik ervan be perkt zich echter tot de Chinese gemeenschap. Het wordt ooglui kend toegestaan. Zelden leidt het tot criminaliteit." Het kamerlid ging uitgebreid in op de vraag waarom Amsterdam vier jaar het centrum is geweest van de distributie in Europa. Hij schreef dit toe aan de mindere 'pak-kans' als gevolg van het be perkte politie-apparaat en de aanzienlijk lagere straffen dan in andere landen. De laatste jaren is Amsterdam deze functie 'kwijt- de. Een ander punt was het verschaf fen van heroïne aan verslaafden onder medisch toezicht. In En geland gebeurt dit. Hier is dit of ficieel niet toegstaan. "Nederland telt 20.000 tot 30.000 verslaafden. Engeland maar 4000 tot 5000. Van de Engelse praktijk valt toch wel wat te leren." Jacobse zei dat men het probleem met strenge straffen niet onder de knie zou kunnen krijgen. De ge dachte dat corruptie de politie zou weerhouden op te treden, wees hij van de hand. "De politie probeert zeker de grote jongens te pakken. Er is echter een ijzeren wetmatigheid: hoe meer dealers worden gepakt, hoe duurder de heroïne wordt en hoe aantrekke lijker het wordt voor nieuwe dealers. Bovendien is het geen medisch, maar sociaal probleem. Veel artsen zijn onvoldoende op de hoogte en volstaan met ver slaafden door te sturen naar in stellingen." WIELRENNEN - Na vijf dagen in de zesdaagse van Frankfort be zette Rene Pijnen met de Duitser Albert Fritz de vierde plaats. Hij had met nog twee koppels een achterstand van één ronde op het favoriete Duits-Belgische koppel Thurau/Sercu. KATWIJK AAN DEN RIJN - Langs de Rijnstraat in het oude deel van Katwijk-B innen naderen twee kleine bouwprojecten hun voltooiing. Op de hoek Veereinde-Rijnstraat naast de woning Rijnstraat 83 heeft bouwbedrijf C. van Duyn en Zn. zes premiekoophuizen gebouwd, al deze huizen zijn inmiddels verkocht aan ingezetenen van Katwijk voor prijzen van rond de 135.000 gulden. De bouw geschiedde naar een ontwerp van de Katwijkse architect S. van der Mey (zie foto). Op de grond stond eerst de oude constructiefabriek van het bedrijf Oostingh, dat enige tijd terug naar industrie gebied 't Heen vertrok. Aan de overkant van het Veereinde is een vrije sectorwoning gebouwd van een wiieke vorm. Die woning is ook bijna gereed. Langs de Rijnstraat is een kapitale villa in aanbouw en gaat tot slot autospuiterij Van Maren verdwijnen om plek te maken voor twee woningen onder één kap. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Stichting Bevordering Vakop leiding Bouwnijverheid Gouwe en Rijnstreek, die in maart van dit jaar officieel werd opgericht, be gint eind deze maand met een praktische korte bouwopleiding voor mensen die al in dit vak werkzaam zijn. Volgens de NBVB gaat het hier om een 'uniek feit in de regio". Hoewel de opleiding meer is be doeld voor timmerlieden, kun nen ook geïnteresseerde metse laars worden geplaatst. De "les duurt tien avonden. Aan de meest voorkomende onderdelen in de bouw, zoals het stellen van kozij nen en profielen enz., zal prakti sche aandacht worden besteed. De docenten, die de leerstof bren gen, zijn praktijkleraren aan de lts en bouwuitvoerders die dage lijks met de praktijk te maken hebben. Nu al is er belangstelling voor deze cursus. Via publikaties bij de werkgevers die bij de SBVB zijn aangesloten, hebben zich al vijf tien cursisten aangemeld. De cursus, die gratis is, begint in Alphen en Gouda. In Gouda op 31 oktober en in Alphen op 30 okto ber. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij: A. R. Speelman. J. van Linschotenlaan 18, Gouda, telefoon 01820-13932 en H. v. d. Wal, Vestastraat 21, Alphen, tele foon 01720-92486. KATWIJK - De 20-jarige G. uit Bennebroek is vanmorgen vroeg gewond geraakt bij een brand in het zusterhuis van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk aan Zee. De jon geman liep brandwonden op aan armen en benen, maar kon na de behandeling door een arts huiswaarts keren. G. bracht gisteren een bezoek aan Katwijk en was van plan bij kennissen aan de Drie- plassenweg te overnachten. Daar kreeg hij vannacht geen gehoor en toog in de vroege ochtenduren naar het Zee hospitium - alwaar hij on langs een opleiding volgde - om daar een slaapplaats te zoeken. In het zusterhuis vond hij een lege kamer met bed en legde zich te rusten. Alvorens te gaan slapen las hij bij kaarslicht nog een stukje in een boek. Hij viel in slaap en de brandende kaars zette zijn bed in vlam. Door de rookontwikkeling is de jon geman weer wakker gewor den. Aanvankelijk probeerde hij het vuur alleen te doven, maar dat lukte pas toen een aantal verpleegsters was toe gesneld. Valkenburgse bloemenventer 50 jaar langs de weg VALKENBURG - Eén keer stond hij wel met zijn ogen te knipperen. De klant, waar bloemenkoopman R'hijns- burger nogal eens een kop koffie kreeg, moest die zater dag een 'erg mooie' bos lelies hebben. "Maar ze moeten erg mooi zijn hoor, want het is een weggevertje." Louwrens Rhijnsburger zocht een extra mooie bos uit. De dag erop, de Valkenburgse bloemenhan delaar was jarig, werd er ge beld. Daar stond zijn klant met in de hand de lelies die zij de dag ervoor bij hem had ge kocht Nee, erg veel timmert deze sympathieke bloemenman niet aan de weg. Hij gaat z'n eigen gangetje in de bloemen. Al vijftig jaar lang. Hij weet zich nog precies te herinneren hoe het die allereerste dag is gegaan. Samen met zijn vader naar Den Haag: op de lastdra ger een grote mand vol met bloemen. "Dat beeld zal ik nooit vergeten", vertelt Rhijnsburger. In die tijd was er niet erg veel verkeer op de weg naar de Re sidentie. "Maar we gingen ook al om zes uur op stap. Soms zat ik op de fiets te sla pen. Als m'n vader dit in de gaten had riep-ie: Hé Louw, wakker worden joh. Nou, dan was ik er weer helemaal 'bij' Vóór de oorlog ging Rhijnsbur ger drie keer in de week naar Den Haag, later werden dat twee dagen. De overige tijd van de week werd benut om bloemen te kweken voor de eigen handel. De bloemen die overbleven werden geveild bij Flora. Geen vetpot „Nee, voor de oorlog was het bepaald geen vetpot in de bloemenhandel", zegt Rhijnsburger. "Ik weet nog wel dat ik op een dag een bloemenwijk aan het opbou wen was. Toen ik 's avonds doodmoe thuiskwam en m'n geld op tafel legde, was de nettowinst negentien cent. Je kunt je voorstellen hoe be labberd ik me voelde. Ik was niet alleen moe maar had ook nog een enorme dorst. M'n vrouw, die medelijden met me had, ging er snel op uit om een flesje bier voor me te ko pen. Veertien cent kostte dit. Die dag had ik dus vijf cent verdiend. Tel uit je winst. En toch, weetje, moeten we er nu wel eens om lachen." In de oorlogsjaren had Rhijns burger het ook niet zo ge makkelijk. Vooral het laatste jaar. "Toen kon ik de straat niet op. Dat was levensge vaarlijk met al die razzia's." Betere tijden braken spoedig aan en Rhijnsburger kon zijn 'oude klantjes' weer gaan be zoeken. Hij verving de fiets voor epn bakfiets, maar kreeg al heel gauw in de gaten dat het niet meeviel met zo'n ge vaarte naar Den Haag te rij den. Hulpmotor „Ik liet een hulpmotor op die bakfiets bouwen." Even wordt het stil, zucht wat en zegt dan: "Nauwelijks was dat ding klaar of de politie van Valkenburg stond voor de deur met de mededeling dat ik een rijbewijs moest halen. Als ik dit niet deed mocht ik niet rijden. Nou, dat heb ik toen maar gedaan. Kort erop kwam diezelfde politieman me vertellen dat je voor die bakfiets met hulpmotor geen rijbewijs nodig had Met zijn klanten heeft de Val kenburgse koopman een goede relatie. "Bij sommige mensen in Den Haag kom ik al jaren over de vloer. We zijn net familieleden van elkaar. Met de belangrijkse gebeur tenissen in de gezinnen leven we mee. In de zomermaanden komen die mensen wel eens naar m'n woonplaats. Komen ze naar de tuin kijken en zo." Ook voor Rhijnsburger braken er beter tijden aan. Nu rijdt hij een paar keer in de week met een auto naar Den Haag. "Nee, een bekeuring heb ik nooit gehad. Zonde van dat geld. Daar ga ik liever eens lekker van eten. Natuurlijk heb ik me ook wel een op glad ijs begeven. Als ik bloemen, over had bijvoorbeeld. Die probeerde ik dan op een hoek van een straat te slijten. Maar ja, daar heb je een vergunning voor nodig. Dan moet je na tuurlijk wel uitkijken want als ze je grijpen kun je beta len." Rhijnsburger is een rustig man. Holt niet van hot naar her. 's Avonds gezellig thuis zitten, een kaartje leggen, meer hoeft voor hem niet. "Vakantie is er de laatste jaren helemaal bij ingeschoten", bekent hij. "Maar", kondigt de koopman aan, "we gaan het nu wat kalmer aandoen op de eigen kwekerij. Ik ben tenslotte maar alleen en de aardigheid gaat er een beetje af. De boog kan niet altijd gespannen staan. Alleen, ik hoop m'n klanten tot mijn vijfenzestig ste te kunnen bedienen komen de klanten wel eens

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17