"Ik geloof gewoon in het openbaar vervoer' Leef 1 Geen straf uit eerbied voor inzet moeder PPR-vragen over Botermarkt kantonrechter Uit Leef gegrepen: Bewegwijzering voor fietsers onvoldoende Leiden wil grond van Spoorwegen Leiden moet woon functie versterken^ Huur een glanzend n jeu we, helemaal komplete*.: DINSDAG 24 OKTOBER 1978 NZH-districtschef Van der Sluis naar samenwerking openbaar vervoersbedrijven LEIDEN - "Ik heb gewoon geloof in het openbaar vervoer". Hij zegt het met nadruk en overtuiging. Voor districtschef J. G. van der Sluijs (47) van de NZH kan het ook bijna niet anders, het openbaar Vervoer is al jaar en dag een onlosmakelijk deel van zijn leven. Eei^ kleine vijfentwintig jaar gele den zette hij de eerste stappen op dit terrein bij de spoorwegen, legde daarna een lange weg af bij het busvervoer en stapt nu over op een ander spoor in het hem vertrouwde wereldje van het openbaar vervoer. Met ingang van 1 november is Van der Sluijs benoemd bij de ESO (Exploitatieve Samenwerking Openbaar-Vervoersbedrijven). Een overstap van Leiden naar Utrecht en van de betrokkenheid met één vervoersbedrijf naar de overkoepeling van alle gezamen lijke bedrijven. De NZH-dis trictschef gaat zich bij de ESO bezig houden met exploitatie en integratie, met de centen en de samenwerking dus. Hij komt daar in feite midden in het spanningsveld, waarin het open baar vervoer in toenemende mate zit; werken met aan één kant steeds minder geld en functione ren met minder bedrijven. Het busvervoer moet het al geruime tijd zuiniger aan doen en daar naast moeten ook andere open baar vervoersbedrijven terug. Voor Van der Sluijs is dat geen neergaande lijn. "Voor mezelf ben ik de mening toegedaan dat de toename van het autovervoer in de toekomst automatisch een vermindering van de rijmoge- lijkheden geeft. Daarin zie ik meer ruimte voor het openbaar vervoer. Vooral in de stedelijke gebieden zie ik zo een sterke toe- njame van het openbaar vervoer zowel op de rails als over de weg" zégt hij. De vertrekkende NZH-chef ziet zijn huidige werkgebied als een düidelijk voorbeeld van die op waartse lijn. Hij signaleert al an derhalf jaar een toename van het r^izigersvervoer in de Leidse re gio. Verklaart dat voor een deel uit verkeersverbeterende maat- règelen. Kleine dingen "Ik heb daar zelf enorm naar ge streefd en dan gaat het niet altijd op de grote knelpunten. Het zijn heel vaak de hele kleine dingen die met beperkte middelen een groot effect geven. Zoals de op heffing van een verbod om links af te slaan. Voor een bus kan dat belangrijke tijdwinst geven" Op grote schaal zit de verbetering in ingrijpende (structurele maat regelen), waarmee jaren zijn ge moeid. Het gaat dan om het zoge naamde experimenteerproject, het plan om het streekvervoer in de Leidse regio beter en aantrek kelijker te maken voor de reizi ger. Vorige maand kwam met de ope ning van de busbaan Leiden- Katwijk de eerste fase klaar, de komende jaren volgen de onder delen Leiden-Leiderdorp, Lei derdorp, Leiden-Den Haag en de Leidse binnenstad. Van der Sluijs durft geen jaartallen te noemen. "Ik reken voor mezelf voor elke fase een jaar of vier, ADVERTENTIE t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind "Het zijn vaak de hele kleine dingendie met beperkte middelen een groot effect geven maar we komen emit, daar ben ik van overtuigd. En dan is voor Leiden de meest optimale door stromingssituatie voor het open baar vervoer aanwezig" Op korte termijn zit het openbaar vervoer echter vooral met de moeilijke bereikbaarheid van de Leidse binnenstad. "We wisten dat we moeilijke tijden zouden krijgen, maar dat het zo zou wor den hadden we niet verwacht" aldus de NZH-chef. Van der Sluijs vindt de huidige moeilijkheden begrijpelijk ("hoe je het ook wendt of keert als je met zo'n ingrijpende reconstruc tie als de marktenroute zit, zul je met vertragingen moeten leren leven"), maar keert zich vooral tegen de situatie erna. Bij de NZH is men sterk afwijzend dat de ge meente definitief voor tweerich tingsverkeer in de Breestraat ge kozen heeft. Onbehagen 'Voor de chauffeurs is het een af knapper geweest dat de huidige situatie definitief gaat worden. Zij rijden daar onder grote span ning, dat is niet vol te houden. Er leeft bij hen een groot gevoel van onbehagen. Ik ben er dan ook trots op dat ze het nog steeds vol houden" Van der Sluijs kondigt aan dat de NZH zich niet bij de huidige si tuatie neerlegt: "Van onze kant zullen we alle krachten bundelen opa de zaak opnieuw ter discussie te krijgen. Er moet in de Bree straat éénrichtingsverkeer ko men. Alleen dan kunnen we de reiziger een stuk garantie geven voor de dienstregeling". Bij zijn vertrek kijkt Van der Sluijs niet met kritiek alleen naar de gemeente Leiden. Het onlangs aangenomen noemt hij van alle kritiek difT .-erkeersplan jroot belang; "Met hebben, geeft stuk duidelijkheid. We weten nu waar de gemeente naar toe wil, dat is jarenlang anders geweest" Zijn ervaringen in de Leidse regio ziet de scheidende NZH-chef in tussen als een goede basis voor zijn nieuwe baan; "De problema tiek in Leiden is wel een beetje een landelijk. Dat trekt mij bij zonder aan" morgen (woensdag) zet Van der Sluys een punt achter zijn Werkzaamheden bij de NZH. Zijn afscheid wordt gemarkeerd met een receptie (van 15.00 tot 17.30 ujur) in "Wienerwald' (het vroege re "In den Vergulden Turk"). Te gelijk kan men daar ook kennis- rrïaken met zijn opvolger de heer B. Leeuwenburgh. KEES VAN DER MALEN ADVERTENTIE LEIDEN - De fietswegbewijzering in de gemeente Leiden is vol strekt onvoldoende. Dat was de voornaamste kritiek die gister avond te beluisteren viel op de jaarlijkse ledenvergadering van de Eerste Nederlandse Wielrij- dersbond-afdeling Leiden. Zelfs op sommige belangrijke wiel rijdersroutes zou een duidelijke fietswegbewijzering volledig Bij t Spoortje LEIDEN - De Leidse gemeenteraad wil dat de Nederlandse Spoor wegen de grond van het voorma lig emplacement Herensingel (het Spoortje) in de Kooi aan de gemeente overdraagt. Dit stand punt nam de gemeenteraad gis teravond in door unaniem ak koord te gaan met een motie van PvdA-raadslid Bordewijk. De raad heeft zich in het verleden al vaker in deze richting uitgespro ken. De gemeente Leiden is van mening dat de spoorwegen het vroegere emplacement Herensingel als spoorwegmaatschappij niet meer nodig heeft en er dan ook geen reden is dat de NS deze grond in eigendom houdt. B en W zullen dit standpunt nu nog eens naar voren brengen bij de regering en het parlement. Eerdere pogingen hadden overigens nog geen enkel succes. tie-Bordewijk kwam in de raad aan de orde bij een voorstel over de woningbouw, die de gemeente op het Spoortje tot stand wil bren gen. Leiden werkt aan de realise ring van een complex koopwo ningen in de beschutte sfeer in deze omgeving. De gemeente raad nam gisteren het besluit om een aantal woningen in de Kooi, van wie de eigenaren een huis in het nieuwbouwproject willen, aan te kopen. ontbreken. Als voorbeeld diende het kruispunt Vijf Meilaan/Chur- chillaan waar helemaal niet staat aangegeven de voor wielrijders kortste weg naar Voorschoten via de Noord-Hoflandbrug. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de fietswegbewijze ring in de gemeente Leiden in derdaad een achtergebleven ge bied. Hij wees er op dat er geen speciaal budget bestaat om der gelijke noodzakelijke voorzie ningen te bekostigen. Een ander punt van kritiek op de E.N.W.B-vergadering waren de lussen die soms door rechtdoor- gaand fietsverkeer gemaakt moe ten worden zoals op de Hoge Rijndijk bij de Wilhelminabrug. Een dergelijke wegomlegging blijkt een voortdurende bron van ergernis te zijn voor de Leidse wielrijders. Laman - Leiden bv uw gereedschapspecialist Zijlsingel 2 - Leiden telefoon 071-143741 LEIDEN - Het PPR-raadslid Beijen heeft het college schriftelijke vragen gesteld over de plannen voor de inrichting van de Boter markt. Het raadslid wil weten waarom de tijdelijke parkeerplaat sen nu langs de waterkant komen en of dat niet betekent dat er na het planten van de bomen weer een verandering nodig is. Verder vraagt hij zich af of de rijrichting Koornbrugsteeg-Gangetje voor het (bedienend) autoverkeer niet de voorkeur verdient om dat dan voorkomen wordt dat ook doorgaand autoverkeer van Botermarkt gebruik gaat maken. Tenslotte vraagt het PPR-raadslid Beijen van het college de toe zegging dat in elk geval voor 1 april de linden op de Botermarkt geplant zullen worden. Deze linden, afkomstig uit het sportpark Roomburg, zouden aanvankelijk dit najaar al worden geplant, maar B en W hebben daarvan afgezien in verband met de verhui zing van Gemeentewerken (nu zetelend in het voormalige pand van Gerzon) naar de Langegracht. Dat laatste vindt Beijen een argument dat weinig hout snijdt. "Mijn vader heeft die accept-gi rokaart teruggestuurd, want ik heb die parkeerovertreding niet begaan. Dat was mijn broer, die woont in Tilburg. En daarvóór was de auto van een machinefabriek in Tiel, daar is die girokaart ook al geweest". Zelf woont de ver dachte in Hoogmade. "Ja, we zijn een mobiele familie" lichtte hij toe. Maar zijn verhaal was nog niet af: "Mijn moeder, die is veel eerlijker dan de rest van de familie, die heeft die dertig gulden betaald. Hier heb ik het giro-afschrift"En inder daad, op het dagafschrift stond dertig gulden overge maakt. "Maar dat is een heel ander parketnummer dan van deze overtreding"merkte rechter De Koning op. De officier, het papiertje aan nadere studie onderwerpend, moest de rech ter echter corrigeren. De com binatievan cijfers die de rech ter voor een parketnummer aanzag, bleek het gironum mer van de sociale verzeke ringsbank te zijn, waarvan op hetzelfde dagafschrift de rentebijschrijving stond. Al met al kwam niet vast te staan of die dertig gulden nu op de betreffende overtreding sloeg of op een andere. De offi cier: "Ik zou uw moeder aan raden in het vervolg gewoon de accept-girokaart te ge bruiken, dat is echt een stuk handiger, dan heb je tenmin ste een bewijsstrookje. Maar vooruit, ik prijs uw moeder, laat ik dat maar belonen. Schuldig zonder straf'. Rech ter De Koning kon het daar mee eens zijn: "Uit eerbied voor uw moeder, ze heeft zich zó voor u ingezet...". Wie voor zijn of haar parkee rovertreding van 28 april op de Hugo de Grootstraat keu rig betaald heeft, heeft onge lijk gekregen. Gisteren stond één van die overtreders (een vrouwterecht, en wist er een schuldig zonder straf uit te slepen. Ze vertelde dat er des tijds voor de Hugo de Groot straat een tijdelijk parkeer verbod heeft gegolden in ver band met verbouwingen. Toen ze haar auto er weer neerzette, evenals een groot aantal anderen, was de straat weer vrij en waren zelfs al vakken voor niet parkeren en invalideparkeerplaatsen in getekend. Een reden voor het parkeerverbod was er niet meer, alleen het verbodsbord stond er nog. Officieel mocht er dus niet worden gepar keerd, en daarom werden er ook bekeuringen uitgedeeld. Eén van de bewoonsters van de straat vond dit echter zo on redelijk dat ze naast elke bon een briefje achter de ruitewis- sers stopte met het advies niet te betalen maar het voor te la ten komen, en de gemeente te schrijven dat ze het bord weg moesten halen. Door die actie werd,volgens de verdachte al thans, het bord inderdaad korte tijd later weggehaald. De officier van justitie kon een eind met haar meegaan, maar niet zover om geen boete te eisen. Hij vroeg vijftien gulden. De verdachte gebruikte haar recht op het laatste woord met succes. "Ik vind het nog steeds niet helemaal juist. De ge meente had gewoon dat bord eerder weg moeten halen". Rechter De Koning achtte haar wel schuldigmaar legde geen straf op, wat de verdach te de opmerking ontlokte: "Dat is rechtvaardig, dank Wie dus het advies om zijn over treding van die 28ste te laten voorkomen heeft opgevolgd, weet met deze uitspraak waar hij recht op heeft. Als hij ten minste niet zijn auto op de stoep had geparkeerd, want hoewel menigeen zich daar aan schuldig maakte is dat blijvend verboden. Een koerier stond terecht omdat hij een kruising niet had vrij gehouden. Mijn been werkte niet", voerde hij als excuus aan. Hij was voor dat been onder behandeling geweest bij een ziekenhuis, maar men had niets kunnen vinden en hem ontslagen van behande ling. Die had hij laten voort zetten door een magnetiseur met als resultaat dat zijn been sindsdien nooit meer had ge weigerd. De officier van justitie aan vaardde het verhaal niet als excuus: "Het is sneu voor u, maar het is natuurlijk levens gevaarlijk. Stel dat er een bromfiets aankomt. Ja, mijn been werkte niet, zegt u dan. Maar dat kunnen we niet hebben in het verkeer. U zult toch echt nog eens naar een goeie arts moeten gaan of verder afzien van het autorij den". De man kreeg een boete van honderd gulden. MARGA WUIS LEIDEN - "De woonfunctie van Leiden moet versterkt worden. Als Leiden dat niet wil moet de provincie eventueel naar de om liggende gemeenten kijken die wel bouwplannen maken. Die gemeenten kunnen het gat van Leiden opvullen. Maar ik hoop dat Leiden zich van zijn verant woordelijkheid bewust is en op tijd woningbouwplannen gaat maken, zowel in de Stevenshof- jespolder als in het kader van de stadsvernieuwing". Aldus gisteravond het PvdA-Sta- tenlid Drenth uit Leiderdorp tij dens een openbare discussie avond over de nota "Basis voor het beleid 1978-1982", waarin wordt aangegeven welk beleid de provincie de komende vier jaar wil voeren. De avond was be stemd voor de inwoners van Lei den en omgeving, maar de op komst was zeer gering. Afgezien van de Statenleden Drenth (PvdA), Bakker (CDA), Jansen (WD) en Wessel (D'66) en de le den van de streekcommissie - die de avond organiseerde - waren slechts 24 mensen naar de Stads gehoorzaal gekomen. Na de pau ze was dit aantal geslonken tot 15 en om elf uur, toen voorzitter Bolhuis van de streekcommissie hét slotwoord uitsprak, zaten nog maar negen belangstellenden in de zaal. Overigens hadden de belangstel lenden tijdens de drie uur duren de bijeenkomst niet meer dan één uur de tijd om vragen te stellen en die beantwoord te krijgen. De overige twee uur werden volge praat door de politici en de streekcommissieleden. Onder meer werd van verschillende ADVERTENTIE Leef. een nieuw tijdschrift uit het huis van Margriet, heeft uen uw gezin heel wat te bieden. Zoals: Mondhygiëne vanaf dc eerste tand.Over de verzor ging van uw gebit. Nationale parken: noodzaak. Nederland is mooi. Hoe houden we het zo? Gaat het niet meer zo fijn in bed? Ideeën die de relatie met uw partner ten goede komen. Jeugdtelevisie in Nederland. Ad Kooyman plaatst kritische kanttekeningen. De huisarts onder dc loep. Is hij uw vertrouwensman of meer een receptenschrijver? Verder: Goed Ücht in huis. van eten weten,puzzels en spel letjes, plus een buitenkansje: Gratis Buitcnbockjc. Om mee te nemen op uw wandelingen in de natuur. 'n Nieuw blad voor mensen die actief, bewust,ontspannen en gezond willen leven. Overal verkrijgbaar, voor f 4,95 kanten gewezen op de noodzaak van een beter openbaar vervoer in Leiden, omdat de winkels in het centrum van de stad te moei lijk bereikbaar zijn. Ook werd gepraat over de functie die het gebied Roomburg, ten zuiden van de weg Leiden-Alphen, moet krijgen. Wessel (D'66) pleitte voor een recreatiegebied. De WD'er Jansen zei het moeilijk te vinden om een keuze te maken tussen recreatie en industrie. Hij bleek echter toch een voorkeur voor een industriegebied te hebben. "Recreatie hebben we in deze re gio toch al genoeg met de zee en de plassen in de buurt. Industrie terrein hebben we wel nodig, want de bedrijven die als gevolg van de stadsvernieuwing uit de binnenstad van Leiden weg moe ten, kunnen dan daar terecht" Bromfietser breekt been LEIDEN - Een bromfietser (16 jaar) uit Leiderdorp brak giste ren zijn been bij een ongeluk in de Van Swietenstraat in Leiden. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 23-jarige Lissese auto mobiliste die haar auto in een parkeerhaven aan het manoeu vreren was. Ze reed iets achter uit om de wagen recht in de ha ven te zetten, toen de bromfiets er aan kwam. Die raakte de ach terkant van de auto en viel. De jongen is voor onderzoek naar het academisch ziekenhuis ge bracht. Terug. Kardinaal Willebrands is uit Rome in ons land terugge keerd. Zijn collega Alfrink heeft er nog een paar dagen vakantie in Italië aan vastgeknoopt. Kardi naal Willebrands deelde bij zijn terugkeer mee, dat hij volgende maand de nieuwe paus, op diens verzoek, uitvoerig hoopt te in formeren over de oecumenische relaties tussen de kerken. Gezien de nadruk die Johannes Paulus II direct al in zijn beleids- program op de oecumene legde, verwacht kardinaal Willebrands onder deze paus een goede ont wikkeling in de oecumenische toenadering. Russische reactie. Het Sowje- trussische persbureau "Nowosti" heeft gisteren als zijn mening uit gesproken dat de nieuwe paus een grote rol kan spelen op het gebied van de vrede, de toenade ring tussen de verschillende godsdiensten en de samenwer king tussen gelovigen en ongelo vigen. Letterlijk: "Met het oog op de hui dige actuele situatie en op een ogenblik dat de vijanden van de ontspanning en samenwerking tussen de volken niet aflaten de loop der dingen om te buigen en de koude oorlog terug te brengen, kan de kerk een belangrijke func tie vervullen bij de aaneenslui ting van de verdedigers van de vrede". Wereldraad. De belangrijkste federatie van protestantse ker ken in West-Duitsland blijft in de Wereldraad van Kerken, ondanks haar verzet tegen de hulp van de Wereldraad aan bepaalde Afri kaanse bevrijdingsbewegingen. Dat is in een officieel communi qué in Hannover meegedeeld. Twee dagen heeft de discussie over het lidmaatséhap van de Wereld raad geduurd. De raad van de Evangelische Kerk meent, dat het opgeven van het lidmaat schap geen geschikt middel is voor het oplossen van problemen binnen de Wereldraad. Wel blijft hij tegenstander van financiële steun aan bevrijdingsbewegin gen als Swapo (Namibië) en het Patriottisch Front. De Evangeli sche Kerk wil aandringen op een fundamentele herwaardering van het anti-racismefonds. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Haarlem- Schoten M. Smith Ransdorp, te Nijverdal P. Vroegindewey Wor- kum, te Baarn W.G.J. van der Sluijs Amsterdam; bedankt voor Giessendam J. van Oostende Meerkerk. Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Olde- markt kandidaat C. Brakema al daar, naar Weesp C.W. Thijs Zuidwolde (Groningen); beroe pen te Leiden (vacature J. Bo venberg) W.H. van Halsema, sinds 1971 uitgeleend aan de Ned. Prot. Kerk te Sao Paulo (Brazilië). ADVERTENTIE /IIIIMIAVCMAKI MIIIA/ UII IIAI AIIIAHAHLiiiiv RIJ 100% zeker naar dat verre fijne koude sneeuwgebied. Bij Het Motorhuls Autoverhuur staat een spintemieuwe Opel voor u klaar, kom- Geniet volop van uw wintersport. Huur zo n fantastische wintersport auto. Vraag inlichtingen aan het Motorhuis Autoverhuur. Vondellaan 80, Leiden, telefoon 071-769313. Het Motorhuis Autoverhuur

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15