Japanners zelfs jury de baas op WK turnen aanse bond wil grens sluiten Is Nadia Comaneci een te flinke meid geworden? l'IHPflllH Vermin laat zege liggen in damstrijd 'Ik word predikant' Klassementen van de strijd in Straatsburg DINSDAG 24 OKTOBER 1978 Nadia Comaneci. het Roemeen se tumvoonderkindop haar 14de meervoudig Europees kampioene, op haar 15de winnares van drie gouden Olympische medailles in Mon treal en nu op haar 17de, tij dens de deze week in Straats burg plaatsgrijpende we reldkampioenschappen al weer op de weg terug? Het is zeer wel mogelijk. Onlangs heb ik in deze rubriek enige verbolgenheid geprodu ceerd over het feit dat de da- mesturnerij in de wereld steeds meer beheerst dreigt te gaan worden door meisjes van 13-14-15 en dat een beetje vrouw er niet meer aan te pas komt, omdat ze niet kan wat die opvouwbare spillepoten wèl kunnen. Ik noemde het voorbeeld van de mooie Russi sche Loedmilla Toeristsjewa die in Montreal royaal werd voorbijgestreefd door het kleintje Nadia Comaneci. En ziet, wat is er sinds de Spelen van 1976 gebeurd. Nadia Co maneci is op haar beurt een flinke meid geworden (zie fo to), met een paar zeer gedegen dijpartijen. Er wordt druk geroddeld dat ze het peil van twee jaar terug niet meer kan halen. Hoe het precies zit weet overigens niemand, want in wedstrijden is ze het laatste jaar niet vaak opgetreden Haar opvolgster staat overi gens al klaar, dat zetjgen de Roemenen zelf: Emilia Eberle. Europees jeugdkampioeneen net zo'n krielkip als Nadia eens was Nadia Comaneci, 17 jaar zijn en al oud. Topsport anno 1978. Van Emmenes Die Van Emmenes...hij kan het toch maar niet laten. Zater dag stond in deze krant een groot interview met hem naar aanleiding van het feit dat hij - op zijn 8lste jaar - een jour nalistieke come-back maakt en voor een Haagse krant over het amateurvoetbal gaat schrijven. Eenentachtig jaar zijn en er dan nog niet genoeg van hebben, dat kan alleen maar als je een niet te blussen liefde voor de voetballerij be zit. Ik heb het ook altijd voor zo'n bekende figuur een sobere, om niet te zeggen nederige man gevonden. Jaren geleden moest ik voor deze krant naar ik meen VUC - Roodenburg toe. Het grote voetbal lag die dag stil, er stonden alleen maar inhaalwedstrijden in de lagere klassen op het pro gramma. Onder de toeschou wers trof ik hem aan. "Gut, meneer Van Emmenes, wat zoekt u hier nu", vroeg ik hem Nou,zei-ie, ik ben hier zó lang niet meer geweest, dat ik dacht: laat ik dit vrije dagje nu maar eens aangrijpen om hier te gaan kijken" Van Emmenes' enthousiasme valt des te meer op omdat hij het bepaald niet cadeau heeft gekregen in zijn leven. Vele, 'vele jaren is hij in dienst ge- Nadia Comaneci (stevige meid geworden) en haar opvolg ster de 14-jarige Emilia Eberlp weest van Moormans Perio dieke Pers, uitgever van o.a De Sportkroniek, voor de oorlog en ook lange tijd erna het officiële orgaan van de K) NVB. Hij was er de enige re dacteur en dus ook de loop jongen van. Alles maar dan ook alles moest hij er voor doen. Ook voor tal van andere periodieken van Moorman verzette hij het nodige werk. Uitgebuit en slecht betaald werd hij. Vakantie kon hij alleen maar krijgen als hij er voor zorgde dat de kopij voor de in die periode te verschij nen nummers tevoren was klaargemaakt. Hij had zich natuurlijk kunnen verzetten, ontslag kunnen nemen. Maar a) hij is daar een te zachtmoe dige man voor, b) het econo mische klimaat van voor de oorlog met zijn crisistijd liet weinig ruimte over voor bab bels en c) hij deed zijn werk nu eenmaal erg graag. H ij was kortom een man waar op naamloze vennootschap pen zo lekker gedijen. Dat hij nu nog de spirit op kan brengen naar winderige amateurcomplexen te gaan, vind ik wonderbaarlijk. Of zijn besluit op zichzelf ver standig is, waag ik te betwij felen. Er is een tijd van komen eiuvan gaan en op je 8lste be hoort er naar mijn mening een punt achter te staan. Maar ja, de belangstelling van Van Emmenes valt niet te pensioneren. Alleen als je het vuur op hem opent zal hij wel van de velden wegblijven Nou ja, misschien. Flauwekul De maandenlange trammelant om de wereldtitel schaken is godzijdank voorbij. Een beetje gedonder moet er altijd wel zijn bij zo'n imposante krachtmeting, dat geeft de sjeu er aan. Maar het moet niet zulke t dat het schaken zelf er onder lijdt. En dat deed het. Is Karpow terecht wereldkam pioen gebleven? Ik geloof van wel. Hij heeft de wedstrijd voortdurend in de hand ge had: 1-0. 3-15-2. Op het eind verslapte hij en kon Kortsjnoi met een fenomenale krachts inspanning terugkomen, maar in de beslissende partij had Karpow onmiskenbaar de sterkste zenuwen. De beste analyse die ik over het slot van de tweekamp onder ogen kreeg, was van de hand van Jan Hein Donner. Vol gens hem kon Kortsjnoi niet winnen, omdat "hij nu een maal het prototype is van de tégenspeler, die voor alles wil bewijzen de gelijke te zijn van de ander en niet in de eerste plaats diens meerdere. Zijn inspiratie komt vanuit het ressentiment, het "ik ben je mindere niet". Dat is een in stelling die grote kracht geeft in de achtervolging, maar nauwelijks geschikt is op het beslissend moment de ander ook voorbij te streven". Het Russische persbureau Tass was uiteraard na de zege van Karpow op die verfoeide dis sident een en al jubel. En in die stemming verkoven de Russen nogal eens flauwekul. Volgens Tass heeft Karpow gewonnen dankzij het besef van zijn plicht ten opzichte van miljoenen mensen die gretig naar zijn overwinning uitkeken"Dus als de wereld kampioen had verloren, was dat een duidelijk bewijs van plichtsverzaking geweest. Moe word ik van dat soort rede neringen Gemakkelijk zijn ze overigens wel. Al een tijd vraag ik me af waarom het Russische voet balelftal er na 1970 nog maar zo weinig van bakt (zowel in 1974 als in 1978 niet doorge drongen tot de eindronde van de WK). Nu is het mij duide lijk waarom ze zo zwak pres teren: ze gooien er met de pet naar. Immers: "Ze hebben niet het besef gehad van hun plicht ten opzichte van mil joenen mensen (Russen) die gretig naar hun overwinning uitkeken" Middenvak Moet het middenvak er bij het veldkorfballen uit? Dat is een vraag die sinds het succes van het micro-(zaal)korfbal voortdurend terugkeert, een kwestie die al jaren voortsud- dert zonder dat er afdoende antwoord op is gegeven. Goed middenvakspel is het moeilijkste wat er is, dat ver eist een zeer subtiel gevoel voor timing, daar is iedereen het wel over eens. Maar smoort zo'n tussenvak niet onnodig de dynamiek van het spel? Voor zowel voor als te gen het middenvak is het no- aige te zeggen. Er spelen trou wens ook nog andere fac toren een rol. Ik ga hier niet alle elementen van die discus sie herhalen, in het korfbal wereldje zijn ze voldoende be kend. Door Ruud Paauw De nieuwe bondscoach Ben Crum heeft in het laatste nummer van het Nederlands Korjbalblad gezegd dat het middenvak voor recreatie doeleinden zeker zijn nut heeft, maar in het korfbalspel wel gemist zou kunnen wor den. De Afdeling Rijn-Delfland (Zuid-Holland) is over die uitspraak zo verbolgen dat ze een motie in de jaarvergade ring overweegt. waarin wordt gevraagd het een-jarig contract met Crum niet te verlengen Dit nu vind ik nogal merk waardig. Het doet mij denken aan oude tijden toen de bood schappers van onwelgevallig nieuws niet zelden door het thuisfront geweldig voor de raap werden geslagen. Alsof daarmee het nieuws beter werd. En zo schiet de Afdeling Rijn- Delfland er weinig mee op boodschapper Crum uit de weg te ruimen, wacht het probleem, de vraagstelling zo men wil, wordt er geen haar minder door. Of zou Rijn-Delfland echt den ken dat met het vertrek van Crum de Rijn weer kristal helder is? LEIDEN - De vijfde ronde van de halve finales van het persoonlijk damkampioenschap van het Leids damdistrict zijn voor de Wassenaarder Hans Vermin niet zo best verlopen. Hij speelde te gen zijn naaste concurrent Theo Zwetsloot (Noordwijk) een in drukwekkende partij, maar een berekeningsfoutje bracht hem bijna nog verlies. Met kunst- en vliegwerk bereikte Vermin nog net remise. Voor Vermin een te leurstellende zaak, omdat Zwet- sloot en Fase (die in deze ronde i tegen Kromhout ook niet verder kwam dan remise) nu relatief één I punt op hem voorstaan. Vermin leidt nog steeds in deze groep met zeven punten uit vijf wedstrijden, terwijl Fase en Zwetsloot ieder zes punten scoorden uit vier partijen. In groep A vecht Louis de Frank rijker voor zijn laatste kans. Hij overspeelde nu op een technisch fraaie wijze de Katwijker André van der Zwan. In de volgende ronde krijgt hij Burgerhout als tegenstander. Wil de Frankrijker nog enige kans maken dan dient hij deze partij te winnen. Voor Passchier zal het voldoende zijn als hij de Zegvelder Uytter- linde op remise houdt. Speler/ar biter Ron Fase boekt in deze ron de zijn eerste overwinning. Slachtoffer was Jaap van Duy- venbode. Protest Enige spelers hebben protest aan getekend tegen de vlotte remise (na drie zetten) die Burgerhout en Passchier in de vijfde ronde speelden. Woordvoerder Van Beelen eist een reglementsve randering, waarin bepaalt wordt dat zulke salonremises voortaan verboden dienen te worden. In dien niet op deze eis wordt inge gaan zal dit kampioenschap het laatste zijn waaraan Van Beelen meedoet. Uitslagen: Van Beelen-Uytterlinde 2-0, De Frankrijker-Van der Zwan 2-0, Zwetsloot-Vermin 1-1, Kromhout-Fase 1-1, Fase-Van Duyvenbode 2-0. Stand: Groep A: 1. Joop Burger hout (Katwijk) 5-8, 2. Jan Pas schier (Katwijk) 5-7, 3. Louis de Frankrijker (Hazerswoude) 4-0, 4. Arend van Beelen (Katwijk) 4-4, 5. Ton Noort (Rijnsburg) 3-2, 6. Uytterlinde (Zegveld) 4-2, 7. Andre van der Zwan (Katwijk) 4-1. Groep B: 1. Hans Vermin (Wasse naar) 5-7 2/3. Jan Fase (Hazers woude) en Theo Zwetsloot (Noordwijk) 4-6, 4. Rinus Krom hout (Rijnsburg) 4-4, 5. Ron Fase (Hazerswoude) 5-4, 6. Jaap van Duyvenbode (Katwijk) 5-2,7. Bas van Rijn (Katwijk) 4-1. MADRID (GPD) - Voetbalexperts i in Madrid hebben verklaard dat de Spaanse voetbalbond geen schijn van kans maakt om bui tenlandse profspelers in het ver volg buiten de Spaanse grenzen te houden. José Luis Carceller, advocaat van de Spaanse voet balbond, stuurde vorige week een brief aan premier Suarez en aan Pio Cabanillas, minister van cultuur en sport, waarin hij ver zocht een stop op de buitenland se spelers te zetten, omdat zij de werkgelegenheid voor de Span jaarden zouden beperken. In een aantal punten zette de jurist van de voetbalbond uiteen dat buitenlandse spelers over het al gemeen veel te duur zijn en daar door de doorstroming van Spaans talent, dat zich ook be taald wil zien. belemmert. De voetbalbond haalde de twee puur nationale elftallen uit de eredivi sie. Atletico de Bilbao en Real Sociedad uit Barcelona aan als voorbeelden, die met gemak de Spaanse kleuren internationaal kunnen verdedigen. De Spaanse voetbalbond heeft ech ter nog een stok achter de deur. Volgens de nieuwe arbeidsvoor waarden in het Spaanse prof voetbal. die vanaf volgend jaar januari zullen gelden, moeten alle beroepsvoetballers een arbeids contract hebben Dit betekent dat de buitenlandse spelers zich moeten onderwerpen aan de normale arbeidsvoorwaarden voor vreemdelingen. Volgens de ze voorwaarden van het mogen alléén die Spanjaarden niet kun nen doen. Aangezien de Span jaarden best kunnen voetballen hoopt de voetbalbond op deze manier nieuwe buitenlandse spelers buiten de grenzen te hou den. De Spaanse voetbalfederatie, die onder leiding van Pablo Soporta, met man en macht aan de we reldkampioenschappen 1982 werkt, vind het standpunt van de voetbalbond een belachelijke zaak vinden. De federatie beseft dat het Spaanse voetbal interna tionaal niet zoveel voorstelt als er geen buitenlandse profs mee spelen. Anderen gaan nog een stap verder. Vooruitlopend op de aansluiting van Spanje bij de Eu ropese Gemeenschap vraagt men zich af hoe de Spaanse voetbal bond zo bekrompen kan zijn om de grenzen voor buitenlandse spelers te sluiten als Spanje straks lid zal zijn van een Europa, waarin personen vrij zijn om te wonen en te werken waar ze wil len. STRAATSBURG (GPD) - Als de eerste dag van de wereld kampioenschappen turnen, de verplichte figuren voor heren-landenteams, een aanwijzing mag heten hoe de verhoudingen anno 1978 liggen, dan maakt Japan op nieuw een uitstekende kans zijn hegemonie - nummer èèn op de Olympische Spelen van Montreal - te prolonge ren. Het voert met een voorsprong van bijna drie punten (290.15 tegen 287.20) de ranglijst aan. En dit ondanks het opvallende verschijnsel dat de Russen ten opzichte van de Aziaten in de jurering werden bevoordeeld; naar boze tongen beweren omdat de.Rus Juri Titow als voorzitter van de FIG een invloedrijke positie bekleedt. Of dit de Japanners ervan zal kun nen weerhouden hun goede per spectieven prijs te geven is, als alles normaal loopt, twijfelachtig. Want met onverwoestbare routi niers als Kasamatsu (wereld kampioen 1974), Mitsuo Tsuka- hara en de wereldkampioen 1970 Eizo Kenmotsu in de gelederen, aangevuld met vijf jongeren die nauwelijks voor hen onder doen op welk onderdeel ook, ligt Rus land vooral in technisch opzicht overtuigend op het tweede plan. Met algemene gemiddelden van zo'n 9.60 dwong Japan in de goedbezette sporthal algemeen Overigens hadden de Japanners de gingen steeds meer veronder stellingen de ronde doen dat de hoofdrol van Japan in Straats burg wel eens minder nadrukke lijk zou kunnen zijn. Het heette dat het opstellen van bijvoor beeld een Tsukahara met zijn 31 jaar duidde op gebrek aan vol doende jonge, veelbelovende op volgers. Dat de evenoude we reldkampioen Kasamatsu zou meedoen werd louter gezien als een hommage aan een man die de kans moet worden gegund zijn wereldtitel te verdedigen. Verkeerd bewondering af en snerpende fluitconcerten aan het adres van de jury als er een bewijs van on- logic'a werd geleverd. Voordat het toernooi om deze we reldkampioenschappen begon. wind enigszins in de zeilen. Want toen de Russen als eersten het paard-voltigeren hadden geloot, sloeg bij hen meteen het noodlot toe. Olympisch kampioen Niko lai Adrianow maakte tijdens zijn oefening een verkeerde schaar beweging en moest naar de grond, terwijl de even befaamde Vladimir Markelow daarop het zelfde overkwam. Voor beiden betekenden dit aftrek van een half punt, wat in een totaaltelling, zeker waar verschillen zo klein kunnen uitvallen, knap nadelig kan zijn. Zoals gezegd zat de jury weliswaar op het Russische vin kentouw, maar de Japanners dwongen zó veel kunde en res pect af, dat benadeling onmoge lijk in het extreme kon worden doorgevoerd. Met al hun hardnekkig, disciplinair streven naar perfectie werkte de Oostduitse ploeg zich naar een voorlopige derde plaats. Via een sterk teamgemiddelde. Slechts èèn van hen, Lutz Mack, bleef met een puntenwaardering van 8.55 beneden scores die alle ruim boven de 9 lagen. Het zou hun overigens moeite genoeg kosten bij de keuzestof de Amerikanen voldoende op afstand te houden. Naast de Japanners en Russen maakten zij toch de meeste in druk, met Kurt Thomas als sterke lijstaanvoerder. Maar evenals Ja pan lagen ook de Yankees buiten de gunst van de jury. De hoogste waardering ging naar de Hongaar Zoltan Magyar, die subliem voltigeren terecht geho noreerd zag met 9.95. Te midden van al deze turngroot- heden was Nederland vertegen woordigd met Dick Ooykaas en Ton Hoenkamp, die met twee Belgen een naamloze ploeg vormden. Zij konden niets an ders dan eenzaam naar een per soonlijk succesje reiken. Dat luk te Ooykaas ten dele met een 95ste plaats van de 148 deelnemers (to taal 52.75; ter vergelijking: de Ja panner Kasamatsu was met 58.50 topscorer). Toelichting van de Nederlander op dit resultaat: „Ik ben redelijk tevreden, al heb ik zeker niet optimaal gedraaid. Enige weken geleden tegen En geland ging het beslist be ter". Ton Hoenkamp moest ervaren dat hij er beduidend minder van te recht had gebracht dan'volgens hem minimaal mogelijk was ge weest: een- 136ste plaats. Welis waar pakte hij een opmerkelijke uitschieter op het onderdeel springen (9.20), m overige was het armoe troef. Zijn commentaar hierop: „Ik was enorm nerveus. Maar daar lag het natuurlijk niet helemaal aan. Ik heb gewoon onvoldoende moge lijkheden gehad om te trainen, aangezien ik allereerst de kost moet verdienen, terwijl ik ook een avondstudie mavo heb ge volgd". Het bekende lied, dat ook van toe passing is op Dick Ooykaas, die al het voornemen heeft gemaakt na de WK „op een lager pitje door te gaan". Hierover: „Tenzij het plan kan worden doorgezet om in Amerika te gaan studeren. Dan zal ik op alle mogelijke i trachten mijn peil op te En tot slot: „Buiten alles om is het het meest funest dat je je zonder ploeg hebt moeten voorberei den". LINCOLN, ENGELAND (ANP) - Willie Bell, manager van de Engelse derde divisieclub Lincoln City, heeft gisteren op staande voet ontslag ge nomen. Voor de vele suppor ters van Lincoln kwam dit overhaaste vertrek van Bell niet onverwachts. Lincoln namelijk staat in de derde divisie triest onderaan. Toch was de verbazing groot toen zij hoorden waarom Bell Lincoln in de steek had gelaten. De manager gaf als reden op: "Ik word predi kant". STRAATSBURG - Na de eerste dag is de stand in het persoonlijk klassement: verplichte oefenstof: vr.oef.voltige, ringen, sprong, brug, totaal: 1. Kasamatsu (Jap) 9.85 - 9.80 - 9.75 - 9.50 - 9.80 - 9.80 - 58.50 2. Kenmotsu (Jap) 9.65 - 9.60 - 9.75 - 9.80 - 9.80 - 9.80 - 58.40 3. Shimizu (Jap) 9.75 - 9.50 - 9.70 - 9.65 - 9.80 - 9.45 - 57.85 4. Ditjatin (Su) 9.60 - 9.65 - 9.85 - 9.60 - 9.60 - 9.45 - 57.75 5. Andrianov (Su) 9.80 - 9.05 - 9.75 - 9.65 - 9.75 - 9.70 - 57.70 95. Ooykaas (Ned) 8.80 - 8.50 - 9.00 - 8.85 - 8.90 - 8.70 - 52.75 136. Hoencamp (Ned) 8.15 - 6.30 - 8.50 - 9.20 - 8.45 - 7.40 - 48.00 Stand in het landenklassement: 1. Japan 290 pnt. 2. Sowjet-Unie 287.20, 3. Oost Duitsland 285, 4. Ver. Staten 283.10, 5. West Duits land 282.25.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11