Israël en Egypte zijn het eens over vredesregeling Intronisatie paus ongedwongen feest Oud-president Mikojan van Sowjet-Unie overleden ®S\)Aï* Rhodesische acties maken kans op overleg kleiner ma» Nieuwe ronde Salt- gesprek I MAANDAG 23 OKTOBER 1978 PAGINA 7 ROME (GPD) - Rome en de wereld hebben gistermorgen een paus leren kennen zoals ze er geen ge wend waren: een krachtige, le venslustige man, die onvermoei baar na een drie uur lange plech tigheid bleef groeten en zwaaien en daarna weer vanuit zijn raam begon te spreken. Hij maakte er ten slotte pas een eind aan omdat het „voor u en mij" etenstijd was geworden. De plechtige ambts aanvaarding van Karol Wojtyla, sinds afgelopen maandag paus Johannes Paulus de Tweede, was van begin tot einde een feest, dat telkens weer even ontsnapte aan de strenge regels van het proto col. Dat lag gedeeltelijk aan de duizen den Polen, die met hun vlaggen en hun nationale klederdrachten, maar nog meer door hun over weldigende geestdrift, de toon aangaven te midden van de hon derdduizenden die zich op het plein bevonden en die tot ver in de brede toegangsweg, de Via della Conciliazione, het feest mee beleefden. Het lag bovenal aan de paus zelf, die deze week al meermalen had bewezen zich niet te willen storen aan de traditionele pauselijke ge dragsregels. Zo was hij de dag na zijn verkiezing een Poolse vriend in een Romeins ziekenhuis gaan opzoeken en had hij zaterdag morgen, tot verbijstering van de hem omringende monseigneurs, meer dan een half uur handen ge schud en gepraat met de 700 journalisten die voor zijn verkie zing naar Rome waren gekomen. In plaats van zegenend door de rijen te schrijden, zoals van hem verwacht werd, liep hij van links naar rechts door het middenpad van de zaal en gaf iedereen ant woord: - Gaat u nog naar Polen terug? „Zo vaak ik maar kan". - Gaat u er nog skiën? „Als ze me de kans geven". - Mag ik u eens komen interviewen? „Mijn hele leven is nu een interview". Hij was al aan het eind van de zaal, toen hij de handen aan de mond zette om te roepen dat hij ieder een nog even wilde zegenen. Met diezelfde spontaniteit en har telijkheid begroette hij gisteren voor de inwijdingsmis ieder van de kardinalen die hem hadden gekozen. Hij verzekerde in zijn preek de Romeinen dat hij nu zelf ook Romein was geworden, en begroette zijn Poolse landgeno ten in zijn eigen taal, niet alleen degenen die naar Rome waren gekomen, maar ook allen die in het Poolse land waren achter gebleven. Ten slotte vroeg hij alle mensen („en met hoeveel eerbied dient de apostel van Christus dat woord 'mens' uit te spreken"): „Bidt voor mij! Helpt mij u te dienen". Toen de plechtigheid, ver over de voorziene tijd, was afgelopen, leek hij er niet genoeg van te kunnen krijgen afscheid te ne men van de juichende menigte. Zwaaiend en zegenend en af en toe in een groot gebaar zijn kruis hoog heffend, als om aan te geven in wiens dienst hij daar stond en wie al deze geestdrift moest gel den, vertrok hij. In dit grote volksfeest, waarin Ro me en Polen elkaar ontmoetten, raakten de talrijke hoogwaardig heidsbekleders uit heel de wereld min of meer op de achtergrond. Zoals twee maanden geleden voor paus Luciani, waren er nu ook staatshoofden aanwezing: president Jablonski van Polen, Sarkis van Libanon, koning Juan Carlos van Spanje, benevens de premiers van Nederland Van Agt, van Frankrijk Renè Barre, van Italië Giulio Andreotti, de katho lieke Hertog van Norfolk als per soonlijk afgezant van koningin Elisabeth en de assistent van pre sident Carter, Zbigniew Brze- zinski, zelf een van de miljoenen Amerikanen van Poolse afkomst. Onder de vertegenwoordigers van niet-katholieke christelijke kerken viel ditmaal de primaat van de Anglicaanse kerk op, aartsbisschop Donald Coggan van Canterbury, die vorige keer zijn voorganger Michael Ramsey had afgevaardigd. De autoriteiten verlieten direct na de paus het plein. Maar de menig te bleef wachten, tot de paus tien minuten later aan zijn raam ver scheen om het .Angelus" voor te bidden en zo de gewoonte op te nemen die door zijn voorgangers was ingesteld. Daarna begon hij opnieuw te spreken, een speciale groet aan de jongeren, „de toe komst van de wereld, de hoop van de kerk en mijn hoop" en nogmaals een groet in het Pools. Het was toen half twee geworden en het was bijna met tegenzin, dat hij moest aankondigen: „Nu moeten we er een eind aan ma ken". In de loop van de middag ontving de paus de afgevaardigden van de andere christelijke kerken en vandaag de officiële vertegen- woorigers van landen en regerin gen. Daarna zou hij zich, volgens een nog niet officieel bevestigd bericht, enige tijd willen terug trekken in het pauselijk buiten verblijf van Castel Gandolfo, om zich in te werken in zijn nieuwe taak en de beslissingen voor te bereiden die hij zeker binnenkort zal gaan nemen, onder meer met betrekking tot de Vaticaanse be noemingen. Evenals zijn voorganger wilde paus Johannes Paulus II gekroond. Als teken van zijn inwijding lol paus kreeg hij een wollen sjerp, het pallium, om. MOSKOU (GPD) - De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance is gisteren in Moskou een nieu we ronde van onderhandelin gen begonnen met zijn Russi sche collega Andrei Gromiko. Als enig onderwerp tijdens twee gespreksrondes golden de laatste obstakels die de af sluiting van een nieuw (twee- ,de) strategisch Salt-verdrag nog in de weg staan. Een van de amerikaanse onderhan delaars noemde de gesprek ken tussen beide delegaties gisteren „serieus en zake lijk". Minister Gromiko wilde geen commentaar geven bij het begin van de besprekingen. „Het is onmogelijk om vóór onderhandelingen daarover al iets te zeggen", aldus de bewindsman. Beide partijen hebben o.m. gesproken over voorstellen die de Amerika nen drie weken geleden ge daan hebben, toen minister Gromiko in de Verenigde Sta ten was. Bij het begin van de eerste Salt-onderhandelingen kwamen beide partijen over een, dat er geen opening van zaken gegeven zou worden tijdens de besprekingen. Van Amerikaanse zijde wilde men daarom ook alleen maar kwijt „dat er nog maar een paar vraagstukken geregeld moeten worden". Volgens een Amerikaanse woord voerder „naderen we nu wer kelijk het eind van de onder handelingen, maar naarmate dit eind in zicht komt, worden de onderhandelingen zwaar der". Het huidige (interim-) Salt-akkoord kwam in 1972 tot stand tijdens een ontmoe ting in Wladiwostok van de Russische partijleider Brezjnjev en de toenmalige Amerikaanse president Ford. Dit akkoord werd vorig jaar verlengd, toen beide partijen er niet in slaagden op tijd een tweede Salt-verdrag rond te krijgen. Het nieuwe akkoord wacht o.a. nog op regelingen voor de Amerikaanse Cruise-raket, de Russische Backfire-bom- menwerper, het vraagstuk van modernisering van be staande raketten en bom menwerpers en het tempo waarin de kernwapenarse nalen verminderd kunnen worden. Beide partijen zijn het tot nu toe eens geworden over een ontwerp-tekst die al meer dan zestig pagina's be slaat. De afsluiting van een nieuw Salt-verdrag maakt eindelijk de lang uitgestelde topont moeting tussen de Russische president Brezjnjev en zijn Amerikaanse collega Carter mogelijk. De Russen hebben een topontmoeting tot nu toe altijd afgehouden, omdat ze die wilden koppelen aan het tekenen van een nieuw stra tegisch akkoord. Grenzen Syrië- Irak weer open DAMASCUS (AFP/UPI) - Syrië heeft gisteren bekendgemaakt dat de grenzen met Irak met on middellijke ingang geopend worden. Ook de havens en de vliegvelden zijn weer toeganke lijk voor Irakees verkeer. De grenzen tussen de twee landen zijn ruim twee jaar gesloten ge weest. De heropening van de grenzen is de nieuwste stap in de normalisatie van de betrekkingen tussen Syrië en Irak. r Anastas Mikojan MOSKOU (GPD) - Oud-Sowjet- president Anastas Mikojan is za terdag op 82-jarige leeftijd over leden „na een ernstig en lang ziekbed". Met een opmerkelijk ovcrlevingstalent wist Mikojan zich door alle politieke stormen heen te slaan en trok hij zich in 1965 in alle rust en waardigheid terug uit het actieve politieke le ven van de Sowjet-Unie. In dit opzicht was hij vrijwel de enige die dit wist te bereiken van de hooggeplaatste bolsjewieken die in 1917 actief hadden meegedaan aan het omverwerpen van het tsaristisch bewind. De Armeniër Anastas Mikojan werd in 1895 (25 november) gebo ren in het Georgische dorp Sa- man. In 1915 beëindigde hij met succes zijn opleiding tot priester, maar na enkele maanden sloot hij zich aan bij de bolsjewieken. In 1926 werd Mikojan opgenomen in het Politburo van de commu nistische partij van de Sowjet- unie. Als enige in de Sowjet-ge- schiedenis wist Mikojan zijn po sitie in het Politburo (dat ook an dere benamingen gekend heeft) 40 jaar onafgebroken te behou den tot hij dit college in 1966 ver liet. Als minister („volkscommissaris") werd hij in 1926 belast met de bui tenlandse handel. Mikojan wist de donkere jaren '30 zonder kleerscheuren door te komen Tijdens de oorlog speelde h(j een belangrijke rol in de evacuatie van een groot deel van de Russi sche industrie. Hele fabrieks complexen werden toen voor de komst van de oprukkende Duitse horden gedemonteerd en later achter de Oeral weer opgebouwd. Aan het eind van de oorlog verge zelde Mikojan dictator Stalin naar de geallieerde conferenties in Teheran en Jalta. Hij werd be schouwd als een van de steunpi laren van de Russische dicta tor. Tegenover buitenstaanders heeft Mikojan later weieens verklaard dat alleen de dood van Stalin in 1953 hem (Mikojan) had gered van de executiedood. Onder de nieuwe regering van Malenkov bleef Mikojan verantwoordelijk voor de handel, nadat hij deze functie na de oorlog weer toebe deeld had gekregen. Hy knoopte enge betrekkingen aan met de nieuwe partijleider Chroestjsjov, die hij in 1957 hielp verdedigen tegen een machtsgreep van o.a. Molotov en andere orthodoxen in de partij. Toen Chroesjtsjov in 1964 door Bresynjev en de zijnen aan de kant werd gezet, koos Mikojan de zijde van de nieuwe machtheb bers. Hij werd dat zelfde jaar tot president benoemd, nadat Brezjnjev deze functie had opge geven om zich meer aan partij- werk te kunnen wijden. Eind '65 trok Mikojan zich echter om ge zondheidsredenen terug, en een jaar later trad hij ook uit het Po litburo van de communistische partij. Hij werd hiermee een van de allereersten die zich in de Sowjet-geschiedenis in alle eer biedwaardigheid wisten terug te trekken uit het politieke le- JERUZALEM (GPD) - Israël en Egypte zijn het eens geworden over een vredesregeling. Over de belangrijkste geschilpunten bij de onderhandelingen is in Washington, dank zij een compromisformule van president Carter, overeenstemming bereikt, die echter nog afhankelijk is van de goedkeuring door de Israëlische regering. Deze komt van avond bijeen. De vredesregeling betekent het einde van drie decennia vijandelijkhe den. hadden om zaken te kunnen doen. Zij drongen daarom zelf ook aan op ruggespraak met hun regering. In feite waren er niet zo zeer moeilijkheden bij de onder handelingen zelf, als wel binnen de Israëlische regering. D^janS dreigende en pessimistische woorden van de vorige week wa ren dan ook in hoofdzaak be doeld als discussiestof voor zijn medeministers. „Beide partijen moeten concessies doen, anders komt er geen overeenkomst", zei Dajan, en hy gaf via de pers aan Begin de boodschap dat de rege ringsleiders het misschien beter zelf konden opknappen, waar mee hij indirect zijn onvrede tot uitdrukking bracht over zijn veel te beperkte instructies. Naar buiten toe leek een Egvptisch- Israëlische crisis op komst, en om die crisis te voorkomen, greep president Carter in. Hij beloofde om te beginnen Israël meer geld verdedigingslijn en nieuwe vliegvelden - hoeveel is niet pre cies bekend - en verder kwam hij met een compromisformule in zake de band tussen de twee Camp David-akkoorden. Wat er precies in het compromis voorstel staat, is niet bekend. Maar het ligt voor de hand dat et volgens dat voorstel een docu ment aan het vredesverdrag moet worden toegevoegd waarin beide partijen verklaren te zullen pro beren ook het tweede deel van de Camp David-akkoorden snel uit te voeren: de Palestijnse auto- Weizman en Dajan moeten van avond die compromisformule verdedigen tegenover een aantal ministers die ook dat al te ver gaat: zij willen per se niet dat de westelijke oever van de Jordaan in het Egyptisch-Israëlische ver drag genoemd wordt, uit vrees dat een gebrek aan vooruitgang inzake de Palestynse autonomie later voor Sadat een aanleiding zal kunnen zijn het vredesver drag te verbreken - uiteraard na het terugkrijgen van de Sinaï. Als Dajan en Weizman erin slagen de regering ervan te overtuigen dat het om een paar formules gaat die niet van wezenlijke betekenis zijn. dan kunnen zij snel naar Washington terug om het bijna voltooide werk af te maken. De moeilijkheid is dat Begins rege ring steeds te horen krijgt dat zijn ferme taal uit het verleden niets voorstelt als het op daden aan komt: de nederzettingen in de Sinai, die nooit zal kunnen door drukken - als hij dat tenminste zelf wil. Aanslag op politieagenten MADRID (GPD) - Bij een aanslag gisteravond in het Baskische plaatsje Arneas-Gecho zijn twee politiemannen gedood en raak ten twee anderen gewond toen vier gewapende mannen vanuit een hinderlaag op de politieman nen schoten. Onmiddellijk na de aanslag zijn de daders in twee verschillende auto's gevlucht. Waarnemers zien in deze aanslag het antwoprd van de ETA op het verzoek van de Baskische Natio nalistische Partij die de extreem linkse groeperingen in het Bas kenland heeft opgeroepen het vuren te staken. 0a^e' C^°n ?rtt ver besc V\eV He V\rr^a i u Verwarring Het snel wisselende optimisme en pessimisme in Washington, de Is raëlische klacht dat Egypte de akkoorden van Camp David schendt, gevolgd door Dajans plostelinge optimisme en de toe voeging dat Egypte de akkoor den van Camp David niet schendt, hebben voor grote ver warring gezorgd. Een reconstruc tie leert het volgende. Dajan en Weizman - door ae verte genwoordigers van de harde lijn in de regering gewantrouwd - zijn met uiterst nauw omschre ven instructies naar Washington gegaan. Hun voornaamste be perking was dat zij op geen en kele manier een verband tussen het Egyptisch-Israëlische vre desakkoord en de Palestijnse au tonomie mochten aanvaarden. Dat verband kwam al snel ter ta fel; niet in formele zin. maar wel politiek, ook al door de reis van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Saun ders in het Midden-Oosten. In Jordanië en Saoedi-Arabië bena drukte* Saunders de relatie tussen de Palestijnse autonomie en het vredesverdrag. Dat vergrootte de altijd latent aanwezige argwaan binnen het Israëlische kabinet ten aanzien van de „ware" Egyp tische en Amerikaanse bedoelin gen. Er ontstond een soort van georganiseerde oppositie in het kabinet - met aan het hoofd su perhavik generaal Sharon - die extra voorzichtigheid van vooral Dajan in Washington tot gevolg had. Dajan en Weizman kwamen belden tot de conclusie dat zij meer vrij heid van manoeuvreren nodig Het grote struikelblok is of was de relatie tussen de vredesovereen komst tussen Israël en Egypte, en het tweede deel van het Camp David-akkoord: de Palestijnse autonomie. Alle partijen zijn het erover eens dat er geen formeel- juridische band bestaat tussen de twee, maar zowel Egypte als de VS hebben aangedrongen op een formule die enig politiek verband legt tussen het Israëlisch-Egypti- sche vredesverdrag en een oplos sing voor het Palestijnse vraag stuk. Dat Israël en Egypte het eens wa ren, is gisteren bekend gemaakt door de Amerikaanse woord voerder bij de onderhandelingen. George Sherman. Behalve de Is raëlische, zal ook de Egyptische regering zich op zeer korte ter mijn over het concept-verdrag moeten uitspreken. Volgens Sherman zijn de voor naamste kwesties bij de onder handelingen - voor zover het de delegaties betreft - opgelost. Sommige zaken, waaronder een regeling voor de verkoop van olie uit de Sinai aan Israël, moeten nog in aparte documenten wor den uitgewerkt. Behalve over het Palestijnse vraag stuk, zou ook overeenstemming zijn bereikt over het tijdschema voor de Israëlische terugtrekking uit de Sinai, de Egyptische di plomatieke erkenning van Israël en de nieuw te bouwen verdedi gingslinies aan de Egyptisch-Is raëlische grens. De politieke status van de Palesty- nen en de deling van Jeruzalem zou buiten de overeenkomst zijn gehouden. De Israëlische ministers D^jan (buitenlandse zaken)en Weizman (defensie) keerden gistermiddag uiterst optimistisch terug uit Washington voor het overleg met de regering, een optimisme dat Dajan toeschreef aan de actieve bemiddeling van president Car ter. De zaken zagen er daarom volgens Dajan veel beter uit dan een paar dagen geleden. Er is vol gens Dajan nog geen algehele overeenstemming, maar als het Israëlische kabinet akkoord gaat met de compromisvoorstellen, dan kan de zaak eind volgende week rond zijn, zo meende Da jan. Een breed grijnzende minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, bij zijn aankomst gisteren in Tel Aviv In Amerika werd gisteren, ondanks alle struikelblokkenbekend gemaakt dat er overeenstemming tussen Egypte en Israel is bereikt voor een vredes regeling. Wat de door Carter voorgestelde compromis-formule precies in houdt, is niet bekend. Aangeno men wordt dat het om een docu ment gaat dat aan het vredesver drag wordt toegevoegd en waarin beide partijen verklaren zich in te zullen spannen voor de tenuit voerlegging van het tweede deel van het akkoord van Camp Da vid. JOHANNESBURG (GPD) - De kansen op overleg tussen alle be trokken partijen bij het Rhode- sië-conflict lijken de grond inge slagen te zijn door de aanvallen die Rhodesie de afgelopen drie dagen heeft uitgevoerd op doelen in Zambia en Mozambique. De zwarte nationalistische leiders Nkomo en Moegabe verklaarden gisteren niets te willen weten van besprekingen met de „moorde naars in Salisbury". Nkomo be schuldigde de Rhodesische rege ringstroepen er onder meer van honderd ongewapende meisjes te hebben vermoord. Volgens Rhodesische woordvoer ders werden in totaal 1500 guer rillastrijders tijdens deze opera ties gedood, die gedeeltelijk reeds afgelopen woensdag be gonnen en door de Rhodesische luchtmacht in samenwerking met commando-eenheden in he likopters werden uitgevoerd. Za terdag meldden Zambiaanse mi litaire instanties dat hun troepen nog in gevechten met de Rhode- siers waren gewikkeld. De acties hadden op ruim 200 kilometer binnen Zambiaans en meer dan 90 kilometer binnen Mazambi- kaans grondgebied plaats. Tijdens de aanvallen legden de Rhodesiërs het gehele burgerlij ke en militaire luchtverkeer in Zambia lam en bedreigden van uit de lucht het vliegveld van Loesaka en de militaire basis Moembwa Zambia werd gewaar schuwd dat de vliegvelden ge bombardeerd zouden worden als ook maar één vliegtuig zou star ten. Voor de duur van de opera ties richtten zij in Zambia een ei gen basis op, vanwaaruit verdere aanvallen werden gelanceerd. Een groep journalisten in Salis bury werd daarheen gebracht en had gelegenheid het guerrilla- kamp Moekoeshi, 150 kilometer noordoostelijk van Loesaka te bezoeken. Joshua Nkomo verklaarde later tij dens een zeer emotionele pers conferentie in Loesaka dat 226 mensen gedood en 629 gewond werden tijdens de aanval. Hij zei ook dat zijn guerrillastrijders ze ven Rhodesische vliegtuigen en een helikopter hadden neerge schoten. Premier Ian Smith keerde intussen van een reis van twee weken door de Verenigde Staten naar Salis bury terug. In Johannesburg verklaarde hij dat hij zich geen illusies maakte over de Rhodesi sche situatie en dat zijn over gangsregering verder aan een in terne oplossing zal werken, ook al is men thans bereid om aan een conferentie van alle betrokken partijen deel te nemen. Smith zei te betwijfelen of de voorgenomen verkiezingen nog dit jaar in Rho- desië zullen plaatshebben en gaf toe dat de guerrilla's feitelijk overal actief zijn en dat in vele gebieden wet en orde niet meer gehandhaafd kunnen wor den. Smith verklaarde verder „zeer ge lukkig" te zijn over de Rhodesi sche militaire acties in Zambia en Mozambique. Hij zei ook aan de Amerikaanse politici duidelijk te hebben gemaakt dat hij de uit breiding van geweld betreurt, maar dat de Verenigde Staten er blijkbaar niet aan denken om thans een vredesoproep te doen om de oorlog te beëindigen. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7