„Bij stadsvernieuwing meer inspraak nodig" OVER RIJNDIJK GELOODST uiarnecke NOG GEEN KLAARHEID IN LEIDSE MOORDZAAK Projektgroep Leidse universiteit na onderzoek: Leidenaar steekt vrouw na ruzie om dochtertje Actief in vrije Wedstrijdsjoelen doodernstige zaak Zuiver zijden dames ondergoed 78 MAANDAG 23 OKTOBER 1978 Het onderzoek van de projectgroep, waarvan de resultaten zijn terug te vinden in een lijvige nota met de titel "Stadsvernieu wing in Leiden", geeft ook enig inzicht in de aard van de bewo ners in de onderzochte gebieden. Zo bleek het merendeel van de bewoners (58,6 procent) alleen lager onderwijs genoten te hebben. Verder had 27,8 procent lager beroepsonderwijs gevolgd en 13,6 procent mavo of een hogere opleiding. Slechts 1,5 procent had hoger beroepsonder wijs of een universitaire opleiding gevolgd. Wat het inkomen aangaat verdiende 39,5 procent van de bewo ners minder dan f 15.000 gulden netto per jaar. Slechts 14,8 procent zei meer dan 25.000 gulden netto te verdienen. De pro jectgroep verbindt hieraan de conclusie dat het inkomen in de onderzochte wijken lager ligt dan het landelijk gemiddelde. LEIDEN - Omdat hij zijn dochtertje niet een paar dagen mocht meene men, heeft een 32-jarige inwoner van Leiden afgelopen zaterdagmiddag zijn 27-jarige ex-vrouw drie keer met een mes gestoken. De vrouw raakte daarbij ernstig gewond. Zij werd met spoed overgebracht naar het academisch ziekenhuis, waar zij onmiddelijk werd geopereerd omdat haar lever geraakt was. Zij is nu buiten levensgevaar. De hooglopende ruzie speelde zich af in de Merendonk (Merenwijk), waar de vrouw met haar dochtertje woont. Om even over half vier belde de man daaraan om te vragen of hij zijn dochtertje tot zondagavond mocht De man beriep zich op een bezoekregeling die zou zijn gemaakt nadat hij en zijn vrouw waren gescheiden. Toen de vrouw weigerde, ontstak de man in woede en diende zijn ex-vrouw drie messteken toe: in de lever, vlak onder de borst en in een onderbeen. Twee jaar geleden deden zich tussen de man en de vrouw soortgelijke problemen voor. Ook toen stak de man zijn ex-vrouw met een mes. Afgelopen zaterdag meldde de man zich later op de dag vrijwillig op het politiebureau. Hij zal a.s. woensdag worden voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. LEIDEN - Bij stadsver nieuwing moeten de be woners daadwerkelijk meer te zeggen krijgen en moeten ze beter worden geïnformeerd. Verder moet de tijdelijke behui zing waarin ze tijdens de vernieuwing worden on dergebracht, worden verbeterd en zouden de vernieuwde woningen beter moeten worden af gewerkt. Dat stelt de projectgroep stadsver nieuwing van de vakgroep so ciale en organisatie-psychologie van de Leidse universiteit, die in Leiden een onderzoek heeft ver richt naar de leefbaarheid van stadsvernieuwingsgebieden. Voor dit onderzoek, dat gedeelte lijk werd gesubsidieerd en bege leid door de Provinciale Planolo gische Dienst van Zuid-Holland, werden 268 bewoners van acht Leidse gebiedsdelen onder vraagd. Daarbij werd een onder scheid gemaakt tussen ver nieuwde gebieden (Haagweg- kwartier, Noorderkwartier I en II, en de Kooi) en nog niet-ver- nieuwde gebieden. (De Kooi, Transvaalbuurt, Tuinstadwijk, Maredorp-Oost). De onderzoekers, die van septem ber '77 tot augustus '78 met hun onderzoek bezig zijn geweest, waren vooral geïnteresseerd in hoe het woonmilieu beleefd werd en hoe dat veranderde onder in vloed van stadsvernieuwing. Verder wilden ze nagaan hoe de stadsvernieuwing als bestuurlijk proces verloopt, dus hoe plannen die op hoog niveau worden ge maakt, in de praktijk uitpakken. Bazaar In het bejaardencentrum "Rijn en Vliet" aan de Aaltje Noor- dewierlaan wordt morgen- Troef-avond middag een bazaar en rom- melmarkt gehouden. Op de bazaar zijn kinderkleding, borduur-, brei- en haakwerk en poppenhuizen en meubel tjes te koopBezoekers kunnen er terecht tussen half twee en vijf uur. gramma. Met name het conflict dat bestaat tussen de praktische PvdA-politiek en de socialistische beginselen van die partij kan besproken worden. Belangstellenden jongeren, ook zij die geen Pvd A-lid zijn, zijn vanaf half acht welkom op Hooigracht 34a. Najaarsmarkt Op zaterdag 28 oktober wordt in het overdekte winkelcentrum De Kopermolen in de Meren wijk, evenals in het voorjaar, een markt gehouden. Op deze najaarsmarkt zullen behalve de kramen van de winkeliers verscheidene oude ambacht demonstraties gegeven wor den Er komen een houtdraai er, een ciseleur, een klompen maker, een bijenkorfvlechter een spinster een potten- en ke- ramiekbakster en een stoe- lenmatter. De najaarsmarkt in De Kopermolen begint om 10 uur en eindigt om 17.00 Discussieavond De Jonge Socialisten in de PvdA in Leiden organiseren van avond een discussieavond over het PvdA-beginselpro- Het vormingscentrum Troef aan het Noordeinde 2a begint morgenavond met een reeks activiteiten op de dinsdag. De bedoeling is om een of meer groepen te vormen die zelf on derwerpen bedenken en die verder uitwerken. Bijvoor beeld de woonsituatie in Lei den. Het is de bedoeling dat de deelnemers daarmee van half acht tot ongeveer kwart voor negen bezig zijn. Na de pauze wordt er om negen uur begon nen met een aantal keuzevak ken als rekenen, Nederlands, Engels en Frans. Belangstel lenden kunnen bellen naar 071-130494. De kosten zijn 35 gulden voor tien avonden. Expositie Vanaf vandaag tot en met 23 november zal in het Gespreks- centrum aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 in Leiden een expositie worden gehou den van tekeningen en zoge naamde photo-mades van de Leidse kunstenaar Henk Hollebeek. De expositie is ge opend op de uren dat er in het centrum activiteiten zijn. LEIDEN - Rond half negen van morgen is de 'oversteekbrigade' op de Hoge Rijndijk van start ge gaan. De brigade bestaat uit zo'n dertig ouders die bij toerbeurt zorgen dat de schoolgaande kin deren uit de wijk Meerburg de Hoge Rijndijk veilig kunnen oversteken. Tweemaal per dag, van kwart over acht tot kwart voor negen en van kwart over twaalf tot kwart voor één zullen zij de kinderen over de drukke weg heen loodsen. Net zo lang tot verkeerslichten hun taak zullen De brigade en ook de verkeerslich ten zijn bedoeld als een tijdelijke oplossing. De wijkbewoners vin den een voetgangers-annex fiet serstunnel de enige veilige oplos sing voor de kinderen, die in Lei derdorp naar school gaan bij ge brek aan onderwijsmogelijkhe den in de eigen wijk. De brigade wordt gehandhaafd tot 9 februari. Op die datum moeten de toegezegde stoplichten op de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de Leiderdorpse Brug, zijn ge plaatst. Het rijk moet echter zijn toestemming voor de plaatseing van stoplichten nog geven. Nu de aanleg van de busbaan voorlopig van de baan is komt er van het plan om een tunnel bij de busbaan te betrekken voorlopig ook niets terecht. LEIDEN - Tv-presentatrice Judith Bos (31) had zaterdag in Leiden een strop van 2150 gulden. Uit haar auto die ze 's ochtends een half uurtje op de Stationsweg had geparkeerd, werd een koffertje met kleren en schoeisel ter waar de van 1700 gulden gestolen. Aan de auto zelf werd voor 450 gulden schade toegebracht. Het zijraam was met een steen vernield. Wat de procedure-kant van de stadsvernieuwing betreft, gaf het onderzoek nogal opmerkelijke resultaten te zien. Zo bleek slechts een minderheid van de betrokken bewoners goed op de hoogte te zijn van wat de ver nieuwingsplannen inhielden: 38,1 procent had alleen een glo bale indruk, terwijl maar liefst 25 procent helemaal niets van de vernieuwing afwist. Toch vond het overgrote deel van de bewo ners (75.4 procent) vernieuwing van de wijk noodzakelijk. Ongeveer de helft van de bewoners had verder het idee dat hun me ning een beetje had meegeteld bij de vernieuwing. Misschien, zo stelt de projectgroep, dat de be woners niet genoeg gestimuleerd worden om zich in de vernieu wing te verdiepen. Overigens was van de bewoners die wel goed van de vernieuwingsplannen op de hoogte waren, het grootste deel het met deze plannen eens (66.3 procent in niet-vernieuwde en 72 procent in vernieuwde ge bieden. Matige behuizing De meningen over de wisselwonin gen die tijdens de vernieuwing betrokken werden, waren "niet bepaald gunstig"; 44.3 procent van de bewoners in de vernieuw de gebieden vond deze behuizing matig of slecht. Over de hele gang van zaken rond de vernieuwing was ruim de helft van de betrokkenen tevreden tot zeer tevreden, maar dat verschil de nogal per niet-vernieuwd of vernieuwd gebied. In het eerste geval was 47 procent die mening toegedaan, in het laatste geval 62.3 procent. Wat de woning zelf betreft, stelden de onderzoekers vast dat er na de vernieuwing meer tuinen waren gekomen en zeker meer schuurtjes. Verder hadden de bewoners van ver nieuwde woningen minder last van stank- en/of tocht en bleken de sanitaire voorzieningen beter te zijn. Daarentegen was de geho righeid binnenshuis na de ver nieuwing groter geworden en over de afwerking van het nieuwe huis had 40 procent van de bewo ners klachten. Huur op te brengen De met de stadsvernieuwing ge paard gaande huurverhoging stuitte in het algemeen op weinig bezwaren. In de vernieuwde wij ken steeg de huur voor 97.5 pro cent van de bewoners, maar voor de meesten (76 procent) was die stijging minder dan 100 gulden per maand. "Omdat maar weinig bewoners een huursubsidie ont vangen is het niet verwonderlijk dat 28 procent van de onder vraagden in vernieuwde wijken zegt daardoor te hebben moeten bezuinigen", aldus de project groep. Van de bewoners vond 91 procent in niet-vernieuwde gebieden de nieuwe huur erg laag tot redelijk en was in vernieuwde gebieden 86 procent die mening toegedaan. Gemiddeld vond 94.5 procent de huur wel op te brengen. Op de vraag hoe tevreden men was met het nieuwe huis, antwoordde in niet-vernieuwde gebieden 61 procent met "tevreden" of "zeer tevreden" tegenover 78 procent in vernieuwde gebieden. Een punt van kritiek was de veilig heid van de wijk. Dat gold zowel voor niet-vernieuwde als voor vernieuwde gebieden, waar resp. 46 procent en 49 procent die vei ligheid slecht tot zee? slecht vond. De onderzoekers veron derstellen dat er aan dit aspect dus of te weinig aandacht wordt besteed bij het maken van stads vernieuwingsplannen of dat de maatregelen die getroffen wor den, te wensen overlaten. Over de sfeer in de buurt - het so ciaal klimaat - waren de bewo ners in niet-vernieuwde gebie den (80 procent) beter te spreken dan bewoners van vernieuwde gebieden (63 procent). De vraag of men tevreden was met het winkelbestand leverde een soortgelijk beeld op. De onder zoekers menen daarom dat het wenselijk zou zijn het winkelbe stand zoals dat in niet-vernieuw de wijken bestaat, zoveel moge lijk te handhaven. Van de in totaal tachtig gehuurde sjoelbakken, werd slechts de helft gebruikt. LEIDEN - Het open Nederlands jeugdkampioenschap sjoelen 1978, dat afgelopen zaterdag in sporthal 'De Vlietschans' (Apollolaan) werd gehouden, is in de hoogste klasse een Groningse aangelegenheid geworden. Swier Copinga eindigde in deze "afdeling der-cracks" als eerste met maar liefst 1335 punten. Leiden - en met name de sjoelclub 'PlanNoord'-kwam het sterkst naar voren in de B-klasse (gemiddeld 113 tot en met 122 punten per beurt) via Hans van As (1302 pun ten) en in de D-klasse (102 of minder punten) door middel van Petra Schlagwein (1179 punten). De C-klasse (193 tot en met 112 punten per beurt) gaf een volstrekt Lissese he gemonie te zien met als win nares Sylvia Wichert (1225 punten Dat het wedstrijdsjoelen een doodernstige zaak is, werd zaterdag wel duidelijk. Uit het hele land waren sjoelers van zeer jong (Hilda Wichert uit Lisse spande met haar drie jaar wel de kroon) tot en met vijftien jaar naar 'De Vliet schans' gestroomd om te strij den om de hoogste eer Weliswaar was de opkomst niet zo best - van de verwachte 200 tot 400 deelnemers waren er ruim 90 komen opdagen - maar wedstrijdleider 'Ome' Joop Vervoorn vond dat niet zo'n bezwaar. "Want het is erg, erg gezellig", zei hij, "en daar gaat het om" Wedstrijdbakken In totaal waren er zo'n tachtig wedstrijdsjoelbakken ge huurd van de bekende fabri kant uit Assen, maar daar van werd maar de helft ge bruikt. Wedstrijdbakken, zo verzekerde voorzitter J.P Postma van de Algemene Ne derlandse Sjoelbond ons, zijn trouwens niet zomaar bak ken. Het zijn dingen die aan allerlei eisen moeten voldoen, bijvoorbeeld wat lengte be treft (precies twee meter). Iets dergelijks geldt ook voor de sjoelschijven, die moeten twintig gram zijn en op het platte vlak enigszins hol zijn. Sjoelen, kortom, is niet altijd zo'n knusse simpele winter avondgebeurtenis als men op het eerste gezicht m.isschien wel zou denken. Dat viel trouwens ook duidelijk af te lezen van de geconcentreerde blikken der deelnemers die in 'De Vlietschans' met beheerste bewegingen de schijven onder de poortjes probeerden te krijgen. Dat gaat dan niet met van die geweldige knal len waarin men zijn frustra ties van alledag kan laten ex ploderen. Nee, het is zoef, langs de kant of rechtstreeks door het midden Cracks Zo kwamen de deelnemers de selectieronden en de voorron den door, waarna een hand jevol cracks de finales bereik- Groningen en Leiden sterk bij de jeugdkampioenen ■k Geconcentreerde blikken der deelneme te. De winnaars kregen volgens een beker mee n huis en alle deelnemers diploma. En hier volgt de uitslag: A-klas se- 1. Suner Copinga uit Gro ningen (1335 punten), 2. Harm Zoutman uit Gronin gen (1306 punten) en 3. Peter Oosterhof uit Hoogkerk (1287); B-klasse 1. Hans van As uit Leiden (1302), 2. Ellen Zuiderduin uit Lisse (1259) en 3. Robert van Efferen uit Put- tershoek il230); C-klasse 1. Sylvia Wichert uit Lisse (1225), 2. Mario v.d. Mey uit Lisse (1185) en 3. Frank de Butter uit Lisserbroek (11771; D-klasse 1. Petra Schlagwein uit Leiden (1174), 2. Paul Kaay uit Leiden (1174) en 3. Frank Walraven uit Bene den-Leeuwen (1116). ADVERTENTIE Exclusief in onze kollck- tie: zuiver zijden dames ondergoed zoals: hemdjes, onderblouses en slipjes. In alle opzichten heerlijk in het dragen en de prijs valt mee. Breestraat 126 Leiden 071-130960 LEIDEN - De politie heeft ook het afgelopen weekeinde nog geen klaarheid kunnen brengen in de moord op de Leidse juwelier L. van Amerongen. De 72-jarige ju welier werd tussen woensdag avond half zeven en donderdag ochtend half tien om het leven gebracht bij een roofoverval in zijn zaak aan de Haarlemmer straat. Voor zover nu bekend zijn bij de roofmoord 350, hoofdzakelijk gouden, ringen ontvreemd, zowel dames- als heren- als kindermo dellen. De meeste van de ont vreemde ringen zijn monogram- ringen, waarvan 60 met kleurste nen. Ook zijn er 60 gladde trouw ringen bij. De waarde van de rin gen varieert van 25 tot rond de 300 gulden. Verder is bekend gewor den dat er een kartonnen doos met munten en een doosje met zilveren muntjes zijn verdwenen. Overigens is de inventarisatie van voorwerpen die bij de roofmoord werden buitgemaakt, nog niet rond. Volgens hoofdinspecteur J.H. la Rivière, is dat ook geen eenvoudig karwei omdat de ju welier de enige was die wist wat er in zijn winkel lag. De politie moet het nu hebben van mensen die onlangs in de zaak zijn ge weest of van vertegenwoordi gers. Van 110 mensen is bekend dat ze sieraden voor reparatie hadden gebracht. Wat het tijdstip van de moord be treft, gaat de politie er van uit dat die waarschijnlijk woensdag- week (vóór c avond laat is gepleegd. Vermoe- gekocht van del ijk heeft de bejaarde juwelier probeerde er zijn moordenaars) zelf binnen- maken. Gist gelaten. Naar wat er daarna ge- het om nepgi beurd is. kan slechts gegist wor den De daderts) heeft (hebben» Het stoffelijk u- enige tijd in het pand doorgc- wi liei i> giste: bracht, maar het is niet bekend ol grolt belongs' de heer Van Amerongen onmid- Jo - Be dellyk om het leven is gebracht of wyk D< he« kort voordat de dader(s)het pand <!.«een uitgefc weer verliet(en). had. bekleed' De politie heeft de afgelopen dagen de Leidse joo een aantal tips binnengekregen Het verzoek vai over iemand die op straat goud genen die iets zou lopen verhandelen. Na on- gezien dat me derzoek bleek dit niets met de band kan hoi roofmoord te maken te hebben. in vcrbinding De man had het goud vorige kracht, telefo e moord) op straat een onbekende en •en handeltje van te ravond bleek dat >ud ging. mddag onder zeer lling begraven op r.iafplaats in Kat- Van Amerongen. eide klantenkring een belangrijke erkelijk leven van se gemeenschap politie ebbe ord of ofmoord

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3