„Traviata" zonder veel bezieling Dieleman: smaak en kunstzin „Een lange nacht zeer beklemmend Duizend- en- één nacht in Rotterdam MAANDAG 23 OKTOBER 1978 VARIA OEGSTGEEST - De Vrienden van het Lied luisterden dit weekein de naar Jaap Dieleman, een bari ton die al eens eerder bij Thea Ekker was komen zingen, gerou tineerd begeleid door Theo Bles. Hij is voorbeschikt voor het kunstlied, dat hij begenadigd be heerst. Opmerkingen over tech niek zijn nodeloos. Wie zo brui send knap de Don Quichotte lie deren voor Dulcinée onder neemt, alles in evenwicht, L'Ho- rizon Chimérique van Fauré, aangevuld door Poulenc's met aan de kop Air Romantique, bla meert zich wanneer hij niet vrij uit spelen kan met al de vereiste vocale middelen, zoals, na toe voeging van een Baudelaire lied van Ton de Kruijf, van wie ik niets weet, de Franse groep na de pauze. Ervoor was het Duits. Ik stond verbaasd over de vloeiende uitspraak, geen spoor van Hol lands-Frans. Deze bariton gaat in in de kern van de poëtiek en legt die open met de artistieke con trole van de gerichte voordracht. Bij Poulence in Apollinaire's "Avant le Cinéma" staat het "Si nous étions des artistes" met laatste regel "faut avoir du goiet. Zie daar smaak en kunstzin, het onontbeerlijke voor het zo glib- bergevaarlijke kunstlied. In Ra- vel hoorde men wel eens een vi breren waar een strakkere belij ning wens werd een enkele into natiezweving, denkelijk in be vangen momenten. Stel daar dan genoemd Air Romantique tegen over, als in één adem doorgevlo gen met de corbeau en de aqui- lon, raaf en noordewind, die er in figureren. Voor de pauze trof het meester schap van Brahms, boven de van Schumann (overigens redelijke) gemaakte keuze. Daarbij besliste de sterk staande klavierbehan deling van meester Johannes. De drie conventionele circa 1902 te dateren liederen van Von Webern betekenden niet veel. Slechts een interessante noot in de muziek geschiedenis. Anton, beneden de twintig, had zijn geestelijke ab straherende vader Arnold Schönberg nog niet ontmoet. KEES VERHOEF Loek Dikker: restauratie LEIDEN - De stichting Jazzzolder Hot House presenteerde zater dagavond een free-jazz formatie rond pianist Loek Dikker. Joop van Erven op drums, Mark Miller (VS) op bas, Keshavan Maslak (VS) op alt- en tenorsax, en Sean Bergin (Zuid-Afrika) op tenorsax speelden voornamelijk eigen composities van Dikker en Mas lak. Deze composities hebben als be trekkelijk wankele basis free- jazzstructuren, die gekoppeld worden aan andere soorten mu ziek. De collage-techniek waar Dikker zich van bedient is van een simpel gehalte. De nuances en overgangen leveren te weinig effect op. Het gevolg is een even wichtige stijl, die afgezien van de aan free-iazz onverbrekelijk ver bonden uitspattingen, een beza digde, bijna decadente vorm aanneemt. Met name Maslak, die veel weg heeft van de in 1964 overleden altsaxofonist Ene Dolphy, viel wat vindingrijkheid tegen. Sean Bergin viel wel op door zijn me lodische inslag. Loek Dikker zelf beantwoordde in technisch op zicht aan de verwachting. Geze gend met een wonderschone techniek en veel gevoel voor im provisatie liftte hij het optreden toch nog naar een redelijk aan vaardbaar niveau. Een niveau dat niet in de verste ver ten in de buurt komt van nuances a la Charles Mingus, maar een bijna wanhopige poging om oude banden te herstellen. LOUIS CORNELISSE r Scène uit Traviata Door Nederlandse Operastichting AMSTERDAM - In 1974 gaf de Nederlandse Operastichting een opmerke lijke serie voorstellingen van Verdi's altijd populaire La Traviata met in de hoofdrol de Nederlandse sopraan Sonja Poot. Opmerkelijk ivas deze produktie vooral door de regie van Tito Capobian- co, die de eerste drie taferelen liet spelen in de herinnering van de dood zieke hoofdfiguur en die bovendien het eerste en het derde tafereel verle vendigde met een flink aantal showelementen Op basis hiervan heeft de Operas tichting nu een nieuwe serie voor stellingen verzorgd in een herin studering van Jaap Mostart. De meest extravagante details, die deze opera gevaarlijk dicht in de buurt van de Weense operette brachten zijn nu vervallen en ook het idee van een flash-babk heeft men laten schieten. Het gevolg is echter wel dat er meer nadruk wordt gelegd op het doen en laten van de drie hoofdperso nen en op dat punt is de regie nu toch door de mand gevallen. In een gekunsteld decor dat boven dien in de laatste acte onstellend saai wordt belicht, gedragen de hoofdpersonen zich als ongeïnte resseerde ledepoppen Ze weten waa af moeten gaan, maar met uit zondering van een enkel moment in de tweede acte bleek uit hun handelen nauwelijks iets van een emotionele gedrevenheid. Het oergezonde optreden van Sonja Poot geeft bovendien niet de min ste suggestie van de fatale ziekte die de arme Violetta Valéry uit eindelijk zal vellen Niet geïnspireerd Muzikaal zat de voorstelling wel goed in elkaar, maar geïnspi reerd klonk het geheel beslist niet. Onder leiding van de Engelse di rigent Robin Stapleton speelde het Radio Filharmonisch Orkest met veel zorg voor de technische afwerking maar zonder veel be zieling. De orkestpartij klonk mat en droog en Stapleton streefde vergeefs naar wal levendigheid middels zowel snelle als trage tempi. Van de solisten kon in dit kader niet verwacht worden dat zij meer in brachten dan hun stemmateriaal en traditionele opvattingen. Son ja Poot was in de titelrol visueel niet bepaald geloofwaardig, maar beschikt over een mooie warme sopraan en wist in de loop van de avond ook nog wat emoties hoorbaar te maken. Zo ver kwam Vittorio Terranova Meer leven zat er in de inbreng van het koor en de vertolkers van de bijrollen, maar het zou clan ook ondankbaar geweest zijn als zij de uitgelezen kansen die de regie hun bood niet met beide handen hadden aangegrepen. Het is voornamelijk aan hun aandeel te danken dat het kleurige derde ta fereel het onmiskenbare hoogte punt van de voorstelling werd. La Traviata is in Scheveningen te zien en te horen op 26 en 28 okto ber en in Rotterdam op 31 okto ber. Verdere voorstellingen in Amsterdam vinden plaats op 24 oktober en op 6.8 en 12 november. PAUL KOREN HOF Laurie Randolph: LEIDEN - De theaterintroductie vermeldt: "Een stuk met een enorme geladenheid, met name door de voelbare authenticiteit van de teksten". Hieraan heb ik eigenlijk nauwelijks nog iets toe te voegen. "Een Lange Nacht" van de "Nieuwe Komedie", dat zaterdagavond in het LAK-thea ter werd opgevoerd, boeit mate loos. Natuurlijk komt dat in de eerste plaats door de behandelde the matiek en pas in de tweede plaats door de interpretatie van dit ge geven door de vier actrices. Vier anderen zouden eveneens in staat zijn gebleken de geladenheid van het stuk op de toeschouwers over te brengen. Toch moet hier een uitzondering gemaakt worden voorEllen Röhrman, die weergaloos en haarzuiver een Chileense actrice neerzette. Haar terugkeer in de cel, nadat zij seksuele martelin gen en folteringen heeft moeten ondergaan, is zeer beklemmend. Een bezwaar tegen dit stuk zou kunnen zijn het sluiten en ope nen van de celdeur, dat op "bu rengeruchtvolume" is afge stemd. Juist door de nadrukke lijkheid gaat het beoogde effect grotendeels verloren. Maar de ontmaskering van één der vier gevangen zittende Chileense vrouwen als een collaboratrice is van een huiveringwekkende di rectheid. Het LAK-theater was zaterdag avond, ondanks de twee rijen toegevoegde stoelen, volledig uitverkocht. "Chili" doet het nog altijd zeer goed bij het theater publiek. Begrijpelijk wanneer men zich realiseert dat uit naam van de regering nog altijd zowel mannen als vrouwen worden ge folterd. Juist nu het Chileense fascistische regime vijfjaar in het zadel zit en nog van geen wijken weet, is de opvoering van "Een Lange Nacht" meer op z'n plaats dan ooit tevoren. De actrices doen precies datgene wat van hen wordt verwacht ze brengen een portie onrechtvaar digheid en onrecht naar buiten waar wij Nederlanders maar zeer onwennig tegenaan kijken. Zoiets is in ons land immers on denkbaar. Een reden fe meer om, ook via het theater, als één man op te staan tegen fascistoïde rege ringen in andere landen. In Grie kenland, Spanje en Portugal is dat met succes geschied. De beurt is nu aan Argentinié, Chili en Brazilië. Elke stem tegen die regimes is er één. BERT KOEKEBAKKER ras-musicienne LEIDEN - Een naam om te ont houden: Laurie Randolph. Deze Amerikaanse gitariste trad zon dagochtend op voor een goed be zette foyer tijdens een koffiecon cert van K. en O. Haar intelligent opgebouwd, iets te uitgebreid programma gaf veel te bewonderen: veelzijdigheid, een verfijnde stijlkennis, en een sub tiele, boeiende interpretatie kunst. Drie Sonates van Domenico Scar latti bracht zij in een verstilde sfeer, met een duidelijk aangege ven lijnenspel, zo rustig, steeds in balans en zo intens muzikaal dat zij haar toehoorders tot ademloos luisteren dwong. Het danskarakter van de gestileer de volksmuziek van Granados en de wat modernere Carlevaro hield zij eveneens in een ingeto gen sfeer. Ritmisch was zij zeker wel, maar iets meer temperament had zij er achter mogen zetten. Daar waar zij zich tot wat meer uitbundigheid liet verleiden, raakte zij echter meteen het pla fond van de mogelijkheden van haar instrument. De totale indruk van deze ras-mu sicienne was zo overtuigend dat zij naar onze stellige verwach ting, in Nederland (en hopelijk in Leiden) nog wel eens meer te beluisteren zal zijn. BEP RIJNDERS ROTTERDAM - Het 'grand magie circus' uit Parijs komt naar Rot terdam. Op 24 en 25 oktober brengt de groep de Duits-Franse co-produktie "Duizend-en-een nacht". Dat gebeurt in de Rotter damse schouwburg. Regisseur is Jerome Savary. Het is de tweede keer dat het 'circus' naar de Maasstad trekt. Vorig jaar brach ten de Parijzenaars een eigen ver sie van 'Moeder Courage' van Bertold Brecht. niet. Zijn penetrante tenor bood geen tederheid.geen hartstocht en geen jaloezie, en wat overbleef icas een uitermate fraaie stem, die weliswaar een kleine indruk maakt, maar tot in de verste uit hoeken van de zaal verstaanbaar Het Nederlandse debuut va oorsprong Nederlandse bariton Cornelius Oplhof was eveneens betere omstandigheden waardig. Ook hij liet indrukwekkend, voornamelijk lyrisch stemmate riaal horen met een uitstekende belcanto-techniek. Verder dan de uitbeelding van de traditionele vaderfiguur bracht hij het echter /HAN t>e uNii/EPsirEir INO&ZDAPD JUF-, IK. WORDT -HEt/cyK STEEDS w- HBS CfEtiOOÜD Dfir ÏA J'J AJA*e DE\ f CfUT NEE. UAjit/EiesiTSir, y/wAAffOM zoi (ZAAK? -ZOVBEI. Uir^EI/EA) VOO« (ETC DAT Al'EMAA/P KAAJZIEA/' Sa85 FRED BASSET EN HCE GAAT 'T ACT CMV fbêdT en mijn poten mien met A 2D hora meer... 'n beetje I buiten odem als ilc hard gerend heb... fön een oeetje last van myn rug... Maar ilc 2aije maar niet J s lastig Mallen met mjjn moeilik-/ heden, De avonturen van Jommeke JOMMEKE IN BOBBEJAANLAND ZUIDAMERIKAANSE RIJSTDRANK Kook 100 g rijst in drie kwart liter wate zacht in ongeveer drie kwartier. Wrijf de rijst door een zeef en vo het kookvocht weer tc Giet er 6 eetlepels ap bij, 4 ec. lepels citroensap, 6 eet lepels ananassap, 3 fijn gemaakte schijven ana- 2 theelepels gerasp- sinaasappelschil, 1 kruidnagel en een mes punt kaneel en breng het mengsel onder voortdurend roeren even aan de kook. Neem de pan van het vuur en laat het afkoelen. Ver- Ier de kruidnagel de rijstdrank mil is 3 uur in de koel kast. Schenk de drank vooraf gekoelde gla- Ji. Ook vóói schenken noge Agenda Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Leidse bioscopen 4.30, 7.0' n 9.30 u opera dag. 7.00 en 9.15 u rsactitvoorsteLling: "Women in love' vr en za 11.30 uur. 16 jr. Kindervoorstelling: "Laurel en Hardy als stie- ;rdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhi n 4.15 u 2.00 LIDO 2: "Kogels voor Gringo", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur; zo. 2.30,4,45,7.00 en 9.15 uur, 12 jr. LIDO 3: "La vie devant soi", dag. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Ma. en. di. ook om 2.30 uur. Kindervoorstelling: "Donald Duck", za. do. vt. en wo. 2.30 uur; zo. 3.00 en 4.45 uur. a.l. SUTUDIO "Peter en de draak'za. do. vr. en wo. 2.30 uur; zo. 3.00 en 4.45 uur. a.l. "Hoge Nood", dag. 7.00 en 9.15 uur; ma en di. ook om 2.30 uur, a.l. TRIANON: "Diango, de man zonder genade,' dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45 7.00 en 9.15 uur. 16 jr. REX: "Sexworld", dag. 7.00 en 9.15 uur; ma. di. vr. en zo. ook om 2.30 uur. 16 jr. Nachtvoorstelling: "Frivole capriolen in Sex- lekkerland", vr. en za. 12.00 uur, 16 jr Alpheuse bioscopen EURO 1 "De duivel kent geen genade", dag. 1.30, 6.30 en 9.00 uur; do. en vr. ook om 10.30 uur; za. en wo. ook om 4.00 uur, 12.00 uur. Nachtvoorstelling: "De duivel kent geen gena- Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur van 13.45 - 14.30 uur. Avondbezoekuur van 18.30 - 19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00 - 18.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 -19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoe kers per patiënt). Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dag. van 14-14.45 t Kraamafd., dag. van 11.15-12 uur (alleen echtgenoot), 15-16 en 18.30-19.30 uur; laatste kwartier avondbezoek kraamafd! babyshow. Kinderafd., dag. van 15-18.30 uur. C.C.U. (hartbewaking), dag. van 14.15-14.45 en 19-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag t m vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: Bezoek aan ernstige palier voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver- speciale kaarten 'Bezoektijden Kmderkhniek: Dagelijks; 15.00-15.45 uur 18 30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag; 14 15-15>00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijn oord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30> 14 15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14 45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18.- 18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld bij het informatiecentrum Geluidshinder Schiphol (020-175000). i. 12.15 u EURO 2: "The 16 ji 1.45. 6.45 en 9.15 2.15 u EURO 3; (telling: "Last tango in Paris", za. 2 jr._ 30 en 8.00 uur, a.l. "De flui fen", do. en vr. 10.30 uur, Nachtvoorstelling: "Play 12.15 uur, 16 jr. EURO 4- "Midnight Expi 9.30 u n 9.30 u a. di. c tellin Nachtvoorstclling: "Een goeie haan is za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Stars Wars", vr. en z ((£hicLC1 lieuius 23 oktober 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Een hooggeplaatste ambte naar bij het Italiaansche minis terie van eeredienst en justitie, Sarcom. zou half Augustus naar Perticara, niet ver van Napels, gaan om daar met zijn familie een maand vacantie door te brengen. Zijn J'amilie wachtte hem daar. Te Potenza huurde hij een rijtuig, maar op zes mij Ine afstands werd hij uit zijn mijmering gewekt door twee ruwe stemmen, die hem verzochten uit te stappen. Hij was niet gewapend, zijn koet sier hem onbekend. Sarconi stapte dus maar uit zijn rijtuig, werd gekneveld en van alles be roofd. De roovers eischten bo vendien een losgeld van 12,000 fr.. anders zou hij ter dood wor den gebracht. Sarconi schreef derhalve een brief aan zijn fa milie om die som te vragen. Het was nacht geworden, de gevan gene moest den grond tot rust plaats kiezen en hij kreeg den volgende dag nauwelijks te eten of te drinkenVier dagen en vier nachten bleef Sarconi aan de ruwste behandeling blootge steld. Eindelijk, op den vijfden, toen zijn bewakers na een over vloedig ontbijt in slaap waren gevallen, slaagde hij er in te ontsnappen. Vüftiff jaar geleden: -In een hotel in Breslau is een zpkere Heinz von Ummelman uit Berlijn gearresteerd. Men vond op hen een zwart masker en een aantal juweelen, die vermoedelijk van diefstallen bij juweliers afkomstig zijn. Bij zijn arrestatie rukte de man zich los, maar kon door een bij den hoteluitgang opgestelden politieman worden gegrepen, waarna hij geboeid naar het hoofdbureau werd overge bracht. Bij onderzoek bleek zijn naam valsch. Zijn werkelijke naam is nog niet bekend ge maakt. aangezien men ook een medeplichtige in de kraag hoopt te vatten. Uit zijn papieren leidt men af, dat hij voor zijn komst in Breslau ook nog een bezoek aan Keulen heeft gebracht. Men vermoedt, dat men in den arres tant den beruchten juweelen- roover Arnold gevonden heeft, die onlangs bij een inbraak in de Berhjnsche juweliersfirma Vosseen waarde van 90 duizend mark buit maakte. De man blijkt zich in elk geval van al lerlei schuilnamen te hebben bediend. Zijn verhoor geschied de in tegenwoordigheid van den commissaris Braschwitz. leider der Berhjnsche inbraakpolitie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23