Noordwijk raakt hoofd 'FLIPPERKASTGOAL' NEKT MAT QUICK BOYS RCL naar te kleine zege Nieuw dieptepunt voor teleurstellend Katwijk Verzwakt Lisser Boys houdt Spirit op 0-0 GELIJKSPEL TER LEEDE TEGEN BOLNES (1-1) Haasnoot pakt zichzelf RBB blijft overeind in harde slijtageslag MAANDAG 23 OKTOBER 1971 VLAARDINGEN - Het doel punt, waarmee Maarten Kei- zerwaard tien minuten voor tijd de beslissing in de botsing Zwaluwen-Quick Boys (het werd 1-0) forceerde, stond vol ledig model voor het 'flipper- kastvoetbal', waar die ploegen zich zaterdagmiddag vrijwel permanent aan bezondigden. De Zwaluwen-rechtsback gaf op dat moment het laatste tikje tegen het ronde attribuut, dat na een corner van rechtermid denvelder Merrelaar via de 'tussenstations' Jos Buitelaar en invaller Dick Schouten met veel veine voor zijn rechtervoet was gecaramboleerd. Een treffer, die de armoede van de con frontatie 'niet beter had kunnen type ren. Met name Quick Boys liep op het Vlaardingse sportpark voornamelijk tegen zichzelf te voetballen. Gebrek aan aggressiviteit, coördinatie, tempo en -vooral- creativiteit waren de symp tomen van de vormcrisis, waar de Katwijkers ook zaterdagmiddag mee kampten. De oorzaak van het feit, dat Quick Boys al enkele weken niet in goede doen ver keert, laat zich gemakkelijk raden. Trainer Arie Lagendijk kan nog altijd niet beschikken over de 'smaakma kers' Nico Kuyt (herstellende van een knieoperatie) en Cees van Rooyen (geblesseerd). Spelers, die er in het verleden zo vaak verantwoordelijk voor waren dat het vooral door dege lijkheid uitblinkende Katwijkse voet- balmaal met een pikant sausje werd opgediend. Juist het gemis van die spelers heeft zijn weerslag op het hele elftal, dat tegen Zwaluwen Vlaardin- gen eens te meer nog werd ontkracht, nu het uit nood geboren spitsexperi- ment van Arie Lagendijk, hij had Jaap Heerikhuisen de centrumspitspositie toebedeeld, op een faliekante misluk king uitdraaide. De technisch begaafde middenvelder kon, ondanks alle getoonde ijver, geen moment uit de voeten met de hem toe gewezen opdracht, simpelweg, omdat hij de voor een puntspeler zo onont beerlijke alertheid, noem het 'Torin- stinkt', mistte. Hij droeg in het eerste part zelf enkele malen ongewild het bewijs voor die stelling aan. Zoals in de twaalfde minuut bijvoorbeeld toen linksback Nentjes hem in een vlaag van al teveel vrijgevigheid het balletje toespeelde en Heerikhuisen van die plotseling opgedoemde mogelijkheid duidelijk schrok en later andermaal op het moment dat Bart Zandbergen hem na 39 minuten inschakelde en de gele- genheidsspits vrij voor goalie Ab Nijgh hoog over schoot. De taak "om die onderste plaats af te ko men" werd voor Zwaluwen Vlaardin- gen, dat de 'oudgedienden' Hennie Kuyten, Jos Buitelaar en Henk Nentjes 'uit het derde' had opgetrommeld, daardoor aanzienlijk vergemakkelijkt. De kansen, die met name Leen Pijpers (2x) en Keizerwaard voor rust kregen, hadden voor de ongekend obligaat over de mat hobbelende Katwijkers een waarschuwing in moeten houden. Quick Boys sloeg die vingerwijzing echter in de wind; weigerden eenvou dig de matte instelling af te leggen. Arie Lagendijk onderkende het ge vaar, zag na 62 minuten eindelijk het mislukken van 'zijn' experiment-Hee- rikhuisen in. Die speler werd naar zijn vertrouwde middenveldstek terugge haald, Freek Rienks belandde in de frontlijn en Teun v.d. Plas werd inge wisseld voor diens naamgenoot Jan. Maar in feite was toen het kwaad al geschied. Heerikhuisen kon na zijn weinig gelukkige optreden als spits ook in het middenrif nauwelijks nog potten breken en werd dan ook ver vangen door Wim van der Plas II. Zwaluwen was inmiddels redelijk op toeren gekomen. Wat vooral gold voor linkerspits Ernest Kegel die zich als een ware kwelgeest voor Gert Zwaan ontpopte. Kwalijke gevolgen had dit voor Quick Boys vooralsnog niet, nu hij enkele malen op de beslissende momenten door Joep den Hollander werd gestuit. Wat Maarten Keizer waard na 80 minuten echter niet over kwam. Met een flipperkastgoal gaf hij aan dit foutenfestival de beslissende wending. Een daad die zijn équipe de eerste zege opleverde en Arie Lagen dijk nog verder in de zorgen dompel de.. GERARD VAN PUTTEN NOORDWIJK- Alleen gelet op de cijfers en de wijze waarop de produktie was verzorgd, leek Noordwijk het hoofd er goed te hebben bijgehouden. Drie kopballen beslisten zaterdag de strijd tegen Oranje Nassau met een score (3-1) die op papier zou doen vermoeden dat het Eelman-team nuchter was teruggekeerd uit de roes van Haarlem. In werkelijkheid heeft het er echter wel degelijk lang naar uitgezien dat Noordwijk na het succesvolle bekeravon- tuur niet af zou kunnen rekenen met de oude problemen in de "gewone" competitie. Wim Guyt was tegen Be Fair regelmatig in de spits van Katwijk te zien Een attente Waddinxveense afweer maakten de acties van de Katwijkse aanvoerder onschadelijk. KATWIJK - Het is beslist geen schande om van een op volle toeren draaiend Be Fair te ver liezen. De Waddinxveners be schikken over een jong, beweeg lijk, aanvallend en energiek team. Verleden jaar werd de ploeg met gering puntenverlies kampioen in de derde klasse. De wijze waarop Katwijk zaterdag deze tegenstander partij gaf was echter beschamend. De 4-0 ne derlaag die Katwijk leed was dan ook volkomen verdiend. De Katwijkers zitten momenteel in een dal en bij een aantal spelers is een ernstig vormverlies te constateren. Het spelniveau van de anders altijd zo goed in de tweede klasse meedraaiende Katwijk was zaterdag echter tot een bedenkelijk peil gedaald. Als geen ander in Katwijk zal trainer Frans v.d. Zeeuw zich dit alles realiseren. Tegen Be Fair had Van der Zeeuw het elftal dan ook gewijzigd. Om de aan val wat extra stimulans te geven was aanvoerder Wim Guyt I (normaal ausputzer) naar voren gedirigeerd en in de defensie moestén Piet Kruit en Stef Groeneweg het gat opvullen. Het foefje mocht niet baten voor Katwijk. Ten eerste kwam de aanval totaal niet uit de verf. De Katwijk-aanvallers ondervon den te weinig steun van elkaar, vooral Arnold Boers en Wim Guyt I hadden met dit euvel te kampen. Ten tweede bleek door het ontbreken van Wim Guyt de verdediging eem bijzonder forse aderlating te hebben ondergaan. Geen wonder dus dat het soepel spelende Be Fair met een 4-0 ze ge naar huis ging. Na twintig minuten schopte Klaas Ange- nent de eerste achter Koelewijn, vlak na rust tilde Wout Roskam de stand naar 0-2, waarna de zwakte van de Katwijk-defensie bij de laatste twee goals pas goed aan het licht kwam. Eerst legde de behendige Wim Bron Katwijks rechterdefensieblok in de luren en zijn afgemeten trekbal beantwoordde Evert Mahwin met een droge knal (0-3). Vlak voor tijd kreeg Ros kam alle ruimte van Groeneweg en Kruy t om door te gaan. Dit tot ontsteltenis van keeper Kees Koelewijn, die dit kenbaar maakte met het luide: "Wat is dit?!" Nog voor zijn woorden waren weggestorven had Ros kam 0-4 in de bovenhoek ge schoten. HERBERT POLANE LISSE - Een gehandicapt Lisser Boys is zaterdagmiddag niet ver der gekomen dan een 0-0 gelijk spel tegen Spirit. De ploeg van trainer Van der Horst moest het stellen zonder de aanvallers Piet Boot en Ed Langereis en vooral het ontbreken van laatstge noemde speler deed zich danig gevoelen. De hard werkende Ge rard Nijkamp moest vooral in de eerste helft veel alleen doen, waarmee overigens niet is gezegd dat vervangers René Griffioen en Rob van Zijp het slecht deden. Beide ploegen zochten vanaf het fluitsignaal het offensief, maar hadden grote moeite om de zowel bij Lisser Boys als Spirit goed georganiseerde defensie te ont regelen. In de eerste helft was Jan BOLNES - Het duel tussen de sub toppers in de tweede klasse, Bol nes en het Sassenheimse Ter Leede eindigde zaterdag in een onbeslist (1-1). Daarmee is de achterstand van beide ploegen op leider Rijnsburgse Bous weereen punt groter geworden. Ter Leede liet het vooral in de helft danig afweten. Sommige Sassenhei- mers speelden ver onder de maat en het was voornamelijk aan de uitblinkende doelman Wim van Harskamp te danken dat de schade voor rust beperkt bleef tot een treffer. Een corner van Bol nes werd door de Ter Leede-de- fensie niet goed weggewerkt, Kees Liederp hard uit haalde. Van Harskamp raakte het schot nog wel aan, maar kon des ondanks niet verhinderen dat de bal over de doellijn verdween. In de tweede helft lukte het bij Ter Leede beteren er ontstonden dan ook al spoedig mogelijkheden. Jan Schoen, Jan van Harskamp en Benno Kooy lieten die echter onbenut. Het offensief van de ploeg van trai ner Turkenburg zou echter toch niet zonder succes blijven. De Bolnes-doelman was een kwar tier voor tijd kansloos op een fraaie vrije trap van ausputzer Nico van der Fange. van der Sloot dichtbij een treffer, maar zijn schot werd bekwaam onschadelijk gemaakt door de Spirit-doelman. Na rust kwamen wat Lisser Boys-spelers de een zaam zwoegende Nijkamp te hulp, maar afgezien van een fraaie kopbal van diezelfde Nij kamp leverde dat weinig op. Ook de door Van der Horst in de ploeg gebrachte invallers Maarten van der Zwam en Peter Arendshorst konden daar weinig aan verande ren. Gelukkig voor Lisser Boys bleef ook de aanval van het spor tieve Spirit improduktief, waar mee ook de krachtsverhoudin gen recht werden gedaan. Uit blinkers aan Lisser Boys-zijde waren linksback Wim Sluymer en de dit keer minder hautain spelende Jaap Leengbeek. In de tijd die zich uitstrekte tussen de vijftiende en de tachtigste mi nuut, dè momenten waarop Sjoerd Boot zich aandiende als de afmaker, zat Noordwijk volledig vast. In dat ruime uur kon de mo tivatie en de pressie niet worden opgebracht om de zwaar op de defensie leunende tegenstander op de knieen te dwingen. Nadat twee uitstekende mogelijkheden daartoe al snel waren opgesou peerd door gelegenheidsspits John van Dijk (Bröring zat geblesseerd aan de kant) en mid denvelder Albert Spaanderman, diende de terugval zich aan. Noordwijk zonk diep weg en ver bleef lang in het dal, waarin de elf zich bepaald niet lekker voelde. Er werd uiterst ingewikkeld uit verdedigd, er werd traag gescha keld en voorin werd nauwelijks een combinatie aangegaan. En als er al eens een bal accuraat naar het front was getranspor teerd dan wilde vrijwel iedereen zich opwerpen als de man die zijn ploeg zou injecteren met als ge volg dat er wilde schoten werden verzonden uit allerlei onmogelij ke posities. De chaotische strijd wijze van elf individuen, werkte Oranje Nassau danig in de kaart en die ploeg kon zelfs serieus gaan denken dat er voor een ver rassing gezorgd zou kunnen worden.... De toevalstreffer van Klaas Keen, waarmee de Almeloërs zeven mi nuten na de pauze plotseling op 1-1 kwamen, kreeg voor hen ech ter een volkomen averechtse uitwerking. Het gebaar dat Keen maakte nadat hij van minstens dertig meter doelman Dort- mundt had verrast met een om haal waarna de bal insloeg via de onderkant van de lat, had daarbij een injecterende uitwer king. Voor de dug out gebaarde de vleugelspits dat hij zelf ó'ok niet begreep hoe hij had kunnen scoren van die afstand en dat nu ging Noordwijk net iets te ver. De ploeg richtte zich op en kwam te rug, met voetbal dat allengs ver zorgder werd, waarbij de gebeur tenissen uit het begin van de wedstrijd zich in omgekeerde volgorde herhaalden. In het eerste kwartier was Noord wijk zó sterk geweest dat ON geen voet aan de grond had ge kregen. De doeltreffende kopbal van Boot (die scoorde nadat Sut- torp met een volley op de onder kant van de lat had aangestuurd) en de gemiste kansen van Van Dijk en Spaanderman hadden een einde gemaakt aan die goede wedstrijdfase. Oranje Nassau, een ploeg met een zwakke defen sie, maar een sterk middenveld, had daarna de gelegenheid ge kregen een paar maal gevaarlijk te dreigen. Toen Noordwijk na de mazzelgoal van Keen langzaam naar het oude niveau toegroeide, moest de tegenstander onmid dellijk alle aanvallende gedach ten laten varen. Niet omdat Noordwijk direct al weer zo sterk was, maar wél omdat met het te rugkeren van de eenheid het be staande verschil weer merkbaar werd. Met Sluis als pauze-invaller voor Jaap van Kesteren (teenblessure) en later Manuput- ty voor de niet draaiende vleugel spits Suttorp, moest Noordwijk echter nog tot de 8oste minuut wachten voordat dat verschil ook in cijfers kon worden uitgedrukt. Zoals in elk seizoen wel een paar maal gebeurt, bracht Sjoerd Boot zijn ploeg ook dit keer definitief terug op het goede spoor door de bal na een hoekschop van Van Dijk van zijn hoofd af te laten glijden naar de bevrijdende 2-1. Het was de late genadeklap voor Oranje Nassau, dat in Noordwijk en vooral in Manuputty die zich als een "brekende" aanwinst ma nifesteerde) vervolgens een niet meer te passeren opponent trof. Drie minuten voor tijd bevestig de de tegenpolen Bogers en Westgeest dat nog eens. De twee spelers die voordien met louter individuele acties gestalte had den gegeven aan hun ongenoe gen vonden elkaar in de combi natie waarin Noordwijk het sterkst is. Bogers trok een vleu gelsprint langs twee man en le verde de voorzet af, Westgeest kwam van ver aanstormen en kopte 3-1 in om te bewijzen dat Noordwijk ondanks de tijdelijke terugval het hoofd niet was kwijtgeraakt. PAUL DE TOMBE Henk van der Zwan (II) in duel met één van de Jodan Boys verdedigers. Van der Zwan tekende voor het enige doelpunt. RIJNSBURG - De komediant van Rijnsburgse Boys had zichzelf zaterdag weer be hoorlijk te pakken. De tegen Jodan Boys (de formatie van trainer Herman Wijnands ze gevierde met 1-0) keihard werkende uitblinker Piet Haasnoot dwong zijn directe tegenstanders herhaaldelijk aan de noodrem te trekken. RBB's snelle rechterspits kon door de Gouwenaren slechts met grove en keiharde acties tot de orde geroepen worden. Maar terwijl arbiter Bezemer op- het punt stond de Goudse verdedigers met een officiële waarschuwing tot rust te ma nen, greep Haasnoot zelf in, nadat hij opnieuw een aan slag op zijn ledematen had moeten dulden. De grillige spits nam wraak door 'per on geluk' op zijn liggende tegen stander (Van Wijk) te sprin gen. Bezemer zag dit echter en noteerde Haasnoot, die vele malen daarvóór zelf het slachtoffer was geweest. "Ik heb verloren en de ploeg heeft gewonnen", was de te leurgestelde reactie van Haasnoot na afloop. Zijn eni ge wraak was in feite dat hij er voor gezorgd had, dat ook Jo dan Boys-speler Rob Vruyck in Bezemers boekje was be land, door een onschuldige overtreding van Vruyck met het nodige acteertalent erger te doen lijken. Pas vijf minu ten voor tijd echter werd de grootste Goudse boosdoener, de getalenteerde Bert Graaf land, opgeschreven. Bijna de gehele wedstrijd had hij het ontbreken van zijn vorm mo gen compenseren met de meest brute acties, waarvan vooral Gerrit van Egmond het slachtoffer was geworden. Gevoetbald werd er ook, al trachtte Jodan Boys dat op elke manier te verhinderen. Met de negatieve houding had de ploeg van trainer Ger Perdijk vooral in de eerste pe riode succes: de Rijnsburgse aanvalsmachine werd met harde charges ontregeld. Na de pauze liet RBB zich wat minder intimideren, waar door er ook wat meer kansen ontstonden. Het enige doel punt kwam op naam van Henk van der Zwan, die kop pend een voorzet van Haas noot afrondde. Van der Zwan en Haasnoot waren niet veel later weer dichtbij een treffer, maar toen stond de paal suc ces in de weg. WALTER OOMEN Vroomshoopse B. overklast VROOMSHOOP - Na afloop van de wedstrijd Vroomshoopse Boys- R.C.L. die eindigde in een Leiderdorpse overwinning (0-2), waren vriend en vijand het er niet over eens, welke factor het wedstrijdverloop had beïnvloed. Was RCL zaterdagmiddag in buitengewone goede vorm of had de thuisclub een overduidelijke off-day, dat was het onderwerp van de discussie. Feit was wel, dat de formatie van John Huguenin Vroomshoopse Boys totaal overklaste en dat de 0-2, die uiteindelijk op het scorebord belandde, een zeer flauwe afspiegeling was van de be staande krachtsverhoudingen. Dat de score tot twee goals beperkt bleef, was niet zozeer de verdienste van de Vroomshoopse Boys, maar lag eerder aan het falen van RCL waar de koelbloedigheid en het overzicht ter sprake kwamen. De bedoelingen en de tactiek van beide ploegen waren overigens al snel duidelijk: de thuisclub deed weinig lijn in het spel, maar speelde wel fris en open voetbal, waarbij de lange trap niet geschuwd werd. Keihard werken, veel enthousiasme, maar weinig overzicht, met uitzondering van mid denvelder René Klunder, waren de middelen waarmee de Boys RCL tegemoet traden. De Leiderdorpse Racing had zijn verdedigende instel ling van de vorige wedstrijd tegen Kozakken Boys geheel laten varen en speelde in de verre uitwedstrijd volledig op winst. Om aansluiting niet nu al te verliezen, had men voor een puur aanvallend concept gekozen. In de derde minuut reeds waren de bedoelingen van RCL zonneklaar. De achterhoede van Vroomshoopse Boys had de bal in bezit en dacht hem rustig rond te kunnen laten gaan; RCL stoorde en jaagde prima en toen vrije verdediger Jan Witzand (ex-prof), die trouwens gedurende de ge hele wedstrijd Epi Drost-neigingen vertoonde aarzelde met terugspelen zat Ab Braat er goed tussen; via, via belandde de bal bij Pierre van Gemerden, die zag dat aanvoerder/doelverdediger Erik Mulder uit posi tie was en te ver voor zijn doel stond. Vanaf 30 meter gaf hij een listige lob, die echter net naast het doel terecht kwam. Langzaam maar zeker kreeg RCL de overhand en werden de Boys steeds nadrukkelijker op eigen helft teruggedrongen. Met name Peter Piket speelde zijn tegen stander Hans Nieboer meer en meer weg en toonde de waarschuwing van trainer Huguenin aan zijn adres goed te hebben begrepen. De tegen stoten van Vroomshoopse Boys waren simpeLen konden de achterhoe de van RCL, waarin Cees Ruis een hoofdrol vervulde door Joop Elferink (vorig seizoen algeheel topscorer van het zaterdagvoetbal) aan banden te leggen, nauwelijks verontrusten. Men probeerde het met enkele verre afstandsschoten, die geen indruk maakten op de ook zaterdag weer betrouwbaar opererende doelverdediger Bram Brandt. RCL zelf bleef gevaarlijk. Zo kopte Daaf Brandt in de 26ste minuut uit een corner van Sjoerd Teske keihard in, waarop doelman Mulder een prima redding verrichtte. RCL kreeg steeds meer kansen, maar moest toch wachten tot de 35ste minuut. David Brandt, hij speelde een goede wed strijd, haalde weer eens uit; de bal schampte het scheenbeen van Derk Pekkeriet, werd daardoor van richting veranderd en vloog langs de verraste Mulder tegen de touwen (1-0). Na de rust kregen de Boys hun enige kans uit de wedstrijd: Jan Jansen trok de bal voor en Henk Meinderink verzond zijn kopbal richting bo venhoek, waarop Bram Brandt zijn goede vorm van de laatste tijd beves tigde. Daarna viel de thuisclub conditioneel echter ver terug en het mocht een wonder heten dat het geen zeer ruime overwinning voor RCL geworden is. Dick Witteman, Peter Picket, Ben Heemskerk, Pierre van Gemerden en weer Dick Witteman misten de eenvoudige kansen, nadat Sjoerd Teske in de 17de minuut uit een pass van David Brandt via een schitterende schijnbeweging en een droge schuiver voor 0-2 had ge zorgd. JAN VAN DUYN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17