IJver van F eyenoord beloond Sparta zet traditie van de uitwedstrijden voort Andsjj^cht genekt Nico Ja Wiersma-Gantwarg in tweekamp om damtitel SCORES IN HET BETAALD VOETBAL I SPORTTOTO 1 2 3 s x z r EZ TOCH NOG OLYMPIADE Zoetemelk verbetert tijdrit-record SPORT SPORT SPORT SPORT MAANDAG 23 OKTOBER 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft met een winst van 3-0 tegen Vitesse te weinig gekregen. De Arnhemmers, van wie enkelen lusteloos acteerden, geloofden er geen moment in. Voor Peter Boeve en Mulderij, de beste spe lers van Vitesse, was er dan ook geen eer te behalen tegen het ij verige Feyenoord. De Rotter dammers traden aan zonder de geblesseerde Budding en tijdens de wedstrijd moest Notten met een kniebandblessure na een botsing met Heezen het veld voortijdig verlaten. Mansveld stond niet in de basisopstelling wegens een knieblessure en Van Deinsen had de hele week niet getraind. Vitesse miste de ge schorste Bleijenberg en de geblesseerde Charly Bosveld. Feyenoord viel vanaf het beginsig- naal van scheidsrechter Van Zwieten driftig aan, hetgeen al in de vierde minuut resulteerde in een treffer van Houtman, nadat hij in eerste instantie de bal tegen de lat had gekopt. Het duurde daarna tot de tweede helft voor dat de overheersende Rotter dammers de voorsprong konden uitbouwen. Wim van Til profi teerde van het chaotische optre den van de Vitesse-defensie met een kopbal. In de 62ste minuut voegde Peter Houtman daar nog een treffer aan toe (3-0), de twee de van de blijkbaar in vorm ko mende spitsspeler. Het wegvallen van doelman Ny- huis betekende in de tweede helft een verzwakking voor de Arn hemmers. In het andere doel maakte Eddy Treytel een onzeke re indruk. Hij bofte, en daarmee zijn gehele ploeg, dat Vitesse de kracht niet kon opbrengen ge- vaarlijke tegenstoten te plaatsen. Een vierde doelpunt van Harry Melis werd in de laatste fase van de wedstrijd wegens hands door de uitstekend leidende arbiter Van Zwieten afgekeurd. EREDIVISIE FC Utrecht-FC Den Haag 5-3 (3-1). 3e Cabo 1-0, 29e Cabo 2-0, 34e Van Veen 3-0, 44e Van Vliet 3-1, 80e Korevaar 3-2, 82e Van Vliet 3-3, 87e Witbaard 4-3, 89e Van Staa 5-3. Scheidsrechter Oetel- mans. Toeschouwers: 3000. NAC-Haarlem 1-1 (1-0). 20. Quaars 1-0,70. Haar 1-1. Toe schouwers: 5500. Scheids rechter Thomas. Roda JC-FC VVV 2-1 (0-1), 32. Jansen 0-1, 64 De Jong 1-1,8 7. Lees 2-1. Scheidsrech ter Beek. Toeschouwers 12.000. PEC/Zwolle-AZ'67 0-0. Scheidsrechter Van Etteko- ven. Toeschouwers: 8500. FC Twente-Go Ahead Eagles 1-2 (0-1). 3e Groene- weg 0-1, 83e Groeneweg 0-2, 88e Wildschut 1-2. Scheids rechter. Keizer. Toeschou wers: 11.500. Feyenoord-Vitesse 3-0 (1-0), 4. Peter Houtman 1-0, 47. Wim van Til 2-0, 62. Peter Houtman 3-0. Scheidsrechter Van Zwieten. Toeschouwers 17.000. MVV-Sparta 3-1 (2-1). 22e Kowalik 1-0,35e Verbeek 1-1, 38e Kowalik (strafschop) 2-1, 86e Bréyovic 3-1. Scheids rechter Bosman. Toeschou wers: 7000. Volendam-PSV 1-2 (1-0) 18. Byvank 1-0, 79 Lubse 1-1, 82 Deykers 1-2. Scheidsrechter. Van Dijken. Toeschouwers: 10.000. NEC-Ajax 0-2, 67. Ling 0-1, 90. Schoenaker 0-2. Scheids rechter Draaisma. Toe schouwers 13.000. EERSTE DIVISIE Wageningen-Excelsior 2-1 (2-0;. 10. Van Vijfeiken 1-0, 44. Frits van de Klift 2-0, 53. Roggeveen 2-1. Scheidsrech ter: Severein. Toeschouwers: 8500. FC Vlaardingen-FC Dor drecht 3-2 (2-0). 18. en 26. Molendijk 1-0 en 2-0,52. Coe- vermans 3-0,55. Ooms 3-1,81. Meinhard-Verschoot (straf schop) 3-2. Scheidsrechter. Gans. Toeschouwers: 1100. Eindhoven-Heerenveen 0-0. Scheidsrechter Beukman. Toeschouwers: 5000. Telstar-Fortuna SC 1-4 (0-4). 15. Ruys 0-1. 20. en 24. Tiutaley 0-2 en 0-3, 43. Hut ting 0-4, 82. Buma 1-4. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 1100. FC Amsterdam-De Graaf schap 5-2 (4-1). 6. en 8. Van der Merkt 1-0 en 2-0, 11. Van Maurik 3-0,18. Jacobs 3-1,41. en 48. Kamphues 4-1 en 5-1, 68. Wierts 5-2. Scheidsrech ter Jonker. Toeschouwers: 1000. SC Cambuur-SW 3-2 (1-1). 15. De Jonge 1-0, 45. Peits- man 1-1, 47. Hazelhof 2-1, 74. Peitsman 2-2, 81. Hazelhof 3-2. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 2800. FC Den Bosch-Amersfoort 3-0 (1-0). 42. Peters 1-0, 61. Breuer 2-0, 87. Nijdam 3-0. Scheidsrechter Klint. Toe schouwers: 2900. Willem II-Veendam 5-0 (2-0). 9. Bastiaansen 1-0, 25. Van Rooy 2-0, 65. Swaans 3-0, 75. Bastiaansen, 77. Van Rooy 5-0. Scheidsrechter Bakker. Toeschouwers: 3100. Helmond Sport-Heracles werd uitgesteld in verband met de korfbalinterland Ne- derland-België in Helmond. MAASTRICHT - MVV is de slechte start van de competitie aan het goedmaken. De Maastrichtse formatie klom weer enkele plaat sen op de ranglijst door zaterdag avond met 3-1 van Sparta te win nen. Voor Sparta betekent deze nederlaag daarentegen een voortzetting van de problemen Want tot nu toe wist de Rotter damse ploeg uit vyf uitwedstrij den slechts twee punten te verga- Sparta begon allerminst behou dend aan de wedstrijd. Met name in de beginfase maakte de Rot terdamse ploeg het de rommelige MW-defensie knap lastig. Ver der dan een schot van Van Gaal tegen de paal kwamen de Rotter dammers echter niet. MW had in aanvallend opzicht veel moeite met de buitenspelval van de Sparta-defensie. Toen deze val echter niet functioneerde ont snapte Sparta ternauwernood aan een achterstand. Janus Ko walik kon vry oprukken en de bal in de voeten van Van Marwijk schuiven. Van Marwyk schoot echter naast. Naarmate de wedstrijd vorderde hervond MW zich en kon zich zelfs kansen scheppen. In de 22ste minuut namen de Limbur gers afstand. Uit een voorzet van Bonfrère kwam de bal bij Kowa lik. Met een handige draaibewe- ging wist de Pool zich van zijn belagers te ontdoen en fraai langs Doesburg te schieten (1-0). Nau welijks drie minuten later was MVV opnieuw dichtby een tref fer. Uit een vrije trap schoot Van Marwijk tegen de paal. De Limburgers brachten de Sparta- verdediging herhaaldelijk in verlegenheid en een voorsprong met hogere cijfers lag in het ver schiet. Na een half uur kreeg de MVV-er Br^jovic na een voorzet van Van Marwijk een unieke kans. Vry voor Doesburg schoot hij de bal met een fraaie boog over de Sparta-doelman. De bal leek in het lege doel te verdwij nen maar tot grote ontsteltenis van de al juichende Breyovic stond de lat een doelpunt in de weg. Tien minuten later konden de Rot terdammers juichen. Na slordig ingrijpen van de MW-defensie kon Verbeek de bal geheel vrij aannemen en met een diagonaal schot Baetsen verschalken (1-1). Lang duurde de vreugde echter niet. Drie minuten later scoorde Kowalik, uit een strafschop, op nieuw (2-1). Arbiter Bosman kende de strafschop toe omdat Quaden ten val was gebracht door Balkestein. Na rust kwam Sparta nog eenmaal fel naar voren. Van Staveren kon bij na de gelijkmaker scoren maar Lacroix haalde zijn schot op de doellijn weg. Aan de andere kant moest Doesburg tot tweemaal toe een bal onder de lat wegtikken en kon Jansen een inzet van Schrij- nemakers net uit het doel kop pen. Het bleef een aantrekkelijke wedstrijd met kansen aan beide kanten. Het duurde echter tot in de slotfase voordat MW de zege veilig kon stellen. Kowalik speelde zich vrij op rechts, gaf de bal door aan Brajovic, die vrij voor Doesburg stond. Koelbloedig omspeelde de Joegoslaviër de Rotterdamse doelman en tikte de bal in het le ge doel (3-1). Toto NEC-Ajax MW-Sparta Utrecht-Den Haag PEC-AZ'67 NAC-Haarlem Twente-Eagles x* Volendam-PSV Roda JC-VW Feyenoord-Vitesse Wageningen-Excelsior T' Telstar-Fortuna SC Amsterd -De Graafsch Willem II-Veendam HZC/De Robben in halve finale HILVERSUM (ANP) - Het Joego slavische KPK en HZC/De Rob ben hebben zich geplaatst voor de halve finale van het toernooi om de Europese cup voor beker winnaars waterpolo. In Hilver sum bleef KPK ongeslagen, ter wijl de Nederlanders alleen door de Joegoslaven werden geklopt. De groepsindeling voor de halve fi nales is: Napels: Ferencvaros Boedapest, TS Topolcani, SC Hamm, Canottieri. Dubrovnik: KSZ Antwerpen, Korcula, Lo- komotiv Sofia, HZC/De Robben. WEST-DUITSLAND De \vinnende getallen van de Duit se lotto zijn: 2- 7 - 11 - 15- 29 -30. Reservegetal: 22. Uitslag van Spiel 77:0-6-3-3-9-5- SUPERTRIO De Eland-prijs gelopen op Duin- digt: 1. nummer 10 (Pijlsnel); 2. nummer 11 (Pauwel Zuidvelde); 3. nummer 4 (Octaviana). Uitbetaling: 177,-. LOTTO De winnende getallen van de lotto zijn: 2-6-24-26-30-35. Reservege tal: 27. BRUSSEL (ANP) - Een voorsprong van 1-0 bij de rust was zaterdagavond I in de Belgische competitie een slecht voorteken. Liefst drie ploegen die met 1-0 thee gingen drinken, kwamen na rust voor onoverkomelijke problemen. Anderlecht, Beerschot en Charleroi verloren daardoor. De belangrijkste wedstrijd van het afgelopen weekeinde was die tussen Anderlecht en RWDM. De Brusselse tweestrijd werd bijgewoond door 28.000 toeschouwers, wat Anderlecht, na het uitverkochte huis tegen Barcelona, een recette van 17 miljoen franken (1,19 miljoen gulden) binnen vier dagen opleverde. Het duel tegen de Catalanen van woensdag had van de Belgische bekerhouder te veel kracht gevergd, hetgeen met i name in de tweede helft tot uitdrukking kwam. Anderlecht begon goed. Na 12 minuten leverde het offensief een treffer op. Uiteraard was Ruud Geels de maker. In de tweede helft kwam RDWM sterk terug. Het duurde echter tot de 65ste minuut voor de gelijkmaker j viel. Van Toorn (invaller voor Coeck) haalde Gorez onderuit in het straf- I schopgebied. Het slachtoffer nam zelf wraak: 1-1. Vier minuten later stond RWDM vóór door een hard schot van grote afstand. Een recept van Arie Haan, opgediend door Nico Jansen. Negen minuten voor tijd was de oud-Feyenoorder ook betrokken bij de genadeklap. Hij drong diep door in het strafschopgebied van Ander- j lecht, passte kort terug op Karei Bonsink die voor 3-1 zorgde. Daarmee was de eerste thuisnederlaag van Anderlecht dit seizoen een feit. Overi gens leek het meer een duel uit de Nederlandse competitie. Nadat Van i Toorn Coeck had vervangen stonden er liefst negen Nederlanders in het veld: De Bree, Dusbaba, Haan, Geels, Van Toorn en Rensenbrink bij Anderlecht, Ruiter, Bonsink en Jansen bij RWDM. Engeland Tweevoudig Europa Cuphouder Liverpool bleef in de Engelse competitie zaterdag ongeslagen en verbeterde zijn positie aan kop van de ranglijst. Liverpool zegevierde thuis met 2-0 over Chelsea en aangezien stadge noot Everton niet verder kwam dan 1-1 bij Queens Park Rangers, be draagt de voorsprong nu vier punten. Titelhouder Nottingham Forest behield de derde plaats dooreen nipte zege op Ipswich Town. De ploeg van Arnold Mühren deed niet veel onder voor Forest, maar een treffer van O'Neill bezorgde de thuisploeg wel twee punten. West Bromwich Albion verstevigde zijn vierde positie door flink uit te halen tegen Coventry: zeven treffers. Cunningham en Regis maakten elk twee doelpunten. Derby County bracht een halt toe aan de opmars van Tottenham Hotspurs: Duitsland FC Kaiserslautern heeft zich op de tiende speeldag van de Westduitse Bundesliga als ongeslagen koploper gehandhaafd. De thuiswedstrijd tegen MSV Duisburg werd met 2-1 gewonnen. Eén verandering trad er zaterdag wel op voor Kaiserslautern. De club van de Betzeriberg voelt niet langer de adem van Bayern München in de nek, want de tweede plaats is overgenomen door Hamburger SV. In het Rheinlandstadion in Dusseldorf brak HSV met een traditie, want het plaatselijke Fortuna had sinds 24 september 1977 niet meer thuis verlo ren. Nu gebeurde dat wel door doelpunten van Kaltz uit een strafschop en Reimann in de laatste minuut (0-2). De 450ste Bundesliga-wedstrijd van Sepp Maier, de doelman van Bayern München, was geen onverdeeld genoegen. Voor het eerstin negen jaar won VFB Stuttgart thuis van Beieren (2-0). Stuttgart kwam door de overwinning op evenveel punten als Bayern. Eintracht Frankfurt kwam eveneens op 13 punten door te-qprofiteren van de malaise bij titelverdediger FC Köln. Jürgen Grabowski, die ook aan zijn 450ste wedstrijd, toe was, leidde zyn ploeg naar de verdiende over winning van 0-2. ARC (ANP) - Harm Wiersma en Anatoli Gantwarg zijn gelijk geëindigd in het toernooi om het wereldkampioenschap dammen, dat in de Italiaanse plaats Arco werd gehouden. In een enerve rende slotronde werd de Neder lander zaterdag door de Russiscr kampioen, die vrij verrassend Rob Clerc versloeg. Wiersma deelde de punten met Tsjegolev Een tweekamp tussen Wiersma en Gantwarg zal nu moeten uit maken wie zich wereldkampioen mag noemen. De verliezer mag dan de titelhouder uitdagen tot wederom een twee kamp om de hoogste damkroon. De eerste tweekamp wil Wiersma het liefst niet in Nederland spe len, zo vertelde hij in Arco. Over zijn vertoonde spel in dit toer nooi zei Wiersma slecht gemoti veerd te zijn begonnen na een al even matige voorbereiding. "Ik heb vier goede partijen ge speeld", aldus Wiersma. "Die te gen Mitsjanski was wel de beste, waarschijnlijk van het hele toer nooi. Verder speelde ik vier rede lijke duels en drie van mindere kwaliteit. Over het algemeen viel het peil me hier tegen". Rob Clerc speelde tegen Gantwarg op winst om een zo hoog mogelij ke positie te bereiken. Hij kon in theorie nog naast Tsjegolev op de DEN HAAG (ANP) - Het Neder landse A-team zal 17 december naar Israël reizen om daar drie damwedstrijden te spelen tegen het nationale Israëlische team. Op dezelfde dag vertrekt de ploeg van Nederland B naar Frankrijk, waar eveneens drie wedstrijden worden gespeeld tegen de Franse A-équipe. Voorts is bekend geworden dat er in 1978 geen toernooien gehou den zullen worden om de wereld titels voor de jeugd en de dames. De Nederlandse dammers Wiersma en Clerc zullen met Gantwarg en Tsjegolev uit de Sovjef-Unie van 11 tot en met 16 december in Utrecht een vierkamp spelen. In deze vierkamp komen de spelers twee keer tegen elkaar uit. tweede plaats komen, maar ver loor. Op dat moment streed Wierma in een wat lastig eindspel van elk vijf tegen vijf schijven. Tsjegolev was na een foutje van de Neder lander- plotseling scherp gaan spelen en dwong Wiersma tot grote oplettendheid. De Mosko- viet heeft nog lang naar winst mogelijkheden gezocht maar zo ver liet Wiersma het niet te ko men en op zijn voorstel werd tot remse besloten. Op de gedeelde vierde plaats ein digden Bastiaanet en Korenevs- ki. Door dit resultaat haalden beide spelers het niveau van in ternationaal meester. Een fraaie prestatie van de Nederlander, die in de laatste ronde het remise voorstel van Mitsjanski na 20 zet ten aanvaardde. Mitsjanski moet nu met Clerc een tweekamp spe len om de zesde plaats, die ook nog recht geeft op automatische plaatsing voor de eindstrijd van het toernooi om de wereldtitel 1980 in Mali. Frank Drost, die lange tijd goed meedraaide, besloot het toernooi met een nederlaag. Hij zag over de damcombinatie, die Kore- nevski tot zijn beschikking had, heen. De Nederlandse nationale kampioen eindigde nu als achtste en zal in Mali weer in de halve finales moeten beginnen. De uitslag van de elfde ronde: Mitsjanski (Sov)-Bastiaannet (Ned) 1-1, Verpoest (Bel)-N'Daye (Mal) 0-2, Gant- wart (Sov)-Clerc (Ned) 2-0, Tsjegolev (Sov)-Wiersma (Ned) 1-1, Korenevski (Sov)-Drost (Ned) 2-0, Diaw (Sen)-Nim- bi (Kon) 1-1. Eindstand: 1. Wiersma en Gantwarg 15,2. Tsjegolev 14, 4. Bastiaannet en Korenevski 13, 6. Mitsjanski 12. 8. Drost 10. BUENOS AIRES (ANP) - De 23ste schaakolympiade gaat door ondanks de ontvoering van, de voorzitter van het or ganisatiecomité in Buenos Aires. Rodolfo Zanlungo, de 54-jarige voorzitter, werd vo rige week woensdag ontvoerd nadat hij meermalen was ge sommeerd de schaakolym piade in de Argentijnse hoofdstad af te gelasten. De ontvoering heeft de Argen tijnse schaakbond niet tot af gelasting gedwongen. In middels werd Alejandro Nogues benoemd tot interim voorzitter. De 23ste schaako lympiade begint woensdag en duurt tot 12 november. Voor dit toernooi hebben 73 lan den, waaronder Nederland, ingeschreven. De bondsraad van de Konink lijke Nederlandse Schaak bond (KNSB) heeft zaterdag tijdens zyn najaarsvergade ring in Utrecht besloten Ana toli Karpov een gelukstele gram te sturen naar aanlei ding van zijn geprolongeerde wereldtitel. Voorts liet het be stuur van de KNSB weten dat het bij het komende congres van de internationale federa tie (FIDE) in Argentinië de kandidatuur van de IJslander Olafsson als opvolger van Euwe zal steunen. Israël heeft zich geplaatst voor de finaleronde van het schaaktoernooi om de Euro pese beker voor landenteams. De beslissing viel in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam. LUGANO (ANP) - Joop Zoetemelk heeft de huidige heerschappij van een handvol Nederlanders in de internationale profwieler sport nogmaals ondersteept in de laatste wedstrijd van het wegseizoen. Zoetemelk won de Grote Prijs van Lugano, een in dividuele tijdrit over 77,5 in een nieuwe recordtijd. Hij distan- cieerde zijn voornaamste bela ger, oud wereldkampioen Fran cesco Moser, met bijna drie mi nuten. Het betekende de veertiende overwinning van Zoetemelk, die geen specifieke tijdrijder is als het niet op een sterk geacci denteerd terrein te doen is. In Lugano had Zoetemelk, die ken nelijk altijd goed rijdt in Zwit serland, want kort geleden won hij ook al voor de vierde keer dwars door Lausanne, eveneens in nieuwe recordtijd. Zoetemelk startte bijzonder snel. De eerste (van vijf) ronde van 15,5 kilometer legde hij af in 19.52.5. Dat had hem in het ver leden nooit iemand voorgedaan. Later zakte zijn tempo iets, maar hij legde wel elke ronde af in een tijd onder de 21 minuten. Er moest dan ook een nieuwe re cordtijd uitkomen. Zoetemelk haalde het ruim. Hij was een minuut en 42 seconden sneller dan Felice Gimondi in 1972 en finishte met een gemiddelde snelheid van 45.573 kilometer per uur. De uitslag van de Grote Prijs van Lugano is: 1. Joop Zoetemelk (Ned) 77,5 kom in 1 uur, 42 min en 1,9 sec. gemiddeld: 45.573 km/u nieuw record, 2. Francesco Mo ser (Ita) op 2 min en 55 sec., 3. Bernt Johansson (Zwe) op 4 min. en 1 sec., 4. Roy Schuiten (Ned) Karpou met een kroon en op 5 min. en 19 sec. n. Zonder doornen, zo te z Kortsjnoi komt niet - Bobby Fischer gaat weer spelen... BAGUIO-STAD (ANP) - Viktor Kortsjnoi is zaterdag in Baguio Stad niet verschenen voor de of ficiële sluitingsceremonie. De verliezer in de tweekamp om de -wereldtitel tegen Anatoli Karpov wilde óp deze wijze protesteren tegen de ongelijke omstandighe den tijdens de beslissende partij. Een lachende Karpov kreeg een kroon van rozen op zijn hoofd ge drukt ten teken dat hij wereld kampioen van de schaakwereld is. Tevens werden de geldprijzen overhandigd. Karpov kreeg een cheque van 658.968 Zwitserse francs (ongeveer 870.000 gulden). De Brit Keene nam uit naam van Kortsjnoi een cheque van 395.381,25 Zwitserse francs in ontvangst (ongeveer 530.000 gul den). Op de cheque van Kortsjnoi stond de toevoeging vermeld: "Deze cheque is niet geldig alvo rens de Philippijnse schaakfede ratie een getekende verklaring van ontvangst heeft gekregen. Een handtekening van degene voor wie de cheque bestemd is, betekent dat hij de strijd om de wereldtitel 1978 definitief als beëindigd beschouwd". Op de cheque van Karpov stond geen "boodschap". Intussen deden in Baguio geruch ten de ronde dat oud-wereld- kampioen Bobby Fischer een prijzengeld van 5 miljoen dollar (10 miljoen gulden) zou worden geboden voor het spelen van een tweekamp tegen de huidige titel houder Karpov. De tengere Rus verklaarde onlangs dat hij hoopte dat Fischer uit zijn schuilplaats tevoorschijn zou komen om nog eens tegen hem te spelen. Vorige week arriveerde Fischer in Bel grado voor een bezoek aan zijn vriend Gligoric. Fischer aan vaardde daar de uitnodiging om een wedstrijd te schaken tegen de Joegoslaaf. Fischer ontvangt een gage van een miljoen dollar (twee miljoen gulden). De wedstryd Fi- scher-Gligoric is gepland voor eind maart van het volgend jaar en zal plaatsvinden in Belgrado.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14