NEC-trainer Looyen: „Draaisma floot laf" TIENTAL VAN PSV TOONT KARAKTER SCOREBORD T wente-Eagle attractief door blunders Eerste nederlaag komt hard aan Topscorers Krol niet tegen Lausanne MAANDAG 23 OKTOBER 1978 PAGINA 13 SPORT Feyenoord supporters dreigen met rellen ROTTERDAM (GPD) - Ano nieme supporters van Feye noord hebben in een brief aan de supportersvereniging van de stadionclub gedreigd op grote schaal rellen te schoppen als zij niet in het bezit komen van plaatsbe wijzen voor de wedstrijd Ajax-Feyenoord, die zater dag in Amsterdam wordt ge speeld. Naar aanleiding van de moeilijkheden tijdens en na de wedstrijd Volendam- Feyenoord van vorige week heeft het bestuur van de supportersvereniging in overleg met Feyenoord be sloten toegangskaarten voor de wedstrijd tegen Ajax al leen uit te reiken aan leden van de Rotterdamse voet balclub en de supporters vereniging. De kwaadwillende supporters van Feyenoord zijn over dat besluit zeer verbolgen. Zij dreigen zwarthandelaren in elkaar te slaan en Ajax-sup- porters toegangskaarten te ontfutselen. Voorts willen zij op verschillende punten het Ajax-stadion en masse be stormen om alsnog de wed strijd te kunnen bijwonen. In de brief kondigen de suppor ters voorts aan, op de vuist te gaan met de aanhangers van Ajax die gewoonlijk de be ruchte „F-side" bevol ken. Jan van de Schoor, voorzitter van de supportersvereniging van Feyenoord, gelooft ech ter dat het niet zo ver zal ko men. Niettemin zal hij deze week met Ajax contact op nemen om overleg te plegen over de veiligheidsmaatre gelen. Voorts organiseert de supportersvereniging vrij dag een gesprek met het be stuur van Feyenoord, de di rectie van het stadion, de spelers en de aanhang van Feyenoord. „Alle supporters zijn van harte welkom", al dus Van de Schoor, „on geacht of zij lid zijn van de supportersvereniging". NIJMEGEN (GPD) - NEC komt de eer toe dit seizoen het langst ongeslagen te zijn gebleven in de eredivisie. Tegen koploper Ajax moest het trotse Nijmeegse record er ernstig aan geloven. spelgeval, blijf je natuurlijk Zo ver zou het wellicht niet zijn ge komen als er in de 69ste minuut voor buitenspel was gevlagd of gefloten. Omdat zowel grens rechter Theo Vinke als arbiter Bouke Draaisma dit nalieten, kon Tsjeu la Ling na de dieptepass van voorstopper Kees Zwam- born ongestoord zijn gang gaan en Ajax aan een bevrijdende voorsprong helpen. Kardinale punt Deze fel omstreden treffer werd het kardinale punt in de wel span nende, maar met bitter weinig oogstrelend voetbal gelardeerde wedstrijd, die geruime tijd over rijp leek voor een onbeslist eind resultaat. Toen de ban eenmaal was gebroken, kon het door bles- sureproblémen gekwelde Ajax de rust opbrengen om in de al lerlaatste minuut via Schoenaker nog meer afstand te nemen van de ontgoochelde Nijmegenaren die andermaal tevergeefs hun beklag deden omdat er sprake van hands zou zijn geweest. De eerste nederlaag na negen wed strijden kwam bij NEC wel hard aan. Trainer Leen Looyen trilde van woede bij zijn terugblik op dit voor zijn equipe wat drama- tisch verlopen duel. ,,Ik heb er lak aan als dit mij op een boete komt te staan, maar ik vind wel dat de scheidsrechter laf heeft gefloten en de grensrechter op bepaalde momenten heeft staan slapen. Het liep helemaal zoals wij ons gedacht hadden. Natuurlijk heb ben wij ons aangepast aan dit Ajax en misschien is dat de amu sementswaarde niet ten goede gekomen. Maar NEC heeft be paald niet negatief gevoetbald We lieten ons vaak terugzakken tot de middenlijn, maar doe je dat niet, dan graaf je je tegen Ajax met zijn diepgangers je eigen graf. De achterhoede opereerde vrij dicht tegen de middenlinie aan. Dan moet je wel bij buiten spelsituaties op de grensrechter of scheidsrechter aankunnen. Ik trek de integriteit van de leiding niet in twijfel, maar vind wel dat er laf werd gefloten. Op het mid denveld kregen we een aantal dubieuze vrije trappen mee. Die had hij van mij mogen houden, als er maar gefloten was bij situa ties die strafschoprijp waren. Als dan bovendien nog een grens rechter niet oplet bij een buiten- 1. Kees Kist (AZ'67) 2. Ray Clarke (Ajax) en Theo Jong (Roda) 4. Willy van der Kuylen (PSV) r", aldus de hevig ver bolgen Leen Looyen. Arbiter Draaisma wees de protes ten van de Nijmegenaren reso luut van de hand. Zijn relaas: „Op het moment van spelen was er geen sprake van buitenspel. Dc grensrechter bevond zich op èèn lijn en op hem heb ik speciaal gelet. Bovendien heb ik het hem nadien gevraagd. Het handsgeval voor het doel van Ajax vond ik geen strafschop waard. De bal rolde via de voet en het been van een Ajax-speler tegen zijn arm en naar mijn oordeel was dat geen strafbaar hands". „Kneusjes" De beslissingen van Draaisma kwamen overigens wel goed in de kraam te pas van het niet in zijn gewone doen zijnde Ajax. Zon neklaar bleek dat de hoofdstede lijke formatie moeilijk zonder spelbepaler Ruud Krol kan. Ajax telt flink wat „kneusjes" in dit nog prille seizoen. Naast Krol moest ook de geblesseerde Pim van Dord het laten afweten, ter wijl Erkens en Schoenaker een nog verre van fitte indruk maak ten en tot overmaat van ramp Jan Everse voortijdig het veld moest ruimen voor de tot wisselspeler gedegradeerde Meijer. Zonder de impulsen van Ruud Krol bleek Ajax in het Goffert-stadion niet bij machte de wedstrijd naar zijn hand te zetten. Het tweetal spitsen, Clarke en Ling, waarmee de Amsterdammers opereerden, was zelden aanspeelbaar en bo vendien was de opbouw van de Ajax-aanval bijzonder matig. In verdedigend opzicht kon NEC met Dries Visser als solide voor stopper en Pleun Strik als rust- brengende organisator het kar wei dan ook gemakkelijk Ling, hoewel niet slecht acterend, trof in Willemse een nauwgezet bewaker, en Clarke, die de op dracht had om naar de flanken uit te wijken teneinde Dries Visser uit het centrum te lokken, werd door zijn ex-Spartaanse collega afdoende aan banden gelegd. Vanuit de tweede lijn moest het bij Ajax komen van hangende spits Soeren Lerby, de opko mende Hans Erkens en de slechts schoorvoetend op avontuur gaande Simon Tahamata. Ajax toonde bij vlagen wel meer kwaliteit, doch een waarborg vooreen gunstig resultaat was dit allerminst. De betere mogelijk heden waren voor NEC dat wel iswaar veel storende arbeid ver richtte maar de aanval beslist niet schuwde. Na een half uur strand de een geprikkelde Surau, kort nadat hij was opgeschreven we gens spelbederf, op het uitgesto ken been van doelman Schrij- Ook in de tweede helft was het be paald geen eenrichtingsverkeer in het Goffert-stadion. De aan- valsacties van NEC werden ech ter herhaaldelijk gedwarsboomd door de buitenspel val. Ajax kreeg na rust iets meer greep op het spel van de Nijmegenaren die niettemin na een geslaagde com binatie tussen Surau en Marijnis- sen dicht bij de openingstreffer kwamen. Vijf minuten later be spaarde Ajax zich veel zorgen door het koppie erbij te houden toen arbiter Draaisma een duide lijk buitenspelgcval van Ling over het hoofd zag. Kees Zwam- born, die verdienstelijk speelde maar Krol bij lange na niet kon doen vergeten, verzond de pass waarop Ling, met druk appelle rende en te laat reagerende Wil lemse in zijn kielzog, de uitgelo pen doelman Schellekens in de luren legde: 0-1. Ling: „Ik bui tenspel? Kletskoek! Mijn tegen stander stond gewoon verkeerd opgesteld. Bovendien had die keeper zeep in zijn handen" Katachtig Als het met de moed der wanhoop terugvechtende NEC, dat zich evenals het Nijmeegse publiek danig opwond toen bij een handsbal van Schoenaker de bal niet op de stip belandde, zeven minuten later op gelijke hoogte was gekomen, zou dat geen ver bazing hebben gewekt. Evenmin zal doelman Schrijvers zich heb ben behoeven te schamen als hij had misgetast op het vlammende schot van de kort tevoren voor Jos Hendriks ingevallen Frans Janssen. Met een katachtige reac tie voorkwam de Ajax-goalie de door velen „getelde" Nijmeegse gelijkmaker. NEC-doelman Schellekens moest zich in de allerlaatste minuut ge wonnen geven toen hij na het on derscheppen van een Amster damse counter ter hoogte van de middencirkel een gapend doel achter zit liet, waar Schoenaker, opnieuw naar hands riekende overtreding, de bal haarzuiver inpriemde: 0-2. „Zuiver hands" De als toeschouwer aanwezige Ruud Krol verklaarde na afloop: „Een zuiver handsgeval, maar Dick schoot hem wel heel goed in". Trainer Cor Brom ten slotte: „Mazzelgoals? Nou, dan heeft Ajax vandaag een keef het geluk aan zijn zijde gehad". De Groningse arbiter Draaisma die ook Tahamata wegens spelbederf noteerde en bij vele Nijmegena ren de gebeten hond was, werd na afloop uit veiligheidsoverwegin gen in Arnhem op de trein ge zet. NIJMEGEN (GPD) - Ruud Krol zal volgende week woensdag in Zwit serland niet van de partij zijn om met Ajax tegen Lausanne Sport te spelen. De libero, die vorige week een spierscheuring in het bovenbeen opliep, dient zich op doktersadvies vanaf vandaag tien dagen van alle trainingsarbeid te onthouden. Krol zondag na afloop van NEC- Ajax: „Ik weet dat trainer Brom me er volgende week tijdens de return in Zwitserland graag bij heeft. Maar het lijkt me duidelijk dat dat een vrome wens zal blij ven. Ajax-Feyenoord is helemaal van de baan, maar die wedstrijd in Zwitserland haal ik, zoals ik me thans voel, evenmin". Ook ten aanzien van de op 15 no vember in het Feyenoord-stadion tegen de DDR te spelen interland van Oranje heeft Krol zijn twij fels: „Dit kan wel eens een lang durige zaak worden. Ik zie het somber in". Jan Everse, die gisteren opnieuw uitviel, traint overigens deze week wel. Evenals Pim van Dord, met wiens blessure het eveneens meevalt. VOETBAL - Scheidsrechter Van Hans wijk uit Hoogvliet bleek za terdag in Den Haag niet van zin het sein voor de aftrap van de tweede helft van SVPTT-Unicum (derde klasse) te geven. De scheidsrechter was tot staking overgegaan omdat hij vond dat de spelers van Unicum en het publiek een dreigende hou ding hadden aangen EREDIVISIE EERSTE DIVISIE NEC - Ajax 0-2 2-1 3-1 FC Vlaardingen - FC Dordrecht 3-2 FC Utrecht - FC Den Haag 5-3 0-0 PEC/Zwolle - AZ'67 0-0 1-1 FC Amsterdam - De Graafschap 5-2 FC Twente - Go Ahead Eagles 1-2 3-2 Volendam - PSV 1-2 FC Den Bosch - SC Amersfoort 3-0 Roda JC - FC VW 1-2 Feyenoord - Vitesse 3-0 Fortuna SC 10 6 3 1 15 23-8 Ajax 10 9 0 1 18 33-7 Groningen 9 4 5 0 13 10-4 PSV 10 7 1 2 15 24-7 Wageningen 9 4 4 1 12 16-9 Roda JC 10 6 3 1 15 19-6 Willem II 10 3 6 1 12 16-9 Feyenoord 10 4 4 2 12 15-6 Amsterdam 10 4 4 2 12 13-7 Twente 10 3 6 1 12 14-9 Excelsior 10 4 4 2 12 15-12 Go Ahead Eagles 10 4 4 2 12 14-11 Graafschap 8 4 3 1 11 19-13 MW 10 4 3 3 11 9-11 Heracles 9 3 5 1 11 11-8 AZ'67 10 4 2 4 10 27-20 Eindhoven 8 2 6 0 10 6-3 Sparta 10 4 2 4 10 13-14 Den BoschJ 9 3 3 3 9 10-8 NEC 9 17 1 9 7-6 Cambuur 10 3 3 4 9 10-14 NAC 10 2 5 3 9 16-24 Veendam 9 3 2 4 8 13-14 Utrecht 9 2 3 4 7 12-16 Telstar 9 2 3 4 7 12-17 PEC/Zwolle 10 0 7 3 7 5-12 Dordrecht 10 2 3 5 7 10-17 Haarlem 10 1 5 4 7 9-22 Heerenveen 10 2 3 5 7 7-16 Volendam 10 2 2 6 6 11-17 Vlaardingen 9 2 2 5 6 9-14 Den Haag 10 1 4 5 6 8-16 Amersfoort 9 2 2 5 6 12-20 Vitesse 10 1 4 5 6 9-22 SVV 9 13 5 5 11-19 VW 10 2 2 6 6 5-24 Helmond Sp. 9 2 0 7 4 13-23 Ling: ("Ik buitenspel? Kletskoek") scoort Ajax' fel omstreden eerste treffer. Toon Willemse kan daar niets aan veranderen. VOLENDAM (GPD) - Tot acht minuten voor tijd heeft Volendam gister middag kunnen dromen van een voetbalstunt op de na ryst steeds aan vallende landskampioen PSV. Toen stortte de massaal verdedigende Volendamse formatie binnen èèn minuut tweemaal in, door treffers van Harry Lubse en Ger Deijkers: 1-2. En dat terwijl PSV in de slotfase met tien man verder moest voetballen door het uitvallen van Paul Postuma, die met vermoedelijk een gebroken jukbeen naar een ziekenhuis werd gebracht. Vreugde uiteraard na afloop bij de Eindhovenaren, die ondanks de speler- spech toch bleven doorgaan. Het betere voetbal van PSV werd uiteinde lijk toch beloond. Volendam-trainer Jan Mak was uiteraard zwaar te leurgesteld: „Toen PSV met tien spelers verder moest gaan, bleef Vo lendam dom verdedigen. Dat was niet nodig geweest. Een aantal per soonlijke fouten deed ons bovendien de das om". Jan Mak was verder van oordeel dat Volendam beide punten cadeau had gedaan. Collega Kees Rijvers van PSV prees het karakter van het Eindhovense tiental. „We hebben verdiend gewonnen. Vooral jongens als Adrie van Kraay en Ernie Brandts toonden hun waarde voor de ploeg, toen het' lange tijd niet wilde vlotten. PSV miste Willy van de Kerkhof, Willy van der Kuylen en doelman Jan van Beveren. Pas na rust heb ik Renè van de Kerkhof ingezet. Hij is hersteld van een operatie en zijn meespelen was op dat moment hard nodig. Renè durfde het gelukkig aan". Overigens kampt niet alleen PSV met pech. Ook Volendam heeft proble men. De Volendammers misten gisteren de geblesseerde spelers Dick Helling, Cor Zonneveld en Dick de Boer, terwijl Dick Bond door fami lieomstandigheden (zijn schoonvader is overleden) niet wilde voetbal len. Ver na rust werd Bond toch ingezet, maar hij presteerde niets. Volendam-PSV was een boeiende strijd, waarin vaak goed werd gevoet bald. De 9000 toeschouwers hebben zich dan ook geen moment ver veeld. Voor rust ging de strijd nog gelijk op, waarbij PSV aanvallend gevaarlijker was. Het gemis van Willy van der Kuylen en de gebroeders 'Van de Kerkhof was uiteraard een flinke verzwakking voor de lands kampioen, die na 20 minuten op een 1-0-achterstand werd gezet. Via een Harry Lubse (12) is doelman Hoek te vlug af en scoort over de hoofden van Guyt (3), Van Mierlo en Vonk (r). fraaie actie van de kleine, hard werkende Klaas Tuip, schoot Paul Bij vank de bal zuiver in de hoek: 1-0. Na de hervatting was bij Volendam de debuterende Kraal vervangen door Klaas Kwakman, terwijl Renè van de Kerkhof PSV kwam versterken. Hij verving vleugelspits Hoyer. In deze spannende tweede helft was PSV voortdurend sterker. Volendam stelde daar zo nu en dan een schaarse uitval tegenover. In het Volendam se strafschopgebied werden intussen enorme gevechten geleverd, waarbij de Volendamse defensie haar kracht toonde. Enkele keren moest doelman Frans Hoek redding brengen bij onder meer inzetten van Renè van de Kerkhof, Lubse en Poortvliet. In de 24ste minuut raakte Stevens geblesseerd en voor hem kwam Jan Mierloo in het veld. Bij Volendam maakte wat later Paul Bij vank plaats voor Dick Bond, die mat opereerde. Kort na deze eerste wissel scoorde Kees Krijgh voor PSV. De Eindhovenaren juichten. Scheidsrechter Henk van Dijken zag er aanvankelijk een doelpunt in, maar annuleerde de treffer na overleg met de grensrechter, die heftig stond te vlaggen. Wegens buitenspel, zo werd later meegedeeld. PSV was nog maar nauwelijks over deze teleurstelling heen of nieuwe pech diende zich aan. In de 28ste minuut trad doelman Frans Hoek reddend op, maar kwam daarbij in botsing met de snel toelopende Paul Postuma, die gewond ter aarde stortte. Postuma moest hierna onder steund het veld verlaten en aangezien PSV zijn wissels reeds had ge bruikt, moest het met tien man verder gaan. Op dat moment bleek de kracht van de Rijvers-formatie, die doorging met stormlopen op de Volendamse veste. Wat niet met elf spelers lukte, slaagde met het tiental. Acht minuten voor tijd kon Harry Lubse te midden van een kluwen Volendamspelers, na een vrije schop van Renè van de Kerkhof, ongehinderd 1-1 inkoppen en vijftig seconden later werd Ger Deijkers bij een snelle PSV-aanval he lemaal vrij gelaten. De PSV'er profiteerde dankbaar van deze verdedi- gingsfout en met alleen Frans Hoek voor zich schoot hij simpel 1-2 ENSCHEDE (ANP) - Dc ooste lijke derby tussen FC Twente en Go Ahead Eagles bevestig de nog eens dat een voetbal- duel waarin de spelers grove fouten begaan vaak aantrek kelijker is clan een partijtje waarbij de 22 acteurs precies doen wat de trainers hen heb ben opgedragen. De ontmoe ting in het Diekmanstadion van Enschede kende zoveel vreemde momenten dat de 11.500 toeschouwers van be gin tot eind werden geboeid door een uitermate attractie ve wedstrijd waarin arbiter Jan Keizer overigens een be langrijke rol speelde door de meest verrassende beslissin gen te nemen. Het begon al in de derde minuut de bezoekers, die uiteindelijk verdiend met 2-1 zouden ze gevieren en FC Twente aldus de eerste nederlaag van het seizoen bezorgden. Nadat Gritter aan de andere kant een uitstekende kans op een treffer had laten liggen trapte Van Zoghei in die der de minuut ver uit. De bal stuitte één keer op de grond en zette vervolgens koers rich ting Pasveerde goalie van de thuisclub die buiten het straf schopgebied zijn handen niet wilde gebruiken, maar tot zijn ontzetting het leer zag doorschieten. Voor Groene- weg was hel toen niet moeilijk meer te scorenal moest hij dat wel met een paar pijnlijke ribben bekopen omdat Pas veer hem een flinke por toe diende toen hij hem passeer de. Keizer vond blijkbaar dat Pasveers' blunder al genoeg straf betekende en hield de gele kaart in zijn zak. In de 22ste minuut schitterde Keizer opnieuw door afwe zigheid toen Krist lansen na een hoekschop van Groeneweg doel trof en Van der Vall de bal van achter de doellijn weghaalde. De arbiter liet gewoon doorspelen. Even la ter raakte de net weer herstel de Van Zoghei ver uitlopend fors geblesseerd aan een knie. Enig oplapwerk mocht niet baten en de Eagles moesten verder spelen met Kluiten- berg onder de lat. Vandaag zal blijken of de vrees vooreen meniscusblessure bij Van Zoghei terecht is. Het gececht werd door genoem deontwikkelingen grimmiger wat onder meer bleek uit een allesbehalve vriendschappe lijk robbertje stoeien tussen Drost en Groenewegdie hun letterlijke ruzieschoppen ech ter ook konden beëindigen zonder dat Keizer met geel in greep. Na de pauze, met Bruggink op de plaats van de zwaar geblesseerde Van Iersel, on dernam FC Twente verwoede pogingen het eerste verlies te ontlopen. Dat lukte niet, al moest Koopman een keer hardhandig ingrijpen om Thoresen af te stoppen toen deze alleen door dreigde te gaan. Keizer noleerde de sterk spelende verdediger slechts waar een gele kaart op zijn plaats was. Uit de vrije trap kogelde Thijssen tegen de lat. Met name Gritter verzuimde vervolgens enkele malen de gelijkmaker voor FC Twente op het bord te brengen In een tegenstoot was Go Ahead zeven minuten voor tijd wel succesvol. Woudsma bediende na goed doorzetten van Kris- tiansen aanvalsleider Groe neweg. die niet meer hoefde te doen dan de bal in het doel lopen (0-2). De strijd was beslist Dat Wild schut er met een schitterend schot nog 2-1 van maakte tel de slechts voor de statistiek, maar paste wel uitstekend in het sensationele beeld van de wedstrijd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13