In 1982 100.000 vacatures onvervuld Toename in aantal verkeersongelukken Kroon: zoetwaterkanaal mag worden aangelegd Regering neemt initiatief auto keuring over Singer naaimachine Justitie-duo De Ruiter en Haars: een paar apart PROGNOSE: Eem shaven minder veilig voor aanlanding LNG-gas ZATERDAG 21 OKTOBER 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Het totale aan tal geregistreerde verkeersonge vallen met al dan niet dodelijk letsel is gestegen van 54.323 in 1976 met 2,6 procent tot 55.724 in het afgelopen jaar. Het CBS heeft gisteren de definitieve cijfers ge publiceerd. Het aantal verkeers doden nam toe met 6,2 procent van 2.432 tot 2.583., het aantal ge wonden met 3,5 procent van 62.304 tot 64.476, waarvan er 22.572 ter behandeling in een zie kenhuis moesten worden opge nomen. Het verkeer eiste dus in 1977 151 doden meer dan in 1976. Deze stijging kwam in belangrijke mate tot stand door de ontwikke ling in de leeftijdsgroep 15-24 jaar. Het aantal verkeersdoden in deze groep steeg met 132 naar 780 (plus 20 procent), waarvan 352 bestuurders en passagiers van personenauto's (plus 27,5 pet.), 117 motorrijders (plus 23 pet) en 198 bromfietsers (plus 19 pet). De stijging van het aantal omgeko men jeugdige bromfietsers is des te opmerkelijker aangezien het totale aantal gedode bromfiets berijders daalde van 285 naar 275, aldus het CBS. Het aantal verkeersdeelnemers van 65 jaar en ouder dat verongelukte nam in 1977 met 3,5 procnet toe van 521 tot 539. Een belangrijke daling valt te constateren bij het aantal gedode bejaarde voetgan gers: van 172 naar 144 (- 16 pet). Het aantal omgekomen bejaar den fietsers steeg daarentegen met zes procent van 180 tot 191. De sterkste procentuele stijging in deze leeftijdsgroep trad echter op bij de bestuurders en passa giers van personenauto's: 125 doden van 65 jaar en ouder in 1976 tegen 171 in 1977 (plus 37 pet). De enige leeftijdsgroep waarin het aantal verkeersdoden is gedaald, betreft de 0-14-jarigen. In 1976 kwamen 304 kinderen in het ver keer om het leven, in 1977 291 (daling 4,3 pet). Van de dodelijke verkeersonge vallen binnen en buiten de be bouwde kom valt in 1977 t.o.v. 1976 een tegengestelde ontwik keling waar te nemen. Het aantal doden bij een ongeval binnen de bebouwde kom daalde van 956 met 2,4 procent naar 933. Buiten de bebouwde kom steeg het aan tal verkeersdoden van 1.476 met 11,8 procent tot 1.650. Het CBS tekent deze cijfers aan, dat de verkeersintensiteit op wegen buiten de bebouwde kom in 1977 met 6 procent toenam. Regionaal bezien vertoont de ontwikkeling van de verkeersonveiligheid een afwisselend beeld. Tegenover een toeneming in het afgelopen jaar van het aantal overleden ver keersslachtoffers in de provin cies Drente en Overijssel met niet minder dan resp 37 en 38 pret, staat een daling in Zeeland (23 pet), Groningen (12,5 pet), en Zuid-Holland (7 pet). Absoluut gezien vielen ook in 1977 in Noord-Brabant de meeste ver keersdoden te betreuren (434 do den), gevolgd door Gelderland (367 doden) en Noord- en Zuid- Holland (342 en 332 doden). In 1977 werd bij 5.255 verkeerson gevallen bij één of meer van de betrokken verkeersdeelnemers alcoholgebruik geconstateerd, d.w.z. bij 9,4 pet (in 1976 bij 8.4 pet) van alle ongevallen. Alco holgebruik werd voorts gecon stateerd bij 346 ongevallen met dodelijke afloop (386 doden of 14,9 pret van het totaal: in 1976 12,9 pet). Wat betreft de ontwikkeling van de verkeersonveiligheid in ons land gedurende de laatste vijfjaar, kan worden vastgesteld dat in 1972 het tot nu toe hoogste aantal ver keersdoden werd geregistreerd, namelijk 3.264. Sindsdien trad een fose daling in, die in 1976 in een stijging werd omgezet, een stijging die zich ook in 1977 voortzetten. Niettemin bleeft in 1977 het aantal verkeersdoden in ons land nog ruim 20 pet beneden het niveau van 1972. DEN HAAG (GPD) - In 1982 zullen ruim 100.000 vacatures niet kunnen worden vervuld. Tot deze becijferingen komt dr. A. B. T. M. van Schaik, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg. Voor zijn berekeningen heeft hij gebruik gemaakt van het cijfermateriaal uit Be stek '81 en uit dat van de Centrale Economische Commissie. Van Schaik komt tot de conclusie dat zowel bij de berekeningen over de werkgele genheid door de Centrale Economische Commissie als bij de berekenin gen in Bestek '81 onvoldoende rekening is gehouden met onderbezet- tings verliezen. Dat wil zeggen produktieverliezen die optreden indien te weinig mensen dit produktieapparaat bemannen. „Vergaande arbeids kostenmatiging dreigt daardoor haar doel voorbij te schieten. Arbeids plaatsen, die met de ene hand worden geschapen zouden aldus met de andere hand vernietigd kunnen worden", zo meent Van Schaik. Volgens Van Schaik kan men uit de berekeningen in Bestek '81 lezen, dat de onderbezetting van het produktieapparaat in 1982 het ongekend hoge niveau zal bereiken van 7 a 8 procent. Daarom meent Van Schaik, dat moet worden getwijfeld aan de beleidsdoelstellingen van het kabinet Zoals bekend mikt de regering op het terugdringen van de werkloosheid tot 150.000 man eind 1981. Bij ongewijzigd beleid zou de werkloosheid toenemen tot ruim 300.000. Van Schaik zegt het eens te zijn met de Centraal Economische Commissie, dat een duurzame onderbezetting van het produktieapparaat leidt tot een versnelde buitengebruikstelling van de produktiecapaciteit. Van Schaik zegt het vreemd te vinden, dat men geen rekening heeft gehou den met deze problematiek. „Dat het tekort aan personeel specifiek van aard is en veel heeft te maken met het teleurstellende verloop van de buitenlandse afzet, zoals de Centraal Economische Commissie opmerkt, is wellicht wel juist. Maar dat is nog geen reden om de mogelijke gevol gen van een tendens die zich nu al manifesteert, onbesproken te laten", aldus Van Schaik. Hij komt tot de slotsom, dat ook bij ongewijzigd beleid de kans blijft bestaan, dat duurzame onderbezetting tot versnelde buitengebruikstelling van arbeidsplaatsen leidt. De stelling van Van Schaik blijkt de laatste tijd in de praktijk al waar neembaar. Steeds meer bedrijfstakken en bedrijven klagen steen en been, dat zij niet de beschikking kunnen krijgen over vakbekwaam personeel, zoals bijvoorbeeld in de bouw en de tuinbouw. Steeds fre quenter verschijnen reclamecampagnes van diverse bedrijven om per soneel te werven. Vaak blijken deze wervingscampagnes weinig succes op te leveren. MINI-STATION DEN HAAG - Madurodam, het mini-stadje in Den Haag heeft er een aanwinst bij. Gisteren werd in het Limburgse Valkenburg een model van het schilderachtige stationnetje aan de miniatuur- gemeente overgedragen. Op de fo to staan o.a. links burgemeester Gilissen van Valkenburgburge meester Baeten van Maastricht en nog wat notabelen die dit soort gebeurtenissen plegen bij te wo- Van Agt wilde Boersma niet weg hebben DEN HAAG (ANP) - Premier Van Agt ontkent dat hij CDA- kamerlid Boersma weg wilde hebben. Hij heeft dat gisteren gezegd na afloop van de mi nisterraad. Boersma, die donderdag zijn vertrek in de fractie aankondigde, had ge zegd dat Van Agt en CDA- voorzitter Steenkamp hem liever zagen verdwijnen. „Als Boersma zoiets zegt, moet hij dat ook bewijzen", aldus Van Agt. De premier was „helemaal niet verheugd" met het vertrek dat hem zeker niet onver schillig liet. Tenslotte zijn we zes jaar lang samen minister geweest, aldus Van Agt. DELFT (ANP) - Het Hoogheem raadschap van Delfland zal in 1979 kunnen beginnen met de aanleg van het zoetwaterkanaal Waddinxveen-Voorburg. De Kroon heeft het beroep van de gemeente Nootdorp tegen de aanleg van het kanaal verworpen. Naar het zich laat aanzien, zal de zoetwatervoorziening voor het vasteland van Zuid-Holland nu binnen vijf tot zeven jaar kunnen worden gewaarborgd. Het kanaal, dat ongeveer 23 kilome ter lang wordt, krijgt gemiddeld een breedte van ongeveer 75 me ter. De kosten worden geraamd op 15 miljoen gulden. De aanleg van het kanaal is volgens Delfland noodzakelijk geworden, doordat de inlaatpunten van zoet water langs de Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg al tientallen jaren onbruikbaar zijn geworden door het verzilten van het bui tenwater, nadat de vaargeul op Rotterdam werd verdiept. Het rijk zal 90 procent van de aanleg- kosten subsidiëren. In de tussentijd kan het Hoog heemraadschap van Delfland be ginnen met die werkzaamheden voor het kanaal, waarbij ont gronding geen rol speelt. Met name kan met de bouw van het stroomwerk bij de Gouwe en van de onderdoorgang in de spoor baan Gouda-Alphen aan den Rijn worden begonnen. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland overweegt toch nog een onderzoek te laten instellen naar de noodzaak van de aanleg van dit kanaal. Een meerderheid van Gedeputeerde Staten wil nagaan of de gegevens, op grond waar van indertijd tot het opstellen van de plannen is besloten, wellicht achterhaald zouden kunnen zijn. ADVERTENTIE Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499,- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep. Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag voor f 349,-. (Evt. prijswijzigingen voorbehouden SINGER :W- tb. v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft het initiatief-wetsvoorstel van PvdA en WD over de perio dieke keuring van motorrijtuigen overgenomen. Dit betekent dat automobilisten in de toekomst zelf kunnen kiezen of zij hun auto willen laten keuren door een ga ragebedrijf dan wel dit bij een onafhankelijk keuringsstation willen laten doen. Het vorige kabinet diende een voorstel in waarbij alle nieuwere wagens door het garagebedrijf gekeurd mochten worden. Voor oudere typen moest dit gebeuren bij het onafhankelijke keurings station. Het initiatiefvoorstel werd door de kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer (WD) ingediend na dat bleek dat de Kamer niet in stemde met dit voorstel van het kabinet-Den Uyl. Inmiddels is ook de Eerste Kamer met de ini- tiatiefwet akkoord gegaan. De keuring, die verplicht wordt ge steld in het belang van de ver keersveiligheid, zal gelden voor alle motorrijtuigen, zowel parti culiere als bedrijfswagens, net als aanhangwagens en opleg gers. Minister Tuijnman zal de Kamer inlichten over de wijze waarop hij de nieuwe regelingen in wil voe ren, nadat de Koningin het wets voorstel heeft goedgekeurd. Dit is een formale zaak, die veroor zaakt wordt doordat het wets voorstel afkomstig is van de Tweede Kamer. Een „normale" wet heeft deze goedkeuring al, omdat deze wordt ingediend Protest tegen BTW-verhoging UTRECHT (ANP) - Een groot aan tal organisaties op het gebied van muziek en theater heeft gisteren in een brief aan de Tweede Ka mer geprotesteerd tegen de ver hoging van het BTW-tarief op muziek- en theateruitvoeringen van 4 naar 18 procent. De organi saties verwachten dat het thea ter- en concertbezoek zal afne men als de toegangskaartjes ten gevolgde van de BTW-verhoging duurder worden. Ze schatten dat de bezoekers in 1979 vijf miljoen gulden meer entree zullen moe ten betalen. Tot de protesterende organisaties behoren de Vereniging van Ne derlandse Toneelgezelschappen, de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties, het Nationaal Ballet, de Stichting Popmuziek Nederland de Ne derlandse Operastichting en de Kunstenaarsorganisatie NVV. door de Kroon (d.i. kabinet en koningin samen). De vorige minister van verkeer en waterstaat, Westerterp, vroeg schorsing aan van de behande ling van zijn wetsontwerp, nadat bleek dat de Kamer onoverko melijke bezwaren had tegen de regeling waar de keuring van de voertuigen diende te gebeuren. Volgens de initiatiefwet staat het nu automobilisten vrij hun wa gen te laten keuren in het kader van een grote onderhoudsbeurt. Hierdoor worden de kosten ge drukt. DEN HAAG (ANP) - De Eemsha- ven is als aanlandingsplaats voor vloeibaar aardgas minder veilig dan de Maasvlakte. Berekenin gen hebben uitgewezen dat de kans op een kritische aanvaring van een gastanker bij de Maas vlakte één op tweehonderdui- zend scheepsbewegingen is. De kans op zo'n aanvaring bij de Eemshaven is één op honderen- vijfentwintig duizend scheeps bewegingen. .Dit is gisteren gebleken uit de antwoorden die de regering op schriftelijke vra gen uit de Tweede Kamer heeft gegeven ter voorbereiding van het debat volgende week over de problematiek van de aanlanding van het vloeibaar aardgas. Een pijpleiding leggen tussen Al gerije, waar het gas vandaan komt, en Nederland is in de ogen van de regering geen reëel alter natief. Het bouwen van een aanlandings plaats in de Eemshaven en de verdere kosten die daaraan ver bonden zijn, lopen hoger op dan bij de Maasvlakte het geval ge weest zou zijn. De regering zegt die meerkosten toch verant woord te achten omdat een groot deel van de extra benodigde gel den besteeds wordt aan infra structurele werken waardoor het investeringsklimaat in het noor den nog eens extra wordt ver sterkt. Drie dagen justitiebegroting in de Tweede Kamer hebben èèn ding heel duidelijk ge maakt: minister De Ruiter en zijn staatssecretaris mevrouw Haars vormen een paar apart. Hoewel beiden deel uitmaken van het CDA, respectievelijk afkomstig van AR en CHU, zijn ze in hun optreden in de Kamer erg verschillend. Mi nister De Ruiter, met zijn pleidooi voor het recht als middel om het welzijn van de burgers te bevorderen, valt vooral bij de WD in de smaak. De liberale woord voerder bij het begrotingsde bat, mr. Max Tripels, toonde zijn grote instemming met het beleid van de bewindsman. „Zijn woorden over de func tie van het recht getuigen van een maatschappijvisie die de WD-fractie steeds tot de ha re heeft gemaakt". Tegenover de haast liberale aanpak van de minister staat de calvinistisch aandoende strengheid waarmee staats secretaris mevrouw Haars haar beleid naar buiten toe verdedigt. Vooral in het op treden voor de media komt dit verschil opvallend naar voren. Veel mensen vinden haar dan ook een kille, hoog hartige dienares van Vrouwe Justitia. Dat oordeel is alleen nog maar versterkt door alle toestanden die er geweest zijn rond de kerk-Marokkanen, de RAF-gevangen en - al in het prille begin van haar ambt als staatssecretaris - de uitwij zing van de Amerikaanse ex- CIA-man Philip Agee. Me vrouw Haars kreeg echter dinsdag in de Kamer een hart onder de riem gestoken van een man die weten kan hoe moeilijk haar werk is, de vori ge staatssecretaris van justitie mr. Zeevalking. „Politiek valt er aan dit ambt weinig eer te behalen. Een staatssecretaris van justitie wijst mensen het land uit, sluit mensen in ge vangenissen op en haalt kin deren bij hun ouders weg. En dat allemaal omdat de Ne derlandse samenleving het in bepaalde gevallen wil". Mr. Zeevalking kreeg overigens tijdens dat zelfde justitiede- bat van mevrouw Haars te ho ren dat hij haar met een aantal moeilijke zaken had opge scheept, waaronder de kerk- Marokkanen, waaraan zij weinig meer kon veranderen. Het verweer van het huidige D'66-kamerlid kwam echter direct. „Maar u kunt toch niet zeggen dat u alleen maar de winkel hebt overgenomen. Iedereen geeft tenslotte toch zijn accent aan de inboedel die hij in de winkel aan treft?" Het vreemdelingenbeleid van de staatssecretaris, waarop vanuit de Kamer nogal wat kritiek kwam, wees op nog een verschil tussen mevrouw Haars en minister De Ruiter. Haar - volgens veel kamerle den verscherpte - beleid ten aanzien van vreemdelingen is een voortzetting van de strakkere lijn die al onder Zeevalking was begonnen. Ook met betrekking tot het gevangenisbeleid en de kin derbescherming - allemaal terreinen die onder de staats secretaris ressorteren - zijn weinige nieuwe initiatieven te bespeuren. Of het moest de afremming van de kwalitatie ve groei van de kinderbe scherming zijn, waarvoor 24 miljoen gulden minder wordt uitgetrokken. Dit voornemen is de staatssecretaris niet be paald in dank afgenomen, noch door een groot deel van de Tweede Kamer, noch door de organisaties op het terrein van de kinderbescher ming. Wat betreft de aanpak van zijn werkterrein laat minister De Ruiter een geheel ander ge luid horen. Na zes jaar Van Agt op het ministerie van jus titie, presenteert de nieuwe bewindsman, die zelf een specialist is op het gebied van jeugdrecht, een aantal op merkelijke plannen voor nieuwe wetgeving. Al zegt hij er wel meteen bij dat wetge ving een erg langdurig proces is, waarbij meestal de volgen de minister de vruchten plukt van wat zijn voorganger ge zaaid heeft. Nieuwe initiatie ven zijn onder meer aange kondigd voor wat betreft de verlaging van de meerderja righeid tot 18 jaar. Ook bij de PvdA is men tame lijk ingenomen met de oud- rechter en oud-rector-magni- ficus van de Vrije Universi teit. Na de vele weigeringen die Van Agt tijdens de forma tie kreeg te horen van kandi daat-bewindslieden voor jus titie (onder anderen van De Gaay Fortman sr.) keek men wat argwanend tegen het „onbeschreven blad" De Rui ter aan. Maar op Prinsjesdag was De Ruiter zowat de enige bewindsman die zich in de lof Staatssecretaris Haars van de oppositie mocht ver heugen. Niet ontkend kan dan ook worden dat er een frisse wind waait op justitie. Na zes jaar Van Agt, met zijn trage werktempo en zijn steeds conservatieve kijk op de maatschappelijke ontwik kelingen, lijkt De Ruiter de man die het raam van het sombere gebouw op het Haagse Plein wat meer open kan zetten. Een eigen stand punt neemt De Ruiter ook in ten aanzien van abortus, het meest precaire onderwerp dat het kabinet op zijn weg heeft gevonden. De Ruiter heeft zich los weten te maken van de vastgeroeste standpunten binnen het CDA, en slaagde erin binnen korte tijd met zijn WD-collega van volksge zondheid, Ginjaar, een com promis-wetsontwerp uit te werken dat naar zijn mening en van het meer verlichte deel van het CDA een redelijke rechtsbescherming van het ongeboren leven bevat. Voordat De Ruiter minister werd, was al bekend hoe zijn opvatting over abortus luid de. Dat De Ruiter niet op de starre lijn-Van Agt of -Garde niers zat, wist Van Agt dan ook toen hij hem uitnodigde in het kabinet zitting te ne men. En ook al wist Van Agt het niet, men kan veilig aan nemen dat de abortuskwestie uitvoerig tussen hem en Dei Ruiter is besproken, toen De' Ruiter voor het minister sambt werd gepolst. De Ruiter heeft echter in het kabinet krachtige tegenstand ontmoet. Gardeniers, An- driessen, Peijnenburg en, naar verluidt, ook Beelaerts van Blokland hebben zich al tegen het compromis-voor stel uitgesproken. Het kabi net moet nu de komende we ken een oplossing bereiken, want, zoals bekend, het ont werp moet voor 1 januari bij de Tweede Kamer zijn inge diend. Lukt dat niet, dan mag volgens het regeerakkoord de Tweede Kamer zelf een wets ontwerp indienen, wat bete kent dat de weg vrij is voor een nieuw PvdA-WD-initia- tief. De Ruiter lijkt, gesteund door Aantjes, niet van plan voor de druk uit KVP-kring en een deel van de CHU te wijken. Alles hangt daarbij af van Andriessen, hij is de spil waaromheen de tegenstand draait. Gaat Andriessen ak koord met het compromis van De Ruiter en Ginjaar, dan sluiten Peijnenburg en Bee laerts zich aan. Gardeniers kan als indienster van het ou de CD A-ontwerp wellicht in grote gewetensnood komen, maar als zij om die reden af treedt, vloeit er geen kabi netscrisis uit voort. Houdt Andriessen zijn been stijf, dan steunen de andere tegen standers hem zonder twijfel en valt het kabinet uiteen Aan De Ruiter dus de taak om zijn aarzelende collega's te overtuigen dat de CDA-prin- cipes in het voorstel in vol doende mate zijn terug te vinden, uitgaande van het be sef dat het CDA in een coali tiekabinet niet voor honderd procent zijn zin kan krijgen, ook al gaat het om abor tus.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7