Leiden verkopen is voor de VVV t "keiharde zaak" Beter praten met de leiding van ziekenhuizen Twee avonden Taptade'78 in Groenoordhal Najaars-expositie Galerie Gabriels UNIEKE OVERLEGGROEP ONDERNEMINGSRADEN IN LEIDSE REGIO BUNDELT KRACHTEN Nota "Basis voor beleid' 11 11 v.d. Water een reklamebureau datnietsteveel is een baan waarin nietstegekis werktekenaar Post,Mark,van Brussel LEIDEN - Een vreemdeling die vroeger de stadspoort naderde, werd vaak afgeschrikt. Hij wilde iets, zocht iets, wat de stad hem bieden kon. Om te beginnen: een goed glas bier, een maaltijd en een bed. En morgen: gast vrijheid, ontspanning, een prettige herinnering en koopwaar. De vreemdeling wil daar best voor betalen. En de stad wil er terecht iets voor krijgen. Er is sprake van een vraag- en aanbod-situatie, ruilverkeer. Nu kan de vreemdeling op goed geluk zijn eigen weg vinden. Hij kan ook om raad vragen aan de eerste de beste die hij tegenkofnt. Het is niet ondenkbaar dat de poortwachter hem die raad wil geven. Deze "portier van de stad" heeft immers niet altijd het barse uiterlijk dat ongewenste vreem delingen moet afschrikken. Zijn gezicht staat misschien zelfs vriendelijk, zeker als de stad graag vreemdelingen binnen haar poorten toelaat. Dit historisch tafereeltje zal - in zijn simpelheid - wel ongeveer klop pen met de werkelijkheid van toen. Vandaag de dag heeft de poortwachter een nieuwe naam, een kantoortje, een vriendelijk gezicht en een takenpakket. De Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingen Verkeer werd portier en gastheer, gids en vraagbaak voor adviezen, infor- ADVERTENTIE matie en een antwoord op 1001 vragen. Een niet meer weg te denken functie in de samenle ving van vandaag. Want de VW wordt juist om die veelzijdigheid steeds vaker en vanzelfsprekend Het aantal mondelinge, schriftelij ke en telefonische inlichtingen is sinds 1972 met 80% gestegen. Het aantal inlichtingen bedroeg in 1977 89.080. Het is niet langer al leen de vreemdeling die naar de stad en naar de VVV toekomt. Ook de eigen bevolking zoekt zijn vertier en heeft geld te besteden, binnen de stad en daarbuiten. En wil geïnformeerd worden. Informatie over de meest uiteenlo pende zaken. Met recht kan daar om worden gesproken van re creatief bezig zijn, het toerisme als groeisector van de maat schappij. Alle cijfers, marktver kenningen en trends wijzen er op dat er voorlopig geen sprake kan zijn van "grenzen aan de groei" Vragen ANTIEKE EN STIJLKLOKItEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG Reden voor de VW-Leiden om zich te bezinnen over vragen als: wat willen we, waar zijn we mee bezig en voor wie? En ook wat kunnen we doen als Eén en ander heeft de VW vastgelegd in een deze week verschenen nota met als titel: "Een basis voor be leid". Met het oog op een voort durend stijgende vraag, een steeds gevarieerder behoeften- en verwachtingspatroon en ge zien het feit dat het tekort op de reisbalans in 1977 met 35% is toe genomen tot een totaalbedrag Noordeinde 157a, Den Haag. Tel. 070-658472 Schilderijen van meesters uit de romantische- en Haagse school van bijna 3V2 miljard gulden is het van groot belang de vele mil joenen guldens die jaarlijks be steed worden aan toerisme en re creatie zo mogelijk in goede ba nen te leiden. Het richten van de aandacht op Leiden en omgeving is bij uitstek een VW-taak en vraagt van de VW een actief beleid. In de eer ste plaats een actief promotiebe leid van het product "Leiden", waarin begrippen als kwaliteit en imago, presentatie en "verpak king" een even keiharde rol spe len als in de commerciële sector. Waarbij "winst" hier best ver taald mag worden met "rende ment" en "concurrenten" best "collega's" mogen heten, maar waarbij het heel gewoon, heel nuchter gaat om het aantrekken van consumenten, het bewerken van een markt. En in dit bijzon dere, bijna uitzonderlijke geval, een groei-markt. Onderbezetting Kijken we naar de situatie van van daag dan blijkt er bij de VW- Leiden duidelijk sprake te zijn van een onderbezetting. Uitbrei ding is dringend noodzakelijk. Tot de activiteiten die momenteel niet of nauwelijks aan bod ko men, maar die noodzakelijk wor den geacht, behoren: een maga zine dat regelmatig (b.v. lx per 6 weken) informatie verschaft over wat er in Leiden en in de omge ving te beleven valt; het doen or ganiseren van evenementen; het organiseren van rondleidingen (nu moet nog volstaan worden met gestencilde routebeschrij vingen en wandeltochten); het ontwerpen van advertenties en het voeren van publiciteitscam pagnes Public Relations public relations, gericht op de Leidse burgerij. De VW-Leiden bestaat nu bijna 80 jaar en mag met een redelijke ma te van tevredenheid op haar werk en de bereikte resultaten terug zien. Een feit is echter wel dat verdergaan niet simpelweg een kwestie kan zijn van: 80 jaar - en ouder - worden. De WV zit mid den in een groeiproces en mis schien zal blijken dat ze staat aan het begin van een tweede jeugd. JAN RIJSDAM ZATERDAG 21 OKTOBER 1978 De eniae buitenlandse formatie op Taptade '78: W.I.K. uit Oostende. Willy Dobben Wat de presentatie van het tweedaagse gebeuren betreft, blijft de organisatie conse quent. Was het vorig jaar de tv- en radio-presentator Hans van Willigenburg.die de show met rappe tekst begeleidde (en het jaar ervoor Alice Op- penheim), ook dit jaar is er iemand gevonden uit het Gooise wereldje die goed van de tongriem is gesneden, na melijk de televisie-presenta trice Willy Dobbe. De succesformule van voor gaande jaren is dit jaar ook in een ander opzicht terug te vinden. Er zal namelijk op nieuw een voorprogramma zijn met een gelijktijdig op treden van de m^jorettenpe- lotonsThe Kooigirls, Pauline, Ons Buiten, Toekomst, The Golden Green Stars, Little Stars en Juwelen, begeleid door muziekverenigingDe Burcht en versterkt met het majorettenpeloton van deze vereniging. Verder zal aan dit voorprogramma, dat om tien over zeven begint, ook D. V.S. uit Katwijk aan Zee meewer ken. Taptade Tune Het officiële programma begint op beide avonden om acht uur met de speciaal voor deze gebeurtenis door Koos Mark gecomponeerde Taptade Tu ne. Een groot opgezette finale zal beide avonden besluiten. De organisatie heeft ten op zichte van vorig jaar en het jaar ervoor nog een tweetal veranderingen aangebracht die niet onvermeld mogen blijven: de Groenoordhal zal ver voor de officiële opening worden opengesteld; verder zal het zg. twee-rangenstelsel worden afgeschaft. Tijdens Taptade'78 zal de Groenoordhal met een uit bundige bloemversienng ge tooid zijn dank zij een bloem- schikkersteam o.l.v. arran geur Herman van der Berg. LEIDEN - Op vrijdag 3 en zaterdag 4 november is het weer zover: veel ko per, veel muziek en vele welgevormde benen. Kortom: Taptade'78 is in aantocht. Evenals vorig jaar zal dit jaar lijks terugkerende showfes tijn, dat nu voor de derde keer zal opdoemen, worden ge houden in de Groenoordhal. De Stichting Taptade Eve nementen Leiden, die de Tap tade organiseert, heeft er dit jaar echter in plaats van eén avond twee avonden voor uitgetrokken.Dit met het oog op de te verwachten grote belangstelling. De stichting is daarbij afgegaan op de ervaringen van de ach terliggende twee jaar toen een steeds grotere mensenmenig te bezit nam van de Groenoordhal: in 1976 vijf duizend en het jaar daarop maar liefst 6300. Er moesten toen honderden mensen worden teleurgesteld omdat er geen plaats meer onbezet Volgens de organiserende stichting, die begin dit jaar werd opgericht nadat de vori ge Taptades steeds waren georganiseerd door het be stuur van de "Fourty Four Degrees", belooft Taptade'78 beslist een topper te worden. Er doen diverse k örpsen van zeer uiteenlopende aard aan Zo is er het vijftigjarige K en G uit Leiden, met senioren- en juniorenkorps, er is een op treden van de formatie die dit jaar Canada met een bezoek vereerde - het Kamper Trom petterkorps met de Fourty Four Degrees - en uit het bui tenland is te verwachten de showband W.I.K. uit Oosten de, Belgie.' Verder zijn er de Euroband uit Rotterdam, D.V.S.uit Katwijk aan Zee, Wilhelmus uit Sliedrecht en niet te vergeten: Jubal uit Dordrecht. Vooral laatstge noemd korps oogstte vorig jaar veel succes, zoals bleek uit een enquete die na afloop werd gehouden onder het publiek. Jubal kreeg 16 pro cent "voorkeursstemmen', K en G 15, de Beatrixband uit- Hilversum (die dit jaar niet van de partij zal zijn) 12 en Ahoy uit Rotterdam (die eveneens verstek moet laten gaan) 9 procent. Ook dit jaar ligt het in de be doeling onder de bezoekers een enquete te houden. Men kan dan aangeven welke korpsen men volgend jaar, bij weer een nieuwe Taptade, graag terug wil zien. hebben een belangrijk aandeel in het pro- LEIDEN - De toekomstige regionalisering van de ge zondheidszorg en de be hoefte aan onderling con tact hebben de onderne mingsraden van een tien tal ziekenhuizen en inrich tingen in de Leidse regio de handen ineen doen slaan. Er is een Overleg groep Ondernemingsra den gevormd, die zich ten doel stelt "met elkaar van gedachten te wisselen en daardoor tot een beter on derling functioneren te raken". Hoewel de functie van deze lande lijke unieke overleggroep nog niet helemaal helder voor ogen staat, is de eerste grote vrucht al geworpen. Begin oktober organi seerde de overleggroep een sym posium in het St. Elizabeth Zie kenhuis in Leiderdorp met als thema "Inspraak door samen werking 1978". Een symposium, dat door vrij veel bestuursleden, directies en ook artsen van zie kenhuizen e.d. werd bezocht. De voorzitter van de overleggroep, de aan het ELizabethziekenhuis verbonden fysiotherapeut Ad van Houdt, meent dan ook dat er best van een succes gesproken mag worden. "De directies en be sturen van de ziekenhuizen en in richtingen weten nu wat onze be voegdheden zijn. Ze hebben ons beter leren kennen. En wij heb ben naar hen toe gezegd: luister ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS eens, wij zijn bereid tot een dia loog". De Overleggroep Ondernemings raden werd een jaar of twee gele den op poten gezet op initiatief van de ondernemingsraad van het Alphense ziekenhuis Rij noord, die zich ten opzichte van met name het Elizabethzieken- huis nogal geïsoleerd voelde. Dat eerste contact breidde zich snel uit. En inmiddels hebben zich in toaal negen ondernemingsraden en een personeelsraad (van de rijksinstelling academisch zie kenhuis) bij de overleggroep aangesloten: die van Leythenro- de, Diaconessenhuis, Rotter dams Zeehospitium (Katwijk), Sole Mio (Noordwijk), De Wilbert (Katwijk), Mariënhaven .(War mond), Overduin (Katwijk), Rij noord (Alphen) en, zoals gezegd, het Elizabethziekenhuis. Nog niet rijp Dat dit innige contact (hoewel: er wordt nog slechts één keer per kwartaal vergaderd) toch nog vrij snel tot stand kwam, heeft waar schijnlijk voor een niet onbelang rijk deel te maken met de aparte positie die de ondernemingsraad van ziekenhuis of inrichting in neemt ten opzichte van de on dernemingsraad in een commer cieel bedrijf. Daar komt bij dat de ondernemingsraad in de zieken huiswereld nog niet zo'n ver trouwd fenomeen is (in 1972 in gesteld). Bovendien zal bij de in voering van de ondernemings raad, het klimaat in de ziekenhui zen en inrichtingen vermoedelijk nog niet erg rijp zijn geweest voor inspraak en medezeggenschap. Lange tijd immers werd er in deze instellingen een beroep gedaan op de goedertierenheid en zelfo poffering van de werknemers. Werken in een ziekenhuis was een roeping. En daar kwam' in spraak niet aan te pas. Inmiddels is er wat dat betreft wel het een en ander veranderd. Maar dat houdt niet in dat de onder nemingsraden in de ziekenhui zen of inrichtingen het ook ge makkelijk hebben gekregen. Soms moeten ze nog steeds op boksen tegen een structuur die Van Houdt (rechts) en Van Gurp: zowel verouderd ais ondoor dringbaar is. De neiging om in zo'n geval het harmoniemodel te verruilen voor het conflictmodel zal dan ook niet zelden voor de hand liggen. Ad van Houdt en de secretaris van de Overleggroep Ondernemings raden Wim van Gurp (technicus bij Rijnoord) vinden echter dat het voor een ondernemingsraad in een ziekenhuis geen enkele zin heeft om als pressiegroep op te treden en het conflictmodel te volgen in een soort strijd tegen directie, bestuur en artsenstaf. "Toen wij met deze overleggroep begonnen, hebben wij gezegd: wat we gaan doen is goed met el kaar - de ondernemingsraden - praten. Maar we gaan nog beter praten met de besturen en direc ties van de instellingen. Als je straks als ondernemingsraad meer bevoegdheden krijgt - en die komen er, denk maar aan de nieuwe wet van de onderne mingsraden - dan is het gëvaar niet denkbeeldig dat je een ver wijdering van geesten krijgt tus sen ondernemingsraad en direc tie/bestuur. En dat is nooit goed", zegt Van Houdt. "Je moet goed beseffen", meent geen pressiegroep. Van Gurp, "dat als je als onder nemingsraad niet nodig bent als als je als ondernemingsraad niet nodig bent als schakel in de orga nisatie. Je bent er voor de mede zeggenschap. En ik denk dat als een directie in dat opzicht niet meewerkt, je de ondernemings raad wel kunt opdoeken". Stafconvent Van Houdt en Van Gurp erken nen dat er met name in de zie kenhuizen sprake kan zijn van een structuur, waarmee je als on dernemingsraad niet zo één twee-drie uit de voeten kunt. Dat kan bijvoorbeeld het medisch strafconvent zijn. Een club van louter medici, die kan bogen op een langdurig bestaan en die in sommige ziekenhuizen erg veel invloed uitoefent op het beleid van directie en bestuur. Het merkwaardige feit doet zich dan voor dat diezelfde medische staf ook een vertegenwoordiger heeft in de ondernemingsraad. Van Gurp beaamt dat dit een soort tweeslachtigheid kan ople veren die niet altijd even zuiver zal inwerken op de overlegsitua tie in het ziekenhuis. "Ik denk Binnen de Overleggroep Onder nemingsraden is over deze. ver reikende gedachte nog lang niet van gedachten gewisseld. En dat zal voorlopig ook wel niet gebeu ren. Waar wel over gesproken gaat worden is de vraag in hoe verre de ondernemingsraad zich ook moet gaan bezighouden met patiëntenbelangen. "Het bewa ken van patiëntenbelangen", zegt Van Houdt,1 "is eigenlijk nooit goed van de grond gekomen. En dan denk ik aan patiënten die niet tot een duidelijke categorie beho ren. Ik denk dan dat je aan alge mene belangen zou moeten den ken. Je kunt beginnen je af te vragen: hoe zou je dat belang formuleren. En dat kun je bij voorbeeld een soort patiëntensta tuut proberen op te stellen". Van Gurp: "Ik heb op het sympo sium gemerkt dat de onderne mingsraad in elk geval geen klachtenbureau voor patiënten zou moeten worden. Maar inder daad, zo'n algemene patiënten belang proberen te formuleren, dat moet kunneh. Ik denk bij voorbeeld aan het probleem van infecties in ziekenhuizen. Dat is een duidelijk algemeen patiën tenbelang, waaraan je als onder nemingsraad kunt proberen iets ADVERTENTIE ook", zegt hij, "dat als er een open overlegsituatie is, je zo'n medisch stafconvent niet persé hoeft te handhaven". "De situatie moet straks rechtge trokken worden", vult Van Houdt aan. "We moeten toe groeien naar een gelijkwaardige situatie waarin iedereen zich kan vinden. Maar ik vind niet dat je nu moet zeggen: we gaan ons nou eens afzetten tegen de medische staf. Want die heeft de ruimte die ze nu heeft om misshien wat in vloed uit te oefenen, natuurlijk wel altijd gekregen. En we moe ten niet vergeten dat de mensen in het ziekenhuis dat ook zelf vaak zo hebben gewild". Drie-delig Tijdens het symposium pleitte een ABVA-afgevaardigde ervoor om de besturen van ziekenhuizen of inrichtingen te drie-delen: een derde deel patiënten, een derde deel ondernemingsraadsleden en voor de rest oorspronkelijke be stuursleden. De werkers van het ziekenhuis, de mensen die ervan gebruik maken en het kapitaal dat ervoor nodig is, samen in en bestuur. Post, Mark, van Brussel, jong team van specialisten, kwaliteit is onze reklame. En die van onze opdrachtgevers Op dit moment: Connie v.d. Eist (19, receptioniste). Marijke Po>t (23. media-administratie), Jacques Mark (30, studio), Albert Grunwald (42, marketing, kontakten) en Hans van Brussel (26, teksten). rel goede opdrachten. Ook routine-klussen Hoop lol in je werk. En ..kanniet" ligt op hel kerkhof. man of vrouw long. Werkt nu bij n kollega-bureau. of 'n drukkerij. Weet van plakken. Komt ook zelf met ideem. Mag zichzelf goed vinden. Vmden wij onszelf ook. Blijft wel nuchter. Werkt hard, snel en goed. Hij of zij zoekt direkt kontakt met Jacques Mark. reklame-adviseurs

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3