Ik heb van mijn hobbvm'n werk gemaakt „Ik ga door tot de dood erop volgt" m ZATERDAG 21 OKTOBER 1978 PAGINA 27 p Tekst: Gerard van Putten Foto's: Jar/Aolvast Met die brief bezegelde Ad van Emmenes feitelijk zijn eigen lot in de krantenwereld. Hij ver dween uit het gezicht van het le zerspubliek, schreef en schrijft weliswaar nog in het officiële or gaan van de KNVB en 'De Scheidsrechter", maar in andere kranten en tijdschriften werd voor "de voetbalprofessor" nog maar sporadisch enige ruimte opengehouden. Zoals hij ook bij de radio ("Op 71-jange leeftijd deed ik Bulgarije-Nederland nog alleen") en televisie steeds meer op de achtergrond raakte. "Wat met name kwam omdat de sport programma's in NOS-verband werden uitgezonden", weet hij. "Zodoende kregen de vaste men sen voorrang en kwam ik niet meer aan bod". Waardoor Ad van Emmenes "vanaf de zijlijn" de opkomst van een nieuwe generatie sportjournalis ten mocht aanschouwen. Een nieuwe lichting, die erkende "he ren als Bal, Cottaar, Peereboom en Liber, afloste. Een andere aanpak van de wedstrijdbegelei ding introduceerde. Een nieuwe werkwijze, waarbij de huidige In- ter Football-directeur Maarten de Vos aan de basis stond. Die laat ste bracht in zijn verslagen de zo genaamde "quotes" in, simpeler gezegd, ook voor de meningen van trainers en spelers werd nu in de verslagen ruimte gecreëerd. Ad van Emmenes heeft, het is een bekend feit, zich nimmer voor stander van die alternatieve aan pak van zijn vak getoond. Hij kan 'voor een heleboel jongens" best waardering opbrengen, maar laat aan de andere kant doorscheme ren dat téveel verslaggevers van de nieuwe generatie hun verha len aan uitspraken van trainers of spelers ophangen. "En dat", zo vindt hij, is naar mijn mening fout. Een verslaggever moet zelf in staat zijn een oordeel over een wedstrijd te kunnen vormen. Anders deugt ie eenvoudig niet voor zijn taak" Ergernis Wat niet wegneemt dat ook Van Emmenes zich onlangs heeft geërgerd aan de kritiek, die in het NCRV-programma "Wereld van het Nieuws", op de tegenwoordi ge sportjournalisten werd ge spuid. Hoofdschuddend: "Ze hebben mijn mening gevraagd. Maar een groot gedeelte van wat ik heb gezegd hebben ze eruit ge knipt. Was blijkbaar niet negatief genoeg. Zo'n Wim van Hanegem lanceerde in dat programma nog de stomme opmerking "dat ze al tijd komen vragen wie dat doel punt heeft gemaakt". Nou en! Er kan zich in een wedstrijd altijd een situatie voordoen die niet goed valt waar te nemen Ik heb die vraag ook weieens gesteld en zal ook nu, bij de amateurwed strijden, niet aarzelen navraag over iets te doen wat mij niet dui delijk is. Daar schaam ik mij niet Waarmee Van Emmenes weer he lemaal terug is in de tegenwoor dige tijd. De man, die laatstelijk nog de voetbalreportages van de Haagse Ziekenomroep ("maar daar ben ik nu mee gestopt") "deed" en voor het NOS-pro- gramma "Langs de Lijn" de ka rakteristieken van de FC Den Haag-wedstrijden ("Ik heb wei eens gevraagd of ze het telefo nisch verslag niet konden uit zenden, uiteindelijk heb ik nog niet de stem van een ouwe zak") verzorgde, voert de werkzaamhe den voor zijn nieuwe opdracht gever met dezelfde bezieling uit als hij in het verleden "op repor tagepad" placht te gaan. Blij: 'Heerlijk om weer terug te zijn in die sfeer. Voor de wedstrijden in de bestuurskamers de opstel lingen vragen en al dat andere werk, dat daar bykomt. Ik heb alleen soms moeilgkheden met clubs die geen rugnummers dra gen. Vroeger was dat geen probleem; was een rechtsbuiten een rechtsbuiten. Daarom ga ik vaak maar naast een bestuurslid zitten. Die seint me dan de namen wel in". Verlangend: "Ik hoop met dit werk zo lang mogelijk door te kunnen gaan. Wat mij be treft desnoods tot de dood erop volgt. Het liefst op een tribune of boven mijn schrijfmachine" DEN HAAG - Nog altijd heeft Ad van Emmenes er geen enkele behoefte aan om zich bij te laten zetten in de galerij van moege schreven sportscribentenDaar waar verscheidene van zijn vak broeders met gelijkluidende verklaringen ("ik ben te oud; de sport komt mij mijn strot uit; ik heb geen enkele affiniteit meer met die jonge gastennu ze mij al met "meneer" beginnen aan te spre ken") de sportjournalistiek lieten voor wat die wasging de 81-ja rige Haagse voetbalingenieur met de gretigheid van een jonge hond. die een vette kluif wordt voorgehouden, in op de uitnodi ging van Binnenhof-chef sport Herman van Bergen om voor die krant amateurduels in de Haagse regio te gaan begeleiden Van Emmenes werd door die invitatie in staa t gesteld de draad van de voetbalverslaggeving weer op te pakken, nadat hij die inder tijd noodgedwongen had moeten loslaten op het moment dat zijn krant "Sport en Sportwereld" door het AD werd ingelijfd. Hij: "Ik vind het werkelijk enig dat ik weer verslagen mag schrij ven. Ik ben nu eenmaal een voetbalmaniak. Ga, ondanks het feit dat ik er zo'n vijfduizend wedstrijden op heb zitten nimmer met een bezwaard gevoel naar een voetbalveldOok niet als het regent stormt of vriest .In een cursiefje heb ik weieens geschreven dat het zó koud was. dat ik bij thuiskomst zeven dooie vingers had'. Ik heb er toen wel bijgezet "nóg een geluk dat het er geen tien waren Had ik dit niet kunnen schrijven" Van Emmenes kan zich door zijn unieke gedrevenheid voor het sportjournalistieke vak ("ik heb van mijn hobby mijn werk ge maakt") dan ook niet voorstellen dat sommige van zijn collega's op hun vijfendertigste al verlangend uitzien naar het ogenblik, waarop ze het vaak zo eng, denkende sportwereldje vaarwel kunnen zeggen Volkskrant redacteur Ben de Graaf bijvoorbeeld heeft in het verleden herhaalde malen uit geroepen dat ie op zijn veertig ste "uit de sport" zou stappen, omdat naar de inzichten var die journalist "je op die leeftijd nog weinig of geen binding meer hebt met de sportlieden en de sportjournalistiek "an sich" op den duur teveel een sleur dreigt te gaan worden" Van Emmenes nuchter: "De Graaf is nu dan wel over tijd, want hij is de veertig inmiddels gepasseerd".... Trots: "Ik onderhoud ondanks mijn leeftijd met verschillende voetballers nog altijd uitste kende contacten. Vooral met die van FC Den Haag. Doe ook, ondanks al die duizenden wed strijden, die ik in de loop der tijd heb bezocht, steeds nieuwe ervaringen op. Zoals laatst nog. Bij Quick-Celeritas. Voor het eerst in mijn 54-jarige carrière was ik toen aanwezig bij een wedstrijd die de scheidsrechter staakte".... Sportbericht Ad van Emmenes startte zijn loopbaan officieel ("maar ik was al een maand verslagge ver") op 1 oktober 1924 bij Moorman's Periodieke Pers dienst. Een uitgeverij, die on dermeer het toenmalige KNVB-blad "De Sportkro niek" distribueerde. Nadat hij zijn scheikundige stu die ("ik heb er weinig aan ge had, maar had er in elk geval wel logisch door leren den ken") succesvol had afgesloten kon hij in zijn branche op geen enkele wijze aan de slag ko- Van Emmenes: "In zo'n situatie pak je alles maar aan watje te genkomt. Als medewerker kreeg ik bij Moorman drie cent per regel uitbetaald. Maar je mocht van die man het verslag niet al te lang maken, want hij hield niet van overbodige din gen. Op een gegeven moment was verslaggever John Coucke op staande voet ontslagen en informeerde Moorman of ik niet bereid was hem op de maandag te assisteren. Ik vroeg toen onmiddellijk of ik niet in vaste dienst kon komen, waar op hij antwoordde "liever niet, gezien je opleiding is de functie sportverslaggever beneden je waardigheid". Een maand later nam Moorman Van Emmenes echter toch in dienst. Zijn taak in die dagen bestond voornamelijk uit het inkorten van de tot complete streekromans uitgegroeide wedstrijdverslagen van de vas te correspondenten, die, geïn spireerd als ze waren door de wetenschap dat elke regel drie cent opleverde, hun schrijfdrift nauwelijks konden intomen. "Bij Moorman heb ik leren schrappen", weet Van Emme nes, die in 1935 door.de toen malige sportbollebof bij de AVRO Tom Schreurs werd aangezocht om het fenomeen Han Hollander te vervaneen. Hij opnieuw. "Hollander was op dat moment door privé om standigheden verhinderd om Holland-België te verslaan Schreurs, die mijn nabe schouwingen bij de VARA had gehoord heeft toen uitgeroepen dat er maar één man was die Hollander kon vervangen. En dat was ik. Sterk overdreven natuurlijk, maar toen hij mij vroeg heb ik direct ja gezegd Curieus In feite was het in die tijd hoogst curieus dat de AVRO mij, als VARA-medewerker, aanzqcht. Die omroepen moesten elkaar in die tijd helemaal niet. Toen bijvoorbeeld Louis Davids eens voor de VARA-microfoon was opgetreden hoefde hij prompt niet meer bij de AVRO aan te komen"... Glunderend: "Ik was zó blij met die aanstelling dat ik daarna niet de trap opliep, maar naar boven zweefde om het nieuws aan Moorman te gaan vertellen. Die wilde het echter meteen de kop indrukken. Maar nadat ik had verteld, dat ik het Schreurs al had toegezegd en het die middag op de frontpagina's van alle bladen zou staan dat Han Hollander door ene Van Em menes werd vervangen moest ook hij zich bij het voldongen feit neerleggen". 'De ingenieur" had zich met dat jawoord ("ik kan nu eenmaal geen nee zeggen; achterafdenk ik weieens waar ben ik aan begon nen") een niet geringe klus op de hals gehaald. Zeker, nu de "luis tervinken" de mededeling, dat hün geliefde Han Hollander Ne- derland-België niet zou kunnen verslaan, met de nodige scepsis hadden ontvangen. Met die we tenschap in het achterhoofd be sefte Ad van Emmenes, nadat de blijheid enigermate had plaats gemaakt voor realisme, als geen ander dat hij tijdens die interland anderhalf uur werkelijk "door het behang" zou moeten gaan om een enigszins gunstig oordeel bij het aan Hollander zo gewende radiopubliek weg te slepen. Wat hem lukte. Afgaande op de vele adhesiebetuigingen ("ik kreeg wél honderd brieven; iemand schreef dat ik bijna net zo goed als Hollander was") werd zijn ra diodebuut allerwege met in stemming ontvangen, een enkele negatieve stem ("geef mij de Hollander maar") daargelaten. "De bakker, slager, kapoer en melk boer vonden mijn reportage ge weldig", herinnert de man, die tot op heden 376 internationale ont moetingen ("het damesvoetbal met meegerekend") bijwoonde, zich nu nog. Bescheiden: "Maar ja, ik was bij die lui natuurlijk wel klant..." Praatgraag Van Emmenes maakt er geen ge heim van dat hij het radiowerk "altijd graag heeft gedaan". En thousiast: "Met name de span ning, die een life-uitzending met zich meebracht, maakte de ra dioverslaggeving zo aantrekke lijk. Bovendien sloot die taak goed bij mijn karakter aan. Ik ben namelijk erg praatgraag. Dat was ik ook altijd op de perstribune" Wat hem, die inmiddels was over gestapt naar het weekblad "Sport en Sportwereld", nog weieens een vermaning van zijn hoofdre dacteur Kick Geudeker oplever de. Hij: "Die zei weieens, man praat toch niet zoveel. Morgen kan je je kreten in andere kranten teruglezen. Wat dan later ook bleek te kloppen. Jan Liber bij voorbeeld heeft weieens zo'n zin van mij in zijn artikel gebruikt". Bij "Soort en Sportwereld" nam "Van Eetje", een naam die hij als cursiefschrijver gebruikte, voor al de technische artikelen (de spelsystemen) voor zijn reke ning, terwijl Geudeker de organi satorische problemen bij de KNVB - ook toen al! - onder de kritische loupe na. Bovendien moest hij voor enig tegenwicht in Rotterdam (Feyenoord en Spar ta) en Den Haag (ADO) zorgen, omdat het weekblad door lezers, uit vooral die steden het etiket "Ajax-krantje" opgeplakt kreeg. De voetbalspecialist bij uitstek on derhield namens zijn krant de contacten met het bondsbureau, terwijl hij voorts nog was inge huurd om na afloop van zijn zon dagavonddienst kranten in het rayon Den Haag en Leiden te ver spreiden. Van Emmenes: "Van uit Delft, waar de krant werd ge drukt, moest ik dan langs alle in de streek voorkomende stations en rayon-agenten. Op het mo ment, dat mijn 40-jarig jubileum voor de deur stond, vroegen ze mij wat ik als cadeau wilde heb ben. Daarop heb ik gezegd: "Als jé me nu van dat kranten weg brengen afhelpt zou dat mijn mooiste cadeau zijn. Ze hebben mij er inderdaad toen van ver lost" Meer soort Lang heeft de jubilaris niet van zijn "geschenk" mogen profiteren, eenvoudig omdat "Sport en Soortwereld" halverwege de zes tigerjaren niet langer op kon bie den tegen de concurrentie van de dagbladen, die plots meer soort in hun kolommen deden. De nestor van de sportjournalis tiek: "Wij moesten het vooral van de losse verkoop hebben. Moes ten voor ons blad vijftig cent vra gen, terwijl de ochtendbladen in die tijd een kwartje kostten. Waardoor talloze lezers voor die kranten kozen. Ze betaalden minder en kregen dezelfde hoe veelheid sport gepresenteerd' Sport en Sportwereld werd door het AD geannexeerd. Geudeker werd door het blad "overgeno men", terwijl Van Emmenes als vaste medewerker wefd aange trokken. Hij daarover: "Ik moest twee arti kelen per week leveren. Aan die opdracht voldeed ik trouw. Soms werden enkelen niet geplaatst. Dat had in zoverre voor mij geen consequenties, dat ik gewoon voor alle ingezonden stukken werd gehonoreerd, geplaatst of niet. Later werd dat gewijzigd. Ontving ik alleen nog een hono rarium, als mijn verhalen wél ge plaatst werden. De frequentie van plaatsing liep op zeker ogenblik terug tot één per maand. Vlak voordat ik op vakantie ging, had ik nog een reeks artikelen ingezonden. In Joegoslavië kocht ik elke dag een krant om te kijken of er nog een stuk van mij in stond. Toen bleek mij, dat er geen enkele van was geplaatst". Schouderophalend: "Ergens kon ik er wel begrip voor opbrengen, uiteindelijk had die krant toen ook negen redacteuren in dienst, die hun stukken in de krant wil den terugvinden, maar aan de andere kant ervoer ik het als een vernedering. Daarom heb ik oo hoge poten een brief opgesteld, waarin ik stelde dat ik niet bereid was om voor een fooi te werken en de eer aan mijzelf wenste te houden"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27