Negen uitgelaten politici op de sportieve toer I ZATERDAG 21 OKTOBER 1978 EXTRA PAGINA 23 Begin augustus werden op de terreinen van de Technische Hogeschool in Twente (bij Enschede) de opnamen ge maakt van het televisie-pro gramma Sterrenslag dat de AVRO op vrijdag 27 oktober op het scherm zal brengen. Het programma, een sportie ve ontmoeting tussen arties ten, politici en tv-presentato- ren trok vorig jaar al miljoe nen kijkers. Onze redacteur binnenland Bert Paauw, die als (oud) leraar lichamelijke opvoeding en actieve atleet ook de nodige sportieve inter- resses koestert, was door de A VRO-program mamakers aangezocht de ploeg van de politici te coachen. Bijgaand zijn verslag van drie dagen optrekken met negen over het algemeen aardige landsbe stuurders. Zaroeres Connie Vandenbos op de massagetafel. nige 'manschappen'V.l.n.r. Harry SPW Produktie-leider René van de Water (oud-Leidenaar) be klemtoont het nog eens tij dens de voorbespreking: Sterrenslag mag dit jaar niet ontaarden in het 'slagveld' van vorig jaar. Toen beland den tv-presentatrices Atie Dijckmeester en Judith Bosch met ernstige spierbles sures in een rolstoel en kwa men ook andere deelnemers niet ongeschonden uit de strijd. Ondanks de publiciteit die dat opleverde moeten zulke si tuaties deze keer worden voorkomen. Het gevaar van nog ernstiger blessures is immers niet denkbeeldig en dat zou noch de deelnemers noch het programma ten goe de komen. Eén van de taken van de drie coaches (naast mij zijn dat twee andere Leidenaars, Frans Kroone en Aya van Gemeren) bestaat uit het tij dig ingrijpen bij dreigend blessure-gevaar, het afrem men van al te driest enthou siasme en een goed samen spel met de aanwezige fysio therapeut en masseurs. Ik heb zo m'n twijfels of het zal lukken m'n ploeg 'heel' te houden. Die politici zijn na tuurlijk volkomen ongetraind en weten ook niet goed wat hen boven het hoofd hangt. Het team telt twee PvdA'ers (Relus ter Beek en Harry van den Bergh), twee CDA'ers (Martin van Rooijen en Hans van den Broek). twee WD'ers (Cornelis Berkhou wer en Ad Ploeg) plus Ria Beckers van de PPR en Elida Wessel van D'66. Kamer voorzitter Anne Vondeling is hoofdchoach, zoals elk team voor de versiering een hoofd coach heeft. De eerste die 's middags bij ho tel Voss in het fraaie Twentse plaatsje Oitmarsum, waai de Sterrenslag-equipe de ten- téh heeft opgeslagen, arri veert is Ria Beckers. Na haar loopt het hotel snel vol. Steeds meer bekende gezich ten. Piet Römer en Jan Blaa- ser lopen al gelijk te dollen, Lenny Kuhr wordt uitbundig door collega's gezoend en Cornelis Berkhouwer ("Ik drink melk maar wel tot ne gen uur 's morgens") zie ik rondbenen met een flinke bel cognac of iets wat daar sterk op lijkt. De stemming zit er gelijk goed in, niet in de laatste plaats door de .overvloed aan drankjes en hapjes. De jeugd van Ootmarsum heeft al strategisch stelling gekozen bij de ingang van het hotel. De jacht op handtekeningen is begonnen. Wie zijn of haar bekende neus buiten de deur laat zien is de pineut. Naar Klere Jan De afgesproken ontvangst procedure is eenvoudig maar effectief. Ploegleden opvan gen, een handje geven en ge lijk doorsturen naar de eerste verdieping waar ene "Klere Jan" voor sportkleding, trai ningspak, schoenen en een tas zorgt. Na een drankje doorsturen of brengen naar één van de drie hotels waar de ploegen zijn ondergebracht. Zelf zit ik met de politici in hotel De Wiemsel (de meesten pra ten al snel over de Wriemel), een hotel dat waarschijnlijk niet ten onrechte één van de gerieflijkste hotels van Ne derland pretendeert te zijn. Het hotel is meer een verza meling riante bungalowtjes met alle luxe d'erop en d'eran. Trouwens, de vele en goede hotels die Ootmarsum telt is toch een opvallende zaak. Waar halen ze in vredesnaam de (kapitaalkrachtige) gasten vandaan, vraag ik me af. Die avond worden er een aantal spel-onderdelen op het plaat selijke sportveld van Ootmar sum geoefend. Samen met de pas na het avondeten gearri veerde KRO-omroepster An toinette van de Brink rijd ik daar naartoe. Het veld ziet zwart van de mensen. De hele bevolking van Ootmarsum is kennelijk uitgelopen. Be stuurders van een gemiddel de voetbalclub uit de eredivi sie zouden de vingers aflik ken bij zo'n toeschouwers aantal. Met Vondeling spreek ik af alle ploegleden even vaak aan bod te laten komen tijdens de op namen. Dat betekent dat ie dereen aan vijf van de acht onderdelen kan meedoen. Ik informeer naar ieders voor keuren en maak alvast een proef-opstelling. Klap Voor speerwerpen zijn aanvan kelijk geen liefhebbers. Dit nummer is op het laatste moment ingelast ten koste van het wielrennen. Bij een ander programma (Super teams) heeft schaatser Jos Valentijn op dit onderdeel zo'n klap gemaakt dat produ cent René van de Water liever geen risico neemt. Fred Oster protesteert hevig. Voor het wielrennen heeft hij nou juist veel getraind. Bij het maken van de opstelling zit ik met nog een ander probleem. Er zijn teveel lief hebbers voor de zwem-esta- fette. Omdat ik Ria Beckers en Elida Wessel per se wil la ten zwemmen moet óf Martin van Rooijen óf Relus ter Beek óf Cornelis Berkhouwer af vallen. Het wordt, na overleg met Vondeling, Van Rooijen die op andere nummers al goed aan z'n trekken komt. Berkhouwer wil zowel in de zwem- als in de loopestafette als laatste starten omdat hij denkt de snelste te zijn. Beetje lastige man. Ik geef maar toe. Collega-coach Aya van Gemeren, die de tv-pre- sentatoren begeleidt, heeft ook zo'n lastige klant in zijn ploeg: Kick Stokhuyzen. Vreemd, dat lijkt op tv nou juist zo'n probleemloze fi guur. Frans Kroone, die met de arties ten optrekt, heeft het echter het moeilijkst. Welke opstel ling hij ook maakt, hoofd coach Eli Asser wil steeds weer veranderen. Grinne- kend hoor ik Frans pianist Tonny Eyck vermanend toe spreken. Tonny durft niet mee te doen aan de hinder- nisbaan want hij is benauwd een doodsmak te maken. Hij doet ook liever niet mee aan het of het hardlopen want dat kan hij niet goed. Hij kan eigenlijk niks. Snertzaak De volgende morgen, op de eer ste opnamedag, miezert het. Klere Jan loopt regenjacks rond te delen en krijgt een paar smalende opmerkingen naar zijn hoofd van scheids rechter Anton Geesink, voor wie geen regenjack in de juis te maat voorradig is. "Wat een snertzaak", hoor ik Geesink zeggen. De start van het eerste onder deel, de zwemestafette, wordt enigszins vertraagd omdat Ben Cramer en Albert West elkaar van de duikplank pro beren te duwen. Cornelis Berkhouwer trekt ondertus sen onverstoorbaar een paar trainingsbaantjes. Als de es tafette eenmaal aan de gang is valt een veelheid aan stijlen te bewonderen. Ria Beckers zwemt een soort rugslag in de touwen, Elida Wessel produ ceert een vorstelijke school slag terwijl ik in de andere baan Jan Blaaser meer zie aanspoelen dan zwemmen. De kop is eraf. Ondanks alle gein moet er wel de hand worden gehouden aan het tijdschema in verband met de werktijden van de cameralie- den en andere technici. Ook voor hen bestaat er zoiets als r Tv-presentatrice Ria Bremer in opperste concentratie ti jdens het boogschieten Voor het volgende onderdeel, de spectaculaire motor-trial, heerst er zowaar iets van een nerveuze spanning in de ploeg. Vraagbaak en alles-re- gelaar René van de Water, met de ervaringen van vorig jaar nog in het geheugen, heeft het vantevoren gezegd: "In het begin wordt er veel lol ge maakt en gaat het nog niet echt om het winnen maar als ze eenmaal bezig zijn worden ze steeds fanatieker". Bij het oefenen doen Harry van den Bergh, Ad Ploeg en Bans van den Broek het goed zodat een zege voor het grijpen ligt. Als het er op aan komt gaat het echter niet al te best. Har ry van den Bergh, die voor alles in is en het liefst aan elk onderdeel zou meedoen, rijdt veel te wild. Z'n motor stei gert en onder gejuich van het publiek gaat hij bijna plat. Een hypernerveuze Ad Ploeg gaat bij de eerste, makkelijk ste hindernis al de mist in terwijl Hans van den Broek, die bij de generale repetitie foutloos rondkomt, er ook weinig van bakt. Vondeling spreekt zijn man schappen bemoedigend toe. Ondertussen rijdt de ver vaarlijk ogende Wim Bos boom, met een helm op zijn roodaangelopen hoofd, in volle vaart de strobalen in. Sport figuur Het is pauze. Tijdens het mid dagmaal bespreek ik met de vijfleden van de estafette ploeg in welke volgorde er gelopen gaat worden. Elida Wessel maar als eerste en Martin van Rooijen als twee de. "Die kan dan gelijk de achterstand weer inhalen", denk ik bij mezelf. Van Rooijen is een chte sportfi- guur, heeft vroeger aan atle tiek gedaan en staat bijna te trappelen van ongeduld om weer eens een eind te hollen. Relus ter Beek en Harry van den Bergh lopen als derde en vierde terwijl Berkhouwer mag besluiten omdat hij dat nou eenmaal graag wil. Hans van den Broek staat reserve voor het geval Harry, die last heeft van zijn been, niet kan lopen. Berkhouwer vindt dat Harry maar direct naast de ploeg moet worden gezet "want hij is toch veel te traag". Doen we niet, beslis ik, aan de opstelling verande ren we voorlopig niets. Bij de warming-up vertel ik iets over de wisseltechniek met het estafettestokje en er wordt geoefend. Berkhouwer oefent niet mee want hij weet wel hoe dat moet, zegt ie. Vijf minuten voor de start komt Harry van den Bergh aanhol len. Hij is bij de masseur ge weest en voelt zich weer op perbest. Berkhouwer is kwaad: "Dat vind ik een rot streek Harrv. Laat Hans nou maar lopen, die is veel snel ler". De drang om te winnen heeft al danig bezit genomen van sommige deelnemers. Politici zijn ook maar mensen, denk ik. Bij het voorstellen van de ploegen gaat er iets mis. In plaats van Harry van den Bergh wordt de naam van Hans van den Broek opge noemd. Ik heb zo'n vermoe dens wie die wijziging op ei gen houtje heeft doorgege ven. Enfin, de estafette ver loopt prima hoewel... Eén wissel eaat grandioos de mist in. Inderdaad, die tussen v.d. Bergh en Berkhouwer. De stemming in de ploeg is na de estafette bijna jubelend. Die politici doen het nog niet zo gek, is een veelgehoorde opmerking, vooral als het speerwerpen ook nog heel behoorlijk verloopt. Produ cent René van de Water zelf oud atleet, steelt de show met enkele demonstratieworpen al is in dit gezelschap van sportblinden natuuilijk een beetje werper al gauw ko ning. Poeier Na het speerwerpen kan er in de sporthal nog een uurtje geoe fend worden op het volley ballen. Cornelis Berkhouwer ("Ik kan niet volleyen") trekt zich terug en de overige ploegleden vinden dat ik maar moet bekijken wie er de volgende dag wisselspeler staat. Ik heb het al gauw ge zien. Harry van den Bergh speelt veel te onbesuisd en te zelfzuchtig. Hij springt ploeggenoten op de tenen en moet zich zichtbaar inhouden om niet elke bal die voor z'n handen komt een ontzettende poeier te geven. Harry dus aan de kant. Als we de finale wedstrijd halen mag hij mee spelen ten koste van Elida Wessel. In de bus tijdens de terugreis van de Technische Hoge school naar Ootmarsum wordt er veelvuldig gevraagd naar de masseurs. "Morgen zijn jullie helemaal zo stijf als een plank", voorspel ik Mar tin vèn Rooijen die overigens onvermoeibaar lijkt. s Avonds zie ik hem bezig op de tennisbaan en een half uurtje- later zwem ik in het zwembad van het hotel een paar baan tjes met hem op. "Ik zou wel weer eens wat meer aan sport willen doen", be kent de in Oegstgcest wonen de Van Rooijen, "het komt er in dit beroep bijna niet meer van". Ik doe hem een sugges tie: "Kom maar naar de Leid- se Hout. Je kunt altijd mee doen bij m'n atletiekclub AV Holland". Van Rooijen knikt welwillend maar waar schijnlijk met de wetenschap dat dat toch niets terecht komt. De volgende dag. met vijf on derdelen voor de boeg. is hij weer éen van de fitsten. Trouwens, gezien de uitspat tingen de vorige avond (alco hol etcetera) valt de conditie van de meeste deelnemers niet tegen. Scheidsrechter Anton Geesink, aan wie ik zo onverstandig ben een lift te geven (gevolg de toch al zach te rechtervoorband van m'n auto is bijna lek) ziet er in z'n afschuwelijke gele AVRO- colbert weer onaantastbaar uit. Punteren Penalty-schieten is het begin- nummer. Eddy Pieters Graafland staat in het doel en het veld is natuurlijk weer omzoomd met honderden belangstellenden, achter de hekken gehouden door inge huurde TH-studenten. Ria Beckers staat bij het in schieten driftig te 'punteren' Jan Blaaser slaat alles. Die voert een complete act op. Ie dereen ligt dubbel en ik zie op een gegeven moment produ cer René van de Water zelfs over de grond rollen van het lachen. Albert West blijkt over erg veel kracht in zijn spillebenen te beschikken. De vaart wordt er in gehouden Op naar het volgende onder deel: volleybal. Harry van den Bergh is nogal teleurgesteld dat hij in de eerste wedstrijd wisselspeler staat en sugge reert min of meer Elida Wes sel maar aan de kant te hou den. Elida, een beetje geïrri teerd, vraagt me hoe de defi nitieve opstelling nu eigenlijk is en zegt er een beetje pinnig achteraan dat ze in ieder geval niet naast Harry wil staan. Ria Beckers, die de conversatie heeft gevolgd, vindt dat Elida niet moet worden gewisseld als de ploeg goed draait. Waar heb ik dit gekibbel eerder gehoord? Ik waan me weer even voor de klas. Ik kijk naar hoofdcoach Vondeling maar die zit (natuurlijk) weer ge zellig te kletsen met één van de artiesten. Bijzonder aardi ge man, Vondeling, is lang niet zo vormelijk als hij op het tv-scherm over komt. Als hij ziet dat ik zijn richting uitkij k glimlacht hij vriendelijk en zegt: „Ik draag al m'n be voegdheden aan jou over". Nou, daar sta ik dan. Tot m'n lichte schrik bemerk ik plot seling dat ik Harry van den Bergh bestraffend toespreek. Maar het helpt. Het probleem lost zich daarna vanzelf op als Ad Ploeg door z'n enkel gaat; de eerste echte blessure in de ploeg. Harry kan het veld in. De ploeg draait goed. De arties ten worden ingemaakt. Jan Blaaser speelt elke bal alsof bij een hete croquet in zijn handen geduwd krijgt. Bij de time-out is de instructie dan ook eenvoudig: „Rustig doorgaan en indien nodig de bal richting Jan Blaaser spe len. Altijd prijs". Levensgevaarlij k Het boogschieten is een wat langdradige zaak maar ik laat me door ehige programma makers vertellen dat dit on derdeel, verknipt, het op de beeldbuis erg goed doet. Niemand mag in de buurt van de schietschijven komen. Dat zou levensgevaarlijk zijn want er vliegen meer pijlen naast en over de schijven dan er trillend in blijven staan. De TH-studenten, die de orde dienst vormen, houden er ie dereen weg. Hoewel, niet iedereen. Want wie loopt daar rustig achter de schijven te dribbelen? Jawel, Cornelis Berkhouer. Eén van de instructeurs weet nog te voorkomen dat Ria Bremer de pijl uit de al gespannen boog laat schieten. Het voorlaatste onderdeel, de hindernisbaan, belooft sensa tie op te leveren dankzij onder meereen waterbak. Wij bren gen onze troef Martin van Rooijen weer in het veld. Het gaat niet slecht, als de totaal tijden worden opgeteld blij ken de artiesten en politici even snel te zijn geweest. Bar rage tussen de snelste van ie dere ploeg, beslist de wed strijdleiding in eerste instan tie. Albert West en Martin van Rooijen staan al klaar. Maar het hoeft niet meer want vol gens de ampex-opnamen zouden de artiesten toch iets sneller zijn geweest. Dat geeft het nodige gekrakeel. Anton Geesink begrijpt dat hij als scheidsrechter iets moet doen. Pas als hy schertsen derwijs een paar druktema kers bij de lurven dreigt te pakken bedaart de meute. "Appie" West en Martin van Rooijen lopen dan maar voor de grap over. Martin wint. Aandoenlijk Het touwtrekken moet de cli max worden. Berkhouwer bemoeit zich weer volop met de opstelling. Ik ga maar af op de aanwijzingen van een functionaris van de touw- trekbond die me aanraadt "een sterke" als laatste man te nemen en "een kortere dik ke" vooraan te zetten. Dat wordt dus Harry van den Bergh vooraan een Martin van Rooijen achteraan. De tv-presentatoren gaan snel onderuit hoewel je een man als Wim Bosboom toch niet zo gemakkelijk opzij zet. Als ex- mag gelden dat zij drie iwen in de ploeg hebben tegen de andere teams twee. En wat moet je nou met de overigens erg aardige Antoi nette van de Brink in je ploeg die nog niet in staat lijkt een rietje te kraken. Trouwens, by de artiesten is ook het touw trekken van Connie Vanden bos aandoenlijk. Het touwtrekken is inderdaad het hoogtepunt van de Stor- renslag. Bij de prijsuitreiking staan de meeste deelnemers nog in hun rode handen en stijve armen te knijpen en te wrijven. Gegrinnek bij de po litici als geheelonthouder Vondeling enkele flessen champagne in ontvangst moet gaan nemen. Het wordt een knallend slot met een heuse ereronde en veel gcschuim en gespetter van champagne. Ben Cramer probeert iedereen in z'n direc te omgeving nat te spuiten. Bn de afscheidsborrel zie ik een duidelijk opgeluchte René van de Water tevreden om zich heen kijken. Terecht, want de organisatie klopte perfect. Er worden weer heel wat handen geschud en Ka merleden die inmiddels heb ben gehoord dat ik werk voor "die krant van Han Mulder" nodigen me uit om toch voor al eens in Den Haag langs te komen. Martin van Rooijen (met Kia Beckers en Elida Wessel af komstig uit Oegstgeest) zegt: "Drie politici uit Oegstgeest. Kun je niet iets versieren in je krant. Een plaatje of een ver haaltje". Van Elida Wessel krijg ik een dikke zoen "om dat we zo fijn hebben samen gewerkt". Handtekening Als ik naar buiten stap staan daar nog steeds vele handte keningenjagers die onver mijdelijk bij het programma schijnen te horen Terwijl ik sta te wachten op m'n colle ga's Frans Kroone en Aya van Gemeren die nog druk bezig zijn met het afscheid nemen van hun ploegleden, schiet een jongetje van een jaar of acht op me af. "Meneer, mag ik een handtekening" bedelt hij. "Nee joh, ik ben geen ster", glimlach ik terug. Hij houdt aan. Ik zet maar een krabbel. Met een stralend ge zicht loopt hij weg. Nooit geweten dat ik iemand zo gelukkig kon maken met een handtekening.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23