LEIDSCH DAGBLAD Israël roept onderhandelaars terug Blokkade-pleidooi voor asfalt Kabinet houdt vast aan plan rond kinderbijslag vandaag PATAT TE PRIJZIG Dayan: concessies nodig Midler niet op de buis Regering Zuid-Afrika vraagt DS'70 te gast ZATERDAG 21 OKTOBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35686 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ■n M Ulliuasillg op u KHARTOUM - Soedan heeft gisteren offi cieel verklaard de in Camp David bereikte akkoorden te steu nen. In eep commu niqué wordt ver klaard dat Soedan geheel achter de on dernomen pogingen staat om te zoeken naar een vreedzame oplossing op basis van de resoluties van de Veiligheidsraad van de V.N. 'n het communiqué wordt voorts gesteld dat de pogingen om tot vrede te komen ef fectiever zullen zijn wanneer de betrok ken partijen er aan mee werken in een geest van verzoening en solidariteit. JERUZALEM (GPD) - Minister van buitenlandse zaken Dayan en zijn collega van defensie Weizman, die het vre desoverleg tussen Israël en Egypte in Washington leiden, zijn voor overleg teruggeroepen naar Jeruzalem. De Is raëlische regering heeft daar gisteren op een bijzondere kabinetszitting toe besloten. Dayan en Weizman vertrek ken waarschijnlijk maandag uit Washington. Verwacht wordt dat zij enkele dagen in Israël zullen blijven. Dayan heeft in een interview voor de Israëlische televisie voor het eerst de mogelijkheid geopperd dat Israël en Egypte het niet eens zouden worden over een vredes- DEN HAAG (ANP) - Meer dan de helft van de fritesverkopers in het westen van het land neemt het niet zo nai ïw met het maximumprijsvoor- schrift voor friet (sinds 18 september vastgesteld op 80 cent voor een portie van 150 gram). In de rest van het land ligt het percentage van overtreders beneden de 25. Aldus de economische controledienst. In sommige gevallen beliep de prijsoverschrijding wel 40 cent. Het gaat tot nu toe om de resultaten van een beperkt aantal controles. Niettemin blijkt uit telefoontjes om informatie van verontruste verko pers, dat de controles wel effect hebben. De controleurs maken zich namelijk onmiddellijk nadat ze een portie hebben aangeschaft, bij de verkoper bekend. De controleurs beschikken op hun kantoren over geëikte weegapparatuur en maken vervolgens hun rapport op. Daarbij wordt volgens de woordvoerder van de controledienst vaak ge constateerd dat veel verkopers hun heil zoeken in het leveren van grote re porties, eerder dan in het terugschroeven van de prijs. verdrag. Dayan zei dat zowel Is raël als Egypte verdere conces sies zouden moeten doen. Ge beurt dat niet, dan komt er geen vredesverdrag, Dayan. Hij sloot tevens de mogelijkheid ook niet uit dat Begin en Sadat beiden weer naar Washington moeten komen om de zaken rond te krij gen. De voornaamste moeilijkheden in het vredesoverleg zitten in de normalisering van de betrekkin gen tussen Israël en Egypte na het tekenen van een vredesver drag, het verband tussen de Egyptisch-Israëlische onder handelingen enerzijds en de on derhandelingen over de westelij ke Jordaanoever anderzijds, en de financiële compensatie die Is raël zal krijgen van Amerika voor het aanleggen van een nieuwe verdedigingslinie en het bouwen van nieuwe militaire vliegvel den. Egypte wil met de normalisering van betrekkingen geen haast maken. Aanvankelijk werd door Israëlische correspondenten uit Washington zelfs gemeld dat Egypte de looptijd van het vre desverdrag tot een periode van vijf jaar wilde beperken en de Afrika bezorgd over Namibië NEW YORK (Reuter) - De groep van vijftig Afrikaanse staten bij de Verenigde Naties heeft giste ren haar bezorgdheid, ongenoe gen en teleurstelling uitgespro ken over het compromis inzake de toekomst van Namibië, dat vertegenwoordigers van de vijf Westerse landen deze week heb ben gesloten met de Zuidafri- kaanse regering. In een eerste officiële reactie wijzen de Afrikaanse landen erop dat het compromis afwijkt van de voor stellen van VN-secretaris-gene- raal Kurt Waldheim en van een onlangs aangenomen resolutie van de veiligheidsraad. mogelijkheid open laten voor een revisie daarna. Maar dat werd gis teravond weer tegengespro ken. In tegenstelling tot de Israëli's wil len de Egyptenaren niet onmid dellijk ambassadeurs uitwisse len, maar eerst een vertegen woordiging op een lager niveau, bijvoorbeeld door gezanten. Ook zou Egypte geen open grenzen, vrije verkeer en toerisme willen, maar alles langzaam aan, mond jesmaat en geleidelijk. HILVERSUM (GPD) - Bette Mid ler heeft besloten dat de VARA- televisie geen beelden mag uit zenden van haar optreden in Ne derland. Dinsdagavond werden daarvoor opnamen gemaakt in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Na afloop was miss Midler dermate ontevreden over de reacties van het publiek, dat ze toen al zei dat er geen tv-uitzen- ding mocht plaatsvinden. De VARA-televisie wist haar nog over te halen met een definitief oordeel te wachten. Regisseur Charles Leeuwenkamp zou een bandmontage maken en die vrij dag vertonen aan Bette Midler in Frankfurt. Gisteren werd defini tief beslist dat er geen tv-registra- tie mocht komen. Bette Midler verklaarde dat ze te vreden was over de montage van Leeuwenkamp, maar ze noemde haar optreden in Den Haag het slechtste dat ze tot nu toe in Eu ropa had gegeven. De VARA schiet er nu enkele tien duizenden guldens bij in, omdat er speciaal voor de opnamen een complete zogeheten "kleuren- trein" in Engeland was gehuurd. Wat in plaats van de Bette Mid- lershow wordt uitgezonden is nog niet bekend. DEN HAAG (ANP) - DS'70 heeft een uitnodiging gekregen voor een bezoek aan Zuid-Afrika. Be sprekingen over de omstandig heden waaronder zo'n bezoek plaatsvindt, zijn nog aan de gang. Voorop staat het zich vrijelijk audio hoortoestellen bv De uitstekende service samen met de meest moderne kon- trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wij leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 Fida gediplomeerd. kunnen oriënteren. Dat heeft par tijvoorzitter Z. Hartog van DS'70 vanmorgen gezegd op de partij raad in Amsterdam. De uitnodiging volgt op geregeld contact van Hartog met de Zuid- afrikaanse ambassade. "Een kri tische dialoog is vruchtbaarder dan het polariseren middels har de maatregelen", aldus Hartog. "De partij is dikwijls verweten te weinig emotioneel en te weinig bewogen te zijn, maar een nuch tere en zakelijke benadering is beter", zo stelde de partijvoorzit ter. Beeld van de auto-blokkade, gisteravond in Alphen. De bewoners t phen-Utrecht willen dat "hun" stuk straat wordt geasfalteerd. xdit stukje rijksweg Leiden-Al- Tijdens „avondspits" in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Actievoerende bewoners van de Prins Hendrikstraat in Al phen aan den Rijn heb ben gisteren tijdens het avond-spitsuur het verkeer op de rijksweg tussen Bodegraven en Leiden danig in de war gestuurd; De bewoners richtten in hun straat, een "schakel" in de rijksweg, een blokkade van een kleine veertig auto's en landbouwvoertuigen op. Die wegversperring, die van vijf uur tot tien over zes werd ge handhaafd, kon weliswaar vrij simpel omzeild worden, maar het betekende wel dat het drukke verkeer op deze rijksweg gebruik moest ma ken van andere wegen door het centrum van Alphen, die normaal gesproken op vrij dagavond ook al overbelast zijn. Een pas veel later zich geleide lijk oplossende verkeers- knoop, waarin vele streek bussen flinke vertragingen opliepen, was het gevolg. Een woordvoerder van de politie: "Als dat de bedoeling van de actie zou zijn geweest, dan is die actie een succes". Met hun actie hadden de bewo ners echter de bedoeling om klemmend aandacht te vra gen voor hun eis dat de Prins Hendrikstraat wordt geasfal teerd. De bewoners verwach ten dat daardoor minder overlast van het verkeersla waai zal worden ondervon den dan met de huidige klin kerbestrating. Als die eis niet snel genoeg wordt ingewil ligd, willen de bewoners dat het zware vrachtverkeer ge dwongen wordt om van ande re routes gebruik te maken. Alternatieve routes in de ge meente voeren echter langs andere woongebieden of zeer gevaarlijke kruisingen. De bewoners beëindigden gis termiddag de blokkade op verzoek van Alphens burge meester Gallas, nadat deze te kennen had gegeven met de leiders van de actie Poedel van Dam en Van de Wolf te willen praten. In het gesprek, waarbij ook de commissaris van politie J. Volwerk en poli- tie-inspecteur J. Molenaar aanwezig waren, brachten Van Dam en Wolf hun eisen naar voren. Burgemeester Gallas, die verder niets in het vooruitzicht kon stellen, zeg de toe, dat hij bij Van Dam een bezoek zou komen afste ken om zichzelf op de hoogte te stellen van de lawaaiover last. Nieuwe weg Van Dam maakte verder nog duidelijk, dat de doortrek king van de Conradstraat, waarover burgemeester en wethouders zeer verdeeld denken, er wat hem en zijn medebewoners betreft niet hoeft te komen als de Prins Hendrikstraat wordt geasfal teerd. Als die Conradstraat zou worden doorgetrokken, hetgeen overigens op z'n vroegst pas over vijf tot zes jaar het geval zou kunnen zijn, zou het verkeer niet meer door de Prins Hendrikstraat hoeven, maar wel langs ande re woningen. De actievoer ders willen na asfaltering wel wachten op een nieuwe rijksweg Bodegraven-Lei den, die voorziet in een ruime omleidingsroute om Alphen. De loop van die nieuwe rijks weg is onlangs door minister Tuynman vastgesteld. Zonnig Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel di Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 o 210221. r zonnige In de loop van vandaag perioden. Zwakke tot matige wind, draaiend van noordwest naar zuid west. Maximum temperaturen rond 10 graden. Zon op: 7.16 uur; onder: 17.32 uur, op: 22.11 uur; onder: 13.05 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.48 en uur, laagwater om 2.34 en 14.51i Zon op: 7.18 uur; onder: 17.30 uur, maan op: 23.07 uur; onder: 13.45 uur. Hoogwater om 7.31 en 19.51 uur, laag water om 3.11 en 15.26 uur. DEN HAAG (GPD) - Het ka binet houdt vast aan zijn voorstel tot vermindering van de kinder bijslag voor studerende en inva lide kinderen van 16 en 17 jaar. Suggestie vanuit de Tweede Ka mer en de Sociaal-Economische Raad, die moesten leiden tot be perking van deze verlaging, zijn door de regering van de hand ge wezen. Wel is het kabinet inge gaan op het voorstel vanuit de Eerste Kamer om gezinnen met meer kinderen in de betrokken groep extra compensatie te ver- lenpn. Dit blijkt uit een gisteren bij de Tweede Kamer ingediend wets voorstel inzake de tweede fase van de kinderbijslag-operatie. De eerste fase behelsde de afschaf fing van de kinderaftrek. Deze maatregel is per 1 oktober van kracht geworden. Later zal nog een derde fase volgen, waarbij ook zelfstandigen aanspraak kunnen maken op de kinderbij slag. In totaal moet de gehele operatie ongeveer f 1 miljard op leveren voor het bezuinigings programma van het kabinet. Vast staat dat de voorstellen op gro te weerstand in de Tweede Ka mer zullen stuiten. Niet alleen de oppositie heeft zich vierkant te gen de plannen opgesteld, ook de regeringspartijen CDA en VVD hebben al nadrukkelijk afwij zend gereageerd. Het regeringsvoorstel houdt in dat de kinderbijslag voor thuiswo nende studerende en invalide kinderen vanaf 1 januari niet lan ger op 16-jarige leeftijd recht op dubbele bijslag kunnen doen gelden, maar pas met 18 jaar. Voor uitwonende kinderen gaat gelden dat zij pas op 18-jarige leeftijd recht krijgen op driedub bele bijslag. Van 16 tot 18 jaar krijgen zij slechts dubbele bij slag. Wel heeft het kabinet gelijktijdig een studiecompensatieregeling voorgesteld voor gezinnen met inkomens tot f 34.000. Deze moet voorkomen dat afschaffing van de meervoudige kinderbijslag de kansen op het volgen van onder wijs vermindert. Leidse moord nog onopgelost LEIDEN - Omtrent de roofmoord op de 72-jarige Leidse juwelier L. van Amerongen tast de politie nog altijd volkomen in het duis ter. Het enige dat vast is komen te staan is dat de juwelier tussen half ze ven woensdagavond en half tien donderdagochtend is vermoord en dat roof het motief van de moord is geweest. Voorts ver moedt de politie dat het slachtof fer zelf zijn moordenaar(s) moet hebben binnen gelaten. Bij het uitgebreide technische onder zoek heeft men namelijk geen sporen van inbraak kunnen vin den. Uit de chaos die in de winkel en de daarboven gelegen woonruimte is aangericht heeft men niet al leen kunnen opmaken dat er meer dan één dader bij de roof moord betrokken is geweest maar ook dat er langere tijd in het pand is vertoefd. De inventarisatie van de voorwer pen uit de winkel en het woon huis zal in de loop van vandaag worden afgerond. Vanochtend kon men daarover nog geen me dedelingen verstrekken zodat nog altijd niet precies bekend is hoeveel er bij de roofmoord is buitgemaakt. Ook het sectierap port van de patholoog-anotoom dr. Zeldenrust is nog altijd niet bij de Leidse politie binnen ge komen. Het aantal tips dat de politie over de moordzaak heeft bereikt is vol gens hoofdinspecteur La Rivière erg gering. Vandaar dat zij nog maals dringend een ieder die iets gezien of gehoord heeft dat mo gelijk betrekking kan houden met de moord, verzoekt om het speciaal daarvoor opengestelde 140945 te bellen. KIDNAP-RodolfoZanlungo.de voorzitter van het organiserend comité van de Wereldschaako lympiade in Argentinië is afge lopen woensdag ontvoerd, zo heeft zijn vrouw gisteren mee gedeeld. Volgens mevrouw Zanlungo is haar man in het centrum van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires gekidnapt. De Wereld schaakolympiade moet donder dag in Buenos Aires beginnen. 36 PAGINA'S Ian Smith, premier van Rhodesië, is in Amerika dooi de knieën gegaan: hij stemt in met een topconferentie waarbij ook de guerrilla aanwezig zal zijn. Nu willen Engeland en de Verenigde Staten proberen de guerril laleiders Mugabe en Nkomo over te halen ook te komen PAGINA 9 In 1982 zijn honderdduizend arbeidsplaatsen niet te ver vullen PAGINA 7 Leiden lijdt smadelijke ne derlaag tegen Lions PAGINA 11 Puzzelactie PAGINA 15 Touwtrekken om vier mil joen gebitten PAGINA 19 Hoe de Unesco wegzinkt in een politiek moeras PAGINA 21 PAGINA 25 Voetbalverslaggever Ad van Emmenes: "Ik ga door" PAGINA 27 De Klepperdoos PAGINA 29 Philatelie, dammen, scha ken, bridgen en een krypto- gram PAGINA 31 OPENBARE VERGADERING De Kamercentrale Leiden nodigt u uit voor een bijeenkomst op maandag 23 oktober-20.15 uur in Holiday Inn, Haagse Schouwweg 10, Leiden, met Dr.L.GINJAAR Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Onderwerp: De politieke situatie in het licht van Bestek '81. ir 1877, 2500 WB Den Haag. Pomp-overval: buit van f 800 WINSCHOTEN - Bij een overval op een pompstation in Winscho ten hebben vier gemaskerde overvallers gisteravond 800,- buitgemaakt. Eén man hield de pompbediende onder schot, terwijl een ander in de kas greep. De mannen gingen ervan door in een auto, die later bij Midwolda is teruggevonden. De auto bleek in Delfzijl gestolen. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS 1 Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld m een open envelop zonder postzegel opsturen naar Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden^g

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1