B en W verslaan 'liet beest" Passchier en Burgerhout vrijwel zeker in damfinale EEN RUSTDAG IN DE TOUR Leiden rekent pas op Kyle in later stadium U.V.S.-XERXES V. v. Leiden opent nieuwe accommodatie ZATERDAG 21 OKTOBER 1978 PAGINA 13 PARIJS (ANP) - De ronde van Frankrijk 1979, die op 27 juni in Fleurance begint, bestaat uit 24 etappes en slechts één rustdag, op 14 juli in de Alpen, te Menui- res. Het aantal af te leggen kilo meters bedraagt ongeveer 3600. Onmiddellijk na de start gaat de ka ravaan de Pyreneeën in voor drie etappes met twee "hoge" aan komsten in Bagneres de Luchon en Superbagneres. De Alpen lig gen aan het eind van de ronde, waar het veld vier keer hoog ein digt, namelijk op de Ballon d'Al- sace en de Vars en in Morzine Avioriaz en Les Menuires. Er zijn niet minder dan zeven tijd ritten opgenomen in het route schema, vijf individuele (Fleu rance, Superbagneres, Brussel, Morzine Avioraz en Dijon) met een totale lengte van 173 kilome ter en twee ploegentijdritten die samen ook ongeveer 170 kilome ter beslaan. Op zijn tocht door Frankrijk zal het rennersveld een kleine duizend kilometer in autobussen en trei nen moeten afleggen. Er zijn vijf grote verplaatsingen in de ronde, namelijk van Pau naar Captieux (ongeveer 160 kilometer), Bor deaux en Neuville de Poitou (250), Saint Brieuc en Saint Hilai- re du Harcouet (150), Le Havre en Amiens (200) en Brussel en Ro- chefort (125). Wijziging Vergeleken bij vorig jaar is er een ingrijpende wijziging in het reglement. De ploegentijdritten (in 1978 een etappe over 153 ki lometer van Evreux naar Caen) zullen meetellen voor het klas sement, waar vorig jaar slechts tijdsvergoeding te verdienen viel voor de individuele renner. Deze maatregel kan voor het klas sement belangrijke gevolgen hebben omdat de kopmannen uit kleinere ploegen duidelijk in het nadeel zijn. De winnende ploeg van Peter Post reed tussen Evreux en Caen de groep van Joop Zoetemelk op meer dan vier minuten en het team van Bernard Hinault op ruim vijf minuten, an dere ploegen moesten meer dan twintig minuten toegeven. De tijdsvergoedingen zijn ook weer van toepassing in de lange en voornamelijk vlakke ritten. Via sprints onderweg kan in de etap pes naar St. Brieuc, Metz, Evian, Dijon en Auxerre, via een inge wikkelde berekening, een winst van ten hoogste veertig seconden worden geboekt. Doorslag Bernard Hinault, de winnaar van 1978, noemde het een goede ron de. "Wanneer de beslissing nog niet gevallen is bij het begin van de Alpen, dan zal de achttiende rit van doorslaggevende beteke nis zijn", zei hij. "Tussen Les Me nuires en de aankomst op de Vars", vervolgde hij, "zullen de Madeleine, de Telegraphe, de Galiber en de Izoard moeten worden beklommen. Indien er in Les Menuires nog twijfels zouden zijn, zullen die in de achttiende étappe verdwijnen." mt otrw 'mom a Mif ttm c&jui runrnsi O -««•< (OmtUA-mcmm LEIDEN - Twee weken voor het begin van de Europese titelstrijd moet landskampioen Parker Leiden vanavond tegen Frisol Rowic proberen de neergaande prestatielijn te doorbreken. De nederlaag van vorige week tegen EBBC Den Bosch (86-77) was een ernstige waarschuwing voor de Leidse basketballers dat men op dit moment nog ver af van de ver eiste prestatienorm is. Spelverdeler Mitchell Plaat weigert de nederlaag toe te schrijven aan de door de Bosschenaren gehan teerde zone-verdediging, die en kele dagen eerder ook door DL Amsterdam met enig succes te gen Leiden werd gebruikt. Plaat: "Wij speelden erg slecht, kijk maar naar mijn eigen prestaties. Ik had maar acht punten, Dave Kyle moest zijn plaats nog zoe ken en Den Bosch had een goede avond. We kunnen best wel spe len tegen een zone, we hebben schutters genoeg". Tegen Rowic, de enige debutant in de eredivisie en een ploeg met een gemiddelde leeftijd van nauwelijks 20 jaar, hoeft Leiden niet op moeilijkheden te rekenen. Niet zo prettig, want op die ma nier is alleen het duel tegen Do- nar volgende week nog een se rieuze test voor de EC-strijd. Rowic kan alleen maar bevesti gen wat iedereen al weet van Lei den: de ploeg is snel in de break, heeft goede schutters in Collings, Bruinsma, Woudstra en Plaat, maar Dave Kyle zal een vraagte ken blijven. Kyle is nog lang niet in de gewenste conditie en het is nog maar de vraag of hij tijdens de Europese wedstrijden de rol zal kunnen vervullen die hem is toebedeeld. Hij is stevig genoeg om onder de borden de weg vrij te maken voor zijn nieuwe ploeggenoten, maar op dit moment mist hij de snel heid en alertheid om duels te winnen. Henny Blom is daarom Jimmy Woudstra aan het voorbe reiden op eén rol als center, op Dave Kyle wordt pas in een later stadium gerekend. Voor Kyle is de wedstrijd tegen Rowic (zijn eerste optreden in Leiden) een nuttige vingeroefening. Niet deel op de voorgrond Schaken tot in het holst van de ochtend in Noordwijk NOORDWIJK -- "De mooiste lief de is die tussen een man en zijn paard",zo luidt de titel van een heel bekend schaakwerkje. Maar je kunt je afvragen of het van 's avonds negen tot de vol gende ochtend zes uur bezig zijn met schaken (en dus mede met de paarden) nog wel onder de categorie liefde valt. Is hier de term "mesjogge" niet beter van toepassing? Ach, veel doet het er ook niet toe. Het schaakwereldje is nu een maal een bonte, merkwaardige menagerie. En zo'n schaakma rathon als de gouden Leidse Schaakbond gisteravond, van nacht en vanochtend in het Noordwijkse zalencentrum. De Kuip had georganiseerd, past daar goed in. Na gloedvolle openingswoorden van de voorzitter van de Noordwijkse schaakvereniging "Daniel Noteboom"Jan Kop penaal, en van Noordwijks burgemeester mr. Bonnike verdrong iedereen zich om de befaamde Amerikaanse schaakcomputer Chess 4.6, aangekondigd als de wereld kampioen, en bij ingewijden bekend als "het beest". Mr. Bonnike en zijn wethouder Van Duyn speelden de eerste partijen tegen het stalen ge dierte, dat op twee borden tege lijk zijn kunsten kon vertonen. In een bovenzaal van De Kuip stonden twee schrijfmachine achtige toestelletjes,die via een controle-systeem in Den Haag en een satelliet verbonden wa ren met iets engs in Amerika dat de zetten afscheidde. Tegen mr. Bonnike speelde de computer, die bij elke zet het geluid van een zacht koerende duif maakte, aanvankelijk heel aardig. Totdat de Noordwijkse burgervader iets met zijn toren uithaalde. Het beest wentelde die zet een paar keer door zijn stalen hersens en meldde ten slotte dat hij die manoeuvre niet kon accepteren. Vervolgens verviel het ding in een een lang, misprijzend stilzwijgen. Pas nadat mr. Bonnike, als een wa re heer van stand, een fles wijn had ontkurkt, kikkerde Chess 4.6 weer wat op. Maar het mid denspel behandelde hij toch zo onthutsend matig dat hij door de burgemeester op vreselijke wijze werd matgezet. Nadat dat was gebeurd, meldde het ding slechts koeltjes "the game is over" (de partij is ten einde). Meer niet. Zelfs geen gelukwens aan het adres van de burge meester kon er af. De computers zijn toch ook niet meer wat ze geweest zijn. Op het andere bord behaalde wethouder Van Duyn een al even overtuigende zege, zodat Noordwijks vroede vaderen de machine wel zeer duidelijk te rugwezen. Rest de vraag of dit nu de met zoveel tam-tam aangekondigde wereldkampioen onder de computers was. Het antwoord moet luiden: nee. Men had in zijn plaats een oud model, zeg maar een inferieure oom, de zetten laten doen. Een niet geringe teleurstelling schaker kon verslaan. De tegenstanders van Böhm mochten bepalen hoeveel bedenk tijd hij kreeg (één minuut, twee of drie minuten), dat stond weer in relatie tot het te winnen prijzen- Het echte beest Het échte beest tijdens deze mara thon was niet Chess 4.6, maar Hans Böhm, die op de parterre, te keer ging. Men kon tegen hem snelschaken om geld. Minimum inzet een tientje. Dat kreeg je met royale rente terug als je deze top- geld. Zijzelf hadden onverander lijk de beschikking over vijf mi nuten. Jcmgsma en Binnendijk versloe gen Böhm, maar voor het overige richtte hij een ware slachting aan onder zijn tegenstanders. Een grote stroom tientjes vond zijn weg naar een envelop waarop Böhm met forse letters het woord "winst-zak" had gekalkt. Andere in het oog springende ac tiviteiten waren de klok-simul- taanseances die Kathy van der Mije en Rob Hartoch speelden te gen leden van resp. Koudekerk, Leithen, VTL, De Toren, Sassen- heim, Daniel Noteboom, Roelofa- rendsveen en Katwijk, Alphen, LSG, Philidor, De Zwarte Pion, Rijnsburg, Leithen, Daniel Note boom en Leiderdorp. Beiden stonden slechts een half punt af. Kathy van der Mije aan de Roelo- farendsvener Borst en Hartoch aan Haasnoot. Voorts woedden er nog in tal van zaaltjes snelschaakwedstrijden. De belangstelling voor deze schaakmarathon was redelijk, maar zeker niet overweldigend. RUUD PAAUW. Theoretisch zijn ze heus wel onderlegd, wethouder Tesselaar en SportstwhUug-n it ir r Biegstraaten. Maar vanaf vijf meter een bal door een "deurgat'' schieten bleek een ondoenlijke opgave. U iteindelijk kwam alles opz'n pootjes terecht. Gewoon die klink even oplichten. Een kind kan de was doen. "Leiden" kon er om lachen. LEIDEN - Er wordt ontzettend veel gezegd op recepties en zeker als dat een officiële opening van een voetbalkantine betreft. Veel complimenten, alom waardering, veelal de geijkte praatjes. Docos- voorzitter Piet Reizevoort echter had, bij de ingebruikname van de waarlijk schitterende accommo datie van de v.d. Leiden, toch ook nog wel wat zinnigs op te merken. "We zitten, Docos, Leiden en ZLC, met z'n drieëen op één complex. We moeten," zo sprak hij Leid en-voorzitter Bert de Graaf toe, "op korte termijn rond de tafel gaan zitten. Niet alleen blijven staan, maar samenwer ken. Ten slotte streven we het zelfde doel na, dus is het het beste om de handen ineen te slaan." Sportstichting-voorzitter Piel Biegstraaten had daarvoor wel iswaar niet gewezen op de moge lijkheid van een dergelijk "ver bond", wel benadrukte hij in zijn (voor zijn doen korte) toespraak de belangrijke sociale functie van de kantines. "Ik heb er, in mijn ambtsperiode, al veel geopend," zei Biegstraaten, "en de horeca LEIDEN - In de halve finales van de strijd om het persoonlijk damkampioenschap van het Leidsch damdistrict zijn in groep A de twee Katwijkers Passchier en Burgerhout nagenoeg zeker van hun finaleplaats. Alleen de Frankrijker (Hazerswoude) heeft nog een theoretische kans om bij de eerste twee in deze groep te komen. Hij moet echter nog spe len tegen Van Beelen, Burger hout en Uytterlinde, tegen wie hij minstens vier punten moet halen. In groep B zijn er drie kanshebbers, die elkaar nauwelijks ontlopen. Hans Vermin (tweede bij de Ne derlandse jeugdkampioen schappen), Theo Zwetsloot uit Noordwijk en Jan Fase (Hazers woude) gaan hier op kop. Vermin staat eerste met 6 punten uit vier wedstrijden, maar krijgt nog twee sterke spelers te bekampen. (Zwetsloot en de als verdediger bekend staande Jaap van Duy- venbode). Jan Fase en Zwetsloot hebben ieder vijf punten uit drie wedstrijden gescoord. Zwetsloot speelt nog tegen Vermin Jan Fase en Rinus Kromhout, terwijl Fase een aanzienlijk lichter rooster heeft. Hij krijgt nog Zwetsloot, Bas van Rhijn en Kromhout. Voor Zwetsloot zal het ongetwij feld heel wat moeilijker zijn om tegen Vermin te speien, dan dat voor Jan Fase Bas van Rijn te be strijden is. In de vierde ronde, die deze week te Leiden werd gehouden, haalde Ton Noort zijn tweede punt bin nen. Tegen de niet zwakke Zeg veldenaar Jan Uytterlinde kwam hij zeer voordelig te staan, maar kon net niet winnen. Van Noort overigens een bekend euvel. In siders beweren al jaren dat zijn spel tot het meest inhoudrijke behoort van het hele damdistrict, maar van punten scoren moet Ton schijnbaar weinig weten. Passchier stelde zijn finale-kandi datuur al veilig door te winnen van Louis de Frankrijker. In een positionele partij werd De Frank rijker volkomen gemangeld. In de vooruit gespeelde partij Bur- gerhout-Passchier werden na drie zetten de punten gedeeld. De dammers hadden geen zin om el kaar nu al het leven zuur te ma ken, wetend dat ze elkaar in de finale weer zuden ontmoeten. In groep B was het Ron Fase die iedereen verraste door favoriet Vermin een remise af te dwingen. Fase die de hoogst bedenkelijke dubbelfunctie van speler/arbiter tijdens dit toernooi vervult, haal de hiermee zijn tweede punt. Dat de gecombineerde functie hier iets mee te maken heeft, staat buiten kijf. Rinus Kromhout won van Bas van Rijn en Jan Fase van Jaap van Duyvenbode. Uitslagen vierde ronde: Van Beelen-Burgerhout 0-2, Uytterlinde-Noort 1-1, Pas- schier-De Frankrijker 2-0, Jan Fase-Jaap van Duyvenbode 2-0, Ron Fase-Vermin 1-1, Van Rijn- Kromhout 0-2, Burgerhout-Pas- schier 1-1. Stand Groep A: 1. Joop Burgerhout (Katwijk) 5-8, 2. Jan Passchier (Katwijk) 5-7, 3. Louis de Frank rijker (Hazerswoude) 3-4, 4/6 Arend van Beelen (Katwijk), Tom Noort (Rijnsburg) en Jan Uytter linde (Zegveld) 3-2, 7. Andre van der Zwan (Katwiik) 3-1. Groep B: 1. Hans Vermind (Wasse naar) 4-6, 2/3. Theo Zwetsloot (Noordwijk) en Jan Fase (Ha zerswoude) 3-5, 4. Rinus Krom hout (Rijnsburg) 3-3, 5/6. Jaap van Duyvenbode en Ron Fase (resp. Katwijk en Hazerswoude) 4-2,7. Bas van Rijn (Katwijk) 4-1. Acteur doodt vrouw NEW YORK - De acteur Gig Young heeft zijn Westduitse vrouw, waar hij nog maar drie weken meé getrouwd was, vermoord, en daarna zelfmoord gepleegd. Het echtpaar werd gevonden in de slaapkamer van hun apparte ment in Manhattan in New York. Beiden waren door het hoofd ge schoten. De zestig-jarige Young had een geweer in zijn handen. Young heeft in meer dan vijftig films gespeeld. In 1969 kreeg hij een prijs voor zijn rol in de film „They shoot horses, don't they" ADVERTENTIE Deze advertentie is aangeboden door dames- heren- en kindermode DE WIT VVijf Meiplein - Leiden Sponsor voor Melkhuis je HILVERSUM (GPD) - Het interna tionale tennistoernooi van het Melkhuisje lijkt voor 1979en 1980 veiliggesteld nu directeur Piet van Eysden erin is geslaagd een sponsor te vinden. Een zuivel concern is bereid twee ton neer te tellen. Die geldelijke steun is echter niet van dien aard dat de financiële problemen nu geheel zijn opge lost. Omdat het prijzengeld vol gend jaar wordt opgetrokken tot 75.000 dollar (dit jaar was een be drag van 50.000 dollar beschik baar), blijft Van Eysden, de toer- nooi-directeur, de komende maanden uitkijken naar een tweede sponsor. BILJARTEN - Christ van der Smissen is uit de groep van twaalf topbiljarters gestapt, die front maken tegen het bondsbe- stuur van de KNBB. De groep vindt dat de bond een onjuiste selectie heeft gemaakt voor het toernooi om de Europese titel vijfkamp. VOETBAL - FC Barcelona heeft gisteren geprotesteerd tegen de gang van zaken na de wedstrijd tegen Anderlecht, toen Barcelo na weigerde de in België na een wedstrijd gewoontegetrouwe dopingcontrole te ondergaan. TENNIS - Betty Stöve heeft zich zonder te spelen voor de finale damesenkelspel van het interna tionale tennistoernooi in Brigh ton geplaatst. Tegenstander Chris Evert trok zich vanwege een spierblessure terug. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN kijkt dan wel met scheve oger naar al deze fraaie accommoda ties. maar ze vergeten hoe be langrijk dezen wel zijn. Ik heb veel respect voor de maniei waarop de voetbalkantines ge rund worden. Alles gaat pro deo In deze tijd vind ik dat toch een hele prestatie. Wat hier bij Leiden tot stand is gebracht dwingt mijn bewondering weer af," aldus Biegstraaten. Wethouder Tesselaar. geen onbe kende bij de v.v. Leiden, deed geen opvallende uitspraken, maar hield zich bij wat schert sende opmerkingen aangaande zijn scheidsrecnterscarrière, die des andere dag uitgerekend bij Leiden zijn vervolg zou krijgen. "Een volgende confrontatie ligt dus zeer nabij," zei hij. "En ik ben benieuwd of die even prettig zal verlopen als deze," grapte Tes selaar. die partijgenoot en Lei- den-lid Jan Duivestein in het voorbijgaan alvast een rode kaarl liet zien. Voor de grap natuurlijk, gezellig bleef het bij Leiden toch wel. Algemene kennisgeving „Zij is verlost, God heeft haar welgedaan" Heden behaagde het de Here na een kortstondige ziekte zacht en kalm, uit ons midden weg te nemen, onze lieve zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder PIETJE DRIEBERGEN weduwe van CORNELIS HOUWER in de gezegende ouderdom van ruim 97 jaar. Katwijk aan den Rijn, 20 oktober 1978 Molentuin 10. Correspondentieadres: Papaverhof 11 te Katwijk aan den Rijn. Geen bloemen Geen bezoek De rouwdienst zal gehouden worden D V. dinsdag 24 oktober a s des n.m 2 45 uur in de Open Hofkerk. Rijn straat 18 te Katwijk aan den Rijn. waarna de teraardebe stelling zal plaatsvinden omstreeks 3 30 uur op de alge mene begraafplaats aan de Kerklaan te Katwijk aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13