Wiersma damstrijd nog op kop HYS-duo profiteert ongekende ruimte van De martelgang van de voetballiefhebber Drost stopt Tsjegolev A.S.C.-S.J.C. LEIDEN LIONS-DEFENSIE TOONT ZWAKTE Karstens ploegleider? ZATERDAG 21 OKTOBER 1978 SPORT PAGINA 11 Eindelijk weet ik waarom het aantal bezoekers aan het be taalde voetbal in Nederland terugloopt, ondanks de suc cessen in de laatste twee we reldkampioenschappen, die normaal gesproken tot een toename hadden moeten lei den. Ik heb me, bij de Europa- Cup-wedstrijd Ajax-Lausan- ne Sports, ten halve als een normale bezoeker gedragen, dat wil zeggen dat ik de wed strijd wel vanuit de beschutte ARCO (ANP) - Wereldkampioen Harm Wiersma begint de laatste ronde van het toernooi om de we reldtitel dammen met één punt voorsprong op zijn naaste con currenten Tsjegolev en Gant- warg. De voorlaatste ronde van het toernooi heeft namelijk geen wijzigingen in de top van het klassement gebracht. Wiersma deelde de punten met Gantwarg en Drost kwam tot een zelfde re sultaat tegen Tsjegolev. In de laatste ronde speelt Wiersma, die gisteren enigszins ziek achter het bord kwam, tegen Tsjegolev. De wereldkampioen had 's mor gens bij de plaatselijke apotheker in Arco wat peniciline-ampullen gehaald en hij verscheen ook tien minuten te laat voor zijn partij met de kampioen van de Sovjet- Unie. Die vertraging bleek vol strekt onbelangrijk. Na twintig minuten al, er waren toen acht tien zetten gedaan, werden al handen geschud. Remise. Op zichzelf een tamelijk verrassende ontwikkeling dat Gantwarg niet werkelijk heeft geprobeerd zijn achterstand van een punt weg te werken. Gantwarg is kennelijk uit op een tweekamp om de we reldtitel. Hij zal daartoe het recht verkrijgen indien hij als tweede eindigt. Die positie heeft hij ge handhaafd. Hij heeft ook na gis teren nog steeds even veel pun ten en als Tsjegolev en het Son- nenborn-Berger puntensysteem zal hem, bij gelijk eindigen boven Tsjegolev uittillen. Gantwarg was gistermiddag odan ook meer dan wie anders geïnte resseerd in het resultaat van de krachtmeting tussen Drost en Tsjegolev. De snelle remise van Gantwarg en Wiersma legde een tamelijk grote druk op Drost. De Nederlandse titelhouder heeft Tsjegolev geen kans gelaten op gelijke hoogte met Wiersma te komen. Onder toezicht van de urenlang door de speelzaal ijsbe rende Gantwarg hield Drost Tsjegolev goed in bedwang en hij toonde zich helemaal te hebben hersteld van de enigszins tegen vallende resultaten in de vorige ronden. Tsjegolev heeft gedurende de partij misschien een licht voordeel ge had, maar ook hij heeft nimmer de moed getoond werkelijk risi co's te nemen. Het leek wel of Tsjegolev zich vastklampte aan het tamelijk loze gerucht dat bij gelijk eindigen van twee of meer spelers op de tweede plaats eerst een beslissingstweekamp voor de positiebepaling zou worden gespeeld en niet het Sonneborn- Berger systeem zou worden toe gepast. Vastgelegd is echter dat het S-B- systeem zal worden gebruikt om tot een rangvolgorde van twee tot vijf te komen indien noodzake lijk. Slechts wanneer twee spe lers gelijk zouden eindigen op de eerste plaats, of op de zesde plaats, die vrij entree biedt tot het volgende toernooi om de wereld titel, zal een beslissingstwee kamp worden gespeeld. In de laatste ronde speelt Tsjegolev tegen Wiersma en Gantwarg te gen Clerc. Bij remises blijft Wiersma de kampioen en wordt Gantwarg uitdager. Het S-B-s.vs- teem geeft Gantwarg namelijk meer punten dan Tsjegolev. Een tweekamp om de bezetting van de zesde plaats is niet denkbeel dig. Mitsjanski en Korenevski, de twee jonge dammers uit de Sov jet-Unie lijken daarvoor in aan merking te komen, na hun over winningen van gisteren. Voor ADVERTENTIE a.s. zondag 14.00 uur Terrein de Kempenaerstraat. Frank Drost is die zesde plaats nauwelijks nog haalbaar. Het tweetal zorgde ervoor dat het een zwarte dag voor de Afrikaan se dammers werd. Mitsjanski be haalde twee punten ten koste van N'Diaye, die in het lastige mid denspel onjuist sloeg. Korenevs ki nam wraak op Nimbi, die hem de koning van de remises had ge noemd. Met ijzersterk positioneel spel ondermijnde Korenevski de stelling van Nimbi en daardoor kwam hij tot zijn eerste overwin ning in de eindronde. Clerc verstevigde zijn kansen op een van de finaleplaatsen voor het toernooi van 1980. Na een lange strijd manoeuvreerde hij de Belgische veteraan Oscar Ver- poest in een verloren eindspel. Johan Bastiaannet behaalde de snelste overwinning en zorgde tevens voor de derde Afrikaanse nederlaag in de voorlaatste ron de. Diaw blunderde al op de tien de zet en toen was werkelijk alles afgelopen. Diaw zag onmiddel lijk in dat verder spelen geen zin meer had tegen de Nederlander die door de winst op de met Clerc gedeelde vierde plaats belandde. Leiden Lions-center Harrie Wielheesen (midden, met nummer 19) probeert HYS-goalie André Lookhorst (lig gend) de puck te ontfutselen. HYS-spelers Joop Ierschot (12) en Piet Roskam (19, rechts) beletten hem dat. LEIDEN - Zelden zullen Bill MacKenzie en Brian MacS- heffrey in hun ijshockeyloopbaan zóveel vrijheid hebben genoten als gisteravond tijdens de confrontatie met Lei den Lions. Het Canadese HYS-duo moet aanvankelijk zelf van verbazing met de ogen hebben geknipperd van wege de wijze, waarop de Leiden Lions-defensie in deze als 'broedermoord' aangekondigde ontmoeting in herha lingen viel. Met de regelmaat van een repeterende breuk mocht het Haags/Canadese tweetal vooral in de laatste twee perioden, zonder dat ook maar één Leidse defense- man op het idee kwam hier iets tegen te ondernemen, 'the slot' (het gebied recht voor het doel) inrijden. Nadat Mac Kenzie en MacSheffrey waren bekomen van de verwon dering over die in de ijshockeysport zo zelden voorko mende 'coulante houding', vierden die spelers de hun gelaten ruimte op dankbare manier bot. Van de tien Haagse treffers (het werd uiteindelijk 4-10) die werden afgeroepen eiste dit duo met zeven goals het verreweg grootste deel van de HYS-doelpuntenproduktie voor zich op. Theo Dietz en Jiri Anton wisten die mogelijkheden echter niet naar juiste waarde te schatten, terwijl Ted Meyer de pech had de paal op zijn weg te vinden. HYS putte uit die reeks van meevallers de moed om het accent wat meer naar de aanval te verleggen, waarbij zich allengs de defensie ve zwakte van de Leidse équipe begon af te tekenen. In zodanige mate, dat het in feite slechts aan goalie Ed Nienhuis (hij belette MacKenzie tot driemaal toe de doortocht naar het doel) te dan ken was, dat Leiden Lions met een 1-1 stand de tweede periode inging. In dat tweede bedrijf kwamen de Leidenaars, die op dat moment twee man meer op het ijs hadden, via Rudy Bakker op 2-1Die score werd door MacSheffrey spoedig genivelleerd, waarna MacKenzie in dezelfde minuut nog voor 2-3 zorgde. Harrie Wielheesen mocht hierna de zaken nog wel recht trekken, maar toen opnieuw Brian MacSheffrey succes had (3-4) was de ban definitief gebro ken. Achtereenvolgens voerden Leon van Kemenade en Mac Kenzie (2x) de marge naar 3-7 op. Rob Hagendoorn deed voor de Lions nog iets terug (4-7), maar de vrijheid die de Leidse verdedi gers hierna MacKenzie (2x) en MacShreffrey lieten, bleek goed voor n/og drie Haagse doelpun ten: 4-10. Verdere uitslagen/lxl2 punt Amsterdam-Den Bosch 5-4; Nij- megen-Utrecht 3-3; Tilburg Trappers-Heerenveen 1-2 en Olympia Heist-GIJS/Groningen 7-4. GERARD VAN PUTTEN De vergelijking met de botsing, drie weken terug tegen GIJS Groningen, drong zich gister avond al spoedig op. In dat tref fen plukten de Groningers de vruchten van de wijze lessen die ze in de aanloop naar dit ijshoc- keyseizóen in een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Leiden Lions opdeden. Waar de brigade van Paul Domm toen die louter om de eer gaande wedstrijd aan greep om de juistheid van de ver zekerde promotie naar het va derlandse ijshockeywalhalla aan te tonen, benutte de Groningse coach die 'friendly game', die door Leiden Lions in een 1-4 winst werd omgezet, als middel om de zwakke punten binnen de Leidse formatie vast te stellen. Het Leidse ijshocke.yteam kreeg in eigen huis met een 4-7 neder laag de rekening gepresenteerd voor de 'openhartigheid', die het eerder in Groningen tentoon had gespreid. Ook HYS demon streerde, nu er om de Coupe NN moest worden gestreden, dat het had geleerd van het vorige week vrijdag door Leiden Lions met 6-2 gewonnen oefenduel. Initiatief In de eerste periode had het er ove rigens allerminst de schijn van dat HYS op een zo ruime zege zou aansturen. Integendeel. In dat eerste bedrijf slaagde de Leidse ploeg er zelfs in het initiatief naar zich toe te trekken. Na 12 secon den al wist John van Sloun (na een assist van Mathewson) de score te openen. Dat Harry Turk na voorbereidend werk van Paul Rusche de stand gelijk kon trek ken mocht in dat stadium van de wedstrijd, ondanks het feit dat ook die treffer regelrecht voortvloeide uit het feit dat 'the slot' geheel onbeschermd was gelaten, als een incident worden beschouwd. Zeker als wordt be dacht dat Leiden Lions in die fase geregeld aantrekkelijke sco ringskansen creëerde. Harrie Wielheesen, Frank Dobbelaar, RIJEN (GPD) -Gerben Karstens zal maandag beslissen of hij een aanbod aanneemt om ploegleider te worden. De 37-jarige wielrenner kan in die functie terecht bij drie bedrijven, die volgend seizoen een profwieler ploeg zouden willen formeren. Officieus heeft Karstens zijn keuze al bepaald (,Jk heb met èèn firma al een intentie-overeenkomst voor driejaar"); officieel zal hij maandag beslis sen. Dan ook zal de oud-Leidenaardie aan de afbouw van een veertien jaar lange profcarriére bezig is, besluiten of hij direct zal stoppen met wielrennen, of dat hij eerst zelf nog èèn seizoen voor de nieuwe sponsor zal gaan rijden. Artsen hebben mij aangeraden eerst nog een jaar af te trainen. Misschien doe ik dat wel, vooral omdat je het eerste jaar met een nieuwe ploeg toch als een aanloop moet zien. Daarna zou ik me dan geheel aan de functie van ploegleider gaan wijden. Voor een paar jaar zie ik dat best zit ten". ,flet is een uitdaging voor me geworden", zegt Karstens, die aanvankelijk van plan was nog èèn seizoen op de winterbanen te blijven rijden. ,JLen uitdaging, omdat ik benaderd was door een Nederlandse firma, die daarna niets meer van zich liet horen. Toen dacht ik: als dat zakenmen sen zijn, dan zal ik eens laten zien hoe je echt zaken doet. Het heet zo moeilijk te zijn om bedrijven te vinden die als sponsor willen gaan optreden; ik ben bij drie firma's binnengestapt en het was met alle drie gelijk raak". werkplaats op de perstribune heb gadegeslagen, maar wél van het openbaar vervoer ge bruik heb gemaakt om het Ajax-stadion te bereiken en weer te verlaten. Dit heb ik niet gedaan uit een lust tot experimenteren, maar met de egoïstische gedachte dat ik het stadion op die ma nier gemakkelijker en sneller zou kunnen bereiken dan per auto, want op de persconfe rentie op de maandag vooraf gaande aan de woensdag avond van de wedstrijd, wees het Ajax-bestuur erop dat Publieke Werken van Am sterdam de onzalige gedachte had gehad de belangrijkste toevoerweg, de Middenweg, op te breken en voor alle niet- openbare verkeer af te slui ten, juist in de week dat 30.000 mensen het toch al niet mak kelijk bereikbare Ajax-sta- dion zouden bezoeken. Roomser Publieke werken van Amster dam is dus kennelijk roomser dan de paus, want de laatste verzette zonder blikken of blozen zijn inzegening van zondagmiddag naar zondag ochtend, om de tv-uitzendin- gen van de voetbalwedstrij den niet in de wielen te rij den. Dat wordt een gigantische cha os, dacht ik, dus als ik ver standig ben, rijd ik met mijn auto naar het Centraal Station en stap daar op lijn 9, die zijn eindpunt bij het Ajax-stadion heeft, en zo zat ik om vijf mi nuten voor zeven in de tram. So far, so good, zouden de supporters van Ipswich Town zeggen. De rit duurde toch nog 40 minuten, in de eerste plaats omdat de bestuurder bij elke halte eerst de instap pende passagiers van een kaartje moest voorzien en wisselgeld moest betalen, en in de tweede plaats omdat hij een paar keer zijn beurt voor bij liet gaan voor groen licht, of na het stoppen bij een hal te, omdat de deuren niet goed sloten als die jongens in de barstensvolle tram op de bin- nentree bleven staan. Wist u dat zo'n bestuurder ijzig kalm is en desnoods drie groene stoplichten geduldig wacht tot ze daar achteraan een treedje hoger zijn gaan staan? Menige passagier kon er een voorbeeld aan nemen! „Ik heb heus alle tijd, heren!", zei hij er nog bijen dat toonde toch wel aan dat hij niet de weg kwijt was, zoals een van de olijke passagiers veron derstelde toen de tram een paar groene lichten over sloeg. Peleton Om vijf over half 8 arriveerden we bij het Ajax-stadion. Toen moest het ergste nog komen. Normaal gesproken rijd ik, wuivend met mijn parkeer- kaart, de hekken binnen, weliswaar stapvoets, maar toch zonder problemen. Nu moest ik mij onder „de gewo ne man" scharen, die de keu ze had tussen de rechter- en de linkeringang. Ik hoorde als trampassagier bij de rechte- ringang. Met duizenden tege lijk werden we, met behulp van politie te paard („Ik dacht dat de lui altijd onderaan het paard zat!", riep een jongen tegen de bereden agent), naar de linkerhelft van de oprij laan gestuwd, waar van hek- materiaal vijf deursmalle poortjes waren opgebouwd, die steeds aan één persoon te gelijk toegang verschaften. Je 'kwam dan eerst langs een kaartjesscheurder, om daarna een peloton politiemannen in gevechtstenu te passen, die niet iedereen fouilleerden, maar er wel hun mannetjes op aankeken voordat zij wat voel- en grijp werk verricht ten. Op zichzelf is dat een begrijpe lijke maatregel, maar verve lend was wel dat je eerst een minuut of tien werd geplet in de duwende en opgestuwde massa voor die vijf poortjes. Voetbalwedstrijden worden nu eenmaal niet alleen be zocht door gevechtsklare 20- jarigen, maar ook door vrou wen, veteranen en kinderen. Voor hen zou een discrimine rend zesde poortje moeten worden opengesteld, zoals je in supermarkten soms een snelkassa hebt voor mensen met hooguit vijf verschillen de boodschappen. "Vrouwen, kinderen en ouden van dagen eerst, net als bij scheepsram pen. Na afloop was ik wonderlijk snel in een tram. dat moet ik het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf van Amsterdam en de regelende politie nageven. Er stonden zeker tien tramstel len klaar, louter uit dienstbe toon, om niet te zeggen eerbe toon aan de autoloze mede mens, want commerciële mo tieven kunnen hier geen en kele rol hebben gespeeld. De passagiers dromden immers duwend en trekkend alle openingen van het tramstel binnen en niemand bekom merde zich om het kopen van een kaartje. Waarom in zulke omstandighe den niet voor zeg f 50 een tij delijke conducteur wordt aangetrokken, die zijn salaris er in één rit gemakkelijk uit haalt, is een van die economi sche raadselen waar alleen leken een antwoord op weten. Zo'n hulpconducteur, die zich door de tram bewoog, had dan misschien ook als morele rem gewerkt op de baldadigheid van de jeugdige passagiers, die de doelpunten die Ajax niet kon maken, als nog tegen het traminterieur scoorden. Nadat er een paar keer aan de noodrem was ge trokken (onder het praktische motto: het gaat ons niet vlug genoeg, als straf trekken we aan de noodrem), riep de be stuurder de hulp in van de politie en zette de tram stil. Omsingeld De tram werd door een tiental gehelmde oproeragenten, die met een overvalwagen waren komen toesnellen, omsingeld en we kregen allemaal de op dracht uit te stappen. Nette oude heren zoals ik, maar ook de dames en de onschuldig ogende jongere heren, we moesten er samen met het ge teisem uit. Even leek het erop dat de bourgeois weer toe stemming kreeg in dc tram te rug te keren, de schuldeloze passagiers mochten weer gaan zitten, waarbij de bin nenglippende jongens met clubdassen en jeugdpuistjes weer nors naar buiten werden gestuurd (hoe onschuldig ze misschien ook waren ge weest), maar na een tweede oekaze moesten we er toch weer uit, omdat de tram stuk was en niet verder kon rij den. Ik zei toen nog tegen die agent, die dezelfde aanvallige leef tijd had als de oproerkraaiers, dat we dan net zo goed kon den blijven zitten, omdat de tram na ons er dan toch ook niet door zou kunnen (vol gens het principe dat zo mooi wordt geillustreerd door de vooroorlogse grap waarin een kwaaie trambestuurder tegen de bakfietsjongen die hem op de rails de weg verspert, roept: „Hé, kun je niet van die rails afgaan!", waarop die jongen roept: „Ik wel, maar jij niet!"), maar dat was een ar gument waarvoor hij niet ge voelig was. Toen we er alle maal uit waren, reed de tram rustig door. De volgende tram nam geen passagiers op, de daaropvolgende wel. Het eer ste wat een van de zojuist in gestapte Ajax-supporters deed was, een TL-buis uit het plafond schroeien en die door het half geopende raampje pal voor een passe rende auto naar buiten gooi- Baldadig Aha, roept u nu geestdriftig uit, je hebt dus met eigen ogen gezien hoe zo'n rotzak eruit ziet! Ja, ik heb hem nauwkeu rig kunnen bestuderen. Het betrof in dit geval een onge veer 15-jarige, enigszins don- kergetinte jongen met raven zwart, halflang en in pony ge knipt haar, die een spijker broek met omgeslagen zomen droeg van het merk Lois, een donkerblauw jek met rood- wit-rode strepen, de woorden Ski High School erop en veel ritssluitingen, aan een waar van een paar sleuteltjes hin gen. Hij liep op Adidas- schoenen en droeg een ragfijn maar juist ontluikend snor retje en een rood-witte Ajax- das. Zijn vader en moeder en zijn vrienden zullen hem wel een leuke, zij het ietwat bal dadige jongen vinden, denk ik. Ik heb hem er, door overreding, nog vanaf kunnen houden de gesloopte stangen waarmee de geforceerde achterdeur van deze tram werd dichtge houden, van hun plaats te halen, waarna hij zijn aan dacht verplaatst naar de pe netrante schroeilucht, die er gens uit de zoldering van de tram kwam, of wellicht uit de opening van de stukgetrok ken noodrem. Stel dat er zo- meteen politie binnenkomt en vraagt wie die TL-buis naar buiten heeft geworpen, wat doe ik dan, heb ik me af gevraagd. Ik besloot dat ik hem en vier vriendjes zou aanwijzen en zou zeggen dat een van de vijf het had gedaan. Een com promis tussen burgerzin en de tegenzin om een „mede passagier" te verraden? En dat signalement hierboven dan, is dat dan geen indirect verraad? Doe ik dat uit de lite raire overweging dat het inte ressant is te weten hoe zo'n rotjongen eruit ziet die de boel voor de anderen verpest en het bezoek aan voetbal wedstrijden en vooral aan de staantnbunes voor vaders met kinderen die niet in staat zijn twee maal dertig gulden te betalen tot een bezoeking maakt? Of koester ik toch de vergeefse hoop dat mams dit leest, haar lieveling herkent, hem hartig toespreekt, waar na hij beterschap belooft? Ach, waren alle menschen wijs en wilden daerbij wel! De Aerd' waer haereen Paradijs! Nu isse meest een Hel", NICO SCHEEPMAKER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11