Spaans rapport eenzijdig Tekort aan praktijk werd KLM-gezagvoerder fataal Boersma kon zijn draai niet vinden COMMENTAAR VAN RIJKSLUCHTVAARTDIENST 'Geen geheimzinnigheid' DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 MADRID (GPD) - Sterk afgeno men vliegpraktijk, een vliegerva- ring die in de afgelopen tien jaar in toenemende mate nog slechts op die in de simulator Gesvlieg tuig) was gebaseerd, is KLM-ge- zagvoerder Velthuyzen van Zan ten en met hem 582 anderen op 27 maart vorig jaar fataal geworden. De fout dat hij opsteeg zonder toestemming van de verkeerslei ding is er het regelrechte gevolg van. Aldus blijkt uit het gisteren in Madrid verschenen rapport over de vliegramp op Teneri- fe. Een bijkomende factor was, dat tweede vlieger Klaas Meurs niet veel ervaring had in een 747- cockpit (95 uur op een totaal aan tal vlieguren van 9200) en verder dat het vliegtuig, in overleg met Amstelveen, zou vertrekken op de rand van het toelaatbare wat het aantal vlieguren van die dag betrof. Gezagvoerder Velthuyzen had een vliegervaring van 11.700 uur op acht verschillende vliegtuigen, vanaf de DC-3 in 1951. Hiervan had hij er 1545 doorgebracht in de cockpit van een 747. Daarnaast had hij vele (bij de 1545 niet inbe grepen) uren doorgebracht in de simulator. Ofschoon het rapport over de ramp de gezagvoerder competent voor de vlucht noemt tot op het mo mentvan de ramp, worden elders enkele omstandigheden ge noemd die deze kwalificatie tot een bedenkelijke maken. Niet meer vertrouwd Letterlijk vermeldt het rapport „Hoewel de gezagvoerder vele ja ren op Europese en interconti nentale routes had gevlogen, was hij meer dan tien jaar instructeur geweest, waardoor zijn ver trouwdheid met het lijnvliegen was afgenomen". Zijn onjuiste taalgebruik van de voorgeschre ven mededelingen aan de toren worden mede daaraan toege schreven. „Bovendien, in een gesimuleerde vlucht, neemt de instruerende vlieger gewoonlijk de rol van de verkeersleider op zich, dat wil zeggen dat hij de toestemmingen voor vertrek geeft. Hierdoor heeft de start gewoonlijk plaats zonder (echte) toestemming (van de to ren)". Tweede vlieger Meurs' betrekkelijk geringe aantal vlieguren in de 747 wordt ook een factor genoemd: Het zou de man onzekerder heb ban gemaakt tegenover de domi- nerender gezagvoerder. Velthuy zen overstemde de vragen van zowel tweede vlieger Meurs als boordwerktuigkundige Schreu- der, of het PanAm-vliegtuig nog op de baan was - hetgeen zij ver moedden, omdat zij de commu nicatie tussen de PanAm-machi- ne en de toren letterlijk konden volgen - met Velthuyzens niet op feiten gestoelde gedachte dat de Amerikaan van de baan was. Sinds december 1976, zo stelt het rapport met nadruk, zijn Neder landse cockpitbemanningen strikt gebonden aan vliegtijd- maxima. De omstandigheden die tot het besluit van niet meer te (gaan) vliegen kunnen leiden, kunnen zó gecompliceerd wor den, dat niet meer de gezagvoer der, maar de afdeling operations van de KLM in Amstelveen be paalt of er verder gevlogen wordt of niet. Conform het voorschrift nam Vel thuyzen radiocontact op met Amstelveen om te horen of hij Tenerife nog kon verlaten op weg naar Las Palmas. Het speelde, zo is uit het onderzoek gebleken, ook hem persoonlijk parten dat de vertraging tot gevolg zou kun nen hebben dat het vliegtuig niet meer terug kon naar Schiphol. Dat zou ieders reisplan in de war sturen. De KLM antwoordde dat Velthuy zen voor een bepaalde tijd opge stegen zou moeten zijn. „Als hij erin zou slagen vóór een bepaalde tijd op te stijgen, zou er ogen schijnlijk geen probleem zijn, maar als er enige kans was dat hij zijn vliegtijdmaxima zou over schrijden, zouden zij (Amstel veen) een telex naar Las Palmas sturen", aldus het rapport. Vel thuyzen had er dus alle belang bij zo snel mogelijk op te stijgen. Iets van spanning bij de KLM-be- manning is ook gemerkt en na derhand gerapporteerd door het grondpersoneel van Las Rodeas, het vliegveld van Tenerife. „Hoewel uiterlijk onbedrukt, voelden zij een zekere spanning; irritatie die veroorzaakt was doordat de bediening (van het grondpersoneel) erg slecht was, met als gevolg mogelijk afbreken van de thuisvlucht van Las Pal mas naar Amsterdam", zo schrijft het rapport. Onbegonnen werk Toen de ramp zich eenmaal had voltrokken, was hij van zo grote omvang dat de aanwezige brandweer op geen stukken na in staat was de branden zodanig te bestrijden dat meer inzittenden het ongeluk hadden kunnen overleven - stelt het rapport. Op het moment van de ramp waren er op de luchthaven vijf ambu lances aanwezig en waren van de tien brandbestrijdingsvoertui- gen er negen bruikbaar. Niet de toren heeft als eerste de ramp gemerkt - het zicht was op dat moment rond 300 meter - maar vliegtuigbemanning in de buurt van het KLM-wrak. De ramp vol trok zich om zes minuten over vijf in de middag. Pas de volgende nacht om half vier waren de laat ste vlammen geblust (respectie velijk zes over zes en half vijf Ne derlandse tijd). Wat in de toren werd vernomen, waren twee ontploffingen. Na het bericht dat er brand was, gaf de toren alarm. De brandweer ver trok onmiddellijk (de afstand is minder dan een kilometer) en kwam eerst bij het KLM-wrak Op dat moment ontstond er een gat in de mist en de brandweerman nen ontwaardden nog een brand. Eerst dachten ze dat het een an der stuk was van het vliegtuig waar ze voor stonden. Toen even later bleek dat het een tweede toestel was, en bovendien dat er aan het KLM-toestel al niets meer te redden viel, hebben zij zich ge concentreerd op het PanAm- wrak. Het KLM-wrak lieten ze uitbranden. Het rapport geeft geen antwoord op de hierbij op komende vraag of er uit het KLM- toestel dan misschien toch nog mensen gered hadden kunnen worden. Golf van vlammen Het zegt alleen dat direct na de bot sing vrijwel zeker een vlammen zee zich als een vloedgolf door beide vliegtuigen heeft gespoed, die elke handeling van de cabi nebemanning onmogelijk maak te, omdat naderhand gebleken zou zijn dat geen van de deuren en nooduitgangen was geopend. Dit geldt, op twee deuren van het PanAm-toestel na, voor de (nood) uitgangen van beide vliegtui gen. Ook de ambulances waren zeer spoedig ter plaatse en ook zij gin gen direct naar het PanAm-vlieg tuig. Volgens het rapport arri veerden zij er „enkele seconden" nadat de eerste overlevenden van het Amerikaanse vliegtuig het brandende wrak hadden verla ten. Behalve door de twee ge noemde deuren, deden zij dit ook door de opening die was ontstaan toen de hele voorkant van de romp, het eerste-klasdeel, was weggeslagen door de botsing (de cockpitbemanning overleefde de ramp doordat zij met vloer en al omlaag stortte - een hoogte van tien meter). Voor de bestrijding van de branden werd 5000 kilo schuim en een half miljoen liter water gebruikt. De intense hitte heette voor de brandweer een verhindering te zijn om te dicht bij de brandhaar den te komen. Daarentegen is één PanAm-stewardess zeker drie keer naar het wrak teruggegaan om mensen naar buiten te hel pen. Een groot aantal van hen zat echter volledig opgesloten als gevolg van de botsing. Rompde- len waren zo sterk vervormd, dat ze elke uitweg blokkeerden. Echtpaar licht familie en kennissen voor 760.000 gulden op HAARLEM (ANP) - De Haarlemse politie heeft de 50-jarige ambte naar A. C. W. V. en zijn 43-jarige echtgenote L. C. V.-D. uit Haar lem aangehouden, verdacht van oplichting en flessentrekkerij tot een bedrag van rond 760.000 gul den. In de afgelopen twee jaar heeft het echtpaar familieleden en kennissen bewogen tot afgifte van bedragen van ongeveer 30.000 gulden per keer. Het echt paar vertelde spaarbrieven te be zitten die bij banken konden worden ingewisseld, waarna het geld zou worden terugbetaald. Het geld werd aan het echtpaar overhandigd, omdat men onder meer dacht op die manier veel geld te verdienen, want het echt paar stelde rentes van twintig tot vijftig procent in het vooruit zicht. Het echtpaar behield lange tijd het vertrouwen van de geld- verschaffers omdat af en toe geld werd terugbetaald, maar dan moesten anderen weer worden bewogen geld af te geven. Ook bood het echtpaar dure cadeaus aan zoals een auto, kleurentelevi sie enz. Ook wist het echtpaar bij Haarlemse winkeliers door fles sentrekkerij goederen los te krij gen tot een bedrag van 20.000 gulden. Het echtpaar weigert te zeggen wat zij met het ontvangen geld heeft gedaan. ADVERTENTIE MADRID-AMSTERDAM (GPD) - De piloot van het KLM-toestel heeft de voornaamste schuld aan de grootste luchtvaartramp uit de geschiedenis, die op 27 maart vo rig jaar op het vliegveld Tenerife aan 583 mensen het leven kostte Dat is de voornaamste conclusie uit het rapport van het Spaanse ministerie van vervoer over deze ramp. Volgens het rapport heeft de Ne derlandse gezagvoerder, J. L. Veldhuyzen van Zanten, te vroeg en dus zonder toestemming de start ingezet. Daardoor kwam zijn KLM-jumbo in botsing met de Boeing-747 van PanAm. De Rijksluchtvaartdienst (RLD) heeft het rapport in een eerste reactie „zeer eenzijdig" ge noemd. Het rapport is gisteren bekendge maakt. Volgens de RLD zal de inhoud van het rapport worden vergeleken met Nederlandse be vindingen. Daarna komt een de finitief oordeel. Wel is nu al zeker dat de RLD de Spaanse conclu sies niet zal onderschrijven. De KLM wil in deze fase nog geen commentaar geven. Naast het vertrekken zonder toe stemming vermeldt het rapport van de Spaanse commissie dat de Nederlandse gezagvoerder, toen hij eenmaal de start had ingezet, het bevel van de verkeerstoren: „Okay, stand by for take-off, I call you" (wacht met starten, ik roep u op) heeft genegeerd. Ook onder brak Veldhuyzen van Zanten de start niet toen het PanAm-toestel over de radio naar de verkeersto ren riep dat men op de startbaan taxiede naar de plaats, waar de KLM-Jumbo zojuist de start had ingezet. Dat dit bericht in de cockpit van de Nederlandse machine werd ont vangen blijkt uit de reactie van boordwerktuigkundige Willem Schreuder, die in het Nederlands tot tweemaal toe aan de gezag voerder vroeg of het PanAm-toe stel al van de baan was. Op dé vraag van de boordwerktuig kundige antwoordde gezagvoer der Veldhuyzen van Zanten op een toon die „geen tegenspraak duldde" met een fors: „Ja wel". De Amerikaanse gezagvoerder Vic tor F. Grubbs heeft, doordat het wolkendek op het 633 meter hooggelegen vliegveld even open brak, de aanstormende Neder landse Jumbo zien aankomen, en heeft nog geprobeerd naar links uit te wijken. Op het moment van de botsing was het KLM-toestel in de lucht, maar raakte het de rechtervleugel van het Ameri kaanse toestel. Door de relatief zwakke botsing raakte het KLM toestel volledig uit balans, waar door het 150 meter van het Ame rikaanse vliegtuig neerstortte en in brand vloog. Ook de PanAm- Jumbo raakte in brand. Het rapport van de Spaanse minis teriële onderzoekscommissie is samengesteld naar aanleiding van een minitieuze registratie van de gegevens op de banden van de cockpit voice recorders uit beide vliegtuigen, waarop auto matisch alle gesprekken in de ca bine en alle uitgaande en binnen komende mededelingen over de radio opgenomen worden. Deze gegevens zijn gekoppeld aan de digital fly data recorder, de be kende zwarte doos, die alle gege vens van de machine regi streert. Uit het rapport bleek dat de Ne derlandse gezagvoerder haast had om te vertrekken. Normaal wordt voordat men alle instru menten van het vliegtuig checkt, de „ATC-clearance (vliegtoe- stemming)" aangevraagd, dit is de luchtroute die het toestel in het begin moet volgen als het eenmaal los is van de landings baan. Eerstepiloot Klaas Meurs was echter al klaar met zijn checklist voordat hij de „ATC- clearance" aanvroeg bij de ver keerstoren. Volgens het rapport waren de weersomstandigheden op het vliegveld van Tenerife ook een belangrijke factor. Doordat de wolken de grond raakten kon de zichtbaarheid op slag verande ren. Het ene moment kon men een kilometer ver zien, het vol gende ogenblik zat men midden in een wolk en kon men letterlijk geen hand voor ogen zien. Waar schijnlijk is de mededeling van het PanAm-toestel aan de ver keerstoren: „Wij zijn nog steeds aan het taxiën op de startbaan" in de KLM-cockpit verminkt over gekomen, omdat op hetzelfde moment de verkeerstoren „Okay, stand by for take-off, I will call you" aan de KLM machine door gaf. Voorts signaleert de onderzoeks commissie in het rapport dat het taalgebruik tussen het KLM-toe stel en de verkeerstoren over en weer niet correct was. Op het moment dat de eerste KLM-pi- loot de „ATC-clearance" ontving, de te volgen luchtroute om zich op weg te begeven naar Neder land, antwoordde deze: „We are now at take-off'. Hierdoor be greep de verkeerstoren aan wie de KLM-machine geen toestem ming had gevraagd om te starten, niet dat de Nederlandse Jumbo al bezig was met de start. De on middellijke reactie hierop van de verkeerstoren „ok, stand by for take-off' is evenmin correct, maar was in dit geval niet rele vant omdat het Nederlandse vliegtuig al zes en een halve se conde eerder de start had inge zet. De PanAm-machine heeft volgens het rapport eveneens een fout begaan. Dit toestel, dat op de startbaan reed, had bij de derde of vierde intersectie af moeten slaan waardoor de startbaan vrij kwam. Bij twijfel over de derde of vierde intersectie had de PanAm- machine de verkeerstoren moe ten waarschuwen. Het Ameri kaanse toestel heeft dit nagela ten, maar deze fout werd geredu ceerd doordat de Amerikaanse gezagvoerder tot tweemaal toe heeft meegedeeld dat het toestel nog over de startbaan taxie de. Tenslotte vermeldt het rapport dat vliegtuigen op een in gebruik zijnde startbaan volgens de reglementen wel mogen taxiën, maar dat dit niet gebruikelijk is aangezien dit het gevaar op een ongeluk vergroot. Het rapport geeft ter voorkoming van dergelijke rampen de vol gende aanbevelingen: de uiterste naleving van instructies in het vliegverkeer. Een gebruik van een standaard luchtvaarttaai, die misverstanden uitsluit. De uit drukking „take-off' niet meer gebruiken, wanneer de „ATC- clearance" door de verkeerstoren wordt verleend. Een grotere tijd speriode laten verstrijken tussen het tijdstip van „ATC-clearance" en vertrek. Ria Beckers, fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, spreekt per megafoon demonstrerende jonge ren op het Binnenhof in Den Haag toe. De demonstranten, zo'n 600 minderjarigen en werkers in de kinderbe scherming, kwamen protest aantekenen tegen de plannen van de regering om minder geld beschikbaar te stellen voor de kinderbescherming. Een delegatie van de betogers bood in het ministerie van justitie staatssecretaris mevrouw Haars een aantal geschenken aan. Ze kreeg onder meer een fopspeen "om te laten zien dat we door de regering gefopt zijn" Bij reorganisatie politie DEN HAAG (ANP) - De organisatie en reorganisatie bij gemeente- en rijkspolitie is een onduidelijke zaak, aldus gisteravond PvdA- woordvoerder Stoffelen bij de behandeling van het onderdeel politie op de begrotingen van de departementen van binnenland se zaken en justitie. Hij vroeg de bewindslieden snel te komen met een nota over taken van arresta tieteams, observatie-eenheden centrale recherche en wijzigin gen in de organisatie. Uit publicaties sinds 1973 was hem gebleken, dat dergelijke wijzi gingen hadden plaatsgevonden of worden voorbereid. Aan die onnodige geheimzinnigdoenerij moet een eind komen, vond hij. Stoffelen ondersteunt de plannen van de regering de politiesterkte op te voeren. Hij vroeg wel te wa ken, dat de uitbreiding louter wordt bestemd voor specialisti sche taken. Sterkte is overigens niet alles, bij een betere structuur kunnen we meer doen, meende hij. MAN GEWOND BIJ OVERVAL WIERDEN (ANP) - Bij een gewa pende roofoverval op een tijde lijk bijkantoor van de Rabobank in de Wierdense buurtschap Hooge Hexel in Overijssel is gis termiddag de 50-jarige H. Meijer uit Wierden gewond geraakt. De overval werd uitgevoerd door drie Zuidmolukkers die nader hand werden gearresteerd. Een van de drie overvallers, de 22- jarige G.R.S. uit Almelo, werd reeds enkele dagen door de poli tie van Almelo geschaduwd in verband met een mogelijke cri minele actie. Toen hij gisteren gezelschap kreeg van C.A. (20) en B.Th.S. (22), beiden uit Wierden, werd een speciaal arrestatieteam ingeschakeld uit Arnhem, omdat het drietal gewapend zou kunnen zijn. Dat arrestatieteam verloor de Zuidmolukkers aanvankelijk uit het oog maar kon het drietal na de overval toch aanhouden. DEN HAAG (GPD) - „Een links buitenbeentje, dat altijd een aparte plaats in de ARP heeft ingenomen". Dat was een van de minst kwetsende typerin gen die Boersma ten deel viel naar aanleiding van de meest in het oog springende datum uit zijn politieke leven: 27 februari 1973, toen hij door zijn jawoord tegen Burger de weg vrijmaak- te voor het kabinet-Den Uyl. Boersma zet nu een punt achter zijn politieke loopbaan, onge lukkig met de koers van het CDA en de argwaan die hij nog steeds in het CDA-kamp on dervindt als gevolg van zijn omstreden stap van begin '73. Het CDA is lichtelijk geschokt door het aangekondigde ver trek van Boersma. Allerwegen heeft men grote bewondering voor zijn kundigheid, werk kracht en sociale bewogenheid. Vriend en vijand zijn het erover eens dat Jaap Boersma het hart op de juiste plaats draagt. Zon der uitzondering wordt met sympathie over hem gespro ken, hoewel velen uit de rech tervleugel van het CDA hem ongetwijfeld met een zucht van verlichting zullen zien ver dwijnen. Zijn afscheid maakte Jaap Boersma op de hem eigen wijze bekend. Bruusk, eigenzinnig en zonder overleg. In een weekbladinterview, waarin hij geen blad voor de mond nam, in plaats van een persoonlijke brief aan de fractievoorzitter. Duisenberg (PvdA) deed het vóór hem wat gepolijster, maar verder dringt zich de parallel tussen beide oud-collega's op, al geven zij uiteenlopende ar gumenten voor hun vertrek. Duisenberg bekende eerlijk dat hij gruwde van het kamer werk, Boersma gooit het meer op de politieke koers van het CDA en de tegenstellingen binnen de fractie. Toch was al snel na het optreden van het kabinet-Van Agt dui delijk dat geen van beide rusteloze doeners, collega's uit de dynamische sociaal-econo mische driehoek onder Den Uyl, het lang op de groene ban ken zouden uithouden. Wie eenmaal de dynamiek van het ministersambt heeft geproefd kan de terugval maar moeilijk verwerken. Lubbers ving het op door zich met energie op het vice-fractievoorzitterschap te werpen, maar Boersma was in de fractie verwezen naar het derde echelon. Bestek'81 heeft het vertrek van Boersma ongetwijfeld ver haast. Niet alleen was Boersma zelf diep teleurgesteld over het verloop en de uitkomst van het debat, ook in de fractie groeide de weerstand tegen hem naar mate de dag van het debat na derde. Zijn op eigen houtje ge presenteerde plan om zes mil jard te bezuinigen in plaats van tien miljard èn zijn onaange kondigde afwezigheid op de fractievergadering aan de vooravond van het debat, zette veel kwaad bloed. Boersma had eerder nog geprobeerd woordvoerder namens de frac tie te worden over Bestek'81. De rechtervleugel onder aan voering van de CHU'er Van Leyenhorst stak daar een stokje voor. Als er naast Aan- tjes en Lubbers een derde woordvoerder moest komen, moest dat er een zijn van de CHU-groep. Boersma reageerde daarop bij zonder fel: „Op het moment dat het CDA bestaat moet je er het beste van maken en niet zeuren van: als we al een woordvoer der van de KVP hebben en een van de AR, dan moet de derde van de CHU zijn, of andersom" Boersma was „des duivels" en kondigde dreigend aan dat het laatste woord daarover nog niet was gesproken. Het laatste woord blijkt nu het vaarwel te zijn. Boersma is altijd een warm pleit bezorger geweest van samen werking met de PvdA. Een fel lere tegenstander van de WD en vooral de WD van Wiegel was er in geen van de drie chris ten-democratische partijen te vinden („God verhoede dat u ooit in de regering komt, me neer Wiegel", voegde hij Wiegel een keer vanachter de rege ringstafel toe). Die instelling bracht hem ook tot zijn ge ruchtmakende stap van vijf jaar terug om in te haken op Burgers vrijage. Het betekende niets minder dan een revolte tegen Biesheuvel, en Boersma heeft dat geweten. Brieven waarin ook de rest van zijn familie werd doodgewenst, nadat zijn enige zoon als piloot bij de luchtmacht was omge komen, bereikten hem uit de eigen AR-kring. Hij trok zich de kritiek erg aan; tijdens het uit spreken van de regerings verklaring ontbrak Boersma op het appèl om op dokters advies enige tijd rust te nemen. Met Den Uyl kon Boersma goed overweg, aan een half woord hadden ze vaak genoeg om el kaar en de politieke situatie te begrijpen. Het politieke in stinct was bij Boersma zeker zo goed ontwikkeld als bij Den Uyl maar één ding miste hij - hij geeft het zelf toe: de visio naire blik ontbreekt. Boersma is een doener, geen denker die revolutionaire nieuwe ideeën ontvouwt. „Second-best" hpef> hij zichzelf weieens genoemd, geen leider. Toen Ruppert hem ooit voor het premierschap polste weigerde hij, uit zelf kennis. Hoe dicht Boersma ook bij de PvdA stond, in één opzicht moest hij niets van de socialis ten hebben. De polarisatie verwierp hij uit de grond van zijn hart. Ook daarin was hij pragmaticus, want als grootste gevaar zag hij het uiteendrijven van PvdA en CDA, waardoor de rechtervleugel in het CDA de kans zou krijgen met de WD te gaan regeren. „Het streven in de PvdA om de CHU uit te schakelen is dom en ge vaarlijk", zei hij in mei 1976. Enkele maanden later dreigde hij zelfs uit de ploeg-Den Uyl te stappen, als Den Uyl niet openlijk afstand nam van de meerderheidsresolutie die de toppen van PvdA en PPR had den uitgedokterd. Ook over de harde houding die Den Uyl vo rige week tegen het CDA in nam, is hij niet erg te spreken. „De gelederen in het CDA slui ten zich daardoor en de pro gressieve krachten krijgen het moeilijker". De lange formatiepoging van vo rig jaar waarin PvdA en CDA elkaar naar het leven stonden, noemde hij „infantiel gedoe van beide kanten". Van dit soort intriges moest Jaap Boersma, de rechttoe-recht- aan-Fries, niets hebben. In zijn ogen moest er een nieuw kabi net PvdA-CDA komen, welnu, dan recht op het doel af en de zaak niet op amateuristische wijze verknallen. Zelf was hij na zes jaar ministerschap slechts in het uiterste geval be schikbaar voor nog een ambts termijn. Achteraf is hij blij dat hij niet opnieuw minister is geworden; mede gezien de nieuwe wending in zijn privé- leven, na zijn echtscheiding die hem nogal uit het lood heeft gebracht. Onnodig te zeggen dat Boersma uiterst ongelukkig was met de uitkomst van de formatie. Van Agt, toch al geen groot vriend van hem, aan het roer; zijn aartsvijand Wiegel vice-pre- mier; de conservatief Andries- sen op een sleutelpost en een CDA-fractie die zich schoor voetend en al intrigerend aan Aantjes' te links geachte lei ding onderwerpt. Buiten de AR-getrouwen kan Boersma het alleen met Lubbers goed vinden. Hem had hij dan ook veel liever als CDA-lijsttrekker gezien dan Van Agt, al was het maar wegens de waarborg dat het beleid van het kabinet-Den Uyl dan zou worden voortge zet. In het interview met Vrij Neder land van twee jaar geleden, dat hem wegens de vrijmoedige taal en opvattingen in AR-kring niet in dank is afgenomen, zei Boersma al: „Ik zou wel terug willen naar de Kamer, maar niet als het CDA een grauwe middenkoers inslaat". Boers ma heeft woord gehouden. „Als me dit was overkomen bij de ARP, dan had ik waarschijnlijk gezegd: en nu ga ik er eens lek ker tegenaan. Nu zeg ik: nee, dat zie ik niet meer zitten. Voor beide kanten niet". Boersma, de knokker, haakt af. Waarom? Hij zegt stukgelopen te zijn op de CDA-fractie en de lijn van het kabinet. „Het gaat nu meer om kwantiteit dan om kwaliteit. De oude AR-sfeer gaat verdwijnen". En: „Zoals het er nu voorstaat, heb ik geen plezier meer in mijn werk".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7