Koel PSV weerstaat 'Schotse storm': 0-0 'Organisatie was tegen mij' SCOREBORD RAZENDE RANGERS MISSEN INTELLIGENTIE Rijvers: "Het zat ons nu eens mee Malmö verrast I SPORTTOTO E VICTOR KORTSJNOI: DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 11 GLASGOW (ANP) - Met diepe teugen inhaleerde Kees Rij vers en zijn ploeg het succes. Een 0-0 gelijk spel tegen de Rangers had de de laatste we ken zo geplaagde PSV-ploeg goed gedaan. "Eindelijk is het geluk ook eens met ons", sprak de kleine man. "Ik vind dat de jeugd het goed heeft gedaan. Het is gelukt. Dat is eigenlijk alles. Maar ik moet wel zeggen dat Van Engelen fenomenaal gespeeld heeft. Naarmate de wedstrijd vor derde zag je die jongen groeien. Maar die blessures ik word er gek van" Hij doelde hiermee met name op Willy van der Kuylen, die als enige sip voor zich uit zat te staren. "Ik begrijp er niets van", zei de hanvoerder van PSV. "Giste ren heb ik nog van alles ge daan tijdens de training. Sprintjes getrokken, ge draaid en met de bal gewerkt. Niets aan de hand. En dan bij zo'n simpele actie schoot het er weer in. Ik denk wel dat ik twee weken op non-actief ga Je kunt niet aan het sukkelen blijven" Knie Voor Willy van de Kerkhof die in de tweede helft met een verdraaide knie moest uit vallen was de teleurstelling minder groot. Aanvankelijk dacht Van de Kerkhof dat het beruchte voetbalknietje ook bij hem had toegeslagen. "Ik verging van de pijn. Ik kon mijn knie niet bewegen. Ik dacht Willy daar ga je. Maar volgens fysiotherapeut Van Schijndel behoef ik me geen zorg te maken. Het is zeker geen meniscus maar de wed strijd tegen Volendam kan ik wel vergeten" Doelman Ton van Engelen was in dit stralende PSV-gezel- schap het middelpunt. Sa men met Ernie Brandts die een ferme blauwe plek onder zijn linkeroog had ("een ca- YVilly v. d. Kuylen: blessure deautje van Johnstone") stap te hij de kleedkamer uit. "Ik vond het een heerlijke wed strijd", aldus Van Engelen. "Tegen dit soort ploegen is het denkbaar om te keepen Je ziet ze op je afkomen Neen, zoveel gevaar zat er niet in hun spel" Een uitspraak die Brandts be aamde. "Ik mag dit wel. Je kunt met z'n allen rustig in het centrum blijven staan Dat is erg gemakkelijk voet ballen. Ach en als al die ballen hoog voor het doel dwarrelen is het voor mij niet zo moeilijk om iets te doen. Ik ben er ze- met plete ploeg geplaatst vc de. Laten v ven dan ma; nog leuk v ns hier al hadden :>r de derde ron- 2 het in Eindho- r afmaken. Dat is >or ons pubhek de wedstrijden gespeeld in de drie Europese Landskampioenen AEK Athene-Nottingham Forest 1-2; Glasgow Rangers-PSV 0-0; Dynamo Kiev-Malmö FF 0-0; Lokomotiv Sofia-1 FC Köln 0-1; Real Madrid-Gras shoppers Zurich 3-1; Bohemians-Dynamo Dresden 0-0; Zbrojovka Brno-Wisla Krakau 2-2; Austria Wien-Lilleström 4-1. Bekerwinnaars Banik Ostrava-Shamrock Rovers 3-0; Ipswich Town-Wacker Innsbruck 1-0; Servette-AS Nancy 2-1; Anderlecht-Barcelona 3-0; Inter Milaan-Bo- do Glimt 5-0; Fortuna Dusseldorf-Aberdeen 3-0: Rijeka-Beveren 0-0; FC Magdeburg-Ferencvaros 1-0. UEFA-beker Benfica-Borussia Mönchengladbach 0-0; Everton-Dukla Praag 2-1; Arges Pitesti-Valencia 2-1; Aiax-Lausanne Sports 1-0: Braga-West Bromwich Albion 0-2; Torpedo Moskou-VFB Stuttgart 2-1; Racing Strasbourg-Hi bernian 2-0; Gijon-Rode Ster 0-1; Carl Zeiss Jena-MSV Duisburg 0-0; Kuopio-Esbjerg 0-2; Manchester City-Standard Luik 4-0; Politechnica- Honved 0-4; Hertha BSC-Dynamo Tiflis 2-0; Hajduk Split-Arsenal 2-1 GLASGOW (GPD) - Evenals FC Twente vorig jaar heeft landskampioen PSV gisteravond in het Ibrox-park Glas gow Rangers op een 0-0-gelijkspel kunnen houden. De Enschedese ploeg maakte vorig seizoen het karwei in het eigen Diekmanstadion af met een 3-0-zege en ook PSV moet over veertien dagen in staat worden geacht een der gelijke score te kunnen realiseren. Zoals de Schotten tijdens het wereldkampioenschap van dit jaar in Argentinië ongenadig door de mand vielen, zo verging het in feite gisteravond ook Glasgow Rangers, dat weliswaar voor veel dreiging kon zorgen, maar nooit in staat was om daar enig voordeel uit te halen. En dat louter en alleen omdat het Glasgow Rangers aan voetbalintelli gentie ontbreekt. De ploeg weet ontzettend weinig ver band tussen de linies aan te brengen. De Rangers gingen in hun honderdste Europa-Cupduel zonder meer af tegen een koel en klinisch opererende Nederlandse landskampioen, die in feite geen moment - ondanks de handicap dat eerst Van der Kuylen en later ook Willie van de Kerkhof door blessures wegvielen - tot de bodem van hun werkelijke kunnen behoefden te gaan. Rijvers: „Met een 0-0-gelijkspel ben ik natuurlijk content. Minder tevre den ben ik evenwel over het feit dat ik er toch op het allerlaatste moment in toegestemd heb dat Van der Kuylen hier mee zou spelen. Ik wist dat die blessure ernstig was en dat er geen enkel risico genomen mocht worden. Maar ja, hij voelde zichzelf 100 procent speelklaar" Nog geen kwartier was het duel tussen de Rangers en PSV oud, of de Eindhovense ploeg kreeg zijn eerste teleurstelling te verwerken, toen Van der Kuylen zodanig door Gordon Smith tegen zijn nauwelijks her stelde linker dijbeen werd geraakt dat hij het veld moest verlaten. De Eindhovense captain probeerde nog wel de stekende pijn te verbijten, maar maakte toch geen enkel bezwaar toen Kees Rijvers invaller Willie Janssen uit de dug-out naar de middenlijn dirigeerde Toch veranderde het beeld van de wedstrijd hierdoor niet zovee. De Rangers waren voortdurend in het offensief en met dergelijke wed strijdpatronen pleegt Van der Kuylen zich nooit zo nadrukkelijk te bemoeien. Hij is bij PSV de man van de opbouw; niet de speler die verdedigend regelend moet optreden. Van der Kuylen was dan ook in geen velden of wegen te bespeuren bij de eerste offensieve acties van de Schotten, die al in de derde minuut een reële kans op de openingstreffer hadden, toen libero Tom Forsyth (tegen Juventus in de eerste ronde was Jardine door trainer John Greig op die plaats geposteerd) de snel door PSV opengezette buitenspelval omzeilde door alleen door te gaan. Op enkele meters voor het doel van Van Engelen gekomen, knalde de Schotse verdediger echter keihard naast. Pal daarop werd een handsbal van Brandts weggezwaaid door de uitstekend leidende Belgische scheidsrechter Francis Rion, zodat PSV de handen meer dan dicht mocht knijpen dat men de eerste stormachtige minuten van de Schotten had doorstaan Lucht PSV kreeg slechts af en toe even wat lucht doordat Gerrie Deijkers, de eenzame spits bij de Eindhovenaren, voorin de bal wat lang aan de voet kon houden. Vaak echter moest hij wachten op de mee opkomende mensen, die echter een verdedigende taak duidelijk boven offensieve creaties verkozen. Dat de Eindhovenaren (waarbij Ernie Brandts als taak was opgedragen Johnstone te schaduwen, terwijl Stevens gekop peld was aan Parlane) daarbij op zekerheid speelden, kon het vrij rustige Schotse publiek maar matig waarderen. Dat die opzet van de spelers inderdaad toch juist was werd vier minuten voor de rust bewezen, toen PSV even massaal naar voren was opgerukt. Via Poortvliet en Brandts - nota bene de twee PSV'ers die met speciale opdrachten waren belast - kwam de bal bij Gerrie Deijkers terecht die met een kopbal Rangers-doelman Peter McCloy kansloos passeerde, maar tot grote opluchting van de 45.000 toeschouwers kon Alex Forsyth met een uiterste krachtsinspanning de bal nog net van de doellijn afha len. Het was overigens zijn laatste daad in deze wedstrijd, want hij móest zich laten vervangen door Alex Miller, die tot dan toe voor de Rangers nog maar zevenmaal is uitgekomen dit Greep PSV kreeg stilaan meer greep op het spel. maar toen al snel in het begin van de tweede helft ook nog eens Willie van de Kerkhof een knieblessure opliep na een onzachte aanraking met de schoen van Alex McDonald - een blessure waarmee hij nog enige minuten trekkebenend voortspeel- de maar toen bijna smekend aan Rijvers vroeg dat hij vervangen wilde worden, waarna Hooyer hem verving - werd er toch wel een enorme wissel op het zelfvertrouwen van de PSV'ers getrokken. Willie van de Kerkhof: „Op dat moment van die trap was het hardstikke mis. Ik schrok werkelijk. Ik kon mijn knie niet meer bewegen. Alles zat volledig op slot. Ik wilde er dan ook meteen uit. De pijn was niet te harden" Van drie kanten werden de aanmoedigingen over de hoofden van de „Clyde-side" uitgestort. Glasgow Rangers werd daardoor nog wel iets gretiger en agressiever, maar werkelijk angstaanjagende bressen kon den de Schotten toch ook weer niet in de PSV-afweerlijn slaan. Het ging inderdaad bij de Rangers niet naar wens. De vlam sloeg geen moment echt goed over en daarom zag Greig zich genoodzaakt pmehhit- ter Davey Cooper als vervanger vooi Parlane in te zetten. imponerende Derek Het enige moment, waarin PSV door het oog van de naald kroop. Rangers-speler MacDonald schiet tegen de elleboog van Ernie Brandts. Arbiter Rion zou echter verder laten spelen Toto 1 2 3 AEK-Nottingh. Forest s Glasgow R.-PSV Lokom. Sofia-FC Köln Ipswich-Wacker Innsbr Anderlecht-Barcelona Fort. Düsseld.-Aber'deen Benfica-Borussia M. Everton-Dukla Praag Ajax-Lausanne Sports x, C.Z.Jena-MSV jjuxsburg X M. Citv-St. Luik Hertha BSC-Dynamo T. Hajduk Split-Arsenal X Zo heel veel effect sorteerde die infusie van John Greig nu ook weer niet Natuurlijk, PSV moest tegen een met enorm veel energie smijtende Schotse ploeg terug, maar veel meer dan een vliegend schot van Bobby Russel, in de 82e minuut door Van Engelen naast het doel.gestompt, kwamen de Rangers nu ook weer niet. Toch ziet Rangers-trainer Greig nog wel mogelijkheden voor de tweede confrontatie: „Een 0-0 is in ieder geval beter dan een 1-1-gelijkspel. In Eindhoven zullen we beginnen met te verdedigen en dan maar kijken wat er uiteindelijk voor ons uit de bus zal rollen." DEN HAAG (ANP) - De enige verrassende uitslag op de eerste speeldag van het Europese bekertoer nooi voor landskampioe nen was de 0-0, die het Zweedse Malmö bij Dy namo Kiev wist te be werkstelligen. Deze score bereikte Dynamo Dresden bij Bohemian in Dublin eveneens, terwijl Brno en Wisla Krakau al evenzeer "remiseerden". Hier werd tot een 2-2 deling besloten. In dit duel, dat door 18000 toeschouwers werd bij gewoond scoorden Pesice en Kroupa voor Brno en Kmiecik en Maculewicz voor de Poolse formatie Nottingham Forest verzekerde zich in Athene al van een plaats in de kwartfinale, nu de Engelse landskampioen AEK er met 1-2 wist onder te houden. Mac- Govern opende voor de Britten de score, Bertles maakte er nog voor rust 0-2 van, waarna de Griek Tassos voor zijn ploeg iets terug mocht doen. Real Madrid bleef in eigen huis met 3-1 baas over het Zwitserse Gras shoppers. Ook het Noorse Lilles- trom zal nog weinig hoop heb ben, nu het in Wenen met 4-1 door Austria werd verslagen. Al in de eerste helft kwamen de Noren met 3-0 achter door treffers van Gasselich (2x) en Sara. waarna Schachner na rust de 4-0 op het scorebord bracht. Eerst hierna vond Doken het Oostenrijkse net FC Köln verzekerde zich in Sofia van een riante uitgangspositie voor de thuiswedstrijd. In de Bulgaarse hoofdstad wonnen de Westduitsers met 0-1 van Loko- motive Sofia. Viktor Kortsj slaat de vergeefse reddingspogingen opweg naar zijn bittere einde. Anatoly Karpov links) u zijn opponent met welgevallen BAGUIO-CITY (GPD) - De schaaktweekamp tussen Anato ly Karpov en Viktor Kortsjnoi om de wereldtitel is gisteren als een nachtkaars uitgegaan. Ruim vijf uur voordat de afgebroken partij van de dag daarvoor zou worden uitgespeeld in the Con vention Hal van BaguioCity, maakte hoofdsecondant Ray mond Keene bekend dat de uit dager Viktor Kortsjnoi het heeft opgegeven. Dit houdt in dat de heersende wereldkampioen, Anatoly Karpov, de titel mag blijven behouden en een bedrag van 1 miljoen gulden mee naar huis mag nemen. Kortsjnoi houdt aan de tweekamp, die morgen officieel wordt afgeslo ten, 600.000 gulden over. Het kampioenschap in Baguio-Ci- ty is er een van talrijke inciden ten geweest. Van het begin tot aan de laatste dag werd achter de schermen een bikkelharde zenuwenoorlog gevochten. Kar pov zou een parapyscholoog in stelling te hebben gebracht om Kortsjnoi uit zijn concentratie te halen; de Russen op hun beurt zorgden ervoor dat bij dë beslis sende partij van dinsdag de goe roes van de Ananda Marga-secte uit de villa Laurel, waar Kortsj- i zijn secondanten logeer den, werden gehaald. Het be sluit werd genomen door een ju ry die op twee personen na be stond uit pro-Karpovaanhan- gers. Toen we Kortsjnoi enkele uren na zijn dramatische bekendmaking in zijn villa, op de top van een berg, opzochten, was hij best be reid te vertellen welke factoren er de oorzaak van waren ge weest dat hij de 32ste partij niet naar zijn hand heeft kunnen zet ten, zoals de overige vijf. „Ik werd door mijn tegenstanders en door de organisatoren van de schaakwedstrijd als een misda diger behandeld. Ik heb nooit kunnen vermoeden dat dit tij dens de match kon gebeuren. Ik dacht dat voor de wedstrijd alle details waren gestipuleerd voor Karpov persoonlijk. En toch lie ten ze dr. Zuchar, de psycholoog, toe in de zaal, op de voorste rij nog wel. Dat is tegen de af spraak", vertelt Kortsjnoi. Schuld Kortsjnoi zegt dat hij natuurlijk de schuld kan geven aan de Sow- jets. „Ik verwachtte ook geen andere houding van de hen. Maar dat de organisatoren mij het leven zuur maakten, had ik niet verwacht. Ik kreeg dage lijks het gevoel dat ik hier op de Filippijnen een onwelkome gast „Met grote spijt moet ik u daarom ook meedelen dat ik niet aanwe zig zal zijn op de sluitingscere monie van de wereldkampioen schappen schaak. De daden en verklaringen van de voorzitter van het organiserende comité, Florencia Campomanes, hebben mij zeer duidelijk gemaakt dat ik onwelkom zal zijn op die plechtigheid. En ik zou hem niet in verlegenheid willen brengen met mijn aanwezigheid. Boven dien zou de Sowjet-delegatie het aangenaam vinden als ik er niet zou zijn, omdat zij in het open baar mij al hebben gebrand merkt als een terrorist."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15