Ondertekening vredesverdrag mogelijk nabij Arabieren dreigen Libanese christenen NAAST HET NIEUWS «a t- Paus pleit voor trouw aan Vaticaans concilie 7pT) Engeland voor Europees hof Vragen rond gesprek met Carter Twee nobelprijzen voor vier geleerden Protest Noorwegen bij Sowjet-Unie WOENSDAG 18 OKTOBER 1978 BEIROET (GPD) - De ministers van bui tenlandse zaken en ambassadeurs van de zes Arabische landen die troepen hebben in, of financiële steurf geven aan de Arabi sche vredesmacht in Libanon, hebben gisteren hun driedaagse conferentie in het 18e eeuwse paleis van Beiteddine afgeslo ten met de publikatie van een plan dat op lange termijn vrede en stabiliteit in Liba non zou moeten brengen. Maar het plan bevat een duidelijke waar schuwing aan de rechtse christenen in Beiroet, dat zij zich niet verder met Israël in moeten laten, omdat anders "de wet toegepast zal worden". Het plan, nu reeds omgedoopt tot het Beiteddine-plan, is op het eerste gezicht teleurstellend. Het is ei genlijk een principeverklaring, zonder dat er concrete maatregelen worden gefor muleerd om een einde te maken aan de Libanese crisis zelf, of om het huidige wankele bestand tussen Syrische eenhe den van de Arabische vredesmacht en christen-rechtse militia's in Beiroet in stand te houden Evenmin wordt vermeld of de Syrische aanwezigheid in de christelijke wijken van Oost-Beiroet zal worden teruggebracht of dat de Syriërs vervangen zullen worden door bijvoor beeld Saoedische vredessoldaten. Voor en tijdens de conferentie van Beited dine is er voortdurend sprake geweest van de plannen van de Libanese president Sarkis om de Arabische vredesmacht als voorlopige politieagent in Libanon te handhaven, maar de Syrische overheer sing daarin te verminderen en in te ruilen voor ofwel lichter bewapende Arabische vredessoldaten ofwel eenheden van het geregelde Libanese leger. Politieke waarnemers menen dat het plan van Sarkis met opzet uit het slotcommu niqué van de Beiteddine-conferentie werd gehouden om gezichtsverlies voor de Syriërs te voorkomen en om alle partij en de gelegenheid te geven de onderhan delingen over waar welke troepen moeten worden ingezet op lager niveau voort te zetten. Toch heerst ten aanzien van dit kernpunt grote verwarring in de Libanese hoofd stad. Enerzijds leken de ministers van buitenlandse zaken uit Saoedi-Arabiè, Syrië, de Verenigde Arabische Emiraten, Soedan, Koeweit en Quatar het in princi pe eens te zijn over een verminderde Syri sche rol in de Arabische vredesmacht. Aan de andere kant bevestigen zowel de Syrische minister Khaddam als de Liba nese commandant van de Arabische vit- desmacht, dat de Syrische eenheden niet uit christelijk Oost-Beiroet zullen worden teruggetrokken en dat de Saoedische con tingenten niet zullen worden versterkt. Een wijziging van posities, maar geen te rugtrekking uit Oost-Beiroet. Dit nieuws zal in christelijk Oost-Beiroet - dat tien dagen geleden door Syrische granaten en raketten werd bestookt - niet bepaald met groot enthousiasme worden ontvan gen. Het Beiteddine-plan is gericht op het scheppen van een politiek klimaat, waar bij een voorzichtig verzoeningsproces tussen Libanezen onderling op gang kan worden gebracht. Een storende factor hierbij is de harde opstelling van bepaalde christen-rechtse leiders, zoals bijvoor beeld de ultra-conservatieve oud-presi dent Chamoun, die een privèlegertje van zo'n 5000 zeer goed getrainde en bewa pende partijgangers achter de zandzak ken heeft liggen in de christelijke wijk. Chamoun heeft de Beiteddine-bijeen- komst op voorhand veroordeeld en nu de conferentie afgelopen is geeft hij als commentaar: ,,Het zijn slechts woorden en de besluiten van Beiteddine brengen niets nieuws. De situatie in Libanon blijft hetzelfde" Het internationale diplomatieke verzet te gen Chamoun en de zijnen neemt toe: vo rige week nog verklaarde de Amerikaanse vice-president Mondale dat niet de Sy riërs maar de christen-rechtse militia's, waaronder die van Chamoun, de laatste gevechtsronde in Beiroet waren begon nen. Gezien de speciale relatie tussen het Libanese christen-rechtse establishment en Frankrijk, is de verklaring van de Fran se minister van buitenlandse zaken De Guirengaud extra hard aangekomen in de christen wij ken van Oost-Beiroet. De Guirengaud stelt Chamoun persoonlijk verantwoordelijk voor het uitbreken van de gevechten met de Syrische vredes troepen drie weken geleden, voor het voortduren van de Libanese crisis door vast te houden aan de verdeling van Liba non in een christelijk- en een moslim staatje en door slechte raad en wapens van Israël aan te nemen, aldus De Guiren gaud. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte gisteravond bekend dat de regering in Washington de Guirengauds zienswijze over Libanon ge heel onderschrijft. Daarmee is de interna tionale isolatie van de christen-rechtse Libanese leider een feit. BLAFFEN De begaafde papegaai Rico uit Adendorf bij Hamburg heeft giste ren vooreen rechtbank in Lüneburg (Nedersaksen) een overwin ning behaald. Hij mag de hond van de buren blijven nadoen en blijven blaffen. De klacht van de buren inzake verstoring van de rust werd afgewe zen: de "dierensymfonie" overschreed volgens de rechter niet de norm van de geluidshinder. ADVERTENTIE De Nieuwzeelandse "Wellington Evening Post" heeft gisteren het nieuws van de keuze van paus Johannes Paulus de tweede in een advertentie gegeven. De advertentie werd aangeboden door een groep rooms-katholieke leken in Wellington en bevat ook een vier-kolomsfoto Doordat Nieuwzeelandse journalisten staken kan de Post alleen uitkomen met een advertentie-bijlageDe staking van Nieuw zeelandse journalisten duurt al ruim een week. MISDRUK Een Zweedse postzegel uit 1855 heeft gisteren op een veiling in Hamburg een miljoen mark (ongeveer 1.1 minopgebracht. Het gaat om een misdruk, de oranje-gele, 'Tre skilling banco', waarvan er slechts één in de hele wereld bekend is. De zegel werd aangekocht door een Hamburgse advocaat, in opdracht van een particuliere verzamelaar die onbekend wenst te blijven. ALPINISTE De Poolse Wanda Rutkiewitsj is er maandag als derde vrouw in geslaagd de top van de Mount Everestde hoogste berg ter wereld, te bereiken. De 34-jarige Poolse alpiniste maakte deel uit van een Frans-West- duitse expeditie, die in totaal 14 mensen naar de top van de Mount Everest bracht. Drie jaar geleden beklom de Japanse Junko Tabei als eerste vrouw de Mount Everest. Tien dagen later werd deze prestatie herhaald door mevrouw Panthog uit Tibet. WASHINGTON (GPD) - De Israëlische en Egyptische on- derhandelaars, die in de Amerikaanse hoofdstad Was hington beraadslagen over een vredesverdrag, hebben gisteren afzonderlijk gesproken met president Carter. Zij zouden op het punt staan de laatste hand te leggen aan de tekst van het vredesverdrag. DE KINDERSCHOEN VAN VAN HAREN OMDAT HET ZO BESCHERMT! STAVAST is méér dan een speciaal ontwikkelde kin derschoen. Leverbaar in breed, middel of smal mo del. Met die noodzakelijke extra groei-lengte. STA VAST beschermt ook in zomer- en wintertijd. Ge maakt van goede materialen 2 mm. dik juchtleder. Echt leer ook voor de voering. Dat ademt en vochtopne- mend is. Echt leer voor de binnenzool. Plus een slijt vaste zool. Ze hebben het nodig! l 22 t/m 35 vanaf bruin jucht leder stavast- molière in breed - middel of smal pas- Hoewel Carter ontkende dat in de tot nu toe verrassend snel verlo pende onderhandelingen wrij vingspunten waren opgedoken, zei de Israëlische minister van buitenlandse zaken Dajan na een gesprek m.et het Amerikaanse staatshoofd, dat er wel degelijk kwesties ter sprake waren geko men die in de gesprekken tussen Israëli's en Egyptenaren niet in een handomdraai konden wor den opgelost. Carter beschouwde de besprekin gen volgens een verklaring van het Witte Huis, als een gelegen heid om uit de eerste hand over het verloop van de beraadslagin gen te worden geïnformeerd. Sneller Niettemin bestaat na zes dagen van onderhandelen, ten dele in de privé-sfeer van de hotelkamers in het Mayflower-hotel waar beide delegaties zijn gehuisvest, de in druk dat de onderhandelingen sneller verlopen dan aanvanke lijk werd verwacht en optimisti sche zegslieden voorspelden zelfs dat een ondertekening van de voltooide akkoorden al "bin nen enkele dagen" zou kunnen plaatshebben. Het is nog niet duidelijk of Egypte De Israëlische delegatie in gesprek met president Carter (links). Tweede van links is Mosje Dajan. minister buitenlandse zaken. Aan zijn zijde zit adviseur Mfir Rosenne en geheel rechts minister Ezer Weizman defensie. een vredesverdrag met de Israe li's zal afsluiten, wanneer geen vooruitgang wordt geboekt ten aanzien van kwesties als de status van Jeruzalem, de situatie op de westelijke Jordaanoever en de toekomst van de Palestijnen. Zowel de Amerikaanse president als de Egyptische ambassadeur in Washington, Ghorbal. bena drukten dat er van een crisis in de onderhandelingen geen sprake was. nadat de Israëlische minis ter Dajan onder de buiten wach tende journalisten met enkele zeer voorzichtige uitspraken die indruk had gewekt. Carter "Al les gaat ongeveer zo goed als wij hadden verwacht. Er is geen noodzaak voor een spoedzitting. Dit was de eerste gelegenheid die wij hebben gehad om elkaar te sprekdn sinds de onderhandelin gen zijn begonnen" Jeruzalem De Israëlische premier. Menachem Begin, heeft gisteren meegedeeld dat Egypte en Israël besloten hadden een arbitragecommissie van vertegenwoordigers van ver schillende landen te1 het oplossen van toekomstige ge schillen. De commissie zal bestaan uit verte genwoordigers van landen die aanvaardbaar zijn voor Egypte en Israel. Hij zei niet welke landen dat zijn, maar de VS zullen zeker vertegenwoordigd zijn vanwege hun rol op de top in Camp David. Begin zei dat het kabinet en de commissies van buitenlandse za ken en defensie van het parle ment het vredesverdrag zullen bespreken voordat dit wordt ge tekend. Amerikanen, Rus en Zweed ROME (GPD) - ,,Het blijvende be lang van het tweede Vaticaans concilie" is voor paus Johannes Paulus II een „formele opdracht om uitvoering te geven aan wat daar werd beslist". Hij zei dit gis termorgen in zijn eerste officiële redevoering tot de verzamelde kardinalen die hem de vorige avond tot paus hadden gekozen. Hij hield zijn rede in het Latijn en gebruikte daarbij de majesteite lijke „wij"-vorm, die hij in zijn toespraakje tot de menigte op het Sint Pietersplein, de avond tevo ren, zeer nadrukkelijk achterwe ge had gelaten. Zijn rede was bedoeld om enkele richtlijnen te geven „die wij van overwegend belang achten". De eerste richtlijn had betrekking op de verwezenlijking van de uit gangspunten van het Vaticaans concilie, „met een voorzichtige, maar tegelijk stimulerende ac tie". Waar het allereerst om gaat is een verandering van mentaliteit. Deze algemene norm van trouw can het Vaticaans concilie, zo zei de paus, heeft betrekking op ver scheidene sectoren: van de zen ding tot de oecumene en van de kerkelijke tucht tot de organisa tie van de kerk. „Maar één sector vereist de meeste zorg: het is die van de ecclesiolo- gie, de leer van de kerk als insti tuut". „Waar het in wezen om gaat, zo ging hij verder, is „een hernieuwde en verdiepte bezin ning op het wezen en de op dracht, op de wijze van zijn en werken van de kerk", ook met de bedoeling om „bij te dragen aan een grotere eenheid van de hele mensenfamilie". Het tweede punt waarop de paus de nadruk legde, was de collegiali teit, de gezamenlijke verant woordelijkheid van alle bis schoppen voor het bestuur van de wereldkerk. „De bijzondere samenhang of collegialiteit, die met en onder Petrus alle herders verenigt, is een element waarover wij nooit teveel kunnen naden ken". „Een steeds helderder bewustzijn en een steeds waakzamer ver antwoordelijkheid voor wat de collegialiteitsband met zich meebrengt" is noodzakelijk voor alle bisschoppen die erdoor wor den verbonden met de opvolger van Petrus. Wat collegialiteit ook betekent, is „een doeltreffende ontwikkeling van gedeeltelijk nieuwe, gedeeltelijk beter aan gepaste organen, die een waar borg kunnen geven voor een gro tere eenheid der geesten". Pas hierna kwam hij aan het derde punt, dat van het functioneren van de paus in de kerk. Hier voelt hij zijn „plicht van algehele trouw aan de zending die ons is opge legd. Nu wij tot de hoogste ver antwoordelijkheid in de kerk zijn geroepen, dienen wij deze trouw met al onze krachten te uiten, door de schat des geloofs onge schonden te bewaren, -en ten volle te beantwoorden aan de ta ken die ons door Christus zijn opgelegd". Aan Clerus en de gelovigen vraagt paus Johannes "Paulus II in de eerste plaats trouw. Trouw in geloofszaken, op een ogenblik waarop „zekere waarheden van het geloof van verschillende kan ten worden aangevallen". Trouw ook in liturgische aangelegenhe den, waar „zowel willekeurige vernieuwingen als het hardnek kig weigeren van wettige voor schriften moeten worden afge wezen". Een tenslotte trouw aan de kerkelijke tucht, waarop ook zijn voorganger had aangedron gen. Aan Clerus vraagt de paus bovendien trouw aan hun pries terlijke roeping en aan hun vrij willig afgelegde beloften: een duidelijke toespeling op het ver plichte celibaat. De verdeeldheid onder de christe nen noemde de paus een oorzaak van verwarring, misschien zelfs van ergernis en hij sprak daarom het voornemen uit voort te gaan op de weg van de oecumenische toenadering tot de niet-katholie ke christelijke kerken. Paus Johannes Paulus de tweede midden in een mensenmenigte die was ziekenhuis in Rome. Hier bezocht de paus de zieke Poolse bisschop Andrea l is toegekend aan dr. Peter Mit chell uit Engeland. De prijs werd hem door de Zweed se academie voor wetenschappen toegekend voor zijn bijdrage aan het verklaren van de overdracht van biologische energie door de ontwikkeling van de chemiosmo- tische theorie. Mitchell heeft zich toegelegd op onderzoek op het terrein van de bio-energetica, de studie van die chemische processen die levende cellen van energie voorzien. De ontdekkingen van Mitchell dra gen bij aan het begrijpen van sys temen die biologische energie overbrengen en de technologie van het omzetten van energie. Natuurkunde De Nobelprijs voor natuurkunde voor 1978 is toegekend aan een Rus en twee Amerikanen. De Sowjetrussische professor Pjotr Leontevitsj Kapitsa krijgt de on derscheiding voor zijn werk zaamheden op het gebied van de lage temperatuur. De Amerika nen. dr. Arno A. Penzias en dr. Robert W. Wilson, worden onder scheiden voor hun ontdekking van de kosmische achtergrond van microgolven. Aan de Nobelprijs is een bedrag van 360.000 gulden verbonden. Professor Kapitsa kr(jgt de helft van dit bedrag en de beide Ame rikanen delen de andere helft. OSLO (REUTER) - Noorwegen heeft bij de Sowjet-Unie gepro- testeerd tegen het insDecteren van drie Britse treilers die met Noorse vergunningen visten in de Barentsz-zee. Naar het minis terie van buitenlandse zaken in Oslo gisteren bekendmaakte, be tekenden de insnecties oo 10 en 27 augustus duidelijk een schen ding van een akkoord dat Noor wegen en de Sowjet-Unie vorig jaar in Moskou hebben getekend. De incidenten vonden Dlaats in de zogenoemde grijze zone, een om streden gebied sinds Noorwegen en de Sowjet-Unie beide een eco nomische zone van 200 mijl heb ben ingesteld. Volgens de ge noemde overeenkomst mogen scheDen van derde landen die in het betrokken gebied vissen, al leen worden onderzocht door het land dat hun een visvergunning heeft gegeven. In de praktijk in specteert Noorwegen schenen uit West-EuroDa, waaronder Britse en Westduitse treilers, terwijl de Sowjet-Unie Oosteuropese vaar tuigen controleert. LUXEMBURG (GPD) - De Eu ropese Commissie gaat En geland voor het Eurooese Hof van Justitie aanklagen we gens de Londense visserijoo- litiek die het tot stand komen van een EuroDees visserijbe leid tot nu toe heeft geblok keerd. De commissie, het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschao, zal daartoe vandaag besluiten, zo wordt in Eurooese kringen verwacht. EuroDees landbouwcommissa ris Finn Olav Gundelach, die ook verantwoordelijk is voor ,het visserijbeleid, zou zelfs met aftreden hebben ge dreigd, als de twaalf andere commissarissen hem niet volgen. Gundelach wil een uitSDraak van het Europese hof vragen over bepaalde Britse maatregelen ter beper king van de visvangst in de Ierse Zee. Die zouden discri minerend zijn voor vissers uit andere EG-landen De Eurooese visserijoolitiek, waarover al twee jaar lang vruchteloos wordt onder handeld, is in het sloo geraakt omdat Londen niet wil mee werken aan de voorstellen van de Eurooese Commissie, die wel door de andere EG- landen worden gesteund. Inmiddels heeft Londen tal van vangstbeperkingen afge kondigd in de Britse wateren tot 200 mijl buiten de kust, waarmee de commissie het, vaak oo details, niet eens

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9