Folkerts (RAF) ook uitgeleverd Boersma breekt metCDA- fraetie VEEL VREUGDE BIJ KERK-MAROKKANEN „Gemeenten worden afgeknepen" BEZETTERS AMBASSADE GAAN IN HOGER BEROEP 'n Ei hoort erbij WOENSDAG 18 OKTOBER 1978 Boersma het gekuip en gekonkel DEN HAAG (GPD) - Oud-mi- nister Boersma van sociale za ken verlaat de CDA-Tweede- Kamerfractie. Boersma heeft liet gevoel niet geaccepteerd te •wor4en door de CD A-top en de fractie en heeft daarom beslo ten de Kamer vaarwel te zeg gen. In een interview met de Haag se Post van deze week zegt Boersma het gevoel te hebben dat de CDA-top hem kwijt wil. Boersma zegt het gekuip en het onderling gekonkel, en ook de weerstand tegen CDA-fractie- leider Aantjes moe te zijn. „Als ik .iets kin krijgen, dan is dat het goede moment om te ver trekken. Het wordt met mij niks in de fractie. Ik word er misselijk van", aldus Boers- CDA-fractievoorzitter Aantjes zei het gisteravond te betreu ren d^t Boersma de fractie ver laat, al zei hij niet verbaasd te zijn over diens besluit. Aantjes sprak tegen dat de CDA-top Boersma kwijt wil, maar hij gaf töe dat Boersma de laatste -tijd veel wantrouwen in de CDA-kamerfractie heeft ont moet. Boersma kwam in 1964 in de Tweede Kamer namens de ARP. Hij bleef kamerlid tot 1971, toen hij tot minister van sociale zaken werd benoemd in het kabinet-Den Uyl. Bij dat ministerschap kon Boersma onder meer uitgaan van zijn ervaringen in het vakbondswerk. Zo was hij hoofd van de sociaal economi sche dienst van het CNV. Ook was hij lid van de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid. In november einde opvang Antillianen DEN HAAG (ANP) - Per 1 novem ber van dit jaar wordt de centrale opvang van rijksgenoten, die uit de Nederlandse Antillen naar ons land komen, gestaakt. Ze kunnen na die datum niet langer automa tisch een beroep doen op huis vesting in een zogenaamd con tract-pension. Hiertoe heeft minister Gardeniers van crm besloten in overleg met haar collega Van der Stee van An tilliaanse zaken en met gevol machtigd minister Maduro van de Nederlandse Antillen. Wel is nog opvang mogelijk van de naaste familieleden van die An tillianen. die al in zo'n pension van opvang verblijven. Het cen traal bureau, dat belast is met de uitvoering van het vestigingsbe leid van rijksgenoten in ons land, gaat richtlijnen opstellen om te bepalen wie nu precies tot "naas te familie" gerekend mag worden en wie niet. In haar bekendmaking laat de mi nister weten haar besluit te heb ben genomen op grond van haar overtuiging "dat de meeste An tillianen niet in zodanige sociaal- economische omstandigheden verkeren, dat opvang van rijks wege noodzakelijk is". AMSTERDAM (GPD)- „Dit was onze strijd; mevrouw Haars is helemaal fout als ze zegt dat we zijn gema nipuleerd door actiegroe pen. Wij Marokkanen zijn in hongerstaking gegaan om een verblijfsvergun ning, en veel Nederlanders zijn ons komen steunen. Dat was democratisch. Tegen alle mensen die ons geholpen hebben zeggen we: bedankt, heel erg be dankt". Dat is de reactie van Mohammed, een van de meer dan honderd Marokkanen die na drie jaar ac tievoeren in Nederland mogen blijven. Gisteren zijn de actie voerders in De Duif met 35.000 nieuwe handtekeningen in twee autobussen naar Den Haag gere den om de vaste kamercommis sie van justitie te ontmoeten. Na de verklaring van staatssecretaris van justitie mevrouw Haars dat de 121 (van de oorspronkelijke groep van 182) met uitzetting be dreigde Marokkanen in ons land mogen blijven, vielen de Marok kanen en de Nederlanders elkaar huilend om de hals. In het kerkgebouw De Duif in Am sterdam waar Marokkanen en el-. kaar afwisselende groepen Ne derlandse hongerstakers drie maanden hebben gewoond, liep men verdoofd rond. Twee re chercheurs in burger stonden al uren eerder in het kerkgebouw om de Marokkanen op het hart te drukken vandaag niet met z'n al len op de stoep van de vreemde lingenpolitie te komen staan. „Rustig aan, het komt allemaal in orde, maar alsjeblieft kom niet met honderd tegelijk bij ons bin nenvallen". „Na een periode als een nachtmer rie kunnen we eindelijk weer gaan leven en gaan werken", al dus Mohammed. Uit het hele land zijn telefonische felicitaties binnengekomen en in de loop gisteravond dinsdagavond kre gen de meeste Marokkanen bloemen in de armen ge drukt. Morgen zullen de Marokkanen door burgemeester en wethou ders van Amsterdam worden ontvangen in het stadhuis. Daar willen zij de publieke opinie offi cieel bedanken voor de onder vonden solidariteit. Tijdens een gesprek met wethouder Kuypers van Amsterdam hebben de Ma rokkanen deze week de toezeg ging gekregen dat de gemeente hen aan huisvesting en zo moge lijk aan werk zal helpen. Boven dien zal worden geprobeerd de nu werkloze Marokkanen, die voor 1 november verblijfsvergunning moeten aan vragen en dat zullen krijgen, al vast in de sociale verzekering on der te brengen. Zolang zij nog geen werk hebben zullen zij een bijstandsuitkering kunnen krij gen. Tijdens de actie zijn verscheidene werkgevers in De Duif geweest om hun medewerking aan te bie den. De FNV heeft de „kerk-Ma- rokkanen" een bedrag van 44.000 gulden geschonken, dat voor een deel zal worden gebruikt voor de familieleden in Marokko, die binnenkort een ritueel feest hou den. De Marokkanen die de afgelopen drie maanden in De Duif woon den zullen voorlopig nog in de kerk logeren tot een ander on derdak is gevonden. Ook de ac tievoerders verwachten dat de afwikkeling van de hele zaak nog een paar weken zal duren. „Sommige mensen zijn hier zo in tensief mee bezig geweest, dat kun je niet een-twee-drie afbre ken", zegt Emmy van Noort, één van de 150 hongerstakers van de afgelopen zomer. „Bovendien willen we de kerk die zo lang zo intens is gebruikt in goede staat achter laten" De politieke partijen reageerden over het algemeen positief op de beslissing van de staatssecreta- Volgens het CDA-kamerlid Korte-van Hemel bete kent de beslissing die nu geno men is dat de regularisatiemaat- regelen overeind blijft staan. „Er wordt zo geen precedent gescha pen. Dat zou anders zijn als ook degenen die destijds geen beroep hebben aangetekend in Neder land zouden mogen blijven. Dan zou er een los eind aan de regula- risatiemaatregel zitten". Ook de PvdA toonde zich, bij r de van woordvoerster r I. Haas-Berger positief over het besluit. „Wij kunnen ons vinden in de beslissing van de staatsse cretaris. De vraag is alleen wat er gebeurt met aanvragen die op het ministerie van justitie nog niet afgehandeld zijn. Zij hebben dus ook nog geen beroep kunnen aantekenen". Mogen zij toch blij ven, vroeg mevrouw Haas-Berger aan de staatssecretaris tijdens het debat over de begroting van justi tie. Oud-staatssecretaris mr. Zeeval- king zei dat mevrouw Haars een heel gelukkige beslissing geno men heeft. „In haar plaats had ik niet anders gedaan, maar aileen wel een beetje vlugger" MAASTRICHT-DEN HAAG (GPD) - Het RAF-Iid Knut Folkerts (26) is gistermiddag: uitgeleverd aan West- Duitsland. Volgens het ministerie van justitie gaat het om een „tijdelijke terbeschikkingstelling ten behoeve van zijn berechting in Duitsland". Folkerts is over de grens gezet om dat hij zaterdag aan een honger staking was begonnen. Eerder waren de RAF-leden Wackerna- gel en Schneider om dezelfde re den aan de Bondsrepubliek uit geleverd. Dat de wegens moord op een Utrechtse agent in ons land tot 20 jaar gevangenis veroordeelde Folkerts niet direct al zondag ■k DEN HAAG - "Het zi'et er voor alsnog niet naar uit dat in ons land socialisten en vrogressieve demo craten kunnen regeren zonder coa litie met het midden of zelfs rechts daarvan. De PvdA zal, zoals in de kabinetsformatie van 1977, telkens weer de keus moeten maken tussen coalities met dreigende onherken baarheid of helderheid in de oovo- sitie". Dit schrijft PvdA-leider Den TJyl in zijn boek "Inzicht en Uitzicht, oo stellen over economie en oolitiek", dat gistermiddag in Den Haag is gepresenteerd. Den Uyl benadrukt in het boek dat hij het van de groot ste betekenis acht dat de PvdA rege ringspartij is, gezien het belang van de beslissingen die nu en in de komende jaren genomen moeten worden. Dr. Zijlstra, de nresident van de Nederlandse Bank die het boek ore- senteerde, orees het boek van Den Uyl: "Een orima boek, neem en lees". Hij tyoeerde Den Uyl als een profeet, econoom en onderwijzer. Zijlstra merkte overigens ook oo dat "de luxe van het volitiseren, het blootleggen van tegenstellingen, wij ons in Nederland niet kunnen veroorloven. Als we dat bij de oo- bouw na 1945 hadden gedaan was de welvaart nooit geworden wat ze Den Uyl meende van zijn kant dat het nodig is om tegenstellingen over de richting van de economie bloot te leggen, omdat een andere mening, bijvoorbeeld over de economische groei, tot een heel ander beleid kan leiden. "Zonder een duidelijke keu ze ontstaat er mist", aldus Den Uyl. DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer denkt in meerder heid positief over de Nota Op sporing en Vervolging Oor logsmisdadigers die minister De Ruiter (justitie) onlangs heeft uitgebracht. Dit bleek gisteravond bij de be handeling van de justitiebe groting in de Tweede Kamer. „De wijze waarop de minister het probleem van de opspo ring van oorlogsmisdadigers benadert en aanpakt, zal ertoe kunnen leiden dat het ver trouwen in het beleid terug keert", aldus CDA-woord- voerder Van Dam. Hij vindt, evenals zijn WD-collega mr. M. Tripels en D'66-woord- voerder mr. H. J. Zeevalking, dat er een centraal orgaan moet komen voor alle be moeienis met nog voortvluchtige oorlogsmis dadigers. „Zo kan worden voorkomen dat bepaalde kennelijk toch ter zake doen- Meerderheid Kamer achter opsporings nota van De Ruiter de gegevens niet op de be stemde plaats aankomen ter wijl later toch bleek dat ze wel degelijk van groot belang wa ren voor opsporing van voortvluchtige oorlogsmis dadigers", aldus mr. Tri pels. De fractie van D'66 in de Twee de Kamer wil dat aan het ver scherpte opsporingsbeleid ook in het buitenland rucht baarheid wordt gegeven. „Aangezien op medewerking van de Bondsrepubliek bij de uitlevering van oorlogsmis dadigers kennelijk niet gere kend hoeft te worden, zal Ne derland zijn eigen boontjes moeten doppen. Onze ooster buren stellen zich kennelijk op het standpunt dat wat geldt voor leden van de Rote Armee Fraktion niet opgaat voor leden van de SS, SD en soortgelijke politiek misda dige organisaties". Over de behandeling van leden van de Rote Armee Fraktion en hun uitlevering verschil den vooral WD en PvdA van mening. WD-woordvoerder mr. Tripels benadrukte het beleid van de staatssecretaris van justitie met betrekking tot de RAF- gevangenen volledig te on dersteunen. DEN HAAG (ANP^ - De negen bezetters van de Iraanse ambassade in Wassenaar, die door de rechtbank in Den Haag gisteren zijn veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, gaan in hoger beroep. Dit heeft één van hun advocaten, mr. W.J. van Bennekom, gisterenmiddag laten weten. Hij tekent daarbij aan dat het gerechtshof er destijds - bij de beslissing de negen op vrije voeten te stellen - rekening mee heeft gehouden dat zij tot maximaal drie weken gevangenisstraf zouden worden veroordeeld. Mr. van Bennekom uitte kritiek op de rechtbank, die in haar vonnis niet zou zijn ingegaan op enkele punten van het verweer van de advocaten. ADVERTENTIE Kamer bezorgd over onderwij stekorten DEN HAAG (ANP) - De meerder heid van de Tweede Kamer vindt dat de gemeenten onevenredig veel moeten inleveren in de om buigingsplannen van de regering voor de komende jaren. "Het rijk bezuinigt, de gemeenten worden dubbel gepakt", constateerde de PvdA-er Rienks gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van binnenlandse zaken. "De ge meenten werden afgeknepen", stelde het D'66-kamerlid Eng- wirda. CDA en WD zetten grote vraagte kens achter de korting met 160 miljoen op de gemeentegelden bestemd voor het onderwijs. Het CDA eiste van de regering op kor te termijn een nota over de problematiek van de onderwij- stekorten die voor dit jaar, nog zonder ombuiging, al 300 miljoen bedragen voor de gezamenlijke gemeenten in ons land. "Onze zorg richt zich vooral op het feit 'dat de ombuiging van 160 miljoen voor een deel ertoe kan leiden dat óf de gemeenten uit eigen mid delen gaan bijpassen - waarbij dus de bezuinigingen worden af gewenteld op de gemeenten - of de gemeenten zulks niet doen hetgeen kwaliteitsverlies bij het onderwijs kan betekenen", aldus de christen-democratische woordvoerder Hennekam. Ook de WD vroeg bij monde van het kamerlid Hermans om een nota terzake. De D'66-er Engwirda vroeg zich af hoe de ombuiging in de gemeen- tefinanciën te rijmen valt met de uitbreiding van de gemeentelijke taken in het kader van de decen tralisatie. PvdA-woordvoerder Rienks meende dat de regering bij een zo sterke beperking van de gemeentefinanciën advies had moeten vragen aan de raad van de gemeentefinanciën. "Sommige gemeenten zijn financieel veel krachtiger dan anderen. De ver deling van de gelden over de ge meenten had gewijzigd moeten worden", stelde hij. De WD toonde zich kritisch te genover de belasting op vaartui gen die in handen van de provin cies is gelegd. "Wij twijfelen aan de realisatiegraad en de wense lijkheid van een dergelijk belas tingstelsel", aldus Hermans. Door stier gedood ASSEN (ANP) - De 74-jarige H. Hulshof uit Steenbergen is giste ren od zijn land dood aangetrof fen. De politie vermoedt dat hij gedood is door een van de ketting geraakte stier. Het slachtoffer was naar zijn stier gaan kijken. Gewoonlijk stond het dier vast aan een ketting. Toen het stoffe lijk overschot van Hulshof werd gevonden, lieD de stier los. werd uitgeleverd, komt omdat hij van staatssecretaris Haars (justi tie) eerst nog de zitting van de af deling rechtspraak van de Raad van State mocht bijwonen. Deze zitting had gistermorgen plaats in het Maastrichtse huis van bewaring, waar Folkerts toen nog verbleef, en duurde slechts vier minuten. Folkerts was bij de Raad in beroep gegaan tegen de beslissing hem aan West-Duits- land uit te leveren. Uit solidariteit met de al over de grens gezette RAF-leden weiger de Folkerts zijn belangen voor de Raad van State te verdedigen. In een brief maakte hij de Raad uit voor „een stelletje fascisten" noemde hü de zitting een „schijnproces", en het Maas trichtse huis van bewaring een „mini-Stammheim". Voorzitter K. T. M. van Rijckevor- sel van de afdeling rechtspraak van de Raad van State verdedig de de ongebruikelijke plaats van de zitting met de opmerking zo „de kans dat de appellanten zelf de beroepen zouden kunnen bij wonen, zo groot mogelijk te ma ken". De landsadvocaat mr. E. Droog- leever Fortuyn bleef de beslis sing van staatssecretaris Haars om Folkerts niet als politiek vluchteling te erkennen, juist noemen. Nadat de Raad van State daarvan kennis had genomen, bepaalde Van Rijckevorsel de uitspraak op donderdag 26 okto ber. Enkele uren na de zitting van de Raad van State werd Knut Fol kerts met een helikopter van de Marine Luchtvaartdienst van het binnenterrein van het Maas trichtse huis van bewaring over gebracht naar een vliegveld in de buurt van Keulen. Een helikopter van de rijkspolitie escorteerde deze overbrenging. Folkerts wordt in West-Duitsland gezocht wegens lidmaatschap van de RAF, en medeplichtigheid aan de moord op procureur Bu- back en de ontvoering van werk geversvoorzitter Schleyer. De clausule „tijdelijke terbeschik king", die aan de uitlevering van Folkerts is verbonden, houdt verband met zijn nog uit te zitten straf in ons land. Folkerts moet bovendien in de gelegenheid worden gesteld voor de Hoge Raad te verschijnen als deze in cassatie het aanvullende uitleve ringsverzoek behandelt. Het RAF-lid moet dan wel zelf vragen deze zitting, op 7 november in Den Haag, te mogen bijwonen. Al op 15 december vorig jaar vroeg West-Duitsland om uitlevering van Folkerts. De Maastrichtse rechtbank bepaalde op 25 januari dat zulks zou kunnen geschie den. De Hoge Raad verwierp daarop op 8 mei het cassatieverzoek van Folkerts maar stelde ten aanzien van zijn uitlevering wel, dat dit niet kon gebeuren voor wat be- treft zijn medeplichtigheid aan de ontvoering van Schleyer. De Hoge Raad zag dit als een politiek delict. Op 26 juni vulde West-Duitsland de reden tot het verzoek om uitleve ring nog aan met een beschuldi ging, dat Folkerts betrokken zou zijn geweest bij een mislukte aanval met een „Stalinorgel" op een gerechtsgebouw in Karlssu- he. Folkerts tekende daarna cas satie aan tegen de uitspraak van de Maastrichtse rechtbank, dat dit aanvullende Westduitse ver zoek gegrond was. Dit cassatieverzoek nu moet nog voor de Hoge Raad worden be handeld. VVD: maak burgerlijk procesrecht menselijker DEN HAAG (GPD) - „Ons burger lijk procesrecht moet principieel gewijzigd worden. De rechter zal zijn opgelegde passieve houding moeten laten varen en zal een dialoog moeten leiden waarbij het gaat om het vinden van een vergelijk tussen beide partij- Dit zei gisteravond WD-woord voerder mr. Max Tripels tijdens het debat in de Tweede Kamer over de justitiebegroting. De lan ge duur van de civiele procedures - waarbij het vaak gaat om geldvorderingen - is volgens mr. Tripels het gevolg van de huidige regeling, waarbij het proces vrij wel geheel schriftelijk wordt ge voerd. „Het is nodig dat hier een vermenselijking van het recht plaatsvindt. De partijen in een geschil zullen in de nieuwe opzet meteen hun bewijzen op tafel moeten leggen. Ook de rechter zal meteen zijn troeven - eerdere uitspraken van ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, over soortgelijke gevallen als waar het in het geding om gaat - moeten uitspelen. Zo kan de duur en de duurte van de procedure worden ingeperkt", aldus mr Tripels. WEER MEER MILJONAIRS DEN HAAG (ANP) - In twee jaar tijd is het aantal miljonairs in ons land met 2.600 toegenomen. In 1976 waren er volgens de jongste gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek 12.661 te gen 10.064 in 1974. Hun geza menlijk vermogen steeg van 24 miljard tot 28,5 miljard gulden. Het totale aantal bezitters van een vermogen van een ton of meer steeg van 1974 tot 1976 van 324.470 naar 370.275. Hun geza menlijk vermogen bereikte in 1976 een bedrag van 116.6 miljard gulden, wat 20 miljard meer was dan in 1974.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7