Via Leeuwenhoek „gat" voorkomen in woningbouw Miep Diekman: „Schrijven waar iets niet is... Polikliniek voor Endegeest overbodig Hygiëne rond toiletten op scholen vaak niet zo best Ambtenaren verdeeld over mogelijkheden binnenstad Van Dam voorzitter van Rijnland WOENSDAG 18 OKTOBER 1978 Dr. Hiddema, hoofd Sociaal Psychiatrische dienst: J»? 9? LEIDEN - Voor. de stad Leiden is de polikliniek functie van Endegeest overbodig. Tot deze conclusie komt dr. F. Hid dema, hoofd van de So ciaal Psychiatrische Dienst (S.P.D.) van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheids dienst in een advies aan de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Een opvallende conclusie, omdat de gemeenteraad in augustus van dit jaar zijn goedkeuring hechtte aan de bouw van een geheel nieuwe polikliniek bij Endegeest (kosten: bijna één miljoen). De staatssecretaris van volksge zondheid zal uiteindelijk moeten beslissen of de nieuwe polikli niek er komt'. Dr. Hiddema tekent protest aan te gen een verdere vergroting van de polikliniekfunctie van Ende geest. Hij wijst erop dat zijn dienst veel meer de geëigende in stantie is voor de voor- en nazorg van de psychiatrische patiënt. Juist omdat de S.P.D. "niet het stigma van een inrichting draagt". In de loop der jaren is de polikliniek van Endegeest volgens dr. Hid dema "zonder overleg met ande re belanghebbenden uitgegroeid tot een min óf meer zelfstandig opererend instituut". Zijn kritiek komt er op neer dat Endegeest zich op een terrein heeft begeven, waar een psychiatrische inrich ting niet thuishoort. Hiddema pleit voor dwingende afspraken over de taakverdeling tussen En degeest en S.P.D. Datzelfde doet de Stichting Geestelijke Gezondheid Zuid- Holland. Deze stichting geeft het advies om wel een nieuwe kliniek bij Endegeest te bouwen, maar dan een van bescheiden omvang. Nadere studies moeten uitwijzen hoe en waar de poliklinische be handeling het beste kan plaats hebben, aldus de stichting. Nieuwbouw is nu nodig om "een einde te maken aan het bescha mende décor" dat de huidige po likliniek biedt. Het secretariaat van de Provinciale Raad is voorstander van nieuw bouw, speciaal voor patiënten uit Leiden en Oegstgeest. Maar ook elders in de regio mpet ruimte worden geboden aan polikliniek functionarissen, aldus het secre tariaat. 99 LEIDEN - Schrijfster Miep Diehmann en illustrator The Tjong Khing waren gistermiddag in het kader van de kinderboekenweek bij V&D om hun boeken van een handtekening te voorzien. Het ging natuurlijk met name om het nu met de gouden griffel en het gouden penseel bekroonde boekje "Wiele wiele stap". Het boekje is bedoeld voor peuters van twee, drie jaar. "Omdat ze te genwoordig dan al naar de peu terklas gaan en omdat er zo wei nig is voor kinderen in die leef tijd. Ik ben natuurlijk bekend geworden met de hardere tiener- boeken, maar het is altijd zo ge weest dat ik heb geschreven waar iets er niet was", vertelt Miep Diekmann. "Je zit er toch nog lang op te den ken hoor, iedereen denkt maar dat het zo gemakkelijk is, maar het is best moeilijk. Je probeert al het moraliserende eruit te halen en het te zien zoals het kind het ziet. Kleine kinderen krijgen bijvoor beeld hun drinken in zo'n tui- melbeker hè? En als ze dan er gens anders iets te drinken krij gen in een gewone beker, dan valt die om. Dan is de beker dom, niet het kind." Miep Diekmann en The 'Ijong Khing werken samen sinds het boek "Total loss, weetje wel" dat in 1973 verscheen. Toen Miep Diekmann met het idee voor '"Wiele wiele stap" liep, dacht ze meteen aan Khing. De tekening moest met het woord één geheel vormen, door het beeld wordt het woord begrijpelijk. Die formule vond Miep Diekmann nog wel het moeilijkst van het hele boekje, maar het is hun sa men wonderwel gelukt. Wat mag blijken uit de dubbele bekroning. "Voor Jessica en Heieen" staat er voor in het boek, Miep Diehmann voegde daar gisteren nog een naam aan toe, die van het kind voor wie het boekje werd ge kocht. The Tjong Khing maakte er een passend tekeningetje bij. Miep Diekmann: "Jessica is mijn jongste kleindochter en Heieen is het kind van mijn zuster. Dat zijn dus tante en nicht, hoewel ze maar een jaar schelen. Die twee zijn natuurlijk hoogst veront waardigd dat ze allemaal andere kinderen met hun boekje zien lo pen, want het is hun boek." Wie gisteren het boekje bij Miep Diehmann kocht kan in ieder ge val zeggen: nee hoor, het is ook mijn boekje. Kijk maar, mijn staat er ook in. Busbaan op tv Vaiiavond wordt in het televi sieprogramma Van Gewest tot Gewest aandacht besteed aan de vorige maand door minister Tuynman geopende vrije busbaan. In interviews niet medewerkers van de ver voersmaatschappij NZH wordt ingegaan op de ver schillende voordelen van de busbaan voor het openbaar vervoer, zoals de voorrangs regeling. Vakantie activiteiten De vakantie-activiteiten in de verschillende Leidse club- en buurthuizen zien er morgen als volgt uit: Arke, Pieterskerkchoorsteeg - Bouwen van een huttendorp aan de Rijn- en Schiekade vertrek tien uur. Mierennest, Morsweg - Open huis van tien tot half twaalf, 's avonds bijeenkomst voor jon geren vanaf 15 jaar van acht tot elf uur. Mirt, Lage Rijndijk - Generale repetitie songfestival om half tien 's morgensuitvoering songfestival van twee tot vier 's middags en van zeven tot negen 's avonds. Boei. Musschenbroekstraat - Speurtocht om half tien 's morgens. LEIDEN - De ambtelijke nota over de dreigende teruggang in de Leidse woningbouwproduktie. zou gezien kunnen wor den als een duidelijk schot voor de boeg. Een snelle bebouwing van de Leeuwenhoek (plm. 2000 woningen) biedt nog soe laas om te voorkomen dat er een gat zal vallen in de woningproduktie. Bo vendien bestaat er nog verdeeldheid binnen het ambtelijk apparaat over het aantal woningen dat de bebouwing van open gaten in de binnenstad kan opleveren. Eén en ander kwam gisteravond naar voren in de raadscommissie voor de volkshuisvesting. Uit een gisteren gepubliceerde woning- bouwnota van M. A. Logtenberg, adjunct-directeur volkshuisves ting en ruimtelijke ordening bij de gemeente, bleek dat de wo ningbouw in de komende jaren onvermijdelijk in het slop zou ra ken. Om een sterke daling in het bouw programma te voorkomen had al dit jaar moeten worden begon nen met de voorbereidingen of het bouwrijpmaken van een van de grote Leidse bouwplaatsen. Daarvoor zou het, volgens de no ta, nu reeds te laat zijn. Harde woorden Die conclusie leverde gisteravond enkele harde woorden op van WD-raadslid Langerak aan het adres van wethouder Verboom (volkshuisvesting). Het WD- raadslid zei dat hij zich diep zou schamen voor dit beleid als hij vier jaar wethouder zou zijn ge weest. Hij meende verder dat in dien bij de collegevorming een ander op de plaats van Verboom zou zijn gekomen de wethouder een failliete inboedel had achter gelaten. De overige commissieleden waren weliswaar verontrust maar lieten zich een stuk genuanceerder uit over de woningbouwnota. Dui- vesteijn (PvdA) zei zich niet te zullen laten verleiden tot paniek voetbal. Hij merkte verder op dat al begonnen had moeten worden met de ontwikkeling van een be stemmingsplan voor de mogelij ke grote bouwplaatsen (Room burg en de Leeuwenhoek). Tot dusver is alleen een programma van eisen opgesteld voor de Ste- venhofjespolder. De Leidse ge meenteraad heeft echter bepaald dat in de Stevenshof pas ge bouwd mag worden als de moge lijkheden elders in de stad zijn uitgeput. Het CDA-raadslid Ham zei de wet houder te bewonderen om zijn moed een dergelijke nota naai buiten te brengen. Wel vond hij de dreigende terugval in de wo ningproduktie een aanklacht te gen het collegebeleid. Hij wees Cx verder op in het verleden al meermalen te hebben gewaar schuwd voor déze neergang. Andere bouwplaatsen Het D'66-raadslid Hoekema be treurde het dat alleen voor de Stevenshofjespolder een pro gramma van eisen is uitgewerkt maar dat onbekend is wat de mo gelijkheden zijn van de overige grote bouwlocaties. Mevrouw Passchier (PSP) sloot zich hierbij aan. Beijen (PPR) meende dat andere grote bouwplaatsen dan de Stevenhofjespolder met voor rang moeten worden aangepakt. De gedachten gaan vooral uit naar een spoedige gebouwing van de Leeuwenhoek. Dat zijn gronden die aanvankelijk voor nieuw bouwprojecten aan de universi teit zijn verkocht, maar die nu weer terug gekocht zullen wor den door de gemeente. Wethou-, der Verboom denkt dat op dit ter rein binnen twee a tweeëneenhalf jaar 2000 a 2500 woningen kun nen worden gebouwd. Amtenaren noemde een dergelijke termijn echter te optimistisch. Het is nog steeds erg onduidelijk op welke termijn de universiteit nu precies weet wat ze met een deel van de gronden wil. "Gevangene" Verboom beklaagde zich dat hij als een soort gevangene zit opgeslo ten door de druk op hem uitgeoe fend om de Stevenshof "maag delijk" te houden. Het vorige college heeft er steeds prioriteit aan gegeven om eerst de open ga ten in de binnenstad te bebou- Verboom noemde als oorzaak van de teruggang in de woningpro duktie de tegenvallende moge lijkheden om die open gaten op te vullen. "Dat is een zeer moeilijke zaak", aldus Verboom. De wet houder deelde verder mee dat binnenkort een bijstelling van de volkshuisvestingsnota is te ver wachten. Aanwezige ambtenaren bleken overigens nog duidelijk van me ning te verschillen over de haal baarheid van een behoorlijke bouwproduktie in de binnenstad. Op korte termijn verschijnt een "open-gaten-nota" waarin voor stellen worden gedaan om bouwprocedures zo snel moge lijk te laten verlopen. Een vuil toilet kan gemakkelijk darmziektes overbrengen. Naar aanleiding van een publikatie in het jaarverslag van de districtsschoolartsen- dienst in Arnhem is er lichte deining ontstaan over de hy giënische situatie rond toilet ten op scholen. Volgens de Arnhemse schoolartsendienst is de situatie op vele scholen bepaald niet zo best. Vooral de hygiëne rond toiletpotten en handdoeken zou te wensen over laten. Volgens mevrouw M.C. Zwart- Feenstra. directrice van de Gemeentelijke Geneeskundi ge en Gezondheids Dienst GG en GD), is die plotselinge dei ning rond de schooltoiletten enigzins overtrokken. "Er is beslist geen sprake van een alarmerende situatie, het valt allemaal best wel mee. Wel is het zo dat het niet op alle scholen even schoon en netjes is. Dat kan ook moeilijk an ders want de ene schoonma ker of maakster doet zijn of haar werk nu eenmaal beter dan de ander. Van de leer krachten kun je kwalijk ver langen dat zij om de ha verklap in de we's gaan kij ken of alles nog wel even schoon is. Die mensen hebben wel wat anders aan het hoofd". Toch zou volgens mevrouw Zwart in elk openbaar ge bouw iemand verantwoorde lijk moeten worden gesteld voor de hygiëne rond de toilet ten. Zij zegt: "Dit zou inder daad moeten gebeuren, de moeilijkheid is alleen dat je de mensen voor een dergelijke functie maar moeilijk kunt motiveren. En dat terwijl die toilethygiëne o zo hard nodig Het waarom u Zwart best nog eens uitleggen want naar zij zegt kan er bij kinderen en ook bij hun ou ders maar niet genoeg op de toilethygiëne worden geha merd. "Via faeces, menselijke uitwerpselen dus, kun je heel eenvoudig darmziektes oplo pen. Nu zijn deze ziektes in Nederland gelukkig niet on middellijk dodelijk maar NVVH-bijeenkomst Morgenochtend houdt de afde ling Leiden /Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een bijeen komst. Op deze ochtend geeft de Leidse brandweercom mandant, de heer J. Broek man, een lezing met dia's over het werk van de brandweer De bijeenkomst wordt gehou den in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde en begint om kwart voor tien, Hengelsport Het viscollege De Bliek hield zijn derde wedstrijd in het Vlietkanaal. De vangst was zeer slecht. Uitslag: 1. C. v.d. Maat ,2A .Bavelaar ,3 .C .van Helden,4. Chr.Schouten,5. D. Bink, 6. C. Schouten, 7. C. v.d. Wijngaard. 8. H. Schouten, 9. W. Smit sr., 10. Joh. Schouten. De Ratel De culturele vereniging De Ra tel heeft zaterdag 21 oktober een herfsttocht on het nro- gramma staan. Met de auto bus vertrekt men 's morgens om acht uur vanaf het Leidse Volkshuis (Anothekersdijk 33) naar de Oisterwijkse vennen in Noord-Brabant. Daar kunnen zowel de geoefende als deniet-geoefende wandelaars een wandeling maken. Verder wordt een bezoek gebracht aan een nonnentheater en worden vannekoeken gege ten. Om ongeveer zes uur 's avonds is de bus weer terug in Leiden. Stevenshofjespolder: alleen bouwen als elders alles op is LEIDEN - De Leidse PvdA-wet- houder Van Dam is gisteravond tijdens een vergadering van de algemene raad van het strecke- nergiebedrijf Rijnland als nieuwe voorzitter gekozen. Hij volgt daarmee zijn partijgenoot Van Aken op, die door zijn afscheid als wethouder van Leiden auto matisch zijn voorzitterschap van Rijnland moest neerleggen. Het nieuw gekozen college van be heer van het streekenergiebedrijf bestaat nu naast voorzitter Van Dam uit de burgemeesters v.d. Kroft van Nieuwveen (plaatsver vangend voorzitter) en Detmers van Zoeterwoude, de wethouders mevr. Fase (Leiden). Bezemer (Leiderdorp) en Heemskerk (Noord wij kerhout) en het Leidse raadslid Vink. Bezemer nam de plaats in van de Oegstgeestse wethouder Van Belle, die de afgelopen vier jaar in het college van beheer heeft geze ten. Tussen Leiderdorp en Oegstgeest was afgesproken dat zij om de vier jaar een kandidaat zouden leveren. Van Belle was het daar niet mee eens, maar moest zich onder druk van een gemeenteraadsbesluit toch te rugtrekken. Hij noemde deze procedure gisteravond "niet de mocratisch". maar aanvaardde niettemin zijn verkiezing als plaatsvervangend lid. De algemene raad stelde gister avond een krediet van 16,75 mil joen gulden beschikbaar voor de bouw van een nieuw kantoor. Dit kantoor, waarvoor al-eerder een miljoen gulden was verstrekt. komt op dé plaats van het oude gebouw van Rijnland aan der Langegracht 70 in Leiden Friese staart- en stoeltjesklokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 door de vliegtuigen heb je te genwoordig wel zo de cholera en tyfus in huis en dan wordt het natuurlijk wel even an ders". Wat gebeurt er nu wanneer er ergens zo'n besmettelijke darmziekte wordt geconsta teerd? Mevrouw Zwart: "Der gelijke gevallen komen in eer- ste instantie natuurlijk bij de huisarts terecht. Van de huis artsen krijgen wij alle be smettelijke ziektegevallen doorgegeven en wij moeten er dan voor zorgen dat dergelij ke ziektes niet verder om zich heen grijpen. Vandaar dat één van mijn zusters naar het j desbetreffende gezin gaat om hygiënische adviezen en voor schriften te verstrekken. Wanneer het om een ouder ie mand gaat wordt er ook naar het beroep gekeken. Is de pa tiënt bijvoorbeeld kok of ver pleegkundige dan wordt er door ons een beroepsverbod opgelegd. De patiënt mag niet eerder aan de slag dan wan neer alles weer in orde is. Is een patiënt bijvoorbeeld tim merman dan ligt de zaak na tuurlijk anders. In dat geval kan er wat ons betreft gewoon worden doorgewerkt". Behalve ervoor zorgen dat een besmettelijke ziekte niet in grijpend om zich heen slaat, doet de GG en GD in Leiden op dit gebied ook het nodige a preventie. Zij beschikt nai lijk over een voorlichtingsbu reau dat scholen van tijd tot tijd overspoelt met informatie over hygiëne en besmettelijke ziektes. Dit. gebeurt onder c dere door het verstrekken v lesmateriaal met betrekking tot hygiëne. Lesmateriaal waarbij de kinderen zelf c tief moeten zijn. Mevrouw Zwart: "Dat is beter dan het kind uitsluitend te vertellen over hygiëne. Wanneer kind zelf met de hygiëne bezig is leert het daar verreweg I meeste van". Tot slot nog even terug naar i jaarverslag van de Arnhen schoolartsendienst. Hierin staat namelijk ook vermeld dat de zandbakken bij veel kleuterscholen een hygiënisch probleem vormen. Mevrouw Zwart hierover"Zandbak ken zijn inderdaad over het algemeen erg vuil Maar het is ook verrekte moeilijk om die dingen goed schoon te houden Het is namelijk een kwestie van kiezen tussen afsluiten, waardoor de zandbakkenc kweekvijver van bacterie worden en tussen open laten waardoor zon en water\ZÏR boel enerzijds redelijk schoon kunnen houden maar toé door tevens honden en katten vrij spel hebben om de zand bak als openbaar toilet te ge bruiken".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3