'Alphense huizenbouw gaat jaar stilvallen4' Alleen een wonder kan de Boskoopse watertoren redden „ZE ZIJN GEWEND OP BOERDERIJ..." Noordwijk bezorgd over stagnatie bouw woningwetwoningen Dodelijk ongeluk Vertraging door kritiek van provincie BOSKOOP - Alleen een klein wonder kan de Boskoopse watertoren nog redden. Als de Vereniging van Vrienden van de Watertoren over een week nog geen geldschieter heeft gevonden, zal het waterleidingbedrijf Rijnstreek besluiten de voor Boskoop karakteristieke toren te slo pen. De Vereniging van Vrienden heeft tot nu toe niet meer weten te be reiken dan uitstel van executie. De plannen om de watertoren te behouden en in te richten als uit kijktoren/restaurant hebben het waterleidingbedrijf ruim twee jaar lang weerhouden van daad werkelijke sloop, maar het ge duld is intussen op. Al enige maanden geleden liet het bedrijf "De Vrienden" weten dat er voor 1 november een beslissing ge nomen diende te worden. Zo niet, dan moet het waterleidingbedrijf de toren slopen. Het wrakke bouwsel nog langer overeind houden acht "De Rijnstreek" niet verantwoord. Sinds de Vereniging van Vrienden een half jaar geleden werd opge richt is naarstig gezocht naar een instelling, die bereid zou zijn de voor restauratie benodigde le ning van zes ton te verstrekken. Alle grote banken zagen het niet zitten, vrijwel alle kleine ook niet. Drie weken geleden was er nog maar één bank, die enige bereid heid toonde om de lening te ver- Politie betrapt Katwijkse scholieren in uitzending KATWIJK - De Katwijkse politie heeft gisteravond in samenwer king met de opsporingsdienst van de PTT zeven klandestiene zendapparaten in beslag geno men. Tegen twee scholieren uit de badplaats van zestien en ze ventien jaar, is proces-verbaal opgemaakt. De apparatuur is in beslag genomen. Op het moment dat de politie een "inval" deed waren beide Kat- wijkers aan het zenden. De zes tienjarige scholier, die drie zen ders in zijn bezit had, zond via de FM-band; de zeventienjarige scholier, eigenaar van vier zen ders, zond via de FM-band en de elf-meter-band, waarop óók de politie beluisteren besluisteren valt. strekken. Die bank heeft de deur nu nog steeds niet helemaal afge sloten maar eist garanties, die niemand kan geven. De kern van het probleem is dat de banken willen weten wat zij overhouden als de vereniging failliet zou gaan. Voor de komen de vijfjaar is er dan wel de garan tie van de exploitatie BV, die het restaurant zou gaan draaien in de toren en die door het betalen van een huursom voor de aflossing van de lening zou moeten zorgen, maar de bank wil weten wat er daarna voor zekerheid is. De waarde van de toren alleen, toch al nauwelijks te bepalen, is voor de banken niet voldoende om de lening te verstrekken. Tijdens een vergadering van het Rijnstreek-bestuur zei voorzitter J. A. Detmers afgelopen maan dag niet meer-te geloven dat de Vereniging van Vrienden van de zaak nog rond krijgt. Ook het be stuur van "De Vrienden" is het optimisme, dat tot nu toe ken merkend was als de toekomst van de watertoren ter sprake kwam, zo langzamerhand kwijtgeraakt. Secretaris H. W. Nanninga: "We zitten inderdaad wat in de problemen, het ziet er niet zo flo rissant uit. We zijn nog bezig met wat andere kanalen, maar als we deze week geen zekerheid krij gen moeten we het ergste vrezen. Br is inderdaad nog een bank die de deur nog op een heel klein kiertje houdt. Dat houdt de hoop tot nu toe levend. Het hangt alle maal aan een zijden draadje". 5 Y De watertoren van Boskoop. Het zwaard van Damocles hangt erboven, NOORDWIJK - "De wo- ningproduktie vertoont in het hele land een ernstige terugval. Vanuit verschil lende bestuurslagen pro beert men elkaar de schuld te geven." Deze Deze constatering is van het Noordwijkse gemeentebestuur. B en W doen deze uitspraak in een nota aan de raad waarin wordt ingegaan op de woning bouw in de badplaats over het af gelopen jaar en de plannen die voor 1979 op stapel staan. Het gemeentebestuur vindt zich zelf niet 'competent' een oordeel te vellen over de landelijke problemen. "Maar op grond van eigen ervaring mogen we stellen dat enkele aangedragen oorzaken zeker serieus moeten worden ge nomen. Dit geldt met name voor de jarenlange procedures voor het afronden van bestemmings plannen en de enorme papieren rompslomp voor het afwikkelen van bouwplannen. Hierdoor wordt de bouw van woningwet woningen (huizen bestemd voor mensen rpet een smalle beurs red.) van jaar tot jaar verder te ruggedrongen", aldus B en W. Het Noordwijkse college: "Deze ontwikkeling vervult ons met grote zorg. Het is praktisch on mogelijk om op de behoeften van de woningzoekenden afgestem de bouwplannen op tijd ten uit voer te brengen." Burgemeester en wethouders zijn vooral met zorg vervuld over het feit dat het vrijwel onmogelijk is geworden verantwoorde wo ningwetwoningen te bouwen te gen aanvaardbare huurprijzen. Als voorbeeld halen zij aan het plan Grashoek. Hier moest, in plaats van de geplande woning- wetbouw, voor een groot deel worden overgegaan tot de bouw van premiekoopwoningen. "Dit heeft een grootscheepse door stroming vanuit bestaande huur- Of in het zogenaamde Middenge bied-noord een 'flink aantal' wo ningwetwoningen zal kunnen worden gebouwd, is thans nog niet te zeggen. "Bij het opstellen van het plan wordt aan dit ver langen de uiterste zorg besteed. Maar steeds duidelijker wordt ook hoezeer de terugval van juist woningwetbouw verklaarbaar is. Wij zien dan ook met het grootste verlangen uit naar maatregelen die deze terugval weer ongedaan kunnen maken", aldus burge meester en wethouder. Tot 1 september zijn er in Noord- wijk 193 huizen gebouwd. Nu zijn er meer dan vierhonderd wonin gen in aanbouw zowel in het plan Grashoek als op andere plaatsen in het dorp Hierbij komen dan ook nog eens de in aanbouw zijn de appartementen van Dura (258) en het plan Huis ter Duin (77). Van belang is ook de toenemende interesse voor het verbeteren van de oudere, eigen woningen. Met de afronding van het opknappen van zestien woningen aan de Katwijksestraat en omgeving zijn nu de gemeentewoningen van vóór de Tweede Wereldoorlog verbeterd. Het is de bedoeling thans de na 1945 gebouwde hui zen onder handen te nemen. Eerst wordt daarbij gedacht aan de woningen in Calorama. NIEUWKOOP (ANP) - De 30-jarige R. de Jong uit Nieuwkoop is dinsdag bij een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man stak plotseling de weg over toen hij met een kruiwagen langs de weg hooi ver zamelde en werd gegrepen door een personenauto, aldus de rijks politie. WOENSDAG 18 OKTOBER 1978 Nieuwbouw in Ridderveld: links van de Vaarsloot de zogenaamde "lob B", rechts de grond waarop "Lob D" moet komen ALPHEN AAN DEN RIJN - De woningbouw in Alphen aan den Rijn gaat zeker één jaar lang "stilvallen" In de Alphense nieuwbouwwijk Ridderveld II had al be gonnen moeten worden met de bouw van weer nieuwe wijkjes. Maar de plannen daartoe zijn sterk vertraagd door kritische opmerkingen van de provinciale planolo gische commissie. Dat stellen burgemeester en wet houders van Alphen, bij de pre sentatie van hun gemeentebegro ting voor 1979. Opgemerkt wordt dat de eerste woningen in de nieuwste wijkjes (lob D en E, in het gangbare gemeentelijk taal gebruik) pas in de loop van 1980 klaar kunnen zijn. In de wijkjes waarin nu volop gebouwd wordt (lob B en C) zullen de laatste grote complexen woningen in de loop van het volgend jaar betrokken kunnen worden. In de tussenlig gende periode zullen er nauwe lijks woningen gereed komen. Alphen heeft voor het opvangen van de woningzoekenden uit de eigen gemeente jaarlijks 400 tot 500 woningen nodig. Voor de op vang van woningzoekenden uit de omgeving (in overeenstem ming met de wensen van de pro vincie) jaarlijks 600 tot 700 hui- De opmerkingen van de Provin ciale Planologische Commissie werden gemaakt bij de eerste schetsen voor lob D en E. De pro vinciale instantie was het niet eens met de door Alphen inge diende opbouw van de wijk. Ook het doortrekken van de Kenne- dylaan, als één hoofdweg door de wijk vond geen genade in de ogen van de provinciale planologen. Inmiddels zijn de gemeente en de provincie tot overeenstemming gekomen over een nieuwe opzet, die thans verder wordt uitge werkt. Kerk en Zanen De jaarlijkse woningbehoefte van Alphen aan den Rijn kan nog tot 1985 op z'n vroegst of 1987 op z'n laatst worden opgevangen in Ridderveld II. Dan zal de wijk volgebouwd zijn tot aan de Hei manswetering en op dat moment moet nieuwe bouwgrond klaar liggen, opdat er geen stilstand in de woningbouw optreedt. Een verdere uitbreiding van Alphen aan den Rijn zal dan moeten plaatsvinden ten zuiden van de spoorlijn Leiden-Utrecht in de polder Kerk en Zanen. Burgemeester en wethouders stel len thans dat "nu de mogelijkhe den tot uitbreiding in die polder duidelijker zijn geworden" in 1979 het onderzoek naar de uit eindelijke omvang en vorm van Kerk en Zanen moet worden af gerond, om op tijd klaar te kun nen zijn als Ridderveld II vol is Volgens wethouder J.J. Goedhart houdt één en ander in, dat vol gend jaar plannen worden ont wikkeld en alternatieven op tafel komen te liggen. Bovendien zal moeten worden uitgemaakt in welk tempo er gebouwd moet worden en hoe groot de wijk moet worden. Het streekplan voor Zuid-Holland Oost geeft aan, dat Alphen aan den Rijn tot 1990 1800 woningen mag bouwen in Kerk en Zanen. Toch biedt dat volgens Goedhart niet voldoende duidelijkheid, zijn er volgens hem ook geluiden te beluisteren die erop wijzen dat Alphen toch wat meer mag groeien dan geschetst in het streekplan. Bij dit alles blijft voor de gemeente recht overeind staan, dat in Kerk en Zanen alleen maar gebouwd gaat worden als de gemeente niet op kosten gejaagd wordt. Van daar dat bij de plannenmakerij de financiële consequenties erg be langrijk zullen zijn. Alphens gehandicapten-plan ALPHEN AAN DEN RIJN - Als het aan het bestuur van de "Stichting Boerderij Al phen" ligt, komt er nog vóór 1 januari een boerderij waar zes geestelijk gehandicapte boerenzoons (of -dochters) gaan wonen en werken. De boerderij is al gevonden en binnenkort zal worden be slist of de boerderij (onge veer twee kilometer van het centrum van Alphen) ge» huurd, gepacht dan wel aan gekocht zal worden door de stichting. Gegadigden Ook zijn er al drie begeleiders en een bedrijfsleider gevon den. Vandaag zouden de eer ste gesprekken worden ge voerd met kandidaten die op de boerderij willen gaan wonen en werken. Momen teel zijn er zo'n tien gegadig den tussen de 18 en 45 jaar, uit de omgeving van Alphen die in aanmerking willen komen voor een plaats op de boerderij. Doel van de "Stichting Boer derij Alphen" is om geeste lijk gehandicapten, die door sociale omstandigheden niet meer op de boerderij van hun ouders of verzorgers kunnen blijven, een aangepast leef- en werkmilieu te bieden. Het wonen en werken op een boerderij is hun vertrouwd. "Wat je eigenlijk doet is hun een stuk verlenging geven van een gewenste en ver trouwde vorm van leven", vertelt Nieuwkoper Kees Rademaker, penningmees ter van de Stichting Boerde rij Alphen. De boerderij, die de stichting op het oog heeft is volgens Rademaker "een heerlijke boerderij met veel grond". De stichting zal lang niet alle grond gaan gebruiken, om dat het de bedoeling is dat de gehandicapte bewoners van de boerderij er met eenvou dig arbeidstuig zullen wer ken. Vijf hectare grond zal voldoende zijn, verwacht Rademaker. De resterende grond zal waarschijnlijk verkocht worden. Het is de bedoeling dat de nieuwe bewoners van de boerderij hun eigen produk- ten (melk, eieren, groenten etc.) gaan verkopen. Dat laatste is, volgens Radema ker erg belangrijk. "Kijk", zegt hij, "over het algemeen is het zo dat gehandicapten nogal negatief worden bena derd, dat er vooral gekeken wordt naar wat ze niet kun nen. Op de boerderij wordt er gekeken naar wat ze wél kunnen. En als mensen eie ren of groenten van ze kopen, dan voelen ze zich serieus genomen. En in die normale verhouding groeien ze het hardst". De boerderij is voor lang niet alle bewoners het eindsta tion. Op de eerste boerderij voor geestelijk gehandicap ten in Gouda, die nu vier jaar draait, is dat al gebleken. Twee van de bewoners zijn "doorgestroomd" en zijn zelfstandig een bedrijf be gonnen. De boerderij is een aanvulling op de bestaande sociale werkvoorziening. Over de financiering daarvan wordt momenteel overleg gepleegd met de gemeente Alphen. Die zal met name in de kosten van de bedrijfsvoering moe ten bijspringen. Wat de kos ten van de verzorging be treft, die zijn zeker niet ho ger dan die van verzorging in een gezinsvervangend te huis, stelt Rademaker. In Gouda ligt de verzorgings- prijs nu op f 80 per dag, weet hij. "En als je het met inrichtingen vergelijkt is de verzorging helemaal een stuk goedko per (de prijs daarvan schommelt tussen de f 150 en f200 per dag). Niet alleen is het dus uit economisch oog punt niet duur, maar er zit een enorm rendement in de zin van levensgeluk", vindt de penningmeester van de Stichting Boerderij Alphen. Het initiatief voor deze boer derij voor geestelijk gehan dicapten is dik een half jaar geleden uitgegaan van de Alphense veehouder A.W. van der Burg, zelf vader van een gehandicapte zoon en nu secretaris van de Stichting Boerderij. Hij zocht contact met Nieuwkoper Kees Ra demaker (directeur van de sociaal-pedagogische dienst in Gouda), die aan de wieg stond van de boerderij in Gouda. Kees Rademaker is nu voor een jaar penning meester. "Voorlopig", stelt Rademaker nadrukkelijk. "Ik start altijd de dingen en als het eenmaal loopt ga ik weg". Anderen die een soortgelijk initiatief willen nemen zul len dan ook niet tevergeefs een beroep op Rademaker doen. "Mijn eigen mogelijk heden liggen vooral in het opzetten van iets, in het pio neren. Ik zou het liefst zien dat ouders van geestelijk ge handicapte kinderen hun ei gen problemen gaan oplos sen, maar zij kennen vaak de wegen niet om de dingen aan te pakken, om de plannen te ontwikkelen". "Recept" Rademaker is dan ook altijd bereid nieuwe initiatieven op dit gebied met raad en daad te ondersteunen, al zal de afstand beperkend wer ken. "Maar, constateert de Nieuwkoper verheugd, de bekendheid met het insti tuut boerderij voor gehandi capten groeit. Binnenkort verschijnt een rapport waar in de ervaringen van vier jaar "Gouda" staan beschre ven. "Daar staat eigenlijk het "recept" in hoe het moet", aldus Rademaker. De Alphense veehouder v.d. Burg (links) en Nieuwkoper Rade maker: 'Op de boerderij wordt gekeken naar wat ze wél kun-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19