Weinig kans op een nieuw bejaardencentrum in Leiden Ondanks mineurstemming groot feest bij geologie Actie gebruik van kring looppapier BENT U EEN GOED VERKOPER? ARROW SNELDIENST Conflict bij Verkerk bijgelegd Jeugdige autodief bekent tien zaken Da's een idee... een boiler die past in het gootsteenkastje. W. P. HARTWIJK N.V. DeNederlandsche Spaarkas Muntplein 2 - Amsterdam-C. WOENSDAG 18 OKTOBER 1978 VARIA PAGINA 17 GEMEENTE DOET DRINGEND VERZOEK AAN PROVINCIE Zaterdag 11 november LEIDEN- Onder het motto: "Kringlooppapier is schoon, mooi, vriendelijk, lief, ver standig, beter, modern, chi que, zuinig en goedkoop" gaat de vereniging Milieude fensie op grote schaal actie voeren om de Nederlandse bevolking te stimuleren kringlooppapier te gebrui ken. In het kader van deze landelijke actie zal de kerngroep Leiden en omstreken van de vereni ging Milieudefensie op zater dag 11 november met een ei gen stand op de markt in Lei den staan. Bedoeling is om op die dag door middel van het verstrekken van informatie zoveel mogelijk mensen en thousiast te maken voor het kringlooppapier. Daarnaast wil de kerngroep Leiden en omstreken een zeer groot aan tal officiële instanties en (kan toorboekhandelaren aan schrijven met een vriendelijk doch dringend verzoek om toch maar alsjeblieft over te gaan tot de aanschaffing van kringlooppapier. Waarom eigenlijk kringlooppa pier? In eerste instantie na tuurlijk omdat het herge bruiken van papier houtbe sparing dus ook natuurbe houd tot gevolg heeft. "Daar naast", zegt Willie van Spanje van de vereniging "De Ne derlandse kringloop", "Draagt het hergebruiken van hout bij tot de energiebe sparing omdat het hout over het algemeen over grote af standen móet worden aange voerd hetgeen uiteraard veel energie kost. En het vervaar digen van halfstoffen (houts lijp of cellulose) kost nu een maal meer energie dan wan neer oud papier als halfstof wordt gebruikt". Volgens de vereniging Milieu defensie komt een toene mend gebruik van kringlooppapier ook de Ne derlandse economie ten goe de. Peter Gorter vertelde het waarom hiervan op de gister avond gehouden algemene ledenvergadering van de kerngroep Leiden en omstre ken: "Het grootste gedeelte van het hout en alle cellulose die de Nederlandse papierin dustrie gebruikt is afkomstig uit het buitenland, met name de Scandinavische landen. Om hun eigen werkgelegen heid te bevorderen verkopen deze landen liever het papier zelf dan de grondstoffen. Vandaar dat zij de prijs van hun papier hebben laten da len en de prijzen van het hout en de cellulose hebben laten stijgen. Het gevolg hiervan was dat de papierindustrie in ons land een enorme dreun kreeg. Alleen met behulp van overheidssubsidie kan deze bedrijfstak zich nog een heel klein beetje staande houden. Het Nederlandse papier moet echter wel met verlies worden verkocht. Door nu met z'n al len op grote schaal het papier te hergebruiken hoeft er dus minder uit het buitenland te worden gehaald wat een ver betering betekent van de economische situatie",aldus Peter Gorter. Argumenten tegen het gebruik van kringlooppapier zoals: "Kringlooppapier is duur en lelijk en je kunt er niet goed op schrijven" veegt Peter Gorter resoluut van tafel. "Kringlooppapier lelijk? Kom nou, ik vind het juist erg mooi, het heeft iets warms. Ook dat je er niet op kunt schrijven is flauwekul en kringlooppapier is nauwe lijks duurder dan gewoon pa pier. Wanneer in de toekomst de huidige moeizame manier van distribueren van kringlooppapier veranderd kan worden dan wordt het zelfs nog goedkoper dan ge woon papier. Nu, wat wil je nog meer? Nee, er zijn geen echte argumenten tegen kringlooppapier aan te voe ren, echt niet". Ophoging ventweg LEIDEN - Op de ventweg van de Willem de Zwijgerlaan tussen de Musschenbroekstraat en de Ko ningstraat is een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de herbestrating. De ventweg zal een stukje worden opgehoogd. Met de voorbereidingen is een week gemoeid. Volgende week wordt met de herbestrating be gonnen en dat zal zo'n drie weken duren. WERELDRAAD - De Panafri- kaanse Raad van Kerken (AACC) heeft zich in een verklaring in krasse bewoordingen gesteld achter het besluit van de Wereld raad van Kerken om financiële steun te geven aan het Patriot tisch Front van Rhodesië. "De critici verliezen hun geloofwaar digheid bij de Afrikaanse ker ken", aldus de verklaring. "Wij verzekeren u van onze volledi ge steun, aldus de AACC aan de Wereldraad, in het bijzonder jui chen we de giften toe aan het Pa triottisch front van Zimbabwe (Rhodesië) en aan de Swapo (van Namibië - red.). De giften aan de bevrijdingsbewegingen symbo liseren de toewijding van de kerk aan de edele zaak van de bevrij- dingsstrijd", aldus de verklaring. INAUGURATIE - Prof. dr. E.J. Kuioer zal aanstaande vrijdag zijn ambt als hoogleraar vanwege de remonstrantse broederschaD aan de universiteit van Leiden aanvaarden met een inaugurele rede (16.00 uur). Prof. Kuiüer is de ODVolger van Drof. Hoender- daal die met emeritaat is gegaan. PAUSKEUZE - De Italiaanse pers heeft in grote lijnen zeer Dositief gereageerd oo de keuze van de Poolse kardinaal Wojtyla tot naus. Maar de "Corriere della Se ra" in Milaan ziet er aanleiding in om flink van leer te trekken tegen de Italiaanse kardinalen. Volgens het Italiaanse blad is de traditie van een Italiaanse naus verbroken vanwege de onver draagzaamheid der Italiaanse kardinalen. Vele Italianen - aldus het blad - matigden zich aan din gen Droblematisch te stellen, die al lang van kracht waren en niet meer ongedaan konden worden. Het blad noemt als voorbeelden de collegialiteit in de kerk, de versterking van de positie der bisschooDensynode. BEROEPINGEN - Ned. Hervorm de Kerk: beroeDen te Rotterdam- IJsselmonde en te Ridderkerk: D.H. Bosma (Terneuzen) die be dankte voor Katwijk a/d Rijn. Gereformeerde Kerken: beroe Den te Oud-Beijerland: dr. W. Ba- rendrecht, kandidaat te Amster dam die dit beroeD heeft aange nomen. Gereformeerde Gemeen ten: Bedankt voor Katwijk aan Zee: A. Hofman (Scheveningen). DEN .HAAG/LEIDEN - Het gemeentebestuur van Leiden vindt het dringend gewenst dat er in de gemeente een nieuw bejaardencentrum met zo'n honderd plaatsen bijkomt. Burgemeester en wethouder hebben de provincie ge vraagd hieraan medewerking te verlenen. De kans op realisering is echter gering bij het huidige beleid van het ministerie van CRM. CRM stelt als norm dat in een ge meente voor niet meer dan zeven procent van de bevolking ruimte in een bejaardencentrum mag zijn. Leiden zit nu al boven die norm, maar kampt met een groeiende wachtlijst. Sinds 1977 is het aantal bejaarden dat op op name wacht opgelopen van 61 tot 157. De provincie Zuid-Holland zal daar waarschijnlijk geen moeite mee hebben maar de uiteindelijke verantwoordelijke staatssecreta ris van CRM, Wallis de Vries, die belast is met het bejaardenbeleid, hoogst waarschijnlijk wel. Juist gisteren moest de provincie toestemming voor de bouw van een nieuw bejaardencentrum in Vlaardingen weigeren. De pro vincie had in eerste instantie wel een positief advies aan de staats secretaris gegeven. De afwijzing van de staatssecretaris had te maken met de overschrijving van de zeven procentsnorm. Verschrikkelijk Naast de toenemende vergrijzing zit de gemeente Leiden binnen kort met een afname van het aan tal plaatsen in bejaardencentra. Zoals vorige week gemeld, gaan door renovaties van de bejaar- dencentara Roomburgh, Haag- wijk en Groenhoven de komende jaren 46 plaatsen verloren. In hun brief aan Gedeputeerde Sta- Gedeputeerde N.W.A. Brink ten van Zuid-Holland wijzen burgemeester en wethouders van Leiden erop dat het 'onverant woord' is dat bejaarden die op namen in een bejaardentehuis behoeven, niet geholpen kunnen worden. Tegen deze achtergrond dringt de gemeente bij de provin cie aan op toestemming om voor bereidingen voor de bouw van een nieuw bejaardencentrum te beginnen. Zuid-Holland noemt het ingrij pen van de staatssecretaris in Vlaardingen "heel verschrikke lijk". In een binnenkort te voeren gesprek hoopt hij de staatssecre- yan 7 ALPHEN AAN DEN RIJN - Het conflict tussen de Vèrvoersfede- ratie NW/NKV en het trans portbedrijf van de gebroeders Verkerk uit Alphen aan den Rijn is bijgelegd. De directie heeft toegezegd alsnog de cao met te rugwerkende kracht vanaf 1 april 1977 na te leven. Alle werknemers, ook die al vertrok ken zijn krijgen een bedrag uit gekeerd. De vakbonden hebben hierop de rechtsprocedure die ze tegen Verkerk hadden aange spannen, ingetrokken. Verkerk had eigenlijk gisteren voor de kantonrechter moeten verschij nen, maar had een uitstel van vier weken gekregen. Met de na betaling van de lonen zou een bedrag van ongeveer 50 duizend gulden gemoeid zijn. TOKIO (GPD) - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft gisteren in de Japanse hoofdstad Tokio nadrukkelijk ontkend dat Japan bij hem heeft aangeklopt om deel te kunnen nemen aan het Urenco-project. Hierover zou wel zijn gesproken met zijn voorganger Van der Stoel. Deze heeft Japan aangera den eerst het non-proliferatie verdrag te ondertekenen. Zowel Japan als Nederland hebben te kennen gegeven de banden met China aan te willen halen, echter zonder de betrekkingen met Rusland hieronder te laten lijden. Concrete rsultaten blijken nog niet te zijn gemaakt, hoewel er volgens Van der Klaauw en staatssecretaris Beijen van eco nomische zaken "openingen" zijn gemaakt voor de Nederland se industrie. taris ervan te overtuigen dat CRM met zijn bejaardenbeleid voor Zuid-Holland op de verkeerde weg is. Volgens Brink is het wel mogelijk om voor de provincie als geheel de norm van zeven procent te hanteren, maar moet het beleid per gebied soepeler worden. „Je moet kunnen zeggen, in dat ge bied, bijvoorbeeld Leiden, hante ren we tien procent als norm en in een arider gebied vier procent Dan kunnen we veel meer doen dan nu" Mocht staatssecretaris Wallis de Vries zijn beleid niet wijzigen, dan maakt Leiden vrijwel zeker geen kans op een nieuw bejaar dencentrum", is de conclusie van Gedeputeerde Brink. Somber Overigens heeft Leiden het verzoek om toestemming voor een nieuw bejaardencentrum zonder grote verwachtingen gedaan. „We zijn wel een beetje somber dat er wei nig kans is", zei men gisteren bij de gemeente. De brief werd uit gelegd als een noodkreet. De ge meente vindt de nood voor be jaarden te groot om alleen maar af te wachten. De aanvraag van Leiden is bedoeld om ambtelijke en technische voorbereidingen voor een nieuw bejaardencentrum te kunnen be ginnen. De gemeente heeft op dit moment nog geen concrete plan nen waar dit moet komen. Met de voorbereidingen is echter min stens een jaar gemoeid. r rechts Ger de Lange, Jaap Copper en Wout den Boer: "Het gaat een goed feest worden" Leidse studenten moeten in 1979 naar Utrecht LEIDEN - "Er heerst hier op het ogenblik een down stemming. Het enthou siasme is laag. Maar des ondanks gaan we flink feest vieren" Aan het woord Ger de Lange, prae- ses van het bestuur van de Leidse Geologische Ver eniging. Deze studentenvereniging viert de zer dagen haar negende lustrum. Het is een bijzonder gebeuren, omdat het de laatste keer is dat de Leidse Geologische Vereniging een lustrumfeest kan vieren. Volgend jaar september wordt het grootste deel van de subfacul teit geologie en geofysica van de Leidse universiteit overgebracht naar de Uithof in Utrecht. Door deze 'fusie' moeten de meesten van de 220 Leidse geologie-stu- LEIDEN - De 15-jarige Leidenaar J.J.B., die vrijdagnacht door surveille rende agenten in een gestolen auto werd aangehouden, heeft nog zes diefstallen van auto's en gevallen van joy-riding, en vier pogingen daar toe bekend. Het betreft vijf diefstallen en drie pogingen daartoe in Leiden, een diefstal in Tilburg, en een poging in Warmond, dit alles in de laatste paar weken. Op het perron van het Leidse station is gisteren een 24-jarige Amsterdam mer aangehouden die bij V&D in Leiden een aantal hoeslakens en flessen parfum gestolen had. De bedrijfsrecherche volgde hem en kon hem in samenwerking met de Leidse politie op het station aanhouden. Hij heeft de diefstal inmiddels bekend en is ingesloten. denten hun studie aan de Utrechtse universiteit voorzet ten. Voor de Leidse Geologische Vereniging - opgericht als belan genvereniging maar door de ver anderde structuur binnen de universiteiten nu meer als gezel ligheidsvereniging functione rend - blijft er daarom niets an ders over dan zichzelf op te hef fen. De huidige praeses Ger de Lange en zijn beide voorgangers Nout den Boer en Jaap Copper zijn triest gestemd als ze praten over de naderende verhuizing naar Utrecht, die volgens dit drietal nadelig zal zijn voor de studen ten. Zo zullen met name grote huisvestingsproblemen opdoe men. De bijna 200 geologie-stu- denten die naar Utrecht gaan moeten nog maar afwachten of ze in de Domstad, - waar de lijst wo ningzoekenden nóg langer is dan in Leiden - passende woonruimte vinden. Wel hebben ze zich nu al vast in Utrecht mogen laten in schrijven als woningzoekende. "Hiervoor hebben we een trein kaartje Leiden-Utrecht retour vergoed gekregen van de univer siteit. Dat is tot nu toe het enige wat we hebben gekregen", aldus De Lange. De studenten weten nog helemaal niet of ze verhuiskostenvergoe ding krijgen en of ze een reiskos tenvergoeding krijgen van Lei den naar Utrecht indien ze er vol gend jaar september nog niet in zijn geslaagd een kamer te vin den. In dat laatste geval lopen ze trouwens ook nog de kans dat de Leidse Stichting Studentenhuis vesting hen op straat zet, omdat ze niet meer in Leiden studeren. Een tweede punt dat tot onge rustheid stemt is het feit dat het programma in Utrecht anders is dan in Leiden, zodat de Leide- naars wellicht met aanpassings moeilijkheden te maken krijgen. Volgens de vereniging zou dat sommigen wel eens een vol stu diejaar kunnen kosten. De verhuizing is het gevolg van reeds in 1965 door de toenmalige regering aangekondigde her structureringsmaatregelen. Hoewel de Leidse Geologische Vereniging al in een pril stadium protesteerde tegen deze plannen, bleek het vechten tegen de bier kaai. De geologie in Leiden was niet meer te redden. Er moest een concentratie komen in de Uithof, waar in de toekomst de subfacul teiten geologie van Utrecht en Leiden samensmelten. De studenten vergelijken het ver trek naar Utrecht met een con trolebezoek aan de tandarts. Je weet al lang tevoren dat je moet gaan, maar als het zover is over valt het je toch. Maar wie denkt dat deze problemen het laatste lustrumfeest van LGV overscha duwen heeft het mis. Jaap Cop per "We gaan er nu maar een ex tra goede partij van maken. Er moet goed gefeest worden, want het is de laatste keer". Morgen worden onder meer een wielren- en een voetbalwedstrijd gehouden en 's avonds is er een film met Raquel Welch en Char les Bronson in de hoofdrollen. Vrijdag zijn er enkele lezingen, waarna om 5 uur 's middags in Pardoeza de lustrumreceptie be gint. Vervolgens staat het lu strumdiner op het programma. Zaterdag, de slotdag van het feest, is er eerst een autorally. Om acht uur 's avonds begint het slot feest onder het motto "Scheiden doet Leiden" in het gebouw van het Geologisch Instituut aan de Garenmarkt. Een boiler, vlakbij de keukenkraan dus. Onzichtbaar geplaatst. Voor een krachtige straal heet water. Op elk moment van de dag. Snel, dus ekonomisch Zo is de Daalderop Close-In. Bovendien: elektrisch Schoon, geen afvoer nodig, veilig, geruisloos en- geen dure schoon maakbeurten ieder jaar. De Close-In keukenboiler. DAALDEROP/ NIEUWE BEESTENMARKT 7-11 -NOORDBUURTSEWEG 15 LEIDEN 071-126627 - ZOETERWOUDE 01715-1638 HOUDTU BENT U HEEFT U SPREEKT BELT U opgericht 1903 (concern Nationale-Nederlanden) er van veel bewegingsvrijheid te hebben en zelf uw dag in te delen? tussen 23 en 35 jaar oud, heeft u een - bij voorkeur - middel bare schoolopleiding gehad en kunt u op een prettige wijze gemakkelijk met mensen omgaan? zoveel vertrouwen in eigen kunnen dat u de resultaten van uw werk - maar dan ook voor 103% - terug wilt zien via een royale provisieregeling (met daarnaast een vast salaris, de gebruikelijke sociale voorzieningen, premievrij pensioen, onkostenregeling e.d.)? onze doelstelling: het bevorderen van systematisch sparen door het plaatsen van spaarbrieven u aan? dan ons hoofd buitendienst.de heer F. van Bart, Vliet 13 te Zwolle, onder telefoonnummer 05200-33082. U kunt na tuurlijk ook ons kantoor bellen onder tel. 020-221950. dooe systematisch spaeen biedt u misschien DE OPLOSSING voor uw haastwerk. Voor al uw kleinstukgoederen bieden wij: 24 uurs service, 7 dagen in de week in binnen- en buitenland billijke prijzen voor elke opdracht rijdt apart een snelle, luxe wagen, die uw bestelling terstond uitvoert. Wilt u méér weten, bel dan gerust even naar: ARROW SNELDIENST Hazerswoude 01728-8564

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17