„De wedstrijd is voorbij voor Kortsjnoi PSY opgelucht; V. d. Kuylen kan spelen... m ■COfllHIBU Lausanne Sport gekomen „om te leren ZIJL/LGB - HZC/R Een uitslag van 6-0 voor Ajax zal normaal zijn Wiersma: nu kans op prolongatie damtitel WOENSDAG 18 OKTOBER 1978 Wordt geen pion in schaakspel van junta AMSTERDAM (ANP) - Het Solida- riteitskomitee Argentinië Ne derland (SKAN) heeft een beroep gedaan op de Nederlandse af vaardiging naar de Schaakolym piade die van 25 oktober tot en met 12 november in Argentinië wordt gehouden, dit evenement te boycotten. "Wij zijn van mening dat u beter niet kunt afreizen, omdat dit de enige manier is om geen pion in het schaakspel van de Argentijn se Junta te worden", aldus het SKAN in een brief aan de leden van de Nederlandse afvaardi ging. Ada van der Giesen, één van de ge selecteerden voor de damesploeg die naar de Olympiade wordt af gevaardigd, heeft onlangs voor de reis naar Argentinië bedankt. Nederland, dat in de openings wedstrijd van de voorronde van het toernooi om het Europees Jan Timman: uitgenodigd kampioenschap voor landen teams met 3'/2 - 4V2 van Israël verloor, heeft gisteren Oostenrijk met 6-2 verslagen. Het 41ste Hoogovenschaaktoer nooi vindt van 18 januari tot en met 1 februari plaats in hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee. Voor dit toernooi wordt een in ternationale grootmeestergroep met een sterkte van categorie dertien uitgenodigd. Invitaties werden verstuurd aan Sax (Hon), Andersson (Zwe), Hort (Tsj), Po- loegajevski (Sov), Dorfman (Sov), Pfleger (Wdl), Garcia (Cub), Dzjind^jitsasjvili (Isr) en de Ne derlanders Timman, Sosonko en Ree. De twaalfde plaats is voor de i het meestertoernooi eind november in Eerbeek. AMSTERDAM-WASSENAAR (GPD) - Voor doelman Erich Burge- ner is het geen punt hoe de rolverde ling vanavond zal zijn in het UEFA- Cupduel tussen Ajax en Lausanne Sport. De 27-jarige doelman, die met 34 interlands de meeste ervaring heeft in het Zwitserse team, accepteert Ajax zonder meer als de docent. „Voor ons zal het een wedstrijd zijn om te leren. Vooral waar het het spelen op tempo betreft. Dat ontbreekt er bij ons nog aan", aldus Burgener, die Lausanne een ploeg in opbouw noemt ln de zomermaanden haakte namelijk een drietal geroutineerde krachten af: de verde diger Devcic, de middenvelder Gross en de linkerspits Traber. Aangezien de Zwitsers, die gemiddeld niet meer dan 6000 toeschou wers trekken in thuiswedstrijden, de finan ciële middelen missen, hebben zij in de vaca tures moeten voorzien door middel van een versnelde doorstroming in de eigen club. Zo fungeert als vrije verdediger de pas 18-jarige Ley-Ravello. Een speler die zich snel heeft aangepast en zich met Burgener en spits Fritz Kunzli tot de opvallendste spelers mag reke- Desondanks maakt trainer Miroslav Blazevic zich geen enkele illusie over het bezoek dat hij vanavond aan het stadion De Meer zal bren gen. De Joegoslaaf, die drie jaar geleden in dienst trad bij Lausanne na in eigen land viermaal te zijn opgetreden in het nationale elftal, verwacht zelfs dat Ajax het veld met zijn team zal aanvegen. „Een uitslag van 6-0 in het voordeel van Ajax zal normaal zijn". Blazevic baseert zijn pessimistische verwach tingen op een lijvig rapport met negen vel tekst dat is samengesteld door Ricki Samard- zic, eén broer van Paja Samardzic, die enige tijd bij Gooiland heeft gewerkt. Samardzic heeft Blazevic onder meer laten weten dat Ajax de afgelopen twee jaar slechts viermaal een nederlaag heeft geleden tegen zwakke ploegen, waaronder Volendam en MW. Bovendien kan Lausanne zelfbepaald niet op imponerende resultaten bogen in de afgelo pen maanden. In de competitie is het afgezakt naar de negende plaats en in de eerste ronde van het UEFA-Cuptoernooi wist het zich ui terst moeizaam te distantiëren van het Luxemburgse Jeunesse d'Esch. De uitwed strijd leverde een schamele 0-0 op en op eigen veld werd slechts tweemaal gescoord. Een belangrijke reden voor de terugval van Lausanne is het wegvallen van het duo Scharvoz en Parietti, twee verdedigers die vrijwel zeker ook in Amsterdam zullen ont breken. Op het punt blessures kent ook trainer Cor Brom van Ajax op dit moment enige zorgen. Tegen de verwachting in heeft aanvoerder Ruud Krol nog zoveel last van zijn spierbles sure in het bovenbeen, dat hij maandag en dinsdag niet heeft kunnen trainen. Aangezien Pim van Dord weer zodanig hersteld lijkt dat hij in actie kan komen, ligt het voor de hand dat het centrum van de verdediging van Ajax zal worden gevormd door Van Dord als aus- putzer en Dick Schoenaker als voorstop per. Voorts mag worden aangenomen dat Hans Erkens als rechter-vleugelverdediger zal fun geren en Wim Meutstege als linksachter, ook al is Jan Everse volgens Brom zodanig her steld dat hij kan voetballen. De vermoedelijke opstelling van beide ploegen ziet er als volgt uit: Ajax: Schrijvers; Erkens, Van Dord, Schoe naker, Meutstege; Arnesen, Tahamata, Ler- by; Ling, Clarke en Meijer. Lausanne Sport: Burgener; Ryf, Ley-Ravallo, i Qretler, Niggl; Steiler, Faver, Guillaume, Cornioley, Kunzli en Diserens. GLASGOW (GPD) - Na Jan Poortvliet en Willy van de Kerk hof heeft gisteren ook Willy van der Kuylen laten weten dat hij geen enkel bezwaar ziet om van avond met PSV aan te treden te gen de Glasgow Rangers in de tweede ronde van het Europa- Cuptoernooi voor landskam pioenen. De laatste onzekerheid werd gisteren weggenomen na de training in het Ibroxpark, waar de twee voetbalkampioenen el kaar vanavond ontmoeten. Trainer Kees Rijvers: „De beslis sing over het wel of niet meespe len van Willy van der Kuylen ligt volledig bij hemzelf. Hij heeft tij dens de training nergens last van gehad, zodat ik ervan uitga dat hij wel zal spelen. Hij is prof genoeg om te weten dat het erg onver standig zou zijn om geblesseerd aan een wedstrijd te beginnen. De gevolgen zouden dan weieens niette overzien kunnen zijn". Willy van der Kuylen, die vorige week tijdens een training een spierblessure in het bovenbeen opliep: „Er zijn helemaal geen problemen meer. Ik ben tijdens de training voluit gegaan, en ik heb nergens last van gehad. Vori ge week vrijdag lag dat nog heel anders. Toen heb ik niet op volle kracht kunnen trainen en moest ik bovendien vroegtijdig de kleedkamer opzoeken omdat ik niets wilde forceren" Opgelucht Het meer dan waarschijnlijke mee spelen van aanvoerder Willy van der Kuylen heeft de PSV-groep in Glasgow duidelijk opgelucht. Harry Lubse bijvoorbeeld: „Al leen al de aanwezigheid van Van der Kuylen geeft PSV nu een maal meer zelfvertrouwen. En ik geloof beslist dat we dat tegen de Schotten nodig zullen hebben. Van der Kuylen is vóór dit PSV- team toch nog altijd van onschat bare waarde en zal dat in de eerstkomende jaren nog blijven ook. Ik geloof tenminste dat hij eind dit jaar zijn contract bij PSV weer zal verlengen. Dat is dan een goede zaak voor PSV, want ik zie bij het reserve materiaal nog geen speler rond lopen die straks de taak van Van der Kuylen zal kunnen overne- „Niet groots" Het weer meespelen van Willy van der Kuylen heeft ook het zelfver trouwen teruggebracht bij oe- fenmeester Kees Rijvers. In te genstelling tot anderhalve week geleden, zegt hij nu dat Glasgow Rangers voor de Eindhovense equipe bepaald niet als een erg moeilijke tegenstander gezien behoeft te worden. „Ik heb Glas gow Rangers bezig gezien in de bekerwedstrijd tegen St. Mirren. Het is een fanatieke, maar beslist geen grootse ploeg. Ik geloof stellig dat we de juiste maatrege len kunnen nemen om een al te grote gretigheid bij de Schotten te kunnen intomen" De vermoedelijke opstelling van de teams vanavond: Rangers: McCloy - Jardine, Tom Forsyth, Jackson en Alex For syth - Russell, Smith en McDo nald - McLean, Parlane en John stone. PSV: Van Engelen - Krijgh, Ste vens, Van Kraay en Brandts - Willy van de Kerkhof, Van der Kuylen en Poortvliet - Postuma. Deijkers en Lubse. Willy en René v. d. Kerkhof: Schots en scheve petten BAGUIO (ANP) - Wereldkampioen Anatoli Kar- pov heeft de schaaktweekamp in Baguio op de Filipijnen tegen Victor Kortsjnoi gewonnen. Kortsjnoi, de uitdager van Karpov, gaf vannacht op, nadat de 32ste partij gisteren bij de 41-ste zet was afgebroken. ADVERTENTIE Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071 -141741 showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur donderdagavond 7-9 uur en zaterdags 9.30 - 1.30 l of 's avonds na afspraak De uit Rusland gevluchte uitdager besloot tot opgeven omdat "voortzetting van het spel hope loos was", aldus één van zijn se condanten. Deskundigen hadden al voorspeld dat Karpov de partij gemakkelijk zou winnen, omdat bij de afbreking Kortsjnoi er slechter voorstond en hij boven dien in ernstige tijdnood ver keerde. Karpov werd met 6-5 winnaar van de tweekamp. Michael Stean, één van Kortsjnoi's Engelse secondanten zei bij het afbreken van de partij: "Ik ben te zeer verdoofd door wat in deze partij is gebeurd om te kunnen zeggen, hoe ik mij voel" Harry Golombek, een andere schaak grootheid uit Engeland gaf toen zelfs het kortst denkbare com mentaar: "De wedstrijd is voorbij voor Kortsjnoi". Mikhail Talj, schaaktechnisch gezien de be langrijkste man uit de achterban van de titelhouder zei: "Men be hoefde toch waarlijk geen groot meester te zijn om de positie in deze partij opzijnjuiste waarde te kunnen schatten". Kortsjnoi is na zijn opmerkelijke terugkeer in de tweekamp, giste ren door de klok gegrepen. Uit de opening, de Pirc-variant, kwam Karpov veel sneller. De eerste achttien zetten vergden van Kortsjnoi bijna twee uur, Karpov had voldoende aan vijf kwartier. Kortsjnoi bleef langzaam spelen en hield daardoor voor de laatste zestien zetten slechts achttien minuten over. Het werd nog er ger, vlak voor het afbreken, toen het overwicht van Karpov (een pion extra en duidelijk positio neel voordeel) zich nadrukkelijk aftekende, moest Kortsjnoi zijn laatste zes zetten in minder dan twee minuten doen. De opmars van de gecombineerde B- en C- pion van Karpov was nauwelijks te weerstaan voor de uitdager. Kortsjnoi zelf wist beter dan wie ook hoe dicht hij bij de afgrond was. Nadat hij was teruggekeerd naar zijn hotel wierp hij zich niet met zijn secondanten Stean en Keene op de afgebroken stelling om te proberen te redden wat er te redden viel. Hij liet zich daar entegen uitgebreid inlichten over alles wat er gebeurd was op deze 92ste dag van de tweekamp. De verhalen van het Britse duo maakten Kortsjnoi steeds woe dender. Er was ook wel het een en ander gebeurd, hoewel het meeste zich had voltrokken achter de rug van de uitdager. De psychologische oorlogsvoering werd in deze be slissende fase van de tweekamp met alle wapens uitgevochten en de Karpov-groep zette het zwaar ste geschut in. Het begon met de eis dat de twee Amerikanen van de Ananda Margasekte, Steve Dwyer en Vic toria Shepperd, onmiddellijk uit het gezelschap van Kortsjnoi dienden te verdwijnen. Zou dit niet gebeuren, dan zou Karpov zich terugtrekken. De delegatie van de wereldkampioen had zich geërgerd aan het optreden van Kortsjnoi, die zich aan de wereld had getoond in een yoga-stand met zijn beide goeroes op de ach tergrond. Anderhalf uur voor het begin van de 32ste partij legde Raymond Keene op een politiebureau de ARCO (ANP) - Harm Wiersma ge lijk met Tsjegolev. Dat was het resultaat van de zevende ronde in het toernooi om het wereldkam pioenschap dammen 1978. Ook al vielen er in deze zevende zitting gisteren weer maar twee winst- partijen, eindelijk was er dan één bij van de regerende wereldkam pioen. Toch heeft het er lange tijd naar uitgezien, dat het ook nu weer net niet zou lukken. Diaw had in een flankspelpartij uitste kend meegedraaid en voor Wiersma leek er dan ook lange tijd niets meer te bereiken dan remise. De Senegalees leidde een eindspel van ieder zeven stukken in, met licht voordeel van Wiers ma, die door de wedstrijdklok met nog twaalf zetten in vyf mi nuten te doen, tot grote spoed werd gemaand. De partij kwam toch nog onverwacht tot een vroeg einde. Wiersma verraste zijn tegenstander volkomen met een lichte combinatie toen deze met op de 48ste zet fout voortzet te. Wiersma won. Dat Wiersma nu de eerste plaats deelt is natuurlijk mede te dan ken aan N'Diaye, die Tsjegolev uitstekend partij gaf. In een duel, gespeeld in de klassieke spelka- rakteristiek, gaf hij geen enkele kans weg en deelde de punten. Door deze uitslag zorgde de Ma- linees voor nog meer spanning. Direct daarbij moet Johar. Bas- tiaannet genoemd worden. Hij hield de nationale kampioen van de Sowjet-Unie Gantwarg in een uitstekend duel van meer dan een puntendeling af. De Amster dammer had de gehele partij het initiatief en is geen moment in gevaar geweest. Drost en Clerc speelden remise tegen Mitsjanski en Korenevski, Verpoest verloor door een eenvoudige combinatie van Nimbi Wiersma lijkt nu weer goede kan sen te hebben zijn wereldtitel te prolongeren, hoewel hij nog een zwaar programma krijgt af te werken: achtereenvolgens Mits janski, Verpoest, Gantwarg en Tsjegolev, die nog speelt tegen Bastiaannet, Nimbi, Drost en ui teraard Wiersma. Uitslagen zevende ronde: Gantwarg- Bastiaannet 1-1; Tsjegolev-N'Daye 1-1; Korenevski-Clerc 1-1; Diaw- Wiersma 0-2; Mitsjanski-Drost 1-1, Verpoest-Nimbi 0-2. Stand: 1. Tsjegolev en Wiersma, beiden 9 punten; 3. Gantwarg, Bastiaannet, Clerc, Drost en Mitsjanski 8; 8. Kore nevski 7; 9. N'Daye 6; 10. Nimbi 5; 11 Verpoest en Diav 4. verklaring af dat Dwyer en Shep perd waren verdwenen uit Ba guio. Daarmee was voldaan aan de eis van de Karpov-groep, die zich op het standpunt stelde dat de twee Amerikanen in de behui zing van Kortsjnoi niets te zoeken hadden en er volgens de letter van het reglement ook niet moch ten zijn, omdat het verblijf was gereserveerd voor hem en de of ficieel erkende leden van zijn staf. Het was nog maar het voorspel. Tij dens de partij kwam Vladimir Zoekhar, die er door Kortsjnoi van was beschuldigd hem te hypnotiseren, weer in de speel zaal. Hij koos positie op de vierde rij, maar vermoedelijk heeft Kortsjnoi hem tijdens de eerste zitting van de partij niet gezien. Raymond Keene was woedend. "Wij hebben gedaan wat van ons gevraagd werd. Wij hebben er voor gezorgd dat de strijd door kon gaan en Karpov zijn dreige ment niet meer te zullen ver schijnen niet behoefde waar te maken. Maar de tegenpartij hield zich niet aan de afspraken en voerde Vladimir Zoekhar weer ten tonele. Dat was in strijd met alles wat wij hebben vastgelegd" "Er was helemaal niets vastge legd", beweerde Viktor Batoe- rinski, eerste man van de Karpov- groep. "Als er al afspraken waren gemaakt, dan is dat gebeurd op basis van een gentleman's agreement". En volgens Batoe- rinski was dat al geschonden in het weekeinde door het provoce rende optreden van Kortsjnoi met zijn twee meditatie-mees ters. Keene en Stean aan de ene kant en Batoerinski aan de andere zijde hebben urenlang gesproken voor de 32ste partij begon. Keene hield Kortsjnoi bewust onwetend van het besprokene, Batoerinski zei dat hij gewoon geen tijd had ge vonden Karpov in te lichten. Het voldoen aan de eis van Batoe rinski en het lange gesprek van de secondanten heeft de gebrui kelijke voorbereiding van de uit dager enigszins ondermijnd. De korte meditatieperiode met de twee Amerikanen bleef achter wege, de afwezigheid van Keene voorkwam dat de gebruikelijke bespreking voor de partij slechts met Stean had plaats gevonden. Kortsjnoi voerde dat echter niet aan als één van de oorzaken voor zijn nederlaag. "Ik heb", zei hij, "in het begin van de partij niet steeds de beste zetten gedaan en alles bij elkaar heb ik ook zwak ker gespeeld dan gewoonlijk" Kortsjnoi was duidelijk ontgoo cheld, evenals Keene, bij wie het vuur nog steeds niet was geblust. "Jammer dat wij ons nu niet kunnen wreken" Partij Het zettenverloop van de 32ste partij was als volgt: Wit; Karpov. Zwart Kortsjnoi. I.e2-e4 d7-d6, 2.d2-d4 Pg8-f6, 3.Pbl-c3 g7-g6, 4.Pgl-(3 LfB-g7, 5.Lfl-e2 0-0, 6.0-0 c7-c5, 7 D4-d5 Pb8-a6, 8.Lcl-f4 Pa6-c7, 9.a2-a4 b7-b6, 10.Tfl-el Lc8-b7, ll.Le2- c4 Pf6-h5, 12.Lf4-g5 Ph5-f6. 13 Ddl-d3 a7-a6, 14.Tal-dl Ta8-b8, 15.h2-h3 PfB-d7, 16.Dd3-e3 Lb7-a8, 17.Lg5-h6 b6-b5, 18.Lh6xg7 Kg8xg7, 19.Lc4-fl Pd7-fl3, 20.a4xb5 a6xb5, 21.Pc3-e2 La8-b7, 22,Pe2-g3 Tb8-a8, 23.c2-c3 Ta8-a4, 24.Lfl-d3 Dd8-a8, 25.e4-e5 d6xe5, 26.De3xe5 Pc7xd5, 27.Ld3xb5 Ta4-a7 28.Pf3-h4 Lb7-c8, 29.Lb5-e2 Lc8-e6, 30.c3-c4 Pd5-b4, 31.De5xc5 Da8-b8. 32.Lc2-fl TfB-c8, 33 Dc5-g5 Kg7-h8, 34.Tdl-d2 Pb4-c6, 35.Dg5-h6 Tc8-g8, 36.Ph4-f3 Db8-fB, 37.Dh6-e3 Kh8-g7. 38.Pf3-g5 Le6-d7, 39.b2-b4 DlB-a8,40.b4- b5 Pc6-a5, 41.b5-b6 opgegeven. ADVERTENTIE Donderdag a.s. 21.00 uur Waterpolowedstrijd zwembad de Zijl Aangeboden door MERCASOL

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13