IDSCH DAGBLAD Nieuwe paus: 'Bisschop krijgt meer inspraak' GOEDE GEZONDHEID Sportief en warm. Leidse woning bouw in 't slop Gasprijs gaat minder omhoog Verzet tegen buitensporigheden Koningin in Noordwijkerhout wmmïïmm DINSDAG 17 OKTOBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35682 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VATICAANSTAD (AFP) - „De paus geniet een uitstekende gezondheid, op enige reuma na", zo heeft zijn landgenoot en persoonlijke vriend, De Habicht verklaard. Hij acht het onwaarschijnlijk dat Paus Johannes Paulus de tweede de kroning weer zal invoeren. De KRO-televisie besteedt vanavond in een extra uit zending aandacht aan de eu charistieviering van de nieuwe paus en de kardina len in de Sixtijnse kapel. De uitzending begint na het late journaal op Nederland 2 om 23.10 uur en zal een half uur durende samenvatting in houden. (zie ook pagina 9 en 11). Van buiten uni en van binnen geruit. Dat maakt zo'n coat zeer draagbaar. U kiest uit de kleuren raf, camel, écru en groen. In de maten 361/m 48. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). Meer dan 50 vestigingen. NOORDWIJ KERHOUT -"Ehwaar kun je hier je jas kwijt?". Zonder het i ant woord af te wachten liep koningin Juliana vanmorgen rechtstreekse het congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout binnen. Enkele ogenblikken eerder was zij verwekomd door de commissaris der konin gin in de provincie Zuid-Holland, mr.M. Vrolijk (zie foto) en de loco-bur gemeester van Noordwijkerhout, P .C. Heemskerk. De vorstin is in Noordwijkerhout om daar een congres van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn bij te wonen Dat congres heeft als thema "Wel zijn op termijn". Verscheidene vertegenwoordigers.van het Nederlaiidse welzijnswerk geven er hun visie op de ontwikkeling van gezinshulp maatschappelijk werk en andere sectoren van het welzijnswerk in de nabije toekomst. Dat allemaal naar aanleiding van het rapport "De komende vijfentwintig jaar" van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid. In die nota neemt het welzijnswerk een centrale plaats in. Extfia aanlei ding voor het congres is het 70-jarig. bestaan van de Nationale Raad waarin vijftig landelijke organisaties en instellingen zijn verenigd Vanmorgen waren ook minister Gardeniers cidtuur, recreatie en maat schappelijk werk) en de staatssecretarissen Kraaijeveld (CRM), Wallis de Vries (CRM) en Veder-Smit (volksgezondheid en milieuhygiëne) op het congres in Noordwijkerhout aanwezig. De tweedaagse gebeurtenis wordt bezocht door ongeveer 300 belangstellenden (Van r verslaggevers) LEIDEN - De woningbouw in Lei- den'dreigt de komende jaren on vermijdelijk in het slop te raken. Dit blijkt uit een woningböuwno- ta van de adjunctdirecteur van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van de gemeente. Al eerder bleek uit cijfers van het gemeentelijk bureau statistiek, dat de bouw van niei gen daalt en dat er de komende jaren een flink gat dreigt te vallen in de produktie. Het college van B en W heeft tot dusver nog geen standpunt inge- r de terugval in de wo ningbouw. Wel is in de vorige week verschenen nota van aan bieding bij de begroting voor 1979 gezinspeeld op een even tuele bijsturing van het beleid. Volgens de woningbouwnota had om een sterke daling in het bouwprogramma te voorlu dit jaar al begonnen moeten den met de voorbereidingen het bomvrij pmaken de mogelijke grote Leidse bouw plaatsen (Stevenshof, Room burg, Leeuwenhoek en Schut tersveld) De voornaamste conclusie in de nota is dat het daarvoor nu reeds te laat zou zijn. (zie de Leidse pagina) VATICAANSTAD (DPA Reuter/UPI) - Paus Jo hannes Paulus de tweede heeft vandaag toegezegd, dat de r.k. bisschoppen meer zeggenschap zullen krijgen in het bestuur van hun kerk. In zijn eerste openbare rede sinds zijn verkiezing gis termiddag verklaarde hij tevens, dat hij zich zal ver zetten tegen buitensporige hervormingen en de con servatieve traditionalis- - ten. toesDraak tot de kardinalen die hem gekozen hebben zei de gewezen Poolse kardinaal Karol Wojtyla: „Collegialiteit zal zeker neerkomen od een daarbij beho rende ontwikkeling van organen, soms nieuwe, soms in de vorm van een uitbreiding van bestaan de organen, die een betere een heid van geest, bedoelingen en initiatieven bij de onbouw van de kerk zullen waarborgen" Eerste mis Paus Johannes Paulus heeft van morgen om half tien in de Six tijnse kaoel zin eerste mis oDge- dragen, in aanwezigheid van de 110 kardinalen die hem hadden gekozen. Dit was zijn eerste officiële ontre den als het nieuwe geestelijke hoofd van de omstreeks 700 mil joen katholieken in de wereld Polen Alle Poolse kranten, ook het blad van de communistische Dartij „Trybuna Ludu", meldden van morgen de verkiezing van kardi naal Wojtyla tot Daus oo de voor- Dagina. Het katholieke regeringsgezinde blad „Slowo Powzechne" schreef dat met deze keuze de duizendja rige traditie van het Poolse chris tendom wordt geëerd. Het blad meldde voorts dat het feit dat de nieuwe Daus de naam Johannes Paulus II heeft gekozen aantoont dat hij de lijn van zijn grote voor gangers, Johannes XXIII en Paulus VI zal voortzetten. De krantenkiosken in Warschau werden vanochtend bestormd en de edities van alle bladen waren binnen een uur uitverkocht. Italië De Italiaanse bladen soraken van morgen van een "historische en oositieve nieuwheid" Het Milanese dagblad Corriere della Sera legt de nadruk oo het feit dat de nieuwe Daus een visie heeft die niet od Italië is gecon centreerd. Het concludeert eruit, dat er een verheldering od komst is in de verhouding tussen kerk en staat in Italië. Od dit asDect werd ook de nadruk gelegd door het communistische dagblad Paese Sera. De commu nistische kamervoorzitter Pietro In'grao soreekt in zijn felicitatie telegram de wens uit dat de nieuwe Daus mag bijdragen tot "de dialoog tussen uiteenloDende wereldbeschouwingen" Bij zijn eerste verschijning op het balkon van de St. Pieter werd de nieuwe paus terzijde gestaan door de Poolse kardinaal Stefan Wyszynski (links). In het midden mgr. Virgilio Noe, hoofd van het bureau dat de inwijdingsceremonies organiseert DEN HAAG (GPD/ANP) - Er is overeenstemming bereikt tussen de gasbe drijven en de Gasunie over de prijsverhoging van het aardgas de komende jaren. Per 1 januari wordt het gas voor de genen die meer dan 600 kubieke meter oer jaar gebruiken twee cent oer kubieke meter duurder In 1980 komt daar nog eens twee cent bij en oer 1 januari 1981 één cent. In totaal dus 5 cent oer ku bieke meter. Dit is 2,5 cent min der dan de minister van economi sche zaken wilde. Het tarief' van het gebruik tot 600 kubieke meter blijft 27 cent en wordt oas od 1 januari 1981 ver hoogd met een cent. Een gezin dat alleen kookt od gas gebruikt in de regel niet meer dan 600 ku bieke meter. Wordt het huis ook met gas verwarmd dan zit men al snel boven de 600 kubieke meter De Drijsverhoging betekent dat er vanaf 1 januari 1980 geen verschil meer zal bestaan tussen de ku bieke meter Drijs van de eerste Geen cassatie tegen veerlieden (van één onzer verslaggevers)- KAAG - De zaak rond de acht veer lieden van het KaagDontje is af gesloten. De orocureur-generaal, mr. Feber, bij het Hof gaat niet in cassatie tegen de uitsoraak van de Di esident. Feber vindt dat de veerlieden al lang genoeg in on zekerheid hebben geleefd. 600 meter en het meerverbruik Der jaar. Het vastrecht zal in 1979 niet wor den verhoogd. Over de vastrecht tarieven voor de jaren daarna zijn nog geen afspraken gemaakt. Met de tariefsverhogingen van de komende drie jaar wordt de ach terstand van het gas ten oDzichte van de olieorijs verder ingehaald. Half jaar voor bezetters Perzische ambassade DEN HAAG (GPD) - De negen be zetters van de Iraanse ambassade in Wassenaar zijn vanmorgen in Den Haag tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. De negen bezetters kregen allemaal, over eenkomstig de eis van de officier van justitie, dezelfde straf. Een van hen, A. A., werd bovendien nog veroordeeld tot teruggave van een houten tafelooot en een stuk van een houten schilderij lijst, beide afkomstig uit het ge bouw. De rechtbank liet bij het vonnis de motieven die de daders voor hun actie hadden ougegeven buiten beschouwing. „Ze hadden een andere manier kunnen kiezen om de aandacht te vestigen od wan toestanden die er naar hun me ning in hun land heersen" Vernieuwing In meer dan één opzicht is de keuze van kardinaal Wojtyla tot paus een heel bijzonder gebeuren. Het is in het afgelopen etmaal al in alle toonaarden gezegd en bezon gen: de eerste niet-Italiaan sinds eeuwen, een relatief jeugdige man en dan bovendien iemand uit de TweedeWereld, het Com munistische Oost-Europa waar de kerk strijdbaar en tegelijker tijd diplomatiek haar plaats tel kens weer moet bevestigen. Het is niet te veel gezegd dat de ka tholieke kerk als instituut op nieuw de kans krijgt om zich te vernieuwen. Veel van het elan van Paus Johannes XXIII en het Va ticaans Concilie was in het de cennium dat volgde verzand bin nen de kaders van curie en bu reaucratie. Met de komst van een "buitenstaander" als Wojtyla wordt wellicht wat verstopt leek weer vrijgemaakt. Intussen is het goed om te weten dat de katholieke kerk in Polen niet als progressief te boek staat. De mis gaat er nog in het Latijn, zo wel de zondagse, als de huwelijks- en begrafenis-plechtighedenWie als Nederlander een Poolse mis binnenstapt, waant zich in de ja ren vijftig. Daartegenover staat dat in dit reli gieus bezielde land (Polen is voor 90 procent katholiek) bepaalde maatschappelijk-ethische ont wikkelingen zijn voortgeschre den, zonder dat de kerk er veel greep op had. Zo is de abortus in Polen volledig vrij; een enkele keer vertolkt het episcopaat luide zijn bezwaren, maar in de gedra gingen van het kerkvolk leidt dat verder tot niets. Maar wat sterk telt, is dat deze krachtig ogende man ervaring heeft opgedaan in een positie van kwetsbaarheid en onderdrukt worden. Sommige mensen ontle nen er een verharding en verstar ring van hun opinies aandat zou in het geval van paus Johannes Paidus II rampzalig zijn. Maar er zijn andere mensen die worden gelouterd door hun ervaringen en relativerend tegenover zichzelf en de wereld komen te staan, zonder dat zij daarbij hun verantwoor delijkheden veronachtzamen Als de nieuwe paus een dergelijk mens zou zijn, mag men de ka tholieke kerk en de wereld geluk kig prijzen met de keuze van dit conclaaf. 'n Jeans? bij (§e+(^e zit 'ie goed! Nieuwe Rijn 30 Leiden Beroemd Harris Tweed Met de hand versponnen en geweven op die verre schotse eilanden Originele dessins in echt mannelijke en aparte kleuren. En (speciaal bij Veldhoven in een extra soepele, lichtere kwaliteit. Veldhoven beeft een rijke keus voor u «mNELDHOVEN v MSHIONS Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest Minder buien Wisselend bewolkt met geleidelijk minder buien. Tot overwegend matig afnemende noordwestelijke wind. Minimum temperaturen van 10 graden aan de kust tot ongeveer 5 graden in het binnenland. Middagtemperaturen om streeks 12 graden. Opgemaakt om 11.15 uur. Zon op 7.10 uur. Zon onder: 17.39 uur. Maan op 19.13 uur. Maan onder 9.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.12 en 16.31 Laagwater te Katwijk 0.14 en 12.28 uur.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1