Strauss wint, maar CSU- meerderheid Beieren slinkt Nieuwe president in Brazilië Geruchten over invasie tijdens N amibiëgesprek BOIMEDIENNE NAAR MOSKOU Carter boekt halve overwinning Opvolger Kenyatta beëdigd PRETORIA-WINDHOEK (GPD) - Het begin van het topoverleg in Pretoria over de toekomst van Namibië werd vanmorgen begeleid met een steeds sterker wordende ge ruchtenstroom over een op handen zijnde Angolese inva sie in Namibië. In de Zuid- afrikaanse pers wordt, met verwijzing naar niet nader aangeduide „zeer betrouwba re bronnen", gesteld dat Rus sische en Oostduitse gene raals het commando hebben over een gemengd Cubaanse- Afrikaanse invasiemacht, die aan de grens van Namibië is gelegerd. Het zondagsblad Sunday Tribune berichtte dat de laatste weken meer dan tweeduizend Oostduitse „technici" in Angola zijn aan gekomen om deze troepen macht te versterken. De versterking van de Sowjet- invloed in zuidelijk-Afrika en dreigende economische sanc ties tegen Zuid-Afrika marke ren de twee vuren waartussen de vijf ministers van buiten landse zaken van Amerika, West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Canada onder handelen met een koppige Zuidafrikaanse regering. Genscher (BRD), Jamiesson (Canada) en Owen (Engeland) kwamen zaterdag reeds in Namibië aan en voerden de gehele dag gesprekken met politieke en religieuze leiders en vertegenwoordigers van de zakenwereld. De drie ministers vlogen giste ren naar Pretoria. In de West- duitse ambassade ontmoet ten zij de inmiddels in Preto ria aangekomen Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance en de Franse plaatsvervangende minister Olivier Stern. Er volgde een meer dan drie uur durende onderlinge discus sie. Vooral Hans Dietrich Genscher toonde na afloop het gebruikelijke optimisme, zonder echter details over de westerse positie in de onder handelingen met de Zuid afrikaanse premier Botha en enkele ministers van zijn re gering bekend te maken. Grootste struikelblok in de on derhandelingen vormen de door Zuid-Afrika eenzijdig afgekondigde op 4 december te houden algemene verkie zingen in Namibië. Het na langdurige onderhandelin gen tot stand gekomen wes terse plan ging uit van verkie zingen in april volgend jaar, evenals de door VN-secreta- ris-generaal Kurt Waldheim gedane voorstellen. Daarmee werd beoogd de door Zuid- Afrika verboden Namibische bevrijdingsbeweging Swapo ruim de kans te geven zich op deze verkiezingen voor te be reiden. Dirk Mudge daarentegen, de leider van de Turnhalle- alliantie verklaarde dat de westelijke compromis-voor- stellen te laat komen en te ge ring zijn om erover te kunnen praten. Vertegenwoordigers van Swapo en het Namibia National Front daarentegen ondersteunen eveneens de westelijke voorstellen en het Waldheim-plan. De admini strateur-generaal, rechter Steyn, die eveneens in Preto ria aankwam om aan de ge sprekken op maandag en dinsdag deel te nemen, maak te nog eens duidelijk dat Zuid-Afrika blijkbaar niet be reid is om een latere verkie zingsdatum te aanvaarden. Rechter Steyn heeft de ver kiezingen voor een wetge vend lichaam in Namibië vastgesteld op 4 decem ber. De door Zuid-Afrika aange kondigde verkiezingen - de laatste geruchtmakende actie van de afgetreden minister president Vorster - zullen dan zeker ook het meest belang rijke struikelblok in de on derhandelingen in Pretoria zijn. Terwijl Zuid-Afrika niet van de voorgestelde datum wil afwijken, beschouwen de westerse ministers deze stap als een gevaar voor de vreed zame oplossing in Namibië. In het Waldheim-plan wordt voorgesteld om de verkiezin gen in april volgend jaar te houden. In diplomatieke kringen in Pre toria wordt verwacht dat Cy rus Vance en Hans Dietrich Genscher compromisvoor stellen op tafel zullen leggen. Het Amerikaanse voorstel zou neerkomen op het hou den van verkiezingen op een nader te bepalen tijdstip tus sen december en april. De Westduitsers schijnen eerst een referendum in Namibië te willen om duidelijkheid te krijgen of het Waldheim-plan aanvaardbaar is of niet. Alhoewel de westerse diploma ten over het algemeen zeer pessimistisch zijn over een positief resultaat, menen zij toch dat de impasse kan wor den doorbroken om op deze wijze de dreigende sancties tegen Zuid-Afrika, die ook economische gevolgen voor Europa zelf zullen hebben, te kunnen verhinderen. Zo wordt onder meer gepraat over de mogelijkheid om slechts sancties voor een be paalde tijdsduur te accepte ren, die bovendien door de betrokken landen op ver schillende manier gehand haafd zouden kunnen wor den. Op die manier zou de economische terugslag voor de eigen landen niet al te groot behoeven te zijn. Indien Zuid-Afrika met zijn ei gen plannen doorgaat bete kent dat uiteraard ook dat de Verenigde Naties niet als waarnemer bij de verkiezin gen aanwezig zullen zijn, dat de politieke gevangenen niet worden vrijgelaten en dat de Namibische vluchtelingen in Angola, Zambia en andere Afrikaanse landen niet kun nen terugkeren. Dit waren allemaal punten, die in het westelijk plan reeds aanvaard De zogenaamde frontlijnstaten (die momenteel diepgaande meningsverschillen hebben over Zambia's heropening van de spoorwegverbinding met Rhodesië en Zuid-Afri ka), hebben intussen laten weten dat zij bereid zijn om op de resultaten van de ge sprekken in Pretoria te wach ten om dan hun eigen politiek te bepalen. MUNCHEN (DPA/GPD)- Bij de Landdag-verkiezmgen in Beieren heeft de christelijk-sociale unie (CSU) van Franz- Josef Strauss gisteren opnieuw de absolute meerderheid behaald. De 63-jarige Strauss wordt minister-president van Beieren, als opvolger van de 73-jarige Alfons Goppel. De liberale partij (FDP) blijft vertegenwoordigd in de Beierse Landdag. Volgens de verkiezingsuitslag is de onbetwistbare meerderheid van de CSU wel geslonken tot net on der de 60 procent. In 1974 haalde de partij 62,1 procent. Enige winst is geboekt door de sociaal democraten (SPD) die 31-3 pro cent kregen tegenover 30,2 in 1974, en door de FDP die van 5,2 op zes procent kwam Linkse en rechtse splintergroepen en de "groene" partijen, die de zorg voor het milieu vooropstel len, bleven ver onder de kies drempel van vijf procent. Strauss, die in de jaren vijftig en zestig meermalen minister in christen-democratische regerin gen in Bonn is geweest, heeft de riante verkiezingsoverwinning van zijn voorganger niet kunnen evenaren. Omdat de verkiezing alom werd gezien als een popula- riteits-test voor deze controver siële Beierse conservatief, zal de uitslag zijn politieke positie niet versterken, ondanks de comfor tabele meerderheid van zestig procent. Strauss en zijn SPD-tegenstander Helmut Rothemund hebben een taaie, maar geen spectaculaire verkiezingscampagne gevoerd. De SPD had geen enkele hoop op de regeringsmacht in Beieren, maar had zich tot doel gesteld de CSU onder de 60 procent te krij gen. De FDP-taktiek was ook ge richt op inperking van het CSU- bastion, en op de eigen overle ving, nadat de liberalen moesten verdwijnen uit de regionale par lementen van Hamburg en Ne- der-Saksen. Sinds 1962 heeft de CSU de absolute meerderheid in Beieren, waar driekwart van de bevolking katholiek is. Tijdens de campagne is veel gespe culeerd over de toekomst van de CSU: zal de partij voortaan ook buiten Beieren actief worden als zelfstandige vierde partij, om de SPD-FDP-coalitie in Bonn uit het zadel te wippen? Landspolitiek Hoewel Franz-Josef Strauss (63) nu minister-president van de deel staat Beieren wordt, betekent dat niet dat zijn rol in de landspoli tiek is uitgespeeld. Hij heeft zelf al aangekondigd veelvuldig van zijn recht als lid van de Bonds raad (een soort Eerste Kamer, waarin vertegenwoordigers van de deelstaten zitting hebben) ge bruik te zullen maken om in de Bondsdag te spreken. Het is zijn bedoeling om via de Bondsraad te proberen tegen kandidaat van Helmut Schmidt te worden bij de bondsdagver kiezingen van 1980. Tot nu toe was de kandidaat-kanselier altijd de voorzitter van de grotere zus terpartij CDU. Strauss is er ech ter van overtuigd dat CDU en CSU via de "vertrouwde weg" nooit de absolute meerderheid kunnen halen bij de verkiezingen van 1980 in de Bondsrepubliek. Daarom hamert hij er ook steeds op dat er misschien een vierde partij moet komen en dat zijn CSU gescheiden van de CDU moet optreden. In Bonn zijn politieke waarnemers van mening dat de positie van Strauss er door het verkiezings resultaat in Beieren niet beter op is geworden. Hijzelf zegt dat het "waanzin" is over een nederlaag te spreken, maar het staat vast dat Strauss en zijn partij er in ieder geval op hadden gehoopt toch meer dan 62 procent te krijgen. Dan was immers "voor eens en altijd" bewezen wat voor een on stuitbare verkiezingslocomotief de CSU-baas is. ALGIERS (AFP/Reuter/GPD) - President Houari Boumédienne van Al gerije is voor een werkbezoek naar Moskou vertrokken, zo heeft het officiële Algerijnse persbureau gisteravond gemeld. Met dit bericht wordt een einde gemaakt aan speculaties in verscheidene Europese en Arabische kranten dat er een staatsgreep tegen het bewind van Boume- dienne zou zijn gepleegd. Deze geruchten waren ingegeven door het feit dat de president sinds 24 september niet meer in het openbaar was verschenen. Het Algerijnse persbureau meldt niet wanneer Boumedienne is vertrok ken, en evenmin hoelang hij in de Sowjet-Unie zal blijven. Het bureau geeft geen commentaar op de speculaties over een staatsgreep of een aanslag tegen Boumédienne. In Algerije circuleert sinds enkele dagen het gerucht dat Boumédienne ziek zou zijn, maar overheidsfunctionarissen hebben informeel laten weten dat de president in goede gezondheid verkeert. Figueiredo nauw verbonden met militaire leiders NAIROBI (DPA) - Daniel Arap Moi (rechts op de foto), is za terdag in Nairobi beëdigd als Kenia's tweede president. Hij heeft daarmee als opvolger van de op 22 augustus overle den Jomo Kenyatta een ambt aanvaard dat krachtens de grondwet uitgebreide be voegdheden omvat. Moi is naast staatshoofd ook opper bevelhebber van de strijd krachten en premier. Moi heeft beloofd de pro-wes terse koers van het land voort te zetten en geen grote wijzi gingen in de regering aan te brengen vóór de nationale verkiezingen volgend jaar. De machtswisseling in Kenia is tot veler verrassing vreed zaam verlopen. De grootste krant van Kenia, "Daily Na tion", schreef zaterdag: "In vele delen van Afrika zijn ge weerkogels meer dan grond wetten het middel om presi denten te vervangen" BRASILIA (DPA) - Generaal Joao Baptista Figueiredo, de kandidaat van de regerings partij Arena, is gisteren gekozen tot presi dent van Brazilië. De 60-jarige Figueiredo volgt op 15 maart a.s. Ernesto Geisel op. De uitslag was geen verrassing, aangezien de Arena - de "alliantie voor de nationale ver nieuwing" - over een meerderheid in het college van kiesmannen beschikte. In dit college hadden 64 senatoren, 357 leden van het huis van afgevaardigden en 168 verte genwoordigers uit de parlementen van de deelstaten zitting. Figueiredo kreeg steun van 355 van de 589 kiesmannen. Zijn "tweede man", de gewezen gouverneur van de staat Minas, Gerais Aureliano Chaves, werd aangewezen als vice-president. De "Braziliaanse democratische beweging" (M.D.B.) die in de oppositie is. had de ge pensioneerde generaal Euler Bcntes Mon- teiro en senator Paulo Brossard kandidaat gesteld voor het presidentschap en het vice- presidentschap. Figueiredo is nauw verbonden met de militai re leiders die aan de macht zijn sinds een staatsgreep in 1964 een einde maakte aan het linkse bewind van president Joao Gou- lart. De nu gekozen president nam als kolo nel aan deze coup deel. Later trad hij op als de belangrijkste militaire raadgever van president Garrastazzu Medi ci, toen het rechtse militaire bewind krach tige maatregelen nam om aan gewelddaden van links in de laatste van de jaren '60 en het begin van de jaren '70 een einde te maken. Toen generaal Ernesto Geisel in 1974 staatshoofd was geworden, werd Figueire do hoofd van de geheime dienst. Hy behield deze post totdat Geisel in januari jl. be kendmaakte dat hij de regeringskandidaat voor de presidentsverkiezingen zou zijn. Generaal Figueiredo die zich wel eens een "democraat van het midden" heeft' ge noemd, heeft toegezegd de voorzichtige politieke hervormingen van Geisel uit te voeren en de democratie in Brazilië te her stellen. Aanhangers van een harde lijn in het leger waren tegen zijn kandidatuur ge kant. In de eerste maanden van zijn verkiezings campagne viel de generaal op door forse uitspraken. Zo bekende hij eens dat hij meer van de geur van paarden dan van de lucht van mensen hield. Later leerde hij zich wat voorzichtiger uit te drukken. De komende president stamt uit een militair geslacht. Zijn vader, generaal Euclydes Fi gueiredo, werd in de jaren '30 gevangen ge nomen en verbannen in verband met een samenzwering tegen de dictatuur van pre sident Getulio Vargas. Twee van zijn broers zijn ook generaal. De nieuwe vice-president, Aureliano Chaves, is een ingenieur die in 1960 in de politiek ging. Na de staatsgreep van 1964 trad hij toe tot de regeringspartij Arena. In 1967 werd hij in het federale parlement gekozen. On der president Janio Quadros was hy hoofd van het nationale elektriciteitsbedrijf, "Electrobras". Na achtereenvolgens de de partementen onderwijs en openbare wer ken in zyn geboortestaat Minas Gerais te hebben geleid, werd hy in 1973 daar tot gouverneur benoemd. België wil verkiezingen vermijden BRUSSEL (ANP) - De Belgische informateur, de christen-demo craat Paul VandenBoeynants, heeft als opdracht na te gaan of de huidige regeringscoalitie in Bel gië, zonder dat er verkiezingen worden gehouden, kan doorrege ren. VandenBoeynants zei dat gisteren in Brussel op een pers conferentie. De situtatie moet niet gedramatiseerd worden, maar als er nieuwe verkiezingen nodig zijn zou het land toch zeker zo'n drie maanden onbestuurd blijven, hetgeen in de huidige so ciaal-economische crisissituatie toch zeer gevaarlijk kan zijn, al dus VandenBoeynants. MAANDAG 16 OKTOBER 1978flHFTT LONDEN - Een beeld van Henry Moore dient in de Londense Kensington Paleistuinen als speelobjeet voor kinderenHet beeldhouwwerk is onderdeel van een openlucht-tentoonstelling ter gelegenheid van Moore's tachtig- ste verjaardag WASHINGTON (GPD) - Het Ame rikaans Congres, in grote tijd nood vanwege een inmiddels be gonnen reces met het oog op de verkiezingen van 7 november, heeft president Carter gisteren voorzien van een sterk aangepas te, maar toch alleszins accepta bele energie-wet. Meer aardgasproduktie (tegen ho gere prijzen), meer gebruik van kool als grondstof voor energie, een soort straf-belasting voor ge bruikers van auto's met een overmatig hoog benzine-ver- bruik en beloningen voor het be sparen van energie via betere isolatie en omschakelen naar zonne-energie vormen de hoofd punten van de wet die de presi dent zonder twijfel pijlsnel zal gaan tekenen als belangrijkste vrucht van zijn worsteling, bijna twee jaar lang, met dit 95ste con gres, dat nu zijn wetgevende ar beid heeft afgesloten. Al sedert de dollar bij vortduring zwakker werd op de buitenland se geldmarkt heeft Carter uitge roepen dat het tot stand komen van een energiewet een belang rijke injectie zou kunnen beteke nen voor de Amerikaanse munt. Met argus-ogen zullen in de ko mende dagen dan óok de beurs- cijfers worden gevolgd. Te meer omdat een gunstige reactie op de energie-wet betere kansen van slagen geeft aan de maatregelen ter bestrijding van de inflatie die Carter binnenkort bekend wil maken. Energie-minister James Schlesin- ger heeft inmiddels al - tot veler verrassing - voorspeld dat alle wetgeving en bezuiniging ten spijt de VS er niet in zullen slagen hun olie-import te beperken zoals Carter steeds heeft betoogd, maar dat die in de komende jaren steeds verder zal blijven toene men. Zodoende zal er de aan vaarding van het energie-pro gramma ten spijt nog veel twijfel blijven bestaan omtrent de uit werking ervan. In weerwil van alle fanfare die Car ter aan zijn triomf om duidelijke politieke redenen zal verbinden, is het duidelijk dat de wet die nu aangenomen is zo ongeveer van alle elementen is ontdaan, die zijn uitwerking bredere betekenis hadden kunnen geven. De presi dent hoopte 4,5 miljoen barrels olie per dag te besparen tegen 1985, via belastingen, een belo ningsysteem voor besparing en richtlijnen van hoger hand. Be langrijke reden: de VS, die 40 procent van hun energiebehoefte importeren, willen niet meer af hankelijk zijn van die exporte rende landen. Twee derde van de besparing die Carter in gedachten had moest tot stand worden gebracht door belastingen die de olie-prijs zou den verhogen. Het Congres liet dat plan zinken in de peilloze diepten van allerlei regionale en industriële belangen (auto-indus trie; belastingvolmachten om de prijs van benzine op te drijven; voortgaande prijscontrole op aardgas, terwijl een andere prijs vaststelling voor elektriciteit eveneens werd verworpen), zodat Carter uiteindelijk naar schatting zo ongeveer de helft van zijn doelstellingen heeft bereikt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7