Van onthoofding tot geseling Opnieuw dode na aanrijding Ook hij artsen onbegrip over stoma-patiënt Criminele vonnisboeken van Leiden over 1533-1811 Harry Bacon Club beslaat 12!4 jaar MAANDAG 16 OKTOBER 1978 ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS SEIKO-CASIO-CERTINA- PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS LEIDEN - De Leidse hengelsport vereniging "Zaalberg" viste in de Dwarsvliet de zesde wedstrijd van het seizoen. De resultaten waren zeer mager. Uitslag: 1. J.J v.d. Went 1500 gram (6 stuks), 2. G. van Iterson 775 (2), 3. J. Philip- po 600 (6), 4. G.P. v.d. Vaart 570 (7), 5. J. Gorlee 275 (2). "De Gulden Voorn" viste in het Rijn-Schiekanaal. Ook bij deze wedstrijd was de vangst matig. Uitslag: 1. W. Lardie 2460 gram (37 stuks), 2. F. Pieters 1650 (34), 3 S. de Bruijn 1410 (13), 4. H v. Al phen sr. 1240 (19), 5. H. v. Alphen jr. 1070 (18), 6. C. Lardee 630 (16), 7. B. Velthuijzen 610 (7), 8. J. Schouten 270 (1), 9. G. Harland 190 (2), 10. G. Klein 160 (4) paar honderd jaar geledenzoals in scène gezet tijdens de viering van he itEr werd in die tijd gestraft met allesbehalve zachtzinnige methoden LEIDEN - De 60-jarige r Wolvers uit Leiden is in de nacht van vrijdag op zaterdag overle den aan de verwondingen die ze vrijdagmiddag opliep bij een verkeersongeval op de Hoge Rijndijk. Het was het derde do delijke ongeval na een aanrij ding in Leiden in drie dagen. Het ongeluk gebeurde nabij de Wilhelminabrug. De vrouw stapte uit de bus en wilde het aangrenzende rijwielpad over steken. Ze werd daarbij aange reden door een bromfietser die in de richting Zoeterwoude reed. De vrouw werd eerst over gebracht naar het Elisabethzie- kenhuis en vervolgens naar het Academisch Ziekenhuis waar ze in de loop van de nacht overleed. Op de hoek Hoge Rijndijk-Burg- gravenlaan raakte zaterdagavond de 35-jarige mevrouw I.v.D. uit Leiden gewond toen ze met haar auto twee verkeerszuilen omver reed. De vrouw moest met een hoofdwond in het ziekenhuis worden opgenomen. De vrouw reed om ongeveer half acht over de Hoge Rijndijk in de richting Zoeterwoude. Ze raakte de macht over het stuur kwijt toen ze iets wilde pakken dat naast haar op de vloer van de auto lag. Ze kwam op de linkerweg helft terecht en ramde de ver keerszuilen. ft De 17-jarige N.Z. uit Leiden raak te gistermiddag gewond toen hij op het kruispunt Burggraven- laan-Roomburgerlaan op zijn bromfiets werd aangereden door een personenauto. Dejongen, die geen voorrang had verleend aan de auto, werd met een verbrijzel de voet en een hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. LEIDEN - Op 29 september 1648dus ruim drie eeuwen geleden, werd een zekere Dirck Willemszlantaarnmaker van beroep, door schout en schepenen van Leiden wegens diefstallen veroordeeld tot geseling en twaalf jaar ver banning uit Holland en West-Friesland. Een pittige straf voor deze Dirckalias Jonkheer Droogbrood"maar daarbij zal wel rekening zijn gehouden met het feit, dat hij al vaker was gestraft. Men treft deze en dergelijke straffen aan in de Criminele vonnisboeken van de Sleutelstad, waarvan de Leidse genealoog H.M. van den Heuvel over de periode 1533 tot 1811 uittreksels heeft vervaardigd. In een "pil" van bijna zeshonderd bladzijden vindt men, in korte samenvattingen, het criminele doen en laten van de Leidenaren over een tijdvak van bijna drie eeuwen. Een zeer omvangrijke arbeid, want de samensteller heeft niet minder dan 68 delen van het oud rechterlijk archief van Leiden moeten doornemen en puntsgewijze moeten samen vatten. Na naam, geboorteplaats en beroep volgt de aard van het misdrijf, dan de eis, daarna het vonnis en tenslotte bijzonderhe den, zoals de bijnaam "Jonkheer Droogbrood" in het hierboven genoemde geval. Tienduizend Zo'n tienduizend gevallen zijn in dit boek bijeengebracht, aange vuld met een register van fami lienamen en patronymica (fami lienamen, afgeleid van de naam van de vader, zoals Hendriksen, Anthonissen e.d.). Het werk is uitgegeven door "Rijnland", tijd schrift voor sociale genealogie en streekgeschiedenis voor Leiden en omstreken. De uitgave is mo gelijk geworden door verschei dene subsidies: van het Weten schappelijk Fonds der provincie Zuid-Holland, de Stichting Ge meentelijk Cultuurfonds te 's- Gravenhage (opgericht door de Bank voor Nederlandse Gemeen ten). de gemeente Leiden en de Stichting "E.M. Meijers-Fonds" te Leiden. Het boek is verkrijg baar door overmaking van f 46,50 op postrekening 359374 ten name van C.W. Delforterie, Haagweg 128 te Leiden of door afhalen aan dit adres tegen betaling van f39,50. Leidse auto- Niet zachtzinnig dief gepakt LEIDEN - Surveillerende agenten hebben vrijdagnacht de 16-jarige Leidenaar J.J.B., die uit een in richting was ontsnapt, achter het stuur van een gestolen auto ge haald en ingerekend. De politiemannen ontdekten op de Hooigracht dat de auto, die toe behoorde aan een collega, niet door die collega werd bestuurd. Ze gingen er achteraan en reden de wagen klem op de Lange- gracht. In de wagen zat behalve de 16-jarige Leidenaar ook de 20- jarige M.E., eveneens uit Leiden De auto was gestolen in de Bea- trixstraat. Kinderziekten Buurtcentrum Het Vijfhoven- huisbegint maandag (16 ok tober) met een maandelijkse informatieavond. Elke derde maandag van de maand zid- len in het Vijfhovenhuis alle mogelijke onderwerpen wor den behandeld. Maandag gaat het over kinderziektes De Leidse huisarts dr. Engel en wijkverpleegster mevrouw Goddijn zullen vragen van wijkbewoners over alle mo- gelijke kinderziektes beant woorden. Voorts vertellen ze hoe kinderziektes zijn te voor komen en te bestrijden. De avond begint om acht uur Mensenrechten Amnesty International organi seert woensdag 18 oktober een informatieavond over de schendingen van de mensen rechten in Oeganda. Centraal op deze avond staat het sys teem van onderdrukking in dit land. Dat systeem heeft er volgens A. I. in korte tijd toe geleid dat de hele samenle ving in Oeganda is veranderd in een dictatuur. Een - ille gaal in Oeganda gemaakte - film zal de situatie daar toe lichten. De informatieavond wordt gehouden in de ontmoe tingsruimte van de Pelikaan hof (Pelikaanstraat) en is vanaf half negen voor ieder een toegankelijk. Filmhuis In het kader van de Poolse film- cyclus vertoont het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscen trum donderdagavond 19 ok tober (aanvang 21.00 uur) de film "Familie-situaties" van Krysztoff Zanussi uit 1971. Pov-theater Vrijdagavond 20 oktober slaat voor het Leids Vrijetijdscen trum in het teken van popmu ziek en theater. Het pro gramma voor die avond ver meldt de R.K. Veulpoepers, Django Edwards en pianist Stanley. De R.K. Veulpoepers is een Brabantse folk-, rock-en vunkinformatie, die de show doorspekt met grappen en grollen. Django Edwards pre senteert een show van sket ches, mime, muziek en acroba tiek Sveurtocht Buurthuis Groenoord/Boei or ganiseert donderdag 19 okto ber een speurtoch t voor ieder een door Leiden Jonge kinde ren gaan onder begeleiding De deelname is gratis en de starttijd is 9.30 uur Film In het Kijkhuis, Vrouwenkerk- koorstraat 17, wordt maan dag 23 oktober voor de derde maal een film vertoond van de Poolse regiseur Walerien Bo- rowczyk. namelijk "La béte" Aanvang 20.00 uur. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt op dinsdag 24 oktober een openbare lezingavond met als thema "De gnosis in actuele openbaring". Zalen centrum 't Parlement.Nieuwe Rijn 52, aanvang 20.00 uur. Marktdag 't Huis op de Waard organiseert woensdag 18 oktober een marktdag die van 1030 tot 's avonds 22.00 uur voor ieder een toegankelijk is. Kraampjes met handwerkre- sultaten, boeken, grammo foonplaten, huishoudelijke artikelen, eet- en drinkwaren en nog veel meer. Er zal o.m een edelsteenbewerker te zien zijn en s avonds draait het rad van avontuur. De op brengst is bestemd voor ont spanningsactiviteiten ten be hoeve van de bewoners, 't Huis op de Waard, Kaarsenma kersstraat 2. Provincie De streekcommissie voor Leiden en omgeving organiseert op 23 oktober een discussieavond over de "Basis voor het be leid". Hierin wordt in grote lijnen aangegeven wat pro vinciale staten in de komende vier jaar willen gaan doen, o.m. op het gebied van wo ningbouw, recreatie, werk gelegenheid en inspraak. Be zoekers kunnen op die avond ook zelf onderwerpen aan dragen. De avond wordt ge houden in de stadsgehoor zaal, Breestraat 60, en begint om 20.00 uur. Vrouwenraad De Leidse Vrouwenraad en zijn aangesloten organisaties houden woensdag 25 oktober een verenignigsmarkt in De Waag aan de Aalmarkt. Door middel van informatiestands zal er voorlichting worden gegeven over het werkterrein en de activiteiten van de vrouwenraad plus aangeslo ten veren igingenDat gebeurt tussen 10 en 16.00 uur. Vakantie-activitei ten Voor morgen staan er bij de Leidse club- en buurthuizen de volgende vakantie-activi teiten op stapel: De Vrolijkcke Arke, Pieters- kerkchoorsteeg Landenspel van 14-1530 uur Mierennest, Morsweg. Zwemmen in de Overdekte, vertrek 930 uur; ouderavond over kinderboe ken 20 uur. Mirt Lage Rijn dijk. Oefenen voor songfesti val 9.30-12 uur schoonmaak actie voor de buurt 14-16 uur. Zoals gemeentearchivaris mr. W. Downer in zijn "Ten Geleide" opmerkt, is een boek als dit een belangrijke bron van informatie voor een ieder, die belangstelling heeft voor de Nederlandse straf rechtspleging en voor hen, die zich interesseren voor genealo gie. Dat eerste ligt nogal voor de hand, want uit dit boek kan men onmiddellijk aflezen hoe het oud- vaderlandse strafrecht eigenlijk functioneerde. In vergelijking met de straffen, die tegenwoordig gebruikelijk zijn, waren die in het verleden allesbehalve zachtzin nig. Een paar willekeurige voor beelden: voor bedelarij in 1551: tien jaar verbanning uit Leiden, Rijnland, Den Haag en Haagam bacht: voor diefstallen in 1554: onthoofding: voor valse munterij en meinedigheid in 1576: als eis doodstraf doormiddel van koken in olie en water, en confiscatie, als vonnis: ophanging en confisca tie. Uit latere tijd nog de volgende voorbeelden. Voor landloperij, bedelarij en afpersing in 1598. ge seling en driejaar galeistraf; voor heling, smokkelen en tappen van bier in 1618: geseling, brandmer king en levenslange verbanning uit Holland en West-Friesland: voor overspel in 1678: vijftig jaar verbanning uit Holland en WesV Friesland; voor diefstallen met braak in 1684: ophanging en con fiscatie; voor kindermoord in 1764: wurging; voor prostitutie, eveneens in 1764: twee jaar tuchthuis en zes jaar verbanning; voor het te vondeling leggen van een kind in 1807: te pronkstelling en tien jaar tuchthuis. Beeldenstorm Interessant zijn de vonnissen ter zake van bekende historische ge beurtenissen, zoals medeplich tigheid aan de beeldenstorm in 1567, gestraft met levenslange verbanning uit de Nederlanden. Soortgelijke straffen vielen ook ten deel aan beschuldigen we gens ketterij. In het midden van de zeventiende eeuw heerste veel ontevreden heid in de lakenindustrie. Ver scheidene lakenwerkers werden in 1644 wegens "oproerig gedrag en het deelnemen aan een bij eenkomst van ontevredenen in de lakenindustrie" veroordeeld tot drie weken hechtenis op wa ter en brood en "het God en de justitie bidden met gevouwen handen en op de knieën om ver giffenis, met de belofte deze over treding nooit meer te zullen be gaan". In 1807 stalen enige Lei- denaars hout, lood e.d. uit inge storte huizen na de buskrui- tramp. Zij werden gestraft met enige jaren verbanning uit Lei den. Een andere profiteur van bedoelde ramp kreeg veertien dagen hechtenis op water en brood, omdat hij ten onrechte had opgegeven bij die ramp een kind te hebben verloren en ver der nog veel sehade te hebben geleden. Wie zich voor bijnamen interes seert, komt er in dit boek heel wat tegen: Leugenachtige Jenne, Lichte -Elsje, Sotte Pietje, Clara de dievegge, Cootje de Lied San ger, Jacob de smokkelaer, enz. Nut Misschien vraagt iemand zich af wat het nut van een boek als dit is voor de genealogie. Want het aan treffen van een voorouder in een crimineel vonnisboek kan moei lijk tot de aangename genealogi sche verrassingen gerekend worden. Men vergete echter niet, dat een der grondregels van fa milie-onderzoek is, dat men dit voortzet (of laat voortzetten) on geacht de resultaten. Die kunnen verheugend zijn, omdat een der voorouders het tot een belangrij ke positie blijkt te hebben ge bracht, maar ook kan blijken, dat de familie een kortere of langere tijd van verval heeft gekend. Mij is een geval bekend van een af stammeling van een gefortu neerde Haagse familie, die het onderzoek naar zijn familie-ver- leden ogenblikkelijk staakte, toen aan het licht kwam, dat een van zijn voorvaderen gehuwd was met de dienstbode van zijn ouders Dat staken van het onderzoek was een genealogische doodzonde: men dient immers naast het zoet ook het zuur te aanvaarden. Ook genealogisch is een boek als dit dus belangwekkend, al is het vooral van betekenis vooreen be tere kennis van de praktijk der oud-vaderlandse rechtspraak. C.J. ROTTEVEEL k Mevr. v.Eykf links) legt enkele itoma-patiënten uit hoe de hulp. niddelen werken. LEIDEN - "Veel mensen weten niets van stoma-pa tiënten af. Ook bij artsen is nog veel onbegrip. Veel stoma-patiënten hebben moeite geaccepteerd te worden door de maat schappij al is de situatie de laatste jaren wel verbe terd. De artsen weten er nu iets meer van en er zijn be tere technische hulpmid delen gekomen. Ook de patiënten zelf zijn hun handicap beter gaan ac cepteren. Velen zijn daar door een gelukkiger leven gaan leiden". Dit zei zaterdagmiddag de maag darm specialiste mevr. dr. I.T. Weterman tijdens een vergade ring van de afdeling Zuid-Hol land van de Harry Bacon Club. Deze vereniging van stoma-pa tiënten bestaat 12V2 jaar en ter gelegenheid van dit jubileum werd in het Academisch Zieken huis in Leiden een feestelijke bij eenkomst gehouden. De Harry Bacon Club werd op 16 april 1966 in Amsterdam opge richt door 5 stoma-patiënten, een chirurg, een uroloog en een dis- trictsverpleegkundige. Het aan tal leden bedraagt thans meer dan 1800. Stoma-patiënten zijn mensen die als gevolg van een operatie een stoma (opening voor ontlasting en/of urine) op de buikwand dragen. De naam Har ry Bacon Club is een eerbetoon aan professor Harry Bacon, een vooraanstaand Amerikaans chi rurg die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de nazorg van sto ma-patiënten. Moeite Een stoma-patiënt kan nadat hij of zij uit het ziekenhuis ontslagen is in principe weer normaal aan het dagelijkse leven meedoen. Men kan normale arbeid verrichten, aan sport doen, op vakantie gaan enzovoorts. In de praktijk blijkt echter dat veel stomapatiënten grote moeite hebben om weer so ciale contacten te leggen. Het ge ven van nazorg aan deze r is een van de doelstellingen van de Harry Bacon Club. Men geeft onder meer een verenigingsblad uit, "de Vooruitgang" geheten. 'Het gebeurt nog steeds dat een stoma-patient voor een bepaalde baan wordt afgekeurd zonder ge keurd te zijn. Men zegt gewoon: hij heeft een stoma en kan niet werken", aldus zaterdagmiddag mevr. G. v. Eyk-Althoff van de bezoekdienst van de Harry Ba con Club. Zij kondigde aan dat de vereniging wil gaan praten met de verzekeringsmaatschappijen, omdat nu nog vaak de stoma-pa tiënten alle hulpmiddelen zelf moeten betalen. Ook wil men een uniforme regeling, die voor alle ziekenfondsen zou moeten gel den. Nu vergoedt het ene zieken fonds een groter percentage dan het andere. T assendieven actief in de binnenstad LEIDEN - In de omgeving van de Haarlemmerstraat zijn zater dagmiddag enige tassendieven aan het werk geweest. Vijf win kelende vrouwen raakten hun tas of portemonnaie kwijt. In totaal misten de vrouwen 435.-, 7 gi robetaalkaarten en 3 giropassen. Op het Stationsplein werd zater dagnacht een 16-jarige jongen uit Boskoop door de politie op he terdaad betrapt toen hij probeer de een auto te stelen. Op de Langegracht zijn in dezelfde nacht een groot aantal fietsen op straat gegooid en werden ruiten vernield van een tegelhandel en een supermarkt. De vernielingen werden aangericht door vier Lei denaren tussen 16 en 25 jaar. De politie kon twee van de vier mannen meteen aanhouden; de overige twee meldden zich later in het politicbureau. Alle vier hadden te Veel gedronken. t Met de oud-leden voorop wandelde Kunst en Genoegen LEIDEN - Harmonie Kunst en Ge noegen heeft zaterdag een reünie gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Ondanks de dichte mist waren zo'n 800 men sen zateragavond in de Stadsge hoorzaal aanwezig. Onder hen bevonden zich oud-leden die speciaal voor dit feest uit België en Duitsland waren gekomen. De oud-leden werden eerst in de Doelenkazerne ontvangen en toegesproken door de oud-voor zitter en een van de oprichters van K en G, de heer H. J. v. d. Broek. Daarna gaf de harmonie een show weg. De stemming werd nog beter toen vervolgens de harmonie zoals ze in 1966 was samengesteld een uitvoering gaf. In dat jaar werd K en G wereld kampioen in Kerkrade. De "oudjes" bewezen zaterdag avond dat ze het spelen nog niet verleerd zijn. Daarna gingen alle K en G-ers en oud K en G-ers gezamenlijk naar de Stadsgehoorzaal, waar van een koud buffet werd genoten. Het feest werd daar tot één uur 's nachts voortgezet. Een van de hoogtepunten was het optreden van een uit 16 man bestaande Big Band van K en G, die onder lei ding van Hans Dubbelaar een succesvol optreden afwerkte. Ook werd Henk Hensen (samen steller van het jubileumboekje 50 jaar K en G" gehuldigd. Hij kreeg een speciale in een prachtig leren band gestoken uitgave van het boekje aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3