Belastingen Wassenaar niet omhoog [Le/afee agenda Brug naar Haaswijk kan worden gebouwd Ank v. d. Moer subliem in Gelukkige Dagen Begroting sluitend; saldi-reserve 15,4 miljoen gulden Hondenbelasting in Voorschoten gaat met tien procent omhoog MAANDAG 16 OKTOBER 1978 WASSENAAR - De Wassenaarse gemeentebegroting ver toont voor het jaar 1979 een gunstig beeld. De begroting is sluitend, zonder dat voorstellen gedaan moeten worden tot verhoging van belastingen. Er is zelfs nog een bedrag beschikbaar van 220.000 gulden voor onvoorziene uitga ven. Het totaal aan uitgaven bedraagt 58,8 miljoen gulden, dat is 4,1 miljoen gulden meer dan het vorige jaar. WIK-jubileum De Wassenaarse sportvereniging WIK heeft het vijftig jarig jubi leum afgesloten met een feest avond in de Schaapskooi op Duinrell. De avond werd onder meer door vele oud-leden bijge woond. De jubileumcommissie bood de vereniging nog een che que aan ter waarde van 1600 gulden. Het bestuur kreeg de vrijheid dit bedrag te besteden voor de verschillende afdelin gen van de sportvereniging. Het geld was bij elkaar gebracht na een bliksemactie onder alle werkende leden van de vereni ging. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Leider dorp heeft met haar bazaar die afgelopen dinsdag werd gehou den ten bate van de actie "Bou wen voor morgen" van de Asso ciated Country Women of the World (ACWW) een netto-op brengst van 2600 gulden gehad. Maandag de rechterkant i Een schets van raadhuis De Paauwin Wassenaar met de voorgestelde uitbreiding c gebouw. Het gaat hier om één van de drie plannen, die het huisvestingsprobleem van moet oplossen. Een oplossing die echter wel een deel van de reserves van de Wassenaarse begroting zal opslorpen i de gemeentelijke diensten In de begroting is rekening gehou den met de besteding van een be drag van ongeveer 8 miljoen gul den uit de rijkelijk gevulde pot van de saldi-reserve. Die reserve bedraagt volgens de begrotings cijfers per i januari 10,2 miljoen. Maar de werkelijkheid is nog gunstiger, want bij dat bedrag moeten nog worden opgeteld de te verwachten batige saldi over 1977 en 1978, zodat de reserve vermoedelijk zal oplopen tot 15,4 miljoen gulden. Raadhuiskwestie Het uitgangspunt het finan ciële beleid van het gemeentebe stuur is een sluitende begroting en een saldi-reserve van ongeveer 10% van het begrotingstotaal ge weest. Vanuit dit uitgangspunt geredeneerd zou de saldi-reserve 5,9 milkjoen gulden moeten be dragen om onverwachte tegen vallers op te kunnen vangen. Het verschil met de werkelijke reser ve is nu dus ongeveer 10 miljoen. Dat bedrag zou dus meteen be- te* steed kunnen worden. In de begroting is. zoals al opge- Rioolwater merkt nu rekening gehouden met een besteding van 8 miljoen. Over de projecten waaraan dat over- schot besteed zal kunnen worden is al enige tijd een discussie gaande in de raad. In de eerste plaats zal moeten wor-! den vastgesteld welke prioriteit de nieuwe raad toekent aan de "raadhuiskwestie". Zoals be kend gaat het hierbij om een be tere huisvesting van de gemeen telijke diensten en daarvoor be staan enkele oplossingen waaruit de raad zal moeten kiezen. Blijkt dat de raad aan deze zaak een hoge prioriteit toekent, dan zal moeten worden bepaald welk bedrag uit de reserve daar met een ingestopt zal worden. Dan is dus bekend wat er nog "over" is van het besteedbare deel van de reserve en daarover kan gedis cussieerd worden bij de behan deling van de begrotingen in de cember. Wethouder Caron denkt daarbij aan voorzieningen in de. maatschappelijk-culturele sfeer. Wat de belastingen betreft, is er zo als gezegd, geen reden om deze te verhogen. Wel is een aanpassing van de zogenaamde retributies nodig, dat zijn de vergoedingen die de burgers betalen voor be paalde diensten van de gemeen- het rioolwater door het hoogheem raadschap van Rijnland is over genomen (en iedere burger van dit hoogheemraadschap een aan slag ontvangen heeft), is op de begroting een bedrag vrijgeko men van bijna 1 miljoen gulden. Daardoor zijn de rioolrechten die in Wassenaar geheven worden kos tendekkend geworden. Die riool rechten die met de burgers ver rekend worden op de afrekenin gen voor gas, water en licht, blij ven dus wel bestaan, maar be hoeven niet te worden verhoogd. Anders is het met de reinigings rechten. De opbrengst daarvan dekt maar voor 57% de werkelijke kosten van de reinigingsdienst. Burgemeester en wethouders zijn van plan die achterstand in de loop van vier jaren in te halen. Daarvoor is de goedkeuring van Binnenlandse Zaken nodig. Wat de tarieven voor gas, water en electriciteit betreft verwachten burgemeester en wethouders op korte termijn geen verhoging van de electriciteitstarieven. De gas- tarieven zullen vermoedelijk met ingang van 1 januari worden ver hoogd. Deze tarieven worden landelijk vastgesteld. Over een geleidelijke verhoging van de wa tertarieven is afgelopen augustus al een beslissing genomen. Was senaar betaalt aan Den Haag tot nu toe een veel lager tarief dan de kostprijs van het water. Dat ver schil zal in de jaren tot 1981 aan gevuld moeten worden, waar door enkele jaren achtereen de watertarieven zullen worden verhoogd. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense tarieven voor de gemeente lijke belastingen zullen worden verhoogd. De tarieven gaan alle maal omhoog met 3Va procent, evenals de onroerend-goedbelas- ting. Alleen de hondenbelasting wordt verhoogd met 10%. Deze belasting is sinds 1972 niet ver hoogd. Wat de Voorschotense portefeuil leverdeling betreft is door de on derhandelaars overeengekomen dat verkeer en vervoer bij finan ciën komt. De ledén van de com missie financiën die vrijdag avond bij elkaar kwamen hadden daar nogal wat moeite mee. Van wijk (CDA) liet zijn ongenoegen blijken door op te merken dat hij voor financiële problemen was gekomen en niet om verkeers maatregelen te nemen. Aan de orde werd namelijk het invoeren van eenrichtingsverkeer in de Koningin Wilhelminalaan ge steld. Zowel CDA als WD voel den daar weinig voor. Het CDA wilde geen gedeeltelijke beslissingen meer op verkeers gebied. Wethouder Van Dalen betoogde dat enige jaren geleden de gehele wijk op verkeersgebied was doorgenomen. Alleen de Koningin Wilhelminalaan be hield toen tweerichtingsverkeer op verzoek van de Rabo-bank die toen daar was gevestigd. Nu is deze bank weg en is deze ver keersmaatregel meer passend in het geheel van de wijk, zo werd gesteld. Oosterbaan (WD) stoorde zich aan de uitdrukking "sluipverkeer" in het voorstel. Hij meende dat ie dereen met een auto gebruik mag maken van iedere weg. De wet houder zei daarop toe in het ver volg de "wijkvreemdverkeer" te gebruiken. Van Leeuwen (PVDA) miste in het voorstel de richting welke afgesloten wordt. Tenslotte besloot de wethouder het voorstel maar terug te nemen voor nader beraad. Bij de rondvraag werd nadere op heldering van burgemeester en wethouders gevraagd naar aan leiding van de deze week geplaat ste reclamezuilen in het dorp. Slechts op enkele zuilen staat een Kunstlezing: In het Creatief Centrum in Voor schoten is morgen vanaf 20.15 uur een lezing over kunst. De Beeldhouwkunst zal dan cen traal staan. De organisatie is in handen van het NUT Voorscho ten. Vrouw Een causerie over de vrouw in In- donesië wordt woensdagavond gehouden in het Astratheater in Wassenaar. Het Nutsdeparte- ment heeft mevrouw drs. A. Veldhuizcn-Djajasoebrata uit genodigd, die verbonden is aan het museum voor land- en vol kenkunde in Rotterdam. De film de Javaanse bruiloft zal ver toond worden. Mr. Vrolijk in november naar Zoeterwoude Troef, Noordeinde 2a, fotografie; yoga; Nederlands, 19.30-21.30 uur; huis- vrouwengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66,. yoga; t'ai chi, 19.30 uur; gitaar; Go-club, 20 Breehuys, Breestraat 19, ma., di., do. en vr. overblijfsoos, 12-13.15 uur. Leidse Schouwburg, Ballet Espagnol, Stadhuis, cie. algemeen bestuurlijke aangelegenheden, 20 ivenhuis, Hofla ierziektes, 20 v Astratheater, Wassenaar, kieii-middag voor bejaarden, 14 uur. Gemeentehuis Oegtgeest, extra raads vergadering, 19.30 uur. Camphuys, Oegstgeest, lezing trance- dente meditatie, 20 uur. Dorpshuis, Leiderdorp, lezing W. F. van Eekelen, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. ruimte lijke ordening en openbare werken, 20 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 13 tot 20 oktober door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Leiden, tel. 071-120552. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude-Rd - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, tel. 410131. Spreekuur ma. t/m do. van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wenr.ekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. oiecnis op enKeie zunen staat een 7ni«rPDwnimp plattegrond waardoor de andere °sv d k C0II\mi]s.s^" Burgerraadsman Ank van der Moer in "Gelukkige Dagen"een "bijna monoloog" van anderhalf uur, geschreven door Samuel Beckett. Zaterdagavond was zij te zien in de aula van het Rijnlands Lyceum, samen met André van den Heuvel Veertig beuken in slechte staat WASSENAAR - Zon veertig beu ken op de Lange Kerkdam, tus sen de Prinsenweg en de Rijks straatweg zijn er erg slecht aan toe. Zij staan aan de kant van de "even" huisnummers, allemaal op particulier terrein. Dokter Römer, die op nummer 56 aan de ze straat woont heeft enige tijd geleden een rooivergunnning ge- vraagd voor vijf beuken die zich He't" bes'tuur in zyn tuin bevinden. Besloten is nu dat hem vergunning voor het rooien van drie bomen gegeven zal worden. De toestand van de bomen die al eerder aan een in spectie werden onderworpen is verder achteruit gegaan. In de kroon heeft zich de taksterfte voortgezet terwijl de bladstand erg dun is. Omdat de bomen ge vaar kunnen gaan opleveren is aan rooien niet meer te ontko men. Intussen is ook door enkele andere bewoners van de Kerk dam contact met de gemeente opgenomen over de toestand van de beuken. Een plan tot herbe planting zal in overleg met de gemeente vastgesteld worden. zuilen eigenlijk overbodig zijn, Het plaatsen van de zuilen is een uitvloeisel van een twee jaar ge leden genomen raadsbesluit Wethouder Van Dalen deed de toezegging deze zaak binnen het college van B W aan de orde te stellen en daarna de commissie te informeren. 'Time Out' wil beroepskracht WASSENAAR - De stichting jon gerencontact 'Time Out' heeft gemeente Wassenaar gevraagd geld te geven om een beroeps kracht te kunnen aanstellen. 'Ti me Out' werkt op het moment met 54 medewerkers die worden begeleid door twee studerende stafleden. Het zijn allemaal vrij willigers, dat geldt ook de staf krachten die zo'n 40 tot 50 uur per week voor Time Out werkzaam zijn. Voornamelijk studenten en middelbare scholieren. Omdat 'Time Out' niet zelf een be roepskracht kan betalen is een beroep op de gemeente gedaan deze voor 100% te subsidiëren. 'Time Out' vraagt dit omdat de afgelopen tyd duidelijk is geble ken dat er behoefte is aan het jeugdwerk zoals 'Time Out' dat verzorgt. 'Time Out' heeft voor "woensdagavond 8 novem ber een bijeenkomst georgani seerd voor de leden van de Was senaarse gemeenteraad, waarop zij kunnen ingaan op het jeugd- en jongerenwerk bij 'Time Out' Vervolgens zal de raad zich op de begrotingsvergadering van 19 december uitspreken over de ge vraagde subsidie. de koningin, mr. Vrolijk, zal maandag 13 november zijn uitgestelde werkbezoek aan Zoe terwoude brengen. Wegens ziek te kon het bezoek van 18 septem ber niet doorgaan. Het programma dat voor die dag was samengesteld zal nu toch on veranderd uitgevoerd kunnen worden. Fit betekent dat de heer Vrolijk om 10 uur door het colle ge van burgemeester en wethou ders op het gemeentehuis zal worden ontvangen. Om 11.30 uur zal dan een bezoek aan Macropa, een bedrijf dat medische instru menten construeert, worden ge bracht. Om 13.00 uur is er een lunch in het multifunctionele centrum. Rond 14,30 uur maakt het gezelschap een boottocht via de Oude Rijn en de Weipoortsevliet naar de Noord Aa. Daarbij brengt men een be zoek aan het grondbedrijf van J. Slingerland aan de Noord Aa. Met een bus gaat het gezelschap dan via allerlei omwegen binnen het dorp naar Westeinde 11, al waar men de bouwwerkzaamhe den zal bekijken. Het bezoek van de heer Vrolijk, eerder bezocht hij Zoeterwoude op 3 februari 1975, zal worden afgesloten met een openbare raadsvergadering. Een aantal specifiek Zoeter- woudse zaken zal dan met de commissaris worden doorge sproken. Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15. Leiden Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartiei- Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag ZWEMMEN - Pas nu is bekend - geworden dat de Nederlandse re- 10.30-11.30 cordhoudster op de 100 m rug- slag Monique Bosga, vorige Moeders voor Moeders week dinsdag ernstig gewond is geraakt bij een ongeluk. Monique Bosga werd, toen zij overstak, aangereden door een autobus. Pas afgelopen zaterdag raakte zij weer enigszins bij bewustzijn. Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon Dierenbescherming OEGSTGEEST - Wie heeft ooit de psychologie van het ouder wor dend echtpaar in hun relatie tot elkaar, hun eenzaamheid en in tense verbondenheid, helderder, openlijker beschreven dan Sa muel Beckett in "Gelukkige Da gen"? De actrice Ank van der Moer had daarom geen beter stuk kunnen kiezen om haar jubileum op de toneelplanken te vieren. Subliem gaf zij er zaterdagavond in de aula van het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest mee weer wat de kracht van het toneel kan zijn. Boven een goed boek of goede film is een goed toneelstuk tel kens weer een unieke "happe ning" van een overdracht van au teur naar publiek, die het univer sele raakt. Welk een kracht stelt een actrice dan niet ten toon als ze dit in een "bijna monoloog" van anderhalf uur tot werkelijkheid maakt. Wa re het dan niet de kern van het moeilijke opgevoerde stuk, die velen, wat later bleek, ontgaan was, dan was het wel de acteer prestatie van de hoofdrolspeel ster zelf, die overtuigde. Stille spel André van den Heuvel onder steunde haar hierbij, hoewel zijn totale tekst nauwelijks een halve pagina kon hebben overschre den, op zijn bekende, natuurlijke voorbeeldige wijze. Het adagium dat de goede acteur te herkennen is aan zijn "stille spel" daarmee spelenderwijs bewijzend. Jammer was het dan ook, dat als gevolg van de technische beper kingen van deze lyceumaula, in tegenstelling met de "officiële" volgorde, het spel "Vele wegen naar...", na de pauze moest wor den gespeeld. Het "Katrijn theater" in volle glo rie, André van den Heuvel en Kit ty Janssen zelf, in Edward Al- bee's visie op het echtpaar van middelbare leeftijd, waar het on verbiddelijke einde van de man nelijke potentie voor de deur staat. Harten openend was dit, meer dan komische niemandal- letje, dat daarom niet voor niets "officieel" als inleider voor "Ge lukkige Dagen" gepland was Samenspraak Desalniettemin kwam het stuk goed tot zijn recht. Niet in het minst door de directe samen spraak met het publiek waarin de beide echtelieden (óók in de wer kelijkheid) hun eigen levenssi tuatie ten opzichte van deze problematiek aan het publiek vertelden. "Hoewel ik deze ingreep van de ac teur wantrouw en hem meer zie als een poging om tegenover het gestumper van de acteurs eigen licht helderder te doen schijnen", zei André van den Heuvel hierin. Hoe dan ook het bewerkstelligde een directe betrokkenheid van het publiek by het toneelgebeu- ren met het gevolg dat de problematiek daarmee zijn in gang tot dieper nadenken kreeg. Katrijn produkties heeft met de ze béide stukken iets geboden van zo'n gehalte dat het erg jam mer was dat de zaal maar voor de helft gevuld was. En voor de wegblijvers, die wat moois ge mist hebben, én voor Katrijn produkties die daarom deze stukken van niveau met luch thartige moeten afwisselen om de vrije producties enigszins draai ende te kunnen houden. HANS SONDERS LEIDEN - Geboren: Erik G., zv A.F.C.P.M. Tromp en M.H. ten Brink; Edwin, zv G. Neuteboom en J.W. Boskeljon; Henderika E. dv J.K. Koetse en C. Roos; Marij ke, dv A. van Meeteren en M.J. Stijl; Martinus G.W.M., zv A.H.J. Roes en W.B.M. Fleerkamp; Geert H., zv Y. Groeneveld en J H. Mennega; Anne S., dv H.P Muller en C.S. Bauer; Richard G., zv G.H. Mulder en J.C. Fengler; Benny, zv J.J. Jansen en A. van der Weijden; Saskia C.P.M., dv P.J.J.M. Denissen en P.J.J.M. Denissen; Sebastiaan, zv R.A. Asselman en P.C. Hazebroek; Claudia F., dv W.J. Claas en F.J. Taconis; Denise, dv D. Ouwe hand en J.S. Hufkens. Overleden: L. van Duijn (1903); P. Heijmans (1936); C.S. bink (1899) A.W. Schouten (1947); geh. met C. van Langelaar; J.C. A. Roodenrijs (1931); H.H.J. van der Werf (1928); J.C. Stolwyk (1910); J.C. Boom (1896); geh gew met W. van Leeuwen; J.H. Griffioen (1905); A.W.A. Kipp (1977); L. Marinis- sen (1895); F. Bouwman (1932); A. van den Bos (1900); D. Rep (1892); Getrouwd: T. Breugum en G.S. Reehoorn; G.J.A. Agtersloot en J.C. van Leeuwen; J.W. Stuijf- zand en M.M.J. van Doornik; J.W. van Eijgen en W. Sinteur. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum DEN HAAG/OEGSTGEEST - Het verzoek om schorsing van de bouw van de brug over het Oegstgeester kanaal in Oegst geest, dat ingediend werd door de werkgroep Milieuzorg bij de Raad van State is door deze in stantie afgewezen. Dit betekent dat de bouw van de brug ter hoogte van de Irislaan kan be ginnen. De brug zal een dubbele functie krijgen: allereerst vormt deze een onderdeel van de ont- sluitingsweg voor de nieuw te bouwen wijk Haaswijk in de Morsebelpolder en in de tweede plaats zal de brug door het door trekken van deze weg door de polder naar de Haarlemmer straatweg het verkeer in de Dorpsstraat in Oegstgeest ontlas ten. Wethouder Thorn reageerde van ochtend verheugd op de beslis sing van de Raad van State, of schoon het vóór hem "als een paal boven water gestaan heeft dat de bouw van de brug kon be ginnen". Wethouder Thorn ver telde dat in de afgelopen tijd, hoen de zaak nog diende al verder gewerkt was aan de plannen. De laatste bestektekeningen worden nu gemaakt. Dit betekent dat kan worden vastgehouden aan de eerder opgestelde planning. De eerste paal zoi^ dan in januari in de grond moeten gaan. Een maand of tien later zou de bouw voltooid moeten zijn. Mevrouw Van Gelderen, verte genwoordigster van de werk groep Milieuzorg toonde zich te leurgesteld. "Wij vinden dat wij op goede gronden gerichte be zwaren hebben ingediend tegen de brug. Wij zijn nog steeds van mening dat de brug daar op die plek, tegenover de Irislaan niet gebouwd zou worden als Haas wijk daar niet ging komen". Mevrouw van Gelderen kon nog niet zeggen wat nu verder gedaan zal worden door de milieugroep, omdat ze nog geen contact over de uitslag met andere leden ge had heeft. Van de werkgroep dient verder nog een Kroonberoep tegen de wijk Haaswijk. "Wij zijn niet tegen woningbouw op zich, maar we vinden de plaats ongelukkig ge kozen in Oegstgeest en op dc tweede plaats is het veel te groot schalig", aldus mevrouw Van Gelderen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59.60 Jaarabonnement fl 55,50 Jaarabonnement per postf226,90 Losse Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2