LEIDSCH DAGBLAD Vanochtend nog geen pans Mark wordt voor Nederland twee proeent duurder en lengen Politie grijpt in bij bezetting van hogeschool Ontsnapte aap bijt bazin in Alphen Gunstig voor export naar Duitsland Stunt van Noordwijk: Haarlem verslagen vandaag MAANDAG 16 OKTOBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35681 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VATICAANSTAD (AFPIGPD) - Er is vanochtend weer zwarte rook uit de Sixtijnse kapel gekomen. Dit betekent dat er na zes stem mingen nog steeds geen paus is gekozen Ook gisteravond en gistermorgen rookte de schoorsteen van de ka pel zwart. Gistermorgen heerste er onder vele tienduizenden belangstellenden op het St. Pietersplein korte tijd verwarring over de kleur van de rook. De menigte meende name lijk witte rook ie zien en barstte al eenstemmig los in applaus, maar toen meldde radio-V'aticaan dat de rook zwart was. "Alleen de eerste minuut is van be lang", zo verduidelijkte de Vati caanse radio, "want dan wordt chemische stof verbrand die on dubbelzinnig zwarte of witte rook moet opleveren"Omdat daarna de stembriefjes van de kardina len worden verbrand, kan ver warring ontstaan over de kleur van de rook. Het negatieve resultaat van de eer ste zes stemmingen komt niet on verwacht: er heerste grote onze kerheid, toen de 111 kardinalen zich zaterdag in conclaaf terug- Zelfs voor de verkiezing van paus Montini, die een voor de hand lig gende kandidaat was, waren drie dagen nodig, dat van paus Johannes duurde vier dagen en dat van Pius XI maar liefst ne gen. Behalve paus Luciani werd alleen Pius XII in één dag geko- Knut Folkerts wil geen kort geding MAASTRICHT/AMSTERDAM (ANP) - Het RAF-lid Knut Fol kerts heeft zich "solidair" ver klaard met de vrijdag aan West- Duitsland uitgeleverde RAF-le- den Wackernagel en Schneider door af te zien van een kort ge ding dat zijn uitlevering zou kun nen voorkomen. Folkerts loopt grote kans ook uit gewezen te worden, omdat hij evenals de beide anderen in hon gerstaking is gegaan. De advoca ten van de RAF-leden hebben inmiddels verklaard dat een af spraak over hongerstakingen nooit is gemaakt, zoals staatsse cretaris Haars eerder had ver klaard. Zie verder pagina 5. Van één onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN - Een Javaanse aap heeft het afgelopen weekeinde in Al phen aan den Rijn voor nogal wat consternatie gezorgd. Het beest, dat als huisdier werd gehouden, zag kans uit zijn kooi te ontsnappen, waarna hij zijn 51-jarige bazin, me vrouw De Jong aan de Em- malaan, aanvloog. De aap beet zowel de pezen als de slagaders van de beide polsen van de vrouw door. De hevig bloedende Alphense werd eerst naar het plaatselijk zie kenhuis, vervolgens naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd voor medi sche hulp. Aanvankelijk zijn nog pogingen in het werk gesteld om de on geveer een halve meter grote aap te slijten aan het dieren park Avifauna. Daar wilde men het vier jaar oude beest echter niet hebben. De nog steeds agressieve aap is daar na dronken gevoerd met je never. Pas toen kon de Al phense dierenarts Mul hem een spuitje geven om hem af te maken. Buien Wisselend bewolkt met enkele buien, mogelijk met onweer. Krachtige, aan de kust af en toe stormachtige wind uit west tot noordwest. Minimumtemperaturen rond 9 graden, middagtemperaturen omstreeks 12 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 17 oktober Zon op: 7.07 uur; onder: 17.43 uur. Maan op: 18.39 uur; onder: 8.14 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.34 en 15.53 uur, laagwater om 11.52 uur. OTTAWA'KANSAS (VS.) - Dwars door de Verenigde Staten reizen en dan zonder geld komen. Dat overkwam dit Nederlandse echtpaar zonder dat zij er schuld aan hadden. Een Newyorkse bank maakte een foutieve overschrijving .waardoor een cheque niet arriveerde op het adres waar hij werd verwacht. Het echtpaar. Nico Boersma en Lenie Verkerk, was juist in de Amerikaanse staat Kansas aangekomenHier hebben zij de hulp van de overheid inge roepen. Inmiddels moeten zij afwachten of hun geld nog terecht komt. TILBURG (ANP) - Recher cheurs van de gemeente politie Tilburg hebben vanmorgen omstreeks tien uur een einde ge maakt aan de bezetting Koningin van de hoofdgebouwen van de Katholieke Hoge school Tilburg. Het college van bestuur van de ho geschool had deze assistentie in geroepen om de drie uur oude be zetting te breken. De rechercheurs verschaften zich toegang tot de hermetisch afge sloten gebouwen door het inslaan van enkele ruiten. De naar schat ting honderd bezetters gaven zich daarna gauw gewonnen. Zij waren tot de bezetting overge gaan omdat het stichtingsbe stuur van de hogeschool tot drie' maal toe geweigerd heeft de hoogleraar voor het vak politieke economie en maatschappelijke orde te benoemen. Juliana morgen Leidsch Dagblad Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. naar congres N oord wij kerhout NOORDWIJKERHOUT - Konin gin Juliana komt morgenochtend naar Noordwijkerhout, om daar aanwezig te zijn in het congres centrum Leeuwenhorst, als het congres van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn begint. Ook minister Gardeniers (cultuur, recreatie en maat schappelijk werk), en de staats secretarissen Kraayeveld (CRM), Veder-Smit (volksgezondheid en milieuhygiëne) en Wallis de Vries (CRM) zullen aanwezig zijn. De vorstin wordt tussen kwart voor tien en tien uur verwacht. HAAST De haast, waarmee staatssecretaris Haars de RAF-leden Wackerna gel en Schneider heeft uitgeleverd aan de Bondsrepubliek, is nogal verrassend en in een paar opzich ten onbevredigend. De "afspraak" tussen mevrouw Haars en het drietal terroristen in Nederlandse gevangenissen is toch eigenlijk een vreemde con structie binnen onze rechtsver houdingen. De drie zouden de uit spraak van hun beroep op de Raad van State over hun op han den zijnde uitlevering mogen af wachten indien zij - als "tegen prestatie"-niet in hongerstaking zouden gaan. Strikt genomen kan men dan zeg gen: de heren hebben niet aan hun verplichtingen voldaan dus is mevrouw Haars niet meer aan haar verplichtingen gebonden. In die geest heeft zich ook de kamer commissie van Justitie uitgela ten. Maar is het wel gewenst om, zoals mevrouw Haars heeft ge daan, dergelijke merkwaardige afspraken aan te gaan met delin quenten? We dachten van niet. Er moet als uitgangspunt een soort "con tractvrijheid" bestaan en die be staat er vanzelfsprekend niet aan de kant van de gedetineerden Wie terecht de misdaden van het drietal veroordeelt moet tegelij kertijd de regels aan de democra tische rechtsstaat te stellen, niet verontachtzamen. Daartoe beho ren ook rechten voor de gedeti neerde. Hoe lastig hongerstaking voor Jus titie ook moge zijn, het kan door de gedetineerde in bepaalde om standigheden een laatste verweer zijn. Dat lichamelijke verweer onderdeel van een afspraak ma ken is zacht gezegd omstreden. En haastige spoed is zelden goed. Nu ook Folkerts zijn bord wenst te la ten staan, is het nuttig dat te overwegen. LUXEMBURG/DEN HAAG (ANP/Reuter) - De Duitse mark is ten opzich te van de Nederlandse gulden twee procent duurder geworden. Dit be tekent dat Nederlandse produkten voor Duitsland goedkoper worden en dat Duitse voor ons land duurder. Tot de revaluatie is door de minis ters van financiën en presidenten van de centrale banken gisteren besloten in een in het diepste ge heim gehouden vergadering in het kasteel Senningen bij Luxemburg. Het goedkoper worden van Ne derlandse produkten in Duits land kan export bevorderend werken. Tegelijk betekent het dat de invoer vanuit Duitsland zal worden verminderd wat de infla tie weer in de hand kan werken. West-Duitsland is de belangrijk ste handelspartner van Neder land. De Duitse munteenheid is aange past binnen de zogenaamde "Eu ropese slang". Binnen die slang kunnen de verschillende mun teenheden ten opzichte van el kaar schommelen. De slang bindt daar echter een maximum aan. Een ander resultaat van de bespre kingen in Luxemburg is dat de Noorse en de Deense kroon twee procent minder waard zijn ge worden ten opzichte van de gul den. Dat betekent dus dat Ne derlandse produkten in deze lan den duurder worden en produk ten uit Noorwegen en Denemar ken in ons land goedkoper. De handel met deze landen is echter beperkt. De Westduitse minister van finan cien Hans Matthöffer verklaarde dat een opwaardering van de mark onvermijdelijk was gewor den om de rust op de deviezen markt te herstellen. Hij meende dat de revaluatie grote gevolgen zal hebben voor de export van de Bondsrepubliek. Afgelopen vrijdag ontkende het Westduitse ministerie van finan ciën nog in alle toonaarden een revaluatie. "Wat ons betreft wordt het een rustig weekeinde op valuta gebied", zei een woord voerder van het ministerie. De Nederlandsche Bank zei van morgen te verwachten dat de re valuatie van de mark zal leiden tot een herstel van de rust op de valutamarkt. Op de valutamarkt in Amsterdam werden andere valuta-aanpassingen niet uitge sloten. De revaluatie was volgens de handelaren in Amsterdam be doeld om de druk op de Neder landse gulden weg te nemen. De Oostenrijkse regering heeft be sloten de officiële koers van de shilling met eën procent te verla gen ten opzichte van de mark. zo heeft minister van financiën Hannes Androsch vanmorgen meegedeeld. Het besluit bete kent dat de Oostenrijkse munt ook in vergelijk met de Belgische frank en de gulden ëén procent minder waard wordt en vergele ken met de Noorse en de Deense kroon drie procent. De grootste stunt in de tweede ronde van de strijd om de KNVB-beker werd in het afgelopen weekeinde ge leverd door zaterdagama teur Noordwijk. De eer steklasser presteerde het za terdag de eredivisieclub Haarlem uit te schakelen. De tot op het bot gemotiveerde amateurs zagen weliswaar tweemaal een voorsprong verdwijnen (het werd 2-2 na de normale speeltijd en de verlenging), maar haalden dankzij het beter benutten van de strafschoppen, toch de achtste finales. Daarin ontmoet Noordwijk, dat honingzoete wraak nam op Hughes ("We zouden nu zijn gezicht weieens willen zien") - de eredivisieclub Vo- lendam. Die ploeg schakelde Feyenoord uit. De Rotterdammers gingen op onthutsende wijze de boot in door een actie van een eigen supporter, die een tweede bal het veld opschoot, juist op het moment dat Van Deinsen voor de Kuipclub 2-1 scoorde. De treffer werd afgekeurd en Volendam sloeg alsnog toe. Door de mist werden overigens een aantal zaterdagwed strijden afgelast of gestaakt. De basketballers van P/Leiden zijn hun ongeslagen positie kwijt. Bij Den Bosch werd de eerste nederlaag geleden (86-77) in een wedstrijd waarin de aankoop Dave Ky le ernstig teleurstelde. PAGINA'S 13-20 Kort geding zou uitlevering Folkerts nog kunnen ver hinderen PAGINA 5 Strauss' partij nog grootste in Beieren PAGINA 7 Japanse premier over eco nomische crisis "zeer ern stig" Noordwijk-feestje in het be nevelde Haarlem-stadion Doelman Dick Dortmundt wordt op de schouders van het veld gedragen, nadat hij twee strafschoppen heeft gestopt en Noordwijk daarmee naar de volgende ronde heeft geloodst. Parana-pine schroten 6 cm breed 84 ct per mtr. tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum zijldljk 2 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfibriek zaterdags tot 5 uur gecpend 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS LJ Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v heden a abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 v de krant gratis Naam Adres Woonplaats Gironr

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1