Dave Kvle bezorgt Leiden geen winst tegen Bosschenaren Schaaktoernooi jeugd slaagt gedeeltelijk TOPklo steekder pt Pernix in by met 10-7 ëLi3s DIOK/Hilversum bij toernooi DSRC in finale ten onder Joegoslavië grijpt wereldtitel MAANDAG 16 OKTOBER 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT kan goud waard zijn. Met in het vooruitzicht de wedstrijd tegen Dalto a.s. zaterdag, die (gezien het resultaat van de eerste wedstrijd) gewonnen kan worden en de thuiswed strijd tegen ZKV de week daarop, moet De Danaïden in staat geacht worden nog vier punten aan zijn schamele totaal van twee toe te voegen. Fides Pacta verloor teleur stellend in Enschede, mede door een te opvallende "thuisfluiter". TOP won de interessante streekderby te gen Pernix. De Danaïden-Pams 10-10 (5-4). Uit de zeer belangrijke wedstrijd tegen Pams wist De Danaïden net niet de volle winst te behalen. Het gelijke spel gaf echter precies de krachtverhoudingen weer. De Leidse ploeg heeft de woorden, die Gerard Bos afgelopen week heeft gesproken ken nelijk goed verstaan, want de eens zo praatgrage ploeg was vanaf het begin tot aan het eind alleen nog maar erg strijdbaar. Zienderogen kwam De Danaïden weer op het niveau waar iedereen de ploeg graag ziet. Strijdend voor iedere centimeter, dat was de instelling van de Leidenaars, een instelling die in deze competitie nog niet gesignaleerd. Pams en De Danaïden wogen goed tegen elkaar op en na 15 minuten spelen stond de score al op 2-2 door doelpunten van Eric Filemon en Cees Christiaanse. Even leek De Danaïden te wankelen toen Pams via fraaie doelpunten op 2-4 kwam, maar Hans v.d. Leek, met veel geloof in eigen kunnen, bewees dat zo'n instelling tot veel kan leiden 4-4, terwijl hij De Danaïden zelfs bijna op winst zette in de allerlaatste periode. De Danaïden zette na rust de strijd voort met een voorsprong van 5-4, maar zag Pams wel voorbij komen. De met een ernstige knieblessure uitgevallen Pieter Koornneef werd vervangen door Simon Boot en daarmee kreeg de Leidse club er een heleboel lucht bij. Met twee ploegen die om en om scoorden naderde de wed strijd een spannend slot. Bij 8-9 leek Pams op winst te staan, maar Hennie Devilee stelde Elly van Spelden in de gelegenheid te sco- TOP in de aanval tegen Pernix. Het de dichte mist, vaak nauwelijks waarneembaar of er werd gescoord De 9-9. sterk spelende Hans v.d. Leek zette De Danaïden op 10-9, maar Pams deed de wedstrijd eindigen in de stand waar ieder een recht op had 10-10. Doelpun ten: Eric Filemon (2x), Cees Christiaanse (3x), Elly van Spel den (2x) en Hans v.d. Leek (3x). TOP-Pernix 10-7 (4-4). In een goede en fair gespeelde wedstrijd heeft het Sassenheimse TOP zich uit eindelijk toch de betere ploeg ge toond. Pernix heeft, zo kan ge concludeerd worden, verzuimd bij 4-7 de wedstrijd af te maken. TOP profiteerde hiervan en zag kans door het falen van Pernix de zege binnen te halen. In de eerste helft ging de score gelijk op, met een iets sterker TOP dat steeds de leiding nam. In de tweede helft zag Pernix kans om de ruststand binnen acht mi nuten bijna beslissend om te zet ten in een voorsprong 4-7. TOP liet zich echter niet van de wijs brengen en drukte langzaam maar zeker de sterkte in doelpun ten uit en bepaalde tenslotte de uitslag op 10-7. TOP doelpunten: Wilma Kühn (2x), Peter Cigaar (2x), Jan Willem Simmeling (3x). Ineke en Jacqueline Westerbeek en Hans Oudshoorn. Voor Pernix scoorden: Carla v.d. Vegte, Lies- beth Brokaar, Kees Hortensius, Kees Brokaar en Kees v.d. Kraan (3x). DOS-Fides Pacta 11-8 (4-5). Zelden zal een nederlaag Fides Pacta zo'n wrange nasmaak hebben opgeleverd als deze. Meestal wordt een verdiende nederlaag erkend en duidt men de tegen stander als sterker aan. In En schede was dat niet het geval. Een beter Fides Pacta verloor de ze wedstrijd, niet omdat het niet opgewassen was tegen de tegen stander, maar omdat de scheids rechter in de slotfase drie straf- worpen op rij aan DOS gaf voor overtredingen, die nu nóg niet gesignaleerd zijn. Toch had dit niet beslissend hoe ven te zijn. In de eerste helft heeft Fides Pacta verzuimd om de twee maal verworven voorsprong van 1-3 en 3-5 verder uit te bouwen. Nu kwam DOS steeds weer op gelijke hoogte. Direct na rust moest Fides Pacta eerst de snel opgelopen achterstand wegwer ken, maar slaagde daar door beter veldspel toch goed in 8-8. Alle mogelijkheden op een verdiende overwinning waren toen aanwe zig, maar de strafworpen voor DOS beslisten anders 11-8. Doel punten: Nico Pikaar (2x), Daan Carree (3x), Dik Onderwater (2x) en Yvonne Neuteboom. Merwic-De Algemene 5-10 (5-2). De twee vrije weekenden die aan de ze wedstrijd vooraf gingen, heb ben de Algemene danig parten gespeeld. Een rommelig Alge mene dat meer tegen zichzelf korfbalde dan tegen Merwic, zag geen kans om tot aanvaardbare prestaties te komen. Merwic pro fiteerde daar voor rust goed van. Ruud van Vliet zette zijn ploeg zoals gebruikelijk wel op 0-1, maar Merwic kwam voor rust nog op 5-2. In de tweede helft liep het veel be ter bij de Leidse ploeg. Binnen tien minuten hadden Trudy v. Vliet en Hennie Rusman (2xj De Algemene naast Merwic gezet, waarna de Dortenaren volledig weg werden gespeeld. De Alge mene zegevierde in de slotfase nogal gemakkelijk: 5-10. Doel punten: Ruud van Vliet (2x), Trudy van Vliet, Sannie Rusman (2x), Ruud Swaak, Martin Filippo en Hennie Rusman (3x). Ten Donck-Crescendo 8-8 (5-4). Met nog negen minuten te spelen leidde Crescendo nog met 6-8, maar de Morsbewoners zagen geen kans om deze voorsprong tot het einde toe te behouden. Mede door een scheidsrechterlij ke dwaling (een verdedigster van Crescendo bevond zich nog bui ten de lijnen toen er al werd geflo ten voor een lijnbal in de aanval van Ten Donck) kwam Ten Donck nog op gelijke hoogte 8-8. Leidse doelpunten: Piet l'Amie (2x), Liesbeth Kok, Louis Kok (2x), Gabriel Kok, Wilfred Corne- lisse en Ria Baak. Nieuwerkerk-Warmond 11-4 (6-1). De zesde nederlaag op rij voor Warmond. Het nog puntloze Warmond is te schotloos. Hoewel het veldspel van de Warmonders niet minder is, blijkt de overgang van afdeling naar District toen een hele zware opgaaf te zijn. In verdedigend opzicht komt War mond ook nog wat te kort. Men laat de tegenstander op afstand nog te gemakkelijk schieten, terwijl de ploeg zelf van die af stand weinig gelegenheid krijgt om aan te leggen. Doelpunten; Ron van Dongen, Renee de Louw, Johan van Amersfoort en Gerrit v. Reijen. KNS-KVR 6-8 (1-4). Bijna was KNS tegen koploper KVR nog tot een puntenverdeling gekomen, maar de strafworp die KVR bij 5-6 be nutte deed de zeer jonge ploeg van KNS uiteindelijk de das om. Ondanks de bij rust opgelopen achterstand 1-4 kwam KNS nog op 5-6. KVR liep na de beslissen de strafworp nog weg tot 5-8. KNS doelpunten: Renee Kooien (2x). Peter Zitman, Sandra Steenbergen. Andre Verhoogt en Trudy Blansjvaar. GERT GRESSIE NOORD WIJK ROELOFARENDSVEEN - De twee in het kader van het jubileum van de Leidse schaakbond geor ganiseerde jeugdtoernooien hebben in slechts één van de twee plaatsen het gewenste succes opgeleverd. In Noordwijk mocht men weer eens aan den lijve ondervinden dat de jeugdleiders van de verschillende verenigingen niet veel activiteiten ontplooien, want slechts uit drie plaatsen kwamen de jeugdschakertjes opdraven. Noordwijk, Katwijk en Voorhout zorgden in de Kuip voor het magere deelnemerstotaal van 15. Besloten werd om de spelers in twee groepen onder te brengen om daarna tot herindeling in twee finalekampen over te gaan. Als winnaars van de voorrondepoules kwamen de Katwijksejeugdspelers Edwin v. Amerom en Dick Klok uit de bus. Zij scoorden resp. 6V2 uit 7 en 6 uit 6. In de hoogste finalegroep toonde Edwin v. Amerom zich 5 uit 6 de sterkste. De tweede plaats werd met 4 uit 6 door een drietal gedeeld, maar na barrage eindigde Dick Klok als tweede vóór Hanneka Aandewiel en Victor Hoek. Groep 2 was een achtkamp waarin Jan v. Velzen uit Voorhout zegevierde met 6 uit 7. Tweede werd Marco v. Konijnenburg (Noord wijk) met 5, terwijl Ronald v. Rijn met 4'/2als 3e eindigde. Een heel wat sfeervoller geheel gaf de Roelofarendsveense Alkenburcht te zien. Daar hadden zich 52 jeugdschakers tot 20 jaar verzameld om het 50-jarig bestaan van de LSB onder elkaar te vieren. Was het in Noordwijk vluggeren geblazen, hier werd er met het Rapidtem- po gespeeld, wat neerkomt op een half uur bedenktijd per speler per partij. Eén partij duurde dus heel wat langer, waardoor de deelnemers in principe in zeskampen werden ingedeeld. De minder bedrevenen ge bruikten echter dusdanig weinig tijd dat zij met groot enthousiasme een acht- of tienkamp konden afwerken, of zelfs dubbelrondig mochten spelen. De A-poule was met de sterkste jeugdschakers uit de omgeving gevuld. Winnaar werd Andius Tevgeler uit Leiderdorp. Weliswaar eindigde Erik Oosterom (eveneens uit Leiderdorp) na een onderlinge remise met 4'/2 uit 5 op gelijke hoogte, maar in de vluggerbarrage zegevierde Teygeler met 2-0. Roelofarendsvener Andre v.d. Aart werd met 3 punten derde, Bartol Geleynse en Matthijs Lambooy deelden met IV2 punt de vierde plaats, terwijl Ron de Jong (Roelof.) puntloos bleef. In groep 2 werd Ray Ramsaran uit Roelofarendsveen eerste met 5 uit 5, vóór Walter v.d. Meer en Hank Glasbeek met 3. De verdere winnaars: Groep 3 - Daniël Freudenthal (Alphen) 10 uit 10!: groep 4 - Kees v. Velzen 5; groep 5 - Edwin Stegers 7 uit 8; groep 6 - Andy Jansen 9 uit 9; groep 7 - Christol Akerboom 7 uit 8; groep 8 - Albert ter Meulen 7 'feuit 10. DELFT - De Delftse Studenten Rugby Club vierde afgelopen weekeinde het 60-jarig bestaan met een groot internationaal toernooi. Aan dit evenement na men maar liefst 17 teams deel uit Polen, Frankrijk, Duitsland, Tsjechoslowakije en enige ere klasse- en studentenploegen uit het eigen land. Eigenlijk is de club van de Studen ten uit Delft een elitaire groep spelers; een uitzondering was voor deze tijd. Maar deze rugby- vereniging kan dit al 60 jaren vol houden omdat het aanbod van spelers binnen het Delftse Corps zeer groot is. Ondanks, of misschien dankzij dit gesloten karakter heeft DSRC een enorme bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de rug- bysport in Nederland. Een sport, die momenteel duideliik in de lift zit en inmiddels veel burgerver enigingen kent. Het waren deze Nederlandse teams die hun suprematie op dit jubi- leumtoernooi demonstreerden, zowel in de voorronden van af gelopen zaterdag als in de win naarsronden van gisteren. Een Hilversum/DIOK combinatie walste over ploegen als Akade- mia Wychowania (Polen), Brno (Tsjechoslowakije) en enige an dere vaderlandse teams heem om tenslotte in de finale met 4-0 ten onder te gaan tegen toernooiwin- naar Den Haag. Op de derde en vierde plaats eindigden de teams uit Polen en Tsjechoslowakije. Het nog immer zeer actieve DSRC kan met grote voldoening terug zien op een uitermate geslaagd rugby festijn, een studentikoze grijsaard waardig. DEN BOSCH - Landskampioen Parker Leiden is zijn on geslagen leidersplaats in de eredivisie kwijtgeraakt. De Leidenaars verloren zaterdagavond van EBBC Den Bosch (86-77), dat nu samen met Donar de eerste plaats deelt. Leiden is derde gevolgd door Rotterdam-Zuid. De ploeg van coach Henny Blom raakte zijn toppositie kwijt door een tekort in de rebound en te weinig inventiviteit tegen de door Bosschenaren gehanteerde zóne-verdedi- ging. Alleen Arthur Collins wist zich lange tijd te ontruk ken aan de EBBC-verdediging terwijl Sid Bruinsma op onopvallende wijze toch zijn punten (24) bijelkaar wist te graaien. De grote tegenvaller was Dave Ky le. Het is nog te vroeg om al een definitief oordeel te vellen over de kwaliteiten van de nieuwe Leidse Amerikaan, maar een feit is dat het slechte spel van de "vierkante" center van de titel houder mede oorzaak was van de verdiende nederlaag bij Den Bosch. Voor Dave Kyle pleitte natuurlijk dat hij nog maar nau welijks kans gehad heeft om zich aan zijn nieuwe ploeggenoten aan te passen, tenslotte is hij pas éen week in Nederland. Niemand kan zomaar in een 'inge speelde ploeg invallen zonder aanpassingsmoeilijkheden. Lei den speelde tegen EBBC de aan val vaak over vier man, Kyle bui tensluitend. Kyle is uit conditie, het gevolg van een seizoen coa chen in plaats van spelen en een slepende achillesblessure. Des ondanks had Kyle zaterdag toch wel beter kunnen acteren dan hij in werkelijkheid deed. Kyle mik te slechts éénmaal raak uit tien schotpogingen, beslist te weinig. Een van de argumenten om Barto- lome te ontslaan was dat deze Amerikaan in de laatste wed strijden steeds betere rebounders voor zich had. Kyle plukte zater dag slechts 4 terugkaatsers van het bord, even veel als Plaat en Kip en minder dan Collins (9), Bruinsma (6) en Woudstra )7). Onvoldoende voor de spelpositie van Dave Kyle, die zich te traag mengde in de slopende gevech ten met James Lister, Al Faber en John van Vliet. Kyle verloor bo- vèndien zowel van Lister als van Faber de sprongbal. Het was dan ook duidelijk, en lo-, gisch gezien de tijd die Kyle no dig zal hebben om in vorm te ko men, dat Leiden zonder hem be ter speelde. Dat kon echter niet omdat H^rry Kip al snel een aan tal fouten achter zijn naam ver zamelde, terwijl hij onder de bas ket. behalve van de sterk verde digende Collins maar weinig hulp kreeg. Niettemin slaagde Leiden er in de eerste helft goed in de aanvalsdrift van het op re vanche beluste EBBC in te dam men. Plaat werkte zich meestal los uit de constante bewaking door Jan Dekker, maar dat kostte wel veel energie. Plaat (8 pnt) kwam die energie daarna tekort voor het afvuren van zijn befaamde schoten, waardoor Leiden een belangrijke schutter kwijtraakte op een plaats waar Den Bosch een uit blinkende Jan Dekker had staan. Dekker had afwisselend assisten tie van Kirkland (10), Cramer (12 pnt, goed op schot voor rust) en Theo Kropman (sterk na de her vatting). Dekker kreeg daardoor ruimte voor zijn schoten: 9 uit 12 (22 pnt). En Hagens dan? Leiden was inder daad in het bezit van een speler die samen mét Plaat eenzelfde koppel zou kunnen vormen als Dekker Cramer (snelle man - schutter), maar opnieuw ge bruikte Blom de international nauwelijks. Hagens speelde slechts 10 minuten, waarvan een deel in de laatste part toen Leiden al een achterstand van 20 punten had opgelopen. Het spelplezier van Hagens. moet dan ook tot be neden het vriespunt zijn gedaald. Toch kan juist hij Leiden in de break aanvoeren, vooropgesteld dat er een goede rebound is. Kyle moet opschieten, want Collins pakt de rebounds voor zichzelf. Daarin lag een andere oorzaak voor de Leidse nederlaag, want anders dan vorig jaar was EBBC nu wel De hoogopspringende Mitchell Plaat (7) bc gevecht tussen teamgenoot Harry Kip Lister. Den Bosch klopte Leiden ook i bereid om als team te spelen. Leiden daarentegen steunde te veel op de inbreng van Collins 25 pnt, die kan echter ook niet de volle 40 minuten op topniveau spelen. EBBC probeerde enkele malen weg te lopen van Leiden, ronder succes (37-30, 42-36), want Col lins, Plaat en soms Bruinsma en Woudstra (9 pnt) zorgden voor aansluiting. Pas na rust (44-40) kwam de doorbraak van Den Bosch. Woudstra zette Leiden voor het laatst op een minieme voorsprong (de tweede van de wedstrijd), toen EBBC door een tempoverhoging van 54-55 door stootte naar 85-65. Leiden was versiagen, het slotoffensief van Hagens ten spijt: 86-77. it Zich met het rebound- n de Bossche Amerikaan James bound. Luba toch nog langs Dunckers LEIDEN - De spanning of de wed strijd wel zou eindigen voordat de laatste trein naar de Randstad uit Groningen vertrok speelde het damesteam van Leiden dus danig parten dat een nederlaag het gevolg was. Olympia, dat ver geefs had geprobeerd het duel meer dan een halfuur te vervroe gen, bleef baas in eigen huis: 67-59 (33-23). Trotters bleef zaterdagavond onge slagen lijstaanvoerder in de rayon eerste klasse door een 106-54 (51-31) zege op het Haagse Argus. Leen van Paridon (22 pnt) werd topscorer. Luba blijft het eveneens goed doen. Na een spannende strijd werd Dunckers in de slotfase met ruim verschil geklopt: 82-73 (39-38). Cees van Diest was het meest produktief: 24 pnt, Ton Kallenberg kwam tot 17. MSV Noordwijk gaat samen met streekgenoot BVO Alphen aan kop in de Tweede klasse. Zater dag won MSV voor eigen publiek van Gymnova: 76-73. Leiderdorp versloeg in dezelfde afdeling Crackerjacks met 72-53. Bij de regionale jeugd won Leiderdorp het duel tegen Cangeroes gister avond met 92-47. Luba versloeg Leiden: 113-59 (bekerwedstrijd). TENNIS - Tom Okker heeft in het internationale tennistoernooi van Tel Aviv in de finale de Oos tenrijker Kurt Feigel verslagen. Setstanden waren 6-7, 6-4 en 6-2. In het dubbelspel nam Feigel re vanche. Samen met zijn landge noot Eric Friedler versloeg hij het duo Okker-Mike Fishback (VS). Setstanden waren hier 6-3, 6-7 en 6-3. Dressuurproeven LEIDEN - In de manege Santhorst in Wassenaar organiseerde de Leidse Rij- en Jachtclub gisteren de tweede serie dressuurwed- strijden van dit seizoen. Dc jury leden waren dit keer de heren Baerdt van Sminia en Schram. De uitslagen zijn: Rijproef B 2: 1. Christine Verhoog met Nakal, 138 pnt.; Rijproef B 4: 1. Christine Verhoog met Nakal, 137 pnt; Dressurproef L 2; 1. Ma- rinda Waasdorp met Nico Amor, 126 pnt; Dressuurproef L 4: 1. Jacqueline Stolze met Isardo. 133 pnt; Dressuurproef M 1: 1. Hans Burik met Nitro, 127 pnt; Dres suurproef M 3; 1. Anneke Burg- meyer met Ilja, 126 pnt; Dres suurproef Z 1: 1. Ineke de Groot met Brandy, 122 pnt. HANS JACOBS MANILLA - Joegoslavië is zater dagavond in Manilla voor de tweede keer in de geschiedenis wereldkampioen basketbal ge worden. Dankzij een score van Dragen Dalipagic werd de Sow- jet-Unie in de laatste seconden van de enerverende verlenging verslagen: 82-81. Dalipagic was enkele uren voor de finale van het wereldkampioenschap op de Fi lippijnen verzamelde internatio nale sportpers uitgeroepen tot meest waardevolle speler van het toernooi. Die uitverkiezing deed hij de slotminuut alle eer aan. De Sowjet-Unie, vorig jaar door Joegoslavié van de Europese titel afgehouden en eerder in Manilla al door de Zuidslaven verslagen, had met nog een halve minuut te spelen een voorsprong van 78-81. Eerste gelukte het Kicanovic de stand op 80-81 te brengen en eni ge seconden voor het eindsignaal vonniste Dalipagic de Russen: 82-81. Toen het nieuws in Belgrado door drong stroomden vele duizenden mensen de straten op. President Tito stuurde de ploeg een tele gram met de woorden "Gefelici teerd met deze zege. Deze is van historische waarde". Joegoslavië werd eerder kampioen in 1970, in Belgrado. Brazilië veroverde de derde plaat. De Brazilianen versloegen in de wedstrijd om het brons Italië met één punt verschil. Bij de rust van deze door 25.000 toeschouwers bijgewoonde wedstrijd in Que zon City leidden de Zuidameri kanen met 50—45. Vijf seconden voor het eindsignaal stonden de Italianen nog met 84-85 voor. Een treffer van Souza in de laatste se conde bracht de winst echter bij Brazilië: 86-85. De Verenigde Staten werden vijfde door een 96-94 overwinning op Canada, na een 47-50 ruststand.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19