Zian profiteert van terugval Zijl/LGB: 5^3 is nog niet veilig Hockeyers Leiden kunnen zich niet uit gevarenzone van de hoofdklasse werken Avanti: concentreren op hoge positie BENAUWDE OVERWINNING VANLZ'86 Opnieuw nederlaag van Gemini/K-dames MAANDAG 16 OKTOBER 1978 Ruime zege van LKV Spartaan SCHEVENINGEN - LKV De Spar- taan heeft zaterdag in Scheve- ningen een goede competitiestart gemaakt. Debutant Schevertin- gen werd in eigen huis, met ruim verschil verslagen. Het werd uit- eindelijk 661 kg om 808 kg. Scheveningen, de nieuwkomer in de gewichthefcompetitie, trad met twee oudgedienden aan, Za- bala en Theurzeit. Maat ook zij ?™y*en niet verhinderen, dat LKV De Spartaan al bij het trek- ken een zeer ruime voorsprong nam. Bij LKV maakte Theo Sanders zijn zoveelste come-back. Hij is het nog steeds niet verleerd getuige de 97v, kilo bij het trekken en de 132V, kilo bij het stoten. LKV, dat zich niet forceerde, kwam uitein delijk op een verdienstelijke 808 kilogram uit. De prestaties van de overige Leidenaars waren: Arie Swagers 85-120; Bart Zwart 87 Vz- 117'/»; j0hn ten Brinke 10272 - 130 -n Herman Filippo 110 - 140. Liesbeth van Winsen in duel met Gudy Griethuizen LEIDEN - Theo Louwers was de Avanti-man die het afgelo pen weekeinde de aandacht voor zich opeiste, want ook tegen het Groningse Midstars zorgde hij (linkshandig en ef fectvol spelend) op 5-4 voor de beslissende winst tegen Ton Pitstra, die hiermee op nul bleef. Bepaald niet op nul bleef Anne Vlieg die voor het gehele Avanti-trio te sterk was al liet Ronald Rijsdorp een 19-11 voorsprong glip pen. Tegen Jan Vlieg en Pit stra bleef Rijsdorp aan de goede kant van de score, een optreden dat Bettine Vriese- koop copiëerde. Het dubbel leverde Avanti de volle winst öp waarmee de debutant op zes punten kwam, zodat men zich verder kan concentreren op een hoge positie. Veilig zijn Docos en Scylla een klasse lager bepaald niet. Scylla liep in Alkmaar tegen het Hooge Huis snel tegen een 6-0 achterstand aan waarna Frits Kantebeen weer een prima vorm etaleerde met winst op Bert Schoofs en Tre vor Kenyon. Rob v.d. Zeeuw en Rob Regeer kwamen niet aan tegenpunten toe, eind stand 8-2. Het 4-6 verlies dat Docos thuis tegen Evro leed was pijnlijker. Twee factoren waren doorslaggevend: de onaantastbaarheid van Evro- man Ron v.d. Aa en de slechte dag die Ed Fallaux kennelijk had. Want terwijl Ed v.d. Berg en Paul Bakker zowel Koetsveld als Schonemeyer de baas ble ven, bleef Fallaux met lege handen. Scylla 2 wordt kampioen nu ook St. H. TSB met 8-2 aan de kant gezet is. In een kwalita tief goed duel maakten v. Veen en v.d. Zeeuw een mis stap, waarvoor Wibo van Gennip niet voelde. Het duel Scylla 3-Muzi beleefde een onplezierig einde. Bij 4-4 in casseerde eerst Hans de Roo- de een waarschuwing waarna bij 5-4 Karei van Schie het zelfde overkwam. De arbiter «taakte hierop tot verbazing van zowel de Scyl la- als de Mizu-aanhang het treffen. Overigens scoorden DEN HAAG/LEIDEN - De Zijl/LGB is er zaterdagavond niet in geslaagd om aartsrivaal Zian/Vitesse te verslaan. In het zwembad de Morgenstond gingen de Leidenaars met 5-3 ten onder. Eerste klasser LZ'86 sloot de eerste wedstrijd af met een benauwde 5-3 overwinning op Polar Bears uit Ede. Katwijk won in Utrecht met 9-4 van UZSC en DKD versloeg PCG met 7-5 De Zijl/LGB is evenals vorig jaar in stand gezet. Pas bij een 3-0 ach- het begin van de wedstrijd tegen terstand in de tweede periode Zian op een onoverbrugbare af- kregen de Leidenaars enigszins LEIDEN - Dit weekend weer volop verrassingen in de volleybalcompeti tie. Zo blijven de Gemini/K-dames Verliezen, terwijl Leython weer won. Bij de heren lijkt Gemini/K slechts in staat af en toe een set te winnen. In Voorschoten speelden de Gemini/K-heren tegen Smash een voor het publiek aardige wedstrijd. Alleen: winst zat er niet in. Daarvoor was het Castricumse Smash te geroutineerd. Steeds als Gemini/K zich had ingesteld op een bepaald speltype van zijn tegenstander, veranderde Smash weer van systeem, waardoor Gemini/ K geen vat kon krijgen pp de aanval. Bovendien had Bert Frank een off-day, waardoor het 1-3 verlies met 11-15,15-8,9-15 en 7-15 te verklaren valt. Gemini/K 2 deed het thuiswegen het Haagse SVC veel beter. De eerste set ging het nóg wat moeizaam, 10-15, maar daarna draaide de machine op volle toeren. SVC kwam er eigenlijk niet meet aan te pas en via 15-10, 15-1 en 15-8 werd het een 3-1 voor Gemini/K 2. In de laatste set werd zelfs een 1-8 achterstand moeiteloos omgebogen naar 15-8. In de eerste divisie blijkt het debuut voor de Gemini/K-dames niet mee te vallen. In Helmond begon Gemini/K tegen Dynamiek, gehandicapt door het ontbreken van de geblesseerde Maria Klein met vervangster Leon- Veel foute serves en een wisselvallig spel brachten onrust. Wissels had Gemini/K nieten dit vooral was de oorzaak van het volgende verlies; 15-9 en 15-8, dus een 3-1 zege voor Dynamiek. De derby NOVO tegen Gemini/K 2 was het aankijken volledig waard. Gemirii/K won de eerste set 7-15, maar NOVO herstelde zich knap en wist door twee maal 15-10, de stand op 2-1 te brengen. Een ongekende weelde voor dit nieuwe team. In de vierde set ging het voor NOVO duidelijk mis. Gemini/K wist met knap aanvalsspel uit te lopen naar 1-14, maar NOVO vocht moedig terug. Men kwam zelfs tot 13-14, maar toen was één foutje voldoende om de balans naar Gemini/K te laten doorslaan: 13-15. Ook in de vijfde set kwam NOVO niet verder dan 12-15, na ook weer opgehaald te hebben van 2-14, naar 12-14. De 2-3 uitslag was hiermee juist. Leython had in Die Raeckse geen inspirerende tegenstander. De Haar lemmers speelden dermate slöom, dat ook Leython hierdoor werd aan gestoken. Zelfs invalster Boukje Wiebes kon hieraan niets veranderen. Leython wist deze wedstrijd met 3-0 te winnen, door op het beslissende momenten door te drukken. In gevaar In de promotieklasse heren lijkt Leython's toppositie voor het eerst sinds jaren, in gevaar te komen. Tegen het eveneens omgeslagen NOVO 2 ging men tenminste behoorlijk de mist in. In de eerste set werd een 1-4 achterstand nog omgezet in 7-4, resultaat: een 15-10 setzege, maar daarna was er slechts één ploeg, die met krachtige aanvallen heerste n.l. NOVO. Kennelijk wilde men de meegekomen grote supporterschare rliet te leurstellen. Mede door zwak coachen verloor Leython zowel verdedig gend als aanvallend de slag daarna met 5-15, 11-15 en nogmaals 5-15; waardoor het terug zakt naar de vierde plaats. LUSV handhaafde zijn toppositie wél, door een afgetekende 3-0 zege op DOS 2. In iets meer dan een half uur wonnen de Leidse studenten via hun gevarieerde aanval met 15-12,15-1 en 15-5, dus met 3-0 van hun opponenten. NOVO 1 kreeg thuis tegen WV volop gelegenheid om in zijn juiste ritme te komen. Door wat omzettingen bleek het nu ineens wel te kunnen scoren, waar door WV met een 3-1 nederlaag naar huis gestuurd kon worden. In de ijskast Bij de dames wist van de Leidse vertegenwoordigers alleen LUSV te winnen. In de Universitaire Sporthal werd Leython 2 duidelijk gemaakt, dat de kampioens-aspiraties maar even in de ijskast gezet moeten wor den. Zelfs de versterking van twee eerste teamspeelsters hielp niet en LUSV won via 15-9,15-12 en 15-11 met 3-0 deze belangrijke strijd. Ley thon 3 hoopte tegen DOS op een puntje, maar daar bleef het bij. In drie kwartier werd DOS met 15-9,15-7 en 15-6 de winnaar. Elke set eigenlijk hetzelfde beeld. Tot 5-5 gelijk opgaand, waarna een tussensprint van DOS te machtig was voor Leython, dat in Ingrid Bijker in de eerste set een sterke aanvalster had. Gcmini/K 3 tenslotte, haalde tegen Ze venklappers alleen de tweede set binnen (15-11). De overige drie gingen met 6-15, 6-15 en 12-15 ruim naar het sterke Zevenklappers, Bij Gemini/ K was de pass deze middag te zwak om tot een sterke aanvalscombinatie te komen. vat op het spel van hun tegen standers. In de eerste periode zorgde de van LZ'86 overgeko men Van Mil voor een 1-0 voor sprong voor Zian. Goede reddin gen van beide keepers zorgden er voor dat deze stand tot in de tweede periode gehandhaafd bleef. Door v. d. Bosch en Mid dendorp liep Zian/Vitesse weg naar 3-0. Korevaar liet vlak voor het einde van deze tweede periode de eer ste Leidse op het scorebord ver schijnen. De derde periode gaf twee gelijkwaardige ploegen te zien die echter niet tot scoren konden komen. In het begin van de vierde periode bracht Kore vaar de spanning geheel terug door 3-2 te maken. De Zijl/LGB had echter teveel van de krachten gevergd-. Zian/Vitesse profiteer de er professioneel van. Reedijk scoorde tijdens een numerieke meerderheid (Spijker zat op de kant) 4-2. Bij een zelfde situatie, ditmaal was Van Belkum uit het water ge stuurd, maakte de goed op dreef zijnde Van Mil 5-2. In de laatste minuut wist Vreeburg via alweer een man meer situatie (Goudena er uit)/de stand nog op 5-3 te brengen. Schijn LZ'86 slaagde er niet in om Polar Bears met een ruime nederlaag naar huis te sturen, want het sterk verjongde team bood zeer goede n boogbal te scoren, r de doelman van Polar Bears is op zijn tegenstand. Alleen in de eerste periode heeft LZ'86 de schijn ge wekt dat het dit jaar promotie-as piraties heeft. Met snel attractief polospel zette LZ de Edenaren toen onder zware druk, wat ech ter alleen met een doelpunt van Elzenga werd beloond (1-0). De tweede periode werd geken merkt door matig polospel van beide kanten met één opleving in de vorm van een snelle break die door Bram v. d. Leden doeltref fend werd afgerond (2-0). Veel balverlies in de LZ-gelederen zorgde ervoor dat de Leidenaars geen beslissende afstand konden nemen van het (in tegenstelling tot andere jaren) conditioneel sterke Polar Bears. Met een listig boogballetje zorgde routinier Soet nog wel voor 3-0, maar LZ kon niet voorkomen dat Polar Bears tot 3-2 wist terug te komen door doelpunten van Butz en Van Cadzand. Spanning In de laatste periode werd het slechte spel grotendeels gecom penseerd door de spannende slotfase. Schutter Fried Elzenga, de enige die nog enige lijn in het spel van LZ wist te brengen, joeg één minuut voortijd de bal achter keeper Busser in het net (4-2), maar Frankenmolen zorgde vlak daarna, na enige arbitrale mis sers, voor 4-3. Toen vlak voor tijd Groot na een zware overtreding tegen Van Duuren uit het water werd gestuurd wist LZ de bal goed in de ploeg te houden en één seconde voor tijd via Rudy Muusse de eindstand op 5-3 te brengen. Tweede klasser Katwijk won ver rassend ruim van UZSC (9-4). De Katwijkse doelpunten in dit duel werden gemaakt door: Hans van Putten (3x), Paul van Putten (2x) Piet Visser (2x), Hans v. Duiven voorde en Dick v. d. Bent. Goed debuut In de derde klasse debuteerde DKD uit Leiderdorp met een 7-5 zege op het Gorkumse PCG. De Leiderdorpse produktie in dit treffen werd verzorgd door: Frank Dreef (2x), Harry van Hove (2x), Bob Wouters, Ad v. d. Plas en Ronald Dreef ieder één maal. Het damesteam van.de Zijl/LGB, dit jaar voor het eerst uitkomend in de hoofdklasse, verloor onder leiding van de nieuwe coach Henk Biesbroek nipt met 3-2 van Nereus uit Zaandam. De Leidse doelpunten in deze wedstrijd werden gemaakt door Erna Maasdijk en Jolanda van der Maarel. voor Scylla Karei v. Schie één keer en Hans de Roode en Jo- han Wessels ieder twee keer. Voor de reserves van Mizu kon Chiel Kuiper tegen Twenty One Up met drie zeges alleen de schade beperken 4-6. Met de Treffers gaat het goed want ook Wibats 2 legde met 3-7 het loodje. Drie zeges: één voor v.d. Zwet, twee voor v. Beek en één voor v. Ruiten. In dezelfde poule kan het jeug dige Scylla 5 zich opmaken voor het titelfeest na de 8-2 triomf op Tempo Team 2. Paul Spies was twee keer slordig. Swier en Meyer handhaafden hun 100 procent score eenvoudig. Ook Avanti 2 zal na de 4-6 zege bij Red Star de titel niet ont gaan. V. Wetten en de Groot (ieder twee), een gewonnen dubbel en twee keer teleur stellend verlies van v. Strien bepaalde samen de 6-4 eind stand. Scylla 4 zag Bert v. Schie tegen Tybb in goede doen. Erik Noest maakte één fout en Rini Hansen won twee keer. De dames van Scylla konden zonder Sandra de Kruiff te gen Avanti geen vuist maken 3-7. Liesbet van Winsen be gon tegen Gudy Griethuizen en verspeelde een 20-17 voor sprong. Het dubbel had Scylla nog in de race kunnen houden, maar de combinatie Bakker-v. Winsen sloot niet. Verlies was toen onvermijde lijk want Brigitte Kooter bleef zoals verwacht drie keer overeind. Zij bezorgde Nora Bakker hiermee haar enig verlies, want de Scylla-routi- nier verdedigde zich tegen Griethuizen en Smits vol doende. Wintercircuit De eerste ronde voor het Win tercircuit in Assen leverde veel goed tafeltennis op met bij de heren Bert v.d. Helm als eerste in de A poule. Uit de poule degradeerde Hopman. Nico v. Slobbe en Jaap v. Spanje waren de promovendi uit de B poule. Bij de dames is alleen nog interessant wie er tweede wordt want Vriese- koop gaat steeds simpeler ATLETIEK - Cor Vriend (HAC) heeft gisteren de marathon van Maastricht gewonnen. De Bra bantse onderwijzer liep de 42 ki lometer en 195 meter in 2 uur en 22 minuten en 35 seconden. Sandra de Kruiff deed veel kri tiek verstommen door be heerst spelend aan te tonen dat zij inderdaad nummer twee is. Ze klopte achtereen volgens Heltzeil, Kooster, Klatt en Williams en omdat Brigitte Kooter verder alleen de desinteresse van Helzel wist af te straffen degradeert In de C poule wisten Stephine v. Gennip en Annette v.d. Spek zich te handhaven, waarbij v. Gennip het door het ontbre ken van de zusjes Blanckaart het de volgende keer in de B poule mag proberen. Bij de heren C werd John v Strien vierde terwijl Fred v.d. Zeeuw van het toneel ver dwijnt. LEIDEN - Een gehavend Lei den is er gisteren niet in ge slaagd zich uit de gevarenzo ne van de hockey-hoofdklas- se te werken. Tegen mede- hekkesluiter Oranje Zwart werd een 2-0 nederlaag gele den. Samen met Tilburg en Schaer- weyde bezetten de Leide naars nu de onderste plaats met slechts één punt uit vijf wedstrijden. Leiden ging zonder de belang rijkste aanvaller Frits Verhey en middenvelder Chris Fon- teijn van start. Verheij kamp te gisteren met een rugbles sure, terwijl Fonteijn last had van bronchitis. En of dat al lemaal nog niet genoeg was. moest na vijf minuten spelen ook Leidens laatste man Hendrik Quirijns met een spierblessure uitvallen. Op zijn plaats ging Wouter van de Berg spelen. Zowel Leiden als Oranje Zwart startten met een verdedigen de tactiek, wat tot gevolg had dat het middenveld druk be zet werd. Die overvolle bezet ting op dat deel van het ter rein bepaalde overigens ook het beeld van het laatste ver loop van dit duel. Al na tien minuten moest Lei- den-doelman Martijn Drijver attent zijn bij een inzet van Wittgen. De international stond echter op zijn plaats en voorkwam een achterstand voor zijn ploeg. Een kwartier later moest Drijver toch bui gen, toen zijn verdediging de bal slecht wegwerkte. Joseph Huybrechts kwam in bezit van de bal en met enig "hangwerk" drong hij zich door de laatste linie van Lei den heen, om vervolgens doelman Drijver kansloos te laten: 1-0. Nog voor de pauze kreeg Lei den diverse mogelijkheden om dê stand te nivelleren. Zelfs uit de strafcomers lukte dat echter niet. De tweede periode kenmerkte zich door te hard en te ruw hockey. De Leidse ploeg wist het initiatief naar zich toe te trekken, mede door het stu wende Werk werd van de middenvelders "Henk van Veen en Robbie Feenstra. Ook in dit part werden weer de nodige kansen gecreëerd maar nonchalance voorkwam succes. Oranje Zwart moest het initia tief in die gehele tweede helft aan Leiden laten en zich be perken tot louter verdedigen. Dit kwam mede doör Wouter van de Berg, die als gelegen- heidsausputzer een goede in druk maakte. Ondanks ditspelbeeld slaagden de Limburgers er toch in nog eenmaal succesvol uit te ha len. Uit een strafcorner sloeg aanvoerder Arno den Hartog zijn ploeg naar een geflatteer de 2-0 zege. Forescate en Alecto vonden gis termiddag in respectievelijk Zoetermeer en Hisalis, een duidelijk ondergeschikte te genstander. (2-0 en 3-0). Roomburg zag een verdiend gelijk spel, met een 2-3 eind uitslag aan de neus voorbij gaan en het dames-team van deze club was weinig onfor tuinlijk; Noordwijk zegevier de met een schamel 1-0. De opmerkelijkste prestatie in het dameshockey van dit weekeind was het gelijke spel dat Forescate behaalde tegen het op papier sterkere LMHC. Roomburg-Spirit 2-3 Met twee strafballen wist Spirit de stand zonder veel moeite op 2-0 te brengen, zonder dat de ploeg veel aanvalskracht had getoond. Integendeel, Roomburg toonde zich de ge vaarlijkste, maar moest de slordigheden in de eigen cir kel met twee tegentreffers bekopen (2-0). De gevreesde strafcorner van Kees Went gaf de Leidse burger nog enige moed (1-2), maar vijf minuten voor tijd kon Spirit zich één ogenblik aan Roomburgs greep ontworstelen en de Leidse ploeg de genadeslag toebrengen (1-3). Op de val reep trof nog een van Went's strafcorner doel (2-3). Forescate - Zoetermeer 2-0. Zonder moeite boekten de Voorschotenaren een over winning op Zoetermeer, voor wie de einduitslag nog niet eens zo ongunstig is. Ronald Dekker (1-0) en Jelmer Sier- sema (uit een strafcorner 2-0) waren de trefzekere Foresca- ters. Hisalis - Alecto. Ook Alecto heeft niet tot het uiterste hoe ven gaan om zijn tegenstan der te bedwingen. Hans Hart- gers (1-0) Robert Kruidenier (2-0) en Max-Jan Koppes wa ren de doelpuntmakers voor Alecto, dat er geen twijfel over liet bestaan wie het spel in 'handen had. Forescate - LMHC 0-0 Het anders zo weinig krachtig optredende damesteam van Forescate heeft LMHC giste ren getoond dat het venijn nog altijd in de staart zit. De aanzienlijk hoger geklasseer de Leidse dames zagen geen mogelijkheid hun tegenstan der te bedwingen en ont kwamen zelfs enkele malen ternauwernood aan een te gentreffer. Bleek in de eerste helft nog wel duidelijk het krachtsverschil tussen beide ploegen, na rust bood Fores cate beduidend meer tegen stand. Mede dank zij keepster Jannig Noordberg hielden dp Voorschotensen het doel schoon. NOORDWIJK-ROOMBURG 1-0 Het probleem dat de Forescate- dames tegen LMHC wisten te overwinnen, bleek voor Roomburg nog onoverkome lijk. De ploeg zag geen kans om in haar spel te komen en wist de eigen mogelijkheden niet ten volle te benutten. En slechts geconcentreerde ver dediging zag toe hoe Noord- wijk via Margaret Basten moeiteloos de enige treffer van de wedstrijd liet aanteke nen. (1-0).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 18