Problemen voor Ajax ondanks 3-2 overwinning FC Kaiserslautern wordt eindelijk voor vol aangezien „C-elftal" PSY leeft zich uit tegen nietig Dordrecht: 11-1 5? x Ij Vier verdedigers geblesseerd Eindhoven-doelman Adjanski staart tegen een troosteloos aandoende r het Ajax-veld was niet meer te zien mist aan. De andere kant t AMSTERDAM (GPD) - Niet het bereiken van de volgende ronde, maar het geschonden spelerspo- tentieel stond in de nabeschou wing van de bekerconfrontatie tegen Eindhoven zaterdagavond centraal bij Ajax-trainer Cor Brom. De Amsterdamse oefen- meester toonde zich weliswaar content met het resultaat (een 3-2- overwinning), maar schonk be grijpelijkerwijs meer aandacht aan het feit dat maar liefst vier ba sisspelers met min of meer ernsti ge blessures sukkelen. Met het oog op de Europa-Cupontmoeting tegen het Zwitserse Lausanne, die woens dagavond in De Meer wordt afgewerkt, een uiterst onplezierige zaak, vooral omdat het blessures betreft van vier verdedi gers. Zo was Brom tegen Eindhoven genood zaakt om Pirn van Dord, die tegen Vitesse onlangs een zweepslag in zijn kuit opliep, uit het team te laten, terwijl aanvoerder Ruud Krol zich al na een klein half uur moest laten vervangen door Cees Zwam- bom. Krol heeft weer last gekregen van een oude blessure aan zijn linkerbilspier, waarvan hij ook al hinder ondervond tij dens de interland tegen Zwitserland, af gelopen week. „Ik had liever gezien dat Krol tegen Zwitserland niet had ge speeld", zo stelde Cor Brom dan ook vast. Niet geheel fit is bovendien Soren Lerby, die niet vrijuit kan spelen door een liesblessure. Aangezien Jan Everse op nieuw geblesseerd is geraakt aan zijn voet en Zwamborn nog niet gerechtigd is in in ternationaal verband voor de Amsterdam se formatie uit te komen, is voor Brom een uiterst zorgelijke situatie ontstaan, waarbij onzekerheid over de samenstelling van de ploeg tegen Lausanne overheerst. Vooral over het optreden van Pim van Dord be staat grote twijfel. Cor Brom: „Van Dords blessure is van dien aard, dat ik niet geloof dat hij er tegen Lausanne bij zal zijn". Bij wijze van expe riment posteerde de Ajax-trainer Dick Schoenaker tegen Eindhoven als voor stopper, maar dat bleek een minder geluk kige greep, want de Argentiniè-ganger ac teerde door ongeconcentreerd spel ver be neden zijn normale niveau. Dat gold overi gens voor de totale Ajax-èquipe, die zich leek te sparen voor de krachtmeting van woensdag en derhalve weinig agressie (Simon Tahamata uitgezonderd) in het spelpatroon bracht. Eindhoven daarente gen wel. De eerste-divisieploeg spotte met de normen die veel trainers in De Meer hanteren en koos voor een aanvallend strijdplan, met inzet als sterkste wa pen. Eindhoven-trainer Rinus Goosens: „We hadden ons tegen Ajax op eigen helft kun nen ingraven, maar we hebben dat bewust niet gedaan. Wanneer we met een dergelij ke negatieve gedachte aan dit duel waren begonnen, dan was het beslist een waar deloze wedstrijd geworden. Defensief voetbal levert tenslotte niets op. Niet voor het publiek en niet voor de spelers. Met onze beperkte kwaliteiten hebben we veel durf getoond, met als resultaat dat er goed is gespeeld. Daar kunnen we tevreden mee zijn". Zeker in de eerste helft dwong Eindhoven respect af met zijn opportunistische en ongecompliceerde speelwijze. Ajax leek duidelijk verrast en verslikte zich in de openingsfase dan ook in de gretigheid van zijn opponent. Een en ander resulteerde binnen vijf minuten in drie uitstekende mogelijkheden, waarvan er slechts èèn, door Cees Schapendonk, werd benut. Kennelijk wakker geschud door deze on verwachte tegenslag, pakte Ajax de zaken enigszins energieker aan, met als gevolg een doelpunt in dezelfde minuut van Ray Clarke, die een voorzet van Wim Meutste- ge verlengde en een reeks offensieve ac ties, die echter door een te simpele opzet eenvoudig konden worden ontregeld door het centrale verdedigingsduo Leen War- naar en Wout van Blijderveen en sluitpost Peter Adjanski. Minder solide was het spel van de Amster damse afweer, waarbij vooral het zwakke optreden van Lerby opviel, die erg veel moeite had met de rappe Huub Postuma. Reden voor Cor Brom om de Deen naar het middenveld te laten opschuiven en Hans Erkens terug te halen naar de laatste linie. Daar voelde Lerby zich beter in zijn ele ment, hetgeen hij na de hervatting onder streepte met twee knappe treffers. Doel punten die het breekpunt vormden in deze „mistige" confrontatie, omdat Ajax nog meer ging overheersen, zonder daarbij overigens tot hoogstaand voetbal te ko- Slechts een paar maal wist Eindhoven het eenrichtingsverkeer van de Amsterdam mers te doorbreken, maar Cees Schapen donk en Postuma troffen in de nevel doelman Piet Schrijvers op hun weg. Pas zeven minuten voor tijd reduceerde de Eindhovense voetbaldreumes de marge via Van Blijderveen, na goed voorberei dend werk van Warnaar, die met een knappe solo de zwakke plekken in de Am sterdamse verdediging nog eens nadruk kelijk aangaf. MAANDAG 16 OKTOBER 1978 SCORES IN BEKER VOETBAL PSV-FC Dordrecht 11-1 (5-0) 2 Lubse 1-0,3. Postuma 2-0,6 Lubse 3-0, 26 Postuma 4-0, 34 Deykers 5-0,47 Deykers 6-0,55 Deykers 7-0, 58 Hooyer 8-0, 71 Postuma 9-0, 72 Landsbergen 10-0, 76 Mijnhard van Schoor 10-1, 85 Brandts 11-1. Scheidsrechter Klinkers. Toe schouwers: 6000. Haarlem-Noordwijk 2-2 (1-1) Noordwijk wint na strafschop pen met 4-3. 12 Plaatzer 0-1, 37 Haar 1-1, 65 Bröring 1-2, 70 Van den Berg 2-2. Scheidsrechter: Klint. Toeschouwers: 1600. Ajax-Eindhoven 3-2 (1-1) 5 Schapendonk 0-1, 6 Clarke 1-1,47 Lerby 2-1, 61 Lerby 3-1, 83 Van Blijderveen 3-2. Scheidsrechter: Manuel. Toeschouwers: 5500. Fortuna SC-Rheden 4-3 (1-2) 10 Ruys 1-0, 19 Lefors 1-1, 31 Lucas- sen 1-2, 53 Zweers 1-3, 54 Zui- dersma 2-3, 57 Ruys 3-3, 90 Zui- dersma 4-3. Scheidsrechter Bak ker. Toeschouwers: 2000. Heracles-FC Den Bosch 0-1 (0-1) 16. Van den Dungen 0-1. Scheids rechter: Janssen. Toeschouwers: 2500. ExceIsior-AZ'67 1-2 (1-2) 1. Ernst 1-0 (strafschop), 18 Metgod 1-1 (strafschop), 45 Nygaard 1-2. Scheidsrechter: Oetelmans. Toe schouwers: 5000. De Graafschap-Vitesse 2-1 (na verlenging) 83. Mulderij 0-1, 89 Van Veenendaal 1-1,114 Koenders 2-1. Scheidsrechter: Severein. Toeschouwers: 10.000. Wageningen-FC Amsterdam 4-0 (1-0) 41 Van Pelt 1-0, 52 Van Vijfeiken 2-0, 72 Van Pelt 3-0, 81 Van Osenbrugge 4-0. Scheids rechter: Van Swicten. Toeschou wers: 4000. Volendam-Feyenoord 2-1 (1-1) 16 Van Deinsen 0-1,28 Jonk 1-1,88 Dick Bond 2-1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 9000. Willem II-Roda JC 1-2 (1-1) 25 Van Rooy 1-0,40 Nanninga 1-1, 62 Vermeulen 1-2. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 700. SPORTTOTO Toto 1 2 3 FC Twente-Veendam PSV-FC Dordrecht x FC Utrccht-Heerenveen x Ajax-Eindhovcn x Sparta-FC VW xj Volendam-Feyenoord Xj Excelsior-AZ'67 Willem II-Roda JC x De Graafschap-Vitesse n E Heracles-FC Den Bosch x NAC-Go Ahead E. X FC Den Haag-NEC PEC/Zwolle-MVV S3 LOTTO De winnende getallen van de lotto zijn: 2-3-18-19-28-32. Reserve getal: 1. WEST-DUITSLAND De winnende getallen van de Duit se lotto zijn: 8- 13-22-32-34-35. Reservegetal: 27. Uitslag van Spiel 77: 5-6-1-5-3- 5-4. DORTMUND (ANP) - FC Kaiserslautern begint, naarmate het competitieverloop in de Bundesliga vordert, steeds meer aanspraken op de Westduitse voetbaltitel te maken. Na negen speeldagen is Kaiserslautern nog steeds de on verwachte koploper in de Bundesliga. Een ontwikkeling die menigeen in West-Duitsland heeft verrast, omdat men de stormachtige start van Kaiserslautern al vele weken niet serieus nam. Dürnberger (links) scoort de gelijkmaker voor Bayern München. Bochum-doelman Mager duikt tevergeefs. EINDHOVEN (ANP) - PSV had zich geen betere voorbereiding op hei komende Europa cupduel met Glasgow Rangers kunnen wensen dan deze bekerwedstrijd tegen het nietige, doch dappere FC Dordrecht. De Eindhovense ploeg kon zich heerlijk uitleven en won tenslotte met 11-1. Kees Rijvers stelde in dit duel een aantal nieuwelingen op. Hij moest wel, want naast de oude blessures van Van Beveren Smits en René van de Kerkhof kwamen de afgelopen week die van Willy van de Kerkhof, Van der Kuylen en Poortvliet erbij. De jeugd weerde zich echter goed en liet zien dat bij volgende blessu reaangelegenheden Rijvers nog niet in paniek behoeft te geraken Inde tweede helft deden ook nog Lubse en Krijgh hun plaats aan de jongeren over, zonder dat Dor drecht daarvan kon profiteren. De strijd was al heel snel beslist. Binnen zes minuten stond het 3-0 en toen nam PSV even een adem pauze. Bij Dordrecht deed Bijl af en toe aardige dingen,maar Van Engelen had alleen met terug speelballen te maken Bij rust was het slechts 5-0, omdat scheidsrechter Klinkers en zijn secondanten problemen had met ADVERTENTIE KINDERBOEKENWEEK IN UW WARENHUIS Eén boekje, tweemaal bekroond!! Met een gouden griffel en een gouden penseel WIELE WIELE STAP Komt U eens kennis maken met de schrijfster. MIEP DIEKMAN en de illustrator THE TJONG KHING Zij zijn in ons warenhuis aanwezig op dinsdag 17 oktober van 2 tot 4 uur. Op de boekenafdeling. VROOMS DREESMANN de buitenspelregel. Bovendien mocht doelman Rijkens onge straft Postuma torpederen. PSV maakte zich daar niet kwaad over. Binnen het kwartier was de stand opgevoerd naar 8-0. Waar op PSV rustig de elf volmaakte Dat Dordrecht de eer mocht red den nam iedere PSV-er niet te ernstig. Voor PSV scoorden Dey kers en Postuma ieder drie doel punten. Geen zin Bekerhouder AZ'67, dat vorig sei zoen via de "dubbel" tegen Excel sior de eindstrijd bereikte, kwam nu een ronde verder door datzélf de Excelsior met 1-2 te verslaan. Het werd op Woudenstein evenwel geen beste vertoning, vooral om dat het "dure" team van AZ geen zin had om tempo te maken. AZ kwam overigens razendsnel op een achterstand. Al na twintig se conden spelen legde arbiter Oe telmans de bal op de stip toen Metgod de doorgebroken Was- lander torpedeerde. Ernst maak te geen fout. AZ kwam daarna op gelijke hoogte door Metgod die na een kwartier een strafschop be nutte toen Ressel door Pattinama onderuit was gehaald. Vlak voor rust scoorde Nygaard na een vrije trap van Peters 1-2. De aardigheid was er toen al lang af, pas ver na rust leefde het duel enigszins op. Dat was toen Excel sior in de gaten kreeg, dat van deze tegenstander niet verloren behoefde te worden. De Rotter dammers gingen ten aanval, maar benutten de geboden moge lijkheden niet. Daardoor kwam AZ een ronde verder. Moeizaam hoofdklasser Rheden. Pas in de blessuretijd kon Zuidersma de verlossende vierde treffer scoren Daarvoor had Rheden eerst een 1-3 voorsprong genomen. Fortu na kwam vrij gelukkig op 2-3 en eer Rheden zich had hersteld scoorde Ruys de gelijkmaker. Het werd geen verlenging, omdat Zuidersma zijn club op de val reep langs de amateurs kon schie ten. Eerste divisieclub De Graafschap zorgde voor sensatie door op De Vijverberg streekgenoot Vitesse uit te schakelen. Tot vlak voor tijd had de Arnhemse eredivisieclub de leiding, maar toen profiteerde Van Veenendaal van een grove blunder in de Vitesse-defensie. In de verlenging sloeg De Graaf schap hard toe. Koenders scoorde met een fraaie kopbal de winnen de treffer. Wageningen bereikte de volgende ronde door een ruime zege op FC Amsterdam. Veel plezier beleefde Wageningen aan Jaap van der Pelt, de spits van SC Amersfoort die gisteren zijn debuut maakte op de Wageningse Berg. Hij scoorde twee van de vier doelpun ten. Amsterdam maakte een zwakke indruk. Handen vol Een zich hautain opstellende Roda JC heeft de handen vol gehad aan Willem II, dat met een 2-1 neder laag eervol afscheid nam van het bekertoernooi. De Tilburgse ploeg nam door een doelpunt van Van Rooy zelfs de leiding, maar Nan ninga trok vlak voor i~ust deze plooi glad. Na de hervatting Vermeulen 2-1. Het offensief van Willem II leverde niets meer op. De FC Den Bosch tenslotte bereikte de volgende ronde door een 0-1 zege op Heracles. Chris van den Dungen scoorde de enige treffer. Zaterdag echter kwam Kaiserslau- Engeland tern de uitwedstrijd tegen Borus- sia Dortmund ook weer onge- T(^ipy_PJ0C „ty schonden door. Hoewel de 2-3 zege vrij gelukkig tot stand kwam moeten alle criticasters nu wel inzien dat de goede start van Kai serslautern 'geen bevlieging is. Want een oud voetbalgezegde is nog altijd: „Wie goed speelt heeft ook geluk". Dat geluk was zeker op de hand van Kaiserslautern. In de tweede helft, nam de lijstaanvoerder bin nen vijf minuten een 1-3 voor sprong, genoeg zo bleek na het laatste fluitsignaal om de over winning veilig te stellen. Het te gendoelpunt van Geyer, die daarmee de stand op 2-3 bracht deerde Kaiserslautern niet. In het laatste kwartier van de wedstrijd was Borussia niet gevaarlijk meer. Maar de grote man in de wedstrijd was oudgediende Sigi Held. inmiddels 36 jaar, die de 38.000 toeschouwers in verruk king bracht. Ondanks zijn in spanningen konden Held en Bo russia niet met een zege het veld verlaten. Omhoog Bayern München blijft Kaiserslau tern goed volgen. De eens zo machtige Bundesligaclub die evenals Ajax drie keer de Europa Cup won, maar daarna met een ernstige terugval werd gecon fronteerd, heeft de weg omhoog weer ingeslagen. In de thuiswed strijd tegen Bochum werden twee punten binnen gesleept. De 2-1 overwinning was te danken aan verdediger Horsmann die twee minuten voor het einde de doelman van Bochum met een afstandschot verraste. Daarvoor hadden Eggert. voor Bochum en Dürnberger voor Bayern voor een voorlopige 1-1 stand gezorgd. Bij Bayern München viel Paul Breitner op door zijn goede spel. Borussia München Glad bach, nog steeds zonder Berti Vogts die ge neest van een beenbreuk, heeft in de thuiswedstrijd tegen Werder Bremen vernietigend uitgehaald. Voor de rust had linksbuiten Go res de stand op 1-0 gebracht. In de tweede helft werd Bremen volledig weggespeeld. Nielsen, Del Haye en Bruns zorgden voor de drie andere doelpunten. Trai ner Lattek was dolblij met de ze ge en het spel van een aantal jon ge spelers. Teleurgesteld was hjj over het geringe aantal toe schouwers (14.000) die aanwezig 'aarschijnlijk Engelands meest bejubelde en verguisde voetbalcoach, heeft een triest weekeinde achter de rug. Vrijdagavond had hij in de' omgeving van Derby een auto ongeluk en zaterdagmiddag zag hij zijn team met 5-0 ten onder gaan tegen een nog steeds op permachtig Liverpool. Docherty die slechts met snijwonden zijn autowrak kon verlaten en met een bepleisterd gezicht op de tri bune-in Liverppol zat, wenste na afloop slechts weinig commen- taar te geven. Het enige wat hij kon en wilde zeggen was: „Tegen dit Liverpool is niemand be stand". Liverpool lijkt inderdaad op weg naar een zeer succesvol seizoen. Echter dan wel in de Engelse competitie, omdat de rood-witten uit Liverpool in de eerste ronde van de strijd om de Europa Cup sneuvelden tegen Nottingham Forest. Maar die nederlaag schijnt Liverpool niet te hebben aangeslagen. David Johnson zorgde ervoor dat Liverpool met een 1-0 voorsprong kon gaan rus ten. Een verdiende voorsprong, omdat Derby er in de eerste helft niet aan te pas was gekomen. In de tweede helft was het met Der by heel snel gebeurd. Kenny Dalglish en Ray Kennedy, ieder met twee doelpunten, maakten de vijf vol. Door deze overwin ning is Liverpool nog steeds de trotse lijstaanvoerder in de En gelse league. Stadgenoot Everton blijft Liverpool echter goed vol gen. In Ipswich, de club van Ar nold Mühren, bleef het met veel inspanning overeind. Blatchford was de maker van Evertons' eni ge en winnende doelpunt. Het Londense Chelsea dat al we kenlang in de onderste regionen verblijft heeft weer het zoet van de overwinning kunnen proeven. In de thuiswedstrijd tegen Bol ton Wanderers won het met 4-3. Dat resultaat zat er aanvankelijk niet in, omdat Bolton heel ge makkelijk naar een 0-3 voor sprong wegliep. Maar voor de ogen van Ferenc Puskas en Mil- jan Miljanic, beiden genoemd om manager bij Chelsea te worden, sloeg de thuisclub terug. Dé grote man bij Chelsea was invaller Cli- ve Walker die van de vier doel punten er drie voor zijn rekening nam. De 4-3 zege werd door de nog steeds grote aanhang beju beld en na afloop werd gezegd dat Chelsea de komende week een beslissing zal nemen wie van de twee in aanmerking komt voor de functie van manager. België Anderlecht is een „veilige" koplo per gebleven in de Belgische competitie, dank zij zijn buiten landers. Na een achterstand van 0-1 bij rust in het duel bij Ber- chem, maakte Benny Nielsen ge lijk, Ruud Geels bracht tenslotte met twee treffers de winst bij de ploeg by Brussel. Beerschot bleef tweede op drie punten afstand na de overwinning met 2-0 bij Kort- rijk. Geels en Nielsen waren niet de eni ge succesvolle buitenlandse aan vallers van de achtste speeldag. De Portugees De Maros hielp met twee treffers Standard aan winst op Lokeren (4-3). Voor Lokeren maakte de Pool Lubanski twee doelpunten. De Nederlander Kle- ton en de Argentijn Lozano maakten de treffers die Beer schot de overwinning brachten, de Poolse doelman Tomaszewski stopte voor Beerschot bovendien een strafschop van de Hongaar Ladinsky. RWD Molenbeek kwam iets verder uit de staartgroep door een over winning op FC Luik. De cijfers van 1-0 kwamen tot stand door dat de Nederlander Boskamp scoorde. Beringen won in Charle roi ook met de kleinst mogelijke score, Nick Deacy (uit Wales) doelpuntte. Er was op de achtste speeldag slechts een wedstrijd zonder doelpunten, namelijk FC Brug ge-Antwerp. De ploeg van Hap- pel lijkt dit jaar duidelijk de te rugslag te hebben van drie zware seizoenen. De kampioensploeg van België is teruggezakt naar de tiende plaats met acht punten. ADVERTENTIE Basketbal-vereniging "OEGSTGEEST" vraagt met spoed TRAINER Liefst gediplomeerd. Inl.: Peter de Wekker, De Wetstraat 28, Leiden. 071-311125.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14