Noordwijk „een tien voor de strijdlust" Feyenoord gaat op onthutsende wijze de boot nog in... DORTMUNDT: ..Mijn systeem werkte weer feilloos... We zouden nou het gezicht van Hughes weieens willen zien Noordwijk loot Volendam MAANDAG 16 OKTOBER 1978 SPORT Het karwei is geklaard: Dick Dortmundt gaat op de schouders i Boot (r). Trainer John Eelman (links) deelt in de vreugde. i zijn ploeggenoten Suttorp HAARLEM - Noord wijk heeft een nieuwe dimensie aan de suecessenreeks toegevoegd. Nadat die club in het verleden reeksen triomfen heeft geoogst in de zaterdagcompetitie, blijkt de brigade van John Eel man zich dit seizoen ook als een 'cupfighter' te kun nen ontpoppen. Iets wat zelfs in de glorietijd, in het begin van de zeventiger jaren, weieens anders is ge weest. Opvallend snel eigenlijk maakte bij trainer John Eelman de jubel plaats voor realisme. Waar zijn pupillen zich baldadig bleven af vragen hoe Hughes er, gezien de kwaliteit van Haarlem, ooit toe had kunnen komen om Noordwijk voorde bekerconfrontatie sim pelweg als 'geer! probleem' af te doen, waarschuwde de trainer, die eens bij Haarlem op de loonlijst preikte voor teveel optimisme. "Weliswaar is dit een resultaat waar na tien jaar nog over wordt gesproken, maar we zullen er nu voor moeten waken dat de com petitie niet naar de achtergrond verdwijnt" Complimenten Zijn spelers bleven echter ook geruime tijd na afloop van die sensa tionele bekerontmoeting de complimenten van bestuursleden en supporters met de gretigheid van een niet verwend kind inhaleren. Met name Dick Dortmundt genoot vele minuten, nadat het 'straf- schoppenfestival' winnend was afgesloten nog lange tijd na van het feit dat uitgerekend hij zo'n belangrijk steentje ertoe had bij gedragen dat zijn oude club Haarlem een hak had gezet. Nadat hij de wedstrijd weifelend was begonnen, zelfs schuld had aan de 1-1 van Martin Haar ("ik stompte de bal verkeerd weg"), was de leraar lichamelijke opvoeding er tijdens die 'elfmeterontknoping' ver antwoordelijk voor geweest dat de Haarlemse bekeraspiraties de mist in verdwenen. Op hautaine wijze bokste hij de penalty's van Piet v.d. Berg en Martin Haar buiten de palen, waardoor de straf schop, die hij mocht nemen in feite geen enkel belang meer verte genwoordigde. Hoogstens als een vriendelijk gebaar van de zijde van spelleider Klint mocht worden gezien om de keeper in de gelegenheid te stellen al het goede werk met een doelpunt te be kronen. "Feilloos" Dortmundt miste die gelegenheid echter. Wenste daar in de kleed kamer echter niet om te treuren. De Noord wij k-sluitpost bracht liever in herinnering dat 'zijn' systeem om strafschoppen te stop pen andermaal -in de eerste bekerontmoeting tegen FC Vlaardin- gen had hij een elfmetertrap van Ted Hessling eveneens uit zijn doel gehouden- feilloos had gewerkt. "Ik vertel dat systeem aan niemand", jubelde de voormalige Haarlem-doelman, "maar het werkte weer uitstekend. Natuurlijk had ik nu het voordeel dat ik van enkele spelers 'hun hoek' kende, maar ook bij de jongens van wie ik die niet wist, zoals Piet v.d. Berg, dook ik steeds in de goede richting". Noordwijk-rechtsback Hans Plaatzer liet, ergens in een hoekje, de wedstrijdfilm nog eens in stilte voor zich afdraaien. Hij zat zich zichtbaar te verkneukelen, dat zijn truc in de eerste helft zo won derwel was geslaagd. Hij: "We kregen iets rechts van het doel een vrije schop. Die gasten stonden daarover uitgebreid te leuteren. Ik zag dat en riep tegen Jan Willem (Bogers) 'geven'. Dat deed ie, waarna ik kon uithalen. Via de voet van die De Kip ging de bal er mooi in". Glunderend: "Niet te geloven anders, dat wij het als amateurs 120 minuten hebben kunnen volhouden. Intussen was Haarlem-trainer Barry Hughes een paar deuren verder bezig op onbarmhartige wijze zijn gal te spuien. In zodanige mate zelfs dat het er alle schijn van had dat ie zijn spelers het liefst meteen aan de vuilnisman, pardon reinigingsambtenaar, had wil len meegeven. Zijn echtgenote Eilis belette hem dat echter, nu zij zich de vuilnisemmer als zitplaats had toegeëigend. "Pluim" De Welshman: "Noordwijk mag dan een pluim verdienen voor de strijdlust, die die ploeg heeft opgebracht, maar normaal gesproken moeten we zo'n zaterdagclub toch op kunnen vreten. Maar er was bij ons geen beweging, geen tempo en alles ging door het centrum. En wie krijgt daar van de spelers dan de schuld van? Juist. De trainer! Die gasten hebben geen zelfkritiek. Ik ben bij een verloren wedstrijd altijd de gebeten hond. Ik ben dat spuugzat. Het wordt eens tijd dat ik de rollen om ga draaien. Dat ik de spelers de schuld ga geven. Ze zijn niet goed bij hun hoofd. John Eelman, eens door Hughes bij Go Ahead Eagles de laan uitge stuurd ("maar dat is voor mij een bijkomstigheid die niet telt") was dat, direct na de bekerwinst van zijn brigade wel. "Mijn grootste probleem is nu om de jongens weer voor de competitie te motive ren. Die blijft immers het belangrijkste". Maar 'de jongens' waren met hun hoofd liever bij de voortzetting van de bekercyclus. FC Vlaardingen. Haarlem, wie volgt? Voor Noordwijk is het blijkbaar allemaal 'geen probleem GEKARD VAN PUTTEN HAARLEM- Het gebaar was uitdagend en triomfantelijk tegelijk. Daar liep hij: Dick Dortmundt, de armen juichend geheven. Op weg naar de laatste penalty in de straf- schoppenreeks waarmee het bekerduel Haarlem-Noord wijk na de 2-2 en de verlenging van een winnaar voorzien moest worden. Eigenlijk was zijn elfmetertrap op (oud-)collega Rob Boersma overbodig, omdat de beslissing al was gevallen; formeel moest die nog worden genomen om de wedstrijd af te maken, zoals scheidsrechter Klint had aangege ven. Dick Dortmundt maakte er een demonstratie van. Nog leek hij het gewicht te voelen van de berg spelers waaronder hij even voor dien bedolven was omdat hij zich had aangediend als de redder van zijn ploeg: hij bevrijdde zich er van op geheel eigen wijze. Hij stopte bij de zestienmeterlijn, keerde zich om naar zijn ploeg genoten die ver achter hem op de afloop van het verplichte num mer wachtten en gooide zijn lan ge armen nogmaals hoog de mist Daar. op die historische zaterdag middag op het Haarlem-veld vierde hij even zijn eigen feestje en dat van Noordwijk. Triomfan telijk ("dit vergeet ik nooit meer") en uitdagend tegelijk. Hij vierde zijn persoonlijke zege op Haar lem dat hij aan het eind van het vorige seizoen had verlaten en dat hij nu hoogstpersoonlijk uit de derde bekerronde had gehou den, door in de "stip"-confronta- ties met Piet v.d. Berg en Martin Haar overeind te blijven ("Voor je eigen oude publiek, bij je oude club zoiets meemaken, daar droom je alleen maar van") en gaf Martin Haar heeft ingekopt vanuit de mist. Gerard Tio onderneemt nog een reddingspogingmaar die mag r\ meer baten. Haarlem komt voor de eerste maal op gelijke hoogte met Noordwijk, zoals Albert Spaanderman Jaap van Kesteren mede kunnen constateren VOLENDAM (ANP) - Twee minu ten voor het einde ontliep Jaap Jonk bij een dieptepass een tackle van Mansveld waardoor hij in staat was Dick Bond te lanceren die geen moeite had doelman Treytel met een diagonaal schot te passeren. Volendam was daar mee op 2-1 gekomen en schakelde Feyenoord voor de beker uit. Een dramatisch hoofdstuk uit de bekergeschiedenis van Feye noord. Niet dat de Rotterdam mers zo geweldig speelden, maar in de 32ste minuut van de tweede helft had Feyenoord de winnende treffer kunnen scoren, indien uit het vak waar de meeste Feye- noordsupporters stonden en waar de politie al enkele charges had uitgevoerd geen tweede bal in het veld was getrapt. Nu keur de scheidsrechter Thomas de tref fer van Van Deinsen af en bleef de 1-1-stand gehandhaafd. Velen verwachtten al een verlen ging maar een uitval in de 88ste minuut gaf Volendam het recht de derde ronde binnen te treden. Echte cupfighters zijn de Volen- dammers nog nooit geweest en het begin was ook nu weer niet be paald aantrekkelijk. Bij een Vo ir Feyenoords nieuwe aanwinst Petur Petursson kon met verbij stering aansehouwen hoe zijn nieuwe team de boot inging. lendamse aanval kopte Guyt de bal voor de voeten van Budding, die Houtman lanceerde. Hij be diende Van Deinsen en met een fraaie kopstoot scoorde deze in de 16de minuut de openingstreffer: 0-1. Er ontwikkelde zich hierna een aantrekkelijk duel met veel va riatie in de aanvallen. Volendam had het moeilijk maar veerde op toen Jonk in de 28ste minuut een vrije schop via het been van Not- ten in het doel liet verdwijnen: 1-1. Feyenoord domineerde in de tweede helft, maar de Volendamse uit vallen - veelal via Frank Kramer - hielden veel gevaar in. De vechtlust van jonge spelers Tuyp Visser) gemixed met de routine (André, Jonk en Bond) boden Feyenoord weinig uitgespeelde kansen. Dat Feyenoord op een nogal onthut sende wijze de boot inging was vermoedelijk te danken aan een FeyenoordsupporterHet was de tweede keer dat een bal, nadat er over het doel van Hoek was ge schoten, niet werd eruggegeven. Bij een Feyenoordaanval werd er echter één (mogelijk om verwar ring te stichten) in het veld ge schoten. Toen moest arbiter Tho mas affluiten op hel moment dat Van Deinsen scoorde. Dat werd Feyenoord tenslotte fataal omdat Dick Bond twee minuten voortijd wél legaal scoorde. de wraak van Noordwijk op Hughes ("Noordwijk is geen probleem"..) gestalte. Dat Dortmundt vervolgens niet kon scoren. Boersma hield hem daarvan af, was niet belangrijk meer; met de voordelige 4-3 van de strafschoppenserie had Noordwijk voor de grootste sen satie van de strijd om de KNVB- bokaal gezorgd. Héél Noordwijk, laat dat onmid dellijk gezegd zijn, want Dort mundt kon zyn eenmans-partijtje alleen maar vieren omdat zijn ploeggenoten zich daarvóór vol ledig hadden stukgespeeld. Voorbeeld "Noordwijk is geen probleem". Het zal Barry Hughes nog lang heu gen dat hij die woorden gespro ken heeft. Wat de daardoor geïrri teerde amateurs zaterdag aan strijdlust opbrachten in het duel met de betaalde collega's grensde aan het ongelooflijke. Noordwijk "speelde" met alle beperkingen van het uithoudingsvermogen in de slopende vergelijking van twee uur; verlegde voordurend de grenzen en kon de semi-profs tenslotte als voorbeeld worden voorgehouden. "Voor strijdlust verdienen die jongens een tien", sprak Haarlem-trainer Barrv Hughes later op het moment dat de woede over de (wan)prestatie van zijn eigen team was bekoeld. Dat de wedstrijd op zich intussen een zwakke vertoning was ge weest, kon en mocht Noordwijk niet worden verweten. De schuld daarvoor moest worden gezocht bij Haarlem. Dat had vanuit de superieur geachte vertrekpositie het treffen moéten maken en van kleur moéten voorzien, ook nu die mist als een witte deken over het stadion was gespreid. Haar lem kon dat echter nooit, zag de rollen zoals die op papier vastla gen, compleet omgedraaid en moest zich vernederend genoeg beperken tot het achterna lopen van de zeer gemotiveerde tegen stander. Althans, waar het de doelpuntenproduktie betrof. De Hughes-club mocht zich dan vaak massaal op de helft van de opponent bevinden van een echt groeiend overwicht was zelden sprake, omdat Haarlem geen tempo, geen beweging en geen intelligentie (alles ging door het midden) door de spelpatronen kon mengen. Zes dagen na de toch knappe com petitie 2-2 tegen Twente toonde LEIDEN - Algemene tendens bij Noordwijk na de stunt bij Haarlem: "En nu PSV, dan maar. Liefst uit. Dan krijgen we wel met 10-0 slaag, maar dan hebben we ook dat ten minste eens meegemaakt." De wens ging niet in vervul ling. Het lot wees Noordwijk in de derde ronde van de KNVB-bekerstrijd een thuisduel tegen Volendam toe. Het resultaat van de loting voor de achtste finales, waarvan de wedstrijden zul len worden gespeeld in het weekeinde van 18 en 19 no vember was: PSV-FC Den Bosch Sparta/FC VVV-PEC Zwolle/ MVV NAC/Go Ahead Eagles-FC Utreeht/Heerenveen Noord wijk-Volendam AZ'67-VVageningen Ajax-Roda JC FC Den Haag/NEC-FC Twente/ Veendam Fortuna SC-De Graafschap. Nieuwe datum De wedstrijden uit de tweede ronde die het afgelopen weekeinde vanwege de mist geen doorgang konden vin den. dan wel gestaakt wer den. zullen op woensdag 25 oktober gespeeld worden. het aan hoe labiel Haarlem pres teert, zeven dagen na de zwakke dag in Putten, waar Hughes zijn gewraakte uitspraak had gedaan, demonstreerde Noordwijk dat het naar een zeer hoog niveau kan reiken. Want het was natuurlijk mede de verdienste van die ploeg dat de partner er nooit blijk van kon geven zoveel hoger te spelen. Een strakke en nauwgezet uitge voerde mandekking dwong Haarlem in de "zoekende" rol met veel breedte voetbal; de te genstoten mochten dat niet zo veelvuldig voorkomen, gevaar lijk waren ze wél. Daarbij doceerden de amateurs bo vendien hoe je de aanvallen naar behoren afmaakt. De vier, vijf kansen die Noordwijk zich schiep leverden twee treffers op; Haarlem had beduidend meer mogelijkheden nodig om op een zelfde totaal te komen. Goed, het zat Noordwijk soms niet tegen. De manier bijvoorbeeld, waarop de 0-1 van Hans Plaatzer in de twaalfde minuut tot stand kwam (hij schoot van de vleugel in en trof via het been van De Kip doel) kon fortuinlijk worden genoemd. Maar hetzelfde kon worden ge steld bij de gelijkmakende kop bal van Martin Haar. Die mid denvelder kon alleen maar raak koppen omdat Dortmundt niet "voluit" had kunnen reiken naar een door Masefield vanuit de mist verzonden hoge bal. Piet v.d. Berg had zich daarbij zodanig opgesteld dat de sluitpost van Noordwijk het speeltuig slechts half kon raken, waardoor Haar op het verlaten doel kon mikken in de 37ste minuut. Het grote ver schil was echter dat Noordwijk zich niet liet ontmoedigen door de tegentreffer, maar er juist aanleiding in zag de arbeidslust nog op te voeren. Koprol "Geholpen" door Dortmundt, die de volkomen vrije V.d. Berg van scoren afhield in Haarlems wat betere periode van vlak na de rust, "groeide" het Eelman-team als vanzelf naar een tweede voor sprong toe. Bröring pikte in de 65ste minuut zijn goaltje mee na goed doorzetten van Bogers en maakte een uitgelaten koprol om de 1-2 te vieren. Wel zorgde V.d. Berg vijf minuten later met een kopbal al voor de 2-2, maar zelfs de buitenspelgeur die dat doel punt omgaf, kon de overtuiging bij Noordwijk niet verdringen. Het meest opvallende was nadien dat de amateurs steeds rustiger gingen spelen en tenslotte nog over de meeste conditie en koelbloedigheid bleken te be schikken ook. Naarmate de ver lenging vorderde kwam Noord wijk tot het beste spel- en de bes te kansen. Tegenover twee mo gelijkheden voor V.d. Berg. ston den een doorbraak van Van Kes teren en een kopbal van Suttorp, die door invaller De Vries (geko men voor Huyg, terwijl eerder al Caljauw voor Böckling, was in gezet) net voor de-doellijn werd gestopt; tegenover de ontmoedi ging die Haarlem steeds meer in de greep kreeg, stelde Noordwijk allengs meer branie en zelfver trouwen. Vanaf het moment dat Bröring vervangen moest wor den met een blessure en de ta lentvolle jeugdspeler Jos Smits zijn opwachting maakte aan het slot van de eerste verlenging kon Noordwijk zich er dan ook toe beperken de 2-2 te handhaven. Vanuit de wetenschap dat de vijf tig procent kans om als overwin naar uit de strafschoppen-serie te komen, door al die factoren ge stegen was naar minstens 70 pro cent, mede omdat Dortmundt van veel Haarlemmers wist op welke hoek ze in zulke gevallen plegen te richten. Het bleek al bij de eerste penalty van V.d. Berg. die Dortmundt schitterend de hoek uitranselde. Suttorp, Van Dijk. Tio en Boot hielden die belangrijke voor sprong vast door koud de presta ties van Lensen, De Kip en De Vries te evenaren, Dortmundt bracht zekerheid door ook Martin Haar vertwijfeld de mist in te stu- Overbodig De strafschop die hij zelf nog moest nemen was daardoor overbodig geworden, maar de sluitpost greep het verplichte nummer graag aan om uitgelaten de af gang van Haarlem en de sensatie van Noordwijk nog eens te bena drukken. Het gebaar was uitda gend en triomfantelijk tegelijk. Voor Dortmundt persoonlijk ("Dit vergeet ik nooit meer") en voor Noordwijk als ploeg "We zouden nou het gezicht van Hug hes weieens willen zien. Kijken of Noordwijk nu nog geen probleem. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13