Geels: "Ik hoor erbij met mijn produktie Sportroem soms vreemdeuiterst grillige zaak Hamstra terug van "zijspoor" K3ES3B MHHBIIIl Spits rekent op plaats Petursson (19) nieuwe linkerspits Feyenoord Boom valt toch af DINSDAG 10 OKTOBER 1378 PAGINA 9 Door Ruud Paauw Waarom blijven de namen van sommige sportlieden in de her innering hangen en waarom krijgen die van anderen een plaats in het vergeetboek? Een vraag waarop moeilijk een goed antwoord te geven is. Het is lang niet altijd een kwestie van: de één heeft nu eenmaal meer succes dan de ander. Nee, zo simpel ligt het niet. Het beste maak ik het met een paar voor beelden duidelijk. De oudste knakkers onder de le zers zullen zich waarschijnlijk nog wel "het geval-Van Dijke" herinneren. Van Dijke was in de jaren twintig een heel ver dienstelijke back van Feye noord. Zo verdienstelijk dat hij in 1925 met het Nederlands elf tal mee mocht doen tegen België in Antwerpen. In die wedstrijd stompte hij op zeker moment de bal uit het doel, toen keeper Ge- jus v. d. Meulen al gepasseerd was. De 21 andere spelers én de 30.000 toeschouwers zagen Van Dijke zijn vuist gebruiken, maar de Engelse scheidsrechter niet. Hij verstond zich even met zijn Belgische grensrechter, maar aangezien beide heren- louter en alleen hun moerstaal spraken leverde dat niets op Kingscott gaf geen strafschop maar gewoon een hoekschop.. De Belgen waren razend (tot overmaat van ramp verloren ze de wedstrijd met 1-0) en bléven dat nog maandenlang. Wat Van Dijke nog verder in zijn carrière heeft gepresteerd, weet ik niet. Het zal best een aardige voetballer zijn geweest, zoals er velen op de velden te vinden zijn. Maar dat ene incidentje verschafte hem een vreemd soort heldhaftigheid. Als je de naam Van Dijke laat vallen bij vergrijsde voetballiefhebbers dan zullen ze in koor roepen, "de man van de handsbal", terwijl ze de namen van veel be tere internationals maar heel moeilijk uit de grijze cellen kunnen peuteren.. Pol Anoul Nog zo'n man die roem verwierf door een eenmalige gebeurte nis: de Belgische achterspeler Pol Anoul. Tijdens Frankrijk- België in het Colombes stadion in Parijs, nu dertig jaar gele den, bracht hij vlak voor tijd de bal uit de achterhoede op, be trad de Franse helft en schoot van zeker 35 meter zoevend hard in (een treffer a la Arie Haan), waarmee hij België op 3-3 bracht. Anoul hield er de erenaam "de man van Colombesaan over, want in de jaren veertig was het tamelijk ongebruikelijk dat een back de bal tot op de vijan delijke helft bracht en boven dien nog op doel ging schieten ook. Van dat moment afhad iedereen heilig ontzag voor hemAls jon gen luisterde ik in die tijd altijd naar de radio-verslagen van de interlandwedstrijden. En Aad van Leeuwen, Van Emmenes of Leo Pagano hoefden alleen maar te zeggen dat Anoul naar de middencirkel wandelde of mijn nekharen gingen steil overeind staan. Bij het tikken van zijn'naam merk ik dat de schrik er nu nog stevig in zit.. Het was allemaal schromelijk overdreven. Anoul was niet meer dan een doorsnee-interna tional. Hij heeft ook nooit meer zo'n doelpunt gemaakt. Zelf brak hij het Colombes-verhaal tot de grond toe af: "Ik had de bal graag willen afgevenmaar er stond niemand vrij. Ik was ten einde raad en daarom dacht ik: dan in hemelsnaam maar een schot op doel" Maar legendes laten zich niet op deze prozaïsche manier ont- Euwe: geen scheidsrechter nodig... mantelen. Anoul blijft tot zijn dood "de man van Colombes, het resultaat van vijf seconden bizarre grootheid!geluk. Drie seconden Deze lange inleiding heb ik nodig om te komen op Alexander Be low, de Russische basketbalin ternational, van wie het Russi sche persbureau Tass vorige week meldde dat hij "na een lange ziekte" op de onthutsend jonge leeftijd van 26 jaar is overleden Below verwierf zich blijvende glorie in precies drie seconden. Dat gebeurde tijdens de Olym pische basketbalfinale van 1972 in München tussen de VS. en de Sowjet-Unie. De Amerikanen stonden in die wedstrijd voortdurend achter, maar een paar seconden voor tijd verkregen zij een minieme voorsprong: 50-49. Vrijwel met een daarop ging het signaal ten teken van het einde van de strijd. Grote, woeste vreugde bij de VS. Maar de Britse meneer Jones, een hoge functionaris van de inter nationale basketbalbond, zei dat de klok drie seconden terug moest, want er had iets niet ge deugd met de tijdwaarneming Meneer Jones kon de wed strijdleiding kennelijk zo maar even zijn wil opleggen. En in die drie seconden gebeurde het. Er kwam razendsnel een supe rieure pass over het hele veld naar de prachtig reagerende Alexander Below. Die elle- boogde twee Amerikanen uit zijn buurt en scoorde: 51-50 voor Rusland, dat zich vervol gens aan dezelfde delirium-toe standen overgaf als de Ameri kanen een paar seconden eer der. Het was pure sensatie. Nooit'zo iets krankzinnigs mee gemaakt. Voor het eerst in de Olympische historie was Ame rika het basketbalgoud ontno- Hoe groot was Alexander Below, was hij de beste Russische bas ketballer? Ik kan er geen ant woord op geven. Alleen de naam en het moment zijn in het geheugen opgenomen. En niet alleen bij mij. Het grootste Amerikaanse persbureau AP meldde Belows dood zo: MOSCOW. Oct. 4 - Alexander Belov, 26, who scored the con troversial last-second basket in the Soviet-Union's gold-medal victory over the U.S. in the 1972 Olympic Games, has died after a prolonged illness". De man en zijn roem. Een kwestie van secondenwerk. Soms. Kindermeisje Onlangs snuffelde ik bij de boek verkopers in de Amsterdamse Oude-Manhuispoort in enkele vergeelde werkjes. Eén ervan was een boekjegeschreven door dr. Max Euwe en Aljechin, over hun schaaktweekamp om de wereldtitel in 1937. Op één der bladzijden spraken zij een dankwoord uit aan het adres van de scheidsrechter voor zijn leiding, maar - zo voegden zij er aan toe - echt no dig hebben we hem niet gehad, want er was geen enkel inci dent. Het kon toen kennelijk nog: dertig partijen tegen el kaar spelen zonder de behoefte te hebben het bloed onder de nagels van de tegenstander vandaan te pulken Toen ik het las, daar in dat half duistere optrekje, schoot ik wel even in de lach. Want het con trasteert zo enorm met wat we de afgelopen maanden hebben meegemaakt in de tweekamp Karpov-Kortsjnoi. Als scheids rechter bij Euwe-Aljechin (hoewel de laatste toch door ging voor een zeer ongemakke lijk heerschap) wasje er al met de meest elementaire kennis van de begrippen Goed en Kwaad, zal ik maar zeggen. Tegenwoordig is daar geen ver schil meer tussen. Er komt nu dus heel wat anders kijken. Als toparbiter in de schaakwe reld moet je nu een geslepen ju rist zijn die elke maas in het reglement kent, je moet een oli fantshuid hebben om de grofste beledigingen mee op te vangen, je moet poolijs in de aderen hebben om het hoofd koel te houden bij alle herrie die beide kampen maken, je dient alles van verlichting en het glimmen der stukken af te weteiije moet met een soort geiger-teller het hypnosevermogen van de toe schouwers kunnen meten, je moet alles van bepaalde stra lingen afwetenvan Indische goeroes enz. enz. En af en toe. zo krijg ik de indruk, zou ook het diploma van volle dig bevoegde kindermeid zeer goed van pas komen. BERN (GPD) - Als een schande zou Ruud Geels het erva ren als hij morgenavond niet met het Nederlands elftal in de arena van het Wankdorfstadion in Bern mag aantreden voor de wedstrijd tegen Zwitserland in de voorronde van de strijd om het Europees kampioenschap. De reeds ka lende, blonde spits van Anderlecht meent terecht dat hij zo langzamerhand zo'n staat van dienst heeft opgebouwd, dat bondscoach Jan Zwartkruis niet meer om hem heen Achterhaald kan. lijkheid toe. Als hij zegt: „Je moet van achteruit spelen, de motoriek van een elftal begint bij een goede verdediging en een uitstekend georganiseerd middenveld", dan is het duidelijk dat Zwartkruis vrijwel zeker niet voor vier spit sen zal kiezen. Onmiddellijk geeft Geels toe „Goed, ik heb bedankt voor Ar gentinië en daar heb ik nog steeds geen spijt van. Maar het wereld kampioenschap is een afgesloten hoofdstuk. Nu wacht er een nieuwe start voor het Nederlands elftal en met mijn toch wel uit zonderlijke doelpuntenproduk- tie hoor ik erbij. In de afgelopen vier seizoenen heb ik achtereen volgens 30, 34, 31 en 29 doelpun ten in de competitie gemaakt. Dat is een totaal van 124 doelpunten in vier jaar in competitiewed strijden. Ik geloof dat niet èèn spits in Europa dat ook kan zeg gen". Ruud Geels twijfelt er geen mo ment aan dat Jan Zwartkruis hem woensdag niet op de bank zal laten zitten: "Als Zwartkruis Kist buiten de selectie houdt en mij met mijn 30 jaar wel selec teert zie ik dat min of meer als een zekerheid dat ik tegen de Zwit sers zal aantreden. Bovendien ben ik nu bij Anderlecht uitste kend ingespeeld met Robbie Rensenbrink, die zeker in de ba sisformatie staat. Daarom ligt het voor mij het meest voor de hand dat het Oranjeteam Tscheu la Ling op rechts, Rensenbrink op links en ik in het centrum in de frontlinie zal brengen". Dat zou dan bijna zeker betekenen dat Dick Nanninga van Roda JC weer buiten het elftal gelaten zou worden, waar óók hij voor past. Dilemma Jan Zwartkruis kan in elk geval niet verbloemen dat hij in een verschrikkelijk dilemma ver keert. Gistei-middag verzuchtte hij op Zwitserse bodem: „Het was eigenlijk rampzalig dat uit gerekend tegen IJsland in het Goffertstadion in Nijmegen la Ling niet in het veld kon komen door een blessure. Die EK-wed- strijd was immers bij uitstek ge schikt om het experiment toe te passen met een voorhoede van vier man: la Ling, Geels, Nannin ga en Rensenbrink. Adrie Koster speelde weliswaar als rechter spits een uitstekende wedstrijd, maar het loste in feite niets op, omdat we op die plaats niet la Ling en straks ook weer Renè van de Kerkhof eigenlijk geen problemen hebben". De vraag is nu: Durft Jan Zwart kruis tegen de Zwitsers die kwa litatief veel sterker zijn dan IJs land het avontuur van een vier man-sterke frontlinie wel aan9 Zwartkruis zelf is nog niet bereid het achterste van zijn tong te la ten zien: „Er zijn verschillende patronen denkbaar. Ik kan nu goochelen met vele mogelijkhe den". Maar duidelijk is dat Zwartkruis (die in Argentinië de grote propagandist van de aan stormende jeugd was) zich in de ongetwijfeld belangrijke uitwed strijd tegen de Zwitsers niet wil wagen aan al te onbezonnen avonturen. "Want onder-schat die Zwitsers niet", zegt hij. "Rudy Elsener van Eintracht Frankfurt is sterk en heel Europa jaagt nog op Renè Botteron van FC Zürich. Dan is er ook nog die gevaarlijke spits Sulser. Het wordt voor ons een zware klus", voorspelt Zwartkruis. „Mijn grote probleem is dat ik met een af bouwperiode en tegelijk met een opbouwperiode heb te maken. Maar ik mag de realiteit niet uit het oog verliezen. Als ik niet voor prestaties zorg dan is die bittere realiteit wel dat Jan Zwartkruis binnen zes weken is verdwenen", zo geeft de voormalige legeroffi cier met een ontwapenende eer- Ruud Geels r) begroet Hugo Hovenkamp ROTTERDAM (GPD/ANP) - Feyenoord heeft zijn lang gezochte linker spits. Het is de IJslandse international Petur Petursson (19), die twee weken geleden in Nijmegen nog tegen Nederland meespeelde. De Rot terdamse club heeft de linksbuiten voor drie jaar gecontracteerd. Het ligt in de bedoeling van trainer Jezek om de nieuwe aanwinst tijdens het bekerduel tegen Volendam in te zetten. Ook Club Brugge is op zoek naar een aanvaller. Trainer Ernst Happel volgde bij de eerste divisiewedstrijd Excelsior-FC Vlaardingen in het afgelopen weekeinde de verrichtingen van rechtsbuiten Koos Waslan den Die speelde matig, maar zei Happel: "Ik kom nog terug". Hoe wankel het bestaan van oefenmeester soms is, werd in Italië en Spanje weer eens bewezen. AC Napoli ontsloeg gisteren trainer Di Marzio om dat in de tweede competitiewedstrijd een nederlaag was geleden. Atleti- co Madrid zette op staande voet Hector Nunes buitenspel, omdat Atleti- co in vier wedstrijden al vijf verliespunten had opgelopen. Ruud Geels sluit de mogelijkheid zelfs volledig uit dat het Neder lands elftal het zal wagen met vier spitsen de Zwitsers tegemoet te treden: „In het moderne voetbal is een aanval met vier spitsen volkomen achterhaald. Je mag al blij zijn als je met drie aanvallers gaat opereren", schampert hij. En Geels bekent ook eerlijk: „Ik zie het ook niet zitten om mij samen met Dick Nanninga in de spits te zetten. Dan wordt het toch maar rommelen. Vorig jaar heb ik sa men met Johan Cruijff in Rotter dam tegen Oostenrijk in de spits gespeeld en zelfs dat werd een mislukking. Met twee spitsen is er veel te weinig ruimte". Ruud Geels kan ook wijzen op zijn moeiteloos aanpassingsvermo gen. „In Anderlecht draaide ik onmiddellijk goed en ik heb nu in zes competitiewedstrijden al ze ven doelpunten gemaakt. Maar ja, Anderlecht is het beste club elftal waarin ik ooit heb gespeeld en wat Rensenbrink vaak laat zien is niet te geloven als je het niet met eigen ogen aan schouwt" Extra premie Niet zonder trots weet Ruud Geels ook te melden: „Het is nu al zover in België dat de voorstoppers van de tegenstanders van Anderlecht in de competitie een extra premie krijgen als ik niet scoor. Dat weet Jan Zwartkruis toch ook wel" Als Geels er morgenavond bij is, begint hij aan zijn 15de interland: "Ik heb de pech gehad dat ik vaak in interlandwedstrijden heb ge speeld waarin weinig op het spel stond en waarin de sterren niet zo gemotiveerd waren. Maar met la Ling en Rensenbrink naast me verwacht ik veel van de confron tatie met de Zwitsers in Bern" Kortom: Geels rekent erop dat hij erbij is in de wedstrijd tegen Zwitserland. Dambond stelt zich kandidaat voor titelduels ARCO (ANP) - De rustdag tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap dammen wordt van daag benut door de werelddam- bond voor een algemene verga dering. Nederland zal het voor stel indienen om drs. Piet Roo- zenburg tot voorzitter en Willem Jurg tot secretaris te benoemen. Ook stelt de KNDB zich kandi daat voor de organisatie van het persoonlijk Europese kampioen schap in 1979 en het wereldkam pioenschap in 1980. ARCO (ANP) - Gerrit Boom is er niet in geslaagd door te dringen tot de finalepoule van het we reldkampioenschap dammen dat in Arco wordt gespeeld. In de laatste voorronde, de negende, remiseerde hij met Verpoest. Voor de andere Nederlandse deelnemers zijn wel finaleplaat sen weggelegd. Drost, Bastiaan- net en Clerc plaatsten zich door snelle remises. Boom viel maar net aan uit de boot, nu de als vierde in zijn groep geëindigde Fransman Hisard af zag van het spelen van de finale ronde. omdat hij niet langer zijn werk kan verzuimen. Het Son- nen berger -puntenwaarderings systeem moest toen de doorslag geven wie de plaats van Hisard i. Dat werd Verpoest. Gendlerman is eerste i Harm Wiersma niet speelt (de we reldkampioen had zijn beslissing gisteravond nog niet prijsgege ven) zal de Israëliër zijn plaats in- Uitslagen groep A: Berte - Diaw 0-2. Gendlerman -Tsjegolev 1-1, Korenevski - Lepsic 1-1. Hisard - Drost 1-1, Boom - Verpoest 1-1. Eindstand (de eerste vijf plaatsten zich): 1. Tsjegolev 14 punten. 2. Korenevski 12 punten, 3. Drost 12 punten. 4. Hisard 10 punten, 5. Diaw 10 punten. 6. Verpoest 9 punten, 7. Gendlerman 9 punten. 8. Boom 9 punten, 9. Lepsic 4 punten, 10 Berte 1 punt. Groep B: Nimbi - Bastiaannet 1-1, Da Silva - Simonelli 2-0. N Dave - Norden 1-1. Smith - Mitsjanski 1-1, Gantwarg - Clerc 1-1. Eindstand (eerste zes hebben zich ge plaatst) 1. Gantwarg 12 punten, 2. Mits janski 12,3. Bastiaannet 12.4. N Daye 11, BERN (GPD) - Vol zelfvertrouwen bewoog Hans Hamstra zich gis teren in het Oranje-gezelschap tijdens de reis naar Zwitser land. De chef van de afdeling voorlichting en public relations van de KNVB voelt zich duide lijk de grote winnaar van de machtsstrijd die de afgelopen maand in Zeist heeft gewoed. Kort voor de ontmoeting van het Nederlands elftal in Nijmegen met IJsland was hij door Her man Choufoer, het bestuurslid van de sectie betaald voetbal, belast met de technische zaken, op een zijspoor gerangeerd. Het bondsbestuur greep echter in, liet Choufoer hopeloos in zijn hemd staan en plaatste de om streden perschef weer in zijn oude stoel. Die ingreep van hogerhand vond plaats op een moment dat Chou foer wegens vakantie in het bui tenland verbleef. Een merk waardige gang van zaken, die nog meer vragen opwerpt omdat niemand meer of minder dan bondsvoorzitter Wim Meuleman sectiebestuurslid Choufoer voor diens vertrek had verzekerd dat er pas over de „affaire-Hamstra" zou worden gediscussieerd als de Hagenaar weer terug zou zijn. Een pikant detail is, dat Choufoer uitgerekend tijdens het verblijf van Oranje in Zwitserland weer zijn functie gaat uitoefenen. Hij is gisteren rechtstreeks vanuit zijn vakantieverblijfplaats naar Bern gereisd. Daar werd hij ge confronteerd met de organisato rische situatie, die hij aan de hand van zijn ervaringen tijdens de wereldtitelstrijd in Argenti nië niet langer wenste te gedo gen. Het behoeft geen nader be toog, dat de sfeer in het begelei dingsteam van het Nederlands elftal uiterst gespannen is. Ook al omdat de derde hoofdrolspe ler in deze onverkwikkelijke af faire, de secretaris betaald voetbal Jan Iluybregts, even eens in Bern aanwezig is. luybregts was door Choufoer naar voren geschoven als de verantwoordelijke man voorde totale organisatie rond Oranje. Dus ook de perszaken, die voor heen door Hamstra en diehs as sistent Evert Grifhorst waren behartigd. Huvbregts is nu al leen als secretaris aanwezig, terwijl Grifhorst, de man die het best bij de Nederlandse sport pers in de markt ligt, tegen de verwachtingen in thuis moest blijven. Omdat hij niet gemist kon worden vanwege zijn werk zaamheden voor het nieuwe bondsblad, zoals het officieel heette. Het is echter geen ge heim dat hij en Hamstra eikaars bloed wel kunnen drinken. Vandaag pas zal Choufoer zijn mening over de nieuwe situatie kenbaar maken. Hij heeft de re putatie, zich niet snel gewonnen te geven, en er mag ook van hem worden verwacht dat hij zijn door het bondsbestuur zo zwaar gedeukte image weer zal wensen op te vijzelen. „Het laatste w oord is over deze affaire nog niet gesproken", voorspelt ook Jan Huybregts. FP/xaswe r vsezte? U/£L \OWAF (X/UA-0/&C) ZA/ P/AA7ZJZ 3Wc\

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9