Onderzoek wij stuit: "zilver" verlengt leven van de anjer I PUBLIEKS UgzjtjJL Werkloosheid Leidse regio iets minder Spaarrentetot Illusies in "rook opgegaan" INVENTARIS VAN GROF VERKOCHT Kamervragen Rosenburgh Stilte voor de storm Mr. Olivier opvolger mr. Woudstra Rectificatie PAGINA 4 VARIA DINSDAG 10 OKTOBER 1978 door Herman van Amsterdam En Barendsen voegt daar aan toe: "Zilver zou het goed kunnen doen, alleen is het goedje niet bepaald milieu vriendelijk". Milieu "En ook al is de uiteindelijke te gebruiken hoeveelheid zil- verthiosulfaat erg gering, we hebben in Nederland nu eenmaal te maken met be paalde milieunormen die ui teraard ook gelden voor de bloemisterij. Daar moeten we bij het gebruik van die zilver oplossingen dus van uitgaan. Al is dat niet helemaal reëel. Nederland telt talloze ama teur-fotografen die zelf ont wikkelen en die hun fixeer door de gootsteen wegspoe len. Dat is ook slecht voor het milieu. Maar niemand die daar moeilijk over doet. En dan te bedenken dat de con centratie zilverthiosulfaat die voor de anjers nodig is, veel minder sterk is dan in fixeer zit". "We hebben één en ander al doorgesproken met onder andere deskundigen van de landbouwhogeschool in Wa- geningen. Zo op het eerste ge zicht lijken er, uit milieu-oog punt, niet al teveel obstakels te zijn", aldus Barendsen. Oppepmiddel Eén van de vragen die de onder zoekers in Aalsmeer nog niet hebben kunnen beantwoor den is waar de anjers behan deld moeten worden. Op een centraal punt, bijvoorbeeld in de bloemenveilingen? Of zou elke kweker zijn eigen voor ziening moeten hebben. Men is voorstander van dit laatste omdat dat organisatorisch het makkelijkst te verwezenlij ken is. De gedachten gaan in dit verband uit naar een kant en klaar anjer-oppepmiddel Tjibbe de Groot -17 min. 26 sec. - Alphenaar Tjibbe de Groot (67) heeft het, tegen zijn verwachting in, niet erg ver kunnen schoppen tijdens het dit weekeinde in Bre men gehouden Europese kampioenschap pijproken. De meer voudig Nederlands kampioen zag al na 17 minuten en 26 secon den zijn illusies in rook opgaan en dat betekende voor hem een schamele 302e plaats. Er schreven in totaal 322 pijprokers in Zenuwen hebben de Alphenaar parten gespeeld, maar ook de on bekendheid met het materiaal. Tjibbe is gewend te zuigen aan een stenen Goudse pijp. In Duitsland moest hij het doen met een houten. Het is de tweede keer dat hij zich heeft gemeten met Europa's beste pijprokers. Twee jaar geleden was hij van de partij in Engeland. Daar eindigde hij bij de eerste veertig. Leidenaar F. N. de Graaf deed het in Bremen iets beter. Hem lukte het de drie gram wedstrijdtabak 35 minuten en 31 seconden smeulende te houden. Maar genoeg voor een prijs was zijn 199e plaats niet. Winnaar werd de Italiaan Vecchi. die al eerder de beste van Europa was. Dit keer hield hij zijn pijp 2 uur, 34 minu ten 26 seconden aan de praat. Toch een klein succesje voor Nederland in de teamstrijd. Na Italië en Zwitserland werd beslag gelegd op de derde plaats. Begin dit jaar liep op het proef station voor de bloemisterij in Aalsmeer een onderzoek van stapel dat met name de anjer kwekers in ons land hevig in teresseert. Waar het om draait is de behandeling van de an jer met een oplossing van zil ver met als beoogd resultaat een verlenging van de le vensduur van deze snijbloem met bijna een week. Het onderzoek is inmiddels in een eindstadium aangeland en het proefstation zal binnen een maand advies gaan uit brengen aan het vak. Afsterving Alvorens in te gaan op de be vindingen van de onderzoe kers tot nu toe, eerst nog even iets over het principe van het experiment. De anjer zoals die in de bloemenvaas staat produceert ethyleengas en veroudert ook daardoor. Zil ver nu heeft, in een bepaalde samenstelling, de eigenschap de ethyleenvorming af te stoppen en het afstervings proces dus te vertragen. De vraag was aanvankelijk hoe de anjer het zilver toe te die nen. Voordat in Aalsmeer aan de slag werd gegaan deden twee landbouwkundige insti tuten uit Wageningen wat proefjes op dit vlak. Men ging bijvoorbeeld na wat het effect zou zijn als men de anjers met een zilveroplossing zou be spuiten. Dat werd geen suc ces. Al snel kwam men tot de slotsom dat het veel beter was het zilver in de bloem te bren gen. Bijvoorbeeld door de anjers met de stengels in een zilverbad te plaatsen. Eerst koos men als vloeistof zilver nitraat maar dat verplaatste zich te langzaam door de stengel omhoog waardoor er nauwelijks van een leven- verlengend effect sprake was. Een veel beter resultaat werd verkregen met zilverthiosul faat, dat ook door fotografen gebruikt wordt als fixeer middel. Daar is men in Aalsmeer dan ook mee gaan werken. "De resultaten van de proeven zijn positief uitgevallen", zegt on derzoeker Barendsen, die zich op het proefstation be zighoudt met de houdbaar heid van snijbloemen. "Dat deze zilveroplossing de le vensduur van een anjer met bijna een week kan verlengen staat nu wel vast. We hebben ook testen uitgevoerd met preparaten zoals suikercon centraties. Ook daarmee bleek men de levensduur van de anjer aanzienlijk te kun nen verlengen. Maar de me thode is heel wat omslachti ger en ook veel duurder" (er zijn al bedrijven die het spul willen gaan produceren) dat milieu-onschadelijk kan worden gemaakt door er na gebruik een component aan toe te voegen. De landelijke anjer-werkgroep, die nauw betrokken is ge weest bij de experimenten in het proefstation, wil zich in dit stadium nog niet uitspre ken over een toekomstig ge bruik. Voorzitter Vink uit De Kwakel: "De concurrentie in het buitenland volgt al onze bewegingen. In het verleden, en dat had te maken met ro zen, hebben we ons als bloe misterijvak al eens flink in de vingers gesneden doordat we vroegtijdig ruchtbaarheid gaven aan bepaalde ontwik kelingen. Daar passen we nu voor. In november is de jaar lijkse anjertentoonstelling. Dan pas komen we er mee voor de dag" Kweker Broesterhuizen uit Roelofarendsveen, lid van de regionale werkgroep Anjer, is warm voorstander van het gebruik van zilver. "Er zijn collega's die bang zijn dat als de anjer veel langer houdbaar wordt er minder van worden verkocht. Ik zie het juist an dersom. Hoe beter de anjer, hoe hoger de omzet" Berekend is dat de anjer mét ongeveer een cent meer moet gaan kosten. Volgens Broes terhuizen is dat toch een pit tige prijsstijging. "Zeker als je nagaat dat vanaf 1952 de prijs van de anjers met slechts 13 cent is gestegen. Dan tikt deze cent echt wel aan zegt hij. Tulp In het proefstation in Aalsmeer is men bezig na te gaan of op een zelfde wijze ook bolge wassen als de hyacint en de tulp een langere levensduur kan worden gegeven. Medaille voor brandweerman De commandant van de Rijns- burgse brandweer, J. v. d. Gugten, is door collega's in Duitsland onderscheiden met de medaille "Eer en ver dienste". De hoge onder scheiding, die nog niet eer der aan een Nederlander werd uitgereikt, viel hem te beurt tijdens een bezoek aan de brandweer van Siegen, de plaats in Duitsland waarmee Rijnsburg vriendschaps banden heeft aangeknoopt. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Cijfers van GAB LEIDEN - De werkloosheid bij de mannen binnen het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden is de afgelopen maand met 39 verminderd. Bij de vrou wen was de daling 41De afname in de werkloosheid kon vrijwel geheel worden toegeschreven aan de jeugd. Het aanbod van jeugdige mannelijke arbeids krachten verminderde namelijk met 33 en van jeugdige vrouwe lijke arbeidskrachten #»et 36. In de volgende beroepsgroepen bij de mannen gingen er de afgelo pen maand meer ingeschrevenen aan het werk dat er werkloos werden: metaal -33, bouw -13 en overigen -43. In de laatste catego rie bevonden zich 35 vissers. In de sectoren horeca )+19) en on derwijs (+13) kwamen er meer ingeschrevenen bij dan er af gin gen. Bij de vrouwen gingen 12 in de sector handel en 16 in de sector sociaal- en geneeskundig perso neel meer aan het werk dan er werkloos werden. Het niveau van de werkloosheid onder de jeug digen blijft volgens het Leidse GAB hoger dan vorig jaar. Eind september 1977 waren 421 man nen tot en met 22 jaar zonder werk. Dit jaar zijn het er 477. Bij de vrouwen waren deze cijfers eind september 1977: 420 tegen eind september 1978: 501. Bij de derhalve een stijging 56 en bij de Die stijging valt toe te schrijven aan de schoolverlaters. Bij de mannen stonden in vergelijking met vorig jaar 64 en bij de vrou- wen78 meer schoolverlaters in geschreven. Wegens het ontbre- DEN HAAG/LEIDEN - De firma Janson mag het benzinepompstation aan het Levendaal (177-179) laten staan. De omwonenden, die bezwaar hadden gemaakt tegen de door de gemeente Leiden afgegeven hin derwetvergunning zijn door de Kroon in het ongelijk gesteld. De omwonenden hadden er bij de Kroon op aangedrongen de hinder wetvergunning om een aantal redenen ongeldig te verklaren. Het benzinestation zou de waarde van het monumentale pand Lcvendaal 181 doen dalen, het zou het uitzicht van de omliggende woningen belemmeren, stank verspreiden en geluidsoverlast van af- en aanrij dende auto's tot gevolg hebben. Bovendien zouden de voorkamers van de omliggende woningen niet meer gebruikt kunnen worden, omdat het volgens de brandweer niet raadzaam is daar geveikachels te plaatsen of te handhaven. De Kroon vindt echter dat de gemeente aan het afgeven van de hinder wetvergunning voldoende voorwaarden heeft gesteld. Zo moesten er aan weerszijden van het pompstation tussen de panden Levendaal 175/175a en 181 glazen schermen van minstens zes centimeter dik en even hoog als de pompen zelf worden geplaatst. Het pompstation mag bovendien tussen tien uur 's avond en zes uur 's ochtends niet geopend zijn, ter beperking van geluidsoverlast. ken van voldoende vraag ver loopt vooral de bemiddeling van jeugdigen in de sector handel, kantoor en sociale beroepen minder vlot. Dit zijn ook de secto ren waarin de bemiddeling van vrouwen problemen geeft. In de genoemde sectoren stonden eind vorige maand de volgende aan tallen vrouwelijke werkzoeken den ingeschreven: handel 87 kantoor 188. soc. en gene'esk pers. 75 (allen jeugd t.e.m. 22 jaar). De vraag naar arbeids- Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen krachten is de afgelopen maand bij de mannen iets gestegen. Dit als gevolg van de halfjaarlijkse vraag-enquête, die in september/ oktober werd gehouden. Dat de vraag naar vrouwelijke arbeids krachten is gedaald, duidt erop, dat in de arbeidsmarkt voor vrouwen nog steeds geen verbe tering komt. De werkloosheid in de Leidse regio was als volgt over de verschillende gemeenten ver deeld. Tussen haakjes de cijfers van de vorige maand. Mannen 54 (57) 256 (281) 1561 (1583) 109 (107) 79 (78) 35 (29) 8 (10) 100 (100) 19 (18) 30 (26) 16 (17) Vrouwen 33 (36) 84 (82) 643 (676) 59 (68) 45 (39) 15 (16) 6 (7) 52 (54) 13 (11) 16 (16) 6 (8) 2267 (2306) 972 (1013) LEIDEN - Na de faillietverklaring van de Grofsmederij drukte er maandelijks nog een' last van 50 duizend gulden op het bedrijf vanwege verschuldigde rentes uit geldleningen. Daarnaast moest maandelijks nog eens tienduizend gulden worden uit gekeerd aan een bewakings dienst en tienduizend gulden aan personeel dat noodzakelijkerwijs werd aangehouden. Dit staat in het verslag van de cura toren van de verificatievergade ring. Vanwege deze zware lasten besloten de curatoren het bedrijf zo snel mogelijk te likwideren. De opbrengst van de verkopen lag als regel boven de door ma kelaars getaxeerde executie- waarde. Alle roerende en onroe rende goederen zijn inmiddels verkocht. De curatoren schrijven in hun ver slag dat nog niet valt op te maken of en hoeveel de verschillende schuldeisers van de Grofsmede rij uitgekeerd zullen krijgen. LEIDEN - Naar aanleiding van een artikel in het Leidsch Dagblad van vrijdag 6 oktober heeft het Tweede Kamerlid Ria Beckers (PPR) schriftelijke vragen ge steld aan de Staatssekretaris van CRM, Wallis de Vries, over de problemen in de Leidse service flat voor bejaarden "Rosen burgh". Zoals bekend wordt er door een aantal bewoners samen met burgerraadsman Frits Qua- dekker en PPR- fractieraadslid Frits van Oosten actie gevoerd tegen de hoge huren en het ge brek aan inspraak dat de bewo ners in "Rosenburgh" hebben. Beckers heeft nu de staatssecre taris gevraagd of hij de mening deelt dat het gebrek aan meden- zeggenschap voor de bejaarden een van de oorzaken is van de problemen in "Rosenburgh" Voorts heeft zij gevraagd op wel ke termijn een Algemene Maat regel van Bestuur (AMVB) tege moet kan worden gezien waarin de participatie van bejaarden in het beleid wordt geregeld. Ook vraagt zij of ae staatssecretaris bereid is een dergelijke AMVB uit te breiden tot serviceflats. Tot slot vraagt Ria Beckers of Wallis dé Vries bereid is eventueel te bemiddelen in het conflict "Ro senburgh" Alleen een ochtendzitting, die bovendien al binnen het uur was afgehandeld. Erg veel is er dus niet te melden. Een enorme achterstand in het uit tikken van dagvaardingen, dat in Almelo gebeurt, is de oorzaak. Ze gingen daar in Almelo met vakantie zonder zich zorgen te maken over de Nederlandse officieren van justitie en rechters die zonder dagvaardingen niet zoveel kunnen beginnen. Nu zullen die het ook niet zo erg gevon den hebben eens wat minder te doen te hebben, maar ze houden hun hart nu vast voor als straks al die vertraagde dagvaardingen komen bin nenstromen. Alleen al in het district Den Haag is er een achterstand van tienduizend zaken. Men doet in Almelo nu aan een soort werkverschaffing. Efen hele batterij typistes moet zo snel mogelijk door de rijste brijberg zien heen te eten, wat weer ten koste gaat van de nauwkeurigheid. Er zullen dan ook wel weer de nodige vrijspraken vallen omdat da ta of andere gegevens op de dagvaarding niet kloppen. De verdachten van gisteren kregen in ieder geval van rechter Van Dijke volop gele genheid hun zegje te doenook als dat niet direct op het ten- lastegelegde sloeg; iets wat in drukker tijden over het alge meen niet wordt toegestaan. "Ik heb die man maar een tijdje laten praten", zei de rechter na afloop. Met andere woorden: dan heeft de pers tenminste nog iets om over te schrijven. Die man was een tandtechnicus die om een paar dozen gebit af te leveren bij een tandarts zijn auto voor de deur van die tandarts had geparkeerd. Dat was op de Herenweg in Noordwijkerhout, waar een wachtverbod geldt. Nadat hij met de tandarts nog even een zakelijk gesprekje had ge voerd kwam hij terug bij zijn auto en bemerkte een bon ach ter de ruitenwisser. Hij ging naar het politie-bureau om uit te leggen dat hij zijn auto daar vaak zo neerzette en nog nooit een bon had gekregen en dat hij alleen even iets moest brengen of halen Dat weet ik",zei de betreffende agent: "Ik zie uw auto zo vaak daar staan; dat ik vond dat ik u nu maar eens een keer moest straffen. De tandtechnicus kon die opmerking allerminst waarderen, wat hij gisteren op de zitting nog eens over duidelijk liet blijken: "Het gaat me niet om die bekeu ring, die wil ik graag betalen, maar de aanmatigende hou ding van die agent, die me ab soluut boos maakte. Dat vind ik geen opmerking, dat je daar zo als een kwajongen behandeld wordt. Ik wil dat daar melding van gemaakt wordt en dat er hier werkelijk iets aan gedaan wordt. In wat voor staat leven we dan?" Rechter Van Dijke verzekerde de man dat de griffier alles wat hij had gezegd hart geno teerd, maar dat het enige wat voor hem vaststond de over treding was. Een doos prothe sen is niet zo zwaar dat de au to pal voor de deur moest worden neergezet, vond de rechter, en gaf dan ook de normgle boete van veertig gulden. MARGA WUIS ADVERTENTIE De rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8'/?% voor Vaste Termijnspaarrekeningen met een vaste looptijd van 6 jaar. Vraag bij onze kantoren ook eens naar spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft van 7'/4% tot en met 8'/4%. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond mr. B.K. Oli vier uit Leiderdorp benoemd tot de nieuwe voorzitter van de ge meentelijke commissie voor de beroepsschriften. Mr. Olivier is jurist en werkt als wetenschap pelijk medewerker aan de uni versiteit van Amsterdam. Hij volgt als voorzitter van de com missie voor de beroepsschriften mr. C.J. Woudstra op. Mr. Olivier kreeg voor zijn benoe ming zevenentwintig stemmen Zijn tegenkandidaat, het oud- PvdA-raadslid J. van der Horst kreeg slechts tien stemmen. Van der Horst gold aanvankelijk als de belangrijkste kandidaat voor het voorzitterschap van de com missie voor de beroepsschriften De raad deed zijn keuze zonder verdere discussie over de kandi daten. Op dievenpad LEIDEN - In het gymlokaal van het overigens niet meer in gebruik zijnde schoolgebouw van de Rembrandtscholengemeen- schap aan de Burggravenlaan, is ingebroken. Tien leren voetbal len en twintig tennisballen wer den meegenomen. Dat bleek ech ter iets te veel hooi op de vork, want later vond men vijf voet ballen weer in het struikgewas te rug. Uit een afgesloten bestelauto die aan de Admiraal Banckertweg stond, werd handgereedschap ter waarde van tweeduizend gulden gestolen. Hiertoe werd de ach terdeur opengebroken. Een grammofoonplatenwinkel in de Haarlemmerstraat was in de nacht van zondag op maandag doelwit voor een inbraak met diefstal. Uit de kassa werd een bedrag van twaalfhonderd gul den ontvreemd. LEIDEN - In het artikel over het tweede-kans-onderwijs van vo rige week vrijdag is een onjuist heid geslopen. Gesteld werd dat een volledige opleiding mavo, havo of vwo vier avonden in de week kost. Dit is echter onjuist want dergelijke opleidingen ne men maar drie avonden in de week in beslag. Degenen die zich door deze onjuistheid hebben la ten afschrikken om een avond studie te gaan volgen kunnen nu dus op hun beslissing terugko-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4