Zonne-energie voor raadhuis van Oegstgeest? Raad Benthnizen wil speculatie voorkomen IVij zijn de Dorpsstraat niet vergeten Gespannen snoetjes en een zoen maken nog geen vetpot Gemeenteraad Benthuizen wil niet in keuken kijken Raad van State laat zich nog niet uit over Britse school CDA heeft geen eigen gezicht i^eidse agenda "LEIDERDORP HOEFT NIET TE VERDIENEN VOOR DE MAKELAARS' PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 10 OKTOBER 1978 OEGSTGEEST - Het architectenbureau Snieder, Duyven- dak en Bakker, dat zich bezighoudt met het ontwerpen van vernieuwbouwplannen voor het gemeentehuis in Oegstgeest wil een adviesbureau inschakelen dat een overzicht ontwerpt van energiebesparende maatregelen binnen het verbouwde raadhuis. De gedachten van de heer Snieder gaan hierbij onder andere uit naar het aanbrengen van collec toren die zonne-energie kunnen omzetten in een krachtbron voor de warmwatervoorziening in het gemeentehuis. "Ik vind dat de gemeente op het gebied van energiebesparing ze ker een voorbeeld zal moeten ge ven. Er bestaan betrekkelijk een voudige manieren om op allerlei manieren energie te besparen, die meestal nog niet doorgevoerd zijn. Zo kan men bijvoorbeeld met een warmtewisselaar op een ventilator wel koude lucht naar binnen laten komen, maar het verlies van warme lucht tot een beperken". Deze maatregel, dubbele beglazing isolatiemateriaal en andere meer gedetailleerde energiebesparen de punten maken deel uit van het gehele verbouwplan. Het idee van de warmwatervoorziening op zonne-energie is nieuw. "Wij zullen het adviesbureau inscha kelen dat dan kan nagaan hoeveel er aan geld in gestoken moet worden en wanneer het geld er weer uit komt", aldus Snieder. Wethouder Thorn meent dat het geld niet het allerbelangrijkste is, "maar het is wel belangrijk" "Daarom moeten wij een advies krijgen dat voor ons aanvaard baar is. Wij moeten een duidelijk LEIDERDDORP - Het was nog precies als vroeger. Wiebelende bankjes zonder rugleuning, een jongleur die zijn act onder het slaken van zeeleeuwengebrul volvoerde en een directeur met een hoge hoed. Glitter troef bij circus Charivari. Jammer alleen dat het duizendkoppige publiek dat er in de herinnering ook bij- hoort was weggebleven. Het was alles bij elkaar nauwelijks een schoolklas vol die de circustent in de Bloemerd vulde. Dat had ook zijn voordelen. De lege bankjes varen uitstekend ge schikt om in de pauze zelf acroba tische toeren uit te voeren, de pis te net groot genoeg om'alle kin deren tegelijkertijd te kunnen bevatten. Want dat was een groot pluspunt van circus Charivari: de bezoekertjes werden actief bijjde voorstelling betrokken. Het ge volg was een diepe verering voor het groene pistolenmeisje dat de jeugdige helpertjes met een dik ke zoen beloonde. Voor de rest: een knielende lama, over een hekje klimmende gan zen, touwtje springende honden en een paard dat tot zes kon tel len; meer variété dan circus. Ro de konen en glanzende ogen in de gespannen kindersnoetjes waren het resultaat. Een vergelijking met circussen van wat meer internationale faam kan Chartivari echter beslist niet doorstaan. Daarvoor was het al lemaal te stuntelig, te naief, te weinig spectaculair. Al met al: aardig, met enkele uitschieters (de messenwerper en de vuurvre ter). Maar je vraagt je af waar de artiesten en hun dieren, die er overigens uitstekend verzorgd uitzagen, van moeten leven. Als de opkomst overal zo minimaal is als in Leiderdorp zal het geen vetpot zijn. Misschien was het daarom dat steeds dezelfden in verschillende gedaante in de pis te terugkeerden. Mr. Daniel, alias Ali Bano, alias clown... Van der gelijke duizendpoten zal Chari vari het wel moeten hebben. Al zal de kassa pas luid gaan rinke len als ook de kwaliteit naar een hoger niveau wordt opgevoerd. overzicht krijgen van wat de kos ten enerzijds zijn ten opzichte van de energiebesparing, voordat we een beslissing kunnen ne- Snieder kwam trouwens in de ver gadering van de commissie van openbare werken en sport gister avond nog met kleine wijzigin gen in de schetsen van het ge meentehuis, die waren aange bracht na opmerkingen van raadsleden en personeelsleden op eerdere ontwerpen voor het gemeentehuis. Zo was er nu een dagkluis ingetekend voor het "lopende" archief naast de grote archiefruimte in de kelder. Vóór de sociale zaken-afdeling komt een verbreding in de gang en wordt een open balie aange bracht. Het invalidetoilet is naar de eerste verdieping overge bracht die met een lift is te berei ken. De commissieleden konden giste ren akkoord gaan met de wijzi gingen, evenals de hoofden van de verschillende afdelingen. Er is nog een bezwaar tegen de plan nen en dat is de brandveiligheid met name wat het trappenhuis betreft. Samen met brandweer commandant Van Gorkum be kijkt het architectenbureau nu wat verder tot de mogelijkheden behoort. 'Stad en Land' in Den Deyi WASSENAAR - Met "Stad en Land" als thema speelt de Was- senaarse basisschool Den Deyl deze week in op de kinderboe kenweek. 'Stad en Land" is het onderwerp van het vierde project van deze school. Dit houdt in dat de leer lingen zich per klas met een be paald thema hebben bezigge houden, waarna het wordt gepre senteerd aan ouders en belang stellenden. Eigentijdse manieren van wonen en leven is het onderdeel van het thema "Stad en Land" dat de zesdeklassers voor hun rekening hebben genomen. Van de leerlin gen uit de vijfde klas zijn tijdens de kinderboekenweek werk stukken over dit thema te zien De derde en vierde klassers heb ben geïllustreerde dichtbundels samengesteld óver "Stad en Land", de tweede klassers strip verhalen en de leerlingen van de eerste klas en de kleuters van Hét Woelige Nest een kijkboek. Rode konen bij het optreden van slangeman (vuurvreter) Radj BENTHUIZEN - De woningen in Zuidpolder-Oost, waar voor gisteren de eerste paal de grond in ging, moeten over ruim een jaar betrok ken kunnen worden. De 65 huizen zijn onderverdeeld in 11 woningwetwoningen, 8 woningwet-driekamerwo ningen, 12 woningen voor kleine huishoudens, 9 wo ningen in de beschutte sfeer en 25 premiewoningen. Vol gens raadslid Boonstra, die als wethouder een groot aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de plannen, is het belang van het project niet alleen gele gen in de veelvormigheid van de woningen, maar ook in de doorstromingsmoge lijkheden. BENTHUIZEN - De gemeente Benthuizen wil strenge maatre gelen nemen om speculatie met koopwoningen in de gemeente te voorkomen. Naar aanleiding van het begin van een woningbouw project in Zuidpolder-Oost, waarvoor PvdA-raadslid B'oon- stra gistermiddag de eerste paal sloeg, behandelde de raad gister avond enige voorstellen van B en W om de ongewenste handel in huizen tegen te gaan. Het gemeentebestuur vindt de voorwaarden die het rijk stelt on voldoende. Het rijk eist dat ie mand die een woning in de be schutte sfeer koopt (een goedko pe woning voor iemand met een laag inkomen) deze ook zelf be trekt. Daarnaast moet, als de wo ning binnen tien jaar wordt ver kocht, een deel van de gemaakte overwinst aan de gemeente wor den terugbetaald. Het gemeente bestuur van Benthuizen kwam gisteravond echter met verder gaande voorstellen om te berei ken dat goedkope woningen voor de plaatselijke bevolking behou den blijven. Zo stelden B en W voor de bewoner van een derge lijke woning te verplichten deze bij eventuele verkoop gedurende drie maanden te koop aan te bie den aan inwoners van Benthui zen. De prijs zou daarbij aan een bepaald maximum moeten wor den gebonden. Deze regeling zou volgens het college ook moeten gelden voor premiewoningen. De raad ging met deze voorstellen akkoord. Alleen de WD'er Van Loon was tegen. Volgens hem is een periode van tien jaar gedu rende welke eisen aan de verkoop van een woning kunnen worden gesteld te lang. LEIDERDORP-Gisteren vierde Leiderdorpsoudste inwoonster, mevrouw EA.A. Caspers-Schaubhaar 97e verjaardag. Voldoende aanleiding voor een bezoekje van burgemeester Van der Have. Niet in de Dillenburg, waar mevrouw Caspers woont, maar in een woning aan de Kom van Aaiweg, want daar, bij haar dochter, werd het feest gehouden. Commissie Oegstgeest: 5?TF7"* 7 OEGSTGEEST - "Het is niet zo dat de raad eerst een uitspraak moet doen over de Dorpsstraat. Ieder een die verbouwen wil kan daar zo mee beginnen en met gemeen tesubsidie" zo reageerde wet houder Thorn gisteravond in de commissie openbare werken en sport in Oegstgeest op het inter view in deze krant van vrijdag met twee leden van de project groep Oude Dorp in Oegstgeest. 'De heer Wolffenbuttel (lid van de projectgroep-red.) zegt in het kranteartikel dat hij acht jaar heeft moeten wachten met res tauratie van zijn huis omdat de gemeenteraad geen uitspraak had gedaan over wat er nu met de Dorpsstraat moest gebeuren Maar zal ik U eens vertellen LEIDERDORP - De 38-jarige mevrouw C.E. uit Leiden werd gistermiddag rond 15.00 uur bij het oversteken van de Persant Snoepweg aangereden door een auto en zo'n vijftig meter meege sleept. De vrouw die bij het over steken aarzelde brak haar pols en beide benen. Verder had zij nog een hersenschudding en inwen dig letsel. WASSENAAR - De 24-jarige Wassenaarse M.J.E.V. reed van nacht, doordat zij met te hoge snelheid een bocht nam op de Groot Haesebroekseweg in Was senaar met haar auto tegen een boom. De bestuurster liep een hersenschudding op en haar me de-inzittende, mejuffrouw A.F (24) eveneens uit Wassenaar raakte in een shocktoestand. Beiden zijn opgenomen in de Ur- sulakliniek. waarom hij zolang gewacht heeft met restaureren: omdat hij geen geld had om het eerder te doen!' zo vervolgde de wethouder boos CDA-commissielid Van Veen toonde zich evenmin gelukkig met opmerkingen van de twee leden van de projectgroep over de verkeersoverlast in hun straat: "Eerst gaat het om herstellen van hun huizen en nu beginnen ze in eens over overlast door bussen en vrachtwagens te klagen" De commissie zag gisteravond toch wel in dat er wel degelijk overlast door het verkeer bestond. Me vrouw Van Vloten (VVD) vroeg zich dan ook af of er niet toch een noodoplossing aan te dragen viel, bijvoorbeeld in de vorm van een andere route. Wethouder Thorn antwoordde daarop dat dan eerst de vraag moest opkomen wie dan gedu peerd zou worden, door het laten omrijden van bussen. Hij zei ver der wel te begrijpen dat de men sen ongeduldig worden. De opmerking van Wolffenbuttel dat "de onhoudbare verkeerssi tuatie in onze straat in stand wordt gehouden om argumenten te hebben de Haaswijkbrug snel te kunnen aanleggen" was bij de gemeente ook duidelijk in het verkeerde keeigat geschoten "Was dat maar waar, dat we dat als drukmiddel konden gebrui ken" aldus Thorn. CDA-er Van Veen vatte de mening van de wethouder en de commis sieleden daarop samen door te stellen dat de raad de Dorpsstraat zeker niet vergeten is. irstel BENTHUIZEN - Het voc B en W van Benthuizen om, in het kader van een zo groot mogelijke openbaarheid, raadsleden bij toerbeurt gedurende een periode van drie maanden de beraadsla gingen van het college te laten bijwonen, viel niet bij alle raads leden in goede aarde. De drie niet-confessionele partijen in de raad, PvdA, D'66 en WD, stelden zich wantrouwend op tegen het voorstel en zeiden dat ze er geen gebruik van wilden maken. Men had het idee dat het college, in het besef dat het nieuw gekozen da gelijks bestuur geen afspiegeling vormt van wat er in Benthuizen gaande is, toch ook de andere partijen erbij wilde betrekken, iets wat men principieel afwees. Daarnaast betwijfelden de drie of de controlerende taak van de raad wel naar behoren zou kun nen worden vervuld, wanneer raadsleden in vertrouwen met le den van het college vergaderen. Burgemeester Verbree toonde zich duidelijk teleurgesteld in dit ge brek aan vertrouwen. Hij ver zocht de drie "de politieke te la ten rusten en gebruik te maken van deze mogelijkheid meer in formatie te vergaren en een blik in de keuken te werpen." Hij sprak de hoop uit dat de afwij zende houding van de niet-con- fessionelen niet werd ingegeven door de overweging dat men zich in het geheel niet met het nieuwe college wilde inlaten en schone handen wilde houden, om later beter kritiek te kunnen uitoefe nen. Volgens Verbree heeft het college met het voorstel zeker niet de bedoeling gehad de raad monddood te maken. Het gevolg van de kritiek van de niet-confessionelen is dat ver moedelijk ook het CDA niet van de geboden mogelijkheid ge- oruik zal maken. CDA'er Von- keman: "Ik zou er moeite mee hebben de uitnodiging wel te ac cepteren omdat dan nog meer de schijn op ons geladen wordt dat het CDA in Benthuizen de dienst uitmaakt." Vonkeman twijfelde er overigens niet aan dat de raad normaal haar controlerende taak zou kunnen blijven uitoefenen. Lezing over oude schepen ZOETERWOUDE - Vanavond zal de Zoeterwoudenaar F.J. Meijer een lezing houden over 'onder- water-archeologie' aan de hand van kleurendia's. Meijer vertelt dan in "Ons Huis" aan het Kos terpad over twee opgravingen. Eerst over het Kyrenia-schip, in de derde eeuw voor Christus ge zonken bij de noordkust van Cy prus. Daarna over het Yassi Ada- schip dat in de vierde eeuw na Christus bij het Turkse eiland van die naam op een rif is gelo pen. De bij deze opgravingen toegepaste methoden zullen worden toegelicht terwijl ook zal worden ingegaan op de betekenis van een en ander voor onze ken nis van de scheepsbouw in de oude wereld. De lezing, die om 20.15 uur begint, is georganiseerd door de stich ting oud Zoeterwoude. DEN HAAG/VOORSCHOTEN - De Raad van State wil zich (nog) niet bemoeien met de bouw van de Britse School aan de Jan van Hoflaan in Voorschoten. Bewoners van de wijk Boschgeest hebben bezwaar tegen de bouw van deze school, vooral vanwege de verkeersproblemen die zij verwachten. De vereniging "Bri tish School in the Netherlands" heeft destijds van het Voorscho- tense gemeentebestuur toe stemming gekregen om ai te be ginnen met de bouw (die inmid dels in volle gang is), terwijl het bestemmingsplan voor het des betreffende gebied nog niet goedgekeurd is. De Raad van State wil het beroeps chrift van de wijkbewoners niet in behandeling nemen omdat op het moment dat zij dit indienden er ook nog een bezwaarschrift bij het gemeentebestuur tegen de bouw van de school liep. Het is wettelijk niet mogelijk om tege- lijkertijd over hetzelfde onder werp zowel een bezwaarschrift bij de gemeente als een beroeps chrift bij de Raad van State te hebben lopen. Het beroepschrift is daarom "niet-ontvankelijk" verklaard. LEIDEN - Een 18-jarige Leide- naar heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishande ling. Volgens zijn verklaring liep de jongeman in het weekend op zondag over de Breestraat. Bij het passeren van een bushalte waar een tiental jongemannen stonden zou hij zonder enige aanleiding tegen de keien zijn geslagen waarna hij in het gezicht werd ge trapt. Koos Reugebrink: LEIDERDORP - "Het CDA heeft nog geen eigen gezicht", zo ver klaarde het voormalige AR-lid van de Leiderdorpse gemeente raad Koos Reugebrink gister avond tegenover de ledenverga dering van het CDA. De Leider dorper werd daar gehuldigd voor het werk dat hij de afgelopen raadsperiode voor zijn partij heeft gedaan. Wat Reugebrink er niet van weerhield het CDA als "een nogal amorfe club, vooral landelijk" te betitelen. "Maar ik hoop dat het CDA in de toekomst gelijk krijgt, dat de partij als één geheel naar voren zal komen" voegde hij daar aan toe. Een eerste stap in die richting werd gisteravond al gezet. De leden vergadering besloot de belang stelling voor een jongerenafde ling van het CDA in Leiderdorp te peilen. Bij voldoende belang stelling zouden stappen om een dergelijke afdeling op te richten kunnen worden genomen. Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies centrum, woe. van 10-12 uur, tel. 130983. Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21 uur. Troef, Noordeinde 2 A, talencursussen; cabaret, 20-22 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, publi- citeitsgroep; jazzballet; zelf kleren ma ken; tekenen en schilderen, 20 uur. Korte Mare 4, lezingavond Rozekruisers Genootschap, 20 uur. Leidse Schouwburg, Jasperina de Jong "Thuis best", 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52 A, bijeen komst J.O.V.D. met mr. Van Riel, 20.30 straat 59, verenigde vergadering, woe. 10 Gemeentehuis Voorschoten, cie. alge mene zaken, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. onder wijs, sport en recreatie, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. finan ciën en culturele zaken, 19.30 uur. Wassenaar, opening Adelbert college woe. 10 uur. Woensdag Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 14-17 en 21-24 uur. Troef, Noordeinde 2 A, "Meidengroep' 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, 19.30 uur; etsen; jazzballet; te kenen en schilderen; gitaar; pottebak- ken, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, scholieren- sportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repel steeltje, 18-19.30 uur. Leidse Schouwburg, voorstelling van de Braziliaanse groep Brasil Tropical, 20.15 Stadhuis, begeleidingscie. openbare werken, 19 uur. Romanuszaal (achter Hartebrugkerk), contactavond belangengroep alleen staanden, 20 uur. Noordeinde 2 A, KWJ-informatie avond over minimum jeugdloon, 20 uur. Rijnlands Lyceum, Oegstgeest, kinder theater, 14.15 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. onder wijs en maatschappelijke aangelegen heden, 19.30 uur. Gemeentehuis Warmond, cie. onderwijs en economische aangelegenheden, 20 Sjaloomschool, Zoeterwoude, voor drachten door kinderen, 19 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat, Leiderdorp lezing over Rembrandt, 20 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, van 20-21 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis. Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, speek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglangse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19 vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies centrum, vr. van 14-16 uur. tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; fotografie; saxofoon; Leidse Go- club, 20 uur. LAK-Theater, II Carrozzone met "Sutdi per ambiente", 20.30 uur. Stadhuis cie, maatschappelijke aange legenheden en volksgezondheid, 20 uur. Groenoordhallen, BOVAG-occassion show, 19-22 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer en vervoer, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beroep en bezwaarschriften, 20 uur. Gemeentehuis Warmond, cie. openbare werken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst in de regio Leiden, wordt waargenomen van 6 tot 13 okt., door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Leiden, tel. 071-121313; Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude-Rd - Kruis vereniging, Gezondheidscentrum, Ber kenkade. spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. A. Vriend, flat De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. LEIDERDORP - "Een gemeente hoeft niet bij makelaars te bemiddelen om woningzoekenden aan een woning te helpen. Op die manier knapt Leiderdorp alleen maar het werk op voor de makelaars, die er op hun beurt weer aan verdienen." Met deze woorden haalde De Groot, lid van de commissie voor bestuurszaken, gisteravond het collegevoorstel on deruit om woningzoekenden met een te hoog inkomen voor inschrijving bij de AWL (Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp) aan woon ruimte te helpen. Thans kunnen mensen met een inkomen tot 36.200 gulden per jaar zich bij de AWL voor een woning laten inschrijven. Wie meer verdient is aange wezen op een makelaar. Deze groep nu wil het gemeentebestuur gaan registreren en vervolgens bij een makelaar aanbevelen. "Iedereen moet zo goed, snel en redelijk mogelijk aan woonruimte gehol pen kunnen worden," verdedigde wethouder Verdier het collegevoor stel. "Niemand is toch gebaat bij leegstand van woningen." De commissie voor bestuurszaken wilde er echter niet aan. "Met deze extra taak wordt het gemeentepersoneel niet efficiënt benut," was het commentaar van één van de commissieleden. De afwijzing van het voorstel betekent dat de gemeenteraad tegengestelde adviezen over dit onderwerp krijgt te behandelen. De commissie voor maatschappelijk welzijn sprak zich eerder namelijk uit vóór een derge lijke dienstverlening door de gemeente. Wél was de commissie voor bestuurszaken er voor de verkoop van goed kope woningen gedurende vijf jaar aan strenge regels te binden. De thans geldende twee jaar hiervoor is onvoldoende gebleken om het najagen van winst bij de verkoop van woningen tegen te gaan. SOS-dienst LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2