Noordwijk geeft clubs 4 cent voor oud papier Het Geestgrondtheater wil volwassenworden BEWONER WINT "SLAG" OM HUISNUMMER "UNIEKE" ONDERSTEUNING Scholieren "maken" expositie Sieraden vergeten door hondenruzie Minder werklozen in de bollenstreek DINSDAG 10 OKTOBER 197: NOORDWIJK - De ge meente Noordwijk gaat verenigingen die oud papier-acties voeren, financieel steunen: 4 cent per opgehaalde kilo. Het levert de bad plaats bovendien zelf ook een voordeeltje op Met de kosten die moe ten worden gemaakt om het papier bij de vuilafvoerbedrijf Duin en Bollenstreek af te le veren, bespaart Noordwijk namelijk zes cent per kilo afgevoerd oud-papier. De raadscommissie voor sport en jeugdzaken, die gister avond vergaderde, ging una niem akkoord met het plan van de gemeente. Wethouder Jansen zei dat Noordwijk hiermee een unicum vestigt in het land. Volgens hem is er niet één gemeente die tot dusver een poging in die rich ting heeft ondernomen. In feite komt de hele zaak hier op neer, dat de gemeente het geld dat zij anders aan het vuilafvoerbedrijf moet beta len voor de verwerking van oud papier plus de transport kosten gaat uitkeren aan de verenigingen die zich bezig houden met het inzamelen van oud-papier. Uiteraard schiet van de opbrengst wat over voor het werk van de be trokken organisaties. Boven dien vindt men deze vorm van zelfwerkzaamheid van de verenigingen van een zodanig groot belang, dat men haar van gemeentewege graag in stand zou houden. Wellicht komen er voor de han del in oud papier nog eens be tere tijden met hogere prijzen voor hen die het inzamelen. Een voordeel is ook dat het oud-papier gescheiden blijft van het overige huisvuil en zodoende weer tot bruikbaar papier kan worden verwerkt. Voor dit jaar denkt het ge meentebestuur aan een toela ge van vier cent per kilo. Nog niet zo heel lang geleden waren er heel wat verenigin gen en organisaties in Noor- wijk die oud-papier ophaal den en weer verkochten om de verenigingskassen te spekken. Voorbeelden hier van waren de voetbalvereni ging SJC, de handbalvereni ging MSV, de basketbalver eniging van MSV, de Noord- wijkse IJsclub, de Stichting Peuterspeelzalen, de mu ziekverenigingen "Excelsior" en "Crescendo" de Noord- Destijds was het inzamelen en verkopen van oud-papier een luicratieve bezigheid. De prijs per kilo maakte het zeer aan trekkelijk. Enkele jaren gele den is echter de klad in deze handel gekomen. De prijs per kilo daalde gestadig en werd op de duur zo laag - thans rond twee cent per kilo - dat de kosten niet meer tegen de baten opwogen. Veel clubs zijn dan ook gestopt met het ophalen van oud-papier. Voor zover bekend is alleen de jeugdafdeling van de Noord- wijkse IJsclub nog actief op dit gebied. Dit jeugdbestuur blijkt met de aanvraag om een gemeente lijke bijdrage per kilo opge haald papier de "unieke" ge meentesteun te hebben aan gezwengeld. NOORDWIJK Een vechtende hond is er de oorzaak van geweest dat een 50-jarige Voorhoutse voor duizenden guldens aan sieraden is kwijtgeraakt. De vrouw was van plan de juwelen (waaronder een antiek gouden horloge, twee gouden ringen, drie gouden broches, een zilveren en een gouden armband) in een kluis van haar bank te depone ren, maar aangezien zij het bank gebouw gesloten vond, reed ze door naar Noordwijk om eerst met haar hond een strandwande ling te maken. Daar werd gepar keerd in één van de vakken bij het Zinger Hotel. Op het moment dat de Voorhoutse uitstapte ging haar hond in de slag met een andere viervoeter. Bij de poging de dieren te schei den, legde de vrouw in de con sternatie haar zilverkleurige ju- welentasje zolang op het koffer deksel. Na het incident vergat zij haar kostbaarheden echter volle dig. Pas op het strand schoot het tasje haar weer te binnen. Zoals de Voorhoutse al vreesde, toen zij terugholde: haar kost baarheden waren inmiddels van Elfhonderd Noordwijkse leerlingen hebben meegewerkt beeld van de officiële opening. de Volta-expositie in de hervormde kapel.Hier e NOORDWIJK - Burgemeester Bonnike heeft gistermiddag in de hervormde kapel aan de Hoofd straat een tentoonstelling ge opend, die is gewijd aan het werk van Bram Schutte. Deze vrijwil liger in Bo ven-Volta vertelt in zes brieven over zijn daar opgedane NEW STANTON - Bij de Ameri kaanse volkswagenfabriek in New Stanton (Pennsylvania) wordt gestaakt. Het personeel heeft zondag een nieuwe cao af gewezen waarover Volkswagen of America overeenstemming had bereikt met de vakbonden. Er was een loonsverhoging van 5,50 tot 9,62 dollar per uur in drie jaar overeengekomen. De werk nemers waren er niet tevreden mee. Het werk is neergelegd en posten versperren de toegang voor werkwilligen. ervaringen. Het gegeven is een project van de educatieve dienst van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. De hoogste klassen van de Noordwijkse lagere scho len alsmede enkele klassen van het voortgezet onderwijs, in to taal zo'n elfhonderd leerlingen, nemen er aan deel. Met het doel aan deze activiteit meer "gezicht" te geven heeft de educatieve dienst, i ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de hoek van de Europasingel en de Beatrixlaan is gisteren de 14- jarige J.R. uit Nieuwkoop met zijn fiets tegen een auto gebotst. De auto werd bestuurd door de 36-jarige J.P.G.H. uit Hillegom De jongen liep een gebroken been op en is opgenomen in het Rijnoordziekenhuis. king met de werkgroep "Noord wijk helpt Boven-Volta", de ex positie ingericht. VOETBAL - Het Europese toernee van de New York Cosmos is geen doorslaand succes voor de Ame rikaanse kampioen op sportief gebied. Wel uit lucratief oogpunt en dat geldt ook voor de thuis- spelende clubs. Gisteren verloor Cosmos voor de vierde maal. Ro de Ster bleef in Belgrado voor 22.000 toeschouwers met 6-4 aan de positieve kant van de score Halverwege dit doelpuntenfes- tijn was de stand 4-3 voor de Joe goslavische kampioen. Topsco rer werd Savic, die driemaal scoorde. Borovnica, Stanenkovic en Miletovic volgden zijn voor beeld met elk een treffer. Voor Cosmos wist Tuart tweemaal, en Seninho en Chinaglia elk een maal het doel te vinden. LISSE - Met het toneelstuk 'Een maan voor de misdeelden' willen we het spelen van makkelijke stukken eens doorbreken. Het Geestgrondtheater wil serieuzer gaan worden. Het spelen van dij enkletsers, kluchten en blijspelen gaan we wat meer naar de ach tergrond dringen." De toneelvereniging Het Geest grondtheater uit Lisse gaat de kindertijd definitief verlaten Dat moet uit deze woorden van voorzitter JJ. Hulsbergen wel duidelijk worden. Momenteel wordt er hard gerepeteerd om 20 oktober as. de premiere van Een maan voor de misdeelden' op de planken te kunnen brengen. Een toneelstuk dat gaat over de so ciale gevolgen, wanneer een Iers gezin zijn geluk in Amerika gaat beproeven. Het stuk werd in 1955 geschreven door de Iers-Amerikaanse schrij ver Eugene O'Neill. Volgens het programma gaat het stuk over de ruzies die in het gezin Hogan wel ig tieren. Wie een kijkje neemt bij de repetities van het Geestgrond theater ontdekt al snel dat dat in derdaad een belangrijk thema is Op luide toon zeggen de hoofdrol spelers elkaar de waarheid. Een van de opmerkelijkste spelers is wel Ad Colijn, die het stuk zelf re- cors, techniek en verzorging van de spelers. Omdat de vereniging er naar streeft om alle leden min stens een maal per jaar in een to neelstuk mee te laten spelen, is het mogelijk om in een jaar vier pro- dukties op de planken te brengen Voor het Geestgrondtheater (in 1973 voortgekomen uit de toneelver eniging "Nut en Vermaak" in Lisse) is er nog steeds geen goede oefengelegenheid. Er wordt nu geoefend in dorpshuis "De Meer koet" in Lisserbroek. Een gele genheid, die voordelig van de dorpshuis-stichting gehuurd kan worden. In de gemeente Lisse zelf zijn volgens voorzitter Hulsber gen alleen maar particuliere zaaltjes te huur, en dat wordt voor het Geestgrondtheater te duur. De Lissese vereniging krijgt van de gemeente dit jaar een subsidie van rond de 500 gul den. Op het moment wordt overi gens met een zaalverhuurder in Lisse onderhandeld. Mogelijk gaat het Geestgrondthater dan binnenkort toch nog binnen de gemeentegrenzen oefenen. Er is een kans dat het Geestgrond- Met het aanstellen van Colijn als regisseur heeft het Geestgrond- theater een goede keus gedaan, zo meldt voorzitter Hulsbergen. De Nieuw-Venneper Colijn zit al tientallen jaren in het amateur- en semi-beroepstoneel. Hij begon zijn toneelcarrière in Soerabaja Het Geestgrondtheater gaat dus bewijzen dat het iets kan. Dat be tekent met dat het spelen van kluchten, blijspelen etc. nu hele maal overboord gezet wordt. In totaal brengt de Lissese vereni ging dit jaar 4 stukken op de planken. Naast het stuk van de Ierse schrijver zijn de overige voorstellingen weer gevuld met stukken van vrolijker aard. Het Geestgrondtheater heeft 50 le den. Maar liefst 35 daarvan zijn actief spelende leden. De andere vijftien houden zich bezig met de- LISSE - De werkgelegenheid in de bollenstreek blijft betrekke lijk gunstig. Dat meldt het ge westelijk arbeidsbureau in Lisse. Bij dit bureau stonden eind sep tember 546 personen als werk loos ingeschreven, 325 mannen en 221 vrouwen. Dat zijn er 35 minder dan eind juli. Daarnaast zijn er nog 64 vrouwen en 20 mannen die voor part-time werk bij het GAB-Lisse staan inge schreven. Het aantal jonge werklozen (jon- gerdan 19jaar) bedroeg eind sep tember 83. Jongeren kunnen meestal snel aan een baan ko men. Er staan 70 jongeren inge- scheven die korter dan drie maanden werkloos zijn. Bij de ouderen is er echter een belang rijke groep (75 mannen) die erg moeilijk aan werk kan komen, en die dan ook al langer dan een jaar bij het arbeidsbureau staat inge schreven. Er waren bij het gewestelijk ar beidsbureau eind september nog 306 vrije banen bekend. Eind juli waren dat nog 437. Er zijn in sep tember heel wat schoolverlaters aan het werk gegaan. In de horeca-sector loopt het werk nog steeds snel terug. In de bloembollenbednjven is er nog steeds volop werk, en dat .zal ook in de maand oktober nog wel voortduren, aldus het gewestelijk arbeidsbureau. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense gemeenteraad is eraan te pas moeten komen om Alphenaar G.N.P. Meere- boer te laten blijven wonen op het adres waar hij al jaren woont: Prins Hendrikstraat 194. Ambtelijk was besloten, dat Meereboer nummer 230 zou gaan krijgen, maar Mee reboer was het daarmee he lemaal niet eens. Tegen die gemeente-ambtenaren voer de Meereboer een papieren oorlogje, zonder succes. Van daar dat de bewoner van de aan de Oude Rijn gelegen woning het hogerop zocht en de zaak aankaartte bij de ge meenteraad. Eenvoud De zaak waar het om gaat is er één van het soort dat lijkt uit te blinken door eenvoud. Meereboer woont al jarenlang op het adres Prins Hendrik straat 194, in een pand dat helemaal verscholen ligt ach ter dat van "Alpha-plan" en deurwaarder Van Arkel. Naast dat pand, waarin be halve de twee "bedrijven" ook nog twee bovenwonin gen zijn ondergebracht, is het nieuwe wijkje "Rijnoever" verrezen: Vijf bungalows aan het water, een pleintje en een lage flat met woningen en kantoren van makelaar Hol land-West. Eerst werd nog overwogen om dat hele com plex te bedenken met de straatnaam Rijnoever, maar tenslotte werd besloten om het toch maar te houden bij Prins Hendrikstraat. En daarmee werd de i ring van de woningen belang rijk. Het bestaande rijtje wo ningen hield op met 182, ter wijl "het pand van de deur waarder" nummers hoog in de 220 had. Omdat de rij bun galows logisch aansluit bij het pand van Meereboer, zou je verwachten dat hij "zijn" nummer 194 zou houden. Want de bungalows werden genummerd met 184 tot en met 192. Maar in zijn alwijs- heid besliste een ambtenaar anders. Meereboer moest 230 krijgen en 194 werd toege kend aan één van de twee en- tree's van Holland-West. Een entree die dat bedrijf niet ge bruikt, nóch in de praktijk, nóch in het briefhoofd. In het nummeringsplan zoals Mee reboer dat de gemeente deed toekomen zou in feite alleen deurwaarder Van Arkel een ander nummer krijgen: 230 in plaats van 228. Die deurwaarder liet weten te gen die wijziging geen be zwaar te hebben, vooral om dat dan de huisnummers in het buurtje vrij logisch in el kaar zouden grijpen. Meere boer zelf beweert in één van zijn brieven dat hij van een gemeente-ambtenaar de mondelinge toezegging had dat hij zijn nummer zou hou den. Als er tenminste tussen de nieuwbouw en zijn erf een gemeenschappelijke open verbinding zou komen. Die verbinding is er. Maar deson danks gleed op 31 mei een brief in de bus van 194 met de mededeling, dat dat r voortaan 230 zou zijn. Daarop begon de strijd van Meereboer, een strijd die tij dens de raadsvergadering van vorige maand zijn eind had moeten vinden. Want op het verzoek van Meereboer dach ten burgemeester en wethou ders afwijzend te moeten be schikken. "Om praktische redenen", heette het, maar welke die "praktische rede nen" dan waren §tond er in de gemeentelijke brief niet bij. Een brief die overigens niet verstuurd werd, omdat CDA- raadsleden een spaak in het wiel staken. Zij wilden er nog wel eens over babbelen in de commissie algemene zaken Rapportjes En dat gebeurde dan gister middag. H.W.M. Hopman, fractie-voorzitter van het CDA, wond er geen doekjes om. De "praktische redenen" waren, zo had hij uitgedok terd, niet meer dan wat admi nistratieve handelingen om de zaak terug te draaien. "En dat was niet nodig geweest als men Meereboer niet zolang had laten wachten op een antwoord op zijn verzoek". Hopman veronderstelde dat men domweg niet tegemoet had willen komen aan de ver zoeker en memoreerde ter loops, dat het ambtenaren korps drie rapportjes aan de zaak had gewijd. "Ik hoop, dat ze ook nog betere dingen te doen hebben", merkte hij daarover schamper op. PvdA-fractievoorzitter J.H. van der Vlies was eigenlijk de enige die de zaak niet meei wilde terugdraaien. Omdat de PTT in verband met looprou tes bezwaar zou hebben. Hopman daarover: "Dat ver schil is zo miniem, dat hel zo'n vaart niet zal lopen". Van der Vlies vond verder dat men door nu alles weer te wijzigen, deurwaarder Van Arkel on gemak zou bezorgen. Hij had daarbij kennelijk over het hoofd gezien, dat de rechts- dienaar tegen een wijziging geen bezwaar had. PCA-vvoordvoerder A. van der Geest en WD-fractievoorzit- ter Th. Den Daas kozen de zij de van Hopman en lieten zich ook niet van hun stuk bren gen toen loco-secretaris D. Passchier zijn ambtelijke medewerkers alsnog trachtte te beschermen. Hopman daarover "Hiermee wordt de zaak weer in het formele zakelijke vlak ge de Prins Hendrik- trokken. Dit moet echter ge woon menselijk worden op gelost en door het verzoek van Meereboer in te willigen kan dat. Dan moet er maar wat administratief werk ver zet worden". En gezien de grote meerderheid die het daarmee eens was hoeft Mee reboer geen verhuiskaarten te versturen en blijft hij gewoon wonen op 194. de auto verdwenen. De vergeet achtigheid komt haar nog eens extra duur te staan, omdat zich in de tas ook de sleutel van de kluis bevond.. Kettingbotsing kost automobilist het leven thater binnenkort "workshops" gaat begtnnen. Voor de leden be tekent dit, dat zij op een tiental avonden terecht kunnen om on der leiding van deskundigen te werken aan hun praktische ken nis van het toneelspelen. Ook voor de jongeren van Lisse zullen deze avonden misschien opengesteld worden. Zij kunnen dan samen met de leden van het Geestgrond theater gaan improviseren. Het Geestgrondtheater heeft zich al eerder met de jeugd beziggehou den Een opgezette kinderoperette werd echter een flop. Er bleek bij de jeugd niet genoeg belangstel ling te zijn voor een dergelijke ge beurtenis. Binnenkort zal de generale repeti tie van het toneelstuk "Een maan voor de misdeeldenworden ge houden, compleet met de door de leden gemaakte decors. De eerste voorstelling is dan op 20 oktober in de Meerkoet in Lisse. De andere twee voorstellingen van dit stuk zijn op 27 en 28 oktober in het Trefpunt in Lisse. Er is ruim 7 maanden gerepeteerd om het op de planken te kunnen brengen ALKEMADE - Een kleine ketting botsing op de rijksweg Amster dam-Den Haag heeft gisteravond het leven gekost van de achten dertigjarige P.J.J. Jakobs uit Benthuizen. Het slachtoffer reed met zijn auto achterop een andere wagen die op de linker rijbaan door pech plotseling stil kwam te staan. De bestuurder had zijn voertuig te gen de vangrail gedrukt. Jakobs klapte in volle vaart tegen deze auto op. Een derde wagen botste tegen de achterkant van Jacobs auto. De twee andere bestuur ders, die bij het ongeval waren betrokken, liepen geen verwon dingen op. Het slachtoffer was getrouwd en vader van drie kin deren. Raadsleden moeten minder gaan roken. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het roken tijdens de vergaderin gen van de gemeenteraad en commissies zal in de toe komst waarschijnlijk wat meer aan banden gelegd worden. Tijdens de vergadering van de commissie algemene zaken werd daarop aangedrongen door onder meer de WD-er G. P. van As. Hij deed daarbij de aanbeveling om ten ge rieve van de rokers wat meer pauzes in te lassen. Wat er gaat gebeuren om het roken wat te beteugelen werd gis teren niet uitgemaakt, maar dat kettingrokers het in de toekomst moeilijker gaan krijgen werd wel duidelijk. Burgemeester mr. R. M. Gallas erkende tenminste dat er wat moet veranderen, vooral omdat de raadszaal en meer nog de commissiekamer ei genlijk te klein zijn om ro kers ruim baan te geven. Auto linksaf: tegen motor HILLEGOM - Na een aanrijding gisteravond op de Weerestein- straat in Hillegom is de 19-jarige motorrijder F. C. uit Bennebroek met beenletsel overgebracht naar het Diaconnessen-ziekenhuis in Heemstede. Hij reed in de rich ting Haarlem, waarbij hij de au tomobilist P.B. (50) inhaalde. De ze sloeg plotseling linksaf, waar na een botsing niet meer te ver mijden was. Nico de Raad Orgelconcert KATWIJK - De welbekende Kat- wijkse organist Nico de Raad geeft op vrijdag 13 oktober een concert op het orgel van de Triumfatorkerk aan de Piet Heinlaan. Het concert, dat uit ze ven onderdelen bestaat, begint om 20 uur. De Raad zal de volgende werk stukken ten gehore brengen: van negentiende eeuwer H. Andries- sen het Thema met variaties en Intermezzi per organo; het Toc cata in a van M. Reger (1873-1916): van F Liszt (1811-1886) Andantino; vier oude dansen van rond 1500: het stuk Premier livre de pieces d'orgue van J.F. Dandrieu (1684-1740), Fantasia in Es en in c van C.P Telemann (1681-1767); en tot be sluit van J S. Bach (1685-1750) Preludium en Fuga in a plus Fan tasia en Fuga in g. Het conceit wordt georganiseerd door het genootschap Pro Orga no et Musica. BODEGRAVEN - Uit een hal van kaasfabriek de Melkunie in Bodegraven is een hoeveelheid kaas gestolen, die een waarde vertegenwoordigt van ongeveer driehonderd gulden. De rijkspolitie in het dorp staat nog voor een raadsel hoe de dieven de fabriek zijn binnengedrongen Zij heeft tot op heden geen braaksporen kunnen ontdekken. Het vermoeden leeft dat één van de werknemers heeft vergeten de deur op slot te doen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15