Voeten niet meer van de trappers Lampe toont waardevol edelbont. —995.- Lampe G3L Protest tegen huurverlaging 'Gemeenten zijn te terughoudend' Iran gaat bezuinigen op bouw kerncentrales DINSDAG 10 OKTOBER 1978 Nieuwe verkeersmaatregelen Het verbod maakte onderdeel uit van een serie van besluiten over het wegenverkeersreglement. In navolging van een aantal Euro pese landen zal het in Nederland in de toekomst toegestaan wor den op een auto twee mistachter- lichten te voeren. Daarnaast is bepaald dat buitenlandse par- keerkaarten voor invaliden ook in Nederland erkend worden. Te- zij nertijd zal het verder toege staan zijn stil te staan en te parke ren aan de linkerzijde van een weg met beperkt eenrichtings verkeer. DEN HELDER - Ongeveer 40 marineschepen van NederlandFrankrijkB Amerika zijn gisteren vanuit Den Helder de Noordzee opgevaren om deel te r, ning "Sweet Water" Bij deze oefening zijn 1800 man betrokken. De Noordzee leent zich bij uitstek voor mijnenlegoperaties waardoor toegangswegen ru geblokkeerd kunnen worden Langs de kust zijn twaalf mijnenvelden gelegd. De oefening zal tot 19 oktober duren. r Westeuropese havens DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft gis teren ingestemd met een wijziging van het we genverkeersreglement waarbij het fietsers en bromfietsers wordt verboden met de voeten van de trappers te rijden. Voor burgemeester Aantjes van Bussum BUSSUM - Een huurverlaging van meer dan 50 procent, die bur gemeester J. Aantjes van Bus sum is verleend voor bewoning van zijn ambtswoning, vormt voor de Tweede-Kamerfractie van de PvdA aanleiding tot het stellen van schriftelijke vragen. Op plaatselijk niveau heeft deze zaak tot protesten geleid van raadsleden en huurdersorganisa ties. Minister Wiegel van bin nenlandse zaken heeft op advies van de huuradviescommissie te Hilversum ingestemd met deze huurverlaging. Aantjes gaat nu jaarlijks ruim f7300 betalen aan huur, ongeveer f 600 per maand. Voorheen bedroeg de jaarlijkse huur f 15.842. Hiermee viel Aan tjes onder de zogenaamde 12- procentsregeling, die bepaalt dat voor bewoning van een ambtsj. woning 12 procent op de jaar wedde van een burgemeester wordt ingehouden. Aantjes heeft het verzoek om huuraanpassing zelf ingediend. Deze zaak zou donderdag in de gemeenteraad van Bussum aan de orde komen als de vroedschap zich zou bui- Twee Arnhemmers eegden vijf overvallen ARNHEM (ANP) - Twee Arnhem- mers hebben eind vorige maand tegenover de politie van Rheden toegegeven, in één jaar vijf gewa pende overvallen te hebben ge pleegd op banken in en om Arn hem. Hun totale buit bedroeg daarbij 350.000 gulden. Daavan is 45 mille teruggevonden. De rest van het geld is opgegaan aan o.a. buitenlandse reizen, zo heeft de Rhedense politie eerst gisteren bekendgemaakt. De twee overvallers zijn de 27-jari- ge S. G. en de 25-jarige A. van de B. Het meeste geld - 130.000 gul den - roofden zij in juni van dit jaar bij de Rabo-bank in Dieren. plee gen over een desbetreffende be grotingswijziging. Onder druk van raadsleden heb ben B en W besloten deze zaak van de agenda te halen met het doel ruimte te scheppen voor na der overleg over deze kwestie Volgens de politieke partijen in de gemeenteraad staat de nieuwe huurprijs in geen enkele verhou ding tot andere huurprijzen in Bussum. Piet Stoffelen, lid van de Tweede Kamer van de PvdA noemt de nieuwe huurprijs on waarschijnlijk laag. Vragen zul len in de loop van deze week worden ingediend. Echtparen voor flessentrekkerij aangehouden WAALRE (ANP) - De rijkspolitie heeft gisteren op het woonwa genkamp in Waalre drie echtpa ren, allen behorend tot de familie P., aangehouden wegens flessen trekkerij. Dat gebeurde tijdens een inval waarbij dertig politie mensen betrokken waren. Bij de politie waren de afgelopen maanden negen aangiften bin nengekomen van winkeliers die goederen op het kamp hadden afgeleverd en daarvoor niet wa ren betaald. In totaal gaat het om een bedrag van ongeveer 15.000,-. In alle gevallen betrof" het dure huishoudelijke en luxe apparatuur, zoals wasmachines kachels, kleurentelevisietoe stellen en dergelijke. In enkele gevallen waren de win keliers na het lossen van de spul len zelfs onder bedreiging door de bewoners van het kamp ver wijderd. Een deel van de goederen is giste ren teruggevonden. De rest is volgens majoor Haisma van de districtsrecherche vermoedelijk doorverkocht. Tijdens de zoekac tie op het kamp vond de politie ook nog honderd scherpe patro- Om lonen te kunnen verhogen TEHERAN (DPA/Reuter) - De Iraanse regering wil gaan bezui nigen op defensie en de pro gramma's voor kernenergie om de lonen voor de ambtenaren te kunnen verhogen, zo is gisteren vernomen uit officiële bron in Teheran. In het ambtelijk appa raat zijn wilde stakingen aan de orde van de dag: gisteren werd gestaakt op verscheidene depar tementen, de PTT, staatszieken- huizen en provinciale scholen. Minister van staat Manouchehr Azmun bevestigde dat de rege ring naar bezuinigingen zoekt om het begrotingstekort te vermin deren, en ruimte te scheppen voor salarisverbeteringen voor het overheidspersoneel. Toen de nieuwe regering zes weken gele den aan de macht kwam bedroeg het begrotingstekort 10.000 rial (140 miljoen dollar) en dat is nu reeds teruggebracht tot 3.450 miljoen rial door het snoeien van 'onnodige uitgaven', aldus Az- Hij noemde overigens niet speci fiek defensie en kernenergie als belangrijkste terreinen voor de bezuiniging. Maar volgens de 'Teheran Journal' zal er waar schijnlijk geschrapt worden in de plannen voor aankoop van tech nisch hoogwaardige, met radar uitgeruste vliegtuigen uit de Ver enigde Staten ter waarde van 1,2 miljard dollar, zes duikboten ter waarde van 3,2 miljard dollar uit West-Duitsland, en Chieftain- tanks uit Engeland. Het Iraans bureau voor atoomener gie zal geen nieuwe projecten meer mogen beginnen, maar de reeds in aanbouw zijnde centra les zullen worden voltooid, aldus dit dagblad. Westduitse en Fran se maatschappijen bouwen vier centrales in Zuidwest-Iran, maar in het huidige program staat de bouw van nog 16 centrales op stapel voor het eind van deze PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft de Tweede Kamer mee gedeeld, dat zijn brief aan de raad van Amsterdam over de benoeming van een negende wethouder was ingegeven door zorg voor het goed func tioneren van het gemeente bestuur van Amsterdam, in antwoord op (schriftelijke) vragen van de PvdA-k^mer- leden Van Thijn en Vellenga ontkent de minister, dat de brief "vooral is ingegeven door politieke argumenten" zoals beide vragenstellers hadden gesuggereerd. Over de verwijzing in de brief naar Wiegel schreef brief aan Amsterdam "uit bezorgdheid" de financiële situatie van Am sterdam zegt Wiegel thans, dat deze verwijzing geen an der doel had dan de bijzonde re problematiek van Amster dam te illustreren. Minister Wiegel zet in het antwoord uiteen, dat er geen bijzondere wettelijke bevoegdheid ver eist is voor het zenden van de gewraakte brief. Hij noemt het "in de rede liggend" het gemeentebestuur in kennis te stellen van het besluit geen vernietiging te bevorderen van het raadsbesluit waarbij het aantal wethouders op 9 werd gebracht. Minister Wiegel zet uiteen, dat hij zijn mening over de ver schillende aspecten en ach tergronden van het betrok ken raadsbesluit heeft gege ven en voegt eraan toe: "in duidelijke taal" Woningwetbouw in Zuid-Holland loopt terug (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Verschillende gemeentebesturen zijn te te rughoudend als het gaat om het bouwen van nieuwe wo ningen. Dat is er een van de oorzaken van dat er dit jaar minder woningwetwoningen in Zuid-Holland worden gebouwd dan vorig jaar. Dit stellen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in antwoord op schriftelijke vragen van de provinciale statenleden Stolker- Naninga (PvdA) en Aalbers (CDA). Deze statenleden hebben in hun vraagstelling de juiste conclusie getrokken dat op het bouwprogramma voor dit jaar in Zuid-Holland 1701 gesubsi dieerde woningen minder staan dan in 1977. Het percentage wo ningwetwoningen in het bouw programma bedraagt bovendien in 1978 slechts 6.7 procent, terwijl dat vorig jaar nog 19 procent was. Overigens merken Gedeputeerde Staten op dat de terugval in de nieuwbouw goeddeels wordt goedgemaakt door de resultaten van de vernieuwbouw; in het eer ste half jaar van 1978 zijn er 7837 woningen in Zuid-Holland gere noveerd en verbeterd tegen 5621 in de overeenkomstige periode vorig jaar. Het provinciaal bestuur zegt dat de afname van nieuwbouwactivitei- ten desondanks een weerslag heeft op de stadsvernieuwing, vooral omdat met name de wo ningwetbouw is teruggelopen. Daardoor zijn er minder moge lijkheden voor bewoners van stadsvernieuwingsgebieden om te verhuizen. De terugval in de Zuidhollandse bouw zal, als er geen herstel optreedt, er ook toe leiden dat later wordt begonnen met de nieuwe bouwlocaties in deze provincie. Gedeputeerde Staten stellen dat de gemeenten hun bouwplannen niet of niet op tijd indienen, hetgeen onder meer veroorzaakt wordt door te late en trage besluitvorming over het verwerven en ontwikkelen van nieuwe bouwterreinen. Vol gens G.S. speelt daarbij ook de onvoldoende mogelijkheid - "en soms de onwil' - om nieuwbouw en bestaande woningen voor de eigen inwoners te gebruiken in een aantal gemeenten een rol. Kabinet neemt liftenbesluit DEN HAAG (ANP) - De minister raad heeft gisteren besloten dat liftdeuren voortaan voorzien moeten zijn van kooideusen in plaats van de nu gebruikelijke schachtdeuren. De maatregel is bedoeld om het bekneld raken tussen de liftkooi en de schacht- wand te voorkomen. Verder is besloten ter voorkoming van overbelasting van de lifmachine het kooivloeroppervlak te beper ken. Met de wijziging van het zo genaamde liftenbesluit wordt vooruitgelopen op een in voorbe reiding zijnde EG-wetgeving voor elektrische liften. In de wij ziging is een overgangsregeling voorzien voor bestaande en reeds bestelde liften. "Nuiroai Klassiek kort jasje met fraaie belijning. Van heelvellige zwarte persianer. I Afgebeelde modellen kunnen slechts een summiere impressie geven van Lampe's edelbontkollektie. De ware omvang ervan ziet u natuurlijk het best door bij Lampe binnen te stappen. En door aan den lijve de verschillende modellen te beproeven en te genieten van glans, kleur, soepelheid en het verrassend lichte gewicht dat edelbont tot zo'n waardevol bezit maakt. Uiteraard kunt u daarbij rekenen op deskundig advies. Modieuze mantel van naturel Bisam. Kan met of zonder leren ceintuur gedragen worden. O Mt. 40 t/m 48. ^0^/0"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13