Tweederde van mensheid onbekend met evangelie Pieterskerk nu echt dicht Bartolome draagt kwade gewet Leiden oj ozji CSS Wereldraad verdedigt zijn gift EKL Boys houdt kampioen tegen Professor Verkuyl bij afscheid: onvoltooide taak Namibië. Zes grote kerken Namibië (Zuidwest-Afrika) v gen in een brief aan Zuidafrikaanse premier, Pieter Botha, het plan om nog dit jaar verkiezingen in Namibië te hou den te laten varen en het plan van de Verenigde Staten, Canada, West-Duitsland, Frankrijk en Engeland te aanvaarden. "Zo niet, dan zal de hele wereld Zuid- Afrika verantwoordelijk stellen voor een "verschrikkelijke en tragische oorlog, die te vermijden was geweest". De brief wijst erop, dat ook de Swapo, de grootste bevrijdings beweging in het land, het wester se plan heeft aanvaard en een wapenstilstand heeft aangebo den. De door Zuid-Afrika aange boden verkiezingen kunnen, al dus de brief, niet eerlijk en vrij zijn. De voorbereidingen gaan gepaard met intimidatie, bedrog en onregelmatigheden. Hierdoor heerst er angst en argwaan. Zuid-Afrika wil geen troepenmacht van de Verenigde Naties met een sterkte van 7500 man in Namibië die zou moeten toezien op de na leving van het akkoord voor on afhankelijkheid. Premier Botha van Zuid-Afrika heeft ontkend dat er bewijzen zouden zijn voor onregelmatig heden bij de officiële registratie van stemgerechtigden in Nami bië. En als de kerken menen dat er bewijzen zijn, dan moeten zij zich wenden tot gouverneur Steyn. Wat betreft het kerkelijke pleidooi voor het plan van de Verenigde Naties en de vijf westerse landen antwoordde Botha dat hij "zo democratisch mogelijk" zal han delen. O Hervormde Kerk: beroepen te Varsseveld M. Schukken Dron- ten, te Haarlem P.J. Mulders Zwartsluis, te Hellendoorn G.G.S. Hoogstraten Pijnacker, te Dirksland J. van Wier Kampen; aangenomen naar Schelluinen C.G. Baart Utrecht (laatstelijk docent in Beiroet), naar Angerlo (Geld.) mevr. ds. H.B. de Neeling Hontenisse; bedankt voor Leer- sum A. J. de Bue Scharnegoutum. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Tzummarum (Fr.) kandidaat E.J. Westerman Baambrugge. Hervormd-Gere- formeerde federatie "Samen op weg": beroepen te Oostelijk Fle voland, wijkgemeente Bidding- huizen-Swifterbant, F. Spoelstra, gereformeerd predikant te Zie- rikzee. Geref. Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Hoogezand P. Deddens Hilversum. Chr. Ge ref. Kerken: beroepen te Schie dam P. Roos Harderwijk; be dankt voor Haarlem-centrum W. Steenbergen Groningen. Gere formeerde Gemeenten: aange nomen naar Amsterdam-Noord A. Snoep Vlissingen; bedankt voor Nieuwerkerk (Zeeland) B. Reinders Hardinxveld, voor Borssele A. Hoogerland Krab- bendijke, voor Rotterdam-IJs- selmonde A. Moerkerken Nieuw- Beyerland, voor Oud-Beyerland en voor Poortvliet B. Venema Drachten, voor 's Gravenzande R. Boogaard Leiden, voor Amster dam-Centrum W. Hage Rotter dam-West. Professor dr. J. Verkuyl meent dat de wereldzending haar taak nog niet heeft voltooid. Maar in de eerste plaats zijn de mensen in de verschillende landen zelf daartoe geroe pen. Daarom is het nodig, dat het inheemse leiderschap in de kerken overal ter wereld wordt versterkt. Wederzijdse uitzending van personeel over de grenzen van de culturen heen blijft echter duidelijk nodig. De nadruk ligt dan wel op het "wederzijds"; het mag nooit eenrichtingverkeer zijn. De 70-jarige hoogleraar in de mis- siologie en evangelistiek zei dat in zijn afscheidscollege aan de Vrije Universiteit. "Onze gehoorzaamheid aan God", aldus prof. Verkuyl, "en onze so lidariteit met het gehele gezin der mensheid eisen dat wij Christus' bevel opvolgen om Gods liefde te proclameren en te demonstreren aan ieder mens, iedere klasse, elk ras, in elk werelddeel en elke cul tuur". Niet populair De scheidende zendingsman was zich ervan bewust dat de overtui ging dat gehoorzaamheid aan Christus tot wereldzending leidt, in de westerse wereld niet popu lair is. Er gaat een remmende werking uit van de zelfkritiek van de westerse kerken over het ver leden van de wereldzending. Be- zelfkritiek mogen, vol ken nu ook maar hun verant woordelijkheid voor de wereld zending opgeven. "De weg van het echte berouw is de weg van de herontdekking van onze roe ping". De omvang van die onvoltooide taak noemde prof. Verkuyl - "enorm". Een derde van de mensheid is nog nooit in de gele genheid geweest het evangelie te horen. In gebieden waar de kerk wèl geplant is, is het aantal mensen dat nog nooit werkelijk met het evangelie is geconfron teerd zeer groot. Verkuyl durfde de schatting aan dat tweederde van de mensheid in feite nog niet met het evangelie is bereikt. "Wie het zicht op het geheel van deze taak verliest, is bezig het overlijdensbericht van de kerk te schrijven voor alle zes conti nenten". Worsteling gens prof. Verkuyl, echter niet Op de vraag hoe deze taak vervuld betekenen dat de wersterse ker- moet worden, gaf prof. Verkuyl Professor Verkuyl (met taat) .roeping niet te ontwijken als eerste antwoord dat de wor steling om erkenning van gods dienstvrijheid moet worden voortgezet. Evenals gewetens vrijheid is godsdienstvrijheid - en dat geldt uiteraard voor alle religies - een van de fundamen tele mensenrechten. Bij de vervulling van de zendings- taak zullen dialogische relaties met andersdenkenden moeten worden opgebouwd, maar deze mogen niet worden gebruikt om de christelijke roeping te ontwij ken. De vervulling van de onvoltooide taak vraagt gerichtheid op, wat prof. Verkuyl noemde, het "Ko ninkrijk van God". Dat betekent aandacht voor de nood van enke lingen en een verstaan van hon ger naar vergeving en het verlan gen naar eeuwig leven en over winning over de demonen, maar evenzeer aandacht voor de zere plekken in de samenleving, voor sociaal, politiek en cultureel onrecht. "Want op al deze gebie den is de worsteling gaande tus sen het messiaanse rijk en het rijk van de duisternis". Prof. Verkuyl merkte in zijn af scheidscollege ten slotte op dat samenwerking en overleg met de rooms-katholieke missionaire organen en met de geloofszen- dingen bij de volvoering van de onvoltooide taak niet kan worden gemist. Fonds Na het college werd de vertrekken de hoogleraar een boek aangebo den met bijdragen van vrienden. Het fonds dat op verzoek van prof. Verkuyl is gesticht om beurzen te verstrekken aan stu denten in de Derde Wereld bleek f55.000 groot te zijn. De gerefor meerde zending in ons land heeft daaraan 20.000 bijgedragen. In een verklaring aan de kerken naar aanleiding van de kritiek op de gift (35.000 dollar) aan het Patriottisch Front in Rhodesië zegt de Wereldraad van Kerken, dat dit Front voldoet aan de voorwaarden van het anti-racismefonds voor menslievende hulpver lening aan bevrijdingsbewe gingen. De zwarte beweging van domi nee Sithole en bisschop Mu- zorewa heeft geen geld ge kregen omdat zij zich heeft aangesloten bij de interne oplossing van het illegale be wind van Ian Smith en daar door de blanke controle steunt op instanties zoals het leger, de rechtspleging, het openbare bestuur en de openbare diensten, en ook het blanke vetorecht. De gift is, aldus de Wereldraad, van alle kanten bekeken, aangezien persberichteh aanleiding hadden gegeven tot allerlei misverstanden. De Wereld raad herhaalt de oproep aan de kerken om zich meer in de spannen voor een mobilise ring van de openbare mening tot bevrijding van Zimbabwe (Rhodesië) en het volk van dit land alle politieke, morele en humanitaire steun te geven die het voor de realisering van zijn recht op zelfbestemming en onafhankelijkheid nodig heeft. DINSDAG 10 OKTOBER I97l De directeur van het anti-ra cismefonds, de Nederlander dr. Boudewijn Sjollema, zei voor de Zwitserse televisie dat de Wereldraad met de steun aan het Front handelt volgens de maatstaven van de Verenigde Naties. Hij ver wees naar de sancties die de Verenigde Naties tegen Rho desië hebben afgekondigd. Moet de Wereldraad, zo vroeg Sjollema zich af, onder deze omstandigheden de regering van Smith steunen door geld te geven aan haar partners? Bedenkelijk Inmiddels blijven kerkelijke vergaderingen de steun aan het Patriottisch Front ver oordelen. Zo hebben zeven regionale synodes van de Presbyteriaanse Kerk in Noord-Ierland Veel kritiek op het beleid van de Wereldraad inzake Rhodesië, onder meer omdat verscheidene Noord- ierse missionarissen en zendelingen daar zijn ver moord. De 100.000 leden tellende Pres byteriaanse Kerk in Zuid- Afrika blijft wel lid van de Wereldraad maar zal haar contributie voorlopig niet be talen en dit geld besteden aan ondersteuning van oorlogs slachtoffers in enkele delen van Rhodesië. De Raad van Kerken in Oosten rijk heeft uitgesproken dat de steun van het Patriottisch Front een "bedenkelijke be slissing" is die herzien dient te worden. "Voor christenen moet de weg van overleg en geweldloosheid zolang die begaanbaar is voorrang heb ben, ook als het doel van de bevrijding daardoor slechts stapsgewijze wordt bereikt." Broederschapsdag voorlopig laatste gebeurtenis LEIDEN - "Christenen worden door hun Heer geroepen om sa men zout en licht te zijn, voor el kaar en voor de wereld." Die ge dachte stond centraal in de preek van dominee W. Kuipers zondag op de Broederschapsdag in Lei den van de Zuidhollandse en Zeeuwse ring van doopsgezinde gemeenten. De gezinsdienst, waaraan het Rijnlands Christelijk Mannen koor onder aanvoering van San- der van Marion op indrukwek kende wijze medewerking ver leende, werd gehouden in de Pie terskerk omdat de Lokhorstkerk voor een zo grote schare te klein is. Dit was voorlopig de laatste gebeurtenis in deze kerk. Zij gaat nu voor een paar jaar definitief dicht om een volgende fase in de algehele restauratie mogelijk te maken. Samenspel Ds. Kuipers attendeerde de van heinde en ver gekomen zusters en broeders erop dat Jezus zijn leerlingen aanspreekt met "jul lie". Wij mensen denken vaak in termen van "jij in jduw klein hoekje en ik in 't mijne" of, om het wat verhevener te zeggen, "ieder op de plaats waar hij is ge steld". Maar de bijbel spreekt in termen van "samen met elkaar" God is de God van het verbond; het gaat om een samenspel tussen Hem en de mensen en tussen de mensen onderling. "God," zo zei ds. Kuipers, "wil in het midden van ons mensen zijn, en dat wordt zichtbaar waar zijn wil wordt ge daan, waar de verkrampte enke ling wordt tot mens-in-gemeen- schap." Er werd in deze gezinsdienst, met de zeer bekwame Wim van der Reyden aan het orgel, veel en goed gezongen. Ds. Kuipers ver telde, voordat zij hun eigen pro gramma kregen, ook een verhaal voor de kinderen. Wandeling Na de lunch volgde in zeldzaam schoon herfstweer een rondwan deling door Leiden met een be zoek aan De Lakenhal, het mu seum van Oudheden en het do cumentatiecentrum over de Pil- grimfathers. In de Lokhorstkerk verzorgden jongeren een cabaret. Daar was 's middags ook een aan tal interessegroepen aan het werk. De deelnemers vierden in de sluitingsdienst het avond maal. De heer P. Breeu wer, voorzitter van de ring Zuid-Holland-Zeeland, was zeker de tolk van ieder toen hij aan het slot de organisatoren dankte voor hun inspanning om deze Broederschapsdag tot een feestelijk gebeuren te maken. Ontslag en spreekverbod "belachelijk" NOORDWIJK - Vic Bartolome kijkt weer opgewerkt nu hij over de eerste teleurstelling over zijn plotselinge ontslag bij Parker Leiden heen is. "Ik heb vandaag naar huis geschreven en gezegd dat mijn ouders het maar niet al te zwaar moeten opnemen. Ik sluit een mooie carrière af. Op dit mo ment ben ik blij dat het allemaal achter de rug is", zegt hij in zijn Noordwijkse appartement, en hij vervolgt "Dave Kyle komt straks langs om naar de flat te kijken. Het lijkt me een aardige jongen, een stevige speler. Precies wat Henny Blom wilde". In de voorgaande dagen was Bar tolome aanmerkelijk feller. De manier waarop hij aan de kant werd gezet door Leiden was op zijn zachtst gezegd ook opmer kelijk. Twee weken geleden had Bartolome een persoonlijk ge sprek met coach Henny Blom. Daarin werden alle bestaande problemen besproken en Blom vertelde aan Bartolome dat hij tot november de tijd kreeg om weer helemaal in vorm te komen. De prestaties van de Leidse center waren met name tijdens de reis naar Zweden nogal tegenvallend. Blom liet Bartolome enkele da gen na het gesprek uit de basis opstelling in de wedstrijd tegen Flamingo's. "Zijn reactie hierop was voor ons een soort test, want voor een Amerikaan is het nog altijd een belediging om niet bij de eerste vijf te horen" lichtte teammana ger Henk Reekers de handeling toe. Bartolome speelde matig, zo als de hele ploeg na de snel ver kregen 1-22 voorsprong. Afgelo pen donderdag werd Bartolome ontslagen. De spelers werden door Blom ingelicht vlak voor de vriendschappelijke wedstrijd te gen LISC, er mochten evenwel geen vragen worden gesteld. Pe ter Paulides hierover: "Blom ver telde het nieuws gehaast, Jimmy Woudstra wilde meteen opstap pen, maar Blom beloofde later uitleg te zullen geven. Er werd ook gezegd dat een dag later een nieuwe speler zou aankomen, Dave Kyle". Als reden voor het ontslag werd aangevoerd dat Bartolome niet meer voldeed. Sponsor Robert Bockweg: "Vic is door ons aan de kant gewezen omdat hij niet aan onze verwachtingen kon vol doen. Hij voldeed niet aan onze eis van spelkwaliteit. Die beslis sing hebben wij donderdagmid dag genomen en we hebben het Vic diezelfde dag nog verteld. Wij hadden natuurlijk ook tot na de belangrijke wedstrijd tegen RZ kunnen wachten. Diezelfde mid dag heb ik naar Cleveland gebeld en is Dave Kyle op het vliegtuig gestapt". De gebeurtenissen namen toen een vreemde wending. Bartolome werd verboden om zijn vriend Cary Freeman, spelend bij RZ, op de hoogte te stellen van zijn ont- slag/"Belachelijk" zegt Bartolo me nu, "belachelijk" zei Bock weg gisteren ook en hij ontkende iedere verantwoordelijkheid voor dat besluit. Bartolome werd geacht nog wel te spelen tegen de Rotterdammers, maar daar werd later van afgezien. LEIDEN - Dave Kyle is door de Nederlandse basketbalbond speelgerechtigd verklaard en mag morgenavond met Leiden meespelen in de uitwedstrijd tegen DL Amsterdam. De bonki ge spierenbundel, trainde gis teravond voor de tweede maal met zijn nieuwe ploeg mee. Veel indruk kon de Amerikaan niet maken, na een operatie aan zijn achillespees, waardoor hij enke le maanden niet kon trainen en spelen. Het Leidse publiek kreeg zaterdg- avond niets te horen. Vic Barto lome stond enkele passen achter de spelersbank, Dave Kyle had zijn plaats alvast ingenomen. Ondertussen had manager Frans van Egmond verklaard dat het ontslag in overeenstemming met Bartolome was geregeld en dat de belangrijkste redenen waren zijn rugblessure van afgelopen sei zoen en zakelijke beslommerin gen in Amerika. De eerste vraag van Dave Kyle aan zijn voorgan ger was dan ook: "Hoe is het met je rug?" Vic Bartolome is gepikeerd over deze versie van zijn ontslag: "Mijn rug is prima. Ik hoor nu al lerlei argumenten tegen mij ge bruiken die ter sprake zijn geko men in het persoonlijke gesprek met Blom en die nu als redenen voor mijn ontslag worden ge bruikt. Dat was een privé-ge- sprek, maar nu zou ik opeens last van mijn rug hebben". Tijdens de wedstrijd kreeg Bartolome ook antwoord op een aantal zakelijke Vic Bartolome: "Mijn rug is prima" vragen over de afwikkeling van zijn komende vertrek. De voor naamste punten: Bartolome moest voor vrijdag zijn flat en au to overdragen, hij mocht geen in terviews geven aan kranten. "Een ongelukkige gang van za ken", noemde Bockweg de brief die Frans van Egmond aan Bar tolome overhandigde, "Vic en ik hebben na de wedstrijd alles ge regeld. Er is een normale af vloeiingsregeling getroffen. Hij kan zeker nog tot het eind van de maand in zijn flat blijven, terwijl hij ook wordt doorbetaald. Ik wist van die brief niets af, het is niet de manier, niet onze image om zo te handelen. Ik heb ook meteen die regel over het inter view-verbod geschrapt. Zo iets kan gebeuren als enthousiaste amateurs iets moeten regelen, ik ziet het als een zakelijk geheel. Over de rugblessure valt niets te zeggen. De psychologie erachter kan bij Vic hebben meegespeeld, maar wij hebben hem laten keu ren en er waren geen klachten. Dat was dus niet de reden, die heb ik al verteld". Vic Bartolome berust ondertussen. Hoewel het verbod om te prater is opgeheven wil hij niet veel zeg gen om de goede sfeer voor zijn ex-ploeggenoten niet te beder ven. "Ik wil het team geen slechte naam bezorgen" zegt Bartolome, "de anderen kunnen er tenslotte ook niets aan doen en zij moeten verder". Leiden zit ondertussen zelf met een slecht geweten. Vo rig jaar al werd overwogen het verblijf van Bartolome niet te verlengen. Dat dat toen niet ge beurde en nu wel is ook het grootste verwijt dat de Leidse club gemaakt moet worden, afge zien nog van de weinig menselij ke behandeling van Bartolome in de afgelopen dagen.. Ook de kri tiek van mede-spelers, die uit angst voor moeilijkheden met de zich zo keihard opstellende spon sor niet in het openbaar over het ontslag van hun ploeggenoot durven praten, spitst zich toe op het tijdstip (drie weken voor het begin van de Europa Cup-strijd). De zaak bevorderd in ieder geval niet de sfeer in de Leidse ploeg. Aan Dave Kyle de zware taak het geschonden imago van Leiden in de komende weken weer op te vijzelen. HANS JACOBS LEIDEN - In de zaalvoetbalcompe titie behaalde nieuwkomer EKL Boys gisteravond in de Cleyn Duin hal een verdienstelijk 2-2 gelijkspel tegen het sterker geach te Godyla. Van de Plas zette Landwer met 5-4 opzij. EKL Boys - Godyla 2-2 (1-2) On danks de afwezigheid van André Pracht (zondag geblesseerd ge raakt) bood EKL Boys Godyla in dit duel gelijkwaardige tegen stand. Vooral in de beginfase trok de thuisploeg fel van leer en kreeg scoringskansen volop om de Lissese ploeg op achterstand te zetten. Godyla, juist erg gevaarlijk als de tegenstander veelvuldig de aan val hanteert, plaatste evenwel twee tempoversnellingen die evenzoveel treffers op leverde. Na een kwartier opende Jos Faas de score. Drie minuten later zette Pim van der Meer Godyla op 0-2. EKL leek rijp voor de slachtbank want nadien kreeg de Lissese ploeg veel kansen de stand hoog op te voeren. Een twee minuten straf van Harry van der Zwet stelde EKL in staat de achterstand te halveren. Ben nie de Roo liet Doelman Leo Dols (de vervanger van Wim van Hars kamp, die dit seizoen niet altijd beschikbaar kan zijn) met een harde knal kansloos. In de tweede helft vielen beide ploegen ver terug. Godyla wei gerde de aanval te zoeken en be paalde zich tot het verdedigen van de voorsprong. EKL wilde wel, maar kon nauwelijks ope ningen vinden in de Lissese af weer. Via een penalty, een over treding van EKL doelman Cees van der Steen, kreeg Godyla een unieke kans de marge te vergro ten. Gerard van Beek schoof het leder naast het doel. Twee minuten voor tijd viel de ge lijkmaker. Gijs Collé bediende Frans Sjardijn op maat die van dichtbij raak schoot. Van der Plas - Landwer 5-4 (l-l) Landwer, vorige week nog met 0-7 verslagen door EKL Boys, toonde zich in deze wedstrijd een karaktervolle ploeg. De Sassen- heimers toonden veel inzet en dwongen de tegenstander tot op de bodem te gaan. Adrie Pluimgraaff opende de score voor de Katwijkers. Direct daar op liet Piet Hoogervoorst de ge lijkmaker al aantekenen. In het verdere verloop van de eerste speelperiode kregen beide ploe gen veel scoringsmogelijkheden maar verzuimden die te benut ten. Na de doelwisseling ging dat de teams beter af. Mouter zorgde voor 2-1, maar Landwer boog de achterstand via doelpunten van Van der Voort en Zoet tot 2-3 om. Van der Plas antwoorde via doel punten van Johan van Duin en Mouter, Hennie Zoet bracht Landwer weer langszij. Eén mi nuut voor tijd scoorde Lourents Mouter zijn derde doelpunt en bezorgde Van der Plas daarmee de 5-4 overwinning. Het programma voor morgenavond is als volgt: Groenoordhal: 20.00 uur Oegstgeest-Glasbergen; 21.00 uur Sjardin-Swift. THB hal: 20.25 uur Van Gerven-Cleyn Duin. ROB ONDERWATER Basketballers Brazilië aan kop MANILLA - Brazilië heeft gisteren in Manilla de vierde overwinning behaald in de strijd om het we reldkampioenschap basketbal. Voor slechts 500 toeschouwers was het duel tegen gastheer Phil- lipijnen een formaliteit 119-72. Door deze zege nestelt Brazilië zich boven aan de ranglijst. De Verenigde Staten versloegen Canada met 96-90. Brazilië, Joe goslavië en Rusland, alle nog on geslagen zullen in de onderlinge duels moeten uitmaken wie we reldkampioen wordt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10